Tgt MGUZsnschG Courant Dinsdag 7 April 1908. No. 5132. TWBBDB IBXjA-ID. Gemengde berichten. Handelsberichten. Onlangs verloor een jongen van een ef- fectenkantoor te Amsterdam een bankbiljet van 1000. Hij plaatste een advertenhe in een courant waar'in hij beleefd verzocht aan dengene, die het vond, het biljet terug te bezorgen, daar zijn betrekking er aan hing. Thans werd het den jongen teruggezonden met een anoniem sckiijven. De treinpoetser S. is Donderdagavond te Nieuwe Scharis tusschen de buffers van een Duitsche locomotief geraakt en op de plaats dood gebleven. Zaterdagmorgen omstreeks HR/j uur is te Rozendaal een bijna 2jarig kind van M. Hazen, terwijl de moeder afwezig was, in een kuip met water gevallen. Toen de moeder thuis kwam vond zij haar kindje in de kuip verdronken. Te Maarssen is de vorige week naar het Hbl. meldt, een verzuim door de politie gepleegd, dat zeer druk besproken wordt. Een Amsterdammer, die daar bedelende was, is Maandag door de politie in het arrestanten- lokaal opgeborgen. Doch men heeft blijkbaar den man geheel vergeten. W oensdag vertoefde hij nog in het hok, zonder dat men naar hem had omgezien. Honger en dorst kwelden hem zoodanig dat hij door schreeuwen de voorbij- gangers poogde te waarschuwen, wat hem ten slotte gelukte. De postbode hoorde zijn roepen. Daarna werd de man door de politie losgelaten. Een inwoner van Hooge Zwaluwe vierde Donderdag zijn 104den geboortedag. De krasse oude geniet nog een goede gezondheid. Drie meisjes uit Buitenpost, die des avonds laat van een bruiloft te Stroobos kwamen en die door den vader van een der meisjes werden afgehaald, werden op den openbaren weg door drie personen aangeraudde vader, die de meisjes verdedigde, werd in een sloot geworpen. De daders, alien inwoners van het dorp Gerkesklooster, zijn reeds door de politie op- gespoord. Yrijdagavond passeerde het 12jarig zoontje van den heer J. E. ten Haecken door de Kleine Kerkstraat te Vlissingen. Daar waren eenige jongens aan het spelen met een daar pas neer- gezetten cementbak voor de rioleeringswerken. Deze bak viel, toen bovengenoemde jongen voorbijging, juist om en kwam ongelukkiger- wijze terecht op den reehtervoet van den jongen. Door spoedig toegeschoten hulp werd de jongen van onder den bak gehaald en naar Dr. Ver- maas gebracht, die het eerste verband legde. Daarna werd de ongelukkkige naar het gasthuis vervoerd alwaar nog s avonds de voet is ge- amputeerd moeten worden. Donderdagnacht hebben dieven een bezoek gebracht bij den heer S., te Fijnaart. Waar- schijnlijk door een raam binnengeklommen, hebben de dieven zich toegang verschaf't tot de buiskamer en hebben daar een gouden hor- loge weggenomen. Men is verder naar het kantoor gfegaan en van daar hebben de dieven een brandkast naar buiten gesleept en in een leegstaanden tramwagen gezet en dien tot een wissel te Stampersgat voortgeduwd. Onderweg zijn zij iemand tegengekomen, die, zoodra hij van den diefstal vernam, zijne ontmoeting heeft medegedeeld. Als vermoedelijke daders heeft de politie C. v. A. en F. G. in hechtenis genomen, doch later weer op vrije voeten ge- steld. Heel den dag is men met twee speur- honden bezig geweest, doch zonder resultaat, alleen heefr men een breekijzer en een paar sokken gevonden. Te Rotterdam is een 18jarige Duitscher, die van huis was gegaan om zijn fortuin als matroos te zoeken, opgespoord en naar het ouderlijk huis teruggebracht. Op plechtige wijze is Zaterdagmiddag door H. M. de Koningin-Moeder geopend het Zee-hospitium voor tuberculose-kinderen te Katwijk aan Zee. Dit gebouw is gestichtdoor de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Rotterdam, daartoe in staat gesteld door een schenking van den heer A. S. v. d. Bergh, penningmeester der vereeniging. Verscheiden autoriteiten waren bij deze plechtigheid aanwezig. Koningin Emma arri- veerde te kwart over drie uur. In Katwijk aan den Rijn hingen huis aan huis vlaggen. Na een toepasselijk koraal hield Dr. Klinkers een, rede en bracht hulde aan den edelen gever, die'/ 100,000 aan de vereeniging voor dit ge- sticht ter beschikking stelde en aan de milde geefster van een volledige Rontgen-inrichting. De heeren Verhey en Wolff vertolkten ver- volgens een sonate van Beethoven. H. M. Koningin Emma verklaarde na een rede het Zeehospitium geopend. Daarna werd het ge- sticht in oogenschouw genomen, en verliet Koningin Emma te S1/* uur het hospitium. He vrouw van den landbouwer G., te Lattrop, kwam Vrijdag in aanraking met de dorschmachine. Zij sloeg met het hootd tegen den grond, waardoor de schedel verbrijzeld werd. Zij .is overleden. Te Enschede heeft een 15jarige jongen een voor den wagen gespannen paard van de Expeditie-onderneming van Gend en Loos een brok ongebluschte kalk in den bek geduwd, waardoor het arme dier zich deerlijk aan bek en tong brandde. Het moest worden gestald en onder behandeling worden gesteld van een veearts. Tegen den jongen is proces-verbaal opgemaakt. Vrijdagnamiddag is te Roermond een stellage van de in restauratie zijnde kerk der Geref. gemeente naar beneden gestort. Drie schilders, die zich daarop aan't werk bevonden, vielen van een hoogte van 18 M. naar beneden. Alle drie werden zeer ernstig gekwetst. Op de grens der gemeenten Naarden en Bussum zijn Donderdagavond half zes den stoker van de tiuizertram, die buiten dienst meereed, beide beenen onder de knie stukge- reden. Hij is naar Hilversum getransporteerd, om in de ziekenverpleging opgenomen te worden. Te Wapenveld is Donderdagmorgen, om streeks 10 uur, op de Berghuizer papierfabriek de 41jarige Jan Horst, die bezig was met het opleggen van een drijfriem, plotseliDg door de machine gegrepen en onmiddellijk gedood. Horst was een oppassend werkman en laat een vrouw met 5 kinderen achter, waarvan de oudste slechts 10 jaren en de jongste nog maar enkele dagen oud is. Zooals wij reeds in het vorige no. onder telegrammen meldden, heeft een ern- stige ramp de Engelsche marine getroffen, door het vergaan van den torpedo-vernieler //Tiger", waarbij 36 menschen het leven verloren. De vloot, bestemd voor den dienst op de Engelsche kusten, de Home-Fleet", hield oefeningen in het Kanaal. Donderdagavond omstreeks 8 uur waren de kruisers //Berwick" en //Gladiotor",, de torpedo-vernieler //Tiger" en eenige torpedo- booten langs 't eiland Wight gevaren en zij bevonden zich tusschen Portsmouth en Port land. Het was vrij goed weer, maar zeer donker, terwijl de schepen, wegena de oefeningen geen lieht op hadden. Reeds eenigen tijd waren de oefeningen goed gegaan, toen de //Tiger" dwars voor de boeg van de //Berwick" kwam, die in voile vaart aanstoomde en den torpedo-vernieler middenscheeps trof, zoodat deze als een net gebroken werd en onmiddellijk zonk. Er was geen tijd tot het nemen van reddingsmaat- regelen eD zij, die beneden waren, verdwenen met het schip in de diept.e, terwijl de mannen aan dek in de zee terecht kwamen. De schok, het gekraak van het brekende schip en het angstgeschreeuw van de in nood verkeerende menschen werden op de andere schepen gehoord en binnen enkele minuten straalden verscheidene zoeklichten over de zee. De reddingsbooten werden uitgezet en begonnen de in zee drijvende of- zwemmende schipbreukelingen op te visschen. Zoo redde men er 22, waaronder een officier, maar 35 man waren met het schip in de diepte verdwenen. Onder hen bevond zich ook luitenant Middleton, de commandant van de //Tiger", die tijdens de aanvaring op de brug stond. Een der geredden, de instructeur Newman, was zoo ernstig gewond, dat hij aan boord van de //Berwick" kort na de ramp overleed, zoodat het aantal slachtoffers 36 is. Yrijdagochtend werd uit het nieuwe dok te Ostende opgehaald het lijk van zekeren Barduhn, stoker aan boord van het aldaar ge- meerde Duitsche stoomschip //Echo". De ongelukkige was den avond te voren naar de stad geweest. Bij het terugkeeren in gezel- schap van eenige kameraden, struikelde hij over een beletsel op den arduinen rand van het dok, en viel in het water. Bij gemis aan reddingsmiddelen daar ter plaatse, konden de aanwezigen geen hulp verleenen, en moesten, hoe hartverscheurend het ook was, hun vriend onder hun oogen zien verdwijnen. De verdronkene was 27 jaar oud, ongehuwd en Duitscher van geboorte. Op een weiland nabij Darmstadt werden 2 kinderen gevonden, die zoo zwaar aan het hoofd verwond waren, dat zij kort nadat zij in het hospitaal aankwamen overleden. Het waren kinderen van een kleermaker in het naburige Bieberach en de moeder had hun, in een vlaag van waanzin, met een hakmes de verwondingen toegebracht. Het mes had zij op de plaats der misdaad achtergelaten. De ongelukkige vrouw werd later aan den oever van de Neckar dwa- lend gevonden. Zij wist zich van haar vreese- lijke daad niets te herinneren. In een huis te Altona werd een inbreker ontdekt, die toen hem de doorgang versperd was, op het dak vluchtte. Daar werd hij nage- zet door de inmiddels ontboden politie, terwijl de bewoners van het huis aan de jacht deelna- men. Dit werd een hunner, den slager Bernitt, noodlottig. De misdadiger had zich achter een schoorsteen verscholen en zoodoende depolitie- agenten van zijn spoor gebracht, maar Bernitt zag hem en wilde hem grijpen. De inbreker verweerde zich, er ontstond een wanhopige worsteling, die plotseling eindigde, men hoorde een angstkreet, een doffen slag en daarna bleef alles doodstil. Toen men met lantaarns op de binnenplaats van het huis ging zoeken, vond men daar het verpletterde lijk van den onge- lukkigen slager. De inbreker werd later op een zolderkamertje van een der naburige huizen gevonden. De X-stralen hebben te Londen weder een man der wetenscbap tot hun slachtoffer gemaakt. Dr. Ernst Harnack, van het Londen Hospital, die nu een jaar of tien proeven met X-stralen neemt, heeft in het laatste half jaar drie operaties moeten ondergaan. Er zijn hem twee vingers van de rechter- en dri'e van de linkerhand afgezetook heeft men den geheelen rug van zijn rechterhand moeten wegnemen, zoodat de dokter, die voor drie kinderen te zorgen heeft, tot armoede en gebrek dreigt te vervallen. - Donderdagavond ontmoette een politie- agent in de Zuidstraat te Gent een man, die verschrikkelijk scheen te lijden. Hij sprak den onbekende aan en deze verklaarde, dat hij plotseling door brakingen was overvallen en dat hij zich niet bij machte gevoelde, om weer naar huis te keeren. De agent deed den man naar het gasthuis voeren. Daar bevond men dat hij al de ken- teekenen van vergiftiging had. De ongelukkige zeide dat hij in een herberg aan de Zuidstatie een glas bier was gaan drinken en dat hij zich kort nadien onpasselijk had gevoeld. Meer kon hij niet zeggen, viel in bezwijming en stierf eenige minuten nadien. Gemeenteraad van Philippine. aangeboden Rotterdam, 6 April. Binnen 1. Granen. In de Graanprijzen kwam weinig verandering. Gerst met geringen aanvoer Boonen en Erwten meer dan gevraagd. Meel kalm. Men noteertPuike Zeeuwsche Tar we per hectol. 8,a 8,50 goede 6,80 a /7,50; mindere 6,20 a 6,50 Tarwe per 100 kilo 8,75 a 9,25 en Essex 9,65 t 10,40 Rogge per hectol. 6,a 6,50 Zomer- gerst 5,25 a 5,50 Wintergerst 5,50 a 5,75 Chevalier 5,90 a 6,20 Gerst per 100 kilo /8,75 a 9,en Chevalier 9,25 a 10,25 Haver 7,50 a 7,75 en per hectol. lange 3,25 a 3,60dikke 4,30 a 4,70 Paardenboonen 7,a 7,20 Witte Boonen f 8,50 a f 10,en puike daarboven Bruine Boonen puike/11,50a 12,50 en mindere 7,50 a 10,Kook- erwten 9,a 9,75 Voedererwten 7, a 8,Kanariezaad 6,50 per hectol. en per 100 kilo 9,75 a 10,25. Buiten 1. Granen. Tarwe per 2400 kilo 195 a 230; Rogge per 2100 kilo Helena 205 a 210Gerst Zwarte Zee f 158 a 159 Mais Amerik. /150 a/152; Odessa 145 La Plata 135 per 2000kilo; Haver 7,a 7,50 per 100 kilo. Meel. Prima inlandsch /13,25 a 13,75 le soort 12,25 a /12,75 Zeeuwsche Tarwe- bloem 13,50 a/14,— prima Belgisch 13,25 a 13,75 le soort 12,25 a 12,75 prima Duitsch 12,75 a 13,25 le soort 12,a 12,50 extra puik Hongaarsch 18,a 19,—prima Amerik. patent 14,a 15,—le soort/13,—a/13,75 2e soort Bakers 12,25 a 13,— Inl. en Duitsche Roggebloem 12,— a 13,25 per 100 kilo netto. Runderprijzen 60 a 72; Stieren 56 a 64; Kalveren 85 a 100 Schapen 42 a 50; Varkens 45 a 49 cent per kilo. Puik vee de markt wegens de Paaschtentoon- stelling op morgen. Aardappelen. Zeeuwsche blauwen en bonten 2,30 a 2,50Brielsche kralen 3,25 a 3,50Eigenheimers 2,50 a f 2,80 Geldersche blauwen 2,30 a 2,50 per mud. Maltha's per 100 kilo 5,50 a 6,20 en per kilo 7x/2 a 8J/2 cent. in vaten gemiddeld 48 75 cent. Zoetemelksche Kaas 20,a 25,per 50 kilo. Leidsche /54 a 62 per 150 kilo. Zeeuwsche eieren 3,50 a 3,70. voor versche, en belegen 2,75 a 3,per 100 stuks. Zeeuwsche ajuin 0,60 a 1,20 per 60 kilo. Y 1 a s. Blauw Hollandsch 1,60 a 2,20 Wit Zeeuwsch 1,80 Groningscb 1,90 a 2,10 per steen. L ij n z a a d. Zaaizaad 8,a 10, Voerzaad 5,a 8,per hect. Karwpzaad 23,25 a /23,50 per 50 kilo. Amerik. Petroleum loco per 100 kilo 12,20 en 81/2 a 9 cent per kan. Java-kotfie in balen gewone soorten 37 en dito Santos 22s/i cent per half kilo. Beetwortel-suiker 133/8. Ter Neuzen, 6 April. Eieren per 26 stuks 0,80. Boter l/2 K.G. H 0,55. ZEETIJDINGEN. Van 3 tot en met 5 April. Boterprijzen en per half kilo 70 a Van 3 tot en met 5 April werden langs en 43 afgeschutdoor de Westsl. 12 op-en 10 afgeschut. Bositie der Stoomscliepen. VAN Vergadering van Vrijdag 3 April 1908. Aanwezig de Burgemeester en al de raadsleden. Installatie van den heer A.Minnebo(vacature-Voerman), die zitting neemt. Benoeming wetkouder. De heer A. Minnebo wordt als zoodanig gekozen. Ingekomen stukken. Een schrijven van H.H. Gedep. Staten van Zealand, d.d. 21 Febr. 1908 no. 29 le Afd., inhoudende mede- deeling van de rijks bijdrage in de kosten lager onder- wijs 1908. Een dito, koudende goedkeuring tot wijziging der begrooting dienst 1908. Een dito, houdende goedkeuring der onderhandsche aanbesteding havenwerken. Een dito, houdende mededeeling dat aan de gemeente eene subsidie is toegekend groot /245,— in de kosten van haar lager onderwijs. Een dito, houdende goedkeuring van het kohier van den boofdelijken omslag. Een schrijven van de gezondheidscommissie, gezeteld te Neuzen, om opgave van de verordening op de bewaar- school, waarbij beriekt is dat er geen verordening bestaat. Hierna wordt de verordeninggeregeld op de jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de openbare school. Het salaris van het hoofd der school wordt 25 boven het wettig minima gesteld. Dat van de andere onder- wijzers blijft aan het minima. Doordien voor akte Fr'ansche taal 200 is gesteld was het salaris van het hoofd /15 minder dan dat van den eersten onderwijzer van bijstand. Bij ziekte geniet de onderwijzer een half jaar zijne voile jaarwedde, daarna gednrende zes maanden de helft. Gehuwde onderwijzers van bijstand genieten, 28 jaren oud zijnde, 65 teg'emoetkoming in de huishuur. Een onderwijzer geniet gedurende zijn verblijf onder de wapenen of in werkelijuen dienst geen salaris. Eene onderwijzeres wordt 4 maanden voor en 2 maanden na hare bevalling vacantie verleend met behoud van salaris. Bij het geven van herkalingsonderwijs geniet elke onderwijzer(es) /0,60 per lesuur, het hoofd wordt boven- dien eene belooning van f 10 toegekend. Bij ontslag wordt de jaarwedde uitbetaald tot den dag, waarop het ontslag ingaatbij overlijden tot den eersten dag van het kwartaal, volgende op dat, waarin het overlijden heeft plaats gehad. Met algemeene stemmen aangenomen. Hierna kwam aan de orde het toelaten van school- kinderen uit de gemeente Hoek. De gemeente Hoek geeft in haar schrijven te kennen dat zij zoolang wil bijdragen als de kinderen school gaan, maar ook dat zij medezeggingschap wil hebben in zake het verwijderen van de school der kinderen. De Voorzitter zegt dat het niet goed is, dat die gemeente maar zou betalen voor den tijd dat de kinderen school gaan. De heer Wijne is van oordeel, dat de gemeente Hoek slechts zou willen betalen voor den tijd, dat de kinderen w e r k e 1 ij k school gaan. De Voorzitter is het kiermede niet eens en toont dat aan. Men denke aan bet verlof wegens arbeid, ook aan ziekte enz. enz. De heer Wijne zegt nu overtuigd te zijn en stelt voor 25 per jaar en per kind en voorts dat de gemeente alleen aan zich het recht behoudt om ten alien tijde de kinderen van de school te verwijderen. Wordt met algemeene stemmen besloten in dien zin aan de gemeente Hoek te berichten. De heer Wijne zou alsnog gaarne zien, dat getracht werd gedurende den zomer de haven eens wat uit te voeren, wat b. v. gebeuren kon door hiervoor eene aanbesteding te houden. De Voorzitter zegt, dat Burg, en Weth. hiervoor zullen zorgen. Voorts zou de heer Wijne gaarne zien, dat de vaargeul beter opengehouden werd en dat er paaltjes werden geslagen om den werkman te kunnen controleeren, terwijl aan het Rijk zou gevraagd. kunnen worden om de genl op zijn gebied open te houden. Verder zou hij den leden aanraden om het slijk te doer, wegruimen, hetwelk zich ophoopt voor het riool van P. Rammeloo, opdat het vuil beter zou wegspoelen. De Voorzitter zegt den heer Wijne dat Burg, en Weth op een en ander zullen letten. Verder wordt nog gesproken om de sloot achter het huis van den heer Meerman uit te diepen en er palen met prikkeldraad voor te slaan en om te gelegener tijd de goot in de Weststraat voor de huizen van den heer Wijne te verleggen. Tevens wordt nog besloten een gang te maken naar den vuilput. Niets meer aan de orde zijnde, gaat de openbare vergadering over in eene geheime zitting. Datum- VLAG. NAAM. MS. Van en naar. Lading. Voor Ter Keuzen i 3 Eng. s.s. liver Lagan 2272 1 Londen stukg. 5 idem liver Scheldt 2199 idem idem Van Ter Aeu/.en 3 Eng. s.s. Cederwood 1815 Middlesbro ledig 4 idem giver Thames 2241 Londen stukg. Voor 4><eiit s 3 Eng. s.s. Astrologer 2580 Leith stukg. idem Ralp Creyke 1796 Goole idem idem Abodsford 734 Londen naphta 4 Eng. sch. Stirling 440 Teigmouth pijpaarde 5 Eng. s.s. Avocet 3984 Liverpool stukg. idem Sea Serpent 2553 Londen idem Ian (went i 3 Eng. s.s. Fulmar 3593 Manchester stukg. idem Enriqueta 1081 Dublin phosph. Zweed s.s. Neva 4097 W. Hartlep. ledig Noor. s.s. Aladdin 2132 Goole idem Deen. s.s. Edison 3382 Stettin phosph. Zweed. s.s. Pontus 3485 Boness ledig 4 Uuits.s.s. Ariadne 2482 Rensborg phosph. 5 Eng. s.s. Sea Hound 3085 Londen stukg. idem New Oporto 1421 New-Castle idem idem Dynamo 1425 Hull idem idem Ralp Creyke 1796 Goole idem idem Astrologer 2580 Leith idem uo uumoiuincn wmuwi.uu^uzgvu s.s. HARALD in tossing te Calais. s.s. JENNY in lading te Windau voor Duinkerken. s.s. RICHARD in lading te Windau voor Gent. s.sELISABETH in lading te New-Castle on Tyne voor Pillau. s.s. HELENA in lossing te Swinemuende.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 5