Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Advertentien. Bekendmaklng. „Sch utte vaer". BURGERLIJKE STAND. Op onderzoek. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Wekelijksche aanbieding. Schippersvereeniging Koelmans wel eenigszins, maar hij meende daarop niet te moeten ingaan en dat over te moeten laten aan de onderwijzers der openbare school. De heer J. van der Peij 1, onderwijzer aan eene der openbare scholen alhier, vroeg hierna het woord, en wenschte, zonder bepaald debat te willen voeren tegen den heer Koelmans, toch even aan te stippen dat hij het niet eens was met hetgeen door den spreker ter verdediging zjjner eerste stelling was aangevoerd, al meende hi) ook dat die verdediging den heer Koelmans nog niet het recht gaf daaruit een zoo groote mate van lof te putten voor de bijzondere school dan deze wel gedaan had. Het goede ook in den tegenstander waardeerende, meende de heer Van der Peijl dat spreker wel wat te ver was gegaan, in het opsommen der voor- deelen die het bijbelonderwijs der bijzondere school gaf. Uit hetgeen spreker zeide, meende debater te hebben afgeleid, dat deze den.bijbel beschouwd als een voornaam opvoedkundig boek en als zoodanig kan er volstrekt geen bezwaar zijn deze te aanvaarden. Het is zeker van zeer hoog belang, dat men de kinderen naar het voorbeeld van Jezus hooge, ideale deugden kan aanleeren. De bijzondere school leert de kinderen echter iets geheel anders, zij leert het dogma, en kweekt daardoor aan het sectarisch onderwijs, waarvan nu reeds voldoende voorbeelden voor oogen staan, die ten laatste zal leiden tot eene groote verdeeld- heid van het Nederlandsche volk, wat niet in het belang van land en volk mag geacht worden. In zijn repliek zeide de heer Metelerkamp, dat het zijne persoonlijke overtuiging was, dat het onderwijs op de school behoorde aan te sluiten aan dat op de catechisatie. Hij meende voorts, dat de stemming, die hier den geheelen avond had geheerscht, behoorde bewaard te blijven en dat er geen aanleiding was, om thans alles zoo geheel te gaan uitpluizen. Er zou zeker op zijne rede wel wat af te dingen zijn, evenals op die der debaters, doch waartoe zou het leiden dat na te pluizen. Wat hij gesproken had was geheel uit overtuiging eu in het belang van het kind en van het onderwijs. Kon hetgeen hjj gezegd had, maar in zeer geringe mate bijdragen tot een streven naar hetgeen hjj meent dat goed en noodig is, dan is zijn doel bereikt. De correspondent van de N. R. Ct. maakt aan dat blad melding van de historie der Kamer van Koophandel alhier, dat de drie benoemde heeren de benoeming hebben aangenomen, doch niet voornemens zijn hun geloofsbrieven in te zenden en vraagtHoe nu De redactie teekent daarby het volgende aan Onze berichtgever vraagtHoe nu En hij meent, dat hier een leemte in het K. B. aan den dag is gekomen. Dit laatste zouden wij zoo voetstoots niet durven erkennen. Of is het eene leemte in het K. B., niet vaD de veronderstelling te zijn uitgegaan, dat wie verklaart eene benoeming aan te nemen feitelijk toch de benoeming niet zal willen aanvaarden Ons dunkt, het K. B. mocht uitgaan van de gedachte, dat wie ja zegt, ook daarnaar zal willen handelen, en dat wie dit laatste niet wil ook voor de benoeming zal durven bedan- ken. De wetgeving is ingericht op menschen met gezond menschenverstand. Wij verwachten, dat de door het stembureau verkozen verklaarden dit ook zoo zullen inzien, en hunne geloofsbrieven zullen inzenden. Gisterenavond omstreeks half negen hoor- den eenige personen die nabij de Oostsluis verbleven, een hulpgeroep, dat uit de sluis scheen te komen. Toeloopende, zag men iemand te water liggen. Daar het water niet hoog stond, was het niet gemakkelijk den drenkeling te bereiken. Men kwam inmiddels aangeloopen met een ladder, met haken, een reddingboei enz. en mocht het genoegen smaken hem te redden. Een der toegesehoten personen liet zich langs den ladder af tot bij het watervlak, greep den drenkeling in het nekvel, anderen pikten hem met een haak vast en zoo haalde men hem boven, waarop het bleek te zijn, M. J. v. B. Van meening dat hij er erg aan toe was, maakte men aanstalten om met de toepassing der middelen voor eerste hulp aan drenkelingen te beginnen, toen degeredde weer bij zijn positieven kwam en spoedig van het terrein van het ongeval verdween. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche zaken van 2 April zijn o.m. benoemd tot kweekeling aan de rijkskweekschool te Middelburg P. A. de Feijter te Ter Neuzen en J. C. van Oosten te Aardenburg. Door Z. D. H. Mgr. P. Lejten, Bisschop van Breda, is het beschermheerschap aanvaard van den te Hulst te houden vierden Bredaschen katholiekendag. In het eere-comite voor dien katholiekendag hebben o. a. zitting genomen de heeren J. B. F. Brouwers, pastoor eu deken te Hulst, P. (J., M. Verhoeven, deken te Aardenburg, te IJzendijke, F. J. L. M. van Waesberghe. burge- meester van Hulst, en P. F. Fruytier, lid van de Tweede Kamer te Hontenisse. Zaamslag. Bij de Zaterdag 4 April 1908 gehouden herstemming tusschen de heeren P. de Putter (dorp) en P. J. Wortman werd tot bestuurslid der vereeniging //Hulp in Nood" (vacature Secretaris) gekozen de heer P. J. Wortman met 78 stemmen. De heer De Putter verkreeg 49 stemmen, terwijl 1 bianco briefje werd ingeleverd. Bij de eerste stemming verkregen de heeren P. J. Wortman 25, P. de Putter 17 en J. M. de Vos 12 stemmen, terwijl op nog enkele andere personen 1 of meer stemmen werden uitgebracht. Koewacht. Zondagnamiddag had in de open- bare school aan den Ouden Molen de tweede Algemeene Vergadering plaats van de vereeniging van //Onderlinge Bijstand". Behalve het Be- stuur waren een 70tal leden tegenwoordig. Uit de donateurs werden als bestuursleden ge kozen de heeren E. L. Plasschaert, A. Dierick, Alph. de Blieck, Cam. v. d. Vijver eu H. Bonte. Als voorzitter werd gekozen de heer E. L. Plas schaert, tot le secretaris de heer Alph. de Blieck, tot 2e secretaris de heer J. de Theije, tot le penningmeester de heer A. Dierick en tot 2e penningmeester de heer J. de Vleescbouwer. Alsnu kwam aan de orde de oprichting eeuer varkensvereeniging. Voorgelezen wordt het reglement van de varkensrereeniging van Steen- bergen, dat als model kan dienen voor de hier op te richten vereeniging. Eenige artikelen worden goedgekeurd, anderen worden aangehou- den tot nadere bespreking in een volgende vergadering. Voorloopig traden een 14tal leden toe, terwijl nog een tweetal weken ge- legenheid gegeven wordt tot aanmelding bij een der leden van het Bestuur. Oostburg. Door de liberale kiesvereeniging alhier zijn voor de a. s. verkiezing voor een lid der Provinciale Staten in het kiesdistrict Oostburg candidaat gesteld de heeren: J. A Neeteson, burgemeester van IJzendijke, P. van Houte, burgemeester van Schoondijke, en J. de Bruijne, de voorzitter der afdeeling Oostburg van de Zeeuwsche landbouwmaatschappij. De correspondent te| Winschotenjj schrijft aan de Ass. C. Te Scheemda (Gr.) werd verleden jaar een nachtwacht op last van den waarnemenden burgemeester geverbaliseerd wegens het luide verkondigen van het naehtelijk uur. De nacht wacht werd veroordeeld en het vonnis werd in boogste instantie door den Hoogen Raad be krachtigd. De gemeenteraad van Scheemda heeft thans met 7 tegen 4 stemmen verworpen een voor- stel van Burg, en Weth., om afwijzend te be- schikken op een verzoek van de nachtwacht commissie tot wederin voering van het luide verkondigen van het naehtelijk uur. De voorzitter zeide bespreking van dit besluit met den ambtenaar van het 0. M. toe, zoodat waarschgnlijk dezelfde kwestie nog eens weer aan de orde zal komen. Woensdag nam een man uit een winkel aan de Nieuwe Markt te 's Gravenhage twee blouses weg. Hij liep er regelrecht mee naar bet politiebureau aan de Nieuwe Haven, waar hij zeide den diefstal te hebben gepleegd, om in de gevangenis te komen. Dit is binnen enkele weken het derde geval van dien aard. Te Noordwolde was Vrijdag de arbeider J. S. Mulder naar de graverij en zijn vrouw 's middags omstreeks half vijf eenige oogen- blikken naar de buren, toen twee kleine kin deren, alleen thuis, met lucifers begonnen te spelen. Gevolghet bij het huis staande schuurtje in brand eh! vervolgens de woning. Een der buurvrouwen was bij machte de kin deren, waarvan de kleertjes al brandden, te redden. Huis en inboedel zijn totaal verbrand, alsmede een schaap en 3 lammeren, een geit en een hond met haar twee jongen. De woning was verzekerd. In een kerk te Triest is een moordaan- slag gepleegd op den priester, toen deze na eene mislezing zich naar de sacristij wilde be- geven. Een herder, Kosanatz, geheeten, wierp zich met een stomp mes op den priester en bracht hem een steek in het onderlijf toe. De koster verdedigde den priester door met het misboek op den aanvaller los te slaan. De weinige menschen, die in de kerk waren, werden door een paniek bevangen. Ten slotte gelukte het den herder te over- weldigen. Toen de ter hulp geroepen politie den dader naar zijn drijfveeren vroeg, ant- woordde hij „V& wilde Kroouprius Rudolf wreken, leve de keizer De man was vermoe- delijk in zijn geestvermogens gekrenkt. Hij is ter observatie in een krankzinnigen gesticht geplaatst. Men heeft hoop den priester van zijn zware wonde te kunneu redden. Te Yladsloo nabij Diksmuide werd een landbouwer Maandagnacht gewekt door het ge- rucht, dat zijn kippen maakten. Vermoedende dat dieven zijn hoenderbok wilden leegstelen, ging hij, door zijn broeder vergezeld, de bin- nenplaats op. De dieven vluchtten, doch een hunner, die zich niet bij tijds uit de voeten kon maken, wilde op de beide breeders toe springen. Op dat oogenblik kreeg hij een slag met een mestvork en viel dood neer. Het was een gehuwd man, vader van verscheidene kin deren en woonachtig te Diksmuide, waar hij door de bevolking om zijn boosaardig gedrag zeer gevreesd werd. Londen, 6 April. Heden zijn alhier twee groote huizen inge3tort. Alle bewoners werden onder de omvangrijke puinhoopen begraven Door de reddingsbrigade werden later 9 dooden en 7 gekwetsten er uit gehaald, terwijl 20 personen licht gekwetst werden. Eenige inwoners van Viissingen kunnen U zeggen waar het te vinden is. lndien gij lijdt aan de een of andere jeuking der huid, aan prikkelenden huiduitslag of droge aambeien dan zoekt ge natuurlijk naar verlichting. Een aantal inwoners van Viissingen hebben een geneesmiddel gevonden om huidziekten van ouden datum te genezen. Zij spreken er over Lees dit De heer Ph. Roos, Korenstraat K 76 te Viis singen, meldt ons Sedert geruimen tijd had mijn vierjarig zoontje een hevige uitslag in het gezicht, welke het gevolg was van dauwworm waarvan het arme kind veel had te lijden, daar het somtijds erg jeukte en buitendieu zag het er alles behalve aangenaam uit. Verschilleude middelen hiervoor aangewend bleven te vergeefs doch nadat ik Foster's Zalf gedurende vijf dagen had toegepast kon ik absoluut niets meer van den uitslag bemerken en ik kan dan ook deze voortreffelijke zalf met vertrouwen voor derge- lijke huidziekten aanbevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven- staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Zie toe dat gij de echte Foster's Zalf bekomt dezelfdesoort die de heer Roos gehad heeft. Ze is te Ter Neuzen verkrijgbaar bij den heer A. van OverbeekeLeunis, Westkolkstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 1,75 voor een of 10, voor zes doozen. DAGEN. Voorm. Nam. Jinsdag 7 April 5.40 6.2 Woensdag 8 u 6.26 6.55 Jonderdag 9 u 7.29 8.11 Vrijdag 10 n 8.59 9.49 Zaterdag 11 10.32 11.12 Zondag 12 11.41 iVlaaudag 13 u 0.6 12.27 Verschillende soorten Plantaardappelen. n f, Koolplanten. Ajuin- en Yiolet-planten, enz. G. KLOUWERS, Ter Neuzen. Zaadhandel. KOERS TAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. j 47,926 a f 47,95. Engelsch per 12,12, Donderdag 9 April, hopeu onze geliefde ouders MARINUS GOOSSEN CATHARINA DIELEMAN, hunne 45jarige echtvereeniging te herdenken. Dat zij nog lang mogen gespaard blijven is de wensch van Hunne Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Axel (Spui), 1908. Op a.s. Woensdag 8 April D.V. hoopt onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader J. C. D E ZEEUW, zijn 85sten geboortedag te herdenken. Datde Heere hem nog lang moge sparen is de wensch van Hoek. Zijne dankbare Kinderen. Den 9en April a. s. hoopt onze geliefde Vader PIETER VAN DE VOORDE, zijnen 70<*ten geboortedag te herdenken. Dat hij nog lang gespaard moge blijven is de wensch van Zijne dankbare kinderen. Zaamslag (Othene), 6 April 1908. Oudertrouwd J. D E KRAKER Rz. J. A. SANDERS, Axel Sluis' April 1908. Algemeene kennisgevin g- Heden overleed na een kortstondig lijden, ons geliefd Zoontje en Broeder JACOBUS, in den ouderdom van ruim 10 maanden. P. FRAANJE. L. FRAANJEGoudzwaard. en ki nderen Ter Neuzen, 4 April 1908. Voor de vele bewijzen van deel- neming ontvangen bij de ziekte en het overlijden van onze geliefde Echtgenoote en Moeder, betuigen wij onzen harteiijken dank. JOHANNES VAN FRAEIJENHOVE. Zaamslag, 6 April 1908. Onzen liartelijken dank voor de deelneming, betoond bij het overlijden van onzen geliefden Broeder, Behuwdbroeder, Oom, Behuwd- en Oudoom, den heer A. E. C. van Dishoeck. Axel, April 1908. Uit aller naam, S. L. VAN DISHOECK, Wed. A. v. O. Kruijsse. Het bestuur der Waterkeering van de calami- teuze MARGARETHA-, KLEINE HUISSENS- en EENDRAGTPOLDERS maakt bekend, dat de door den dijkraad vastgestelde begrooting wegens de inkomsten en uitgaven van het Waterschap, opgericht voor het besturen.beheeren en bekostigen van de zeewering en oeverver- dediging van bovengemelde polders, oyer het dienstjaar 1908/09, met de memorie van toe- lichting, gedurende 8 dagen, te rekenen van Diusdag 7 dezer maand ten kantore van den Secretaris-Ontvanger ter inzage van de besturen van en van de grondeigenaren in de polders, die bij de zeewering en oeververdediging van dit Waterschap zijn betrokken, is nedergelegd, en tegen betaling der kosten voor hen ver krijgbaar gesteld. Zaamslag, 2 April 1908. Het Bestuur voornoemd, F. DE RU1JTER, Voorzitter. WORTMANSecretaris-Ontvanger. Afdeeling TER NEUZEN. ALGEMEENE VERGADERING op Woensdag 8 April, des avonds 6* vre, in het lokaal bij den heer M. J. Adriaansen. HET BESTUUR. Ter Kenzen. Huweiijks-aangiften. 4 April. Jan Pieter Adriaan Risseeuw, oud 25 j., jm. en Cornelia Keukelaar, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 2 April. Pieter Allaart, oud 26 j., jm. en Digna Goetheer, oud 22 j., jd. Geboorten. 30 Maart. Jacobus Johannes, z. van Gilles Anthonie Crince en van Johanna Martina Scheele. 31 Maart. Neeltje Elisabeth, d. van Jacobus Cornelis Helmendach en van Elisabeth Ollebek. 2 April. Jan z. van Pieter Scheele en van Cornelia Herrebout. Maria, d. van Frans Kolijn en van Janneke Maria van Aalst, 3 April. -Jacomina Neeltje, d. van Jozias Hamelink en van Maria de Jonge. Johanna Adriana, d. van Franfois Cornelis Herrebout en van Maria Louisa van der Vliet. Pieternella Janneke Catharina, d. van Johannes Albertus van der Sloot en van Catharina Tunderman. Overlijden. 31 Maart. Marinus Verbrugge, oud 39 j., echtg. van Janna Maria van der Hooft. Pieternella Jansen oud 46 j., echtg. van Adriaan Meeusen. 4 April Jacobus Fraanje, oud 10 m., z. van Pieter en van Laurina Goudzwaard. t Axel. Huweiijks-aangiften. 20 Maart. Cornelis Jansen van Rosendaal, oud 20 j., jm. en Jozina Deij oud 19j., jd. 27 Maart. Krin de Kraker (van Zaamslag) oud 24 j., jm. en Cornelia Jacomina Dieleman,oud 22 j., jd Huwelijks-voltrekkingen. 19 Maart. Krijn Hamelink. oud 30 j., jm. en Maria Jozina Jansen van Rosendaal oud 26 j., jd. Cornelis van Langevelde, oud 30 j., jm en Catharina Wolfert, oud 29 j., jd. Geboorten. 16 Maart. Levinus, z. van Mechiel de Visser en van Cornelia van de Wege. 18 Maart. Salomon z. van Jan Jansen en van Janneke Dielemari. 19 Maart, Jacobus Johannes, z. van Hendrik van Luijk en van Debora Krina Smies. 20 Maart. Maarten Johannes, z. van Jan Pieter Vinke en van Maria Johanna de Ridder, 21 Maart. Jan Cornelis, z. van Jacobus de Jonge en van Martina Scheele. 22 Maart. Eugenius Edmond, z. van Florentine Josephus Bernaidus van den Bern en van Mathilda Maria Herman. 27 Maart. Leendert, z. van Daniel Cornelis Wolfert en van Cornelia Bareman. 28 Maart. Pieter, z. van Cornelis Anthonie Faas en van Maria Verschelling. 31 Maart. Pieter Jacobus, z. van Job Visser en van Andresina Pieternella Koole. Overlijden. 26 Maart. Pieternella Jacoba Verberkmoes, oud 6 j., d. van Jacobus en van Johanna Elisabeth Wiest. 31 Maart. Elisabeth Westveer, oud 84 j., wed. van Johannes van den Berge. Rlonteniase. Huweiijks-aangiften. 27 Maart. Gijs bert den Otter, oud 35 j., jm. en Charlotta Johanna van Arenthals, oud 31 j., jd. Pieter Francies Tack, oud 27 j., jm. en Cornelia Catharina van Arenthals, oud 27 j., jd. Geboorten. 17 Maart. Franci9cus, z. van Adrianus Cornelis van den Berghe en van Mathilda Leenknegt. 19 Maart. Eduardus Josephus, z. van Cornelis Verdurmen en van Rosalia Maria Baart. 21 Maart. Pieter, z. van Marinus Johannes de Koster en van Adriana Maria van Dijke. Albeit Jozef, z. van Judocus van der Poel en van Louisa Eggermont. 25 Maart. Maria Rosalia, d. van Eduardus Tieleman en van Apolonia Colsen. Overlijden. 26 Maart. Maria Magdalena Stobbelaar, oud 71 j., echtg. van Hendrik van Sikkelerus. 27 Maart. Catharina Brocates, oud 71 jechtg. van Petrus Henricus Dekkers. 28 Maart. Cyrillus Antonius Vioen, oud 2 m., z. van Petrus en van Mathilda Frederica Virginia van Laare. 29 Maart. Isabella Roeians, oud 94 j., wed. van Judocus Josephus Feremans. H H EN EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2