Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 4 April 1908^ 48 Jaar9ang" SCHOOLGELD. Hinderwet. No. 5131. Gemengde berichten. DBBDE BXiAD. Predikbeurten. FEUILLETON. Snelletnan te Dinteloord voor lste levering f 11,75 2de levering 11,54; A. Wieland te Ter Neuzen, lste voor f 11,42. 2de J 1127, D. Scheele aldaar lste 11,46, 2de 11,32; P. J. Scheele aldaar lste f 11,48, 2de 11,34 J. 0. Meyer te Zaamslag lste 11,53, 2de f 11,41 P. J. Adriaansen te Walsoorden lste 11,60. 2de 11,40 J. Eversdijk te Biezeliuge lste 11,72, 2de f 11,53; Glerum en Co. te Vlake lste 11,87, 2de 11,79; Blondeel te Aardenburg, lste 12,20, 2de 12,20 P. J. v. Ardenne te Dordrecht lste f 12,32, 2de 12,09 Van der Have te Rotterdam lste f 12,40, 2de 12,30. Gegund aan de laagste insehrijvers. In de op den 2 dezer gehouden vergadering van den dijkraad der waterkeering van de Cala- miteuze polders Margaretha c. a. werd aan C. de Vos kantonnier een pensioen verleend van 150 'sjaars. De begrooting voor 1908/09 werd vast- gesteld in ontvang en uitgaaf op 21020,49°. Het gewone dijkgeschot is toereikend om de uitgaven te dekken, zoodat voor aangrenzende polders geen te betalen bijdragen zijn uitge trokken. TER NEUZEN, 3 April 1908. Naar wij vernemen is door de heeren Van Rompu, Tholens en P. J. Scheele de benoeming tot lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier aangenomen. Het schijnt echter, naar men ons als vaststaand mede deelt, dat deze heeren niet voornemens zijn hunne geloofs brieven in te zenden. Daaruit volgt dan weer een omstandigheid die een nnicum mag genoemd worden en die onze Kamer, buiten hare schuld, een Kamper- beroemdheid zou bezorgen. Voor eene verkiezing van den gemeenteraad en verraoedelijk ook wel voor andere takken der wetgevende macht is voorzien in de omstan digheid dat een gekozen lid zijn geloofsbrieven niet inzendt, daar, wanneer dit binnen zekeren tijd niet geschiedt, de verkiezing van recbtswege vervalt. Voor de Kamer van Koophandel be- staat die bepaling evenwel niet. We hebben hier dus het geval dat drie leden hebben bedankt en niet ter vergadering komen, hoewel ze lid zijn tot hunne opvolgers zijn ge'installeerd. Ze zyn echter zelf door de kiezers als hun eigen opvolgers aangewezen, al blijkt uit de stemming niet precies dat ze elk in hun eigen plaats benoemd zijn. De heeren nernen die benoeming aan, maar zijn niet voornemens zitting te komen nemen, althans wanneer ze hunne geloofsbrieven niet inzenden kan daarvan geen sprake zijn, daar er alvorens dit geschiedt geen gelegenheid is om de stemming, waarblj een informaliteit plaats had, ongeldig te verklaren. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot inspecteur van den Rijkswaterstaat de heer A. A. Bekaar, thans hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Middelburg. Voorts is aan Dr. A. van der Loeff, inspecteur van het geneeskundig Staatstoezicht voor Zeeland en Westelijk Noord-Brabant, een pensioen toe- gekend van 1673. Zaamslag, 3 April. Door de vereeniging ,/In 't belang der landbouwers" werd aanbesteed de levering van 84,3(10 K.G. Chilisalpeter te leveren van 15 April tot 1 Mei en 99,700 K.G. te leveren van 15 Mei tot 1 Juni. Door de volgende heeren werd ingeschrevenA. Zondag 5 April 1908. ,/Heer Overste, ik ben in Kalisch getrouwd." //In Kalisch Over de grenzen Wel ver- duiveld, hoe is 't mogelijk, dat ge u weder in Polen durfdet vertoonen, en als men u daar nu eens gepakt had, wat dan z/Er schoot mij niets anders over, dan het er in 's hemelsnaam op aan te laten komen," hernam de cornet. De Overste verzocht hem uu alles breedvoerig te verhalen, opdat hij goed op de hoogte der zaak was, daar dit vereischt werd bij't opmaken van bet rapport, //want nu ge zonder hoogere goedkeuring gehuwd zijt," zoo vervolgde hij. z/ben ik verplicht er rapport van te maken, daar ge nu van de lijst der ongehuwde officieren geschrapt moet worden. Hadt ge u enkel aan desertie schnldig gemaakt, dan waart ge er door rnijne bemiddeling nog met een lichte straf afgekomen, maar nu enfin. ik zal u voorloopig kamer-arrest geven, doch ik reken op uw eerewoord als officier, dat ge niet weder uitrukt, want bedenk, dat ik ten uwen believe 'n zware verantwoording op mij neem." z/Heer Overste, ik geef u rnijn woord van eer, Eenige dagen geleden werd gemeld dat een jongen te Nieuw-Buinen door een onge- lukkig toeval een meisje met een schot uit een geweer doodelijk verwondde. Het meisje is inmiddels overleden. Van dit geval wordt thans een andere lezing gegeven, welke de zaak nog ernstiger maakt De 15jarige leerjongen E. Haak, die bezig was een rijwiel in elkaar te zetten, heeft tegen het 12jarig meisje van den heer Thomas, 't welk voor de werkplaats stond te spelen, gezegd, als zij niet wegging, schoot hij haar dood. Toen het kind niet wegging, heeft hij een oud geweer, 't welk uit elkaar op de bank lag, genomen en heeft het kind toen doodelijk getroffen. Hij ontkent echter er een patroon in gedaan te hebben, ofschoon het geweer 's morgens niet geladen was en bet dien dag ook niet is gebruikt. Ofschoon hij eerst rade- loos was, neemt bij thans een zeer kalme houding aan. Toen hij Zondag bij het lijk werd gehaald om het te herkennen, kon men aan hem niets bespeuren. dat ik zonder uw uitdrukkelijk bevel mijn kamer niet zal verlaten'k gevoel meer dan ooit, wat ik aan u verplicht ben." //Welnu, ga dan been, 'k zal door Von Seelen uw sabel laten halen, dat is van later orde. Gebruik den tijd, die u nog vergund is, nuttig, schrijf uwe vrouw, en wensch haar van mijnentwege geluk, doch uw schoonvader laat ge buiten 't spel hoor //Om u te dienen, heer Overste." Na 't gebruikelijke eerbewijs, vertrok de cornet, en begat zich naar zijn kamer. Oogenblikkelijk zette hij zich neder, teneinde z'ijn beminde gade zijn wedervaren bij den Overste mede te deelen. Juist toen hij zoo goed als gereed was, kwam Untenant Von Seelen, in kwaliteit van adjudant, den sabel van den arrestaut opeischen. Diep geroerd reikte Von Seelen hem de hand hij zelf zoo hoogst gelukkig in't bezit zijner Helena, gevoelde meer dan ooit, wat er in het binnenste van den graaf moest omgaan, nu er zoo'n treurig verschiet voor hem lag. Veel troost of bemoediging kon hij hem niet geven, dan alleen dat de Overste hem toestond, indien hij zulks wenschte, zijne vrouw bij zich te laten komen. Hoe terneder geslagen ook, was dit voor den graaf toch nog 'n gelukkig oogenblik, en zonder verwijl schreef hij die blijde tijding nog in den- zelfden brief aan zijne gade. Eenige uren later zat zij diep bedroefd aan Hengelen Een oud-hengelaar verzoekt aan de H. Ct. den volgenden oproep aan de hengelaars te plaatsen Als de nieuwe wet tot regehng der vissche- rijen tot stand komt, dan is het met ODze hengelaars vrijheid gedaan. Vijftig centen zullen wij moeteu betalen voor een akte vijftig centen voor onze onschuldige liefhebberij. Ach, dat Minister Talma toch kon beseffen, hoeveel moeite hjj daarmede aan zijn medeburgers zal bezorgen, hoeveel bekeuringen van dien nieuwen maat- reo-el weer het gevolg zullen zyn. Heeft Z.Exc. ze nooit gezien, die massa's hengelaars van onze kleine gemeenten langs onze grootte rivieren heeft hij ze nooit gezien, die Amster- dammers, hengelende op de steigers in het i uitcebouwddie liefhebbers op de kribben in de °zee, in de bootjes op de Friesche meren heeft hij ze nooit gezien, die boertjes, visschende in wetering en plas, waarlangs hun woonsteden staan Ik kan het niet gelooven, want onze ijatie zit het hengelen in het bloed. Wat is het dan ook heerlijk te midden van de groote natuur daar kalm aan het water te staan, turende op het dobbertje, en wat geeft het een zielevree. Is er iets wat zoo het ge- duld oefent Als Job geen hengelaar is ge- weest, dan is het zeker omdat er geen vischryk water in de buurt was, want hij bad voor bet hengelen onbetwistbaar aanleg. Eere aan de heeren Ferf en Helsdingen, leden der Tweede Kamer. die tegen den voorgestelden dwangmaatregel zijn opgekomen en het visschen met een hengel in de hand willen vrylateu zi) toonden, beter te weten wat aan het volk toe- komt, dan de minister en zijn ambtenaren. Zendt ze, hengelaars, als een dankbare hulde, uw eerste zoodje en zijt gij het met mij eens met een woord van instemming aan een van beide heeren of aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, opdat zij zien hoezeer de nieuwe bepaling ons tegen de borst stuit en in het belang van rust en vree dient inge- trokken te worden. In de gemeente Gouda zijn van alle openbare scholen de deuren zoo gemaakt, dat ze naar buiten openslaan. De schoolramp te Cleveland heeft het ge- meentebestuur geleid tot bovenstaanden maatregel. Te Heerlen is Donderdagmorgen naar de N. Limb. K. meldt, in de mijn Oranje-Naussau I de mijnwerker J. Reexel, uit Noord-Brabant afkomstig en te Sittard woonachtig, dooi een uit het plafond eener mijngang losgeraakten kloksteen in den rug getroffen met het gevolg, dat de werveikolom gebroken is. Ook heeft hij nog een verwonding aan het rechterbeen bekomen. Zijn toestand is zeer ernstig. Een inspecteur van politie te Amsterdam moest een bij de iulijving niet verschenen mi- litieplichtige opsporen. In de woning van den onwillige sprak hij den vader van den soldaat, die hem meedeelde dat de jongen al sinds 4 Maart onder dienst was. Woensdagavond zijn te Heerenveen ge- vankelijk binnengebracht drie 17jarige jongens uit Wijckel (Gaasterland). Deze jongens waren Zondagavond in de woning binnengedrongen van Bouwstra, wiens dochter een vrijer had. De vrijer werd verjaagd en toen is de 27jarige dochter op de dierlykste wijze door de drie indringers bejegend. Nog twee andere jongens moeten medeplichtig zijn. De officier van justitie gat last tot gevangenhouding. De jongens zijn uit den arbeidenden standhun ouders zijn zeer oppassende menschen. Bij het plegen van hun wandaad verkeerden de jongens niet onder den invloed van sterken drank. Roekeloosheid. Door de ,/Risicobank wordt het volgende medegedeeld Op een blikiabriek was een jeugdig werkman belast met het stampen van voortjes in bus]es. De pers was op praktische wijze voorzien van een beveiliging, die ongelukken, menschelyk gesproken otimogelijk maakte. De wer man stelde echter tegen het streng verbod der directie in, de beschermingsinrichting buiten werking, en liet de pers doorloopen, met het gevolg, dat znn hand onder den stemiiel bekneld geraakte, en hem de nagels met omliggende huid benevens de toppen van twee vingers werden afgescheurd. In zulk een geval moest, evenais dit in vei- schillende andere landen is bepaald deongeval- lenverzekering niet van toepassmg zyn, schrytt het blad. Zulk een bepaling zou een hoogst heiizame waarscbuwende werking hebben. die voor wei lieden tot omzichtigheid zou aansporen. Met de steenindustrie langs de Waal gaat het dit jaar niet goed. Terwijl in andere jaren om dezen tijd de drukte in vollen gang is, is er thans van eenige opleving weinig te bespeuren. Er wordt haast niet gebouwd, de omzet in Waalsteenen heeft weinig te beteekenen en de steenfabrikage, die voor de open ovens, welke nog in meerderheid aanwezig zyn, toch slechts vier a vijf maanden van het jaar duurt, zal dit jaar waarschijnlijk nog spoediger geein- digd zijn. De groote gevaren van een godsdienstig feest in fingelsch-Indie voor de openbare gezond- heid hebben de regeering, bij een feest dat onlangs in Calcutta gevierd zou worden, aan- leiding gegeven tot uitgebreide voorzorgsmaat- regelen. In de eerste plaats werden de stations, waar de pelgvims aan zouden komen, van al het noodige voorzien en werd verder vooral oo aan de omgeving van den tempel, waar het feest gevierd zou worden, ernstige aandacht geschonken. Tanks met water dat verdacht was, werden door de politie bewaakt, en de pelgrims werden door speciale agenten iy trommelslag tegen het gebruik van water uit de rivier gewaarschuwd. Om voor het geval, dat toch ziekte uit mocht breken, gereed te zyn, waren in drie hospitalen 400 bedden beschikbaar o-esteld, en met besturen van begraatplaatsen overeenkomsten getroffen ten behoeve van de doodeu. De geheele organisatie 3tond onder controle van de geneeskundige autoriteiten, die een grooten staf helpers, door een msigne kenbaar gemaakt, onder zijn bevelen had. Bij de eerste-steen-legging der toekom- stiae basiliek van Koekelberg (Brussel) werd, zooals gebruikeljjk is, een specimen van elke muntsoort in de holte gelegd. Nu hebbem dieven dezen steen ontzegeld en die munt- stukken gestolen. De diefstal werd Dinsdag ontdekt. Een Engelsche priester te Madeira zou even een vrieud de hand gaan drukkeu op de mailboot Araguaya, op weg naar Pernambuco. Daar zijn tegenwoordigheid door geen der officieren was opgemerkt en de boot maar kort bleef stoppen om de mail over te geven, zoo merkte de geestelijke niet dat de reis werd voortgezet, zonder dat hij gewaarschuwd was. Toen°hij aan dek kwam om weer naar wal te o-aan, b'evond de Araguaya zich al buiten zieht, van de kust, en hoewel hij geen andere kleeren bij zich had dan die welke hij aanhad en geen ander geld op zak dan 15 shilling, was hy gedwongen de reis mee te maken. Dezer dagen is hij behouden in zijn parochie teruggekeerd. zijne zijde, zoodat dit ten minste nog eenige leniging was in zijn treurig lot. Spoedig had zich° 'tgerucht, dat de cornet zich zonder hoogere goedkeuring in den eeht had begeven verspreid, en ofschoon zijne mede-officieren wel 'n weinig jaloersch waren, dat hij't //Roosje van Neuenrode" hun voor den neus weggekaapt had, benijdden ze hem nu echter niet, daar ze al te goed inzagen, dat die zaak leelijk voor hem zou afloopen. Dit was ook werkelijk het geval, want het zou niet lang meer duren, of ze waren voor 'n geruimen tijd gescheiden. De overste was verplicht gewe^st van de ge heele zaak rapport te maken aan t generaal commando te Breslau en van daaruit weid de zaak den koning medegedeeld. Het had den overste werkelijk 'u zware strijd gekost, doch hij kon en mocht niet anders handelen. Tien dagen later kwam er 'n schrijven uit Breslau, inhoudende 't koninklijK bevel den cor net zonder uitstel terstond onder sterk geleide naar Schweidnitz te transporteeren, ten einde voor den krygsraad te verschijnen, die samen- gesteld was uit hoofdofficieren van t daar in garnizoen liggende regiment infanteriei De graaf bad geen ander antwoord verwacht, maar toen hij 't bevel des kouings vernam, met uitdrukkelijken last hem onmiddellijk te trans porteeren had hij moeite niet in tranen uit te barsten met kracht en geweld onderdrukte hij zijn smart en spande zich in zyn diep ter neder geslagen gade op te beuren. Deze toch had nog steeds 'n stille hoop gevoed, dat de koning hem genade zou schenken, doch nu 't tegen- overgestelde was geschied en haar dierbare echtgenoot voor den krijgsraad terecht moest- staan, dreigde alle moed haar te ontzmken en zag ze met 'n vreeselijken angst de toekomst tegemoet. De overste, luitenant Von Seelen, maar ook vooral Helena, waren op 't vernemen dezer koninklijke boodschap zeer ontsteld, en op ge- vaar al van zich de ongenade des konings op den hals te halen schreef de overste nog onmid dellijk met begeleiding van 'n zeer gunstig attest betreffende den graaf aan Z. M., doc zonder resultaat, want er kwam geen antwoord, zoodat er gevolg moest worden gegeven aan 't eenmaal ontvangen bevel en de graal nog denzelfden dag naar Schweidnitz getransporteerd werd, begeleid door twee officieren en eenige militairen. Hartverscheurend was't afscheid tusscheu den graaf en zijne vrouw, doch ze moesten scbeideu en de graaf moest zich vermannen en zyne vrouw zelf aansporen te vertrekken, hoezeer zyn liefhebbend hart daaronder leed. De overste en zijne overige vrienden alien diep met- zijn lot begaan, bleven tot T laatste oogen blik bij hem, 't oogenblik, dat hun wellicht voor geruimen tijd van elkander zou scheiden. (Wordt vervolgd). Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis dat het koliier van het schoolgeld voor het openbaar lager onderwijs in deze gemeente over het le kwartaal 1908, in afschrift, gednrende vijf maanden op de secretarie der gemeente,. voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 3 April 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAB, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 26 der Hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896) maken bekend dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie zijn gelegd de stukken tot het oprichten eener electrische eentrale op het oostelijk plateau bij de nieuwe schutsluis bewesten Ter Neuzen op bet perceel kadastraal bekend onder no 232 van sectie C door het Departement van W aterstaat. Ter Neuzen, 30 Maart 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. BaBtat&flsagat''-.a^aisEMMEaflCikfflHgCTsaganKfflMBna Hervormde Herk. Ter Neuzen. 9 u„ en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. geen dienst. Axel. 9 u. en 2 u., D«. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. Raams. Sas van Gent. 9£ u., Ds. H. Akersloot van Honten Roos. Huist. 10 a., Ds. De Boer. (>ereforiiieerde HerUen. Ter Neuzen. 9 u., 2 u., Ds. J. v. d. Berg. Axel A 9 n. en 2 u., Ds. E. H. Broekstra. 13. 9 n., en 2 u., Ds. A. Dekkers van Anna Jacobapolder. Zaamslag A. 9 a. en 2 u., Ds. R Hamming. B. 9 u. en 2 u., de heer A. Merkelyn, Theol. cand. te Amsterdam. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u„ 2 u. en 5p u., leeskerk. Dinsdagavond 5p u., Ds. Jansen v. Barnevelu. Woensdagavond 5p u., Ds. Jansen v. Barneveld. Uud-Rereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en u., leeskerk. T rr 1 rvlW„1 Lnkaal „KI)en-Ha6zer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5£ u., dhr. J. J. Kense.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 9