No. 5131. Ter Neuzensehe Courant. Zaterdag* 4 April 1908. 48< Jaarganjj. Binnenland. Gemengde berichten. TWEEDS BLAJ3. Het verleenen van vergunning aan land- weermannen om thuis te slapen, mag thans ook geschieden aan de landweerplichtigen, die niet //in of nabij" de plaats van oefening ge- vestigd zijn, indien zy geschikt gebruik kunnen maken van openbare of particuliere vervoer- middelen. Men sohrijft aan de Midd. Ct. Zooals 'oekend, is bij art. 149 der kleswet strafbaar gesteld wanneer men in de aangiften, bij art. 13 dier wet bedoeld, opzettelijk eene valsche opgaaf doet aangaande een feit waar- vau de plaatsing op de kiezerslyst afhankelijk kan zijn. Een dergelijk geval heeft zich thans teSluis voorgedaan. Er is nameiijk een persoon ge weest die aangifte heeft gedaan tot erlangmg van plaatsing op de kiezerslijst, ond|er verkia- ring aanspraak te hebben op een onverdeelde nalatenschap. lngevolge art. 25 der kieswet werd door den Burgemeester een voorloopig onderzoek inge- steld of bedoelde aangiften juist waren en nu bleek uit dat' onderzoek dat genoemd persoon noch eenige aanspraak op een onverdeelde nala tenschap heeft, noch eenigen eigendom bezit. Of hier nu opzet is gepleegd, zal dienen uit- gemaakt te vvorden, maar zeker ware het gewenscht geweest dat hij die het biljet in- vulde, zich eerst overtuigd had of de aangifte alleszins juist was. Dan althans zon hij een oningewijde in geen moeilykheden gebracht hebben en de Burgemeester niet genoodzaakt zijn geweest van een en ander proces-verbaal op te maken. Het gevolg hiervan is geweest dat zoowel de Burgemeester, als de persoon die de aan gifte ouderteekend heeft en hij die de aan gifte had ingevuid en ingeleverd Dinsdag jl. voor den rechter van instructie te Middelburg zijn moeten verschijnen. TWEEOE K M E R. bepaald, in. de plaatsvervangmg van den burge meester kan worden voorzien, gaat over tot de orde van den dag." De heer Van Nispen acht de motie-Schaper onaannemelijkmen heeft niet met den heer Verwer, doch met den Minister te doen, die in deze volkomen correct gebleven is. Spreker is het eens met den inhoud der motie-Roodhuy- zen, maar acht ze na de verklaring des Minis ters volkomen overbodig. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft uitgesproken wat de heer Treub hem nogmaals wil doen zeggen. Spreker is het eens met den heer Treub, doch maakt dit oordeel los van dit geval. De motie-Schaper wordt verworpen met 45 tegen 19 stem men. De motie-Roodhuyzen wordt zonder stemming aangenomen. Hierna wordt voortgezet de beraadslaging over het wetsontwerp tot toekenning van een renteloos Rijks voorschot van 1/2 miilioen aan de Nederlandsche Tramwegmaatschappij voor de Drentsch-Friesche spoorlynen, waarbij de heer Smeenge het extra-subsidie van de Friesche Staten van de Trammaatschappij, verdedigt. De heer Patijn bestrydt de z. i. onredelijken eisch van den heer Treub, dat de kosten der leening gegarandeerd moeten worden door de reeds half kaal geplukte aandeelhouders der trammaatschappij, en vraagt van den Minister de verklaring, dat het voorschot niet zal worden uitgekeerd, alvorens bekend is dat het geld voor den aauieg desnoods alleen voor de Friesch- Drentsche lijuen, gevonden zal zijn. Minister Bevers verdedigd breedvoerig het ontwerp en deelt daarbij, ten aanzien van de leening mee, dat het in 't voornemen ligt om in geen geval een desagio van meer dan 10 pCt. toe te staan wellicht is een desagio van niet meer dan 3 pCt. te verwachten. Voorts, dat er bepalingen ontworpen zijn, waardoor ge- waarborgd. wordt dat het subsidie inderdaad zal besteed worden voor de lijnen waarvoor het gevraagd is. Na enkele replieken werd het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd en de vergadering verdaagd. school. Deze zal niet komen te staan bij de lagere school en naast de woning der bewaar- schoolhouderes, zooals men eerst meende, doch aan den Oostdijk, nabij de Pastorie. De grootere jeugd heeft dus vergeefsch werk gedaan, toen ze met innig genoegen het ver- meende terrein gereed maakte door het omver- halen van boom en haag. Het gebouw zal naar de eischen des tyds worden ingericht en zooals de uitdrukking luidt, in een dringende behoef- te voorzien. Woensdag is de 81jarige mej. D te Op- meer van een trap i" tiaar woning gevallen en even later gestorven. Dinsdag is te Amsterdam weer een ont- zettend stukje ellende blootgelegd. Een bezoeker van //Liefdadigheid naar Vermogen" kwam 'ec: i huis binnen in de Rozenstraar, of liever gc;-£gd, poogde er binnen te gaan. Want de verregaande toestand van vervuiling en verdier- lijking, waarin hjj het gezin aantrof, deed hem terugdeinzen. Daar wehtelde in een een-kamer-woning een mo'eder met vijf kinderen zich in het vuil rond in den waren zin van het woord. Afschnwelijk en in-treurig was zulk een staat van armoede en vervuiling. Het jongste kind van 10 maanden lag naakt in den bijna naakten schoot der moeder de andere 4 kinderen, van onderscbei- denlijk 4, 6, 8 en 9 jaar, waren in lompjes gehuld en liepen over het onrein. De vader was voor eenigen tijd naar Duitschland getrok- ken en had niets meer van zich laten hooren. De vrouw trachtte nu en dan 's avonds met sinaasappelen wat te verdienen Ouze armbezoeker begreep, dat spoedige hulp hier dubbele hulp beteekende. Hij begaf zich aanstonds naar den heer Jonker, directeur van het Toevlucht voor Onbehuisden en vertelde de treurige geschiedenis. De heer Jonker be greep, ging aanstonds mede, maar vroeg den hoofdcommissaris van politie te voren om twee brancards, die naar Ac Rozenstraat gedirigeerd werden. In het woonhol gekomen, schrikte zelfs de heer Jonker, die heel wat toestanden heeft mede- gemaakt, voor het pntzettend vuile en treurige schouwspel terug. Hij trachtte de vrouw te overreden, met haar kinderen mede te gaan nam het Toevlucht voor Onbehuisden (Oude Wilhelminagasthuis) maar zelf wilde ze niet mee, gaf wel na eenige oppositie haar kinderen af. Deze stumperdjes zijn toen in de brancards overgebracht en hebben in het Tehuis, onder de goede zorgen des heeren Jonker, een wedergeboorte ondergaan. De kinderen hadden ergen honger en waren alien door vervuiling verwond Men zou nog trachten de moeder over te' halen om haar ellendig verblijt te verlaten en in het Tehuis by haar kinderen te komen. Dinsdag is te Roermond, naar hetNwbl. van Venlo meldt, een verschrikkelijk brutale straatroof gepleegd. Omstreeks 8 uur werd de bode-ontvanger van de gemeentelijke gasfabriek, die zijn dagelijksche ronde gedaan had en met eene soin gelds naar de gasfabriek ging, op den Prinsendijk nabij de Katbedraal, een nog al duister laantje, door een of meer personen aangerand. Peper schijnt men hem in de oogen geworpeu te hebben en er zijn hem verschillende wonden met een mes toegebracht. Zijn tasch met een vrij groote som gelds, die hij met een riem om het Tijf draagt, "werd hem afgesneden en ont- vreemd. In bewusteloozen toestand is hij aldaar gevonden. Zijne wonden zijn evenwel niet levensgevaarlijk. De politie doet onderzoek. Hieromtrent wordt nader gemeld v. D. droeg de lederen geldtasch aan een riem om den hals, en de tasch bevatte onge- veer f 450 aan Nederlandsche pasmunt. In den binnenzak van zijn jas was nog een bediag van pi. m. 500 aan bankpapier geborgen dit is onaangeroerd gebleven. T wee daders zijn in het speleen hunner had een rijwiel zonder lantaarnde andere, de aanvaller, moet zijn een forsch gebouwd man met zwaren knevel. v. D., wien, zooals gemeld, peper in het gelaat geworpen werd, heeft een ernstige wonde, met een scherp voorwerp toegebracht, aan het hoold borst en hoofd zien er tengevolge van trappen abominabel uit. Zijn toestand is niet zonder levensgevaar. Een visscher vond den armen man, vader van drie jengdige kinderen, badeinl in zijn bloed op den vveg liggen en sleepte hem zoo goed en kwaad als het ging naar een woning in de buurt, waar de eerste genees- en heelkundige hulp werd verleend. De politie, inmiddels gewaarschuwd, verscheen dadelijk ter plaatse en stelde alle pogingen in het werk om iets omtrent de daders te vernemen zij moest evenwel haar onderzoek met een paar vage aanduidingen beginnen, welke v.. D. van zijn aanvallers, die hij nog niet kan aanwijzen, kon geven. Qemeenteraad van Westdorpe. Vergadering van Woensdag 1 April. Tegenwoordig de Voorzitter, alle leden en de Secretaris. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en on'veranderd goedgekeurd. De navolgende ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen 1. Een missive van den Oommissaris der Koningin van den 18 Maart j.l. inhoudende dat H. M. de Koningin bij besluit van 13 Maart 1908 de heer C. van Waes heeft benoemd tot Burgemeester dezer gemeente met ingang van den 21 dier maand. 2. Het proces-verbaal van eedsaflegging door genoemde heer Van Waes op 20 Maart j.l. voor de heer Oommissaris der Koningin. 3. Diverse missives van Ged. Staten, houdende mededeeling der goedkeuring van het Kohier van de Hoofd. Omsiag 1908 en van een drietal besluiten tot wijziging van af- en overschrij ving der gemeentebegrootingen 1907 en '08. 4. Een missive van dezelve waarbij mede deeling wordt gedaan dat de rijksbijdrage over 1906 in de kosten van het lager onderwijs is vastgesteld op 3950, 5." Alsvoren dat de rijksbijdrage, ingevolge art. 48 der Lageronderwijswet aan deze gemeente voor 1908, bij voorschot uit te keeren is bepaald op 4225. 6. Het verslag der gezondheidscommissie over 1907 werd ter inzage gelegd van de leden. 7. Aan het adres door het gemeentebestuar van Clinge gericht tot Z.Exc. den heer Minister van L.,N. en H., ten einde het door besmet- telijke ziekte aangetaste vee, dat uit de Belgische quarantainestallen terug op Nederlandschen bodem wordt gevoerd, onmiddgllijk op kosten van het rijk worde afgemaakt, ter voorkoming der voortzetting dier ziekte onder onzen vee- stapel, werd besloten bij Z.Exc. adbaesie te betuigen. i 8. Op een scbrijven van den Raad van State te 's Gravenbage, betreffende het geschil met bet bestuur van Ter Neuzen over de kosten van het lager onderwijs te Sluiskil, werden Burg, en Weth. gemachtigd de door ben noodig geachte handelingen in het belang dezer ge meente te verrichten, waarvan dan in eene volgende vergadering mededeeling zal worden gedaan. 9. Tot leden van het Burg, armbesfuur- werden wegeus periodieke aftreaing op 1 Mei e. k. met ingang van dieu datum herbenoemd de aftredende leden Ch. Steijaert en P. van Haelst. 10. Op voorstel van B. en W. zal bij de verzekeringsmaatsehappij //Albinqia" een polis worden genomen ter verzekering van den ge- meente-veldwachter tegen ongevallen in en buiten dienst overkomen. 11. Werden goedgekeurd de door bet Burg. Armb. verzochte af- en overschrijvingen barer begrooting voor 1907 en de door Burg, en Wetb. eveneens vastgfestelde af- en overschrij vingen der gem. begrooting voor dat dienstjaar. 12. Het Kohier van de Hondenbelasting voor 1908 werd vastgesteld met 87 honden der late en 31 van de 2^ klasse tot een bedrag van f 205. 13. Eene door Burg, en Weth. uitgelokte bespreking ten einde bet gevoelen van der. raad te kennen omtrent verhooging der hondenbe lasting, voor wat de eerste klasse betreft, nad tengevolge dat Burg, en Weth. met 6 van de 7 steiumen (tegen stemde de heer Steijaert) werden uitgenoodigd de verordening op de hondenbe lasting te herzien en den raad daai'omtrent voor- stellen te doen. 14. Werd de verordening herzien tot rege- ling der jaarwedden van het Hoofd en het verier onderwijzend personeel aan de Openbare Lagere School. Hierbij werd de jaarwedde van het Hoofd vastgesteld op J 100 boveu het wettelijk mini mum. Voor het overig personeel werd het aanvangssalaris vastgesleld op 550,— terwijl bij 5 en meer dienstjaren het wettelijk minimum behouden blijft. Voor hoofdakte wordt betaald f 100,voor verplichte hoofdakte 200, Voor eene akte vermeld in art. 2 onder k. 1. m. n. p. en q der wet 75 voor 2 of meet dier akten 100 mils deze akte voor het geven van onderwijs vereischt wordt en het onderwijs wordt gegeven buiten de gewone schooluren. In omstandigheden als in de wet pmschreven wordt voor huishuur betaald 60 per jaar. Ingeval van ziekte wordt 6 maanden vol en 6 maanden half traktement uitbetaald. Daarna wordt bet iugehouden. Voor tijdelijk aaugestelde onderwijzers wordt gedurende den verloftijd zoowel in als buiten het geval van ziekte het geheele salaris ingehouden. Ook werden bepalingen opgenomen betref fende inhouding van de jaarwedde bij militie- en landweerdienst van onderwijzers en in geval van zwangerschap van gehnwde onderwijzeressen. Volgens deze nieuwe regeling zal de verhoogde rijksbijdrage geheel ten goede komen aan de onderwijzers. Hierna werd de vergadering gesloten. Vergadering van Donderdag. De heer Helsdingen interpelleert den Minister van Binnenlandsche Zaken nopens het optreden van de politie te Krommenie, in verband met de werkstaking bij den heer Verwer aldaar. De maatreqelen der politie werden nogkiasser toen de heer Verwer de volgens spreker uiterst onkiesche daad beging, om tijdelijk het burge- meesterschap te gaan bekleeden. Spreker vraagt, of de Minister een wijziging van de Gemeentewet wil toezeggen, waardoor een dergelijke toestand voortaau onmogelijk wordt gemaakt. De Minister van Binnenlandsche Zaken betwist dat de heer Verwer, als waurnemend burge meester, gestr,enger liet optreden en alleen wanneer dat feit onomstootelijk vast stond, zon de Minister kunnen verklaren, dat ook hij het niet wenschelijk acht dat een werkgever, die met zijn werklieden op gespannen voet' staat, als waarheniend burgemeester fungeert. De heer Helsdingen houdt 't door hem ge- sprokene vol. De heer Roodhuyzen acht het, zelfs al zou het geiijk aan de zijde van den heer Verwer zijn, ongepast, dat deze heer, zou nauw be- trokken bij de zaak, als waaruemend burge meester ging fungeeren. De heer De Vries verwijt den sociaal-demo- kraten, dat zij herhaaldelijk voor de tribune spreken. De heer Schaper merkt op. dat men in de Kamer spreekt voor het gansche volk. Spreker dient in dien geest de volgende motie in: //De Kamer, betreurende dat de heer Verwer in de gegeveil omstandigheden is opgetreden als wuarnemenrl burgemeester, gaat over tot de orde van den dag." De Minister van Binnenlanlsche Zaken meent, dat Kamer noch publiek een oordeel kunnen vellen over 's heeren Verwer's gedrag als industrieel. Men heeft den heer Verwer in de vervuiling van het burgemeestersarubt niets onrechtmatigs verweten. De heer Blooker acht de motie-Schaper on aannemelijk, wijl zij de Kamer leedwezen doet uitspreken, dat ipmand aan zijn wettelyke ver- plichting heeft voldaan. De heer Reyne oordeelt, dat het niet kiesch was van den heer Verwer, het burgemeesters- ambt waar te nemen. Trouwens gebrek aan takt van die zyde is in deze geheele zaak de font geweest. De heer Treub viudt het verkeerd, dat bij een bestaand conflict in een gemeente, een der partyen met het hoogste gezag wordt bekleed. Mocht de Minister dit willen erkennen, in strijd met den geest der wet, dan wordt. de motie overbodig. De heer Roodhuyzen dient de volgende motie in: tfDe Kamer, van oordeel dat de Gemeente wet in dien zin behoort te worden gewijzigd, dat ook op andere wyze dan in artikel 77 is TER NEUZEN, 3 April 1908. In de week van 25 tot en met 31 Maart 1908 zijn in Zeeland voorgekomen 4 gevallen van roodvonk en wel I te Breskens, 2 te Krui- ningen en 1 te O. en W.-Souburg en van diphtheritis 1 geval te St. Jansteen. Tot commies-titulair der posterijen en telegrafie is bevorderd de klerk der posterijen le klasse K. C. Soetens te Breskens. De schuttingen door de groote sluis van het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert zullen, in verband met uit te voeren werkzaam- heden, te beginnen met 6 April a. s., niet ge- regeld kunnen plaats hebben zooveel mogelyk zal echter steeds met de ebdeuren worden geschut. IVestdorpe. Gisteren werd de hengst van A. Kalle alhier, door een paard op de hof'stede van v. H. zoo'n hevigen slag op de bil toe gebracht dat hij is moeten afgemaakt worden. De hengst was verzekerd. Koewacht. Woensdag had alhier de jaar- markt plaats voor paarden en ander vee. Aan- gevoerd waren op het Hollandsch gedeelte 24 paarden, 162 stuks hoornvee en 32 varkens, op Belgisch gedeelte 40 stuks hoornvee. 's Middags om 1 uur werden onder het spelen der fanfare de volgende premien uitgereikt voor het meest in waarde zijnde werkpaard aan Alph. Schout te Moerbeke, voor het schoonste veulen, nog zijne melktanden hebbende, aan Dom. Onghena alhier, voor het schoonste veulen geboren in 1907 aan Petrus de Roover alhier, voor de schoonste baatgevende koe le prys P. Lust te Hulst, 2e prijs E. L. Plasschaert alhier, voor de schoonste kalfdragende koe, met 6 tanden, A. Dierick alhier, voor de schoonste kalfdragende vaars met 2 of 4 tanden Fr. Dieleman te Overslag, voor den vetsten os Ern. Dierick alhier, voor de vetste vaars le prijs P. Audenaarde te Overslag, 2e prijs Al. Dierick alhier. voor den schoonsten stier Fr. deGucli- tenaere alhier, voor het grootste getal paarden ter markt gebrachtTh. Ferket te Moerbeke, voor het grootste getal hoornvee P. Lust te Hulst, voor het grootste aantal varkens Ch. Janssens te Moerbeke en voor het grootste getal hoornvee ter markt gekocht C. Verbist te Zuiddorpe. Er was een levendige handel en menia stuk vee werd aan goede prijzen verkochc. Stoppeklijk. Het vierjarig dochtertje van v, G., woneude op 't gehucht Campen, was op een dijk aldaar aan 't spelen. Waarschijnlijk is het van boven gerold, want het ongelukkige kind werd eenigen tijd daarna verdronken gevonden, in den sloot, onder langs den dijk. Hengstdijk. Binnen enkele dagen hoopt men te beginnen met den bOuw der bewaar- o o "J

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 5