Gemengde berichten. Advertentien. Hoofdel. Omslag1. 4 y, PandbrieveD EERSTE NEDERLANDSCHE SCHEEPSVERBANDIAATSCHAPP1J Binnenland. TeSegrafische berichten. BURGERLIJKE STAND. Ls. van Waesberghe-Janssens, H.H. PAARDENFOKKERS eerste bepaalt, dat //Gedurende een regentschap in de troonopvolging geen verandering kan worden gebracht" en het andere handelt over bet geval dat de souverein een wijziging in de Grondwet goedkeurt. Thans niet handelen zou beteekenen, zich blootstellen aan het gevaar, dat men later voor een gesloten deur kwam te staan. Biijvend gedeelte. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat uit de garnizoenen, waar zich ineer miliciens voor de versterking van het biijvend gedeelte hebben aangemeld dan voor dat doel noodig zijn, miliciens zullen worden gedetacheerd naar die garnizoenen waarvoor zich geen voldoend aantal heeft beschikkaar gesteld. Miliciens, die mochten verklaren, dat hunne aaumelding is geschied in de meening, dat hunne familiebetrekkingen gedurende het vrij- willig verblijf aanspraak zouden hebben op vergoeding ingevolge art. 113 der militiewet 1901, en miliciens die zich hebben aangemeld voor het garnizoen, waartoe zij gerekend moeten worden te behooren, doch nu naar een ander garnizoen zullen moeten wordeu gedetacheerd, kunnen eerstgenoemden nu vergoeding niet wordt toegekend desgewenscht* huiswaarts keeren en door anderen worden vervangen. TER NEUZEN, 1 April 1908. Gisternamiddag verspreidde •'zich hetbericht dat de heer M. Verbrugge in den leeftijd van bijna 40 jaren was overleden. Dat hij de achting van zeer velen genoot bleek vooral de laatste dagen van zijn lijden, toen de hoop op herstel vervlogen was, uit de talrijke gesprekken die daaraan waren gewijd. Minzaam en hulpvaardig, kwamen de door hem gedreven zaken aan veler bestaan ten goede, waarom oob buiten den kring van zijn gezin en familie zijn verlies diep zal worden gevoeld. Op 12 Juni 1907 werd hij in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer J. A. de Jonge, gekozen tot lid van den gemeenteraad. Hij was voorts voorzitter van de afdeeling Ter Neuzen der Schippersvereeniging ,/Schutte- vaer", ontvanger-griffier van verschillende polders en ontvanger van de Ned. Herv. gemeente alhier. Van het vergaderlokaal van *Schuttevaer" en een groot aantal binnenvaartuigen is de vlag half stok geheschen. Zooals men zich zal herinneren werd sedert 5 December van het vorig jaar vermist de 70jarige beurlschipper M. Leunis, van hier, die met zijn vaartuig te Middelburg lag. Men vermoedde dat hij verdronken was, doch alle pogingen om het lijk te vinden bleven vruchte- loos. Dinsdagmorgen te 7 ure evenwel zag men in de Rouaansche kade bij de Spijkerbrug te Middelburg een lijk drijven, hetwelk door de politie uit het water werd gehaald. Het in verregaanden staat van ontbinding verkeerende lijk werd door een aldaar vertoevenden neef van L. en verschillende -anderen herkend, en terstond naar de begraafplaats vervoerd. Maandagavond gaf de muziekvereeniging ,/De Vereenigde Werklieden" in het //Hotel Centraal" haar laatste concert in dit seizoen. De opkomst was, evenals bij de den vorigen avond gehouden generate repetitie groot. De verschillende muziekstukken, die door de werkende leden, onder leiding van den directeur, den heer A. Eeckhout, werden ten gehoore gebracht, werden verdienstelijk uitgevoerd en verwierven algemeen bijval. Bovenal mag daarvan worden genoemd ,/Corbeille de fleurs" en de ouverture /Norma". Voorts hadden ook veel succes het kluchtspel //Baas Pikdraad" en de verschillende kluchtige voordrachten, benevens de zangnum- raers die door eene dame buiten het programma werden uitgevoerd. Een gezellig bal was het slot van dezen welgeslaagden avond. Heden werd alhier in het logement ,/'s Lands Welvaren" door den notaris Van der Moer, ten verzoeke van de erven van wijlen de echtelieden Hendrik Scheele en Maria Leijnsen, in het open- baar geveild a. Een woonhuis met toebehooren en erf, aan de Noordstraat (Schotschen hoek) te Ter Neuzen, groot 86 centiaren. Hiervan werd kooper de heer J. van der Bent voor f 1500. b. Een woonhuis met toebehooren en erf, aan de Grenulaan te Ter Neuzen, groot 1 are 04 centiaren. Hiervan werd kooper de heer Jac. Leunis Cz. voor 1600. Bij de heden alhier door den notaris Dregmans in het cafe' Het Scheepje" gehouden derde veiling van genoemd cafe en van een woonhuisje op .lava, ten verzoeke van de erf- genamen van den onder het voorrecht van boedelbeschrijving aanvaardde nalatenschap van J. C. J. Kolijn, werden genoemde perceelen toegewezen voor de reeds bij eerste veiling geboden sommen, nl. het cafe'" //Het Scheepje" aan den heer Ch. Pauwels te Sas van Gent, voor j 3100 en het woonhuisje op Java voor f 530 aan den heer U. Kolijn. Het Engelsche stoomschip ffCattersty", van Ter Neuzen naar Skinningrove, is gister- morgen wegens slecht weer uit zee teruggekeerd en op de reede te Vlissingen geankerd. Bij de echtelieden P. d. F., te Arel, van wie vermoed werd, dat daar wel een goeden buit zou te vinden zijn, is in den nacht van Vrijdag op een echt sensationeelachtige wijze inge- broken. Een onbekende is daar langs een zolder- raam weten binnen te kotnen. Een der bewoners hoorde onraad en stond op om uit te zien. De deur eener kamer opende, stond zij voor een haar onbekend persoon, waarvoor zij verschrikt terug deinsde. De onbekende schijnt doordie ont- moeting evenzeer te zijn geschrokken, althans hij koos het hazenpad. Omstadigheden doen vermoeden, dat hij de bewoners van het huis heeft willen bedwelmen, door middel van een fakkel, om op eene gemakkelijke wijze in het bezit te komen van den buit, die, volgens de spraakmakende gemeente daar in het huis aanwezig is. De bewoners, die er spreekwoordelijk met den schrik zijn van af gekomen hebben aangifte gedaan bij de politie, die nog tevergeefs onder- zoek doet naar den onbekende. Hoek, 31 Maart. Heden werd alhier door de landbouwvereeniging //Doelmatige Samen- werking" aaubesteed de levering van 92,500 Kg. chilisalpeter, waarvan 68,600 Kg. te Maurits- tort en 23,900 Kg. te Ter Neuzen moet geleverd wordeu. Hiervoor werd ingeschreven door Glerum en Co. te Vlake voor /ll,89, L. Evers- dijk te Biezelinge voor 11,55, A. Wieland te Ter Neuzen voor 11,46, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 11,44 en D. Scheele te Ter Neuzen voor 11,42, aan wien de levering is gegund voor de beide plaatsen. De greuskantoren Esschen, Weelde en Sant- vliet worden door den Belgischen Minister van Landbouw met ingang van 1 April weer open- gesteld voor den invoer van Nederlandsche melk- en kalfkoeien. Deze kantoren waren tijdelijk gesloten wegens het voorkomen in de quarantainestallen van mond- en klauwzeer. Het grenskantoor Clinge blijft voorloopig ge sloten voor den in\oer van Nederlandsch fok- vee. De invoer van slachtvee is echter vol gens de gewone voorwaarden in geplombeerde wagons toegelaten. Krachtensbesluit van den Belgischen Minister van Landbouw, is het tolkantoor Stroo-Brugge (Maldegem) op alle werkdagen geopend voor den invoer van slachtvee, mits van den invoer 24 uren te voren bericht wordt gegeven. Zaamslag, 31 Maart. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad werd besloten tot toelatiug van het nieuw gekozen lid de heer J. F. Dees. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1907 werd goedgekeurd op een bedrag van 1537,37 in ontvangsten en uitgaven. Aan den gemeente-ontvanger werd, wegens werkzaamheden verricht ter secretarie tijdens ziekte van den ambtenaar ter secretarie, eene gratiiicatie van 50 toegekend. Van de vereeniging //Vereenigde Handwerks- lieden" te Ter Neuzen is een schrijven ingekomen, waarin zij bericht dat de cursus door 3 leer- lingen uit deze gemeente is gevolgd, doch dat deze daarvan geen vol jaar geprofiteerd hebben, waarom zij voorstellen hun eene vergoeding van f 50 uit te keeren. Dit werd goedgekeurd. Met algemeene stemmen werd eervol ontslag verleend aan den heer J. van der Brug als gemeente-geneesheer, terwijl in diens plants werd benoemd de eenige sollicitant de heer Van Renesse. Het kohier van den hoofdelijken omslag werd vastgesteld op 7864,58, zijnde 500 meer dan het vorig jaar. Het kohier der hondenbelasting werd vastge steld op 194,50. Uit Graauw schrijft men aan Zel. Een vermakelijke scene speelde zich een der avonden van de vorige week te Paal af. Daar dwaalde n.l. een schippertje rond, die zeer - diep in 't glaasje gekeken had met het offeren aan Bacchus schenen echter ook wee- moedige gedachten in hem op te komen wijs- geerig dacht hij na over "s menschen bestaan, en het slot van zijn overpeinzingen was, dat hij behalve bierzat, ook nog leveiiszat werd. Hij besloot dan maar een einde te maken aan zijn leven en vrijwillig te vallen onder de van knekelige vuist gezwaaide zeis. Het zilte nat kwam hem 't verkieslijkst voor en daarom pardoes wipte onze Janmaat als een kikker van den slootkant in 't water. Dit scheen hem echter toch te nat te zijn, waarom hij zich, druipende als een poedelhond, op den wal redde. Daar kwam het echtpaar aan, aan wien hij het leven danktemet ouderiijke vermaningen en ernstige bestraflende terechtwijzingen trachtten zij hun dierbaren telg mee naar huis te tronen. Maar neen. Nogmaals greep de zucht naar zelfvernietiging hem aan voor de tweede maal koos hij //'t ruime sop", doch ook nu weer scheen 't hem te nat. Daarom andermaal won hp den oever en ging eindelijk zijn leven, die er niet natter op geworden was, maar besproeien in een der Paalsche herbergen, teneinde den schrik door te spoelen. Ende zoo geschiedde het De Zeevaartschool te Vlissingen. Uit het verslag over het jaar 1907 blijkt dat de school werd bezocht door 104 leerlingen in het geheelhet grootste getal dat tegelijker- tijd de school bezocht was 61. Aan drie leer lingen werd vergund de lessen bij te wonen voor verminderd tarief. Door gebrek aan leerkracht en localiteit moest een lOtal jongelui, die toelating vroegen, worden geweigerd. Door 42 leerlingen werd deelgenomen aan de examens voor de rijks-commissiestotexamineeren van stuurlieden en machinisten, waarvan 33 zijn geslaagd en wel 5 voor eerste, 3 voor tweede en 16 voor derde stuurman, 4 voor machinist programma B en 5 voor het programma A. De leerlingen die het rijksdiploma verwierven, vonden evenals het vorige jaar, alien spoedig plaatsing als officier bij verschillende reederpen. Ter bevordering an de algemeene ontwikke- ling der leerlingen heeft het bestuur besloten in den winter van tijd tot tijd populair-weten- schappelijke lezingen te doen houden over verschillende onderwerpen. De Ruijterschool. Van het Nationaal Comite ter herdenking van den300sten geboorte- dag van Michiel Adriaanszoon de Ruijter outving de vereeniging een bedrag van f 20,000 ten geschenke voor de stichting van de De Ruijter school. Het lijk, de provincie Zeeland en de gemeente Vlissingen hebben aan de vereeniging respectievelpk f 2400, 800 en f 400, te zamen 3600's jaars. toegestaan voor een tijdvak van 28 jaren. Deze subsidien zullen het der vereeniging mogelijk maken om f 60,000 te leenen, zoodat de voile som bijeen is, noodig om op het terrein, ten geschenke ontvangen van de gemeente Vlissingen, de De Ruijterschool te bouwen. Binnenkort zal de aanbesteding van het gebouw plaats vinden, zoodat verwacht mag worden, dat het in het voorjaar van 1909 voltooid zal zijn. Dinsdagmiddag miste de heer P. Vermeulen te Boskoop een zijner kinderen, een jongetje van 5 jaar. Onmiddelhjk werd er door de ver- schrikte ouders een oflderzoek ingesteld en het bleek dat het kind, zonder dat iemand het be- merkt had, van de plank die naar de kwee.kerij ligt, te water was gevallen. Hoewel het kind niet Jang in het water kon gelegen hebben, waren de levensgeesten reeds geweken, alle po gingen om deze wedey dip te wekken waren helaas vruchteloos. Vroege leeuwerik. Maandag is er in de heide bij Gennep een leeuwerik gevonden met drie eitjes in het nest. Wel zeldzaam vroeg in het jaar. Uit Nijmegen wordt geseind aan de O. H. Ct. Door de gemeente-politie zijn alhier aange- houden, twee jeugdige Duitschers, die in het bezit waren van een grooten voorraad kostbaar tafelzilver, vermoedelijk afkomstig van 'n inbraak in Duitschland. Zij waren van Kleef te voet naar hier gekomen en hadden alles op hun lijf verborgen. Hun plan was naar Rotterdam te gaan, om daar alles te verkoopen. Aan de politie te Dusseldorf, vanwaar de dieven alkomstig zijn, is telegrafisch van deze aanhouding kennis gegeven. Een goed jaar geleden werd zekere arbei- der H., te De Werken, uit zijn huisje gezet wegens wanbetaling. Het armelijke boeltje stond een paar weken letterlijk aan den dijk voor bet gelukte iemand te vinden, die het gezin wilde opnemen. Het trok toen in een planken hut aan de Bakkershil, maar ook die zou het met 1 April moeten verlaten, toen Maandag avond alles ineens in lichtelaaie stond. Men zegt, dat het riet van het dak om den schoor- steen brand heeft gevat. Hoe het zij, de man verloor nu alles wat hij nog had, beddegoed, gereedschap enz. Niets was geassureerd. 's Gravouhage, 1 April. Tweede Kamer. Heden werd behandeld het wetsontwerp tot instelling eener consignatiekas, tot tijdelijke inbewaarneming van gelden waarover geding bestaat of welke behooren tot onbeheerde nalaten- schappen enz. De keeren Pierson en Bos stemden in hoofd- zaak met het ontwerp in, waarin op voorstel van den heer Patijn een verjaringsvoorstel van 60 jaar werd opgenomen. De eindstemming over het ontwerp zal later plaats hebben. Aangenomen werd het wetsontwerp be- krachtigende de nadere overeenkomst met den staatsspoor, betreffende het personeel van de voormalige Rijnspoorwegmaatschappij. In het belang van dit personeel zal de Minister Bevers nogmaals overleg plegen met de exploitatie- maatschappij. CORRESPOND ENTIE. Correspondenten worden verzocht hunne nota's in te zenden. De Administsatie. Door het overlijden van den heer Van Dis honor is vanaf heden de heer F. DE BLAEIJ met het innen der kwartaal- en advertentiegelden in Axel en omstreken belast. De Administratis. Getrouwd J. VAN W 1J C K C. A. GEELHOEDT, die, ook mede namens wederzijdsehe familie Kartell] k dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Ter Neuzen, 26 Maart 1908. Heden overleed na een smartelijk doch geduldig lijden onze innig geliefde Echtgenoot, Vader, Zoon. Behuwdzoon en Bebuwdbroeder de heer MARIF2US VERBRUGGE, in den krachtvollen leeftijd van ruim 39 jaar. Wed. J. M. VERBRUGGE- Van der Hoopt. CATHAR1NA VERBRUGGE. Wed. J. J. VERBRUGGE—De Visser. C. VAN DER HOOFT en verdere familie. Ter Neuzen, 31 Maart 1908. Nog slechts een poos geduld straks zal de Raad [weer zeggen, Hoeveel ge hebt verdiend in 't afgeloopen jaar Bewoners van de kom zult gij weer'tloodje [leggen, Terwijl debuitenman klimt met een schijntje maar? Zal nu het 13tal, dat onzen aanslag regelt, Eens met rechtvaardigheid gaan doen, wat plicht [gebiedt, En luist'ren naar de klacht, eer zij 't kohier bezegelt, Verireet o. achtb're Raad de buiten vrienden niet? TerNeuzen, den lsten van Schattingsmaand 1908. EG A LITE. ZIJN VERKRIJGB^AR ten hoofdkantore te Dordrecht, als- mede bij hare Correspondenten, in stukken van 10Q0. 500.— en 100. Deze Pandbrieven worden gewaarborgd (l. door de gesloten scheepsverbanden tot ten hoogste 60 van de getaxeerde waarde der onderpanden b. door het niet gestort gedeelte van het geplaatst aandeelenkapitaal, zijnde 90 van 2,500,000.— c. door de belegde reserve ad 192,401,731/2. Volgens artikel 2 der statuten mag het uit te geven bedrag aan Pandbrieven het vijf voud van het geplaatst aandeelen-kapitaal niet te boven gaan. Nieuwstraat N°. 32, TER NEUZEN. (Kantoor alle werkdagen, behalve des Maandags en des Donderdags, geopend van 9^2—1 uur.) Wisselt vreetnd gold tot do voordeeligste koersen. Daar reeds ruim een honderd paarden ter dekking door ,/GAMBRINUS", zijn aangegeven zal voor die welke nog aangegeven wot den, vijf en twintig gu!e2effB| moeten betaald worden. Siamboek-meorie's 22,50. Nog 25 merne's kunnen voor gcmeld bediag gedekt worden. Het Bestuur v. d. ver. //De Toekomst' PH. VAN D1XHOORN, Voorz. W. DIELEMA1N Pz., Seer. Axej, 30 Maart 1908. O 3 Overlijdep. 8 Maart. Gujron Josephus Aloijsius Kox, oud 5 ra., z. van Petrus Paulas en van Hosaiia van Dijk. 28 Maart. Pieter 8chuien oud 68 y, weduwn. van Sophia van Bunderen, echtg van Apolonia van de Lavoir. OverslaEf. Geboorten. 21 Maart. Gustave, z. van Petrus de Meij en van Emilie Stephanie Gerres. Overlijden. 23 Maart. Gustave de Meij, oud 3 d., z. van Petrus en van Emilie Stephanie Gerres. EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2