Tsr Heuzensche Courant. Se Desertew?. Dinsdag 31 Maart 1908. No. 5129. T"W"IE3±Lj_LJlE IBUj-A-ID. Landbouwberichten. Gemengde berichten. TEli NEUZEN, BO Maart 1908. Te Nieuwvliet is tot gemeente-secretaris benoemd de heer A. van Klinkenberg, uit Oegst- geest, die ook te Groede werd benoemd en beide functies tegelijk zal vervullen. De heer J. Maarleveld, onderwijzer te Biervliet, slaagde bij het te 's Gravenhage ge- houden examen voor candidaat-gemeente-secre- taris (theoretisch gedeelte). Op Woensdag 22 April wordt te Utrecht de 18e algemeene vergadering gehouden van den schoolraad voor de scholen met den Bijbel. Daarin zal o. a. worden behandeld het volgende voorstel van het schoolbestuur te Axel//Zou het niet wenschelijk zijn van de regeering meer vergoeding te vragen voor scboollokalen, als er nieuwe lokalen worden bijgebouwd. Ernstig ongeluk. Zondagmiddag is op den Nieuwen Vlissingschen weg, tusschen Sou- burg en Abeele, een met een pony bespannen brick, waarin twee personen gezeten waren, in aanraking gekomen met de van Middelburg komende stoomtram. Hierdoor werd een wiel van het rijtuig gestagen en kwam een der in- zittenden de heer Radley, chef van een Engelsch bookmakerskantoor te Vlissingen, zoodanig te vallen, dat zijn hoofd gegrepen werd door de treeplank van een der tramwagens. Hoewel de machinist dadelijk stopte werd de heer R. toch nog eenige meters meegesleurd en werd hij vreeselijk aan het hoofd verminkt opgenomen. Geneeskundige hulp, die spoedig werd in- geroepen, mocht niet meer baten. De onge- lukkige overleed kort 11a het ongeval. Zijn lijk werd naar zijn woning te Vlissingen ver- voerd. De tweede zich in het rijtuig bevindende persoon, kon nog juist daaruit springen en ook het paard bleef ongedeerd. Suikerbieten en kali. FEUILLET0N. 43) De toebereidseleu tot de voltrekking van't huwelijk waren gereed, de zuster van den pre- dikant' een zeer lieve, beminnelijke \rouw en 'n grijze oude bediende van het huis, zouden als getuigen optreden. De geestelijke liet de jongelieden vragen in de voor de plechtigheid bestemde zaal te komen en oogenblikkelijk traden beiden deze binnen. In een eenvoudig gewaad, zonder de minste uiterlijke pracht of tooi, zat het jeudige paar daar, ten einde voor 't oog van den Alziende 't heiligste verbond des levens te sluiten. Waren beiden in de laatste uren reeds ernstig gestemd, deze stemming werd door't indrukwekkende van 't oogenblik nog verhoogd. De geestelijke sprak een kort doch hartelijk woord vooraf, daarna las hij het huwelijksfor- mulier voor en zegende het huwelijk in. Met een kernachtige rede en na't lot van het jeugdige echtpaar Gode te hebben opgedragen, besloot de predikant de hoogst eenvoudige doch des- niettemin indrukwekkende plechtigheid, De graaf sloot in zalige verrukking zijn jonge gade in zijne armen, en beiden dankten diep geroerd den predikant voor de hun betoonde be- reidwilligheid. Na 'n eenvoudig maal met den braven leeraar en diens echtgenoote gebruikt te hebben, verliet Koninklijk bezoek. - De Maasstad bereidde zich heden (Maandag) reeds voor op het be zoek van het Koninklijk Echtpaar, dat te vijt minuten voor 1 uur morgenmiddag uit de Residentie aan het Centraal-Station zal arri- veeren. Na ontvangst zal een rijtoer gemaakt worden door het Noorden der stad langs Noordsingel, Boezemsingel (Koninginnekerk), Oude dijk. Aldaar wordt bezocht de groote meubelfabriek der iirma Allan Co. Van de fabriek wordt gereden langs Oostzeedijk naar de Oude stad, Beursplein, Leuvehaven en Willemsplein. Al daar begeeft het Vorstelijk Echtpaar zich aan boord van de /Columbus" en vaart naar de terreinen der Rotterd. Droogdok-Mij. //Prins Hendrik". Vervolgens wordt gevaren naar de in aan- bouw zijnde Waalhaven, waar zal worden bezocht de inrichting tot het maken van beton- ijzeren kaaimuurblokken. De vaart zal zich uitstrekken over een gedeelte der rivier voor de stad. Aan de Westerkade bij het Park wordt van boord gegaan en een 3e rijtoer ge maakt in de nieuwe stadswijk onder Delftshaven. Langs Binnenweg, Schied. Singel, het nieuwe Caland-monument wordt gereden naar het Centraal-Station. Te 5,20 uur is het vertrek bepaald. Yan een eereWacht te paard is afgezien. Toen mevr. de wed. J. H. Drenfh Vrij dag - middag in haar woning in de Pieter Vlaming- straat te Amsterdam terugkeerde, bemerkte zij dat de deur, die zij bij haar vertrek gesloten had, openstond. In het alkoof vond zij op het bed voorwerpen liggen, uit hare in het alkoof staande en niet gesloten linneukast afkomstig, en bij nader onderzoek bleek het haar, dat een aantal gouden en zilveren sieraden uit de linnen- kast verfwenen waren. De ongewenschte be- zoeker had als eenig spoor een schaar achter- gelaten. De politie is van dezen diefstal in kennis gesteld. 'tjeudig paar de gastvrije pastorie waar de door hen gesleten uren steeds onvergetelijk voor hen zouden blijven. Zonder wederwaardigheden kwam 't jonge paar tegen den avond te Neuenrode aan hoe dichter men 't dorp genaderd was hoe heviger Kaatjes hart klopte en hoe stiller ze werd. De graaf troostte haar zoo goed mogelijk en sprak haar moed in, zoodat ze zich een weinig geruster gevoelde. In de verte ontwaarde men reeds den toren van 't slot, hetwelk door de laatste stralen der ondergaande zon beschenen werd. Hier en daar in 't dorp zag men groepjes menschen, die zich met elkander druk onder- hielden, terwijl hunne bewegingen en 't hoofd- schudden te kennen gaven, dat 't bepaald iets bijzonders en gewichtigs was wat 't onderwerp van hun gesprek uitmaakte. De cornet zoowel als Kaatje begrepen dadelijk dat laatstgenoemde wel het onderwerp zou zijn. Ofschoon beiden zich in 't rijtuig zoo goed mogelijk trachten schuil te houden, werden ze toch door nieuwsgierigen opgemerkt, in 't begin met verbaasde oogen aangestaard, doch eindelijk, toen men zekerheid had, eerbiedig en herhaalde malen gegroet, want men was algemeen verheugd de jonge dame, die door alien om haar lieven, vriendelijken omgang zoo bemind was, weder te zien. Toen eindelijk't postrijtuig't slotplein opreed ontstond er eensklaps een vreeselijke drukte, want van alle zijden snelden knechten en bedien- den toe, terwijl op de eerste etage weer 't zelfde venster werd geopend, als in dien nacht toen de graaf door de Russen gearresteerd werd en de Uit Heer Hugowaard meldt men Donderdagmiddag passeerde een zekere Nap van Harenkarspel den Middenweg, nabij den Donkereweg, met een driewielde kar, wat voor den lOjarigen Jacob Heinis eene gereede aan- leiding was om ongevraagd mede te rijden. Hij koos als zitplaats daarvoor de staart van de kar en maakte inmiddels gevaarlijke gym- nastische toeren door gedurig van en op de kar te springen, totdat eindelijk een sprong mislukte en hij op de straat viel en een wiel der kar over zijn borst liep. Deerlijk gewond werd de arme jongen door Nap opgenomen en in de hofstede van Overtoom gebracht. Donderdagavond om 10 uur is hij overleden. Door de gemeentepolitie te Maastricht is procesverbaal opgemaakt tegen een 17jarigjong- mensch, dat tijdens eene verhuizing, waarbij hij helpen moest, een geladen revolver stal, en in het bassin zich vermaakte met schieten, blijk- baar om de daar aanwezige schepen //in den grond te boren." Een reus onder de Paascheieren. In de etalage-kast van een Rotterdamsch cofiseur aan den Binnenweg prijkt een Paaschei van marsepein welke een omvang heeft van 1,65 meter. Het eitje rust op een rots. Niettegenstaande de vele reeds aange- brachte versterkingen schijnt de Amsterdamsche Beurs nog steeds te werken. Althans is er weer een scheur gekomen boven den tweedeif dwarsboog (Beursstraatzijde) van den ingang der goederenbeurs, en heeft men dezen boog weer moeten stutten. De justitie van Winscboten is naar Foxhol vertrokken, om een onderzoek in te stellen naar het ongeluk, dat Dinsdagmiddag plaats had in de aardappelmeelfabriek Wilhelmina, waar een arbeider door een riem van de machine werd gegrepen en gedood. Te Nieuw-Buinen is Zaterdagochtend een 12jarig meisje van den rijksambtenaar Th. door een geweerschot gedood. Een 15jarig leerling van een nabij wonenden rij wielhersteller had het geweer, dat gerepareerd was, uit den winkel genomen en was er mede naar buiten gegaan, waar het noodlottig schot afging, dat het kind zoodanig trof, dat het reeds overleed voor geneeskundige hulp aanwezig was. Een sergeant, te 's Hertogenbosch in gar- nizoen, ontving dezer dagen bericht dat hij, door het overlijden van een oom zijner vrouw in Ned.-Indie, erfgenaam is geworden van 1/3 van diens bezitting, die op 41/2 millioen gulden wordt geraamd. De sergeant denkt er sterk over den militairen dienst te verlaten. Een dezer nachten ging de 19jarige dochter van den heer O. te Woestduin (Voge- lenzang) een wandeling maken van de ouderlijke woning uit in den tuin. In haar slaap viel zij in den vijver en zou zeker verdronken zijn, ware haar hulpgeroep niet opgemerkt door G. Hulse- bosch, die passeerde en het geluk had, met gevaar voor eigen leven het meisje behouden op den vasten wal te brengen. De zoon van den burgemeester van Broek- in-Waterland en de volontair ter secretarie konden niet met elkaar overweg, en toen nu de laatste tijdens de ziekte van den burgemeester tijdelijk tot secretaris benoemd werd, kon de eerste dit niet verkroppen. Hij verschool zich acbter een boom, wachtte daar den waarne- mendeti secretaris op en bracht hem met een bij 1 vrij belangrijke wonden toe. De dader werd gearresteerd. heer George geheel ontsteld zich daar vertoonde. De heer George, 't paar uit het rijtuig ziende stappen, werd zoo zenuwachtig en was zoo ver- schrikt, dat hij genoodzaakt was te gaan zitten. Kaatje alleen had haar vader opgemerkt en zonder zich om de dienstboden te bekommeren die haar verbaasd nastaarden, verliet ze haar gemaal en snelde de trap op naar haars vaders kamer. De doodelijke angst zoowel als haar lichame- lijke zwakheid waren thans voor hare kinder- liefde gewekenze had het bleeke gelaat van den ouden man gezien, en meer dood dan levend trad ze de katner binnende cornet volgde haar onmiddellijk. De oude man zat met gevouwen handen in zijn fauteuil, zijne oogen waren half gesloten terwijl hij op 't punt was in onmacht te vallen hij had het niet opgemerkt, dat beiden waren binnengetreden, want hij bleefin dezelfdehouding zitten. Met 'n luide angstkreet snelde Kaatje op hem toe, bedekte zijne handen met kussen en tranen, terwijl ze herliaaldelijk den vadernaam uitriep. Ook de graaf knielde naast haar neder, terwijl hij zijn arm om haar tengere leest sloeg. z/Vader, dierbare vader," smeekte de jonge vrouw, //zie hier uwe dochter voor u geknield liggen, met de bede om vergeving op de lippen ofschoon thans gelukkiger dan gisteren, kan ze niet gelukkig zijn zonder uwe vergiffenis Zie mij aan, lieve vader, wend uw oog niet van mij af, want 't was geen lichtzinnigheid, die mij zoo heeft doen handelen, 't was enkel liefde, liefde voor hem, die ik met hart en ziel bemin, en"voegde zij er op zachten Het //eerste" kievitsei is dit jaar op //meer dan een" plaats gevonden, wordt in een blad ge- meld. Een merkwaardig ei moet dat zijn. Op welke treurige wijze sommige ouders hun kinderen exploiteeren, blijkt uit het volgende: Vrijdagavond kwart voor twaalf, terwijl de lantaarns reeds gebluscht waren liep te Zeist een lljarig meisje nog langs de donkere straten. Toen haar gevraagd werd waarom ze zoo laat nog op straat liep, kwam een treurig verhaal voor den dagDe kleine kleuter was door haar stiefmoeder dien avond uitgestuurd om te bedelen, die haar had gezegd, dat ze niet thuis mocht komen voor ze twee kwartjes had opgehaald en ze had nog maar 11 centen. De arme stumperd, die door haar stiefmoeder dien avond zonder eten was weggezonden, kreeg bij medelijdende menschen nog een flinke boter- ham en werd door de politie naar haar woning aan den Ouden Arnhemschen weg gebracht, waar de vader en stiefmoeder reeds rustig lagen te slapen. In een schamele woning in de Water- straat te Zwolle stierf deze week een daar zeer bekend man, bijyenaamd //de Duvel", die altijd zeer armoedig geleefd had en ook een tijdlang bedeeling vaD de Stad had genoten. Dit laatste was echter onlangs opgehoudeu, sinds gebleken was dat hij vrij wat geld op de spaarbank had staan. Op grond van dit laatste verspreidde zich nu het bericht dat ffde Duvel" groote rijk- dommen had nagelaten. Een menigte nieuws gierigen verzamelden zich rondom zijn woning om er bij te wezen wanneer al die schatten zouden uitgedragen worden. Men sprak van 10.000, van 14.000, ja van f 25.000 en nog meer. Zoo buitengewoon is het echter niet geweest men heeft in een trommeitje op zijn tafel f 263 gevonden. En de stad zegt de ,/Zw. Ct." zal zeker nog wel een vordering op het nala- tenschapje doen gelden voor het bedrag, waar- mede zij dezen inwoner den winter doorgeholpen heeft. Zondag heeft te Antwerpen het Neder- landsche elftal een voetbalwedstrjjd gespeeld tegen het Belgische elftal om den Coupe van den Abeele welke door prachtig weer werd begunstigd en aanschouwd door pl.m. 10.000 toeschouwers. Bij de rust was de stand 10 ten voordeele van Nederland. De wedstrijd werd door Nederland met 41 goals gewonnen. Woensdagnamiddag liep te Moerbeke in de katoenfabriek der heeren gebr. De Starcke, tijdens zijn werkzaamheden de 23jarige werkman H. M. over een plank die over een grooten ketel, gevuld met kokend water, lag. Door een misstap of door een lichte beweging der plank viel bij tot aan den hals in het koken- de vocht. Meer dood dan levend werd de on- gelukkige naar boven gehaald. Hij is na een vreeselijk lijden dan ook bezweken. In de buurt van Agram is in een nacht- trein een geregeld gevecht geleverd tusschen spoorwegroovers en gendarmen. Onderweg ver- namen twee dezer laatsten in een aangrenzend compartiment onderdrukte kreten. Ze vonden toen een reiziger worstelend met drie mannen, waarvan de een hem met een boksijzer op het hoofd sloeg, terwijl de anderen hem plunderden. Toen de gendarmes met hun revolvers dreigden, openden de bandieten de deur van den wagen. Een deed een sprong in het duister en ver- dween, de tweede klom boven op den wagen en de derde liet zich, juist toen de trein over een brug reed, in de rivier vallen. Even daar- toon bij, //die thans mijn echtgenoot is." De heer George sloeg de oogen op, die zacht verwijtend op beiden rustten. Eenige oogen- blikken later zag hij den graaf met 'n blik aan die,ofschoon niet gestreng,toch ophelderingvroeg. De graaf voldeed gaarne aan dit stilzwijgend verzoek, want ook hij had behoefte zijne handel- wijze en vooral het schijnbaar laakbare gedrag van Kaatje te rechtvaardigen. Met korte woorden en zoo duidelijk mogelijk aeelde hij den ouden heer alles mede, maar vergat niet hem gerust te stellen, dat de onge- nade des koning hem in geen geval zou treffen. De heer George liet hem bedaard uitspreken, terwjjl zijn gelaat dezelfde uitdrukking behield. Hij was nog niet bekomen vandenschrikveroor- zaakt door de onverwachte vlucht van zijn eenigst kind, zoodat zijn zenuwgestel eenigen tijd be- hoefde, ten einde alles goed te kunnen begrijpen, want de onverwachte, spoedige terugkomst, had opnieuw 'n schok, hoewel van anderen aard, aan zijne zenuwen toegebracht. Zonder 'n enkel woord te uiten, boog hij zich tot Kaatje, en kuste haar, terwijl hij den graaf de hand reikte, die deze hartelijk drukte. De heer George legde zwijgend de handen op beider hoofden, terwijl 'n paar groote tranen zijne wangen bevochtigden. Uit dat zwijgen sprak ten duidelijkste zijn innige vaderliefde, want 't terugkeeren van zijn kind had hem alle angst en zorg doen vergeten, die hij om hareut- wille had uitgestaan 't was hem dus onmo- gelijk haar 't minste verwijt te maken of haar over heur gedrag te berispen. Diep gevoelden beiden de edele handelwjjze VAN Een suikerbietenoogst van 45000 K.G. wortelen en 30000 K.G. bladeren per H.A. onttrekt aan den grond ongeveer 290 K.G. kali, dat is evenveel als voorkoml in pi. m. 2350 K.G. kainiet en 1115 K.G. patent-kali per H.A. Voorwaar een aanzienlijke hoeveelheid En als we bedenken, dat op de gronden, waarop -r- in deze streken althans de suikerbieten verbouwd worden (op de kleigronden dus), bekalve dit gewas er nog heel wat andere geteeld worden, die groote hoeveel- heden kali aan den grond onttrekken, men denke aan aardappels, mangel wortels, roode klaver en boonen en we daarbij nog in aanmerking nemen, dat de overige gewassen als'gerst, tarwe, r'ogge, erwten enz. toch ook op hunne beurt een deel van deze plantenvoedende stof van den grond komen opeiscken, dan voelen we on- willekeurig de overtuiging zich oij ons vestigen, dat het op den duur niet mogelijk is, dat door de aan- wending van stalmest, in de koeveelheden, als op kleigronden ,aan te wenden gebruikelijk is, in ver- eeniging met het opneembaar worden van een deel van den natuurlijken kalivoorraad der kleigronden een zoo groote hoeveelheid kali voor de gewassen beschikbaar komt, als zij noodig hebben om ilinke oogsten te leveren en dat dus noodwendig voor a lie kleigronden, voor het eene stuk grond wat vroeger, voor het andere wat later het oogenblik moet aanbreken (voor sommige al aangebrolten is) waarop de aan wending van kalihouden- de meststoffen voordeel zal blijken te geven. Gaat men de boven "itgesproken meening aan de praktijk toetsen, dan blijkt zij geheel juist te zijn, m. a. w. b e m e s t i n g s p r o e v e n, op kleigronden genomen, in de eerste plaats met een gewas, dat veel kali noodig heeft en wel met name met suikerbieten, stellen duide- lijk in het licht, dat er thans reeds kleigronden zijn, die dankbaar zijn voor een kalibemesting. Zoo gaven een vijftal proefvelden in 1907 in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen met suikerbieten de volgende resultaten 1°. Was de bemesting aldus675 Kg. ammoniak- superphosphaat (7x9)+ 500 Kg. Chilisalpeter per H.A., dan was de opbrengst: op het proefveld van dhr. Alb. de Maeijer te Koewacht- Heikant 45300 Kg. op het proefveld van dhr. Jan Verdurmen te St. Jan- steen-Heikant 50119 Kg.; op het proefveld van dhr. Cyrille Aerts te St. Jansteen- Hoefijzers 28183 Kg. op het proefveld van dhr. Jac" Neeteson te Hontenisse- Kloosterzande 43900 Kg.deze proefnemer had ook beer op zijn proefveld aangewend en wel tegen 67,5 H.L. per H.A. op het proefveld van dhr. Joh1 Weesepoel te Hontenisse- Langemunt 45900 Kg. 2°. Werd aan bovenvermel'de bemesting bij Verdur men, Aerts en Neeteson toegevoegd 600 K G. patent kali en bij Weesepoel 500 K.G. per H.A. dan steeg de opbrengst respectievelijk tot 58806, 40050, 46900 en 56000 K G. 3°. Werd de bemesting, onder 1° vermeld, bij De Maeijer en Weesepoel aangevuld met 1000 K.G. kainiet en bij Aerts met 1200 K.G. per H.A. dan werden ach- tereenvolgens de volgende resultaten bereikt: 46640, 60080 en 46725 K G. Voor zoover ons bekend raakte, werden in 1907 in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen geen andere proeven met kalihoudende meststoffen op suikerbieten genomen, doch het komt ons voor, dat bovenstaande gegevens op zich zelf reeds duidelijk in het licht stellen, dat er in dit gewest kleigronden zijn, waarop eene bemesting met een kalihoudende meststof op suikerbieten al loonend werkt. nium—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 5