Ter Nsuzonschs CouraM Zaterdag 28 Maart 1908. No. 5128. Binnenlaod. Predikbeurten. Gemengde berichten. Landbouwberichten. Telegrafisehe berichten. IBHi-A-IP. TWEEDE SC Sfl E R. Vergadering van Donderdag. De beraadslaging over het Blijvend gedeelte wordt voortgezet door den Minister van Oorlog, die uiteenzet dat de taak van de landweer by mobiiisatie staat naast die van de detachemen- ten. Minister Staal dacbt over plaatselijke organisatie van de landweer voor deze diensten in vredestijd spreker doet daartoe voorstelleu die een stelsel van vrij willigen dienst omvatten. Doch zonder wetswijziging kon aan de landweer geen andere taak worden opgedragen. Van pressie bij de oproeping der vrijwilligers voor het blijvend gedeelte is geen sprake ge- weest, van immoreelen dwang nog minder. De aanmelding was volkomen voorwaardelijk. In antwoord op een vraag autwoord de Mi nister, dat de koinmandant van het veldleger ongunstig dacht over de vermindering van bet blijvend gedeelte. Bij den staf nam spieker betzelfde standpunt in; Minister Van Rappard kende spreker's gevoelen. Er hadden zich aangemeld ruim voldoende manscbappener was een overcompleet van 879 man van de oudere lichtingen gaven zich 1624 op, van de eerste ploeg en van de hooge nummers 751, totaal 2375 man. (Bravo's.) Doorzetting van de proef met een beperkt blijvend gedeelte zou niets nieuws hebben ge- leerd. Dat bet leger tegenwerkte, daartegen kwam de minister krachtig op. De cbefs rap- porteerden eerlijk, tegen het gevoelen der vorige Regeering in. Aan het nernen van een mobiiisatieproef kon niet gedacht worden, zonder wetswijziging en zonder veel kosten. De Minister streefde naar rust en vastheid in de defensie, die zeer noodig waren. De mobiiisatie van '70 lokte zeer ongunstige kritiek nit van de zijde eener commissie uit de Tweede Kamer. Zij gaf den raad in vre destijd te denken aan maatregelen ter voorbe- reiding voor eventueelen oorlog. Be Minister moest de middelen voor mobiiisatie eiscben en kon anders geen verantwoordelijkheid dragen. De Minister van Binnenlandsche Zaken noemt de oppositie nu en dan fel, maar niet zeer sterkomdat er te veel nadruk werd gelegd op inconsequentie bjj Regeeringspersonenom dat er geen stelsel werd verdedigd omdat er onjuiste voorstellingen werden gegeven. De verwijten van inconsequentie waren onjuist, vooral ten aanzien van den Minister van Marine, die nooit eenige verantwoordelijkheid droeg voor den maatregel van Minister van Rappard. Biens ontwerp was reeds ingediend, toen de Minister in functie trad. Het is niet absoluut zeker, dat de Minister in deze zaak bomogeen dacbt met zijn vroegere collega's. Niet op elk punt behoefde trouwens homogeniteit te bestaan. De Minister herinnert er voorts aan, dat ook Minister van Rappard over oproeping van de tweede ploeg dacht. Inconsequent waren ndch de Minister, noch zijn ambtgenooten. De Minister persoonlijk was tegen de regeling van het blijvend gedeelte door de vorige Regeering. Zonder art. 4 van dit ontwerp zou de Minister zich ook thans niet gereehtigd achten dq mannen die vrijlootten voor de eerste ploeg (op 12 Juli 1907) op te roepen. Met verkregen rechten en verwach- tingen wilde de Minister dus wel degelijk re- kening houden, behoudens de eiscben der defensie. De Minister verheugd zich, dat generaal Sabron zich liet vinden om als Minister op te treden, vooral omdat men ten aanzien van het blijvend gedeelte een oplossing moest vinden, met een minimum van lasten en kosten. Het zou blijken, dat het de Regeering met dit voornemen ernst was. Niemand mocht aan den ernst van den Minister van Oorlog twijfelen. De Minister betwist, dat de opzet van het ontwerp onredelijk isvan terugkeer tot het stelsel van plaatsvervanging, als permanente toestand, is geen sprakeevenmin van het leggen van de kiem van een staand leger. Spreker toont aan, dat het blijvend gedeelte steeds bestemd is voor de mobiiisatie, niet speciaal voor de dekking daarvan. Spreker deelt mee, dat de dwang van art. 4 thans kan vervallencte Regeering neemt art. 4 terug, en brengt nog eenige kleine wijzigingen aan, waardoor het wetje enkel neer- komt op een .wijziging der begrooting van Oorlog en de handteekeningen der Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Marine konden vervallen. (Gelach.) Republieken volgden van de heeren Rood- huijzen, Thomson (die volhielden dat directe dekking van onze mobiiisatie onmogelijk was, doch dat de landweer zeer wel voor die taak berekend kon worden gemaakt)Ter Laan (die ontkende, dat de proef met het stelsel-Staal eerlijk genomen was, en daarop alsnog aandrong). Deze spreker wilde nog terugkomen op art. 4, doch moest hiervan afzien, na een woorden- wisseling met den Voorzitter, die, aangezien dit artikel ingetrokken was, geen debat meer toeliet over den oorspronkelijken opzet van het ontwerp. De heer Tydeman blijft in het voorstel zien een tijdelijken maatregel ter voorziening in een noodtoestand. Ten slotte wordt het wetsontwerp aangeno- m,en met 54 tegen 41 stemmen. Voor de geheele rechterzijde en van de linker- zijde de heeren Blooker, Tydeman, Hennequin, van Karnebeek, Roell en Van Styrum. Tegen de overige leden der linkerzijde. TER NEUZEN, 27 Maart 1908. Bij de heden alhier gehouden stemming voor 3 leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, ter voorziening in de vacatures ont- staan door het bedanken van de heeren J. A. van Rompu, A. Tbolens Dingz. en P. J. Scheele, werden van de 171 kiezers 78 geldige stemmen uitgebracht. .Volstrekte meerderheid 40. Gekozen werden de heeren J. A. van Rompu met 46, A. Tholens Dingz. met 44 en P. J. Scheele met 41 stemmen. Verder verkregen de heeren M. Verbrugge 31, J. L. Jurrij en L. J. van der Lubbe ieder 16, S. van Rees 15 en J. de Kok 9 stemmen, terwijl op de heeren A. van Haelst, M. de Jonge, C. P. Kuijk, J. A. Meertens, J. P. W. Rommel, D. Scheele Rz., P. M. C. van Spraug, A. J. Ta'zelaar, B. C. L. van Wiemeersch en D. E. Wolfert 1 stem was uitgebracht. Blijkens het verslag over het boekjaar 1907 van de naamlooze vennootschap Zuid- Nederlandsche stoomvaartmaatschappij alhier blijkt uit een en ander, dat de verwachtingen, welke bij het oprichten der maatschappij zijn opgewekt, niet beschaamd zijn en er alle reden bestaat om over de bedrijfsuitkomsten van het eerste boekjaar, waar het bedrijf feitelijk eerst sedert 13 Mei i.l. is aangevangen, tevreden te zijn. Dit valt te constateeren, niettegenstaande het jaar 1907 voor de in de vrachtvaart gebezigde schepen een zeer ongunstig jaar is geweest. Van de Oost- en Witte zee waren in den aan- vang van het seizoen niet veel ladingen be- schikbaar zoodat de vrachten zeer gedrukt waren. In den herfst kwam hierin eenige verbetering, en op het einde van het seizoen werden voor sommige ladingen goede vrachten betaald. De uitgaande kolenvrachten naar de Oostzee waren lets beter dan het vorige jaar. De reederijen hebben in het afgeloopen jaar te kampen gehad met zeer dure bunkerkolen, oponthoud in de kolenhavens, en werkstakingen in verschillende havens op het continent. Het stoomschip Elisabeth" heeft niettegen staande dat, bevredigend gevaren. Het werd op 13 Mei door de bouwers opgeleverd, heeft in alle opzichten goed voldaan en volbracht tot 5 Dec. 1.1. 5 Oostzeereizen. Het bleef van averijen verschoond. Blijkens de winst- en verliesrekening werd gedurende den vaartijd van nog geen zeven maanden een netto winst bevaren van f 24877,12, waar van moet worden afgetrokken de rente over het door de hypotheekbank verstrekte voor- schot ad 6665,47, en is er alzoo een saldo van f 18211,65. In de alhier gehouden vergadering van aan- deelhouders is overeenkomstig het voorstel van den directeur en de commissarissen besloten daarvan af te schrijven de kosten der eerste oprichting ad 9263,72, voorts te bestemmen f 490,35 voor tantiemes aan directeur en com missarissen, 191,25 bedrijfsbelasting, 616,33 te storten in bet reservefonds, waarna ter uitkeering aan de aandeelhouders rest 6 °/0 van hunne aandeelen. Uit de werkzaamheden der laatste tijden blijkt dat de havenwerken meer en meer hare voltooiing naderen. Wanneer men bij hoog- water aan het zeedijkje van de Vlooswijkpolder staat, ligt de nieuwe voorhaven met een zeer ruim watervlak voor ons, als ware het nooit anders geweest. Het bedoelde zeedijkje is ook reeds aan het verdwijnen. Een baggermolen heeft daarvan reeds een groot deel weggeknaagd en gisteravond is het doorgestoken, zoodat nu bij opkomend water het Scheldewater de nieuwe sluis bespoeld. Voor het op diepte graven der voorhaven is voorts nog een tweede baggermolen werk- zaam. Men schrijft nader uit Oostburg (zie le blad) De gevluchtte marechaussee v. d. B., die te St. Laureijns (Belgie) zijn paard verkocht, had zich daarna naar Antwerpen begeven, met het doel naar Noord-Amerika te vertrekken. Op een of andere wijze moet hij te Antwerpen zijn geld zijn kwijt geraaktin ieder geval heeft hij zich te Roosendaal vrijwillig aangemeld en is hij jl. Maandag naar Oostburg overgebracht. Thans vertoeft hij nog in de marechaussee- kazerne alhier, in afwachting van hetgeen omtrent hem zal beschikt worden. Door den kapitein Thomson is het paard voor rijksrekening teruggekocht. (Middb. Ct.) Koewacht. Woensdag n.m. had in de open- bare school aan den Ouden Molen eene ver gadering plaats om te komen tot de oprichting van eene vereeniging ,/Onderlinge Bijstand". Circa 200 personen waren opgekomen. De vergadering werd gepresideerd door den heer E. Plasschaert, die het woord gaf aan den WelEerw. heer Oh. Verbunt, kapelaan te Hulst, om de zaak nader uiteen te zetten. De Wel Eerw. heer schetste in het breede het doel en de werking der vereeniging //Onderlinge Bijstand", waarvan er in het naburige Belgie circa 8000, in Frankrijk 18000 en in Engeland 27000 bestaar., terwijl er in ons land ook reeds eenige zeer nutrig werken. De vereeniging houdt zich bezig met onderlinge verzekering van klein vee, ziekteverzekeriug, oprichting begrafenisfonds en leesbibliotheek, werkver- sciiaffing in den winter, is een bureau voor kostelooze raadpleging en ijvert voor invalide- en ouderdomsverzekering. A1 deze punten werden door den spreker toegelicht. Wanneer de vereeniging tot stand komt, zal ze eerst beginnen met eene verzekering tegen verlies van varkens, welke verzekering door den spreker in het breede werd uiteengezet. Aanstonds gavenzich een 7Otal leden aan, terwijl 12 personen zich als donateur of begunstiger opgaven. Een voorloopig reglement werd vastgesteld, dat in eene volgecde vergadering nader zal besproken worden. Alsnu ging men over tot het kiezen van acht leden van het bestuur, de 5 overige leden, die uit de donateurs gekozen moeten worden, zullen later worden aangewezen naaat men zal getracht hebben het aantal donateurs te vermeerderen. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren J. de Vleeschouwer, J. de Theije, J. Kips, L. David, B. de Maaijer, A. Geerards, Ed. Baert en A. Hamerlinck. Door het gemeentebestuur van Moerbeke is besloten op 1 April a. s. tegelijk met de jaarmarkt op het Holiandsch gedeelte eene veemarkt te houden op Belgisch grondgebied. Er zullen 9 prijzen ter waarde van 53 francs uitgeloofd worden. Tot voorzitter der commissie tot regeling der veemarkt werd benoemd de heer Ed. Pisce en tot leden de heeren D. van Hooije en P. Mannens. In den laatsten tijd kwamen hier vele Belgen, meest jongens en meisjes, die in onze bosschen gingen om daar pijnappels, de vrucht van den spar, hier sparrenoten genaamd, op te rapen. 's Avonds zag men ze met gevulde zakken op den rug over de grenzen trekken. Eerst wist men niet, wat men met deze pijnappels deed, thans is uitgekomen, dat ze verkocht worden voor 8 a 9 francs per 100 kilogr. om er zaad uit te trekken. Uit luO kilogr. /sparre noten" trekt men 4 kilogr. zaad, dat 7 francs per kilogram waard is, terwijl het restant als hrandstof verkocht wordt. Met het rapen van pijnappels is dus een goed daggeld te verdienen. Middelburg, 27 Maart. Ged. Staten hebben heden de verkiezing van een lid van de Prov. Staten in het district Sluis, in de vacature ont- staan door het overlijden van den heer W. C. de Smidt, bepaald op 5 Mei. De stemming en eventueele herstemming resp. op 19 Mei en 2 Juni. Zondcig 29 Maart 1908. Woensdagmiddag werd te Oostburg, onder voorzitterschap van den heer J. de Bruyne, eene niet zeer druk bezochte vergadering ge houden van de afdeeling Oostburg der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij. Naar aanleiding van een in de vorige ver gadering genomen besluit om aan de regelings- commissie voor de paardenfokkerij te verzoeken toe te staan dat geprimeerde merrien van 48 jaar ook gedekt konden worden door Belgische hengsten, die de bewaringspremie van 6000 fr. hebben verworven, deelde de heer Vorsternaan van Oven mede dat hierin voorzien was door het provinciaal reglement. Daarop werd besloten op het genomen besluit terug te komen. De rekening over 1907 werd vastgesteld in ontvang op 1485,586 en uitgaaf op 1206,875, dus met een goed slot van f 278,71. De begrooting voor 1908 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 1468,71, met een post voor onvoorzien van f 425,21. Verder werd behandeld een voorstel in zake het longeeren van hengsten en een betreffende het vervoer van rundvee en varkens uit het een in het andere deel van Staatsvlaanderen. 's Gravenliage, 27 Maart. Eerste Kamer. De voorzitter herdacht het overleden lid der Kamer, de heer van Zinnicq Bergmann, die daarvan 16 jaar deel heeft uitgemaakt en aller hoogachting en vertrouwen genoot. De nieuw benoemde leden voor Zuid-Holland en Limburg, de heeren Baron Van Voorst tot Voorst en Haffmans hebben na eedsaflegging zitting genomen. De Kamer komt vermoedelijk Maadagnamiddag 2 uur weder bijeen. 1 weede Kamer. Met 47 tegen 14 stemmen is goedgekeurd het handelstractaat met Amerika, o. m. iuhoudende verlaging van het tarief van invoerrecht van Amerikaansch vleesch. Het tractaat was, als nadeelig, bestreden door de heeren Van Bylandt, Nolens en Van Citters en verdedigd door de heeren Plate en Reijne en door den Minister De Marees van Swinderen, die echter opmerkte, dat uit de handhaving van het tractaat door de nieuwe Regeering niet mag worden afgeleid een prejudicieeren van het beleid dat de Regeering zal volgen op het ge- bied van handelspolitiek. Omtrent dat beleid behoudt de Regeering zich alle vrijheid voor. Vragendag. Op verzoek van den heer Roodhuijzen, om bedoelde onderwijzers tegemoet te komen, antwoordde de Minister Heemskerk dat nog bij den Raad van State aanhangig is de vraag of onderwijzers van opgeheven rijks- normaallessen rijks-ambtenaren zijn, die aan- spraak hebben op pensioen, dus ook op wachtgeld. Te Dinxperlo heeft men een leelijk middel toegepast om iemand, door de Pruisisdhfc {tolitie gezocht, in haar handen te spelen. Hij kreeg bezoek van twee personen, onder voorgeven, dat zij tegen hoog loon een betrekking bij een boer in Pruisen voor hem hadden. De gezochte werd aronken gemaakt, tot ten slotte het loopen hem moeilijk viel en men hem in een rijtuig zette, waarmede hij naar Bocholt werd gebraeht om bij de politie aan te landen. Deze vond het gebezigde lokmiddel zoo min, dat zij haar delinquent maar liever liet loopen. Een landbouwer te De Wilp (Gr.) heeft dezer dagen een varken verkocht, dat hij, om het beter van de hand te kunnen doen, zoo met droog meel had gevoederd, dat het dier barstte. Donderdagnacht tusschen twee en drie uur werden de bewoners van de drukkerij De Nieuwe Tijd, Linnaeuspark 70, te Amsterdam, gewekt door het miauwen van katten in hun huis, en om deze te verjagen, gingen ze naar beneden. De wanorde, die daar te zien was, deed direct een inbraak vermoeden. Het eerste werk was, om naar de telefoon te Snellen om de politie te waarschuwen, doch er was geen verbinding te krijgen de draad bleek doorge- sneden. Bij nader onderzoek bleek, d&t de dief die vermoedelijk in zijn werk is gestoord den sleutel van de brandkast gehaald heeft uit den patalon van den eigenaar der drukkerij, welk kleedingstuk op een stoel naast diens bed lag. De brandkast was verschoven, doch verder met rust gelaten. De inbreker moet aan den acbterkant van sousterrain zijn binnengekomen, door het indrukken van een ruit. Vandaar is hij naar boven gegaan, naar de slaapkamer, en toen naar de kamer, waar de brandkast stond. Door het sousterrain is bij weer verdwenen. Vermist worden twee horloges, enkele sigaren en eenige voorwerpen van weinig waarde. Be politie, die inmiddels gewaarschuwd was, kwam spoedig opdagen. Zij stelde terstond een ijverig onderzoek in, met dit resultaat, dat in den tuin voetstappen van een persoon werden ontdekt, en in den naastgelegen tuin een re volver met vier scherpe patronen geladen, welke de dief vermoedelijk in zijn overhaaste vlucht heeft verloren. De inbo'edel was ver- zekerd tegen inbraak. Te Borsum, nabij Nieuwe Schans (Gr.) viel de landbouwer Dagemaa Maandag van den graanzolder. Na hevige pijnen is hij Woensdag- avond overleden. Men meldt uit Amsterdam aan het Vad. Woensdagavond omstreeks halftwaalt is na afloop eener voorstelling in denStadsschouwburg eene dame uit de Jan Luijkenstraat tot de ontdekking gekomen, dat haar witte kleed met groote blauwe vlekken bezoedeld was. De dame was in gezelschap van drie heeren. VAN Uervornide Herk. Ter Neuzen. 9 u., en 2 u., Ds. A. Timmerman Sluiskil. 9£ u., Ds. J. B. T. Hugenholtz v. Axel. Axel. 9 u., leeskerk en *2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u., Ds. G. van Dis en 2 u. Ds. G. van Dis, H. Doop. Hoek. 9 u., en 2 u., Ds. E. Raams. Sas van Gent. 9£ u., Ds. H. Akersloot ran Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. (wereformeerde Herken, Ter Neuzen. 9 u., 2 u., Ds. J. v. d. Berg. Axel A. 9 n. en 2 u., Ds. E. H. Broekstra. H. 9 u., leeskerk en 2 u., Ds. R. v. d. Kamp. Zaamslag A. 9 u. en 2 u Ds. R Hamming. n IB. 9 u., Ds. R. v. d. Kamp v. Axel en 2 u., leeskerk. Gerefurmeerde gemeente (VIooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., dhr. II. Kieviet van Aagtekerke. Oud-Geref«rmeerdegeineente (VIooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. l,c»l,aiil ^Eben-lBnezer*' (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. BJ u., dhr. J. J. Kense.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 9