1 A I g e ieuws- en Ad e e n ertentiebiad voor s c h - VI a a n d e No. 5127 y _bl® Landhouwberichten. Gemengde berichten. Donderday 26 Maart 1908. 48" Jaargang. ABONNEMENT: Te 1 eff»on No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. EBBSTE BLAD. Spoorweg Hontenime naar de Belgische grens. Ter herinunerisig. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32T/3 en voor bet overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTE NJT I E N: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. 19if bind verschijnt jMnandai?-, Woenadag. en Vrijdag[avonil, uMffeasonderd op Pee«tda||feii. bij de Flrma I*. J, VAW UK MXBE *e Ter HfOuzen. TER NEUZEN, 16 Maart 1908. Met ingang van 1 April is aan den brieven- en telegrambesteller L. Hangoor alhier, Qjj verzoek eervol ontslag verleend. Bij de heden alhier door den notaris Dregmans in het cafe //Het Scheepje" gehoaden herveiling van dat cafe en van een woonhuisje op Java, werden de bij eerste veiling geboden sommen niet verhoogd. De beide perceelen werden niet gegundde volgende week zal opnieuw een herveiling plaats hebben. Voor de levering van 370 M3. ouderhouds- grind, ten behoeve van het waterschap Loven en Willeinskerke, werd ingeschreven door de heeren P. de Jong voor f 3.02, P. Meeusen voor 2,94, R. P. Meeusen vooj; f. 2,84, L. Hooglahder voor /*^,69 en fT^^ljeunis voor 2,44, _alles per Ms. DThsddgochtend ontdekte de heer Mielen, wonende in de Tholensstraat, op den hoek der Grenulaan, dat 2 zijner kippen verdwenen waren. Daar hij des nachts op zijn achtererf gerucht had gehoord en ook het kakelen der kippen, vermoedde hij terstond diefstal en deed aangifte bij de gemeente-politie. Ongeveer een uur later had de politie de daders reeds in arrest. De kippen waren door de politie ont- dekt aan boord van een in de vluchthaven liggend tjalkschip. Zij arresteerde daarop de kr.echt, zekere K. L. G. van hier en de boot- werker J. 0. de F., die den nacht aan boord van die tjalk had doorgebracht. Bij het ver- hoor bekenden deze dat zij zich door braak toegang hadden verschaft tot het erf en de kippen hadden raeegenomen. Heden zijn de gearresteerden naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. Heden heeft op de Noordzee eene aanvaring plaats gehad tusschen het Belgische stoomschip Ben Macdui, van Middlesbro met ruw ijzer, naar Ter Neuzen bestemd en de Engelsche vischsloep Hawphorn. De vischsloep zonk terstond. De kok is verdronken, doch de overige opvarenden hebben zich aan boord der Ben Macdui weten te redden en zijn alhier geland. Door tusschen- komst van den Engelschen consul zijn de schip- breukelingen naar hun land teruggekeerd. Eveneers wegens mist is heden nabij het Wielinger vuurschip in aanvaring gekomen met het Eng. stoomschip Branticham de Belgische vischsloep Marie Louise, die alhier is binnenge- komen met eenige averij aan bakboord. Men schrijft ons uit het district Sluis Reeds wordt in enkele bladen de heer J. A. Neeteson, burgemeester van IJzendijke, genoemd als candidaat der liberalen voor de verkiezing van een lid voor de Prov. Staten in het district Sluis. De heer Neeteson was ook in October 1906 de candidaat der liberate kiesvereenigingen, doch bleef toen in de minderheid tegenover de heer G. A. Vorsterman van Oyen, die bij ber- stemming tegenover de katholieke candidaat met groote meerderheid werd gekozen. Be- halve den heer Neeteson hoorden wij van vrijzinnige zijde ook noemen den heer J. G. Gerritsen, burgemeester van Breskens en GroeHe. Gewoonlijk zijn de vrijzinnigen in lit district verdeeld en dat zal thans vermoedelijk ook weer wel het geval zijn. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer omtrent het wetsontwerp tot toekenning* van een renteloos voorschot uit 's Rijks scliat- kist ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van een spoorweg van Hon- tenisse naar de Belgische grens in de richting van Selzaete, hadden vele leden tegen het wets ontwerp bezwaar op grond derzelfde omstandig- heid, welke den Minister De Marez Ovens er toe heeft geleid aan het coraite voor den onder- werpelijken spoorwegaanleg mede te deelen, dat die aanleg alleen zou kunnen worden bevorderd, indien gelijktijdig een zijlijn naar Sas van Gent werd tot stand gebracht. Het belang van de lijn Kloosterzande-Selzaete voor de betrokken streek wenschten zij niet te ontkennen, maar zij meenden, dat te gelijkertijd andere Neder- landsche belangen door zulk eene lijn zouden worden benadeeld dat met name Sas van Gent daardoor in ongunstiger conditie zoude worden gebracht, en dat ten voordeele van de Belgische gemeente Selzaete. Op verschillende gronden betoogden zij de wenschelijkheid van uitbreiding van het plan met een zijlijn van Westdorpe naar Sas van Gent. Gewezen wordt er op dat ook de Minister Kraus van oordeel blijkt te zijn, dat voor de Nederlandsehe belangen een ver- binding van de nieuwe lijn met Sas van Gent onmisbaar is. Deze leden wenschten voor het meerendeel, dat in het wetsontwerp ook de zijlijn naar Sas van Gent zou worden opgenomen en dat in de subsidie-overeenkomst een betere waarborg zou worden neergelegd, dat die lijn, zoo al niet te gelijk met, dan toch binnen korten tijd na de totstandkomiug der lijn naar Selzaete zal wor den aangelegd. Sommigen wenschten, dat de richting der ontworpen lijn zou worden gewij- zigd en wel zoo, dat die over Sas van Gent naar Selzaete ging. Tegenover een en ander werd door verscheidene andere leden o. a. opgemerkt, dat het speciale belang, dat Sas van Gent bij een aansluiting aan de ontworpen lijn moge hebben, in het niet verzinkt bij de groote beteekenis welke de nieuwe lijn voor de geheele streek zal bezitten. De Prov. Staten hebben die groote beteekenis nog in de jongste zomervergadering erkend door het toegezegde subsidie, zonder dat er een vVoord is gerept over een wijziging van de rich ting der lijn of over een zijlijn naar Sas van Gent, van 175,000 tot f 231,687 te verhoogen. Het groote gewicht, dat de ouderneming voor de streek bezit, verzet er zich tegen, haar als een ten dienste van Belgische belangen aan te merken. De concurrentie van Selzaete door middel van de nieuwe lijn zal Sas van Gent weinig deren. Het was volgensdeze leden trouwens niet twijfelachtig of de zijlijn naar Sas van Gent zal binnen eenige jaren tot stand komen. Voor het geval tot wijziging van de richting der lijn mocht worden besloten, werd ten slotte door verscheidene leden den wensch geuit, dat de regeering dan alles wat in haar vermogen is zoude doen om die wijziging zoo min moge- lijk met uitstel in de afdoening der zaak ge- paard te doen gaan. Ilaast zal 't weer g r a g maand zijn. En wie dan later als de li o o i maand lsomt veel gras wii zien in zijne wei, die zorge er voor, dat er de planten geen gebrek aan stikstof ieden. Zulks te voorkomen gaat heel best. Wat chili doet hier veeltijds wonderen. Vooral, wanneer voor phosphorzuur en kali en kalk goed zorg gedragen werd. Een achttal proeven 't vorig jaar ge- nomen om het werk van chili op hooiland te controleeren, gaven, niettegenstaande het hoogst ongunstige weer, de volgende resultaten. Lie heer W. Moerman Cz. te Vlaardinger-Ambacht oogstte van 51 perceel zonder chili 4920 E.G. hooi per bunder, terwi jl't perceel, dat 150 E.G. chilisalpeter kreeg, 5660 E.G. opleverde. Meeropbrengst dus 740 E.G. Bij den heer N. Barendregt op Rozenburg waren de getallen 5666 E.G. en 6733 E.G., meer alzoo 1067 E.G.bij den heer C. Stehouwer op Rozenburg, 6400 E.G. en 8200 E.G., meeropbrengst 800 E.G.bij den heer D. van der Linde te Spijkenisse 5700 E.G. en 7550 E.G., meer alzoo 1850 E.G.; bij den heer W. v. d. Linden te 8pijkenisse 4260 en 5160 E.G. of oogstvermeerdering 700 E.G.; bij den heer C. D. Hoorweg te Spijkenisse 6400 E.G. en 8200 E.G. of 1800 E.G. meer. Door de heeren D. van der Enoop te Vlaardingen en A. de Valois te Spijkenisse werd slechts pi. m. 120 E.G. cbilisalpeter gestrooid per bunder. De meer-opbrengst op deze perceelen beliep achtereenvolgens 780 E.G. en 600 E.G. Gemiddeld werd bij genoemde acht proef- nemers door wat chilisalpeter bijna 1200 E.G. hooi per H.A. meer gewonnen. We meenden, dat 't zijn nnt kon hebben, aan't bovenstaande thans even te herinneren. En dan ook aan het feit, hoe gebieken is, dat chilisalpeter een gunstigen invloed uitoefent op de kwaliteit van 't hooi. Men meldt uit Zeist J.l. Zaterdagmiddag teletoneerden twee lie- den te Gelsenkirchen, in Westfalen, bij een 'talhouder om een rijtuig met twee paarden. Na een poosje te hebben getoerd, nam een der heeren plaats op den -bok bij den 18jarigen koetsier, en sommeerde deze, onder bedreiging met den revolver, de teugels over te geven. De koetsier werd geboeid en later uit het rij tuig geworpen aan den weg, alwaar kerkgangers hem Zondag vonden. De beide heeren reden naar de Hollandsche grens en hebben den tocht voortgezet tot Zeist, alwaar ze heden arri- veerden en in het Broeder-hotel afstapten. De stalhouder te Duitschland was onmid- dellijk na de ontdekking van den diefstal de dieven nagezet en kwam na informatie o. a. te JSijmegen, Zutphen en Arnhem, eveneens heden te Zeist. Het gelukkig toeval wilde, dat zijn auto defect raakte juist bij het Broeder-botel, zoodat de man uitstapte en weldra zijn aldaar op het erf staande landauer ontdekte. Toen de dieven zich ontdekt zagen, trokken zij de revolver, welke daad van de zijde deu eigenaar, evenzoo werd beantwoord. Ge lukkig kwam de politie tusschenbeideu en arresteerde de dieven, die spoedig zwaar ge boeid per auto naar Utrecht werden vervoerd. De namen der heeren zijn Floing, koopman, en Grabriick, monteur, beiden te Essen. Bij ontdekking waren ze juist aan het onderhan- delen over den verkoop van het gestolene. De eigenaar zal de justitie verzoeken, zijn eigen- dom direct te mogen vervoeren naar Duitsch land, thans is een en ander in bewaring in het Broeder-hotel. Door de politie te Rotterdam is, naar aanleiding van ingekomen klachten van ouders, een inval gedaan in een zuurhuis in de Generaal Van der Heijdenstraat, alwaar zij in een daar- voor ingericht, achter den winkel gelegen, ver- trekje een 7tal jongens, van 15 tot 19 jaar oud, aantrof, die bezig waren met dobbelen om geld door middel van kaarten. De kaarten werden in beslag genomen en de jongens met den houder van het zuurhuis naar het politie- bureau gebracht. Uit het onderzoek bleek, dat pnen alleen toegang tot het vertrek, waar de jongens zich bevonden kon krijgen, wanneer men eerst in den winkel iets gekocht had. Wegens het gelegenheid geven tot het houden van hazardspel is tegen den zuurhuishouder proces-verbaal opgemaakt. Altijd maar weer de inktwerper. Er zijn weder twee nieuwe gevallen te Amsterdam De slachtoffers zijn een dienstbode uit de Johannes Verhulsstraat en eene jonge dame uit de Van Breestraat. In het laatste geval was het weder een fietsrijder, die het meisje rakelings voorbij fietste en toen een blauwachtige inkstof op hare lichtkleurige japon uitstortte. Van Zaterdag op Zondag omtrent mid- dernacht werden de bewoners van het stadsge- deelte tusschen Rembraudtplein en Frederiks- plein te Amsterdam opgeschrikt door een hevige kual, die zelfs op grooten afstand gehoord werd. Waar de Keizers- en Reguliersgrachten elkander kruisen, worden thans drie steenen bruggen (z. g. sluizen) afgebroken. Om de vier hoeken der beide grachten heen is een lange houten schutting getimmerd. Binnen deze schutting moet een explosie heb ben plaats gehad. Sommigen beweerden, dat bet een rioolgasontploffing was, anderen meenden evenwel, dat achter een stapel balken, die op de Keizersgracht lag, door baldadigen of kwaad- willigen een donderbus was neergelegd en outstoken. De juiste oorzaak kon evenwel niet worden vastgesteld. Het geval wekte heel wat consternatie, doch liep zonder ongelukken af. Alleen geraakte een al te nieuwsgierige jonge- dame te water. Zij werd echter spoedig door de politie op het droge gebracht. In de bocht van het fort de Bilt bij Utrecht beeft Maandagavond een ernstig ongeluk plaats gehad. Een wagen van bet magazijn //Hollandia" aan de Ganzenmarkt is er te water geraakt. Doordat het lemoen losliet zwenkte de wagen en liep pardoes de Biltsche Grift in, onderwijl het paard doorsnkkelde. De wagen ging het hellende vlak af en de beide opzittende persouen waren ongelukkigerwijze niet meer in staat er tijdig af te springen. In het volgende oogfenblik kantelde de wagen en beiden kwamen er onder te liggen, halverwSge in het water. Weldra waren eenige personen toegesneld en dadelijk werd al het mogelijke in het werk gSbteld om afdoende hulp te verleenen. oor eerr der beide ongelukkigen kwam die echter te laat. Het was v. Zwonende in de Bollen- hofschestraat, te Utrecht, die reeds stervende was, toen men hem uit zijn benarde positie verloste. Door den val had hij zijn halswervel gebroken. De arme man overleed weldra. Ge- neeskundige hulp kon hier niet meer baten. Hij is 39 jaar oud en gehuwd. De ander kwam er beter af en liep nagenoeg geen kwetsuren op. Meri^meldt uit Harlingen aan deLeeuw. Ct. Maandagavond bewogen zich zwermen vogels boven onze stad, die de lucht vervulden met hun onrustig en angstig geschreenw. Gister- nacht zijn eenige honderden dood neergevalleu. Het waren pluvieren, lijsters, spreeuwen en enkele kieviten. De oorzaak van den dood der vogels is niet bekend. Te 's Gravenhage is naar het huis van be waring overgebracht een 67jarigte man, die, om in de gevangenis te komen, zich had schuldig gemaakt aan brandstichting. Een werkman van de openbare reiniging aldaar had gezien, hoe hij voor de uitstalling van een manufacturenwinkel op den hoek van het Spui en de Bagijnestraat neerknielde en een oogenblik later stood een gedeelte der uitstalling in brand. De werkman school on- middellijk toe, rukte de brandende stukken af en doofde de vlammen. De brandstichter wachtte kalm de komst van een politieagent af, aan wien bij verklaarde, met een lucifer den boel in brand te hebben gestoken,/want ik wil van de straat af". Naar het bureau aan de Nieuwe Haven over gebracht, bleek de aangehoudene een zwerver te zijn, zonder middelen van bestaan en door lichaamsgebreken niet in staat in zijn onderhoud te voorzien. In het bestuur der boterfabriek te Winters- wijk doet zich op het oogenblik een eigenaardige kwestie voor. De secretaris penningmeester der cooperatie is, als particulier, behulpzaam geweest aan een welgestelde doch hoogst zuinige en arraoedig levende boerenfamilie, bestaande uit eenige ongehuwde broers. Toen een der broers gestorven was en de notaris de zaak moest regelen, werd door genoemd bestuurslid een gezegelde verklaring vertoond, dat hem voor bewezen diensten 15,000 toekwam. De nog levende broeder ontkende het bestaan van zoo'n zeo-el, hij hield vol, dat zijn broer zoo iets nooit geschreven kon hebben de wereld sprak er het zijne over, kortom het vertrouwen in den sepretaris-penningmeester werd geschokt. Deze wilde nu. ter vermijding van verdere drukte, de verklaring vernietigen, doch het bestuur der boterfabriek was van oordeel, dat hij, wanneer hij het vertrouwen als bestuurder en vooral als penningmeester wilde behouden, verplicbt was het gezegeld stuk te laten gelden, zoo niet, dan beschuldigde hij zichzelf en was hij het vertrouwen kwijtwant een bewijsstuk waardoor men op 15,000 aanspra^k heeft, laat men zoo maar niet varen. De afwikkeling der zaak wordt met belang- stelling tegemoet gezien. Te Lebbeke hebben eenige straatjongens een 70iarigen landbouwer, die aan de denr eijner hoeve bezig was met een kar mest te laden, met steenen geworpen van achter een omo-eworpen boomstam, tot dat de oude man eensklaps ineen zakte. Een steen, die tegen zijn slaap was gekomen, bad hem gedood. Zondagmorgen wilde de bestuurder van een auto in het woud van Montmorency uit- wijken voor een motorfiets. Hij gal zulk een geweldigen ruk aan het stuurwiel, dat het rijtuig in een sloot kantelde. Een heer, een dame en een kind, die in het rijtuig zaten, werden erg gewond. De bestuurder werd onder het zware rijtuig geslingerd en verpletterd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 3