No. 5125. Ter Neuzensche Oourant. Zaterdag 21 Maart 1908. B© ©©©©srtemas8* FEUILLETON. Predikbeurten. 48e Jaargang. Landbouwberichten. TW-EUSJOIB IBrj-AJD. TKH NEUZEN, 20 Maart 1908. In de week van 11 tot en met 17 Maart 1908 zijn in Zeeland voorgekomen 7 gevallen van roodvonk en 4 van dipktheritis, te weten van roodvonk 1 geval te Breskens, 1 te Groede, 1 te Kortgene, 1 te Koudekerke, 1 te Kruiningen, 1 te Middelburg en I te Oost- en West-Souburg van diphtheritis 1 geval te Axel, 1 te Ter Neuzen en 2 te Zierikzee. Z. D. H. de bisschop van Breda heeft benoemd tot pastoor te Schoondijke den zeer- eerw. heer J. van Spaandonk. Tot gemeente-secretaris te Groede is be noemd de heer C. A. van Klinkenberg, ambte- naar ter secretarie te Oegstgeest. Dinsdagmorgen is een marecbaussee van de brigade te Oostburg, die binnenkort weder bij het leger zou worden overgeplaatst tot het ondergaan eener disciplinaire straf, te paard in de richting der Belgische grens vertrokken. Nasporingen zijn vrychteloos gebleven. Zaamslag, 19 Maart. De rijkspolitie alhier had vermoeden dat bij zekeren duiker een fuik werd gelegd door iemand die vischte zonder akte of vergunning van het betrokken polder- bestuur. De onbezoldigd rijksveldwachter Weststrate stelde zich daarop in hinderlaag in den duiker. Donderdag in den vroegen morgen boorde hij iemand naderen, welke bleek te zijn J. C. M. Deze haalde aan den duiker een vischkorf uit het water. Bij schrikte hevig, toen hij in den duiker een luid plonsen hoorde en was onaangenaam verrast toen hij den onbe zoldigd rijksveldwachter zag te voorschijn komen, die hem bekeurde en den vischkorf met een 3tal snoeken in beslag nam. Koewacht. Op verzoek van de Belgische politie is een onderzoek ingesteld naar het volgende feit. Zondagavond omstreeks 10 uur ging een jongeling genaamd J. de Letter van St. Jansteen naar Stekene waar hij woonachtig is. Juist aan de grens bij de herberg van Van Haver werd hij onverhoeds aangevallen door twee kerels, die hem in een diepe gracht wierpen. De Letter wist echter uit de gracht te kruipen, waarna hij door de twee bandieten op nieuw werd aangevallen, die hem verscheidene mes- steken toebrachten, in de beenen en op het hoofd en op andere deelen van het lichaam. Op het hulpgeschreeuw kwamen menschen uit de nabijgelegen herberg toegeloopen. De aanranders namen de vlucht en dejongen werd naar zijue woning gedragen, waar on- middellijk geneeskundige hulp werd ingeroepen. Dr. Van Haelst van Stekene verklaarde, dat geen enkele wonde gelukkig levensgjevaarlpk was. Het schijnt, dat de beide aanvallers reeds bekend zijn en hun straf niet zullen ontgaan. Martha Ceelaert alhier, slaagde voor het toelatings-examen van de R. K. Normaalschool voor jonge dames te Oudenbosch. Men schrijft ons uit Middelburg Bij besluit van 27 April 1901 deelden Ged. Staten van Zeeland mede, dat, waar de toelating van leerlingen tot de openbare lagere school plaats heeft op 1 Mei, hun behoudens af- wijking in bijzondere gevallen de bepaling 40) Ter nauwernood was de heer George van zijn aandoeningen een weinig bekomen, toen de kamerdeur geopend werd en Kaatje met beschreidde oogen en doodsbleek binnentrad, naar hem toe snelde en zich aan zijne voeten wierp. Ze had den hoefslag van't galoppeeren- de paard gehoord en van een bediende't vertrek van den graaf vernomen Hartroerend was thans't tooneel dat tusschen vader en dochter plaats greep. Te vergeefs smeekte Kaatje haar vader hen niet te scheiden, want dat haar levensgeluk verwoest zon zijn ze schilderde hem met leven- dige kleuren haar lijden en dat van den graaf, totdat de tranen haar stem verstikten en ze nitgeput op de sofa neerzeeg. De heer George troostte haar evenals de graaf met op de toekomst te hopen. Haar hoop was echter Vervlogen, en met diepen weemoed dacht ze aan de gelukkige uren, die ze met den graaf had gesleten, of- schoon een angstig voorgevoel haar hart deed krimpen. Vanwaar kwam die geheime angst, ze wist er geen bepaalde reden voor op te geven, maar hoezeer ze ook naar den dierbaren jongeling verlangde, een ongekend iets maakte zich van haar meester, zoodra ze aan die samenkomst. dacht. 't Was haar te eng in de kamer, haar hart hijgde naar lucht en met wankelenden tred wenschelijk voorkwam, dat de kinderen worden toegelaten, die op dien dag of voor 1 Januari d. a. v. het zesde levensjaar zullen voltooid hebben (op dien dag zes jaren oud zijn of voor 1 Januari d. a. v. zullen worden). Volgens deze redactie zouden kinderen van vijf jaar en vier maanden worden toegelaten. Bij het schooltoezicht heerscht de meening, dat deze leeftijd te laag is en dat in het alge- meen kinderen beneden den SVJarigen leeftijd van school moeten worden geweerd. In dien zin is ook beslist bij een Koninklijk besluit van 29 October 1906, betreffende den leeftijd van toelating tot de openbare lagere scholen te Ridderkerk. Ged. Staten van Zeeland vinden daarin aan- leiding om, in zoover terugkomende op het bovengenoemde besluit, aan te bevelen, bij den gemeenteraad te bevorderen, dat de leeftijd van toelating tot de openbare lagere school niet lager worde gesteld dan vpjf jaar en zes maanden. Prins Hendrik te Vlissingen. Gisteren bracht Prins Hendrik het aange- kondigde bezoek aan Vlissingen. Om 11,44 Greenwich rolde de sneltrein het station binnen. Verschillende autoriteiten waren ter begroeting aanwezig, o. a. de directie en commissarissen van de werf //De Schelde", welke het bezoek rneer onmiddellijk gold, de burgemeester, de inspecteur van het loodswezen, de directeur der maatschappij ,/Zeeland", de garnizoenscom- mandant, de commandant van //Hr. Ms. Bever" en vertegenwoordigers van den Hollandschen Lloyd. De comrnissaris der Koniugin was te Middelburg ingestapt. De Prins was gekleed in de uniform van vice-admiraal (groot tenue) en vergezeld van zijn adjudant, baron H. E. van Asbeck. In de vorstelyke wachtkamer werden de autoriteiten voorgesteld en vertoefde men tot half een. Ver- volgens reed het gezelschap langs den Pnns Hendrikweg, Koningsweg en de Dokkade naar de hoofdpoort der fabriek in 8 rijtuigen. Hon- derden stonden langs de wegen geschaard. Vele vlaggen wapperden. De schepen waren gepa- voiseerd. Het volk was enthousiast. Aan de poort werd de Prins opgewacht door den pres.-comrnissaris, den heer Arie Smit. Prins Hendrik begaf zich naar den voorsteven van het op stapel staande stoomschip „Tabanan", waarvau hij de laatste beletselen wegnam. Er was een loge aangebracht, waar de laatste hamerslag het schip van zijn ketenen ontsloeg. Direct kwam er beweging in het schip, doch langzaam aan. Na .5 minuten had de doop- plechtigheid plaats. Onder de met ontbloot hoofd gesproken woorden/Stoomschip Tabanan, onder Gods hoede zult gij naar de Oost gaan", gleed het schip majestueus te water. Terwijl de //Tabanan" gemeerd werd, woonde Prins Hendrik de kiellegging by van de //Biliton" en een ander mailstoomschip. Het s.s. I/Biliton" zal gebouwd worden voor rekening der stoomvaartmaatschappij //Neder- land" te Amsterdam en is bestemd voor vracht- vervoer. Het andere mailstoomschip zal gebouwd worden voor rekening van de Koninklijke Hollandsche Lloyd. Om half twee uur verliet de Prins de fabriek en begaf zich naar het //Grand Hotel des Bains", om daar te lunch te gebruiken, aangeboden door begaf ze zich naar den tuin, maar ook daar vond ze geen rust, zoodat ze eindelijk besloot naar haar eigen kamer te gaan, en daar ge- komen, opnieuw haar tranen den vrijen loop liet. Een sprankje hoop was er nog in haar boezem overgebleven, want de graaf had immers gezegd, dat hoe gevaarlijk ook, er nog een middel was om hun geluk te verzekeren. Maar wat was dat middel, waarom had hij haar zulks niet reeds dien morgen gezegd. Allerlei gedachten doorwoelden haar brein, totdat ze uitgeput door verschillende aan doeningen in een verkwikkenden slaap viel. Toen Kaatje ontwaakte was't reeds schemer- avoud geworden; ze begaf zich weder naar haar vader, die opnieuw over zijn voornemen eenigen tijd in het buitenland met haar door te brengen begon te spreken. Dit verdroot het arme meisje zeer, daar ze niet dacht, dat haar vader zulks reeds vast besloten had, maar nu hij haar verzocht de noodige toebereidselen voor de reis te maken, begreep ze maar al te goed dat het hem ernst was. Groote vermoeidheid voorwendeude, verzocht ze haar vader zich ids vroeger dan naar ge- woonte naar haar kamer te mogen begeven, het- geen deze haar gaarne toestond, omdat hij zeer goed begreep dat 't voorgevallene haar zenuwen geheel en al van streek hadden gebracht. Toen ze hem volgens gewoonte goeden nacht kustte, was hij zeer aangedaan en tot scbreiens toe bewogen zoodat hij slechts 'n //wel te rusten, mijn kind", kon uitbrengen. Op haar kamer gekomen, weende't arme meisje weder bittere tranen. want haar vader dien ze innig lief had, wilde ze geen verdriet aandoen, de directie van de maatschappij //De Schelde 32 genoodigden zaten aan. Aan het dejeuner waren naast den Prins gezeten de Comrnissaris der Koningin, Mr. DijckmeesGr, en de president-commissaris van De Schelde, de heer Arie Smit. Om vier uur ging het in gestrekten draf langs denzelfden weg terug naar den kant van het station, alwaar in de haven de //Koningin Wilhelmina" van de maatschappij Zeeland werd bezichtigd. Zoodra de Prins de loopplank naderde, stonden daar de beide schippers Schroevers en Jilleba, welbekend van de dappere redding van de bemanning van de Doris. De directeur der Zeeland, de heer De Mee3ter, stelde hen aan Z. K. H. voor, die zich minzaam met beiden onderhield. De Wilhelmina, gelegen aan de zuidelijke pontonwas aan beide zijden gepavoiseerd. Dti bemanning, in Zondagsche plunje, stond aan de loopplank. Bij het aanboord gaan werden de heeren Lucas, inspecteur, Kromwijk, ingenieur en Kansar, commandant der nachtboot, voorge steld. Met belangstelling werd het geheele schip bezichtigd. Het eerste bezoek gold de salons en de hutten der passagiers. Daarna werd de draadlooze telegrafie in werking gesteld en blijkbaar werden eenige telegrammen ge- wisseld. Z. K. H. daalde daarop in de machinekamer af en daar de boot onder stoom lag, konden de machtige machines ook in werking worden gesteld. Op de brug teruggekeerd, kon de Prins ge- tuige zijn van de behandeling der reddingbooten. In zeer korten tijd lagen er drie sloepen, be- nevens de reddingsboot systeem Engelhard en een reddingvlot, alle bemand te water. Daarna nam Z. K. H. kennis van de werking der onderzeesche kloksignalen, de nieuwe uit- vinding, waarvan de schepen der My. Zeeland terstond zijn voorzien. Het bezoek heeft ge- duurd tot ruim vijf uur. In de gereedstaande rijtuigen werd daarop de tocht naar Middelburg aanvaard. Een talrijk publiek bewoog zich onder de hal en langs de pontons. Men meldt uit Middelburg Om half zes kwam Prins Hendrik van Vlis singen hier aan. Op zijn rijtoer door de stad naar de Abdij werd de Prins herhaaldeljjk toe- gejuicbt en bij de Abdij vooral, waar een groote menigte was saamgestroomd, weerklonken luide noera's. De maaltijd bij den Comrnissaris der Koningin was strikt intiem. Even zeven uur reed de Prins naar bet station en ook nu waren allerwegen in de stad honderden belangstellen- den. In de vestibule ©van het station werd de burgemeester van Middelburg aan den Prins voorgesteld en na op het perron van den Com rnissaris der Koningin een hartelijk afscheid te hebben genomen vertrok Z. K. H. naar de residentie. Zondag 22 Maart 1908. en toch, den dierb'ren jongeling hing ze met hart en ziel aan, hem dus zijn woord terug te geven, dat was iets, dat haar onmogelijk was Ze wierp zich op de knieen en bad God om haar kracht en licht te schenken, en, daardoor 'n weinig tot kalmte gekomen, zette ze zich op de sofa, in afwachting tot de pendule haar tien slagen deed hooren. Hoezeer ze ook tegen de samenkomst opzag gingen toch voor haar gevoel de uren en de minuten den slakkengang, want wat zou Ste phen haar te zeggen hebben zou hij op de eene of andere wijze nog licht in de zaak kunnen brengen Zoo werd zij geslingerd tusschen vrees en hoop, tot eindelijk de pendule de ge- wichtige tien slagen liet hooren, die haar als de doffe toonen eener doodsklok in de ooren klonken. Een siddering ging haar over al de leden, en .jnet bevende hand ontsloot ze heur garde- robe* teneinde 'n dunne sbawl te krijgen om zich voor de koele nachtlucht te beschermen, terwijl ze tevens 'n tuinhoed opzette. Om alle vermoedens te voorkomen, liet ze de lamp op haar kamer branden, zooals ze steeds gewend was, totdat ze zich te bed begaf, om deze dan door 'n kleiner licht te doen vervaugen. Met zachten, bijna onhoorbaren tred liep ze de trap af en ging de achterdeur uit, die in den tuin uitkwam, waar ze zich op de bank in 'n prieel nederzette. Onder welke verschillende omstandigheden had ze daar reeds dikwerf gezetenonwederstaanbare angst maakte zich van haar meester, haar hart bonsde, haar hoofd gloeide en heur krachten RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft iu hare zitting van 20 Maart bet volgende vonnis uitgesproken P. A. B., oud 24 j., werkman te Westdorpe, is wegens mishandeling veroordeeld tot eene boete van 10,— subs. 10 dagen hechtenis. De aardappelen, vooral de watten die hier veel verbouwd worden, hebben op de meeste plaatsen een zeer klein beschot gegeven vele akkers waren zeer dun opgekomen terwyl bovendien nog een ziekte in het loof heerschte. De Ryselaars hebben van die ziekte minder geleden tengevolge waarvan de opbrengst dan ook goed te noemen was. Yan de suikerbieten wordt gezegd dat het suikergehalte goed was, soms zeer hoogde opbrengst was middelmatig. Ook de rapen zijn slechts middelmatig, daarentegen zyn de voederbeeten goed gewassen. De Yorkshire beer, aan welks ras wordt getwijfeld, valt tegen. Hij heeft gedekt 27 zeugen, welke te samen 260 jongen hebben geworpen, in verhouding 5 mannelijke tegen 4 vrouwelijke biggen. De paardenfokkery gaat met rasse scbreden vooruit en is zeer loonend. Hoewel de pryzen van bet melkvee en het vet vee in den laatsten tijd belangrijk zijn ge- dreigden haar te ontzinken 't Was doodstil om haar heen, geen blad bewoog zich, en t minste, nietigste geritsel deed haar ontstellen of van schrik opspringen. Onwillekeurig sloeg ze de oogen ten hemel, waar de flonkerende sterren als zooyeel boden Gods haar vriendelijk toelachteu en moed scbenen in te spreken. Eindelijk liet zich 'n zacht geruisch als voet- stappen achter den tuinmuur hooren, en eenige oogenblikken later stond de graaf voor haar. Diep geroerd omhelsde hij haar, en zette zic naast haar neder. Beiden deelden elkander de gesprekken mede, die ze met den ouden heer ge- voerd badden, en die verre van bemoedigend waren. ,/Ge weet, dierbaar meisje," nam de graat 't woord, tfdat uw vader bij onze verloving wenschte, dat we ons spoedig in den echt zouden begeven, ook dit zou nog zijn verlangen zijn, 1°"ien de vrees, zich 's konings misnoegen op den hals te halen, hem hiervan niet terughield. Wij zijn echter in staat hem deze onaange- naanaheden te besparen en tevens zyn wensch te vervullen door ons heimelijk door den echt te laten verbindenis dit eenmaal geschied, dan kan deze niet meer ontbonden worden, en, voegde bij er op vasten toon bij, en zoo iemand er voor boeten moet, dan zal i e persoon zijn, maar noch u, nocb uw vader an of zal 's konings toorn treffen. Wij werpen ons voor de voeten uw vaders bidden hem ons te vergeven en ons zijn zegen niet te onthouden, en ik ben er zeker van, a hij de bede van zijn eenigst kind zal verbooren. (Wordt vervolgd.) Zooals wij in ons vorig nummer reeds meldden. werd Woensdag alhier in het //Hotel Centraal eene algemeene vergadering gehouden van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, afdeeling Axel. Nadat zich een persoon als lid heeft opge- geven worden door den secretaris de notulen der voorgaande vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De ingekomen stukken zijn van weinig belang, waarna de secretaris verslag doet over het at- geloopen jaar en waaraan wij het volgende ontleenen Het vlas was korter dan gewooDlyk, de qualiteit ervan is redelijk goed, doch gaf weinig zaad de erwten vallen over 't algemeen tegen iu opbrengst, de prijs is goed evenals van de groengeplukte. Boonen waren zeer lang van stroo "en gaven een gemiddelde opbrengst. De tarwe rogge, gerst en haver gaven verblydende uitkomsten, daar meest overal een buitengewoon hooge opbrengst aan graan met goede pryzen Hervormde Herb. Ter Neazen. 9 u., en 2 u„ Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9£ u., Ds., B Basms v. Hoelc. Axel. 94 u., en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholli. Zaamslag. 9 u. en 2 n. Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u., leeskerk en 2 u., Ds. E. Baams. Sas van Gent. 9$ u., Its. H. Akersloot. van Houten Boos. Hulsl. 10 u., Ds. De Boer. Merefonneerde Herken. Ter Neuzen. 9 u Ds. J. v. d.. Berg, H. Avondm. en 2 u., Ds. J. v. d. Berg, dankz. v. h. H. Avondm Axel A. 9 u.'en 2 u., Ds. E. H. Broekstra. H. 9 u. en 2 u., Ds. R. v. d. Kamp. Zaamslag A. 9 u. en 2 u., Ds. R. Hanimi'g. H. 9 u. en 2 u., De heer D. Fleurke, student vrije Universiteit Amsterdam. (■erefwrmeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzea. 9 u., 2 u. en 54 u., leeskerk. Oud-dilereforineer«It;{fe«neeme( Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 a. en 54 u., Hubregtse v. 's Graven- polder. liokaal „Eben Ha«zer" (Kerkhofiaan) Ter Neuzen. 54 u., dhr. J. J. Kense. D v. a. s. Woensdagavond 7 u., DenWelEerw. heer Ds. F. Breen van Oostkapellr. Onderwerp: Ned. Tentzending. UULWICU nro.o.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 5