Tgt NGUZQnschs Courant Donderdag 19 Maart 1908. No. 5124. FEUI LLET ON. Sa Theatre Minard te Gent. Handslsberichten. T^WIEjEjIDIEj blad. Gemengde berichten. ons vorig nummer is een zware brand Zondagmiddag ZooaU reeds gemeld heeft - de zetterij van het dagblad //de lelegraaf in de St. Nicolaasstraat te Amsterdam vernield, en groote schade aangericht in de redactie- bureau's. Oorzaak is de onvoorziehtigheid van eene werkvrouw, die omstreeks 12 uur bezig was met het schootimaken der localiteiten, en in de zetterij een potje wrijfwas met terpentjjn op het vuur had staau. Deze werkplaats is ge- legen op de derde verdieping (den zolder) van het hooge gebouw. De vrouw dacbt aan geen gevaar, en vond, toen zij, na korte afwezigheid terngkeerde, een gedeelte der zetterij reeds in lichtelaaic. Niettegenstaande haar schrik trachtte zij het vuur nog te dooven, maar haar kleederen vatten vlam en schreeuwend van kngst en pijn. holde zij naar beneden. Gelukkig ontving zij daar al spoedig hulp. Van alle zijden snelden de bewoners der aangrenzende huizen toe, het brandend goed werd haar van het lijf gerukt en zij zelf zoo goed mogelijk verzorgd. Maar naar de oorzaak van het ongeval werd niet gevraagd, totdat voorbijgangers de vlammen hoog boven het dak zagen uitslaan. Gevoed door het aanwezige brandbare materieel, kopie, krantenpapier, zetbokken, enz. had het vuui woest om zich heen gegrepen, zoodat de ruiten van de glazen overkapping der zetterij sprongen en aan behoud van dit gedeelte van het gebouw niet meet te denken viel. Ook was er in den eersten schrik niet aan gedacht, de naaste brandschel over te halen, zoodat de brandweer door een particulier per telefoon gewaarschuwd moest worden. Toen was zij al spoedig met uitgebreid materieel ter plaatse, en werd onder leiding van den waarnemend commandant, den heer J. Nieuwenhuis, met kracht het blusschings- werk begonnen. Er werd o. m. water gegeven nit zeven slangen op de Vechtwaterleiding, terwpl ook een stoomspuit en een auto-biand- spuit in werking waren. Aldus gelukte het de Jagere verdiepingen te behouden. De zol- dering der onder de zetterij gelegen radactie- bureau's was echter reeds doorgebrand en het neerstroomende water hield er op geduchte wijze huis. Behouden bleef de steendrukkerij op de eerste verdieping en de gelijkstraats lig- gende krantendrukkerij, alsook een achter het Telegraaf-gebouw staand, en daarmede door een ijzeren gang verbonden, pand, waarin de Elec- trische Drukkerij gevestigd is. Toen de brand op zijn hevigst was, stond die gang witgloeiend. Van het materieel der zetterij, letterkasten en zetmachines, is niets gered, terwijl ook al het aanwezige zetsel verloren ging. Directie en hoofdredactie van de Telegraaf maakten dan ook gaarne gebruik van het aanbod der tirma Holdert en Co. en de hoofdredactie van ,/de Echo" om voorloopig hun domicilie op te slaan in het gebouw Felix Mentis, aan de Keizersgracht en gebruik te maken van het daar aanwezige materiaal. Echter zal getracht worden zoo spoedig moge lijk het eigen bedrijf weer op gang te brengen. De werkvrouw, mej. J. M. Oudes, werd per brancard naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. Haar toestand is bevredigend. bestaat niet. Het gebouw rend aan de Levensgevaar 39) ,/Zou er dan niets aan te doen zijn Uwe ondervinding, uw meerdere ervaring deed mij hopen dat De heer George viel hem in de rede //Maar mijn beste graaf, wat moet, wat kan ik er aan doen, watvermag ik tegen den wildeskonings?' Ja", liet de cornet er aarzelend op volgen, //ja, indien ge besluiten kondt ter liefde van uw kind en ook van mij, persoonlijk onze belangen en bil- li]ke wenschen den koning voor te dragen, wellicht zou dat nog eenigen invloed ten goede uitoefenen". wDat in der eeuwigheid niet!" riep de oude heer ietwat toornig uit. //Hoe durft ge zoo iets van mij vergen De hoogste ongenade van den koning zou mij treffen 't Was den cornet onmogelijk, den heer George van besluit te doen veranderen. Deze was echter ten einde raad, zoodat hij den graaf zelf voorstelde ontslag aan te vragen, met Kaatje te huwen en zich op den landbouw toe te leggen. Dit stuitte den cornet evenwel tegen de borst, vooreerst, omdat hij met hart en ziel militair was en ten tweede omdat hij, zelf geen tractement ontvangende, ten laste zou zijn van zijn schoon- vader, terwijl er bovendien alle kans bestond, dat de koning zijn ontslag zou weigeren. Ofschoon de heer George nimmer met den graaf over geldelijke aangelegenheden gesproken had, zoo bleek dit, nu hij bemerkte, dat hij, volstrekt geen fortuin bezat. wel een zaak van van //de Telegraaf" (toebehoo- Electrische Drukkerij) en de inboedel zijn verzekerd, terwijl het bijzondere aanteekening verdient dat de 298 jaargangen van //de Amsterdamsche Courant", welke be- waard werden in de bibliotheek van //de Tele graaf" op de tweede verdieping, bijtijds in veiligheid konden worden gesteld, zij het dan ook waarschijnlijk met waterschade. De gevels van de aan de overzijde der nauwe Sint-Nicolaasstraat gelegen perceelen werden door het vuur geblakerd. De Maandagavond in Echo-formaat verschenen Telegraaf zegt aan het slot van haar verslag van den brand Daar zitten we nu. arme slachtoffers van den brandWat 'n toestand Geen lijmpot gered en geen letter kopie. Zelfs het dozijn redactiescharen is versmolten tot een zwaren traan. Ons gebouw is een ruine. Van de geheele zetterij is niets meer over dan een zwaitvei- brande massa. De zetmachines steken eL als wrakken boven uit. En al de letters, die nijvere handen vervormden tot hartroerende z/gemenkjes" en diepzinnige allerleitjes, zijn als een zilveren stroom door de plafond gedrupt in de redactie-bureaux. Een gevoelig artikel van onzen medewerker //Kijker' hangt als een ijskegel aan de zoldering en een opzienbaiend opstel van Uiltje heeft zich gekronkeld om een leege melkflesch. Hoeveel ingezonden stukken een smartelijken dood in de vlammen gevonden hebben, is niet te becijferen en het aantal ,/Wenken en Grieven", dat in den dikken rook gestikt is, ach ons hart breekt bij het denken aan dezen noodlottigen afloop. Een vreugdekreet steeg er hedenmorgen uit onze beklemde borsten op, toen onze feuilleton- niste uit haar achterzak een bundei vertaalde feuilletons te voorschijn haalde. Het eenige schrift dat gered is Wij zitten nu met z'n alien op een stoel en schrij ven op onze knieen, maar wat er verbrand zij, en hoe groot de moeilijkheden zijn, een ding is ongeschonden geblevende nooit versagende opgewektheid van onzen redactie- staf, die hedenmorgen vol lust en ijver aan den arbeid toog en hedenavond met een krant voor den dag hoopte te komen, die geen spoor van brand- en waterschade vertoont. Zoo zij het! In den nacht van Zaterdag op Zondag werd de koetsier van een sleeperswagen, die naar Gouda terugkeerde, op den Goejannerwel- ledijk aangesproken door een jongeling, die vroeg, of zijn meisje, dat ongesteld was geworden, met den wagen vervoerd kon worden, onderwijl hijzelf een dokter ging halen. De koetsier was hiertoe bereid, en men haalde het meisje, dat op een omgehakten boorostam zat. Kort daa.rop overleed ze echter. Men kwam tot de ontdekking, dat de jongeling en het meisje vergift hadden ingenomen en in allerijl werd naar het politie- bureau gereden en direct geneeskundige hulp ingeroepen. Nadat aan den jongeling een tegengif was toe- gediend, werd hij naar het gasthuis vervoerd, waar men er in slaagde, het doodsgevaar vooi- loopig af te wenden. Uit op het paar bevonden brieven moet ge- bleken zijn, dat beiden te Rotterdam thuis be- hoorden, waarheen de geredde jongeling, de overweging bij hem te zijn, want hem de hand reikende zeide hij met diep geroerde stem z/Het doet me innig leed u opmerkzaam te moeten maken, dat Kaatje's toekomst nu ge- heel afhangt van een edel door u te nemen besluit." De graaf zag hem vragend aan, ofschoon hij zeer goed gevoelde wat de heer George bedoelde. ,/Dus", vroeg hij op ietwat scherpen toon, ,/u zoudt wenschen, dat ik Kaatje haar eens gegeven woord teruggaf dat nooit, dat kan niet geschieden, onmogelijk evenmin als u 't uwe kan terugnemen ,/En toch, hoezeer 't mij smart, 't zal moeten geschieden, graaf," antwoordde de heer George op beslissenden toon. //Morgen ga ik met mijne dochter op reis, ten einde haar eenige afleiding te verschaffen, geef haar dus uit eigen beweging haar woord terug, dat zal haar meer tot kalmte brengen, en laat ons dan alles aan het lot en de toekomst overlaten, wie weet hoe spoedig alles veranderen kan, en geloof me, dat ge zelf meer tot nadenken gekomen zijnde zult moe ten erkennen, dat 't zoo beter is en bovendien als edelman Zijt ge verplicht 't meisje haar woord en daardoor haar vrijheid terug te geven, tot dat ,/Hou op, meneer," riep de cornet wanhopend uit, indien ik hiertoe genoodzaakt word, 'k bezweer u, datNoch Kaatje, noch ik zullen ooit hierin toestemmen." ,/Ik hoop, dat haar kinderliefde zal zege- pralen", hernam de heer George//ik ken haar te goed dan dat ze in staat zou zijn haar vader te vroeg in 't graf te zien nederzinken Ge ge- 20jarige J. G. B. en het lijk der 19jarige A. v. d. L. daar ook zijn overgebracht. De oor zaak van de wanhopige daad moet gelegen zijn in de tegenwerking der ouders in het engage ment der jongelui. Vorstelijk beloond Onlangs liet een inwoner van Bloemendaal zijn portefeuille op de tafel van de hal in het postkantoor liggen, inhoudende 75 aan con: tanten en 9000 aan effecten. Zijn verlies aanstonds bemerkend, deed hij dadeiijk aangifte bij de politie, maar had geen andere gegevens, dan dat een militair tegelijk met hem in de hal was. De recherche toog dadeiijk op onderzoek uit, doch onderwijl kwam de eerlijke vinder zich reeds vervoegen aan het Bureau. "j^Met den eigenaar werd getelefoneerdhij haastte zich naar Haarlem, om zijn eigendom te herkennen en in ontvangst te nemen. De belooning bleef niet uitde rechercbeur werd bedankt voor zijn moeite en de eerlijke vinder kon bij gelegenheid op wederdienst rekenen. Maandagmorgen 8x/3 uur is H. v. d. W., wonende in de Palaesstraat, te Utrecht, be- wusteloos in zijn bed gevonden. Een sterke" gaslucht werd waargenomen. Het bleek, dat den avond te voren bij het naar bed gaan de gaskraan niet behoorlijk was afgedraaid. Gelukkig was het leven nog niet geweken. Na behandeling met den zuurstofkoffer en onder niedischen bijstand keerde het bewust- zijn ten slotte weer terug. Een oud vrouwtje te Hoorn, nog op het laatst van haar leven hard werkende bij vrien- den en trekkende van de bedeeling, is overleden. Na haar dood vond men o.a. een spaarbauk- boekje met 1900. Neefjes en nichtjes kun- nen daar nu van profiteeren. Een schatter bij de personeele belasting in eene Friesche gemeente heeft proces-verbaal gekregen, omdat hij in zijne woning een schoor- steen gebruikte, dien hij niet had aangegeven. Toen Maandag om twaalf uur als naar gewoonte de klok van de Hervormde kerk te Amstelveen zou geluid worden, stond het ge bouw vol rook, afkomstig van eenige stoelen, die voor in de kerk stonden te smeulen, waar- van de matten en kussens met petroleum be- goten waren. In den vloer was een gat ge- brand. De dader of daders vau de brand- stichting hadden zich toegang verschaft door het slot van een zijdeur open te steken. Bij de stoelen vond men een gebroken bierflescbje en een doosje lucif'ers. Maandagavond 7 uur werd een kerkdief op heeterdaad betrapt in de kerk O. L. Vrouw aan het Bezuidenhout te 's Gravenhage. 't Was een Engelschman, die een van de offerbussen van den muur had opgelicht, een gat daarin gemaakt en het geld daaruit gehaald. Be koster, die juist uit de sacristy kwam, zag het en snelde den dief achterna. Deze vluchtte door de Mariastraat, waar hij door den koster en de politie werd gegrepen. De man werd eerst naar 't politiebureau bij Overbosch en daarna naar de Groenmarkt over gebracht, waar hij in verhoor werd genomen. In Juni 1899 brandde te Attenheim, in Beieren, de kermis af, waarbij negen menschen het leven verloren. Het onderzoek wees op brandstichting, maar men kon den dader niet vinden. Thans heeft men door een bekentenis al de omstandigheden van den brand vernomen. Vrouw Clara Leitner, 82 jaar oud, sedert jaren in een gesticht te Attenheim verblijvend, heeft op het doodsbed verklaard, den brand te hebben gesticht. De reden daarvan was de volgende. Een der kermistenten stond onder de vensters van het gesticht. Daar vrouw Leitner vreesde dat den een of anderen nacht in die tent brand kon ontstaan, voorkwam zij die mogelijkheid, door de tent over dag in brand te steken In een herberg in Zuid-Duitschland heeft men onlangs als wandversiering een prachtig Chineesch document ontdekt, gedrukt op zijde en versierd met gouden draken. Het was een meter tien lang. Een onderzoek naar de beteekenis van dit stuk is gevolgd, en toen bleek het dat het de huwelijksakte was van den keizer van China, Koeang Hsue, gedateerd 26 Febr. 1889. Hoe kwam nu dat stuk in handen van een Duitschen herbergier Het raadsel werd spoedig opgelost. Het document bleek uit de keizerlijke archieven te Peking verdwenen te zijn in den Bokseropstand, ten tijde van het bezetten van de Chineesche hoofdstad door de Europeesche troepen. Blijkbaar is het toen door een Duitsch soldaat bij de algemeene plundering buit gemaakt. De soldaat heeft het na zijn terugkeer aan den herbergier verkocht. En deze versierde er den wand van zijn gelagkamer mee, op de manier waarop bijvoorbeeld de //barbaren" uit Midden Afrika hun hutten versieren met van de blanken geplunderde dingen, waarvan ze het gebruik en de beteekenis ook niet kennen. AANBESTEDING. Op dags Woensdag, 1 April 1908, des voormid- te 11 ure, aan het gebouw van het Pro- vinciaal Bestuur te Middelburg, van Het opruimen van vier dukdalven en het maken en plaatsen van vier dukdalven, gedeelteli]k van aanwezige bouwstoffen, in het kanaal door Zuid-Beveland en in de buitenhaven te Hansweert. Raming 4300, voelt 't niet hoe zwaar 't me valt, maar 't kan niet anders, 'k moet zoo spreken, ja ik moet tot u zeggen, indien ge haar heur woord niet vrijwillig teruggeef't, dan beveel ik u als vader zulks te doen /,Nog een woord, en dat zal het laatste zijn Geef uwe toestemming dat we nog heden trou- wen, en de geheele verantwoording daarvan neem ik op mij Ge geeft voor, dat ik u heb medegedeeld, dat de koning mijn verzoek heeft iugewilligd, waardoor noch u, noch Kaatje eenige onaangenaamheid kan wedervaren, en wat mij betreft, ik zou gaarne de daarop ge- stelde straf ondergaan. 'k Heb meer dan eens bewijzen gegeven dat mijne liefde een opofferende liefde is, dat geen opoffering mij te groot is, en zulks wil ik ook nu wederom toonen 'k wil strijden, ja 'k zou des noods voor haar willen stervenmaar 'k smeek u. laat Kaatje voor mij behouden blijvenV" De cornet was zoo in geestdrift geraakt, dat hij voor den heer George op de knieen was gezonken, en naet gebogen hoofd wachtte hij 't antwoord af. ,/Zijt ge waanzinnig, graaf, wat durft ge van mij verlangen, mi) aan de overtrading der wet schuldig te maken riep de heer George, eenige schreden verschrikt achteruit deinzende. „'t Is geen overtrading der wet", riep de graaf die intusschen was opgestaan uit, n't is alleen een gewettigd middel om twee menschen voor wanhoop te bewaren z/Hoe kunt ge zoo dwaas redeneeren, welke geestelijke zou zich daarvoor willen leenen, en dan de gevolgen, die zoo'n edit na zich zou kunnen sleepen, terwijl de koning zoo'n echt als onwettig zou kunnen aanmerken en misschien ontbinden." z/Nimmer", viel de cornet hevig ontroerd uit, Directie J. RENOUPREZ. Zondag 22 Maart a. s., te 21js ure, dagvoor- stelling opvoering van Iledde 't zitte dan Ylaamsch-Fransche revue in 2 bedrijven, van H. van Seymortier en H. van Daele, schrijvers van ffGentsche Hutspot", ffHe Mie //Onder de Drake", enz., enz. Muziek van A. de Beozieres. Decors van M. Driesmans te Brussel. Voornaamste scenes: De Graanmarkt. Het Park. De Bloemen. Het Paleis der Bloemen. -Verstandhouding tusschen Holland en Belgie Kinder Ballet. Hollandsch Ballet. Hulst, 16 Maart. en bevende over zijn gansche lichaam, //nimmer want, wat God samengevoegd heeft, kan de mensch niet scheiden Onze liefde is rein, heilig en door tegenspoed gelouterd, zoo iets kan de Hemelsche Vader nimmer gedoogen." z/Ik bid u," zei de heer George op zachten doch hoog ernstigeu toon, //mijn vaderlijk gevoel te sparen, en thans over die treurige zaak te zwijgen. Ga heen, ieder verder woord is over- bodig, wilt ge nog een dringende bede vervul- len, schrijf dan nog heden een paar woorden tot afscheid aan Kaatje, want morgen vertrek- ken we voor geruimen tijd naar het buitenland de verandering en de tijd zullen, hoop ik, balsem gieten in de wonde, die ik mij genoodzaakt zie haar toe te brengen. Een belofte wil ik u echter doen, en die belofte zal mij heilig blijven, namelijk ik beloof u, dat ik Kaatje nimmer tot een ander huwelijk zal aansporen of dwingen en blijftge elkaar trouw en steeds liefhebben, dan zal't 'n zalig oogenblik zijn, indien ge later onder gun- stiger omstandigheden haar naar het echtaltaar kunt geleiden, om op nieuw uwe verbintenis met mijn vaderlijken zegen te bekrachtigen. z/En nu" vervolgde hij op plechtigen toon vhier mijn hand, die ik u aanbied, als man van eer en als 'n vader die 't waarachtig geluk van zijn kind beoogende, ofschoon 'thart hem daarbij bloedt, niet anders kan handelen." Diep aangedaan drukte de graaf de hand van den ouden heer, en zonder iets te zeggen, snelde hij de kamer uit, liet zijn paard zadelen en reed vliegende galop 't dorp uit, naar Militsch. (Wordt vervolgd.) VAN* in 1 i- >1 V,/-vr» r/nrnn v 'f mo VTQ 1 f mSlPl* f. K 'A M Middenprijs per 1O0 K.G. Tarwe f 8,50, Rogge f 8,25, Wintergerst 8,25, Zomergerst 7,50, Haver f 7,25, Erwten f 11,Witte bonnen f 12,50, Bruine boonen f 11,50, Duivenboonen /9,75, Paardenboonen f8,75, Boekweit_/" Lijnzaad 12,50, Koolzaad f Aardappels 4.25. Boter per kilo 1,45. Eieren per 26 stuks f,80. Ter weekmarkt waren aangevoerd 9 stuks Rundvee en 28 varkens,waarvan verkocht 7 stuks rundvee en 23 varkens. is in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 5