A I g e m e e n ieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 5124 Donderdag 19 Maart 1908. 48" Jaargang. DRANKWET. Gemengde berichten. Landbouwberichten. Telegrafische berichten. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,franco per post. Yoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/2 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brieyenbushouders. ADYEBTEH TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer Bp directe opgaaf' yan driemaal plaatsing derzelfde adverten ie wor prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. BE'BSTE JBTjJLJD. Maandag werd in tegen woordigheid yan Prins Hendrik der Nederlanden en verschillende andere leden van de Staatscommissie voor het reddingswezen de op de Noorderpier aan den Hoek van Holland gebouwde reddingssteiger beproefd. De proef voldeed goed en deskundigen zijn van oordeel dat deze inrichting het ook mogelijk zal maken om bij stormweer hulp te bieden aan schipbreukelingen van eventueel op de pier gestrande schepen. De gebouwde reddingssteiger staat in ver- binding met den lichttoren door een liftwagentje, dat langs een kabel been en weer bewogen wordt, terwijl op den thans rond den lichttoren gebouwden omloop geweer en mortier geborgen zijn waarmede 150 tot 200 M. ver lijnen ge- schoten kunnen worden, om verbinding te krijgen met gestrande schepen. Mr. E. H. J. M. van Zinnicq Bergmann, lid der Eerste Kamer, is Maandagmorgen, bijna 61 jaar oud, te 's Hertogenbosch overleden. Naar Het Centr. verneemt, is bij even- tueele aanneming door de Staten-Generaal van het betrekkelijk wetsontwerp, het vereischte aantal der 2200 man vermoedelijk reeds nu verzekerd door vrijwillige aanmelding tegen de voorgestelde premie. Bij het 6de regiment infanterie te Breda moeten zich reeds meer dan 100 miliciens van verschillende lichtingen hebben aangemeld om van 27 Maart tot 25 Juli onder de wapenen te blijven of te komen. Bij het 3e regiment infanterie te Middelburg, is de toeloop niet groot. TER NEUZF.N, 18 Maart 1908. Heden werd in het //Hotel Centraal'' eene vergadering der ,/Afdeeling Axel" van de Z. L. MU. gehouden, waarop wij in het volgend nummer, onder de rubriek //landbouwberichten", zullen terngkomen daar het voor heden te laat werd. Het door ons aan andere bladen ontleend bericht, dat Ds. J. van den Berg, predikant bij de Geref. kerk alhier, is beroepen bij die ge- meente te Rotterdam, Feijenoord, is naar men ons mededeeP, onjuist. Er is aldaar nog geen beroep uitgebracbt en zelfs nog geen ^tal" opgemaakt. Heden werd alhier door den Notaris Dregmans, ten verzoeke van de erfgenamen van den onder het voorrecht van boedelbeschrijving aanvaardde nalatenschap van J. C. J. Kolijn, en kraehtens verleend rechterlijk bevel, in het na te noemen cafe geveild Koop 1. Een woonhuis en aanhoorigheden, zijnde het cafe //Het Scheepje", en het recht van erfpacht op den grond, groot 2 aren 5 centiaren. Dit perceel werd opgehouden op 3100. Koop 2. Een woonhuis en erf, op Java, groot 54 centiaren. Dit perceel werd opge houden op 530. De herveiling zal plaats hebben over 8 dagen. Voor de levering van 135 M3. zuivere onderhondsgrind (Duitsche) van 1 tot 6 c.M., ten behoeve van het waterschap Zuid-Kats, St. Anna en Sparks, werd ingeschreven door de heeren J. A. Aarnoudse te Ter Neuzen voor f 2,49, A. de Jong te Ter Neuzen voor 2,49 en B. A. Dolk te Dordrecht voor 2,46 alles per M8. Gegund aan laatstgenoemde. Voor de levering van 330 M3. Duitsche onderhoudsgrind van 16 c.M. voor en ten behoeve van den Kleir.e Zevenaarpolder werd heden ingeschreven door de heeren J. A. Aarnoudse te Ter Neuzen voor f 8. A. Dolk te Dordrecht voor 2.46, P. Meeusen te Dordrecht voor 2,44, A de Jong Dz. te Ter Neuzen voor 2,42 en mej. de wed. J. de Lege te Ter Neuzen voor 2,42 ailes per M3. Bij loting gegund aan mej. de wed. De Lege. Als deskundigen bij het afnemen van de akte-examens in Zeeland zijn benoemd voor Nederlandsche taal en lezen A. R. Breetvelt te Goes, W. H. Hasselbach te Mid- delburg, P. Landsman te Ylissingen en M. L. de Keijzer te Graauw voor rekenen J. J. J- de Lange te Scherpenisse en R. van der Welle te Grijpskerkevoor teekenen en schrijven G. den Toom te Sluis en J. Vreeken te Middel- burgvoor aardrijkskundeJ. de Hoogh te Goes en A. Luijendijk te Tholen voor gescbie- denis P. van der Have te Zierikzee en A. Kok te Zaamslag. Verder voor kennis der natuurS. de Graaf te Zierikzee, F. Maijs te Wilhelminadorp, J. Meijer te Schoondijke en P. W. van Milaan te Middelburgvoor onderwijs en opvoeding R. Broere te Middelburg en G. L. P. van Ham te Oostburgvoor zangA. Lijsen te Middelburg en A. F. Wisse te Breskens voor de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek mej. A. S. Beugel en W. de Graaf, beiden te Middel burg, en voor de nuttige handwerken voor meisjes de dames M. J. de Haan te Middelburg en \V. P. Bal te Tholen. Het schriftelijk gedeelte van de akte-examens in Zeeland wordt afgenomen op 1 April. Het mondeling gedeelte begint op 10 April en zal 4 M i geeindigd zijn. Zaamslag, 17 Maart. Bij de heden alhier gehouden herstemming voor een lid van den ge- meenteraad werden uitgebracht 5V5 stem men van onwaarde 16. Gekozen is de heer J. F. Dees (lib.) met 250 stemmen tegen 239 op de heer L. A. de Mul (antir.). Bij de stemming op 6 dezer werden 423 stemmen uitgebracht (onwaarde 6), waarvan ver- kregen de heeren Dees (lib.) 126, De Mul (antir.) 141, Dieleman(antir.)59en Scheele(chr.-hist.) 91. Door het muziekgezelschap werd aan den gekozenew bestuurslid der vereeniging, een I ak stuk, doch werd na veel moeite weer opgevangen. Toen men eehter de gemeente Philippine naderde begon het spel opmeuw. Na veel sukkelen kwam het eindehjk op het, erf van den landbouwer Barbe terecht, waar het door een der marechaussee's werd neer |teschoten. Het gedoode dier is op last van den eigenaar terstond naar Sas van Gent vei- voerd. Koewacht. Met den smokkelhandel in vee gaat het tegenwoordig niet bijzonder druk. Er is van Belgische zijde weinig vraag naar Hol- landsch fokvee en de Belgische douanen doen dag en nacht dienst aan de grenzen. Toch gaan er bijna dagelijks hier ot daai Nederlandsche runderen fraud uleus over de grenzen. De vorige week werden de smokke- laars door de douanen vervolgd tot aan de ge meente Duizend Appels, waar nog een rund in beslaggenomen werd. Zondagnacht ontmoetten de brigadier der douanen van Moerbeke en de beambte Dolieslqgers een troep smokkelaars, die vier runderen geleidden. De beambten gingen er moedig op los. Een gevecht ontstond en de smokkelaars konden met drie runderen ont- snappen. Eene vaars ter waarde van 4o0 francs viel in handen der ambtenaren. serenade gebracht. Toen de brigade-commandant der rijks- veldwacht alhier, deze week met den onbezoldigd rijksveldwachter Weststrate des nachts op sur veillance was in de omstreken van Renzenhoek, waar vermoed werd dat een overtreding werd gepleegd, werd een welgesteld ingezetene, zekere J. R., op heeterdaad betrapt op diefstal van grind, ten nadeele van den Zaamslagpolder. De grind werd met een mandje weggehaald van de langs den weg liggende hoopen. Proces- verbaal is opgemaakt. Philippine, 17 Maart. Heden morgen even na acht lire werd onze gemeente in rep en roer gebracht door een wild geworden stier. Dit schoone dier ongeveer 21/2 jaar oud, werd door vier geleiders van de hofstede van den burgemeester Cuelenaere naar Sas van Gent vervoerd. Op het gehucht te Posthoorn gekomen, schijnt het beest geschrikt te zijn, althans het ontsnapte zijne geleiders en vloog in hollenden vaart eene heining' en den hals van een regen- 17 Maart. Heden kwam hier telegrafisch bericht, dat de WelEerw. Heer Ch. Verbunt, kapelaan alhier, met ingang van a. s. Zondag door den Bisschop van Breda benoemd is tot Kapelaan te Hulst. Alle ingezetenen zullen den heer Yerbunt met leedwezen zien vertrekken want gedurende zijn verblijf alhier heeft hij zich door zijne vriendelijkheid en gemeenzaam- heid vele vrienden verworven zoowel bij rijk als arm. Het verzorgen van sierheesters. De f 109.000. Zooals men weet was de houder van het lot, waarop in de jongste loterij //de ton" gevallen was, zoek. Met het binnenkomen van de wSolo", van den Rotterdam- schen Lloyd, zijn ook de winners boven water <rekomen. Acht stokers van dat schip trokken de vorige loterij op 1/10 lot 85. Komtjongens Alles of niets. En ze kochten een heel lot, waarvan het gevolg was ffalles", zoodat ze nu dat buitenkansje met z'n achten mogen deelen. Bij Harlingen is Maandagavond een pont- veer, met drie jongens en zes meisjes eener zangvereeniging huiswaarts keerende, omge- kanteld. Allen geraakten te water. De lbja- rige Martha Vellinga is daarbij verdronken. Yrijdagavond 11 nur bemerkte een be- woner van de Brusselschestraat te Maastricht on raad in zijn huis. Hij ging naar beneden en bevond, dat de deur, die op het nachtslot was gedaan, geopend was. Het geheele huis werd aan een nauwkeurige inspectie onderworpen, terwijl mevrouw uit het venster der voorbij- tjangers toeriep, de politie te waarschuwen. Een ,/toegesnelde" hoofdagent overziet het terrein en geeft orders het huis wordt afgezet, en ook een gedeelte der straat. Nog meer agenten Snellen toe; een cordon agenten heeft huis en straat afgesloten de inbreker zit ge- vangen als een muis in een val. Aelts de zoutfabriek wordt in staat van verdedigmg ge bracht. Maar als nu huis en omliggende tuinen worden doorzocht is van een inbreker geen spoor te vinden. Later in den nacht kwam lernand aan het politiebureau meedeelen, dat hij in het huis was geweest als vrijer van de meid. In den vroegen ochtend van den volgenden dag stond de dienstmaagd met haar kofier op straat. Men meldt uit 's Gravenhage Toen Dinsdagmorgen, enkele dagen voordat volcrens den kalender de lente haar intrede doet, de bresidentie ontwaakte, had de sneeuw over straten en daken een dik en wollig kieed En ^steeds maar door vielen de dichte vlokken, als wilden ze spotten met het werk der ,,sneeuw- ruimers", die vanwege de Openbare Reimging naar de drukst begane punten der stad waren ge- zonden, om te zorgen voor bet begaanbaar maken der wegen. Menig werklooze verdiende on deze wijze een daggeld, evenals met het voorttrekken van bakkers- en aiidere wagens en het schoonmaken van stoepen. De traxndienst hield zicb uitstekend, ook, a la<r de sneeuw, vooral in de buitenwijken, enkele voeteu hoog. Door motorwagens voortgestuwde of getrokken pekelwagens hielden de rails schoon, zoodat zonder eenige vertraging steeds gewonen dienst kon worden gereden. Ylissingen, 18 Maart. Naar wij vernemen zal Prins Hendrik morgen, na afloop der lunch in het Grand Hotel, een bezoek brengen aan een der mailbooten van de maatschappij „Zeeland De aankomst te Middelburg zal daardoor worden verlaat. blad verschljnt Haandag-, Woe,»dag. eo V,»Jdagavoad, Fee^en. b.J de ir»rma J. SASWE te Ter Burgemeester en Wethouder^ van TER NEGZEN, brengen ingevolge artikel 37, in verband wet artikel 12, le lid der Drankwet ter oper.bare kennis dat bij hen zijn ingekomen verzoekschriften om verlof tot den ver- koop van alcoliolhoudenden drank anderen dan sterken drank van a. JAN STROO, van beroep varensgezel, wonende te Ter Neuzen, voor het benedenvoorlokaal van het perceel plaatselijk gemerkt 5 en gelegen aan de Nieuwstraat en b. CORNELIS JOHANNES VAN DER HOOFT, van beroep werkraan, wonende te Ter Neuzen, voor het voorlocaal van het perceel plaatselijk gewerkt 43 en gelegen aan de De Feijterstraaft. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is ge- gchied kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 17 Maart 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. tweede groep. Ook deze snoeit men vrij stork 'enifl, om tlink krachtig jong gewas te verkrijgen, ketweik de mooiste bladeren levert. Om hun blad worden gekweekt vele vaneteiteo yan Escbdoorn, Linde. lep, Beuk, Vlier, Wilg, tik, Kastanje terwijl andere heesters zoowel door hun bloemals hun blad sierwaarde bezitten, zooals de bonte eig Berberis, Magnolia e. a. T Hiermede is in hoofdzaak de snoei der sierheesters aangegeven. Een vaste regel aan te wijzen gaat moeilijk daar men dikwijls te veel aan standplaats, vorm van het vak als anderszins gebonden is. Wie echter me bovenstaande zijn nut weet te doen zal pleziei e van zijn heg, zijne heesters in den tuin, op het perk of in een groep. Men zij er bovendien altijd op bedacbt de met3it op den voorgrond tredende eigenschappen zoo sterk moge y te laten uitkomen en bovenalmen late zyne heeste s een natuurlijk los voorkomen behouden. O Het is een ontegensprekelijk feit dat er over het alge- meen veel te weinig zorg besteed wordt aan het heester- gewas. Men hoeft onze beggen, onze heestergroepen, onze sierheesters in perken maar aan te zien om het te kunnen getuigen, dat eene zorgzame behandeling ontbreekt. Dit geldt meer bepoald het snoeien. En op tal van plaatsen, waar men althans hier wat aan doet, lijkt men onder snoeien te verstaan het in platten of b'olronden vorm opknippen met behulp van de heggesckaar! Hierdoor verkrijgt men van vele heesters weinig ot geen bloemen, terwijl ze bovendien een stijf, onnatuurlijk voorkomen hebben. Zegroeien te dicht in elkaar, en op't laatst weet men er geen raad meer mee. /.oo worden onze mooiste bloemheesters elk jaar mishandeld. En aan wien de schuld? Is het den tninman alleen te wijten of ligt het mede aan den bezitter van zulk ^Oc'hliet gaat zoo gemakkelijk even met de heggeschaar een mooien ronden of vierkanten vorm aan een heestei te geven, en men is vlngger klaar met zyn werk. Aleestal is het dan ook aan tuinman en tuinbezitter de verkeerde behandeling te wijten; de tuinman die de groeiwiize, tiid van bloeien en andere eigenschappen der te snoeien heesters niet kent en ze alle maar over een kam scheert," en de bezitter, die den tuinman te weinig tiid laat om zijn weik goed te doen, waardoor deze meestal in de verzoeking komt zijn werk met een ,/Franschen slag" af te maken. Natuurlijk gunstige uitzonderingen in deze niet te na gesproken Om een heester met goed gevolg te snoeien moet men allereerst letten op den bloeitijd, tenzij men met een Bierbladheester te doen heeft. eruiauueesiei uucu De bloemheesters kan men in twee groepen verfleeten. Tot de eerste groep behooren die, welke op het onde hout, tot de tweede die, welke op het j o ng e hout bloeien. Met andere woorden de heesters der eerste groep bloeien op het hout, dat in het vorige jaar ot vroeger is gevormd, terwijl de andere bloeien op scheuten, die in hetzelfde jaar zijn ontstaan. Tot de eerste groep behooren o. a. Ribus, Azalea, Rhododendron, Sering, Goudenregen, Jasmyn, sommige Spiraea-soorten. Men snoeit deze heesters in den winter betrekkelijk weinig; men bepaalt zich .tot het wegnemen der takken, die te dicht zitten. Bevinden zich vele zware scheuten in 't midden der struiken, dan worden ze geheel ot gedeeltelijk weggenomen. Ook kaal geworden oude takken neemt men weg, om ze door jonge scheuten te vervangen. Nk den bloei worden deze struiken gevormd dan kan men de uitgebloeide takken veel of weinig insniiden, naar gelang den vorm van den heester ot het vak. Altijd zorge men de struiken een natuurlijken vorm te laten behouden. De snoei der heesters van de tweede groep is ook met moeiliik. Men snoeit ze in den winter; ze kunnen vrij sterk worden teruggesneden, in vele gevallen zells tot bij den grond worden afgesneden. Ze maken daarna in den zomer jong gewas en beginnen daarop na den langsten dag te bloeien. De snoei der sierbladheesters is gelijk als die der

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1