1 A I g e m e e n s- en Advertentieblad Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5122 Zaterda^; 14 Ma art 1908. 48p Jaargang;. Gemerigde berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Nederland f 1,10. bet overige Yoor Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f l,321/2 en yoor Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brieyenbushouders. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. wordt de •varen, of werden vervaardigd. J5T-H3£^STE3 BLAP. Volgens art.. 58 van het Kori. besluit van 2 Dec. 1901 (Stbl. no. 230) worden de bij de Militie in te lijven mansckappen naar de plaats van aflevering overgebracht door den burge- meester, een lid van den raad of door een gemeente-ambtenaar of gemeentebeambte. De ondervinding leert dat voor somrnige ge- ineenteii, en misschien wel hi] vele, de over- brenging plaats heeft door den burgemeester of secretaris en door den gemeenteveldwacbter en dat beide deciareereu. Deze onregelmatigheid of overtreding van genoemd art. 58 schjjnt tot dusver aan de aan- dacht van den betrokken Minister en aan de Algemeene Rekenkamer te zijn ontsnapt, want beide soort declaration werden tot dusver ver- effend. Als in alle gemeenten van Nederland in strijd met art. 58 werd gehandeld, zou's Rijks kas met eene belangrijke som worden beewaard, die niet verscbuldigd is of ten onrecbte wordt toegelaten. TER NEUZEN, 13 Maart 1908. De spoorwegonderneming MechelenTer Neuzen vervoerde over de maand October 1907 111,591 passagiers. De ontvangsten in die maand bedroegen /98,238,49 tegen /1()0,087,98 in dat tijdvak in 1906. Vanaf 1 Jan. tot en met ultimo October 1907 werd ontvangen f 867,227,69 tegen f 823,727,58 in bedoeld tijdbestek over 1906. In den Boschhoek te Rotterdam is aan- gehouden de Belg E. S., een smid, te Ter Neuzen woonachtig, die drie maanden gevangenisstraf moet ondergaan, waartoe hij in Belgie wegens diefstal is veroordeeld. In afwachting van zijn uitlevering is hij voorloopig naar het huis van bewaring overgebracht. Bij de Woensdag door den bietenbond te Axel-Sassing gehouden inschrijving voor het verkoopen der opbrengst van ongeveer 115 ge- meten beeten, waren verschillende inschrijvingen ingekomen, doch werden de beeten niet gegund. Zoridagnacht werden bij J. V. te Breskens zes hoenders ontvreemd en Maandagnacht was men zoo welwillend de beide overgeblevene te komen weghalen. Toen Dinsdagmiddag door een Belgisch opkooper een kar hoenders op de tram werd gebracht, wist de bestolene, die toe- vallig in de nabijheid was vier zijner kippen te herkennen. Ze werden door de politie in beslag genomen, die nu een spoor heeft, om den dader te vinden. In de week van 4 tot en met 10 Maart 1908 zijn in Zeeland voorgekomen 2 gevallen van febris typhoi'dea en wel te IJzendijke3 gevallen van roodvonk en 7 van diphtheritis te weten van roodvonk 1 geval te Aardenburg, 1 te Kortgeue, en 1 te Schoondijkevan diph theritis 1 geval te Goes, 1 te St. Jansteen, 1 te St Maartensdijk, 1 te Ter Neuzen, 1 te A'lissingen, 1 te Zaamslag en 1 te Zierikzee. Ambachtsschool te Hulst. Blijkens het jaarverslag over 1907 was dit jaar voor de vereeniging een jaar vol moeilijk- heden, vooral op financieel gebied. Immers, kon met alle denkbare inkriinpingen en bezuinigingen de begrooting voor 1907 alleen sluitend worden gemaakt met behulp van eene geldleening van f 1200, de praktijk verplichte verschillende begrootingsposten te overschrijden en at te zien van de zoo gewenschte aanschafHng van eenige natuurkundige instru- mentenplaatwerken enz., waaraan groote behoefte bestaat. De hoofdoorzaak van deze financieele moei- lijkbeden schuilt in het feit, dat de avond- vakteekenschool, die men zich aanvankelijk had gedacht op den ouden voet in de vroegere Stadsteekenschool met zijn inventaris te kun- nen voortzetteu, reeds dadelijk zoo'n hooge vluckt nam, wat het leerlingental betreft, dat al bjj den aanvang der lessen in 1906 van het oorspronkelijke plan moest worden afgezien en het gebouw der Ambachtsschool moest te liulp komen, alwaar het wordt met genoe- gen geconstateerd het onderwijs ontegen- zeggelijk veel beter tot zijn recht kwam en komt. Doch de uitgaven voor de Avondteeken- school waren echter ook ver boven de ver- wachting. Die omstandigheid bracht er het bestuur dun ook toe oui eene scheiding tusschen Am bachtsschool en Avondvakteekenschool te be- werkeri en elk der inrichtingen te beheeren met afzonderlijke begrooting. Het aantal donateurs, leden en begunstigers, toonde eenigen achteruitgang door bet bedan- ken van enkelen en hoewel, door het toezen- den van het jaarverslag over 1906 met een daarbij ingesloten opwekking tot het lidmaat- schap, wel enkelen daaraan gehoor gaven, tocb bleef het resultaat verre beneden de verwach- ting. Het school gebouw voldeed aan het beoogde doel, docli zal al zeer spoedig tengevolge van het onverwachte groot aantal leerlingen van de Ambachtsschool, en meer nog door dat Van de Avondvakteekenschool, moeten worden uit- gebreid met een timmerlokaal en twee teeken- zalen. Het leerlingenaantal bedroeg op 1 Januari 1907: 33, n.l. 20 timmerlieden, 8 schilders en 5 smeden. Van deze werden op 1 April bevor- derd naar de 2de klasse 16 timmerlieden, 7 schilders en 4 smeden. De oproeping van nieuwe leerlingen had tot gevolg, dat zich 23 candidaten aanmeldden, waarvan er zich 1 terugtrok, en wel voor de navolgende ambachten voor het timmeren 14, smeden en machine-bankwerken 6, huisschil- deren 2, zoodat het tweede cursusjaar werd aangevangen met 55 leerlingen, verdeeld over twee klassen. Van de leerlingen betaalden er 31 het voile schoolgeld ad 10, 15 betaalden de helft, ter wijl 9 leerlingen waren vrijgesteld. De woonplaatsen der leerlingen waren als volgtait Hulst 12, Hontenisse 9, Ter Neuzen 7, Axel 7, St. Jansteen 4, Koewacht 4, Stop- peldijk 4, Zaamslag 3, Graauw 2, Ossenisse 1, Hengstdijk 1 en uit Clinge 1. Gedurende den cursus hebben 3 leerlingen de school verlaten, terwijl aan een leerling werd aangeraden een ander yak te kiezen wegens zeer onvoldoenden aan leg. De Avondvakteekenschool telde op 1 Januari 1907 41 leerlingen. De nieuwe cursus werd begonnen 15 October met 60 leerliugen. Van deze leerlingen woonden er: te Hulst 31, Ter Neuzen 7, Zaamslag 6, Hontenisse 5, Axel 4, Koewacht 3, Clinge 2, Meuw-Namen 1 en Zuiddorpe 1. Het voile schoolgeld werd betaald door 31 leerlingen bezochten de school leerlingen, 22 betaalden lU of 2/„ van het voile bedrag en 6 kosteloos. De ontvangsten bedroegen f 8788,095, de uit gaven 9094,235, zoodat de rekening een na- deelig saldo oplevert van f 306,14. De begrooting voor 1908 der ambachtsschool bedraagt J 9004,74°, die der Avondvakteeken school /.1345. Voldoende aan een tot ons gerichte uitnoo- diging brachten wij dezer dageri een bezoek aan de school. Het ruime gebouw maakt, van buiten gezien, reeds een flmken indruk. De directeur, de welwillend beer Burgers, ontving ons zeer en zalen, waar de leerlingen ijverig leidde ons door de verschillende aan het werk waren. Allereerst werd een bezoek ge'oracht aan dezaal der smeden. Aldaar wordt onderrictit gegeven in plaatwerken, vuurwerken en machine-bankwerken. Dit laatste wordt ook van meer eu meer belang voor de landbouwsmeden, wegens het steeds toenemend gebruik van machines bij het land- bouwbedrijf. Wij zagen daar verschillende practische voorwerpen. die door de leerlingen Reeds aanstonds werden wij daar getroffen door de resultaten die op korten tijd zijn verkregen. Sedert tie opening der school is nog geen anderhall jaai verloopen. In de smederij zijn in gebru.k verschillende systemen vuurhaarden, om ook daaruiede de leerlingen op de hoogte te brengen. Het voornemen bestaat om, zoodra de middelen dit veroorloven, ook eene draaibank en eene schaafmachine aan te sehaffen. Van uaar kwamen wij in het lokaal waar de timmerlieden van het eerste leerjaar druk aan den aibeid waren. Ook deze worden. als het ware terstond, met werk bezig gehouden dat voor practisch gebruik kan beuut worden. Nu is er, in het nieuwe gebouw, voor de timmer- lui nog heel wat werk voor eigen gebruik uit te voeren. Ook hier bleek van goedeu ijver i vlijt der leerlingen. Van verschillende af- gewerkte voorwerpen, als kasten, kozijnen, bloemeutafeltjes, droogrekjes enz. enz. zou men niet deuken dat die waren vervaardigd door jongens van 12 tot 15 jaar. Alle die voor werpen worden naar teekemngen vervaardigd. De tweede klasse der timmerlieden was in de teekenzaal aan het werk. Die twee Klassen bijeeri gerekend, was te eonstateeren, dat vooral door leerlingen in dat vak, van de school een druk gebruik wordt gemaakt. De directeur iicktte ons in, dat den leerlingen een onderwerp wordt opgegeven en dat ze daarop zell het plan moeten uitwerken. Op deze wijze gaat de theorie en practijk sainen. In de daarop volgende zaal behoeft men er niet naar te raden dat men bij de schilders is aangeland, deze zijn, evenmin als de smeden, groot in getal, maar de wanden van het lokaal geven blijk van hun werken. Voor een groot deel zijn' deze reeds versierd met verschillende decoratie motieven, terwijl verschillende voor werpen, door de timmerlieden van eenvoudig wit hoitt vervaardigd, daar zoodanig worden bewerkt, dat ze een bepaald sierlijken of luxi- euzen aanblik bieden en een zeer bedriegelijke overeenkomst vertoonen, als te zijn vervaardigd van een of andere sier-houtsoort. De directeur deelde ons mede dat de leerlingen de verschil lende ornamenten die waren aangewend, zelf moeten vervaardigen, atgeleid uit planten, bloemen enz. De gereedschappen die de leerlingen in de verschillende vakken gebruiken, moeten zooveel mogelijk zelf door hen worden vervaardigd en die zijn voor de timmerlieden vooral niet ge- ring. In de bergplaats zagen wij tenminste reeds een paar uitgebreide collectie's. Deze waren met de hand vervaardigd en als het ware niet te onderscheiden van het machinale gereedschap dat in den handel is. Bij hyt ver laten der school (de cursus loopt over 3 leer- jaren) krijgen de leerlingen een stel gereed schappen mede. Resuineerende, maakt de inrichting een zeer gunstigen indruk. -Gaarne zou de directeur er ook aan toevoegen een leergang voor metse- laars, maar daaraan viel voorloopig nog niet te denken, daar hiervoor een groote ruimte noodig is en men de inrichting van het lokaal nu door de vele leerlingen voor het timmeren reeds moet verandemi, om ruimte te winnen. Ieder die de resultaten ziet, welke op zoo'n korten tijd reeds werden verkregen, zal het nut eener ambachtsschool beamen, de leerlingen tocb, die daar theoretisch en practisch worden gevormd, van meet af in de verschillende vakken onderwezen, hebben wat vakkennis betreft een grooten voorsprong op diegenen die op een of anderen winkel hun vak legren en waar meer het werken dan het leeren op den voorgro staat. J Behalve het vakonderwijs, wordt er aan de school ook nog aanvullend lager- of nerhalings- onderwijs gegeven. Wij gelooven dat, wanneer de resultaten der school van nicer algemeene bekendheid waren, dit zeker een gunstigen iiivloed zou hebben op den steun die de vereeniging welke haar in stand houdt ontvangt en het aantal harer dona teurs zou toenemen. Men ga er heen, de directeur te geven te zien is, is welwillend om u eene uitiegging en alles te laten zien. En wat er is een bezoek waard. Bij een in aaubouwd zijnd heerenhuis te Bolsward zag een metselaar zich op eens door een losschuivende steenmassa bedreigd. Zonder zijn tegenwoordigheid van geest te verliezen, waagde hij den vreeselijken sprong van een 12 M. hooge stellage, met het gunstig gevolg, dat niets gebroken werd, en een rust van enkele weken volkomen herstelling kan aanbrengen. Wonder boven wonder is de man van een sehijn- baar wissen dood gered. Dat steekt Kampen naar de kroon In een gemeente bij Den Haag brak laatst in het middernuchtelijk uur brand uit. De brand weer werd gewekt en de brandmees- ters, die alien een sleutel hebben van het brand- spuitenhuis, probeerden dit gebouw te openen, doch het gelukte uiet en met vereende krachten werd de deur opengemaakt. Wat bleek Men had een ander slot op het gebouw ge maakt, doch vergeten er sleutels bij te maken. B., die te Spekholzerheide dood in zijn woning is gevouden, moet een ware zonderlmg geweest zijn. Hij genoot een pensioen van de Domaniale" Mijn te Kerkrade voor 30jarigen dienst als wachter aan den overgang te Drie- vogels. 't Was algemeen bekend, dat H. uiterst karig voedsel gebruikte. Water en brood en bij uitzondering een paar gekookte aardappelen vormden den boofdschutel. Hij was een hartstochtelijke lezer en sprak vloeiend vijf talen. Nu is gebleken, dat H. buiten alle verwach- ting voor zijn erfgenamen het nietonbeduidende sommetje van J 5090 heeft uagelateu. Op de manier van Sequah van voor eenige jaren treedt thans in Den Haag en Amsterdam iemand in openbare bijeenkomsten op, die met een zalije rheumatieklijders met zoo geweldige kracht door een paar masseurs laat inwrijven eu masseeren, dat de muziek moest blijven door- spelen om het gekreun van den lijder te over- stemmen. Onder deze krachtige bewerking vlogen Maandag te Amsterdam zelfs de middel- pooten onder de rustbank uit de toeschouweis moesten helpen om den patient in bedwang te houdeu Na een 10 minuten kwam de lijder te voor- schijn en verklaarde voorloopig ,/genezen" te zijn Met 6 tegen 5 stem men besloot de Raad der gemeente Gaasterland voortaan de Raads- vergadering met gebed te openen. De voor- zitter weigert echter het gebed uit te spreken. Het is nu deu secretaris opgedragen. In de gemeente Schoterland overleed de wed. Z. die 5 jaren te bed lag eu aan wie de buren voedsel verstrekten. Haar boerderij ver- waarloosde zy geheei, baar kmdeien eveneens alles uit' gierigheid. Na haar dood vond men overal potten met bankpapier, geld, zilveren en gouden sieraden, zak'ien met oude munt- stukken enz. Men schat de nalatenschap op f 120.000, welk bedrag onder 9 erfgenamen moet verdeeld worden, waarvan S, die in min of meer behoeftige omstandigheden veikeeien. Vrij algemeen wordt geloofd dat graan- korrels, gevonden in de windselen van Egyp- tische mummies, nog altijd het vermogeu be- zaten om te ontkiemen. Twee Fransche gdeer- den, Brocq-Rousseu en Gain, hebben nu proeven genomen met een aantal graankorreis, hun toegezondeii door Maspero, welke korrels van 2000 tot 5000 jaren oud waren, gevonden in oude graven, alsook uit Mexicaansche graven uit de periode kort voor de Incas, dus slechts een eeuw of vijf oud, en met granen van veel OH blad verschifnt TIhhiiiIhk-, Woenadtt^- en Vffijdagavond, uitg-easnn«leril op en. bij tie Flrma P. J. VAK OK SAX WE <e Ter Senzen. 3

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1