1 A I g e m e e n ieuws- en Advertentieblad 2 e 8 u voor s c h - V I a a n ere grind! No. 5119 Zaterdap; 7 Maart 1908. Landbouwberichten. uemengde berichten. 48e Jaargang. BBBSTB BLAD. 230 M3. Pruissische 0NDERH0UDSGRIND ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/3 en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 25. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Burgemeester en Wethouders van HOEK zullen op Vrijdag 13 Maart 1308, des namiddags drie ureten raadhuize aan- besteden de levering van van 1 tot G c.M. De levering moet plaats hebben voor 1 Juli a. 8. vrij op den wal op aan te wijzen plaatsen aan den westelijken kanaalarm te Ter Neuzen. De hoeveelheid wordt bepaald door water- verplaatsing. De betaling geschiedt na de levering. Gezegelde inschrijvingsbiljetten kunnen tot op het uur der besteding franco worden be- zorgd bij den Burgemeester. Hoek, den 14 Februari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. TER NEUZEN, 6 Maart 1908. Bij bet cntvangen der aanslagen voor de grondbelasting over bet loopende jaar, boorden we van verschillende zijden klachten over de verhooging der aanslagen, terwijl van verschil lende grootere perceelen vernomen werd dat de aanslag daarvan was verlaagd. Klachten dienaangaande vernamen we ook van andere plaatsen uit de omgeving. Een en ander is een gevolg van eene herschatting der opbrengst van de gebouwde eigendommen, in deze pro- vincie. In|Middelburg en Vlissingen blijkt men over die verhooging nog minder te spreken. Daar zijn reeds comite's gevormd om voor de belan- gen der aangeslagenen op te treden. Eenerzijds zal getracht worden door een protest aan de Regeering, vermindering der aanslagen te ver- krijgen, daar men meent dat vaststaande kan worden aangetoond dat de schatters der belast- bare opbrengst hebben bewezen der zake niet kundig te zijn, terwijl ook, althans in Vlissin gen, door de verhuurders van woningen besloten werd aan de huurders hunner perceelen kennis te geven, dat in verband met deze verhoogde belasting, de huur zal worden opgeslagen, dit laatste ook met het oog op de zwaardere eischen die ingevolge de Woningwet aan de huizen worden gesteld. Bij Kon. besluit is op non-activiteit ge steld de eerste luitenant L. G. Wortman van het 3de reg. infanterie, ter zake van tijdelijke ongesteldheid en benoemd bij het wapen der infanterie, tot kapitein de eerste luitenant L. C. Wortman voornoemd. Woensdag slaagde te 's Gravenhage voor het examen nuttige handwerken mej. A. M. J. Goor, te Biervliet. ZANDBIETEN. Er is een tijd geweest, dat men meende dat suikerbieten, mangelwortels en dergelijke ge- wassen alleen op klei konden geteeld worden. Tegenwoordig weet men beter. Er worden tegenwoordig heel wat bieten op het zand gewonnen en goede ook. Dit jaar nog heb ik bieten zien groeien op zand, die i60U0 a 17000 K.G. per gemet opgebracht hebben. En die bieten hadden daarenboven een suiker- gehalte tusschen 15 en 17 °/0'tis haast onge- looflijk en toch is het zoo, als ik er bij vertel, dat men op de plaats, waar ik de bieten stond te bekijken, in de verte een mastbosch zag. 't Was dus bepaald niet op de klei. Hoe is het mogelijk zulke bieten te winnen op zulk een grond En het antwoord isdoor een doelmatige bemesting. Het bietenland, dat ik gezien heb, had in den herfst van 1906 pen bemesting met kcdniet gekregen en een weinig thoraasslakkenmeel. In het voorjaar van 1907 had men het land bemest met opgeloste peru- guano van Ohlendorff en als overbemesting had men nog wat chilisalpeter uitgestrooid. Het is inderdaad goed gezien, om die gewassen welke een rijke bemesting moeten hebben, deze bemesting te geven, in den vorm, waarvan men onder alle omstandigheden zeker is. Dat is de opgeloste peru-guano. Of het veel, of weinig regent, de peru-guano doet haar taak. Zij faalt nooit. En dat zij zich goed betaald maakt, bleek uit den straks genoemden oogst. Het is trouwens een wijze voorzorgsmaatregel, om een gedeelte van de stikstofbemesting altijd te geven in den vorm van opgeloste peru-guano, ook op de klei. Daar, waar een gewas, zooals sui kerbieten, karwij, vlas en dergelijke een krach- tige stikstofbemesting behoeven, is bet een soort van verzekering tegen eventneel verlies een ge deelte der bemesting in den vorm van peru- guano te geven. Het is een wijze maatregel, die reeds door velen gevolgd wordt. De schrijver van de Brieven uit de Resi- dentie in het N. v. d. D. herinuert, in verband met het ongeval, de vorige week der Koningin en den Prins overkomen, aan hetgeen in 1887 is gebeurd, toen te 's Gravenhage de paardeu voor het rijtuig, waarin de beide Koninginnen waren gezeten op hoi sloegen. 't Was zoo schrijft hij op 19 Februari 1887, dat Den Haag in feesttooi den 70en ver- verjaardag van den ouden Koning vierde. Vlag- gen, versieringen buitengewoon schitterend was de stad getooid ter eere van den Vorst. In den namiddag reed de Koningin uit met het Prinsesje, om de versieringen te bezichtigen, en in blijde stemming was de rijtoer ongeveer volbracht, toen in't Noordeinde de paarden voor het koninklijk rijtuig op hoi sloegen en dwars door de ontstelde menigte voortrenden tot levens- gevaar voor hun kostbaren last. Vlak bij 't Paleis stond, met het rijtuig van Dr. Stein, de dokterskoetsier Anton Kabelaar. In de straat zag hij het hollende tweespan aankomen. In een oogwenk was hij van den bok, stond dwars in den weg der paarden, en toen zij voor hem waren, sloeg hij ze met de zweep dwars over de koppen, zoodat ze, tot bezinning gebracht, nu door de moedigsten der omstanders konden gegrepen worden en H. M. met het prinsesje ongedeerd kon uitstappen. Ik heb wat daarvan over die moedige daad volgde, van nabij meegemaakt. De oude dokter die het voorval vlak voor zijn oogen zag afspelen, was mijn vriend en verhaalde 'tmij ook later meermalen er over sprekende in bijzon- derheden. Aan de feiten geen twijfelzooals ik 't verhaalde, is't gebeurd. Maar een politie- agent, die de teugels greep, was in gemoede overtuigd, de rossenbedwinger te zijn geweest, en wist die overtuiging aan zijn hooge chefs te geven. Verscheideu menschen, die achter aan het rijtuig hadden getrokken of 't eerst bij het uitstappen van H. M. aanwezig waren, achten zich niet minder de redders, bestemd of gerechtigd voor belooning of eerekruis. En het verrnoe- den is wellicht niet ongegrond sterker zal ik 't nu maar niet uitdrukken dat men ten Hove, om goede redenen voor den grijzen Vorst liever geheim wilde houden, dat het hollen inderdaad van ernstige beteekenis en H. M. en Prinses in levensgevaar geweest waren. In elk gevaler werd, zoodra het toenmalige Dagblad, juist in- gelicht, de ware toedracht der moedige daad van Kabalaar in 't liclit stelde, door iuvioedrijke personen pressie uitgeoefend op den hoofdre- dacteur van het blad, om deze te bewegen, de andere lezing van het voorval te bepleiten, waarbij men echter stuitte op het eerlijk- heidsgevoel van dezen (kort daarna overleden) man, die zich niet tot miskenning van de waar- heid liet bewegen. Maar het resultant van de zaak was toch, dat Anton Kabelaar, aan wiens flinkedaad wij wellicht toen 'tleven van Koningin Wilhelmina te danken hadden, bij de hooge personen niet voor een belooning in aanmerking werd gebracht, dat men er in slaagde hem op den achtergrond te houden, en dat die man, aan wien Nederland zooveel verplicht is, en die zijn leven daarvoor waagde, na den dood van zijn dokter eerst als vigelantrijder bij zijn stalhouder, en later met een zaakje aan den kost moest komen. Het dacht mij niet ongepast, nu dat voorval tot de geschiedenis behoort en de meesten der betrokken autoriteiten niet meer onder de le- venden zijn, het bovenstaande, dat ikals ge- zegd van zeer nabij medemaakte, bier eens te verhalen, nu H. M. weer in Februari bijna op den dag af, een-en-twintig jaren later, an- dermaal door haar rijtuig in ernstig gevaar neeft verkeerd. Volgens de Avondp. is dit verhaal niet geheel en al juist. Anton Kabelaar is volstrekt niet voorbijge- gaan behalve een gouden horloge met inscriptie en gratificatie zijn er wel pogingen gedaan om '8 mans toestand te verbeteren, doch die zijn afgestuit op omstandigheden, welke het blad liever niet nader wenscht te omschrijven. Het verbloemen voor den grijzen Vorst valt ook moeilijk te verklaren, als men weet, dat de beide paarden op uitdrukkelijken last van den Koning twee dagen later 's morgens vroeg op een stuk weiland aan den Loosduinschen weg zijn doodgeschoten Z. M. was van meening, da? deze dieren ter voorkoming van verdere onbeilen niet mochten verkocht of voor andere doeleinden worden gebruikt. Dat rijmt niet met 's Konings onbekendheid met de ware toe dracht der zaak. Sinds Vrij dag waren te Leiden verschei- dene valsche guldens in omloop, die in ont- vangst geuomen waren in eenige winkels en, naar men kon nagaan, daar uitgegeven door een manspersoon van 30 a 40 jaar. De politie deed ijverig onderzoek en maakte zelfs voor dit doel een uitstapje naar Haarlem, doch zonder eenig guustig resultaat. Dinsdagmiddag deed de banketbakker Ooster- lee op de Breestraat aan den aldaar surveil- leerenden agent Kuiken de mededeeling, dat hij een man zag loopen die overeenkomst had met den persoon die in zijn winkel een valschen gulden had uitgegeven. De agent volgde den man, die blijkbaar lont rook, langs de flaarlemmerstraat, zag hem ver- dwijnen in een zijstraat, sloeg toen een anderen weg in, zoodat de verdachte hem op den Ouden Rijn tegemoet Hep, waar hij werd gearresteerd en naar het politiebureau gebracht. Daar had men de onachtzaamheid den man voor men hem fouilleerde naar een zekere plaats te Iaten gaan. Daarna onderzocht, vond men op hem 8 echte guldens en twee opvol- gende tramkaartjes van de stoomtram Haarlem- Leiden. Later werd hij bij verschillende winkeliers geconfronteerd, die alien den persoon meenden te herkennen. Intusschen had men door stadswerklieden het privaat doen onderzoeken en daarin werden 7 valsche guldens gevonden. Het is dus zoo goed als zeker dat men den dader of een der daders in handen heeft, hoewel de man blijft ontken- nen schuldig te zijn. Hij zeide te heeten C. de R., oud 32 jaar, van beroep koopman, en wonende in de Heerenstraat te Haarlem. De inspecteur van politie Balfoort is met een rechercheur naar Haarlem vertrokken, met het doel in het aangegeven pereeel huiszoeking te doen. Misschien brengt dit meer aan het licht, want dat op den man twee opeenvolgende tramkaartjes werden gevonden, doet vermoeden dat er nog iemand met hem uit Haarlem is gekomeu. De man was als een werkmau gekleed en zag er niet bijzonder snugger uit. Wie een aardig papiertje voor't behangen van een studeerkamer of zoo iets verlangde, kon Dinsdagavond een mooi koopje doen op een efiectenveiling te Amsterdam 1000 stuks aandeelen in een mijnbouwmaatschappij genaamd pHermina" en opgericht te Brussel, samen eer- tijds ter waarde van 25,000 francs of ruim 12,000, nu voor 25 centen. Een buitenlandsche firma heeft in Holland loten rondgezonden, en een advokaat raadde aan, ze of niet, of aangeteekend terug te zenden, omdat bij niet-aanteekenen de geadresseerde zou kunnen beweren dat het lot niet in den omslag zat en men dan geen bewijs had, dat het er in geweest was. In de VN. R. Ct." wijst nu iemand er op, dat aanteekening nog geen waarborg geeft dat in den omslag zit, waarvoor men laat aan- teekenen. Anders zou dit zijn als ophetpost- kantoor, voor de afzending van den brief, de inhoud van den briefomslag kon worden onder zocht en de uitslag van dit onderzoek door een beambte, in een register, werd vermeld. Toen Dinsdagavond De Groot, landbouwer op het Hout (Mierlo), huiswaarts keerde, sloeg zijn paard op hoi, met het treurige gevolg, dat hij met paard en kar in een z.g. plukkem- kuil terecht kwam. Zijn vrouw is levenloos opgehaald, hij zelf brak beide beenen. De Groot is ter verpleging te Helmond in het R. K. Gast- hnis opgenomen. Te Wageningen is de weduwe Van L. met haar drie kinderen, het jongste is 10 maanden, op straat gezet. Het huis, dat zij bewoonde, was eenhalf jaar geleden onbe- woonbaar verklaard en de eigenaar wilde het thans afbreken en herbouwen. De vrouw weigerde echter te vertrekken, waarom haar uitzetting volgde. De armelijke inboedel staat op straat, de vrouw heeft nog geen andere woning. Een ondoorgrondelijk geval. Op 28 Februari is te Doetinchem aangekomen en aan den geadresseerde overhandigd een briefkaart, die 3 Juli 1885 uit Amsterdam verzonden is. Uit de stempels blijkt, dat de kaart 4 Juli 1885 te Doetinchem aankwam, maar op onver- klaarbare wijze verdween. Zij is op 27 Februari 1908 te Marburg gestempeld en uit Klagenfurth naar Doetinchem gezonden. Niettegenstaande sneeuwbuien en Maart- guurte zijn Dinsdag te Montfoort de ooievaars weer op het nest neergestreken. Voor de betrekking van opzichter bij de gemeentereiniging te Zwolle hebben zich niet minder dan 149 sollicitanten aangemeld. Omtrent het echtpaar dat in een woning aan den Loosduinschen weg te 's Gravenhage tengevolge van gasverstikking is overleden, kan nog gemeld worden dat de man zelf het gasornament in de nieuw door hen betrokken bovenwoning had aangeschroefd, blijkbaar niet goed, daar een sterke gasontploffing plaats had. Beide echtelieden waren 66 jaar oud. De man zou binnenkort als concierge der Haagsche waterleiding zijn gepensioneerd. De rechtbank te Leeuwarden heeft K. de P., 31 jaar, los werkmau, zonder vaste woonplaats, die den oud-minister van Oorlog, in een brief, met moord heeft bedreigd, over- eenkomstig den eisch, veroordeeld tot 1 jaar ge- vangenisstraf. Te Harmelen werden door den gemeente- veldwachter aangehouden een tweetal vrouwen van een kermiswagen, op heeterdaad betrapt van diefstal van geld uit den winkel bij P. Veen aldaar en uit den zak van de vrouw des huizes. De vrouwen hebben het geld teruggegeven. Een 21jarige Oostenrijksche balletdanseres aan een Berlijnschen schouwburg van den twee- den rang, was in kennis gekomen met een kunst- schilder. Zeer jaloersch van aard gmg het meisje een waarzegster opzoeken om te hooren of haar minnaar haar bedroog. Dit was ver- zekerde de waarzegster niet het geval, doch het 'stond vast, dat het meisje zelf, voor zij lilt blaal verscliijnt n»andiiK-> Woensit»fj- en Vrijdagavond, uttjreznndlerd op Feei(dagen. bij de ytrnn* H. J. ■)K S.1XBE te Ter Seaieu.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1