Tsr Neuzsnsche Courant Jaarverslag der Gezondheidscommissie fetjilleton. Zaterdag 29 Februari 1908. No. 5116. (iemengde berichten. "H h i hx^TDIE] "RT i-A-IP. wier zetel gevestigd is te TER NEUZEN, over Ret jaar 1907. De algemeene gezondheidstoestand was in den kring der gemeenten onder deze commissie behoorende, betrekkelijk gunstig, alleen viel herhaaldelijk' op, dat de besmettelyke ziekten dipbtherie en roodvonk veelvuldig voorkwamen, inzonderheid in de gemeenten Axel en ler Neuzen. In laatstgemelde gemeente leek zelts in de maand April een diphthene-epidemie te zallen uitbreken, welke echter beperkt bleef tot een paar buurtschappen. Df ™eest® §e~ vallen kwamen voor in en by de Dekkerstraat. Achter die straat ligt nog open bouwterrein waarop allerlei vuil wordt neergeworpen De afwatering is niet in orde. Burg, en eth. werden daar op gewezen, docb zonder succes. Door de bemoeiingen der commissie zyn in bet afaeloopen jaar verschillendebaanwachters- woningen fangs de lijn Gent-Ter Neuzen m orde gekomen, ter vervangmg van in 1904 tot onbewoonbaarverklaring voorgedragene. In 1906 werden 4 baanwachterswonmgen laims de lijn Mechelen—Ter Neuzen, in de gemeente Axel, ter onbewoonbaarverklaring voor- gedragen, docb Burg, en Wetb. gaven aau de adviezen geen gevolg. Daarom werd in voor- ziening gegaan bij Gedep. Staten van Zeetand, die de onbewoonbaarverklaring uitspraken. Geklaagd wordt over gemis aan medewerkmg van Burg, en Weth. te Axel, waardoor eene behoorlijke uitvoering der Woningwet aldaar vrijwel onmogelijk is. TER NEUZEN. Naar aanleiding van een schrijven aan Burg, en Wetb., waarin in overweging werd gegeven een varkenshok van een bewoner der Lange Kerkstraat uitkomende in bet slop der Nieuwe- diepstraat te laten inricbten volgens de bouw- verordening, daar bet veel stank verwekte, werd bericht ontvangen dat order werd gegeven ait op te ruirnen. Evenzoo werd op verzoek der commissie door Buro-. en Wetb. last gegeven tot bet behoorlyk van "den openbaren weg afsluiten van een mest- put acbter een perceel aan de Javastraat. In overweging werd gegeven het unnoir nabi) het /Hotel de Commerce" op de Markt op te ruirnen, daar ditr veel stank veroorzaakt en daar overbodig kan geacbr worden. De ramen eener aan de straatzijde gelegen slaapkauier kunnen ter verkrijging van frisscbe lucht met worden opengezet, wegens den stank. Burg en Weth. waren van meemng dat opruiming van bet urinoir een nog slecbteren toestand zou scbeppen en dat door bet aan- brengen van eenige berstellmgen de toestand zou verbeteren. Die herstellingen zullen worden aangebracht. Bij de commissie kwam een klacbt in over langs den Stationsweg, liggende boopen rotcen- de uien, die tot op verren afstand een ondraag- lijken stank verspreidden. Op verzoek scbreven Burg, en Wetb. de eigenaars aan die op te ruirnen, waaraan binnen een week was voldaan. Naar aanleiding van een door de commissie ontvangen afschrift van een adres houdende klacbten over stank, veroorzaakt door bet watei uit de westelijke waterleiding, met verzoek om bericbt en raad, werd aan Burg, en Weth. ge- antwoord dat bet der commissie reeds lang bekend was, dat die waterleiding in de suiker- bieten-campagne een ondraaglijken stank ver- spreidt en dat huis en huisraad bedorven worden. Zij heeft echter tot hiertoe niet kun nen bespeuren, dat er schadelijken invloed op de volksgezondheid door werd uitgeoefend. Zoolang geen wettelijke bepalingen op veront- reiniging van openbare wateren bestaan, meent de commissie dat geen verbetering mogelijkis. Ingevolge advies der commissie werden 3 woningen onbewoonbaar verklaard en werden de eigenaars van 7 perceelen door Burg, en Weth. aangeschreven daaraan verbeteringeu aan te brengen binnen 3 maanden na de aanschrij- ving. Evenzoo werd door Burg, en Weth. over- eenkomstig advies der commissie bet bestuur der Christelijke bewaarscbool aangeschreven de kinderprivaten te verbeteren. (Wordt vervolgd). De Woensdagavond om 7.50 van Middel- burg vertrokken stoomtram is op den Konings- weg te Vlissingen ter hoogte waar onlangs de rioleeringswerken zijn uitgevoerd, gederailleerd. De oorzaak moet, naar men meldt, vermoe- delijk worden toegeschreven aan kwaadwilligbeid, want een straatkei werd gevonden naast en tegen de rechterzijde van de' rail, (gerekend van de ricbting Middelburg). Daar de kei juist in een bocht van de route lag was deze van de machine af niet zicbtbaar. De scbok was geweldig, vooral omdat de tram daar ter plaatse nog eenige vaart heeft. De locomotief werd uit de rails gelicht en kwam ter rechterzijde daarvan terecht tevens een rond- draaiende beweging makende, zoodat de machine omgekeerd naast de rijtuigen kwam te staan. De bagagewagen die achter de locomotief volgde derailleerde eveneens docb juist in tegenover- gestelde richting en kwam alzoo ter linkerzijde j van de trambaan. Yerder ontspoorden nog twee passagierswagens, omdat de buffers ge- broken werden. Het mag een wonder genoemd worden dat het deraillement zonder ongelultken is afge- loopen. De stoker die van de locomtief wilde springen werd daarin door een buitengewone omstandigheid verhinderd. Anders was de man verpletterd geworden tusscben de machine en den bagagewagen. Het laat zieh wel begrijpen dat dit deraille ment groote materieele schade tengevolge bad. Van de locomotief is o. a. den tender defect, en is de machine aan de buitenzijde ernstig beschadigd. Ook de ontspoorde rijtuigen liepen meer of minder belangrijk averij op, zoodat die rijtuigen tijdelijk buiten dienst gesteld moeten worden. Woensdagavond is bij de balte te Bremer, gemeente Steenderen, een dertienjarig meisje van den landbouwer Dietz uit Drempt door de tram ZutphenEmmerik aangereden en onmid- dellijk gedood. Dinsdag bad te Vlijmen een treurig onge- luk plaats. Bij de kinderen P. v. d. Lee bing in de mandenmakerij een geladen geweer aan den zoldfer. Een der zoons zou een rist manden er uit dragen, hij stiet bjj ongeluk tegen het geweer, dat op den grond viel, zoodat bet scbot afging. De andere zoon, Johan, die zat te werken, kreeg het scbot in de zij. Zjjn toestand is hoogst gevaarlijk. Een droevig ongeval Nadat Zondagavond de leden der koetsiers-. vereeniging /Inter Nos" te Nijmegen, in bet cafe Vau den Berg aan de Korenmarkt de 5e jaarvergadering hadden gehoudeti, vereenigden zij zich met hun vrouwen aan de feestdisch. Terwjjl men genoeglijk bijeenzat, zakte de koetsier J. L., die steeds bet rijtuig van Dr. Hocke bestuurt. plotseling ineen. Hij bleek gestikt in een stuk biefstuk. Hoewel alles werd aangewend en weldra ook geneeskundige hulp opdaagde, was het onmo gelijk de levensgeesten weder op te wekken. Zijn vrouw, die met hem in het gezelschap was, woonde dit vreeselijk schouwspel bij. Tbuis wacbtten 10 kinderen, die hun vader en verzorger zoo plotseling moesten missen. Twee meisjes, genaamd H. van 16 en 25 jaren, alkomstig uit het naburige Beegden, als dienstbode in betrekking bij Dr. H. te Roer- mond, hebben te diens buize een grooten dief- stal gepleegd. Er werden verschillende dia- manten, gouden en zilveren voorwerpen vau hooge waarde, als horloges, kettingen, ringen, alsmede vele kleedingstukken vermist. Door den brigadier Franck der Kon. marecbaussee en den hoofdagent van politic De Kan aldaar, werd ten huize der twee meisjes een onderzoek ingesteld, met het gevolg, dat de gestolen voor werpen op den zolder gevonden werden. De dieveggen zijn in de gevangenis opgesloten. L., een buiten man in de gemeente Zierikzee tbuis behoorend, is Woensdagavond te Rotterdam in kennis gekomen met een gezelschap lieden van bet minste allooi. Met de hulp van een vrouw gelokt in een bierhuisje in de omgeving van de Zandstraat, waar weet L. niet juist aan te duiden, is hij door dit gezelschap, dat ook bij tracteerde, onthaald op allerlei drank, tot hij eindelijk onder den invloed daarvan kwam. De lieden waarmede L. verkeerde hadden in- tusschen opgemerkt dat bij in het bezit van bankpapier was en hierop was het gemunt. Zonder dat hij er iets van bemerkt heeft, heeft men hem van zijn portefeuille met 1200 aan bankpapier beroofd, en toen men hierin ge- slaagd was, is men met den beroofde door tal van straten geloopen, opdat hij de kluts geheel kwijt zou raken. Naby de Heul hebben zijn beroovers hem in den steek gelaten, doch ge heel van geld ontbloot liet men hem niet. Ongeveer 50 was L. nog rijk toen bij bij de politie in de Pauwensteeg aanlandde om van den diefstal kennis te geven. In den loop van den avond is als verdacht van medeplicbtigheid aan den diefstal naar dat politiebureau gebracbt L. d. R. uit de Leeuwen- straat. Het gestolen geld was niet in zijn bezit. Opvoeding tot misdaad. Het Nbl. v. Ned. schrijft Op heeterdaad betrapt bij een winkeldiefstal bekende een knaapje van een jaar of twaalf te Amsterdam aan den commissaris van politie, die het in verhoor nam, dat hij zijn rooverijen pleegde op aanmoediging van zijn moeder, een bewoonster der Rustenburgerstraat aldaar. De commissaris gelastte aan een paar re- cbercbeurs onmiddellijk buiszoeking te doen, doch toen deze in de woning kwamen, vonden zij daar een vrouw en een ziek meisje, maar van den voorraad gestolen stukjes zeep, kam- men, huishoudelijke artikelen enz. geen spoor. //Wilt u de kleine even verbedden", zei de oudste der rechercheurs, zoo droogjes weg. En toen de vrouw zich heftig en onder een vloed van woorden daartegen verzette, deed hij het met zijn collega zelf. Toen bleek, dat zich onder bet b^d van de kleine een stapelplaats van door bet kind op last van de moeder ge stolen voorwerpen bevond. De vrouw had voor haar jongen een instrumentje vervaardigd, dat op de volgende wijze werkte De jongen had looze zakken. In het gat van den zak kwam een touw uit, dat door dien jongen naar wille- keur op en neer getrokken kon worden. Dit touw liep langs den bals en kwam uit iets lager dan de borst. Aan het einde bevond zich een scberpe vischhaak. Nu bukte de kleine dief zich, even kijkend naar de een of andere etalage, liet bet baakje zooveel zakken dat het behendig greep in het een of andere artikel dat daarna fluks werd //opgehaald" en vanzelf onder de jas verborgen werd. Moeder en kind zijn thans in arrest. De vnd«r van het gezin is niet werkloos, doch verdient ongeveer 14 per week. Dinsdagavond ontstond, door zelfont- branding van eene hoeveelheid manillatouw ten huize van wed. G. te Delft brand. De stedelijke bramiweer, bijgestaan door de spuit van de infanterie, bluschte het vuur. Twee schooljongens te Apeldoorn kregen bij het huiswaarts keeren twist. De oudste, 11 jaar, sloeg zijn lOjarig kameraadje zoodanig met een klomp op het hoofd, dat deze, hevig bloedend, bij een geneesheer moest worden binnengebracht, die opnemen in het Ziekenbuis noodzakelijk achtte. De jongen is daar echter gisteren aau de gevolgen der mishandeling be- j zweken. Te Boschkoop geraakte Donderdag 27 dezer in den vroegen morgen een der tuinlieden, die aan de Tuinbouwwinterschool werkzaam is, in een -der diepe slooten te water. Blijkbaar is hij van de schuit gegleden zonder dat iemand het bemerkte toen men hem miste, werd on middellijk gedregd en bij de schuit werd hij opgehaald. Geneeskundige hulp werd onmiddel- lijk ingeroepen, doch alle pogingen bleken vruchteloos om de levensgeesten weder op te wekken. De Haagsche briefschrijver van de Arnh. Crt. vertelt //Eenige jaren geleden was er I eens een nieuwe Minister, die met Kolonien telephoneerde als volgt/Morgen, collega is het waar dat die en die voor gouverneur De Overste dacht nog eens rijpelijk oyer alles na, nam de pen in de hand en iegde die weder even spoedig neder. Eindelijk scheen by tot 't besluit gekomen te zijn, want onder het sJaken van een zware zucht schreef hij eenige kant- teekeningen, en na 't geheel nog eens met de noodige accuratesse te hebben nagazien, besloot hij 't aan Zijne Majesteit op te zendeu. Het request was van den volgenden inhoud Met den meest verschuldigden eerbied attes- teert de ondergeteekende onderdamgst, dat graat Zarnacki 'n fatsoenlijk, braaf en dapper is. die zijn dienst steeds met nauwgezetheid heeft waargenomen en dat hem van zijne bruid niets onteerends of nadeeligs bekend is. Gelde- lijk bezwaar is niet aanwezig, daar tiortuin der ouders meer dan voldoende is, zooals de comet trouwens in zijn verzoekschrift heeft Hij neemt dientengevolge met de meeste be- scheidenheid de vrijheid uwe Majesteit de mwil- liging van nevensgaand verzoek ten zeerste aan te bevelen en teekent zich met de meeste onder- danigheid en trouw aan uwe Majesteit, uwe onderdanigste en gehymmaam&T^ dienaar, Overste en Commandant van Zr. Majesteit's huzaren regiment enz. Na dit geschreven te hebben, wierpde Overste de pen moedeloos terzijde, zijn mterlijk teekende meer treurigheid dan gestrengheid en hoewel dit schrijven hem veel gekost had, was er toch jn zekere voldoening op zijn gelaat te lezen. Alsof hij vreesde, dat zijn besluit hem zou be- rouwen, vouwde hij 't request spoedig dicht, drukte er 't cachet op en riep de ordonnans- officier, opdat deze ten spoedigste zorg zou dragen, dat 't in handen van Z. M. kwam. Geruimen tijd bleef hij onbeweeglijk zitten, stond vervolgens op, streek zich met de hand langs 't voorhoofd en ging eindelijk naar de huiskamer, waar Helena hem wachtte. Helena was verlangend den uitslag te ver nemen, betreffende het huwelijksaanzoek van den graaf bij den heer George van haar vader had ze nog niets vernomen, maar wel opgemerkt, dat hij niet opgewekt was. Noch de cornet, noch Von Seelen was't moge- lijk geweest haar daaromtrent eenige inlichtingen te verstrekken, te meer daar de Overste zorg droeg elke ontmoeting tusschen Helena en den graaf te voorkomen. Zoodra de Overste de kamer was binnenge- treden, kwam zijne dochter hem te gemoet, en kuste hem volgens gewoonte de handhij knikte haar vriendelijk toe, doch zette zich zonder iets te zeggen aan tafel. Helena, die zeer goed bemerkte, dat haar vader stil en in zich zelven gekeerd was, ver- diepte zich in allerlei gissingen, doch zonder resultaat. Vader en dochter nuttigden T ontbijt, maar 't was alsof bij den Overste alle eetlust verdwenen was, zoodat zijiie dochter zich werkelijk eenigs- zins ongerust begon te maken, want werden anders de spijzen door vroolijke gesprekken van den ouden heer gekruid, thans was het tegen- deel het geval en bleven zelfs de meeste ge- rechten onaangeroerd. Eindelijk zeide hy op zachten toon //Helena, mijn kind ,z Wat blieft u, vader vroeg deze met eenige spanning. ,/Ja. mijn kind, 'k zie me verplicht u iets mede te deelen, dat uw hart evenals het mijne zeer bedroeven zal, doch 'k verwacht van u, als 'n echt soldatenkind, dat ge u goed zult houden, dat ge toonen zult, al behoort ge tot 't zwakkere geslacht, dat ge in uwe zwakheid toch sterk zijt. Belooft ge me dat, mijn kind En zijn beide armen om haar slanke leest slaande,drukte hij 'n hartelijken kus op het elpen voorhoofd. ,/Ik beloof u, lieve vader, mij goed te zullen houden," zeide ze bijna onhoorbaar, want 't kloppen van haar boezem verdoofde bijna het ge- luidbarer stem. //Ik bid u, verklaar u, want die bange onjsCkerheid is onuitstaanbaar lieve vader, ik ben op alles voorbereid, van lieverlede ben ik gewoon geraakt aan verdriet en harteleed." Welnu, mijn kind, kijk me eens goed aan, gij bloost V Ja,'k wist wel, wat er in u omging, 'k heb me niet vergist." Een lichte zucht vergezelde deze laatste woorden. z/Verklaar u dan toch, om Gods wil, vader" riep Helena, die bijna ineenkromp van angst. z/Ik moet beginnen met u te zeggen, dat ik 't meisje diep zou verachten, al was 't ook mijne eigene dochter, die nog eenige sympathie kon gevoelen voor een man, die na geruimen tijd 't hof te hebben gemaakt zich plotseling met een ander verlooftDaarom moet ge zoo iemand trachten te vergeten, en u niet bedroefd maken, al ware 't slechts uit liefde voor mij, wanneer ik u moest mededeelen dat ,/Von Seelen riep Helena verschrikt uit, terwijl ze doodsbleek werd, z/Von Seelen? Maar, mijn kind hoe komt u dat in 't hoofd, hij is immers reeds sedert lang van 't strijdperk af." Helena loosde 'n diepen zucht en haalde ruimer adem, terwijl haar gelaat weder roos- kleurig werd, hetgeen den overste niet ontging. z/Ik spreek nu over den graaf, over den cornet", zeide hij, haar doordringend aanziende, z/ge moet u goed houden." Helena liet 't hoofd op de borst zinken en zeide niets, doch inwendig gevoelde ze 'n on- beschrijfelijke vreugde. NEGENDE HOOFD3TUK. //Hij, de graaf heeft zich verloofd en 't hu- welijk zal spoedig voltrokken worden, indien Z. M. er tenminste zijn goedkeuring aan hecht, zooeven is 't verzoekschrift aan Z. M. opge- zonden. De overste zweeg en sloeg zijne dochter met nauwkeurigheid gade, ten einde den indruk te kunnen waarnemen, die deze mededeeling op haar maakte. In plaats van een uitdrukking van droefheid en wanhoop op haar gelaat te ontdekken, zag hij tot zijne groote verbazing, dat ze er integen- deel oneindig kalmer uitzag dan eenige oogen- blikken geleden. //En hebt ge zijn verzoek ondersteund vroeg ze op kalmen toon. //St, dat zijn geheimen den dienst betref fende", hernam de Overste streng. Helena zweeg. Dit zwijgen bracht den Overste op 'n dwaalspoor. Na eenige oogenblikken ging hy voort z/Ge vi'aagt me niet eens, op wie de keuze van den graaf gevallen is En meer en meer in toorn gerakende, vroeg hij met verhefffng van stem: //Is tu dan^zoo geheel onver- schillig wie uwe mededingster is //Mijne mededingster? Maar mijn hemel, lieve vader, vergeef 't mij, maar ik heb voor den graaf nimmer eenige liefde gekoesterd". (Wordt vervolgd.) VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 9