Gemengde berichten. Telsgrafische barichten. p»lder, onder Lamawaarde, tegen 12,62s onjuist is. De suikerfabriek te Calloo heeft die beet- wortelen niet gekocht. Hier zal waarschijnlijk bedoeld zijn de suikerfabriek van Lillo. Men schrijft aan de Midd. Ct. Er is Rumor in Casa bij de bieten-agenten, doch de bietentelers lachen wat in hun vuistje. Wat is het geval De fabrikanten hebben bepaald dat de contractprijs der bieten 12 zal zijn, dat is te verstaau langs de spoorlijn en aan gemakkelijk gelegen havens. Nu zijn er agenten, die veel meer betalen, namelijk die, welke meer mogen besteden voor hunne fabrieken, en die welke zeggenik heb een voordeeltje van de bietenzaak van den anderen kant, dus ik geef mijn commissieloon, zijnde I franc per 1000 kilo, er bij. Zoo werden verleden Zaterdag de bieten vau den Bietenbond te Zaamslag verkocht voor f 13,10 aan de fabriek te Beirendrecht, welke fabriek niet onder de fabrieken behoort die be paald hebben niet meer dan f 12- te geven.. De agenten nu, die niet meer dan contract prijs kunnen besteden, of anders van hun com missieloon missen, en ook fabrikanten, die dit opjagen der bieten met leede oogen aanzien, zinnen op middelen om dit tegen te gaan, en met dat doel werd Maandag in 't hotel Neelemans te Hulst eene vergadering van bietenagenten gehouden, onder leiding van den heer F. Horn bach aldaar, die door een 60tal agenten, circa een vierde deel der agenten van de streek werd, bijgewoond. lie voorzitter zeide dat de bijeenkomst vooral van hem was uitgegaan dat na de ontbinding der Union Sucriere zooveel agenten waren aange- steld, en betreurde het, dat er waren, die zoo de zaken bedierven door het ongeregeld concur- jreeren. Men moest zich houden aan den fa brieksprijs, en de te deponeeren f 1000 verbeuren als men er boven ging. Spreker zeide op de vergadering der fabrikanten, Woensdag a. s. te Brussel te houden, te zullen voorstellen om de agenten, die niet tot den suikerbietenagenten bond toetraden op die voorwaarden, als agent te doen royeeren, en verwachtte succes van zijn voorstel. Een der aanwezige agenten merkte op dat het moeilijk zou gaan de agenten te dwingen, daar er rnaar 14 fabrieken zijn, die bepaalden dat hare agenten niet boven contractprijs mogen gaan. Er werd besloten Maandag a. s. uogmaals te vergaderen en dan een definitief besluit te nemen. Op de markt werden dien dag weinig bieten gecontracteerd. Kleinere agenten of zoogenaamde particuliere agenten vinden het voorstel niet slecht, doch om hun het concurreeren mogelijk te maken, ware dan ook noodig dat agenten- rentmeesters hunne pachters uitdrukkelyk lieten weten, dat zij vrij waren om te verkoopen aan wie ze willen, anders waren de wapens in dezen strijd weer ongelijk. Opvallend mag genoemd worden, dat een fabriek haren agent een pluimpje geeft, die tot t 12.75, dat is 75 c. boven contractprijs, heeft besteed en nu mededeelt, dat die agent nog kan contracteeren tot gewonen prijs, let wel, nu die fabriek duizenden en duizenden K.G. reeds gekocht heeft. Bij de in Zeeland gehouden voorjaars- premiekeuringen zijn premien en aanhoudings- bijdragen toegekend aan de r.avolgende paarden, en wel 500 aan de hengsten van 36jaar: 269, ,/Tamboer," H. F. Aernaudts, Sluis152, z/Framjois, Koningin Emmapolder," Hulst; 264, z/Parfait," Em. F. Bonte, Sluis183, ffCam- brinus," //De Toekomst," W. Dieleman, Axel; 188, //Carlo," wed. Jos. Daelman, Westdorpe 268, //Consul," H. F. Aernaudts, Sluis43, z/Sultan," P. Dees, Krabbendijke 52,//Icarus." W. Kakebeeke, Fredericap.257 //Leon," A. Moggre, Schoondijke, en 280, //Joris," A. Hoste, St. Kruis Verder 200 aan de 712 jaar oude hengsten 283, //Cesar," Em. F. Bonte157.//Robinson," L. Stallaert, Hontenisse 284. //Oranje," C. Ver- meulen, Watervliet (B.)55, //Keizer II," F. van Hoeve. Axel; 192, //Lion Beige II," Ph. J. van Dixhoorn, idem; 93, //Barn," wed. Jos. Daelman; 285, „Gerfaut," P. de Muijnk, St. Kruis 94, ,/Fleuret," wed. Jos. Daelmau 134, //Bredan," Chr. Hartog, Scherpenisse er, 159, ,/Marnix," P. Vael—Ysebaert, St. Jansteen. Ten slotte nog f 100 aan de navoigende in hevigen strijd in zijn binnenste voerde, want de uitdrukking van zijn gelaa,t was nu eens bitter, dan treurig. Het verzoekschrift moest opgezonden worden, dit gebood zijn dienstplicht, bij had slechts eenige kantteekeningen te maken waarvan door- gaans Zr. Ms. goedkeuring of weigering af- hankelijk was. Hij wilde er dus eene eenvoudige aanbeveling bij schrijveu en den cornet daarvan kennis geven, in elk geval zou hij, al ware het 't huwelijks- verzoekschrift ten behoeve zijner dochter ge- weest, niet anders gehandeld hebben. (Wordt vervolgd.) 1906 geboren merries: 175, //Julia," G. Ver- straaten, Graauw227, ^Martha," Aug. de Vlilliano, Philippine 239, //Ivonne," wed. Jos. Daelman; 303, //Vos," H. F. Aernaudts, Sluis 238, //Ethel," wed. Jos. Daelman; 161, //Diena," C. J. Yael, Hontenisse; 318, //Nora," J. B. Been de Hullu, Groede165, //Mousse, Kon. Emmapolder" 244, //Lotte," Dom. Onghena, Koewacht296, //Fleur," wed. A. Plasschaert, Sluis196, //Souvenir," Ph. J. van Dixhoorn 206, /Belle,." C. Th. Coene, Axel46, Bertha,'^ wed. v. Hootegem, Kruiningen 171, a Marie, A. J. Cammaert Buijsrogge, St. Jansteen; 320, „Rabbie," Ch. L. Wijffels, lJzeudijke 129, ,/Luttre le Beige," P. Mol Mz„ St. Philips- land 76, //Cigale," A. N. v. Langeraad, Colijns- plaat78, //Cigarette," N. M. Tazelaar, idem; 242, z/Fortuna," C. van Waes, ZuiddorpQ en 102, //Ninove," C. J. v. d. Have, Oosterland. De voor de namen van de paarden geplaatste getallen geven het aantal verkregen punten aan. K3es tools vooral den juisten tijd 'k Bedoel den tijd om uwen mest te zaaien. En 'k denk dan nu vooral aan chili op de wintergranen. Waarom? Omdat men daarmee nog al eena wat aan tsollep is. //In 't voorjaar", roept men trouw wanneer gevraagif wordt naar den tijd om chili uit te strooien. Doch men vergeet, dat aulk een antwoord niet altijd vol doende heeten kan. Veelal moet het wat meer bepaald gegeven worden en hangt het van omstandigheden af, die ook de boer moet kennen. Vooral waar net be- mesting geldt met chili van de wintergranen in het voorjaar. Daarbij dient men te onderscheiden twee gevallen a. als het graan maar dun van stand moet heeten en b. wanneer het vrij dicht den akker dekt. Indien het eerste voorkomt, zoo de wintervorst of vreterij of wat dan ook de schnld is vau te dunnen stand, als men wel graag wat meerdere planten dus zag staan, dan dient 9e stikstofmest, die altijd krachtig helpt voor het doen komen van .,nieuw leven al hee| gauw te worden aangewend. Nog voor het .stoelen van het koren aanvangt, moet men dan z'n chili geven. Want de stikstofmest kan dan 't uitstoelen krachtig helpen en een dun gewas zal in een dicht veelal verkeeren. Staat men in de praktijk voor het geval bedoeld in b, wanneer 't gewas reeds vrij dicht van stand is, zoo wachtte men zich wel het stikstofzout te geven voor het »stoelen" van 'tgewas. Men wacht dan met het stooien van de chili tot na aflonp van dit feit. Als 't graan op zulk 'n veld is uitgestoeld, kom dan gerust nog met wat zout. Het zal dan krachtig helpen aan hat vormen van heel fiksche Stengels met ook flinke aren. Natuurliik wordt bij't bovenstaande ook verondersteld dat geen gebrek aan phosphor is, en evenmin aan kali of aan kalk. De storm heeft Zaterdagavond o. a. te Haarlem vreeselijke verwoesting aangerichi Tal van boomen zijn omgewaaid en bij vei'- schillende winkeliers zijn spiegelruiten ingedrukt. Aan de Nieuwe Gracht was een der omgewaaide boomen op de geleiding der electriscke tram gevallen, waardoor de daad brak. Een met drie paarden bespannen petroleumwagen wilde passeeren. De koetsier en een der paarden kwamen met den draad in aanraking en werden door den electrischen stroom getroffen. De man nog het paard werden ernstig verwond. Op dezelfde plaats werd een 82jarigschippers- vrouwtje door een kar overreden en brak haar been. Boven 's Hertogenbosch ontlastte zich bij den hevigen wind een zwaar onweer met veql regen. Twee zware boomen werden door den bliksem getroffen. Men meldt uit Den Dungen aan de 's H.b. Ct. In den afgeloopen nacht heeft onder de ge meente St. Michiels-Gestel een hoogst ernstig ongeluk plaats gehad. Door de extra-stoomtram van 's Bosch naar Eindhoven, die 11 uur 10 uit's Bosch vertrok, werd in de Hoogstraat onder St. Michiels-Gestel de 26jarige landbouwers- knecht H. van Rixtel, uit die gemeente. die op de tramlijn lag, overreden. De dood trad ter- stond in. De machinist had nog met zoo'n kracht geremd, dat de tram ontspoorde, doch 't mocht hem niet gelukken het ongeluk te voorkomen. Den ongelukkige werd den hals afgeredeu en werden armen en beenen vef- brijzeld. Het was huiverig om te zien. Kort nadat het ongeluk had plaats gehad waren de burgemeester en de veldwacbters Van Run en Tielemans ter plaatse, door welke beide laatsten het lijk per voertuig naar het iijkhuisje te St. Michiels-Gestel tot nader onderzoek w£rd overgebracht. Misbruik van sterken drank heeft hier wel- licht weder een rol gespeeld. De correspondent te St. Michiels-Gestel van de 's H.b. Ct. meldt nog, dat de ongelukkige jonge man reeds overleden was, toen men hem onder de wagens uithaalde. Door den inmiddels ontboden geneesheer Dr. K. Verzijl werden ook nog een paar messteken geconstateerd, een in de zij, en een in 't hooid, terwijl het lijk zonder jas was, en met slechts een schoen en sok. Is hier misdaad of een ongeluk in 't spel Dit zal nader onderzoek moeter. uittnaken. De mededeeling uit Apeldoorn over het ontslag op Het Loo van eenige werklieden wegens gepleegde onregelmatigheden, komt in een heel ander licht. De kwestie is, naar men aan de Zwolsche Crt. schrijft, de volgende De ontdekte onregelmatigheden bestaan hierin, dat verschillende takken van dienst meer geld hebben. uitgegeven voor werkzaamheden, dan de bedoeling was, men spreekt van f 20,000, het- geen nu aan't licht is gekomen en waarom thans bezuinigd moet worden. De werklieden zijn er nu de dupe van, en- kelen, die reeds lang in dienst waren, zullen gepensionneerd worden, anderen, die korter of zelfs onlangs werden aangesteld, zullen moeten worden ontslagen, in 't geheel ruim twintig personen. 't Getuigt zeker niet van ernstige controle bij hen, die voor de uitvoering van de werk zaamheden moeten zorg dragen. Dat er dik- wijls veel onnoodig geld wordt uitgegeven, kan ieder hier meermalen opmerken toen bij v. 2 jaar geleden een schutting van plm. 100 M. lengte moest vervangen worden door een muur, duurde de bouw van dezen muur zoo lang. dat men in dien zelfden tijd wel een geheele villa had kunnen bouweu, maar misschien ging 't op daggeld, en 't is een goed kautoor, niet waar Maandagnamiddag omstreeks half drie waren werklieden bezig met het vellen van een boom aan den Wilhelminasingel te Nijmegen, waarbij eenige groote takken neerkwamen op de in de nabijheid aanwezige telefoondraden, met het gevolg dat door de zwaarte de aldaai staande telefoonpaal aan den grond afbrak. Het 7jarig zoontje van denspoorwegarbeider M., woonachtig in de Graafsche dwarsstraat, die op dat oogenblik met een lljarig meisje van den sergeant Westra aldaar juist passeerde, had het ongeluk den paal op het hoofd te krijgen, waardoor hij een hersenschudding bekwam en naar het R.-K. Ziekenhuis moest worden ovei- gebracht. terwijl het meisje slechts eenige niet ernstige ontvellingen opliep. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Glasgow een glasfabriek afgebrand, gevende een schade van naar schatting 60.000 pd. st. De toestand van de brandkast, die men later in de puitihoopen vond, bewees, datinbrekers er mee bezig waren geweest en de deur door ontploffende tniddelen open gekregen hadden. Zaterdagavond laat had men in de fabriek een slag gehoord, maar bij den storm die er woede had men er niet verder meer op gelet. 1 wee uur later sloegen de vlamuren uit de fabriek. Eenigen tijd geleden is er te Glasgow nog een inbraak geweest, gevolgd door een brand. Ook daar hadden de dieven ontplofbare stof- fen gebruikt. 's Gravenhage, 25 Febr. Het Koninklijk rijtuig, waarin H. M. de Koningin en Pnns Hendrik gezeten waren, bestuurd door den Pnns, is hedenmiddag in de Parkstraat aangereden door een electrisch tramrijtuig. De schok was vrij hevig. Het voorstel en een der achterwuden werd van het rijtuig gerukt. Het Koninklijk echtpaar bleef door een wonder geheel ongedeeid. H. M. de Koningin begaf zich kort daarna te voet naar H. M. de Koningin-Moeder om haar gerust te stellen. De trambestuurder had geen schnld aan het ongeval. Tweede telegram. Blijkens nadere iulichtingen was de oorzaak van het ongeval met het Komnk- lijke rijtuig het vastraken van een der wielen in de rails. Na zich overtuigd te hebben dat H. M. de Koningin niets deerde, hield de Prins het tweespan bij den teugel vast, om het weg- hollen der paarden te voorkomen. Kort na het ongeval vervoegde zich de_ bur gemeester ten paleize, tot wien de Koningin zeide: //Het is goed afgeloopen en wy gaan dadelijk het aan moeder vertellen, die, wanneer Zij 't hoort, wel ongerust zal zijn. De menschen van de tram hebben geen schnld aan t ongeval I N G E Z O N D E N STUKKEN. Mijn heer de Redad eur Vermin mij eenige plaatsruimte naar aau- leiding van het door u uit //De Tijd" overge- nomen bericht, omtrent ons vreedzaam dorpje. Waar het publiek zoo op een dwaalspoor o-eleid is, komt eenige toelichting of ophelde- ring omtrent de feiten mij hoogst gewenscht voor. Uit de trearige omstandigheden die tot een en ander de aanleiding hebben gegeven is thans een zoodanige toestand ontstaan, dat zelfs een lljari"1 meisje en haar broertje, schoolkindeien niet ongehinderd meer ter school kunnen komen, doch daar door medescholieren worden bespot, bespuwd, mishandeld en uitgescholden. Zelfs de kinderen, wier jonge harten nog vrij zyn van den aangekweekten haat en die met die twee kinderen, evenals vroeger willen spelen, worden daarvan door bedreigingen als anders- zins teruggehouden, klaarblijkelijk om een huisgezin tot zelfs in de jongste kinderen te treffen. Inderdaad een edel werk van ben die hierin de aanstokers zijn en van hunne helpers En nu de aanleiding tot een en ander. Een man, in zijn jongelingsjaren verpleegde in het St. Jean de Deogesticht te Selzaete, wel bekend, werd op rijper leeftijd, door steeds aanhoudeu zijner familie, al of niet genezen, naar hen teruggezonden. Op mannelijken leeftijd werd hij verliefd op eene werkzame dorpelinge, die hij als vrouw goed kon gebruiken op zijn boerderytje, dat hij inmiddels door erfenis verkregen had. Niettegenstaande de ouders van het meisje hunne toestemming weigerden, kwam het, door den invloed der familie van den stakker en door de verzekering dat zijne vroegere kwaal genezen was, tot een huwelijk. En zij, die het meisje, de tegenwerking barer ouders ten spyt, tot dat huwelijk brachten, werpen thans de vrouw met steenen In verband met zijn vroegeren toestand, won het vrouwtje den raad in van den geneesheer die haren man vroeger behamleld had, welke haar wenken en voorschriiten gaf, om zulke menschen te behandelen, als in verband met het jaargetijde, die opkomende geestesziekten zich het ergst vertoonen. Ondanks de grillen en vele plageryen waar- aan de vrouw bloot stond, verdroeg zij, over- eenkomstig den raad van den dokter, alles in stilte en bleef het pais en vree, zoolang de man huiselijk bleef. Nieniand kwam omtrent de omstandigheden wat ter oore, daar de vrouw juist om vresmdeu er buiten te houden, al de vrouwelijke werkzaamheden van de boerderij zelf deed. Zoodra de man meer en meer uit ging en des avonds laat, ook wel heele nachten wegbleef, de vrouw alleen in kommer hem verbeidend, met het oog op zijn toestand, werd bet geheel mis. De behaudeling ten goede, die zij over- eenkomstig dokter's raad toepaste, werd tegen- gewerkt door het g f, dat den stakker buitens- huis werd toegediend. Door kwade raadgevingen werd zijn toestand zoodanig, dat het vrouwtje zich bij hem niet veilig meer gevoelde, en bij een opkomende kwade bui op zekeren keer in het liolle van den nacht naar hare ouders vluchtte, waar zij een ouderkomen zocht en ziek van schrik onder geneeskundige behande- ling gesteld moest worden. De stakker deelde aan zijne familie de vlucht zijner vrouw mede en gedroeg zich verder allesbehalve nominal, wat ooggetuigen weten. Ook bedreef hij een feit waarvan proces-verbaal is opgemaakt, doch hetwelk niet vervolgd is, omdat hij ontoerekenbaar wyrd geacht. Het schijnt echter dat hij voor de gevolgen vreesde en naar Rijssel vluchtte. Vaudaar ontvingen de vrouw en hare ouders verschillende onge- teekeude vuile kaarten en brieven, voltergende beleedigingen, terwijl de man o. m onsamen- hangend geschrijf, aan zijne vrouw berichtte dat hij haar een verlovingsring zou koopen, (n.b. na 6 jaar te zijn getrouwd) wel normaal Bij zijn verblijf in Rijssel was hij een trouw bezoeker van concert n, theaters, circus enz., wat hij zelf schreef, bij abounement, en bij dat leven verbeterde zijn kwaal er niet op. Nadat hem vermoedelijk bericht was. dat het bovenbedoeld proces-verbaal in den doofpot was gestopt, kwam hij weer op zijne hoeve terug.' Zijne familie iiad ondertusschen een reisje naar M. gemaakt om daar goeden(?) raad in te winnen. Daarop is niet van verren afstand zooals het publiek is voorgelogen de stakker op zijne hofstede, in huis, in tegenwoordlgheid zijner vrouw, wier aan wezigheid door de genees- heeren noodig geoordeeld werd, onderzocht, en na rijp beraad verklaarden de geneesheeren volgens het door hen afgegeven attest dat de man lijdende was aan vervolgingswaanzin, gitt- mengintfsv»*ees, reislust enz. Zyue familie, denkende dat plaatsing zou voluen in eeue inrichting waar zulke stakkers thins behooreu, kwam bij het vrouwtje en be- loofde dan plechtig, en onder getuige van een aehtenswaardig, een eereambt bekleedend Axelsch inoezetene, die hun dien raad ook gaf, den man te zullen doen verplegen in een zenuwlyders gesticht, teneinde daar zoo mogelijk genezing te vinden. De vrouw, zeer verlicht, stemde daann toe, doch was niet bewust dat men haar inisleidde, en dat zij verkeerd deed Niettegenstaande de afgelegde belofte, liet men den man met ver- ward hoofd vrij rondloopen, tot ziju schade en schande der familie. Ondertusschen werd de vrouw door den Jkei - waarden geestelijke aangeraden zich met liaai man te vereenigen. Hoewel zij door de ondm- vinding van den laatsten tijd wist dat dit on- mogelijk was, ging zij ook op aanradeti van haren vader, naar de hoeve, waarheen de Eerw. heer zich ook begeven had. De ontmoetmg tusschen man en vrouw was zoodanig, dat de begeleiuei der vrouw haar aanraadde maar heen te gaan en teruu- te keeren naar het huis harer oudeis. 's Mans^broersvrouw, die ook bij de ontmoeting teuenwoordig was, heeft daarop het bedroefde, af^ematte vrouwtje naar hare ouders vergezeld, en° daar, onder getuigen van vreemden ver- klaard ,Na kon 't niet meer zyn, nu is het oedaan, nu hebben we genoeg gezien. O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2