A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5112 Donderdag 20 Februari 1908. 48e .laargang. Binnenland. Landbouwberichten. FEUILLETON. rechtszaken. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/2 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Voor een matig bezette aankondigingen van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde, ran 1 Maart tot en met 31 October 1908. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in dekiesdistricten Sliedrecht, Rheden en Tietjerk- steradeel, ter voorziening in de vacatures, ont- staan door het van rechtswege aftreden der heeren Mr. Th. Heemskerk, Mr. M. J. C. M. Kolkman en A. S. Talma, zal plaats hebben op Dinsdag 3 Maart a. s., de stemming, zoo noodig, op Donderdag 12 en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 24 Maart e. k. TER NEUZEN, 19 Februari 1908. De verkiezing voor drie leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, ter ver- vulling van de vacature's ontstaan door het bedanken der heeren Van Rompu, Tholens en Scheele, is door Burg, en Weth. bepaald op 24 Maart a. s. Maandag werd alhier door Burg, en Weth. dezer gemeente aanbesteed de levering van 200 Ms. plaatzand. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. Yerheijke te Hoek voor 80 cent en J. de Nys te Ter Neuzen voor 74 cent per Ms. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. Heden werd alhier in het cafe Rubens" namens deik heer A. B. de Meijer aanbesteed het bouwen van een woonbuis aan de West- kolkstraat te Ter Neuzen. Voor het eerste perceel (timmerwerk) werd ingeschreven door de heeren A. A. E. Vermast voor 2385, voor de paalfundeering f 9 per paal, F. C. Herrebout voor 2250, paalfun deering 165 en I. P. Casteleyn voor f 2063, paalfundeering 152. Voor het tweede perceel (metselwerk) werd ingeschreven door de heerenD. de Smidt voor 2640 (met inbegrip van het riool ad f 20), zonder zandkist 2590, J. Kolijn voor 29) vHeeren," hernam bierop de cornet, zich tot de beide secondanten wendende, 1 is tot onze groote spijt een misverstand hetwelk aanleiding tot die duel heeft gegeven, wilt ons dus excu- seeren." Beide secondanten zagen elkander opnieuw verwonderd aan, bogen en reden met de beide kampvechters stilzwijgend naar de stad terug. Oogenblikkelijk werd 'n geneeskundige ont- boden, die alle hoop op een spoedige gene- zing gaf. Eindelijk spraken de twee krijgskameraden openhartig met elkander, en vertrouwden elkan der, onder belofte van geheimhouding, hunne hartsgeheimen toe en overlegden hoe zich verder tegenover den Overste te gedrngen. Eerst nu begreep de cornet de houding van den Overste hem betreffende, en werd het hem helder waarom deze zich zoo bijzonder voor hem interesseerde, terwijl hp zich zeer goed kon voorstellen, dat de adjudant eenigen argwaan koesterde. Luitenant Von Seelen was tengevolge van dezen sabelhouw vooreerst niet in staat zijn dienst waar te nemenztilks kon voor den Overste geen geheim blijven, te meer daar 'n duel toch allicht ruchtbaar wordt en de aan- 2620, zonder zandbed f 2590, voor het leggen van het riool f 20 en door W. P. Nieuwelink voor f 2595. zonder zandbed f 2550, voor het leggen van het riool 19. Voor het verf- en glaswerk werd ingeschreven door de heeren O. C. F. de Pauw voor f 431 en door Alph. Guilliet voor 417. De op jl. Zaterdag in het cafe f,De Zwaan," op het Zwaantje, belegde vergadering tot op richting eener vereeniging voor geldelijke on- dersteuning bij ziekte, werd door 36 personen bijgewoond. Uit hun midden werd een voorloopig bestuur benoemd, teneinde een nader onderzoek in te stelleu en eene definitieve oprichting voor te bereiden. In dit bestuur werden benoemd de heeren A. de Bruijne, A. de Feijter Jz., W. van Tatenhove, L. de Feyter en J. C. Jansen. In de gisterenavond door de afdeeling Ter Neuzen van den Volksbond", vereeniging tegen drankmisbruik, in het //Hotel Rotterdam" gehouden vergadering, werd het huishoudelijk reglement vastgesteld. Het voorloopig bestuur werd bij acclamatie definitief benoemd, nl. de heeren Mr. M. P. Sipkes, H. Koelmans, Jhr. J. W. Pompe van Meerdervoort, I. de Groot, J. L. Jurrij, D. Buyze, J. de Mul, terwijl nog gekozen werden de heeren Jau Tollenaar en J. Willemse. Er zijn thaus 152 leden tot de afdeeling toegetreden. Men schrijft uit Aardenburg aan Zel Het bericht van de Tijcl, als zou de heer Mr. Hennequin bij een eventueele verkiezing zich niet meer herkiesbaar stellen, is op zijn minst genomen voorbarig. De heer Hennequin, wiens gezondheidstoestand niets te wenschen overlaat, heeft volstrekt nog geen besluit genomen orn zich niet meer te laten candideeren. - Omtrent de onder de gemeente Hoek gecoustateerde gevallen van de besmettelijke hersenziekte vernemen wij nader dat na bacte- riologiseh onderzoek gebleken is dat twee kinderen, tot hetzelfde gezin behoorende, door die gevreesde ziekte zijn aangetast. De commissie, in 1908 belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 77, onder a. van de wet op het Lager Onderwys, zal voor de arrondissementen in Zeeland, zitting houden te Middelburg. In bedoelde commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter de schoolopziener in het district Middelburgtot leden de schoolopzieners in het district Goes, en de arrondissementen Goes, leidende oorzaak daartoe evenzoo, zoodat het den Overste al zeer spoedig bekend was, dat een dame hiervan oorzaak was en hij dus voor zich zeer goed meende te weten, wie die dame kon zijn. Daar de oude heer met vele Pruisische officieren het gebrek deelde, een duel te be- ■schouwen als iets dat een //beleediging" uit- wiseht en de //eer" herstelt, dacht hij er in 't minst r.iet aan 'n formeel onderzoek in te stellen. Wellicht gevoelde hij zich 'n weinig gevleid, dat twee officieren hun leven hadden gewaagd ter wille zijner dochter, doch geheel over deze zaak te zwijgen, kon en mocht hij in zijne betrekking ook niet, zoodat hij graaf Zarnacki bij zich liet ontbieden. /.Wei, graaf, wat hebt ge nu weder uitge- voerd pas aan de handen der Russen ontsnapt en aangesteld als Pruisisch officier gaat ge weer twist met een uwer kameraden zoeken, wat beteekent dat, vroeg de Overste kortaf. De cornet wist niet wat zoo spoedig te moeten antwoorden, rondweg voor de waarbeid uitkomen of niet, hij zweeg dus, de Overste met een verwonderd gelaat aanstarende. z/Antwoord mij, heer graaf," sprak de Overste op gebiedenden toon, //hoe komt Von Seelen aan die wond in den arm ,/'kVraag excuus, heer Overste", stotterde de graaf. z/Och wateen officier behoeft geen excuus Middelburg, Ter Neuzen en Rbenen tot leden- plaatsvervangers de schoolopzieners in de arrondissementen Tholen, Hulst en lissingen. Zaterdagmorgen is te Breskens bij het binnenkomen der hoogaars van De Pagter, de jongste knecht over boord geslagen bij het om- gooien van het zeil. Direct sprong iemand te water, wien het echter niet mocht gelukken den drenkeling te grijpen. Van de ponton werd nu een hor (houten rek) naar hem toegeworpen en na eenige pogingen vermocht hij dit te bereiken. De vereeniging van gediplomeerde leer- lingen aan de wintercursussen in landbouwkunde in Westeljjk-Zeeuwsch-Vlaanderen heeft besloten, in verband met de landbouwtentoonstelling al- daar, twee prijsvragen uit te schrijven //Hoe wordt een boerderij, ter grootte van ongeveer 40 H.A. het rationeelst gedreven, op kleigrond en zavelgrond Twee prijzen van 50 zijn uitgeloofd. De Engelsche stoomschepen //Prince Leo pold" en #City of Londen", beiden van Brussel Londen, zijn Zondagnacht met elkaar op naar de Schelde in botsing geweest en hebben averi] beloopen. Beide schepen zijn evenwel naar zee vertrokken. Door de Koninklijke Maatschappij //De Melomanen" te Gent is ter gelegenheid van haar 70jarig bestaan een internationale wed- strijd van gemengd koor uitgeschreven. De wedstrijd is verdeeld in twee afdeelingen, in de tweede, met een minimum van 40 en een maximum van 80 uitvoerders, worden uitgeloofd prijzen van 600, 400 en 200 francs met ver gulden en zilveren medailles en diploma. In die afdeeling is een bijzondere sectie voor maatschappijen van Gent, Gentbrugge, Ledeberg en St. Amandsberg, met prijzen van 400, 250 en 150 francs met vergulde en zilveren medailles en diploma. Uitgevoerd moeten worden een opgelegd koor en een koor naar keus. In de eerste afdeeling, waarin twee opgelegde koren moeten uitgevoerd worden door een minumum van 50 en een maximum van 100 uitvoerders, worden uitgeloofd een eereprijs van 1000 francs en een gouden medaille van den Koning van Belgie, ter waarde van 300 fr., en twee eereprijzen van 600 en 300 fr. met vergulden en zilveren medailles. In de bijzondere sectie in die afdeeling, met twee koren naar kens met begeleiding, worden uitgeloofd prijzen van 500, 300 en 150 fr. met vergulden en zilveren medailles en diploma. te vragen, als hij voor zijn eer of voor die van een voor hem dierbaar persoon den sabel moet trekken. Het is me bekend, dat ge 'n duel met Von Seelen gehad hebt." „Om u te dienen, heer Overste.' ,/En waarom z/lk hoop niet dat u 't mij euvel zult duiden, heer Overste, maar 't is 'n geheim tusschen ons," antwoordde de cornet schoorvoetend. z/Zeer goed, ik begrijp't wel. Voortaau kunt ge echter dergelijke aardigheden wel achter- wege laten, opdat ik niet verplicht ben u als twistzoeker bij Z. M. te moeten melden. Yerder gaat de zaak mij dan ook niet aan, dan dat ik u gelast gedurende de ongesteldheid van luite nant Von Seelen als regiments-adjudant op te treden-" Toen dit verhoor afgeloopen was, haalde de cornet ruimer adem, want tot zijn blijdschap scheen de Overste toch niet boos, daar hij hem volgens gewoonte tot het ontbijt uitnoodigde, terwijl over 't duel geen woord gerept werd. Helena scheen van 't geheele geval niets te weten, doch de cornet oordeelde 't niet kwaad, haar bij gelegenheid er mede bekend te maken. Korten tijd daarna met haar eenige oogenblikken alleen zijnde, deelde hij haar alles mede, terwijl hij 't verschrikte meisje omtrent de wond van den adjudant gelukkig de meest geruststellende berichten kon verstrekken. De cornet deelde haar verder mede, dat hij en de adjudant over- Axel, 18 Febr. zaal gaf Dinsdagavond te Axel de tooneelver- eeniging ^Excelsior" op de bovenzaal van den heer P. Koole haar laatste uitvoering in dit seizoen. Opgevoerd werden een viertal tooneelstukjes, benevens een paar voordrachten. Vooral het kluchtspel //Mijn luitenant" en de humoristische voordracht ,/JDe beeldjes-koopman" vielen zeer in den smaak van het aanwezige publiek. St. Jansteen. Maandag 17 Februari vierde de Z.Eerw. heer Pastoor alhier onder vele blijken m belangstelling zijn zilveren ambtsjubilee. Hij ontvangt van zijne parochianen eeDe prach- tige doopvont ten geschenke, die echter nog niet gearriveerd was. De armen werden door den jubutaris bedeeld met steenkool en brood terwijl de schoolkindeien die ook op de openbare scholen vrijaf hadden, onthaald werden op koeken met chocolade. s Avonds w.erd door de Fanfare een serenade gebracht. De hooge Raad ontsloeg heden van Rechts- vervolging P. K. grossier en winkelier te West- dorpe, door de rechtbank te Middelburg tot geldboete veroordeeld wegens overtrediug der loterijwet door pakjes zeeppoeder te verkoopen in sommige waarvan zich bons voor prijzen bevonden. Yerworpen werd het cassatieberoep in een dergelijke zaak van L. B., winkelier te Breskens. Men sehryft ons De concurrence der beetenagenten het Land van Hulst is buitengewoon groot. Of- schoon de contractprijs der fabrieken f 12, 1000 K.G. is, zoo wordt er toch veel ge- contracteerd tegen een hoogeren prijs. Zoo heeft de Beetenbond uit den Kruispolder onder Lamswaarde zijne circa 60 gemeten verkocht tegen 12,626 aan de fabriek te Calloo, en is er° zelfs aan landbouwers 12,75 gegeven. Ieder begint zich af te vragen, waar die op- slag by de 12,— vandaan moet komen, en vooral doen dit agenten en fabrikanten. Deze hebben dan ook besloten aan die concurrentie door opslag op den contractprijs zooveel moge- lijk paal en perk te stellen. Daarom wordt door hen Zaterdag a. s. een vergadering ge houden te Hulst, waarin o. a. het voorstel zal worden gedaan, dat geen der agenten meer zal mogen besteden dan den contractprijs der fa brieken, en bij eventueele overtreding hiervan eengekomen waren vooralsnog te zwijgen, dat hij echter zoodra zich daartoe een geschikte gelegenheid aanbood, bij den heer George aanzoek om de hand zijner dochter zou doen, en indien deze toestemde, waaraan hij trouwens niet twij- felde, dan terstond den Overste zou vevzoeken 't koniuklijk concent aan te vragen. Zoodoende zou de oude heer op de ware hoogte van zaken komen, duidelijk inzien, dat hij zich vergist had en wellicht er gemakkelijker toe besluiten den innigsten wensch zijner dochter te vei- vullen. Met de meeste kieschheid had hij haar zulks medegedeeid, zoodat zij, van haar zijde, zich door deze openhartige mededeeling niet 't minst gekrenkt kon gevoelen. Helena bewaarde tegenover haar vader ovei alles 't stilzwijgen, terwijl de cornet haar voort- durend op de hoogte hield betreffende den toe- stand van den adjudant. De genezing van den adjudant ging met snelle schreden vooruit, terwijl de vriendscbapsband tusschen beide officieren door dit duel nauwei en inniger was geworden. De cornet had de gansche geschiedenis aan Kaatje medegedeeid, en haar tevens zijne plannen kenbaar gemaakt, doch hoezeer ze ook ver- langde, dat haar vader met alles bekend was tevens dat de cornet, formeel aanzoek om en hare hand bij dezen deed, zag ze toch met eenigen angst 't antwoord tegemoet. Wordt Vervolgd.)' C01IRA5T Hit bind vergchljnt JlaandaK', Woensdag- en Vrljdagavond, nitufexonderd op Kcf.tdagen. I>iJ de De Burgemeester van TER NEUZEN 'brengt ter kennis van logement-, koffie- en bierliuiskouders en verdere ondernemers van voor het pnbliek toegankelijke bedrijven, dat van af heden ter secretarie der gemeente op de gewone kantooruren URATIS vetkrijgbaar zijn Ter Neuzen, den 18 Februari 1908. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1