A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. GEMEEUTERAAD. Bekendmaking1. No. 5110 Zaterdag 15 Februari 1908. 48e Jaargang. Gemengde berichten. EBRSTEBLAH ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika l,821/2 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich by alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. uabijheid der pondok VEBKIEZING L. O E EOEIJER, opgaven van Candidaten, Burgemeester en Wethouders van Hoek maken bekend, dat gelegenheid tot Vaccinatie zal worden gegeven op Dinsdag 18 Februari 1908 tusschen een en twee ure 's namiddags, voor degenen die wonen in de Kom, Hasjesstraat en Mauritsfort en omstreken. Woensdag 19 Februari 1908 op denzelfden tijd, voor degenen, die wonen in het Paradijs, Boeregat en de Knol en omstreken, beide dagen ten huize van den geneesheer. Hoek, den 7 Februari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMAN8, Secretaris. TER NEUZEN, 14 Februari 1908. Door de spoorwegonderneming Mechelen Ter Neuzen werd over de rnaand September 1907 totaal ontvangen f 97,525,85, tegen f 90,816 in Sepcember 1906. Vanaf 1 Januari tot en met ultimo Sep tember 1907 bedroegen de ontvangsten f 768,989,20, tegeu J 728,639,60 over dat tijdvak in 1906. De sluisknecht N. J. Steketee, aan de Oostsluis te Sas van Gent, is overgeplaatst naar Buitenhuizen, gem. Assendelft (N. H.). In de week van 5 tot en met 11 Februari 1908 zijn in Zeeland voorgekomen 2 gevallen van typhus en febris typhoidea 7 van roodvonk en 14 van diphtheritis te weten van typhus en febris typhoidea 1 geval te St. Maartensdijk en 1 te iersekevan roodvonk 1 geval te Rruinin- gen, 2 te Middelburg, 2 te Schoondijke, 1 te Vlissingen en 1 te Ierseke van diphtheritis 1 geval te Driewegen, 2 te Goes, 3 te Graauw en Langendam, 1 te Hulst, 2 te St. Jansteen, 1 te Ter Neuzen, 1 te Philippine en 3 te Zierikzee. Zaamslag, 13 Febr. Hedenmiddag stond een wagentje beladen met suikerwerken, toe- behoorende aan een koopman te Ter Neuzen, aan den dijk nabij Reuzenboek. Het paard schrikte en toen de voerman, welke niet op het voertuig zat, het dier moest loslaten, holde bet op Reuzenhoek den dijk af, waar het dier zich van den wagen loswerkte en voortliep. De wagen is erg beschadigd en moest terreparatie worden achter gelateu. Als bezaaid lag het aan den dijk met allerhande snoep, haring en koek. De sckooljeugd aldaar was weldra in groot getal aanwezig. terwijl ieder voor zich zooveel bijeen gaarde a!s mogelijk was. Ook volwassenen waren dadelijk bereidwillig een handje toe te steken. Intusschen is de dag voor den koopman geen van de beste. St. Jansteen, 12 Febr. Het jubile van den heer pastoor wordt niet op den juisten datum Zaterdag 15 Februari gevierd, doeh op Maandag 17 Februari a. s. Gisteren brandde het buisje van Dina Bosman (wed. F. Hemelaer) te Heikant af. Het aan het huis gebouwde stalletje en de inboedel werden eveneens door het vuur vernield. De brand moet ontstaan zijn kort na het stoken van den oven, waarin brooden lagen. Alles is veraekerd. Ofschoon de alarmbel luidde en de sehuur van den landbouwer A. van den Branden groot gevaar liep, zagen wij de brandspuit niet op de plaats des onheils verschijnen. lnformeerende naar de oorzaak, deelde men ons mede dat de brandspuit (te Heikant) al drie jaren kapot is. Aan de aanlegplaats van het Gharloische bootje aan de Veerhaven te Rotterdam, stonden Zondagavond twee kinderen huilende, die ver- telden dat ze aan den overkant woonden en geen geld hadden om over te varen. Menig voorbijganger stopte het tweetal een geldstuk in de har.den. Een agent van politie bracht eindehjk, na het eenigen tijd te hebben aangezien, de kinderen naar het politiebureau, waar bleek dat ze reeds bijna 3 gulden hadden bijeengehuild. Een 15jarig docbtertje van zekeren L. Meijer te Bruchterveld ging voor een paar weken op scbaatsen naar haar familie te Al- melo. Door het rijden schaafde ze zich wat vel van een teen, waarop in 't begin geen acht werd geslagen. Eenige dagen later echter, toen de voet opzwol, werd geneeskundige hulp in- geroepen. Men constateerde bloedvergiftiging, tengevolge waarvan het meisje is overleden. Zondagavond liet een fietsrijder te Haar lem zijn rijwiel even onbeheerd buiten staan. De fiets was echter niet onbewaakt, wantdegroote herdershond van den wielrijder zaf er naast en zijn baas had tegen hem gezegd,/oppassen hoorDe hond deed dat heel goed. Er kwam nl. een vreemdeling opdageu, die wel zin scheen te hebben in bet rijwiel. De man had evenwel den hond niet bemerkt, die hem onverwachts van achteren bij de jas pakte. De rijwielliefhebber" ging halsoverkop er van door en liet een grooten lap van zijn jas tusschen de tanden van den braven wachter. Naar de Nieuwe Koer. meldt, had in een cafe te Roermond Zondagavond een weddiug- schap plaats, om in 6 minuten tijds 25 borrels uit te drinken. Zekere S., gepensionneerd O.-T. militair, ver- riclitte dit helden(?)stuk, en begaf zich daarna nog naar een ander cafe. Die is binnen De gemeenteraad van Aarlanderveen besloot om den gewezen particulieren nachtwaker, die nu, na 32jarigen dienst wegens hoogen ouder- dorn geen dienst meer kan doen, een gratifieatie in eens te verleenen van dertien guldens, gelijkstaande met 'n jaar loon. Op het graf der jongelieden, onlaugs bij het ijsvermaak op de Zuiderzee verdronken en te Elburg begraven, zijn kransen en kransen- doozen door baldadigen beschadigd en stuk- getrapt. De vrije toegang tot het kerkhof is thans voor het publiek gesloten. Dit is de tweede maal binnenkort, dat aldaar grafschen- nis voorkomt. Woensdagnacht is te Zwolie bij den heer Bosman aan de Willemskade ingebroken. De dieven zijn door overklimming uit de naburige tuinen achter het huis gekomeu en hebben een paneel uit de serredeur gezaagd. Zij hebben toen het tafelzilver en eenige antieke zilveren voorwerpen uit verschillende laden medege- nemen. De bewoners, die boven slapen, heb ben hoegenaamd niets van de inbraak bespeurd. Van de daders is niets bekend. Te Haarlem wordt in de laatste dagen niet zooveel meer ingebroken dock zooveel te meer straatroof gepleegd. Geen dag gaat thans voorbij, dat niet van uitstallingen of van toon- banken worden ontvreemd. De politie heeft de bende, die daarvan verdacht wordt, al reeds aan het bureau gehad. doch heeft ze weer moeten loslaten, omdat er geen bewijs was bij te brengen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is er inbraak gepleegd in het perceel Rokin 4, te Amsterdam, waar de firma Rootlieb Co. een zaak in yjostzegels en munten heeft ge- vestigd. Het geheele perceel is onbewoond, want de beeren Rootlieb wonen elders en het bovenhuis staat zelfs geheel leeg. Met behulp van een looper moeten de dieven de deur van bet bovenhuis hebben opengemaakt, waarna zij in de gang een gat zaagden in den tusschen - wand. Door die kleine opening kwamen zij in den winkel, waar ze op echte inbrekers- manier aan het werk zijn gegaan. Alles werd doorzocbt en door elkaar gegooid, maar de dieven hebben zich toch den tijd gegund. In de winkelkast, in muntkasten en laatjes zochten ze overal de gouden en zilveren mun ten uit, maar de koperen lieten ze liggen. Er waren mooie etuis, waarin complete serieen munten van de Zuid-Afrikaansche Republiek, met den beeldenaar van President Kruger die munten werden meegenomen, maar de leege etuis bleven achter. Eveneens verdwenen veel postzegels van hooge waarde. Uit een kast in het booger gelegen achter- vertrek werden eveneens veel munten van waarde en koersgeld gestolen. Daar werd ook de lade van een schrijftafel verbroken. De papieren die daarin lagen werden voor in den winkel gevonden, een bewijs, dat de dieven hebben gearbeid bij het schijnsel van de straatlantaarns, dus zonder licht aan te steken. Ook de inhoud van het kasregister, waaviti trouwens een gering bedrag, werd meegenomen. Een paar postzegelalbums werden geheel stuk gesckeurd, zoodat alleen de banden bleven liggen. Vermoedelijk hebben de inbrekers de bladen ge- bruikt om de munten in te pakken. Het juiste bedrag vau het gestolene is uit den aard der zaak niet onmiddellijk vast te stellen, maar het wordt geschat op allicht een paar duizend gulden. Men verbaast zich over de bru- taliteit dezer inbrekers, die optraden in het drukste gedeelte van de stad, waar zelfs in den nacht verkeer is. Zij moeten van de gesteldheid van het huis en de gewoonten der huurders goed op de hoogte zijn geweest. Een der heeren Rootlieb was gisteravond nog tot elf uur in zijn magazijn. De inboedel was tegen inbraak verzekerd. Een overvalling door olifanten. In de wouden in de Lampongs komen uitgestrekte doerian-aanplantingen voor, die door de bevol king geregeld worden bezocht, teneinde de vruchten te oogsten en te verkoopen. Een vijftal Lampongers, zoo schrijft men aan bet Soer. Hbd. hadden te midden van een derge- lijken aanplant een pondok gebouwd, waarin zij de afgeplukte doerians opschuurden met het doel ze later per prauw verder te vervoeren. Nu is eeu olifant dol op doerian, doch zelden in de gelegenheid er zijn hart aan optebalen, daar bij zich moet tevreden stellen met de zoo nu en dan gevonden afgevallen vruchten. Geen wonder'was het dus, dat toen een kudde huu- ner des nachts in de kwamen, waar reeds een paar honderd doerians waren opgeschuurd, zij een formeelen aanval op het gebouw deden en er zoolang aan trok- ken en duwden, tot het tegen de vlakte lag. Doodelijk verschrikt namen de aldus onzacht in hun slaap gestoorde Lampongers de ylucht en bereikten ongedeerd bet woud. De dikhui- den hadden het zoo druk met zich tegoed te doen aan hun lievelingsgerecht dat zij niet de minste aandacht schonken aan het vluehtende vijftal. Een 22jarig meisje te Marienberg, niet ver van de Silezische greus, had bemerkt dat haar verloofde haar in den laatsten tijd wafc verwaarloosde. Zij besloot daarom zich te wreken. Tijdens zijn atwezigheid stak zij een dynamietpatroon, welke zij in het kruidepot van een steengroef bad ontvreemd, in zijn kachel. Toen de man 's avonds thuis kwam, ontstak hij zijn vuur. Maar nauwelijks stegen de eerste vlammen op, of een vreeselijke ont- plofBng deed het huis daveren. De kachel vloog in stukken. De man werd zoo erg ge- troffen, dat hij kort daarna stierf. De eigenaar van het hotel Astor, te New- York, heeft onlangs tot zijn weergalooze ont- steltenis vernomen, dat er zich onder het leger zjjner bedienden een bevond, tranz genaamd, wiens afkomst van de meest luisterrijke was, daar hij behoorde tot een der hoogstgeplaatste families van Oostenrijk-Hongarye, die van Trauttsmansdorif-Weinsberg. De brave jongen vervulde met noesten ijver bet baantje van venster- en deurknoppoetser, en had in een onvoorzichtige bui, onder het zegel van geheimhouding, zijn naam verklapt aan een landgenoot, die zich op zijn beurt haastte, den eigenaar van het hotel in te lichten. Deze wilde nu tot geen prijs meer toestaan, dat de prins-knecht deurknoppen wreef, noch vensterruiten. De zaak werd bekend. En daar de jeugdige prins alleen tot dit uiterste was gekomen wegens een geschil met zijn familie, zal de kwestie wel in der minne worden bij- gelegd. Prins von Trauttsmansdorif-Weinsberg zal waarschynlijk in hotel Astor blyven logeeren, voorloopig, maar in een eenigszins andere po- sitie dan tot dusverre. De Berlijnsche politie heeft dezer dagen in een prachtig ingericht huis in Schwarzen- dorf, een daar wonend kwakzalver in hech- tenis genomen. Hij was eigenaar van een magazijn, dat groote zaken deed in kwakzal- versmiddelen en andere middelen om degoege- meente te bedriegen. Hij verkocht o. a. een zoogenaamde Makim-planchette, dienende tot zelfhypnose en waardoor men de toekomst kon leeren kennen, een waardeloos lor van 10 mark, Keith Harvey's middel tegen hardhoorendheid, Dr. Rice's breukmiddel, enz., enz. De man ver- dieude geld als water en verzond elken dag, ook naar bet buitenland en de kolonien, aan pakketten tegen remboui s over 1000 mark, na- tuurlijk byna zoo goed alsaiies zuivere verdienste. Een jongeling te Gent die bij de loting voor de militie een slecht nummer had getrokken, is van verdriet zinneloos geworden. Men "heeft hem in een gesticht moeten plaatsen. In een fabriek van ontplofbare stoffen te Vaudreuil, nabij Mont-real (Canada) heeft een ontploffing van nitroglycerine plaats gehad, waarbij 9 menschen gedood en verscheidene ge- wond zijn. Maandagmorgen wilde op een kolenschip te Gent de schipper zijn I6jarigen zoon gaan wekken. Hij klopte aan de deur zonder ant- woord te bekomen. Na eenige vruchtelooze pogingen gelukte het hem toch. de deur te openen. Een verstikkende rook benam hem den adem. De lamp had het geheele vertrek met een doodenden walm gevuld. De vader bracht zijn zoou in de open lucht terwijl men een geneesheer ging halen, die gedurende een tweetal uren heeft getracht, den jongeling tot het leven teroepen. Maar tevergeefs. SEU/jESSCHE (01 RAM I>it blad verscliijnt VfHHnclHK-, WoenmlaK- en »>ijilaga*OHil, niteezonileril op jjoeb VOOR DEN De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt biermede ter openbare kennis dat op Dinsdag den 3 Maart a. s., zal plaats hebben de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, ter voorzieniDg in de vacature ontstaan door bet overlijden van den heer dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier nren, ter Secretarie der gemeente bij den Burgemeester kunnen worden ingeleverd als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Oemeentewet. Deze opgaven moeten inbouden de naam, de voor- letters en de woonplaats van den candidaat en onder- teekend zijn door ten minste dertig kiezers bevoegd tot deelueming aan deze verkiezing en behoorende tot bet district, waarvoor de candidaatstelling geschiedt. De inlevering dezer opgaven moet geschieden per- soonlijk door een of meer der personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegen- woordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst ai'gegeven. Formulieren, voor de opgaven bovenvermeld, zijn ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar van af heden tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in berinnering artikel 151 der Kieswet, luideude als volgt: »Hij, die eene opgaaf als bedoeld in artikel 51 inlevert, ?wetende dat zij is voorzien van bandteekeningen van .personen die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de .verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl .zonder me handteekening geen voldoend aantal voor .een wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met .gevangeuisstraf van ten boogste drie maanden of eene .geld boete van ten boogste honderd twintig gulden. .Met gelijke straf wordt gestraft bij, die wetende dat ffhij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing .eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde op- .gave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend." Ter Neuzen, den 13 Februari 1908. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1