Ter Heuzensche Coarant Donderdag 13 Februari 1908. No. 5109. Gemengde berichten. Theatre Minard te Gent. Handelsberichten. TWIEJIEilDIKi JBTjj&JU. TER NEUZEN, 12 Februari 1908. De Oommissaris der Koningin in Zeeland maakt bekend, dat in het jaar 1908 lo. de jacht op houtsnippen met ingang van 2 Maart, die op waterwild met ingang van 1 April en die op watersnippen met ingang van 16 April zal gesloten zijn 2°. het weispel van kwartelen alleen van 1 Mei tot en met 15 Juli zal geoorloofd wezen 3o. de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van 1 April tot en met 30 April en van 1 Juli tot de opening der jacht op waterwild 4o. de visscherij zal gesloten zijn van 16 Maart tot en met 15 April, voor zooveel betreft het visschen met het kruisnet en met den hengel en van 16 Maart tot en met 31 Mei, voor zooveel betreft het visschen met de zegen of het sleepnet 5o. de visscherij met de overige voor deze provincie geoorloofde vischtuigen zal gesloten zijn van 16 Maart tot en met 15 Mei 60. gedurende den gesloten vischtijd, sub 5o. vermeld, in de wateren, waarop de sluiting der visscherij toepasselijk is, het visschen van aal of paling zal mogen plaats hebben, doch alleen met van een aalhaak voorziene dobbers, aalkorven en aalfuiken, waaronder verstaan worden fuiken, waarvan de grootste hoepel een middellijn heett van ten hoogste 60 c.M., en de mazen, over hare grootste lengte gemeten, een afmeting hebben van ten hoogste aan de vleugels 40 m.Mhet lichaam 32 m.M., de kuil en kruik 28 m.M. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben een onderzoek ingesteld naar het gebruik van aalzegen om paling te vangen. In tegenstelling met andere geoorloofde visch tuigen moet de aalzegen meer visch doen vangen dan kruisnetten, aalkorven en aalfuiken. Door het bestuur der visscherjjen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen isden visschers bekend gemaakt, dat het wegvangen van wulken na 31 Maart is verboden deze maatregel zal wel genomen zijn om 00k aan deze dieren een schoontijd te geven, daar ons verzekerd werd, dat deze dieren steeds kleiner van stuk en daardoor voor den handel van minder beteekenis worden. Waar de groei geen gelijken tred houdt met het wegvangen, daar moet ten slotte gebrek ontstaan aan voorttelingsmateriaal. In de laatste jaren werd dan 00k maar gevischt van October tot einde Maart en desondanks gaat dit bedrijf niet vooruit. Op 31 Maart worden 00k de mosselzaadbanken gesloten. Door den Oommissaris der Koningin in Zeeland zijn de dagen bepaald van de aflevering van de manschappen, die dit ]aar ter inlijving bij de militie moeten worden opgeroepen. Zij zijn voor hen, die bestemd zijn tot vol- ledige oefeningVrijdag 13 en Dinsdag 1/ Maart te Vlissingen; Zaterdag 14 en Woensdag 18 Maart te Middelburg en Donderdag 19 Maart te Tholen voor hen bestemd tot korte oefe ningMaandag 18 Mei te Iholen, Dinsdag 19 Mei te Middelburg en Woensdag 20 Mei te Ylissingen. Door de bataljons van het 3e reg. infan- terie, in garnizoen te Bergen op Zoom, Middel burg en Vlissingen, zullen in den loop van September, onder leiding van den kolonel G. A. Buhlman, comm' van genoemd korps, batal jons en regimentsoefeningen worden gehouden in de omgeving van eerstgenoemd garnizoen. Gisteren nacht is alhier voorbijgevaren het Duitsch stoomschip //Giessen" bestemd naar Antwerpen. Toen dit stoomschip Bremen verliet is een stalen sleeptros, onder een sleepboot gekomen waardoor het stoomschip werd bijgestaan, en door de vaart van het stoomschip is de sleep- boot omgeslagen, waarbij drie personen jammer- lijk verdronken. Door de vereeniging //De Ambachtsschool" te Hulst is in hare Maandag gehouden al- gemeene vergadering, met 21 stemmen voor en 3 tegen, besloteu tot den bouw van een direc- teurswoning waarvoor de gelden door leening zullen worden gedekt. In de Vrijdagavond te Hontenisse gehou den raadszitting werden benoemd tot ambtenaar ter secretarie de heer Arthur van Braband, tot telefoonhouder te Terhole de heer Leo Golsen en tot tijdelijk gemeente-geneesheer voor het Zuidelijk deel de heer Fruijtier te Hulst. De raad besloot adhaesie te betuigen aan het plan tot stichting van een Hoogere Burger- school in Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. Burg, en Weth. werden gemachtigd den raad plannen aan te bieden voor het bouwen van een nieuw gemeentehuis. Men schat de kosten hiervan op pl.m. 10,000, waarvoor een leening zou gesloten worden. Zaamslag. Vrijdagnamiddag a. s., komen alhier eenige leden van het comite voor aanleg van een stoomtram IJzendijke, meteindpuntZaamslag, metde leden van den Raad bijeen, teneinde zooveel mogelijk overeenstemming te verkrijgen over de op Zaamslags gebied te nemen route. De een wil de tram zien loopen van uit Ter Neuzen over Othene en Reuzenhoek naar het dorp, ter wijl anderen de voorkeur geven aan de richting Driewegen en de Kraag. Koewacht. Dinsdagnamiddag werd hier ten huize van den heer E. de Vleeschouwer en ten overstaan van notaris Dregmans te Axel, krachtens artikel 1223 Burgerlijk Wetboek verkocht Koop 1. Een woonhpis, schuur en erf en bouwland te zamen groot 26 aren en 60 centiaren. Kooper werd de heer C. Gijsel alhier vopr de som van 1740. Koop 2. Een stuk bouwland groot 84 aren en 40 centiaren gelegen in den Kernemelkpolder. Kooper werd de heer Ch. L. Deketelaer alhier voor 1025. Koop 3. Een stuk bouwland gelegen in den Oud-Beoosten- blijpolder groot 1 hectare en 15 aren. Kooper werd de heer Van der Stallen te St. Nicolaas. Koop 4. Een stuk bouwland gelegen in denzelf- den polder groot 64 aren en 50 centiaren. Kooper werd de heer D. Mannens alhier voor 660. Koop 5. Een stuk bouwland met spar- renbosch in denzelfden polder groot 1 hectare 11 aren. Kooper werd de heer Oh. L. Deketelaer alhier voor 1000. Te zamen dus voor 5925. Tijdens een dikken mist is Zondagmorgen door het stoomschip Vondel" van de maat- schappij //Nederland" te Amsterdam, de schoener //Pool Fisher" van Barrow, aangevaren, met het gevolg, dat de schoener dadelijk zonk. De bemanning, bestaande uit 8 koppen, verdronk. De //Vondel" vervolgde haar tocht naar Southampton met lichte averij. Blijkens een van den gezagvoerder van de //Vondel," kapitein Visser, bij de directie van de stoomvaart-maatschappij Nederland" ont- vangen telegrafisck bericht, was de //Pool Fisher" niet opgemerkt, omdat dit schip geen lichten op had. Een aanvaring in den vrij dikken mist was dus onvermijdelijk. De //Pool Fisher," een klein zeilschip van ongeveer 130 ton, werd door midden gevaren en zonk dadelijk. De pogingen tot redding mislukten. De aanvaring geschiedde gedurende de derde dagwacht op de //Vondel," zoodat het ongeluk bezuiden Dungeness gebeurd moet zijn. De //Vondel" kreeg geen water in. De averij wordt te Southampton hersteld. Door de politie te Breda is Zondagnacht slapende op een stoep van een huis in de Mauritsstraat aangetroffen een ongeveer 18jarig meisje. Mede naar het bureau genomen, weigerde zij aldaar haar naam op te geven. Vermoedelijk is zij zekere S. uit Rotterdam, die aldaar reeds eenigen tijd wordt vermist. Zij wordt door het R. K. damescomite te Breda voortgeholpen en zal waarschijnlijk naar Rotterdam worden teruggebracht. Men schrijft uit Vught: Maandagmorgen kwam de huishoudster van een alhier wonende dame, die zich voor eenigen tijd op reis begeven had, tot de ontdekking, dat de brandkast, welke in den kelder stond, was verdwenen. Bij nader onderzoek bleek, dat er verder niets gestolen werd. De inhoud van de brandkast bestond slechts uit eenige spaarbank- boekjes en enkele waardelooze papieren. Het huis werd tijdens de afwezigheid der eigenaresse niet bewoond. De inktwerper. Het individu, dat het den bezoeksters van het Concertgebouw te Amster dam zoo onaangenaam maakt, blijft nog altijd zijn sehandelijke stukjes uithaien,. Zondag- avond is weer een dame dupe geworden. De zwarte vloeistof, waarmede haarjapon beschadigd is, moet door een spuitje daarop zijn gebracht. Dat blijkt uit de wijze, waarop de spatten zijn verspreid over de kleederen. Het vermoeden, dat de dader zich in het ge- bouw kan bevinden, is thans zoo goed als zekerheid geworden. Ware het bemorsen op straat geschied, dan zou een deel der japon, die nu bemorst is, niet getroffen kunnen zyn, daar de dame gewoon is haar japon op te tillen en dan een deel van den onderrok zou zijn geraakt. Zij is overtuigd, dat het feit zich binnen het gebouw heeft afgespeeld. Toen Zondagmiddag de familie W., wo nende Teteringsche Dijk te Breda, zich al wandelende begaf van Prinsenhage naarGinne- ken, werd deze nabij het cafe //De Roskam" aan de splitsing van den weg naar Rijsbergen, lastig gevallen door eenige dronken personen, die door opdringen voortdurend bieven hinderen. Eindelijk werd door den heer W., die het ge- val moede werd, een der boeren in een sloot geduwd. Hierover minder gesticht wilde de beschonken personen de familie te lijf, die daarop in een nabij zijnde boerderij de vlucht nam. Door de baldadigen werd daarop het hek van de boerenwoning verbroken en alle ruiten vernield. De inmiddels verschenen veldwachter rekende een der onverlaten in, door hem nl. mede naar huis te nemen. Te Soest had een hert zich zelf gevangen in een kippenhok, waarin het verward geraakte in het rasterwerk. Nadat het beest uit zijn benarden .toestand was verlost, werd het terug gebracht naar het Paleis Soestdijk, alwaar het in 't bosch in vrijheid werd gesteld. Zondagavond omstreeks 9 uur werd er brand ontdekt in de Hervormde kerk te Vrees- wijk. Door spoedige hulp werd het vuur weldra gebluscht. Er zijn enkel eenige banken ver- brand. De brand is vermoedelijk ontstaan door het vuur van een stoof. In den nacht van Zaterdag op Zondag is, naar de A. Ct. meldt, te Arnhem overleden de 3jarige W., die eenige dagen geleden, tijdens de moeder zich uit de kamer had begeven, een doosje lucifers in zijne handjes had genomen en een ervan aangestoken, zoodat de kleederen in brand vlogen. Het kind had'ernstige brand- wonden gekregen. Uit Ambt Almelo wordt aan de Zw. Ct. gemeld Zaterdagmorgen omstreeks vier uur werd het lijk van den 53jarigen fabrieksarbeider E. B. in een sloot aan den Schapendijk alhier gevon- den. Vermoedelijk is hij onder den invloed van sterken drank in de duisternis van den weg af en te water geraakt. In zijn zakken werd nog een bedrag van f 367 gevonden. Weer een ballon er van door, nu een Duitsche, de //Tschudi" een der beste iucht- ballons der Duitsche vereeniging voor lucht- scheepvaart. Deze ballon werd Zondagmiddag aan de gasfabrieken van Tegel bij Berliju ge- vuld en zou een tocht ondernemen, teneinde den voorzitter van de Schlesische Luchtschip- persvereeniging in de gelegenheid te stellen, zijn bekwaamheden als stuurman te bewijzen. Daar de wind erg bung en hevig was, werd het aantal manschappen, dat de ballon moest vasthouden, van 24 op 36 gebrachtbovendien werd er een extra zware belasting vau zand- zakken aangehangen. Toen de ballon meer dan voor de helft ge- vuld was, draaide een hevige windstoot hem om, zoodat verschillende manschappen over den ballon heengeslingerd werden hierdoor kwam de ballon vrij van haar net en belastingde andere lijnen werden of losgelaten of knapten af en weg was de ballon. Maandag is hij opgevangen te Alt-Roggnitz bij Trautenau in Oostenrijk. Het s.s. //Fiirst Bismarck" van de HamburgAmerika-Lijn, stiet in den Oceaan op een reusachtigen walvisch. Het dier, hier door woedeud geworden, viel op het zeekasteel aan en beukte met zijn geweldigen staart tegen de scheepswand, zoodat het geheele schip trilde. Het dier scheen echter weldra in te zien, dat het hier //vechten tegen de bierkaai" was, het liet //Fiirst Bismarck" verder met rust en ver- dween onder de watervlakte. De passagiers scbatten de lengte van den walvisch op minstens 50 voet. Terwijl de 36jarige metselaar M. C. Riemens te Stellendam, werkzaam aan een in aanbouw zijnd huis, zich boven op een ladder bevond, maakte een tweede persoon van deze ladder gebruik met het noodlottig gevolg, dat deze brak. De metselaar Riemens werd van een belangrijke hoogte naar beueden geslingerd. Met een gapende wond aan het achterhoofd en inwendig gekneusd werd hij opgenomen en naar zijn woning vervoerd. Geneeskundige hulp is terstond ingeroepen. De vorige week Maandag rneldde zich bij den smid P. M. Bos te Heinenoord een persoon aan, teneinde in dienstbetrekkiug bij hem te komen. Na eenige besprekingen werd men het eens. Woensdag d. a. v. zou hij in dienst treden. Na flink gegeten te hebben, vroeg en kreeg hij 2 voorschot om zijn koffers te lossen, welken hij te Willemstad in bewaring had achtergelaten. Woensdag kwam maar geen knecht. Later bleek, dat hij op andere plaatsen 00k hetzelfde kunstje had uitgehaald, hier bij een smid, daar bij een schoenmaker, elders bij een kleermaker. Hij is flink van persoon, heeft een rooden knevel, is gekleed in een grijs pak en telt naar gissing 35 jaar. Zes broeders, in een jaar geboren. Bij de loting voor de nationale militie te Antwerpen meldden zich 6 jongelui uit een gezin aan, die in hetzelfde jaar geboren waren. Zij zijn namelijk drielingen, waarvan de eerste in Januari, de tweede in December daaraanvolgende het levens- licht aanschouwden. Vier lootten vrij en 2 vielen er in. in de zuidelijke deelen der Rijnprovincie komen in de laatste dagen veel wolven voor, die waarschijnlijk van de Ardennen komen. De beesten zijn zeer driest en wagen zich vlak bij de dorper. In het Saar-gebied zijn veel dorpelingen door hongerige dieren overvallen, maar konden hun leven redden. Een blinde, 53jarige piaonostemmer te Brussel leed aan een borstkwaal. Toen hij I Woensdag zijn geneesmiddel wilde nemen, nam hij een verkeerd fleschje en dronk een goede slok salpeterzuur. Ondanks de spoedige zorgen, was de arme blinde kort daarna een lijk. Een eigenaardig geval heeft zich onlangs voorgedaan bij de jongste promotie in de Ameri- kaansche marine. De kapitein ter zee Colby stond bovenaan de lijst, en werd 00k regelmatig bevorderd tot vice-admiraal. Dadelijk liet hij zijn vlag hijschen op het schip waarop hij het bevel voerde, en werd hem 00k het gebruikelijke saluut gebracht van 15 schoten. Maar tegen middernacht liet de admiraal van een dag zijn vlag weer innemen, daar hij de leeftijdsgrens had bereikt engepensionneerd werd. Bij een proces tegen ambtenaren, die zich in den staat Pennsylvania schuldig hebben ge maakt aan verduistering van staatsgeld, is o.a. gebleken dat voor het bouwen van twee tri bunes in den Senaat en de Kamer de aanne- mer van het werk 90.000 dollar ontvangen heeft terwijl de man, die het metterdaad uitvoerde, maar 2060 dollar in rekening bracht. Qemeenteraad van Zaamslag. Zitting van 11 Februari. Afwezig de leden K. de Kraker, J. van de Ree en De Ruijter. Voorzitter de Burgemeester-secretaris. Onder het ter tafel brengen van ingekomen stukken werd door den voorzitter voorgelezen een schrijven van den heer K. de Kraker, waar in hij kennis geeft, dat hij om gezondheids- redenen ontslag neemt als lid vau den Raad en ambtenaar van den burgerlijken stand. Aan het ziekenhuis te Ter Neuzen, werd tot wederopzeggens toe, een jaarlijksche subsidie verleend van f 125,onder bepaling dat armen en minvermogenden, op verklaring van Burg, en Weth., aan verlaagd tarief worden geholpen. Aan het alg. burg, armbestuur werd over 1907 een tweede subsidie verleend van 136,57. Vaststelling verordening regelende de jaar- wedden van het onderwijzers-personeel in ver- band met wetswijziging. Af- en overschrijving op de begrooting 1907. Lit den post onvoorziene uitgaven werd een bedrag genomen van f 220,336. Wiiziging der begrooting voor 1908. Staten van oninbare posten van hoofdelijken omslag, schoolgelden en hondenbelasting. Het kohier der schoolgelden voor 1908 werd vastgesteld tot een bedrag van 141,60. Hnlst, 10 Februari. Grooten Schouwburg te Gent. Directie V. MOR1N. Zondag 16 Februari a. s., te 2 ure, dagvoor- stelling aan verminderde prijzen opvoering van he Songe d'une unit d'ete, komische opera in 3 bedrijven, woorden van Rosier en Van Leuven, muziek van Ambroise Thomas. Directie J. RENOUPREZ. Zondag 16 Februari a. s., te 21/s ure, dagvoor- stelling aan verminderde prijzenopvoering van Zizi, operette in 3 bedrijven van d'El Acqua. ZEETIJDINGEN. Van 10 tot en met 11 Febr. a" a Van 10 tot en met 11 Febr. werden langs de Oostsluizen alhier 20 binnenvaartuigen op en 29 afgeschutdoor de Westsl. 10 op- en 6 afgeschut. Bositie der Stoomschepen. VAN o o Middenprijs per 100 K.G. Tarwe 9,25, Rogge f 8,50, Wintergerst /'9,25, Zomergerst 8,75, Haver f 7,50, Erwten f 11,50, Witle bo»nen f 13,50, Bruine booDen f 10,50, Ouivenboonen f 10.Paardenboonen /"9,25. Boekweitf Lijnzaad Kooizaad J AardappeL f 3 50. Boter per kilo 1,10. Eieren per 26 stuks f,90. Ter week mark t waren aangevoerd10 stuks Rundvee, 32 varkens waarvan verkocht 8 stuks Rundvee en 29 varkens. 3 C3 VLAG. NAAM. MS. Van en naar. Lading. Voor Ter Neuzen 10 Eng. s.s. Avocet 3984 Liverpool stukg. idem The Monarch 1817 Millom ijzer Van Ter Neuzen i 10 Eng. s.s. River Lagan 2272 Londen stukg. 11 idem The Monarch 1817 Goole ledig V unr Gent 10 Eng. s.s. Don 2658 Goole stukg. Noor. s.s. Skrim 2154 idem kolen idem Thyra 2121 idem idem Eng. s s. Knottingbey 2332 idem idem idem Brilliand 1860 Rouen ledig idem Arizona 1703 Goole kolen Van CJeut 10 Eng. s.s. Serula 3926 Manchester stukg. idem Sea Serpent 2553 Londen idem idem Truro 3366 Hull idem 11 Noor. s.s. Aarvak 2566 Sunderland ledig Belg. s.s. Benmacdui 1651 Middlesbro idem Rus. s.s. Graf Schuwalow 4996 Bleyth idem s.s. HARALD in lossing te Pillau. s.s. JENNY vertrekt heden van Blyth naar Pillau. s.s. RICHARD van Windau naar Ter Neuzen, vertrok 11 dezer van Kopenhagen. s.s. ELISABETH in lossing te Ter Neuzen. s.s. HELENA vertrekt heden van Blyth voor Neufahrwasser.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 5