Gemengde berichten. Landbouwberichten. mer, bv. van 5 leden, wier taak zou zijn h uit te laten over de vraag of de Minister erecht geweigerd heeft het dossier over te eggen en of die brief noodzakelijk het over- eggen van dat dossier in den weg behoefde te staan. Spreker hoopt, dat de Minister die in deze Kamerzitting afwezig was na die bereidver- klaring alsnog geneigd zou blijken tot over- legging van het dossier, en eindigt, na een korten terugblik in het wezen der zaak, met als zijn overtuiging te blijven kenbaar maken, dat de Minister, die overigens om zijn uit- nemende hoedanigheden zoo hoog staat aange- schreven, zich in deze geheele kwestie van den mijnraad niet heeft weten te onttrekken aan een hypnotischen invloed. De vergadfering wordt hierop, tot nadere bijeenroeping, geseheiden. TER NEUZEN, 10 Februari 1908. In de op Donderdag a. s. des voormiddags te 10 uren te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukken verzoek A. de Mol om ontslag als onderwijzer aan school Cvoorstel wijziging reglement Burgerlijk Armbestuur idem in erfpacht nemen grond voor Ned. Herv. kerk benoemen stembureaux verkiezing lid van den raad bespreking plaunen aanleg los- en laadplaatsen. De verkiezing voor een lid van den ge meenteraad alhier, in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer L. de Koeijer, is door Burg, en Weth. bepaald op 3 'Maart, eventueele stemming en herstemming op 13 en 24 Maart a. s. Zondag speelde de voetbalvereeniging //Hercules" alhier een wedstrijd tegen de vereeni- ging //D. 0. S." van Vlissingen. Met de rust was de stand 31 ten voordeele van D. 0. S." Na de rust werd niet meer gedoelpunt. De scheidsrechter was goed. Vrijdagmorgen is Mr. P. H. W. van Alphen, kantonreehter te Hulst, naar het krankzinnigen- gestieht te Coudewater overgebracht. H. M. de Koningin heeft de eeremedaille van de Oranje-Nassauorde toegekend aan de heeren E. Vincent en J. W. Trommelmans, beidsn van de maatschappij //MechelenTer- Neuzen" te St. Nicolaas. Naar we vernemen zal de stoomtram z/HulstWalsoorden" over 1907 een dividend van' 7 °/0 uitkeeren. Het dividend uit de exploitatie verkregen be- draagt 5 °/0, en uit de exploitatie van 16 wagens breedspoor 2 °/o, te samen dus 7 °/0. (Zel.) Door een onvolledig seinen van het te Aardenburg voorgekomen ongeval was ons be- richt in het vorig numiner niet geheel juist. Nader wordt bericht dat de 27jarige land- bouwerszoon P. D., te Draaibrng, gemeente Aardenburg, zooals gewoonlijk was uitgereden, om bij eenige landbouwers melk op te halen, voor de boterfabriek aldaar. Waarschijnlijk mis- leid door den dikken mist of tengevolge van het schrikken van het paard, is hij met paard en wagen van den weg, die daar zeer hoog loopt, in een sloot terecht gekomen. Het lijk van den ongelukkige werd eenigen tijd later gevonden, liggende onder de kar, die hem de borst had ingedrukt. Sluiskil. Aan den prijskamp op het biljart bij den heer Colsen alhier op 9 Februari j 1. namen 40 spelers deel. De eerste prijs werd gewonnen door K. Bou- wens van Philippine en F. Jacobs van West- dorpe de tweede door J. Riddering van Sluis kil en J. de Krijger van Philippinede derde door A. Machielle van Sluiskil en W. van Drongelen van Sluiskil en de vierde door A. de Hulster van Driewegen en A. van Looy van Sluiskil. Zaamslag, 10 Feb. Door den heer K. de Kraker, wethouder, is ontslag genomen als lid van den Gemeenteraad. St. Jausteen, 10 Febr. De heer P. A. Kunst, onderwijzer aan eene bijzondere school alhier is, ingaande 1 April a. s. benoemd in gelijke betrekking te' Scheveningen. Den 15den Februari a. s., zal het 25 jaren geleden zijn, dat Z. Eerw. heer W. F. Schets alhier als pastoor zijn intrede deed. Ofschoon deze het verlaugen had te kenneu gegeven dat deze dag onopgemerkt zou voor- bijgaan, maken de parochianen zich op, om deze feestelijk te herdenken. De voorbereidende maatregelen worden reeds genomen. Het feest zal voor alles ook,een kerkelijk karakter dragen. Eene extra-bedeeling der arinen en onthaal van de schooljeugd zijn ook voorgenomen. De bemesting van vSas. Te Tijnje (Fr.) is, naar de L. Ct. meldt de 24jarige veekoopman B. Bruinsma, oudste zoon en verzorger van het gezin, bij een der sluizen aan den Uilesprong, waarschijnlijk door de duisternis inisleid, te water geraakt en verdronken. Een 19jarig vrouwtje, dat Vrijdag te Amsterdam terechtstond wegens diefstal van een paar oorbelletjes, vertelde, dat zij en haar kindje door haar man verlaten waren. Zij trok daarop met haar kind bij familie in, en toen deze haar verweet dat ze niets inbracht, pleegde ze den diefstal. Ze werd vervolgd, maar aan- vankelijk niet gearresteerd. Toen ze door den rechter-commissaris werd ontboden, kon ze niet verschijnen, omdat haar kind door kokende koffie brandwonden had be- komen daarop werd ze gearresteerd en zat nu sedert twee maanden in voorloopige hecbtenis. Het O. M. eischte veroordeeling tot vier maanden. De verdedigers pleitte clementie. Men meldt uit Roermond Yoor de eerste maal werd Donderdagnamiddag voor de oude z.g. penitente-school vischafslag gebouden. Door B. en W. was het voorplein van genoemde school voor dit doel aangewezen. De heer R., gemeenteraadslid, van meening, dat men daardoor tegen door hem verkregen rechten handelde, liet gedurende den afslag voortdurend twee met paarden bespannen karren af- en aan- rijden en asch op- en afladen, ten einde daardoor het welslagen van den afslag te belemmeren. Een en ander had tot gevolg, dat een groote menigte nieuwsgierigen zich op het afslagterrein verdrong en de politie de handen vol had om de orde te handhaven. Hoewel het af- en aan- rijden der karren den goeden gang van zaken wel eenigszins in den weg stond, werden toch goede prijzen besteed en slaagde deze eerste vischafslag volkomen. Dinsdagnacht werd voor de kazerne der marechaussee te Horst een om hulp roepenc man ontdekt, zoo erbarmelijk toegetakeld, dat hij onkenbaar was. Later bleek het iemand uit Maasniel te zijn, die zijne familie te Mete- rik wilde bezoeken. Hij moet door jongelui, die van de Maas- breesche kermis huiswaart* keerden, gestompt, geslagen en met een touw aan het been tot voor de kazerne gesleurd zijn. Er bestond een veete tegen dien man omdat toen hij vroeger te Horst woonde, de school- kinderen, die zijn woriing moesten passeeren, veel last hadden van zijn 9 kinderen, ruwe onbeschofte deugnieten. Daarin ligt waarschijn- de oorzaak der onmenschelijke behandeling, vvaarvan men de daders op 't spoor is. Terwijl juffrouw Van Putten in de Ben- tinekstraat te Amsterdam Vrijdagmiddag even afwezig was, hebben eenige brutale insluipers de gelegenheid gehad om hare woning, na verbreking van het deurslot, binnen te gaan en een onderzoek naar haar geld en sieraden in te stellen. De dieven, die slechts korten tijd aanwezig rnoeten zijn geweest, wisten zich van 80 gulden en eenige goudeu en zilveren voorwerpen meester te maken. Toen de juf frouw thuis kwam vond zij den boel geheel door elkaar geworpen. Een inwonende onder- wijzeres bleek eveneens de dupe ran de onaange- r.ame historie te zijn. Ook van haar had men geld en sieraden ontvreemd. Uit Tiel wordt gemeld, dat de justitie Zaterdag een onderzoek heeft ingesteld iu zake het overlijden van R. v, d. B., te Ochten, die vermoedelijk is overleden na het toedienen van een dosis morphine. Men meldt uit Steenwijk Voor enkele dagen kwam men bij den winkelier HWagter, nadat het huis enkele oogenblikken onbeheerd had gestaan, tot de ontdekking, dat iemand aan de achterzijde de woning was binnen- gedrongen. Een verder onderzoek leidde tot de ontdekking, dat uit de toonbanklade ongeveer f 9 was verdwenen. Hoewel men tegen niemand verdenking koesterde volgde toch aangifte bij de politie. Deze kreeg argwaan tegen F. S., een elfjarig meisje, door haar buitengewoou snoepen. De heer B. van Toledo, inspecteur van politie, stelde nu een onderzoek in en vond in de school, in het naaikistje van genoemd meisje, verborgen in een chocaladebusje, een bedrag van ongeveer 7.50. Bekentenis volgde 1.50 had zij voor lekkernijen uitgegeven. Douderdagavond is nabij Maastricht zekere H. door een goederentrein overreden, met het gevolg dat hem de beide beenen werden verbrijzeld. De ongelukkige is later overleden. Hij was 31 jaar oud, gehuwd en vader van 2 kinderen. Men meldt aan de Tel. uit Oosterhout d.d. 6 Febr. Hedennacht, omsteeks halfvier, heeft bij den heer A. T., een vermogend leerlooier, woonachtig op het Oosteind, een dorp, behoorende tot deze gemeente, een brutale inbraak plaats gehad. Na door het openschuiven van een raam zich toegang te hebben verschaft, is de inbreker gekomen in de kamer, waar het echtpaar T. te bed lag, heeft, na een kast doorsn.uffeld te hebben, de daar aanwezige brandkast geforceerd en daaruit een bedrag van veertig gulden en een gouden horloge ontvreemd. Op dat oogenblik werd mevr. T. wakker, en viel haar oog onmiddellijk op den brutalen kerel. Zij gaf een gil, waardoor haar echtgenoot ontwaakte en de inbreker op de vlucht sloeg. Op heeterdaad gesnapt. 1 n een werkplaats op het Rotterd. Abattoir werden voortdurend groote partijen darmen gestoleu. De politie hield de wacht met veel geduld en op zekeren nacht bespeurde zij dat een gat in het dak werd gemaakt en een touw neergelaten. Langs dit touw gleed een man af, die tot zijn grooten schrik opeens bij den kraag werd gepakt en gearresteerd. Twee handlangers poetsten de plaat. De arrestant was in het bezit ran 22 leege zakken. Het is de 25jarige darmenzouter J. v. H. Men meldt uit Tilburg Ten huize van zekeren A. Venmans zijn na het gebruik van pannekoek de vrou w des huizes en vier der kinderen ongesteld geworden. Een 7jarig meisje is ondanks geneeskundige hulp reeds bezweken. De overigen verkeeren nog in levensgevaar. Twee kinderen van een der buren die ook van de koek gegeten hebben, zijn eveneens ongesteld geworden. De politie deed de noodige inbeslagnemingen voor een scheikuudig onderzoek. De uitslag hiervan is, dat aan geen misdaad, maar aan een noodlottige vergissing het ongeluk is te wijten. De zieken nemen in beterschap toe. Door de politie te Gouda zijn Vrijdag twee personen gearresteerd, die verdacht worden van het maken en uitgeven van valsch geld. De zaak is ontdekt, toen een wegens dronken- scbap gearresteerd individu, een bekend straat- type, werd gef'ouilleerd en daavbij eenige valsche guldens voor den dag kwamen. Een nader verhoor bracht aau 't licht, vanwaar het valsche geld aikomstig was. Een direct ingesteld onder zoek had de arrestatie van twee personen, K. S. en F. H., tot gevolg. Beiden zijn knutselaars. half rijwielreparateur, halfsmid. Gereedscliappen enz. werden in beslag genomen. Voor een letterzetter, die, om zich uit- keerinc te verzekeren, aan een agent der Ryks- verzekeringsbank een onware opgaaf had gedaan omtrent de oorzaak van een hem (in een vecht- partij) toegebrachte verwonding, eischte Vrijdag het O. M. bij de Amsterdamschp rechtbank 3 maanden gevangenisnog matig, want tie rechter kan voor zulk een feit gaan tot o jaren. Donderdag werden in het district van Saksisch Vogtland vijf aardschokken gevoeld over een uitgestrektheid van honderd vierkante mijlen. Er werd veel schrik door gewekt. Verschei- dene fabrieken moesten het werk stil leggen, gedurende heel den dag, daar de weiklieden niet in de gebouwfen wilden gaan. Een vrouw is van schrik gestorven en verscheidene per sonen werden gekwetst door steenen, gevallen van in aanbouw zijnde huizen. De ontmaskerde hongerkunstenaar Sacco moest gisteren voor de schepenrechtbank te Elberfeld terecht staan. De voorzitter heeft •echter Sacco, toen hij zijne vertooningen gaf, bezocht en daarvoor het intreegeld van 30 pf. betaald. Hij achtte zich dus bevooroordeeld en verwees de zaak naar een andere afdeeling van de schepenrechtbank. Zoodoende is het geding nu voor onbepaalden tijd uitgesteld. Alfred Scott, de uitvinder van Scott's Emulsion, is te Geneve overleden. Hi] was een Amerikaan, in 1846 geboren en op21jari- gen leeftijd kwam hij te NewA ork om zijn fortuin te zoeken. In 1873 waren de medische autoriteiten eenstemmig in hun lof over de levertraan, maar het groote bezwaar was de onaangename lucht en smaak, waardoor zij veel minder werd gebruikt dan de doctoren wel wenschelijk achtten. Dat bracht Scott op het idee om te trachten, dit bezwaar weg te nemen en in samenwerking met zijn neef, Samuel Bowne, vond bij een wijze van berei- ding uit, waardoor de levertraan al haar medi- cinale deugden behield, maar tevens aangenaam van smaak en licht verteerbaar werd. In 1876 brachten zij hun product in den handel als de nu algemeen bekende //Scott's Emulsion' In 1884 werd het in Engeland ingevoerd en van daar ging het heel Europa door, Scott begaf zich meermalen naar Noorwegen, waar op de kust, de visschen worden gevangen, wier traan hij voor zijn product noodig heeft. Op een van zijn reizen liet hij zijn portret maken in een straat van Bergen als visscher gekleed en met een groote visch op zijn rug. Dat por tret diende hem sedert tot fabrieksmerk. Nu door den Koningsmoord de aandacht op het Pyreneesche schiereiland gerichtis, schrijft de Madridsche correspondent van de /,N. R. Ct." •over de typische toestanden, die nog in Spanje bestaan. Madrid noemt hij een wonderlijk mengelmoes van oud en nieuw, van vooruitgang en achter- lijkheid. Tusschen de electrische trams en snorrende automobielen, beweegt zich nog de nachtwacht door de helverlichte straten, met zijn lantaarntje in de eene, zijn speer in de andere hand. En nog zoo lang is het niet geleden, dat hij met droomerige stem zijn ,/Wees gegroet, allerzuiverste Maria, het is half een, de lucht is helder" door de straten zong. In de oudere steden van Spanje heerscht deze gewoonte nog en verhoogen het antiek schoone merkt hij op. In een herberg in 't Belgische dorp Lanaeken zou een hanengevecht plaats hebben en er waren wel 100 personen voor opgekomen. De herbergier werd echter verwittigd, dat de gendarmerie zou komen en hanen en toeschou- wers trokken, gevolgd door de gendannen, te Caberg het Hollandsche grondgebied op, waar de tent werd opgeslagen en de wedstrijd zou hervat worden. Hier echter werden zij wederom verontrustde Hollandsche douanen wilden de hanen benaderen, als niet gekeurd. Een ge- vecht ontstond tusschen de douanen en de hanenvecbters. Een haan werd benaderd en naar Maastricht vervoerd. En toen de mannen met hun hanen weer over de Belgische grens wilden, werden de dieren aan het Belgische bureau te Smeermaes aangehouden. Gepensioneerde roovers. Het schijnt den roovers' in Turkije mag men de //Daily Telegraph" gelooven, naar den vleeze te gaan. Zoolang ze jong en krachtig zijn, ver- vullen zij hun ,/beroep", laten het land van vrees sidderen en worden beroemd. De bevol- king steunt ben uit hoogachting of uit angst, en °de overheid zit hun maar weinig aan den kraag. Maar wanneer de Turksche roover oud wordt, verlangt hy, evenals leder ander mensch, naai een kalm leven. Hij begint dan ten aanzien van de autoriteiten zoete broodjes te bakken, en zet het in den regel door, dat hem genade wordt geschonken, en dat hij zich viecdzaam ergens kan vestigen, waarbij hij maandelijksch z/pensioen" ontvangt, dat hem behoedt voor hongerlijden. Als voorbeeld haalt de //Daily lei. den roover Teotirji aan, die in de buurt van Smyrna van een regeeringspensioen leeft. Daar deze waardige bandiet echter nog heelemaal niet oud is, en bovendien nog leden van zijn beride bij zich heeft, hebben de mogendheden de Turksche regeering verzocht, den man een woonplaats aan te wijzen, waar hij minder in de verzoeking komt, zijn vroeger vak weer te gaan uitoefenen. Een ander geval is, dat van Mahmoed 1 eli- van, die in de buurt van Konstantinopel zeer actief optrad, en een aanzienlijk aantal moorden had begaan. Eens op een dag was de bandiet zoo mdis- kreet, een politieagent te vermoorden. Dit nam de overheid hem zeer kwalijk, weshalve zij den man deed gevangen nemen. Toen hij pa de gerechtzittmg naar de_ ge vangenis zou worden gebracht, sprong hij op Vooral op oude weiden en op klaveratoppel wordt met goed gevolg vlas geteeld, al valt het niet te ont- kennen, dat, op oude weiden vooral, het gewas soma van schadelijke insecten (ritnaalt of koperworm, emelf enz.) te lijden heeft. Een bemesting met stalmest daaraan toe te voegen, is niet raadzaam, omdat men niet in staat is, deze mestsoort zoo gelijkmatig uit te spreiden dat er later geen zeer welige naast schralere plekken ontstaan, m. a. w. dat men niet een mgiligk gewas bekomt. Beter is het, ter vermeerdering der opbrengst en ter verbetering der kwaliteit van den vezel dan zijn toe- vlucht te nemen tot kunstmeststoffen. Van die meststoffen komen dan vooreerstin aanmerking de stikstofhoudende. Volgens een bekend Duitsch des- kundige, prof. Dr. Stutzer, verdient op vlas de chilisal- peter de voorkeur boven de zwavelzure ammoniak (die zooals men weet, ook zoorkomt in ammoniak-super- phosphaet (7 X 9) en andere stikstofhoudende meststoffen, omdat de chili den groei sterk bevorderd en den vezel langer en weeker maakt. Dat het voor een krachtige ontwikkeling van het gewas van veel belang is, dat dit vooral in den aanvang over een ruime hoeveelheid zeer gemakkelijk opneembare stikstof kan beschikken laat zich met het oog op den korten groeitijd, zeer goed verstaan. Men geve dan van chilisalpeter 150 a 175 K.G. per H.A. en wel in twee keer, n.l. de helft bij hetzaaien en de andere helft als de jonge vlasplanten beginnen op te schieten, z. g „uit de olie komen." Volgens sommigen zou de aanwending van chilisal peter op vlas den vezel wel lang en week, doch minder sterk doen worden. Dat laatste kan echter alleen het geval zijn, ah men de chilisalpeter te laat, met name niet op de door ons aangegeven wijze aanwendt of als men naast chili geen phosphorzuur- of kalihoudende meststoffen aanwendt. Als phosphaatbemesting geve men superphpspliaat en wel van het 14 percentische 350 K.G. per H.A. de helft hiervau onder te ploegen, de helft in te eg^en, natuur- lijk voor het zaaien van het gewas, terwijl als kalibe- mesting men bij voorkeur kainiet geeft. Deze meststof werkt niet alleen zeer gunstig door de kali, maar ook door het chloor, die ze in ruime hoe veelheid bevat. Het chloor werkt nl. zeer gunstig op de vorming van fijne, sterke, taaie vezels. Diegunstige werking van het chloor is dan ook de oorzaak hiervan, dat vlas uit nieuwe pas ingedijkte zeepolders boven dat van andere gronden uitmunt in kwaliteit en men daarvoor doorgaans hoogere prijzen bedingt. 'tis dus zeer juist gezien, Wat kapelaan Roes in zijn aardig werkje //bemesting van zandgrond" zegt: »Vias (en hennip) rnoeten altijd met kainiet bemest worden, omdat chloor, dat meestal veel in kainiet gevonden wordt, taaie vezels geeft". Natuurlijk mag ook de gunstige werking der kali uit kainiet niet worden voorbijgezien. Van dez eplanten voedende stof onttrekt een goed gewas van vlas per H.A. 75 K.G. aan den grond, tegen 57 KG. stikstof. Van kainiet mag gerust een hoeveelheid van 300 a 350 K.G. per H.A. worden aangewend, de helft hiervan onder te ploegen, de andere helft in te eggen. Deze meststof geeft aan het vlas de zoo gewenschte mooie gele kleur.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2