Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 8 Februari 1908. 48" Jaargang. Bekendmaking. No. 5107. Buitenland. De toestand in Portugal. FEUILLETON. rWEEDE TTT.AT1 Burgemeester en Wethouders van Hoek maken bekend, dat gelegenheid tot Yaccinatie zal worden gegeven op Dinsdag 18 Februari 1908 tusschen een en twee ure 's namiddags, voor degenen die wonen in de Kom, Hasjesstraat en Maurifcsfort en omstreken. Wcensdag 19 Februari 1908 op denzelfden tijd, voor degenen, die wonen in het Paradijs, Boeregat en de Knol en omstreken, beide dagen ten hnize van den geneesheer. Hoek, den 7 Februari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. z/Zie daar je werkmoet de Koningin- Moeder Marie Amelie, wijzende op de lijken van haar echtgenoot en zoon, Joao Franco hebben toegeroepen, toen deze Zaterdagavond de lijkkamer binnentrad. Zwijgend en star voor zicli kijkend, ging de Minister daarop het vertrek uit. Thans is hij ook uit Portugal heengegaan. Wie voor Portugal geen terugkeer der booze tijden wenscht, hoopt voor goed. Zijn vlucht uit het land, auders is zijn ver trek bezwaarlijk te noemen, werpt een schel licht op zijn daden der laatste maanden. Meer en meer komt 't aan het licht, dat hij den kwaden geest van 't land geweest is, die door zijn heerschzuchtige en harde regeering het volk opzweepte tot vorstenmoord, een der erustigste misdaden van een volk. Nu is hij weg, bang voor 't door hem uit- getarte volk, 't lijf bergend door laffe vlucht. Waar naar toe Naar Madrid naar Engeland 't Valt niet op te maken uit de telegrammen- reeks. Maar weg is hij, dat is Jt voornaamste. Het Portugeesche volk herademe en zoeke nu de bloedige smet, die het Zaterdag op zich wierp, zoo goed mogelijk weg te wasschen Men is thans druk bezig te Lissabon de rouwkapel in gereedheid te brengen, die, ge- heel met zwart fluweelen draperieen afgezet, met goudfranje behangen wordt. Breede goud- borduursels, met zwart gesoutacheerd, versieren deze sombere prachtdie ook het koor en het hoofdaltaar omgeeft. De grond wordt met een zwart tapijt bedekt. Aan het plafond wordt een Koningskroon bevestigd, waarvan lange crepe linten, die op de galerijen tegenover het koor samenkomen, afhangen. Gedurende de expositie der lijkkisten neemt de koninklijke familie op de rechter-, het corps- diplomatique op de Jinkergalerij plaats. Het hoofdaltaar verdwijnt bijna geheel onder de decoratie alleen de keilige tafel, waarop hooge zilveren kandelaars prijken, blijft zichtbaar. Midden op het koor zijn de plaatsen, waar de kisten neergezet zullen worden, in gereedheid gebracht. Overal staan zilveren kandelaars. Boven de kisten zal een groot crucifix gehangen worden. In de omgeving der kapel heerscht doodsche stilte, slechts verbroken door het klokkenspei, dat nu en dan een dooden-psalm laat hooren, waarop de klokken der andere kerken met somber gelui antwoorden. SO 25) De graaf echter was 'n andere meening toe- gedaan en zeide, dat Ifij 't beter vond hiermede vooreerst nog te wachten en den winter nog voorbij te laten gaan, omdat hij nu toch vrijen toegang op 't slot had, terwijl haar vader door zijn herhaalde bezoeken misschien de schellen van de oogen zouden vallen. ,/Buitendien kom ik dan in mijn nieuwen rang en doe formeel aanzoek om de hand van mijne dierbare Catha- rina," ging hij voort//de oude heer geeft zijne toestemming, mijn goede oude overste schrijft 'n verzoekschrift met een warme aanbeveling aan Z. M., deze geeft natuurlijk concent, alles is klaarKaatje von Brandt wordt plotseling gemefcamorphoseerd in luister goed, in mevrouw de gravin Zarnacki De hartelijke toon en bezielende taal deden Kaatje als aan zijn lippen hangen, terwijl de graaf door zijne eigene woorden zoo in agitatie was geraakt, dat hij't meisje aan zijn hart drukte. Zoo bleven ze nog geruimen tijd bij elkander zitten, bouwden luchtkasieelen en schilderden zich de toekomst met de schoonste kleuren af. Eindelijk brak de dag aan, waarop'het ver- ln het //Petit Bleu" bespreekt een kenner van de toestanden in Portugal het mogelijk gevoig van den vorstenmoord. Zal de republiek worden uitgeroepen in Portugal vraagt hij. Er gromt werkelijk een republikeinsch onweder, maar het gevaar komt tocli niet van dieu kant. Het gevaar dreigt veeleer van den kant der hebzuchtige politieke benden, die in het oieuwe ministerie vertegen- woordigd zijn. Do schrijver noemt het nieuwe Ministerie een Ministerie van de begrafenis. Als de lijken van Koning Carlos en den Kroonprins in het graf zullen zijn gedaald, schrijft hij, en de eerste zware rouw voorbij is, dan zult u de verschillende onhandelbare politieke groepen op elkaar los zien vallen. Ernstig gevoel van vaderlandsliefde kennen zij niet. Enkel zucht naar macht dnjft hen. De arme jongen, die zijn kinderspeien moet verlaten om onverwachts voor Koning te spelen, zal natuurlijk niet in staat zijn, de hebzuchtigen met beleid het hoofd te bieden. Zijn moeder, die inderdaad voor hem zal regeeren, of wel zal wilien regeeren, is een wilskrachtige vrouw, gedreven door de edelste bedoelingen. Maar juist haar wilskracht gevoegd hij de zuiverheid van haar bedoelingen zou haar aan den afgrond kunnen brengen, waar de dictatuur in is neergestort. Maar bovendien, achter de Koningin staat de oude Koningin-weduwe, Maria Pia. Dom Carlos had zijn moeder geweerd uit de politiek. Maria Pia is in hooge mate reactionair. Arm Koninkje, dat twee Koninginnen naar de oogen zal moeten zien en arme Koninginnen, die decon- servatieve hebzuchtige politieke benden naar de oogen zullen moeten zien en arm Portugal, De monarchale partijen zullen Manuel II het leven kstig maken, terwijl de republikeinen in alle stilte de republiek blijven voorbereiden. De schrijver zou het zeer dwaas vinden, als de nieuwe regeering een groot aantal politieke misdadigers zou gaan verbannen naar de kolo- nien. Laat hen liever in het land treuren over het verlies van Prins Lodewijk Philips, die een voortreffelijk vorst beloofde te worden. In den grond zijn de Portugeezen geen boos- aardig volk. Zij zijn gevoelig voor een goed woord en het is dwaas, een wond te willen genezen met vitriool. Het nieuwe kabinet heeft gister in een bijeen- komst, die 4 uren duurde, een regeeringspro- grara ontworpen. Heden zouden de bespre- kingen wordeu voortgezet. De algemeene indruk over het Ministerie is zeer gunstig. Te Lissabon is men hoe langer zoo meer overtuigd dat de aansiag is uitgegaan van een op zichzelf staande revolutionaire groep, die van geen partij deel uitmaakte, maar meer anarchistisch gezind was. Het moeten maar zes man geweest zijn. Volgens een andere lezing, zijn er echter meer van die groepen en voeren zij nog meer in hun schild. In diplo- malieke kringen acht men den toestand moei- lijk, maar zonder rechtstreeksch gevaar voor het vorstenhuis, daar de meerderheid van de bevolking niet van een republiek en van avon- turen wil weten en de troepen trouw zijn. Men laakt het nu ook algemeen, dat men de Koninklijke familie in een open rijtuig zonder behoorlijk geleide liet rijden, nadat men al een komplot en vele wapens had ontdekt. Koning Manuel teekende drie besluiten, waar- mee drie voorafgaande, die de pers in haar vrijheid beperkten vervallen zijn. De verboden bladen zullen, zoo bepaalt het eene besluit, van morgen af weer, kunnen ver- schijnen. Een tweede besluit, dat mede wordt ver- lof van den graaf verstreken was en deze ge- voelde diep, dat hem't afscheid zwaar zou vallen hij liet zulks echter niet aan Kaatje blijken maar sprak haar moed in, terwijl hij haar tevens onder het oog bracht, dat hij als officier verplicht was stipt alle orders na te komen en dat dit natuurlijk ook invloed kou uitoefenen op't ver- krijgen van 't concent van Zijne Majesteit. Toen 't oogenblik van scheiden was aange- broken en de graaf afscheid nam, biggelden heete tranen langs de wangen van 't dierbaar meisje, ook hij zelf had moeite ze te bewingen, vooreerst omdat er geruimen tijd kon verloopen eer hij Kaatje weder zou zien, en ten tweede, omdat hij ook nog niet zeker was wat de toekomst hem baren zou. lntusschen beurde hij 't meisje zoo goed mo gelijk op, troostte haar met de hoop van 'n spoedig wederzien en spoedde zich naar den ouden heer, ten einde dezen te verwittigen, dat hij weldra vertrekken moest. Deze haastte zich naar de gezellige huiska- mer, waar men nog eenigen tijd geuoeglijk bijeen zat, terwijl de heer George den graaf op 't hart drukte, zoo spoedig mogelijk zijn be- zoek te hervatten en vooral 't slot Neuenrode niet te vergeten. Dit laatste klonk beide gelieven als muziek in de ooren, terwijl Kaatje haar vader we! om den hals had willen vallen, uit erkentelijkheid dat hij zooveel sympathie voor den haar zoo dierbaren jonkman gevoelde. nietigd, is dat van 31 Jan., waarbij de bevoegd- heden van den strafrechter worden uitgebreid en de privileges van de parlementsleden worden geschorst. De in arrest gestelde leden van het naar huis gezouden parlement zullen op vrije yoeten worden gesteld. Bij de eerste audientie. die Koning Manuel den nieuwen Ministers verleende, bevestigde hij op zeer besliste wijze, dat bij het voornemen heeft trouw te blijven aan de Grondwet. Hij voegde daaraan toe, dat geen herhaling van de dictatuur, hoe de loop der omstandigheden ook moge wezen, gedurende zijn leven zou plaats hebbeD. De bijeenkomst van den ministerraad, waarin verschiliende besluiten genomen werden, leidende tot de onderteekening van de drie bovenbe- doelde decreten, duurde zeer lang en was uiterst belangrijk. De geheele tegenwoordige politieke toestand werd van alle kanten belicht en veroorzaakte een nauwkeurige, diepgaande bestudeering. Men was het volkomen eens, hoewel de titu— larissen der verschillende portefeuilles tot ver schillende partijen behooren. De directeurs- generaal van Buitenlandscbe Zaken en Justitie werden gedurende den loop der beraadslagingen geroepen om inlicHtingen te verschaffen. Na het eindigen der vergadenng legde de president den Koning de decreten ter onderteekening voor. Volgens een bericht zou onder de drie per- scnen die bij den aansiag zijn doodgeschoten, als behooren'de tot de daders een uurwerk- makersgezel zijn, dien met den aansiag niets uitstaande had. Over de samenspanning komt men overigens niets te weten. De twee voor naamste boosdoeners zijn dood en drie mannen die ook als verdacht van tot hen in betrekking te staan in hechtenis genomen waren. heeft men uit gebrek aan eenig bewijs tegen hen in vrijheid moeten stellen. Men weet dat de twee gedoode moordenaars Buica en Da Costa dik- wijls in een kroeg samen kwamen met een student die in een onlangs voorgekomen bom- ontplolfing betrokken was, en die de vorige week op vermetele wijze uit de gevangenis out- snapte en in een automobiel de wijk nam. TER NEUZEN, 7 Februari 1908. Nadat Maandag voor een matig bezette zaal de generate repetitie had plaats gehad, werd Woensdag op de bovenzaal van het Hotel des Pays-Bas" alhier de eerste uitvoering ge geven ten bate van bet ziekenhuis alhier, van de kinder-operette ,/De Prins van Sind". Deze uitvoering is in alle deelen goed geslaagd. Er was een talrijk publiek aanwezig en dit heeft, blijkens de herhaalde bijvalsbetuigingeu, ook genoten. Die bijval was dan ook welverdiend. De heer Heijblom, die deze uitvoering organi- seerde, kan met tevredenheid daarop terugzien, zoo ook de heer Eeckhout, die het musicale deel leidde. Er zijn zeker de laatste jaren operette's op- gevoerd die, wat costumeering en mise-en-scene betreft, schitterender waren dan ,/De Prins van Sind", maar wat de opvoering betreft, was deze niet de minste, daar de verschillende jeugdige krachten berekend waren voor de taak die van hen gevergd moest worden. Geen wonder dan ook dat verschillende tafreelen met belangstelling eu insteinming werden aanschouwd en gevolgd. Bovenal was er belangstelling voor de dwergjes die leuk waren in hun optreden. Er kan echter vol- mondig worden gezegd, dat alle optredende jonge dames en heeren zich goed van hun taak kweten. De heer Eeckhout bracht met verschillende zijner leerlingen quatre-mains ten gehoore, die Na Kaatje eerbiedig de hand gekust en har- te'lijk afscheid van den ouden heer genomen te hebben, besteeg den graaf zijn paard, wuifde nog eenmaal met de hand, reed spoorslag naar zijn garnizoen terug en meldde zich tijdig bij deii overste aan. De overste ontving hem zeer vriendelijk en scheen zeer ingenomen, dat zijn nieuwe officier zoo stipt de orders was nage- komen. //Wel, mijn waarde graaf, waar hebt ge uw verlof doorgebracht, en hebt ge u goed geamu- seerd z/Ik ben te Neuenrode geweest, en heb die dagen op 't slot doorgebracht." Dit laatste zeide hij wel een weinig aarzelend, omdat het bekend was, dat de oude heereu geen beste vrienden waren. ,/Wat zegt ge, op het slot? Bij mijn neef George? Hoe zijt ge daar zoo aangeland, kom, biecht eens eerlijk op," zeide hij met 'n veel- beteekenden blik. De cornet voldeed terstond aan zijn verzoek. //Zoo, zoo," hernam de overste op minder vriendelijken toon, ,/dat is menu eigenljjk minder aangenaam. Enfin, ge kunt buiten dieust gaan en staan waar ge wilt, dat kan ik u niet ver- bieden, maar toch bij mijn neef /,De heer George, heer Overste, is een zeer respectabel man en gastvrij, zoodat ik in zijn huis 'n paar recht genoeglijke dagen heb door gebracht. U zult het mij niet ten kwade duiden, evenzeer deelden in de toejuichingen van het publiek, terwijl het niet te verwonderen was dat de jeugdige zangeres, wier optreden reeds veel belangstelling wekte om hare vrije wijze van optreden, veel succes iimogstte uiet de 3 door haar gezongen solo's. Geen wonder is het dat we reeds het ver- langen naar een herhaling der uitvoering hoorden uiten. Na afloop van bet programma hield het bal, geleid door een goed orkest, dat ook de uit voering reeds had opgeluisterd, nog velen ge ruimen tijd bijeen. Blijkens de advertentie in enkele voorgaande en ook in dit nummer van ons blad, zullen alhier Maandagavond in het //Hotel Centraal" voor het eerst sedert hunne terugkomst uit Indie, optreden de heer Chretienni en mej. Louisette. Zij die zich een vroeger optreden dezer artisteu herinneren, weten, dat men door die soiree te bezoeken een amusement kan ge- nieteu, dat alhier niet dikvvijls geboden wordt. De poging om die gelegenheid te verschaffen verdient dus door een druk bezoek te worden gesteund. We verkeerea weer opnieuw in een mist- periode. Dat ondervinden we terstond door de storing in onzen anders zoo accuraten stoom- bootdienst, waarinede we met het overig deel van Nederland verbonden zijn. Eerst heden namiddag kwam de gisteravond uit Vlissingeri vertrokken stoomboot aan. Deze was reeds spoedig na het vertrek uit Vlissingen ten anker moeten komen. Eenigen tijd later kwam ook een van morgen vertrokken boot aan. Beide booten zjjn weer afgevaren. De brievenbesteller P. A. Willems, van het post- en telegraafkantoor alhier, thans tij- delijk te Rozendaal, is met ingang van 10 dezer definitief overgeplaatst naar het telegraafkantoor aldaar. De vorige week werden van den land- bouwer De Jonge in den Lovenpolder, eenige honderden draineerbuizen vernield, terwijl ook een in de Hoeksche kreek liggende roeiboot van den heer M. werd beschadigd. Omtrent den dader bestaan ernsrige vermoedens. Delbeke, de Belgische Minister van open- bare werken, antwoordde op de vraag van het Kamerlid Anseele, aangaande verbod van door- vaart onder de brug te Sluiskil, op de vaart van Gent op Ter Neuzen, aan schepen die meer dan 5m 10 tot 5m30 diepgang hebben: /.De maatregelen, te nemen om den toestand te verhelpen, waarop door den heer Anseele srewezen werd. vallen ten laste der Neder- landsche regeering. Ik verneem dat de noodige werken werden aangevangen, zoodra de aanwezigheid van den hinderpaal werd vastgesteld in den doorgang der oude spoorbrug te Sluiskil en dat. van af 1 Januari, de dienst van den waterstaat mach- tiging kon verleenen tot de scheepvaart in de gewone omstandigheden". Men schrijft ons Nu de i/Union Sucriere" ontbonden is, worden door verschillende suikerfabrikanten op alle plaatsen een of meer agenten aaugesteld. En daar hier niet alleen door de Belgische suiker fabrikanten langs de grens, maar oofc Noord- Brantsche en in de laatste jaren ook door die uit de Waalsche provincien veel beetwortelen aangekocht worden, is het aantal agenten legio. Dezer dagen wilde zoo'n nieuwbakken agent op de markt te Axel eens beproeven contracten te sluiten voor zijne fabriek. Hij sprak daar- voor een landbouwer aan, die jaarlijks heel wat bieten verbouwt, doch deze antwoordde lachend ,/Ik ben zelf ook agent." Nu een tweede aan- gesproken, doch hij kreeg hetzelfde bescheid. Nog eens een poging gewaagdEen derde landbouwer, met wien hij nogal bevriend was, werd door onzen agent onthaald en onder het drinken van een bittertje, kwam het contrac- teeren ter sprake. En wat bleek Onze derde man was ook agent. or de vierde maal be- proefde hij zijn geluk bij een ander landbouwer en tot zijne niet geringe verbazing was deze ook met een agentschap belast. Dat was onze agent toch al te sterk. Hij keerde huiswaarts en is voornemens voor zijn agentschap te bedauken. dat ik zoo vrij ben zulks te doen opmerken, heer Overste." i/O neen, volstrekt niet, maar ii propos, ge hebt zeker ook kemiis gemaakt met zijne dochter, niet waar ,/Om u te dienen, heer Overste." //Is 't'n lief meisje?" Bij deze woorden zag hij den graaf met 'n doordringenden blik aan. ,/Ze wordt over 't algemeen de j/Roos van Neuenrode" genoemd," antwoordde de graaf ontwijkend. ,/Altemaal zotteklap, vleierij Gij zijt zeker in dien tijd smoorlijk verliefd geworden op dat z/Roosje", dat kan ik mij zoo voorstellen." Yraag excuus, heer Overste." (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 5