pi A g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5107 Zaterdag 8 Februari 1008 48p Gemengde berichten. Landhouwberichten. li oog water getij te Ter Neuzen. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32V2 en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 25. ADVERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. BERSTE Te Middelburg en te Vlissingen zijn, na een voord-racht van den beer Tb. M. Ketelaar, afdeelingen opgericbt, met respect. 45 en 100 leden, van het centraal genootscbap voor kinder- herstellings- en vacantiekolonies. De beer L. F. Duymaer van Twist, lid der Tweede Karner voor Steenwijk, is aan een groot gevaar ontkomen. Te Vollenhove een duiker wilende bezichtigen, begat hij zich daartoe op het ijs. Dit bleek echter niet meer betrouw- baar te zijn, het brak onder bun voeten weg en de afgevaardigde verdween met zijn vriend, den beer Jongman, in de diepte. Met levensgevaar mocht men er in slagen, beiden te redden. Een arme naaister te Baarn had reeds herhaaldelijk bij een familie haar rekening aan- geboden, doch betaling volgde niet. Toen zij dit Zaterdag j.l. weer deed en weer niet betaald werd, zette zij zich op den rand der serre neer en bleef daar zitten met de rekening in de hand. Toen de sneeuw begon te vallen en de deur maar steeds gesloten bleef, brachtr een dame uit de buurt het wachtende vrouwtje een warme stoof en warm drinken. Tegen bet vallen van den avond zat het vrouwtje nog steeds in haar hoekje bij de deur op haar loon te wachten Men meldt uit Duisburg Het te Schiedam thuisbehoorende en door kapitein Koymans uit Rotterdam gevoerde stoom- schip Union II is Dinsdagochtend in een sneeuwstorm, nabij Alsum in aanvaring geraakt met een Egan-stoomschip. De Union II werd in de midscheeps getroffen en zonk binnen eenige minuten. De zich aan dek bevindende kapitein spoedde zich naar de kajuit om zijn reeds slapende familieleden te redden. Echter stond de kajuit reeds vol water, waaruit de vrouw van den gezagvoerder zich ternauwernood kon redden. De drie nog slapende kinderen, oud 6 en 31/'2 jaar en een* van eene maand, konden helaas niet worden gered en verdronken. Bet Egan-stoomschip beliep slechts lichte schade. De 15jarige stoker op1 de tram Tilburg Waalwijk, J. v. B., wonende te Tilburg, had Woensdagmiddag het ongeluk, dat bij het werpen van kolen op het vuur zijn kleeren vlam vatten, waardoor hij aan bet onderlijf ernstige brand- wonden bekwam. Te Garijp (Frbestaat groote spanning tusschen de aanhangers van het Christelijk onderwijs. De een wil het tegenwoordige hoofd der school, den heer Lub, houden, de andere niet. Bij den predikant Ds. Nullman, voorzitter van het schoolbestuur zijn de glazen ingegooid, de onderwijzer Zwart acbt zich des nachts in zijn woning niet veilig. Buitengewone politiemaat- regelen zijn genomen. Men meldt uit Waddinxveen aan het Dgbl. v. GoudaDe bakker P. de Groot, die een gasketel beeft, waarin hij uit carbid zijn eigen licht stookt, wilde Woensdagmorgen met zyn knecht dien ketel schoonmaken en hield daartoe, meenende dat al het gas reeds uit den ketel was, een brandende luciter bij de opening, waarop ^ogenblikkelijk een hevige ontploffing volgde. De deksel van den ketel vloog door het plafond been. De heer De Groot was ge- ruimen tijd buiten bewustzijn. Hij heeft zware brandwonden bekomen aan hoofd en gelaat en zal waarschijnlijk een zij tier oogen moeten missen. Ook den knecht werd een oog uit- geslagen, terwijl zijn arm zoodanig verwond werd dat deze vermoedelijk zal moeten worden afgezet. Hij is daartoe reeds naar het academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd. Te Raamsdonksveer sprong Maandagmor- gen, zoo meldt de 's Hert. Ct., de carbidbak der firma D. P. van Suijiikom Zonen door onbekende oorzaak met een vreeselijken knal uit elkaar. De onderste helft zakte door den vloer, de bovenste vloog met ontzettende kracht door het dak de lucht in en kwam in eene nabur'ge weide neer. Persoonlijke ongelukkeu kwamen niet voor. Zaterdagavond tegen halfnegen vertrok de goederentrein no. 1640, als gewoonlijk met vier remmers, van bet station Staatsspoorwegen uit Den Haag in de richting Gouda. Daar aangekomen, miste men een der remmers, den 22jarigen De J. Onmiddellijk werd gerapporteerd naar den chef. Er werd geseind, den ganschen nacht door een boodschap gezonden naar de moeder van den vermiste j baanwachters werden uitgezonden; maar hoe zij zochten, zij vonden niet?. Toen, tegen half twee, stuurde Den Haag zekerheidsbalve nog eens iemand naar de woning van den remmer en die vond daar De.J., harte- lijk lacbend bij de kachel. Hjj was, toen de goederentrein even het station uit was, van zijn wagen ^esprongen, omdat hij zijn geld gebeurd had en omdat hij zyn meisje beloofd had met haar uit te gaau. Diep in den nacht suisden nog de telegram- men. De deserteur zal wel niet het laatste lachen. -Het ongeluk met de //Amsterdam" is aanleiding geweest, dat een inzender in de z/Berl. Ztg." herinnerd heeft aan een uitvindiug van zekeren Feidel te Charlottenburg. Deze heeft een //mistkanon" vervaardigd, dat het vermogen moet hebben den nevel weg te schieten, gelijk het hagelkanon hagelplaag zou kunnen voorkomen. De uitvinder beweert, dat zijn kanon, op een schip gebruikt, den mist over een afstand van vele kilometers doet neerslaan. Bij genomen proeven moet het kanon uit- stekend hebben void aan. Inde gemeente Hoboken was men Woensdag morgen omstreeks halfacht begonnen met het petroleumstoomschip America leeg te pompen en de benzine liep door een ondergrondsch kauaal weg naar een tank, die geplaatst is op het hoogste gedeelte van den weg. Die tank begon zich langzaam te vullen toen juist 7 uur 40 minuten de tank met een geweldigen slag in brand vloog. Ruiten van de werkplaatsen en van een op de kade rijdenden tramwagen werden verbrijzeld en verscbilleude vensters ingedrukt Onder de bewoners van Hoboken heerschte eerst groote ontsteltenis, maar al heel spoedig keerde de kalmte terug. Uit Montlouis, arrondissement Prades (Oostelijke Pyreneeen) wordt geseind, dat daar zooveel sneeuw gevallen is, dat zij tot 1,50 M. hoog op de wegen ligt. De sneeuwopruimers van het beheer der bruggen en 'wegen kunnen omogelijk daar in voorzien. De postboden zijn niet aangekomen. Ongeveer zes jaar geleden werd "een zekere Castaing, een herbergier uit het dorp d'Arzacq, in de Fransche Pyreneeen, wegens bet piegen van een dubbeleu moord op twee bedienden, tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Dezer dagen kreeg de procureur der republiek bezoek van een ontslagen gevangene uit de vesting du Hu te Bordeau. Fourcade genaamd, die hem vertelde, dat hij de beide moorden op zijn ge- weten had en Castaing onschuldig was veroor deeld Dadelijk werd hij door den rechter in verhoor genomen en hij verklaarde ironisch //lk alleen heb de twee bedienden gedood en nog vele andere menschen, ongeveer twintig in getal De rechter bleef tegenover deze eenigszins vreemde verklaringen sceptisch, vooral daar Fourcade weigerde bijzonderheden te geven. lutiusschen is het zeker, dat een onschuldig veroordeelde zes jaar lang in de gevangenis heeft gesmacht. De Duitsche bestuurbare luchtballon heeft Dinsdag een gevaarlijke reis gedaan. Na de °Ps)ytPng werd de ballon door een waren sneeuwstorm overvallen, waarop de officieren- luchtschippers moesten trachten in het open veld te landen. Nadat de ballon een dak van een huisje had afgerukt, konden boeren het gevaarte grijpen en de luchtschippers uit hun gevaarlijken toestand redden. De ballon kwam er zonder schade af. De Engelsche stoomboot Saint-Cuthbert, van Antwerpen naar New-York, is voor Kaap Sable op de kust van Nova Scotia brandend verlaten. De Cyrmric bracht*haar hulp en gedurende 9 uren hebben de booten der Cyrmric, in drie reizen, 37 man gered, er in begrepen kapitein Lewis. Verscheidene hunner zijn erg verbrand of gewond. Een boot van de St.-Cuthbert, met 15 man, die Zondag het schip verlaten hadden, is om- geslagen en alle opvarenden zijn verdronken. Onder de opvarenden waren een aantalBelgeu en de meeste anderen der bemanning, hoewel vreemdelingen van allerlei naties, waren te Antwerpen gevestigd, waar ook de geheele lading verzekerd was. De gebroeders Wrigt, van wiens zorg- vuldig geheira gehouden vliegmachine men nog altijd niet anders weet dan dat zij tot de allerbeste behoord, zijn na een reis door Europa waarvan zij de reden niet wilden zeggen, in de Ver. Staten teruggekeerd en kondigen den bouw aan van een vliegmachine die weldra ver- rassende resultaten zal behalen. In een dorpje, honderd en dertig werst van Chabarowski in Middel Rusland, heeft een vreeselijke misdaad plaats gevonden; het hoofd van een gemeente met zijn bloedverwanten, te zamen vijf mannen, zeven vrouwen en drie kinderen, werden op wreede wijze vermoord. Er werd voor 18,000 roebels aan goud en papieren gestolen. De Amerikaansche bladen weten te berich ten, dat Thaw's moeder uit Pittsburg vertrek- ken zal, om in de buurt van 't krankzir.nigen- gesticht, waar haar zoon vertoeft, te kunnen wonen. Toen Harry in de inrichting ktvam, werd hem op een slaapzaal, waar 49 andere patien- ten vertoeven, een bed aangewezen. Een maand lang moet hij hier in observatie blijven, dan zal hij misschien' een eigen kamer mogen be- trekken. Toen Thaw het vonnis hoorde was hij rade- loos en wilde absoluut niet naar het gesticht. Eerst toen men hem zeide, dat dit de eenige weg was, om over niet al te langen tijd de vnjheid te herkrijgen, stemde hij toe. GRASMEST. Dat ook de weide en het liooiland moeten bemest worden, wie twijfelt er t.egenwoordig nog aan 't Is maar de vraag hoevcaarmede Toch is die vraag niet moeiljjk te beant- woorden. Er is geen enkele reden, waarom bet bouwland ivel en het grasland niet zou moeten hebben een volledige bemesting. Ook de weide moet dus, behalve kalk (die ge waar- schjjnlijk reeds gegeven hebt) tot bemesting hebben stikstof, phosphorzuur en kali. Zonder de stikstof ontstaan er te veel klavers, zonder het phosphorzuur en de kali verdwijnen ze. Een uitstekende bemesting voor de weide en het hooiland (zoowel in het voorjaar, als na de eerste snede) is daarom Ohlendorff's speciale grasmest, die opzettelijk voor weidebemesting vervaardigd is op de basis van Peru-Guano. Vooral de grassen hebben voedingstoffen noodig, die hun gedurende de gansche groei- periode ten dienste staan. Dat vinden zij in de organische Peru-Guano, dus ook in genoemde grasmest. Wanneer men in Februari of Maart ongeveer 500 it 800 K G. van deze grasmest per hectare uitstrooit, bespaart men zich een massa werk en is men er zeker van, dat de stikstof en het phosphorsuur en de kali gelijkmatig verspreid zijn. Het, gras zal overvloediger en in betere kwaliteit groeien. Zure grassen, inossen euz. verdwijnen en de weide betaalt honderdvoudig het haar gegevene terug. IN GEZONDEN STUKKEN. STORM, DAGEN. Yoorrn. Nam. Zaterdag 8 Februari 6.8 6.33 Zondag 9 n 6.58 7.26 iVlaanaag 10 n 7.57 8.31 Dinsdag 11 9.11 9.50 Woensdag 12 10.32 11.12 Donderdag 13 n 11.46 Vrijdag 14 n *0.14 12.40 Pit blad verwcliljnt Maandag-. Woi-imlag. en Vrij<l»sr«vond, uHgezonrterrt op FeertdaRen. bij «le Kir inn l». 3. VAW UK KjFkHK Ter Venzen. December. Droevig grauw misverft bet firmament: Oinlloerst van neevlen haast zich Helios naar 't end Der korte bane. Vroeg sluit het West den slagboom achter hem en klimt Op bieede wiek de donkre nacht ornhoog, doorglimd Van ster noch mane. In voelbre duisternis, die 't al tot edn versmelt, Als in den baaierd, voor er scheiding was gesteid, Ligt de aard bedolven. Nog heerscht ei rust in 'trond. Maar luister! Eensklaps stoot Poseidon, fel vergramd, zijn drietand in den schuot Der zilte golven, Een schok doorbeeft het diep. Het stormend windenheer Vliegt uit zijn holen op en stort zich huilend neer Op 'tsiddrend water;- En bergswijs gulpt dit op, verbolgen, nu de hand Des sterken 't raw beroert, en tuimelt naar het strand Met wild geklater. De branding bruist en bruit. Een Hunnenschaargelijk, Berent de dichte drom der baren duin en dijk, Doorwoelt de zanden En beukt op kaai en muur en rukt aan wal en weer, Of 4 al verzinken moest in 't opgeruide meer, En stedn en landen. De afgrond opent zich en braakt zijn monsters uit: Kuudbloedige demonen, die bij 'c helsch gelluit Der woeste winden Hun spel nu drijven vratig, scherpgetand gebroed, Geschubde tijgers, die in 't barneu van den vioed Hun prooi verslinden. Op 't hooge golfgebergt, in waterdalen, hoi En diep, daar hupt het dartel hoen van de oude kol Der Noordsche wellen En sclireeuwt zijn rouwen kreet in 't baldreud krijgsgerucht Van storm en zee, terwjjl door 't zwarte ruim der lucht De wolken suelien, Tot wilde vlucht genoopt. Gelijk de meeuw het perk Des strijds verschrikt ontvliedt op rap bewogen vlerk En naar het droge Zich spoedt, zoo jaagt het zwerk en schreit zijn jammer uit In woeste vlagen, tot de worstling zij gestuii En 't rusten moge. De lange, bange nacht verstrijkt. Het scheemrend Oost Brengt eindelijk den morgen weer; maar onverpoosd, Niet razens moede, Doorgiert de orkaan het ruim en zweept het wolkgevaart Oustuimig voor zich uit en striemt de kreunende aard In blinde woede. Laag driji't het somber zwerk het giet zijn ganschen last Nu uit: de hagel kieltert en de regen plast In stroomen neder. De zee bestookt de kust met haar geheele macht; Teruggeslingerd, keert zij steeds met versche kracht Ten aanvai weder. Achziet ge een mijl of drie van hier, ginds, door uw glas, Zoo dit het voehiiioers kan doorboren, in den plaa Dat onheilsteeken 'tZijn zeilen, masten, die, nauw merkbaar voor 'tgezicht, Daar uit de zandbauk, waar de kiel verzonkeu ligt, N*og opwaarts steken. En, Hemelkan het zijn? Zie menschen, vastgesjord Aan 'tsteunsel, dat hun rest, gedurig overstort Van koude stroomen, Verstramd en afgetobd in 't prangen van den nood, Die bergen daar nog 'tlijf en zoeken aan den dood Aldus te ontkomen. De reddingboot! Vergeefs doorworstelt zij den vloed En kampt beur kloeke manschap met dengrootsten moed: Lie hooge zeeen Verhindren 'tliel'dewerk zij keert. Een tweede nacht, Niet min verschriklijk dan dieging, wordt doorgeoracht In slervensweeeu. Zij zijn verloren Necn de hulpe is nabij Een kleine visschersschuit komt 't redloos wrak op zij Laat 't dundoek wappren, Vol fierheid, braven die drie ievens hebt gered, En juicht, nu ook de vierde op 't vaste is gezet Door andre dappren. Al loere ook 't verderf bij 't woeden van d'orkaan In 'tziedend nat, toch gordt de menscher.miu zich aan En redt den moeders De zonen, 't kroust den vader uit de helsche kolk, Zoolang er helden zijn als 'tonvervaarde volk Der Vijf Gebroeders. F. VAN DIXHOORN. Ter Neuzen, Januaii 1908. ,i ii

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1