No. 51 OR A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. een OETDERWUZER AanbestecLing Zand. 200 Ml Flaatzand. Ponderdasr R Februari 1908. 48' -laargang. het leveren van Rinnenland. FETJILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor^meiBka f 1,321/J en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert ziclf bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brieyenbushouders. ADVERTED TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Tel efoon No. 25. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Bij het openbaar lager onderwijs in de gemeente TER NEUZEN wordt gevraagd in het bezit der akte j. De jaarwedde bedraagt 550,met 4 vier- jaarljjksche verhoogingen van 50, Stukken in te zenden aan den Burgemeester voor 24 Februari 1908. Ter Neuzen, 3 Februari 1908. Burgemeester en Wethouders van Ter NeuzeB, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEU ZEN zullen op IViaandag 17 Februari 1908, ties n a midday a drie uur, ten gemeentehuize, in het openbaar aanbesteden De voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente-secretarie, alwaar gezegelde inschrij- vingsbiljetten kunnen worden ingeleverd tot op het uur der, besieding. Ter Neuzen, 3 Februari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Nadat de Voorzitter, de heer Roell, de vergadering der Tweede Kamer van gisteren geopend had, herdacht hij in de volgende be- woordingen den Koningsmoord in Portugal //Mijne Heeren Ik vertrouw uiting te geven ook aan uw gevoelens, wanneer ik van deze plaats met af- schmv den aanslag herdenk, die, met zoo nood- lottige gevolgen, tegen het vorstenhuis eener bevriende natie werd beraamd en uitgevoerd. Deernis met de hooge slachtoffers daarvan paart zich aan deelneniing in den rouw hunner Koninklijke betrekkingen, zelven ter nauwernood aan het dreigend doodsgevaar ontkomen. De verontwaardiging, door deze euveldaad opgewekt, beperkt zich niet binnen de grenzen des lands, waarin zij werd gepleegd, doch daarin wordt ik houd mij daarvan verzekerd ook door ons volk in zijn onderscheidene geledingen ten zeerste gedeeld. Ik heb de eer u voor te stellen, mijne heeren, Zijne Excellence den heer Minister van Buiten lanusche Zaken uitte noodigen zijn tusschenkomst //Ik ben gereed, lieve vader," zeide ze, hare tranen afwisschende en haar gelaat met eenig reukwater besproeiende. De heer George geleidde zijne dochter naar de receptiekamer en drukte haar nog eens op 't hart, zich vooral tegenover dien vreemden heer kalm te houden. De oude heer had na tuurlijk geen de minste gedachte, dat zijne dochter en de deserteur elkander reeds meer malen gezien hadden. Toen beiden binnentraden, stond de cornet eensklaps in positie en maakte eene eerbiedige buiging. Hoe gaarne had hij zich aan Kaatjes voeten geworpen en haar vergiffenis afgesmeekt voor 't leed dat hij haar, hoewel onwillens, had veroorzaakt. Op dit oogenblik zou dit groote dwaasheid zijn geweest, ofschoon de cornet 'n groote mate zelfbeheersching noodig had. zulks na te laten. In den blik. dien hij haar echter tcewierp, kon ze duidelijk lezen te wiilen verleenen, opdat de door mij uitge- drukte gevoelens als die van de Nederlandsche Tweede Kamer der Staten-Generaal aan de Portugeesche regeering mogen worden kenbaar gemaakt." De Minister van Buitenlandsche Zaken, Mr. Van Tets, sloot zich nam ens de Regeering bij die woorden aan, en zei dat hij de tolk bij de Portugeesche regeering zal zijn van de door den Voorzitter geuitte woorden. De Kamer onderzocht daarna de credietwet van Oorlog in de afdeelingen. TER NEUZF.N, 5 Februari 1908. Tot de voorbereidingsklasse der zeevaart- school te Vlissingen is, na gehouden examen o. m. toegelaten P. van Oppen van Ter Neuzen. Bp leden van gemeentebesturen en ambte- naren van gemeenten heeft groote ongernstheid gewekt het antwoord van de regeering aan het Kamerlid Van Dedein, dat als //krijgsman in werkelijken dienst" moet beschouwd worden ieder militie- en laud weerplichtigedie herhalings- oefeningen of inspectie maakt. De gemeentewet verbiedt aan burgemeester, secretaris, outvanger, ambtenaren van den burgerli|ken stand en leden van den raaa om te zijn /krijgsman in wer kelijken dienst." Reeds dus het maken van de jaarlijksche inspectie voor militie of landweer doet volgens de regeeriugs-opvatting veer de betrokkenen het raadslidmaatschap verliezen, het gemeenteambt verloren gaan. De landweer- dienst duurt tot 35jarigen leeftijd. Het veieischt geen uitvoerig betoog welke groote bezwaren de regeeringsopvatting kan opleveren, niet alleen voor de betrokken raadsleden en ambtenaren, maar ook voor de gemeenten. Geen enkel belang vordert intusschen, dat iemand een soms na veel rnoeite verkregen raads- zetel of gemeenteambt verliest, omdat in 's lands belang enkele dagen herhaling's-oefeningen of enkele uren inspectie bij militie of landweer moeten worden gemaakt. Integendeel is dit hoogst on bill ij k en tegen het algemeen belang. Wetswijziging mag dus in dit opzicht in hooge mate urgent heeten. In den Nederlandschen bond van gemeente-ambtenaren wordt reeds krachtig aangedrongen, dat alleen 6eroeps-krijgs- liede.n en niet zij, die tot militie- en landweer- dienst verplicht worden, van het raadslidmaat schap en van gemeente-ambten zullen worden uitgesloten. Onder het opschrift Is de maat dan eindelijli vol? schrijft Zelandia van 1 Febr. het volgende: Bovenstaande vraag was dezer dagen op veler lippen, in verband met hetgeen de laatste weken met den heer Mr. P. H. W. van Alphen kan- tonrechter alhier, is voorgevallen. Op den voorgrond stellen wij, dat wij nood- gedrongen er toe overgaan in onze courant over z/Ons geheim is nog niet ontdekt, bewaar 't daarom zoo goed mogelijk." z/De graaf Zarnacki, cornet bij 't regiment prins Eugenius van Wartenberg mijne dochter Catharina." Na beiden op deze eenvoudige wijze aan elkander te hebben voorgesteld, namen alien plaats. Kaatje zag zeer bleek, terwijl hare zenuwen 't weer hard te verantwoorden hadden, ofschoon dit gelukkig door haar vader niet werd opge. merkt. Toen alien rustig gezeten waren, voldeed de graaf aan beider dringend verzoek en verhaalde breedvoerig, vooral wat betrof zijn vlucht, waarbij nu en dan 't teergevoelige Kaatje 'n rilling over de leden ging. Beiden, maar vooral de oude heer, bewonderden den moed en 't beleid van den graaf, uit wier.s wijze van spreken de zuivere waarheid doorsfraalde. Nadat hij geeindigd had, wendde hij zich tot den ouden heer en zeide vMag ik thans zoo vrij zijn, edele heer, 'n beleefd verzoek tot u te richten, hetwelk ik hoop dat u mij niet ten kwade zult duiden doch de omstandigheden die hiertoe aanleiding een persoon te spreken, doch wij zijn van meening, dat het algemeen belang, dit var, ons eischt en ons tot plicht stelt, een plicht waar- aan wij ons, in de gegeven omstandigheden, meenen niet te mogen onttrekken. Wij achten het onzen plicht mede te werken om het i/gezag" te stennen en hoog te houden, doch wanneer de dragers van het gezag, door rur.ne handeliugen in het openbaar dit gezag te grabbel gooien en ten spot stellen, dan mogen wij niet meer zwijgen en verheffen wjj onze stem om te vragen, ja te eischen, dat dit gezag in handen zij van hen, die het weten hoog te houden. Wij zullen op deze plaats nieft weergeven al datgene wat dezer dagen in het openbaar heeft plaats gevonden, zoowel in onze onmiddellijke omgeving als in het naburige Belgie, de feiten zijn genoeg bekend, en naar wij vertrouwen zullen deze, hetzij vanwege den Ofiicier van J us ti tie te Middelburg, hetzij vanwege den Hoogen Raad, onderzocht worden. Wij wenschen daaraan geene grootere rucht- baarheid te geven, ten ware de bevoegde auto- riteiten in gebreke mochten blijven afdoend in te urijpen. Wij zullen niet schetsen de tragischkomisehe scenes, welke hebben plaats gegrepennog minder zullen wij beschrijven die tehuiskomst. op j.l. Zaterdag, hoe de vertegenwoordiger van et gezag als een beeld der ellende zijne intrede in deze gemeente deed wij weigeren te voldoen aan den drang die ons prest om een en an der uitvoerig mede te deelen, want wij weten niet of hier al dan niet ontoerekenbaarheid moet worden bepleit. Bestaat deze niet, dan zoude het eene sehande zijn voor geheel Nederland, dat de toestand waarin wij thans verkeeren, gehandhaafd bleef. Is ontoerekenbaarheid aan- wezig, ook dan eischt het prestige der rech- terlijke macht, dat de bevoegde autoriteit op- treedt, want het vertrouwen in de recbtspraak is zoodanig geschokt, dat het niet dan moeilijk herstelbaar is. Het b 1 ij ft ons een raadsel, dat niet reeds vioeger door de bevoegde autoriteit is opge- treden. Onbekendheid met feiten kan, naar ons oordeel, niet worden voorgewend. Het symbool van de reebtvaardigheid, van het recht, is eene geblinddoekte vrouw, metde weegschaal in hare hand, maar haar is den doodsteek toegebracht recht in het hartwant uooit of te nimmer is een drager van de recht- vaardigheid, van het recht, zoo ten spot en tot ergernis geweest, dan hier. Meermalen hoorden wij hetelke eerbied voor het gezag is ondermijnd, elke eerbied voor het gezag is vernietigd, het vertrouwen in de rechtspraak is geschokt. Aan wie de schuld Zeker, lankmoedigheid is eene deugd, doch zij kan te ver gaan en zij is te ver gegaan vandaar onze vraag is de maat dan eindelijk vol geven, zullen, durf ik veronderstellen mij vol- doende verontschuldigen. Het doel van mijn bezoek is, meneer Von Brandt, u beleefd te verzoeken, mij gedurende mijn verblijf, onder aw gastvrij dak op te nemen." '//Ik hoop heer graaf, dat onze korte kennis- making voldoende is, om aan de toestemming zoowel van mijne dochter als van mij niet te twijfelen, beschouw dus gedurende dien tijd mijn huis als 't uwe en maak 'tu zoo gemak- kelijk en tevens zoo aangenaam als mogelijk is. Van stonde af aan werd't gesprek levendiger en vertrouwelijker, zoodat de tijd als 't ware omvloog, terwijl 't Kaatje was aan te zien, dat deze afleiding weldadig op haar zwak gestel werkte. Tusschenbeide dacht de heer George nog wel eens over de desertie van den jonkman na, doch zijn aanstelling als officier bij't Pruisische leger was hem voldeen'de waarborg voor zijne soliditeit, terwijl in zijne gesprekken zooveel menschenkennis en ontwikkeling doorstraalden, dat hij zich zeer goed kon voorstellen, dat zijne dochter, wier ontwikkeling en beschaving in alle opzichten aan den eisch beantwooriden, Wij wachten het antwoord vanwaar het komen kan. Maandag is van de werf //Zeeland' firma Gebr. Ribbens Co. te Hansweert met goed gevolg te water geloopen het stalen rjjnschip Verwisseling", groot 700 ton, voor rekening van den heer J. Bom van lerseke. Dadelijk werd de kiel gelegd voor een dito van 900 ton voor rekening van den heer G. J. van Dord te Bergen op Zoom. Ook van een stalen sleepboot van 50 paarde- kracht, voor rekening van den heer Looze van Dordrecht waarvoor de machine wordt vervaar- digd aan de machinefabriek te Alblasserdam. Hoek, 3 Febr. De maatschappij //Steunt elkander" alhier mag zich in een wassend leden- tal verheugen. Op hare jaarvergadering bedroeg het aantal nieuw toegetreden leden 23. Werkte die maatschappij gedurende 1907 met 68 wer- kende leden haar nieuw boekjaar begon met 91. Thans is dit aantal geklommen tot 101. Er is in de maanden Februari, Maart en April nog gelegenheid om toe te treden. Daarna is de tijd voor dit gansche jaar on- herroepelijk voorbij. Hoe nuttig zulk 'een maatschappij werkt, moge hieruit blijken, dat door den penning- meester is uitgekeerd voor onteigende varkens de som van 542,60. De som der totale ontvangsten beliep 018,33 en de som der totalo uitgavm J .609,75, zoodat de kas der maatschappij sloot met een tegoed van 8,55. Dit slot vie! nog mee. gelet op het ontzaglijk woeden der vlekziekte in ons dorp den afgeloopen zomer. Op de jaarvergadering werd met 70 tegen 6 stemmen besloten dit jaar de vaikens te laten inspuiten tegen de vlekziekte. Het aantal donateurs kon grooter zijn het bedraagt slechts 23. Axel, 1 Febr. Heden had, alhier ten huize van P.Koole de jaarvergadering plaats van ,/Vooruitgang is ons streven", vereeniging van hengstenhouders en paardenfokkers in Z. V. O.D. Uit de rekening en verantwoording bleek dat deze sloot met een batig saldo van 57,01. Het ledental vermeerderde met 6, waaronder de hengstenvereeniging ,/Westdorpe" en ,/De Toekomst" te Axel. Aan de heeren J. J. Staal te Clinge, J. de Putter Jz. te Axel, C. ael te Hontenisse en de wed. De Waal te Honte- nisse, werden de, door hen op de te Hulst in 1907 gehouden veulenkeuring behaalde prijzen uitgereikt. De toegezegde subsidie van 15 gulden door de afd. ,/Axel" der Z. L. M. werd op voorstel van het bestuur niet aanvaard. Daar door de regelingscommissie weer 100 gulden als subsidie voor de te houden veulenkeuring is toegezegd, zal dezelve dezen zomer te Axel weer gehouden worden. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuurs- ledeu Johs. de Feijter en Ph. J. van Dixhoorn insgelijks behagen in hem scbepte en zich gaarne met hem onderhield. Den cornet werd een der comfortabelste kamers op 't slot aangewezen, waaraan op Kaatjes last Jn bijzondere zorg besteed werd, zoodat ze niet vreesde of de nieuwe Pruisische officier zou zich hier recht op zijn gernak gevoelen. De cornet had op deze wijze dikwerf gelegenheid Kaatje te zien en te 'spreken, zoodat ze te zamen menig genoeglijk uurtje sleten, waavdoor de band hoe langer hoe nauwer werd toegehaald. Op den tweeden movgen, toen de heer George voor zaken naar Neuenrode gereden was en de cornet met Kaatje in de receptiekamer zat, waagde hij het aan haar te vragen, hoe haar vader over hem sprak en of hij nog al met hem ingenomen was, opdat hij geruster^ n hu we- lijksaanzoek kon wagen, zonder voor 'n weige- ring bevreesd behoeven te zijn. Kaatje stelde hem hieromtrent gerust en verzekerde ten stellig- ste, dat haar vader zoozeer met hem ingenomen was, dat ze 't beter oordeelde hem hun weder- zijdsche verhouding mede te deelen, dan hem hiervan langer onkundig te laten. (Wordt vervolgd). HA /LYSINE COHRAST. taiit bind verscltljnt nnandae., Woensdag- en Vr uit»rexonderit op Fee»)dngeB. bij de rirnia F. J. 1 AX DK WAX WE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1