Koningsmooe'd te LISSABON. opgeloopen en later den weg door den mist 1 niet meer kunnende terugvinden, door den vloed waren overvallen en verdronken. Dit vermoeden heeft thans meer grond gekregen, daar Zaterdag aan den oever 2 klompen zijn aangedreven, die door de familieleden zijn herkend als een daar- van aan elk hunner behoorende. Te 's Gravenzande bracht een varken 16 levende jongen ter wereld. Donderdag is te Rijssen door een metse- laarsknecht een nestje van een roodborstje ge- vonden met drie eitjes. Te Haarlemmeriiede bij Haarlem is een omstreeks negenjarig meisje, dat den spoorover- weg wilde oversteken, door een van Haarlem komenden trein gegrepen en onmiddellijk gedood. Terwijl bet dienstmeisje uit de stadsapo- theek aan de Aalmarkt, te Leiden S. A., bezig was met de straat schrobben en daarvoor water ging opbalen uit den Rijn, viel ze voorover in het water. Na ruim tien minuten werd zij bijna levenloos opgehaald en overleed spoedig daarop. Vrijdag is te Heerenveen gevankelijk binnengebracht G. K. K., uitNoordwolde, wegens eene aansiag op de veldwachters Heldoorn en De Gier. De Gier werd een vinger afgesneden. De dader verwondde zich zelf erustig met zijn mes. Zijn hoofd zag er als getatoueerd uit. Zijn gevangenbouding werd bevolen. Donderdagavond zijn te Werkendam aan de haven twee meisjes aangerand door een Slie- drechtscheu schipper. De dader is door de rijkspolitie gearresteerd. Sedert maanden bestaat er een geschil tus3chen B. en W. en den gemeente-ontvanger van Echteld over een bedrag van ruim 500, dat deze weigert in de gemeentekas te storten, omdat hij niet weet, hoe het tekort ontstaan is. Eenige ingezetenen uit Valthermond waren deze week voor de rechtbank geweest. A1 vech- tende verlieten zij den trein, stormden bij den kastelein Davids te Valthe (Drente) binnen, sloegen eerst een ruit stuk en lieten daarna de messen dienst doen. Zekere R. is vreeselijk toegetakeld ook de vrouw van Davids kreeg een snede over den pols. Geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. Men meldt uit Maastricht Op den naburigen Heugemerweg staat een blok huizen, voor enkele jaren nieuw gebouwd, en modern ingericht. Een bewoner echterwas de woning nog niet mooi genoeg. Hij moest dit en dat nog zus en zoo hebben, enfin, de woning moest ,/Volmaakt" zijn. De eigenaar weigerde echter aan de kleingeestigheden van den inwoner te voldoen. De huurder verliet daarop de woriing en bevestigde aan een muur eene affiche, waarop te lezen stond Onbewoonbaar verklaarde woning. De eigenaar op zijn beurt heeft aangifte bij de politie gedaan. De Burgemeester van Utrecht, Dr. B. Reiger, die verleden week op 63jarigen leeftijc overleed, heett in zijn 25jarigen arbeid in den Raad er veel toe bijgebracht om de oude Bisschopstad te verfraaien en te verbeteren. In vele kringen was de werkzame man zeer gezien en geacht. Het volgende staaltje van zijne welwillendheid. Toen bij de rondreis van Paul Kruger, jaren geleden, ook de oude President der Transvaalsche republiek te Utrecht arriveerde was er een groote menigte aan het Centraal- station. Voor de persmannen was het schier onmogelijk iets op te vangen van de toespraak des Burgemeesters. Een vlugge journalist drong tot den burgemeester en duwde hem bijna omver. De heer Reiger zag om en den persman be- speurende bood hij hem zijn rug aan om er zijn notitieboekje op te leggen, teneinde zoo doende de toespraak op te schrijven. Van het aanbod werd met groote dankbaarheid gebruik gemaakt. Dinsdagmiddag te 12 uur wordt de geachte man ter aarde besteld op de oude Begraafplaats. Vele deputaties zullen hem de laatste eer bewijzen. Bij de alom bekende Rotterd. firma A. van Hoboken Go. werd Zaterdag 1.1. een zeld- zaam jubile gevierd. De heer H. J. Wolff was er 50 jaar in dienst en ont.ving vele huldeblijken. H. M. de Koningin schonk hem een Kon. onderscheiding. Dat oude postzegels nog hoog in prijs zijn en het de moeite waard is ze van oude brieven te verzamelen, is dezer dagen gebleken bij een veiling te Rotterdam. Oude Nederlanders werden verkocht voor 1054Engelsche en andere buitenl. tot 56. Een zeldzaam ouc Zwitsersch postzegeltje van 1843 bracht zelfs op 185, een van 1849 155, een Mexicaan van 1864 f 40 enz. enz. Vrijdagavond heeft op het traject Nijmegen Wijchen een ontsporing plaats gehad van den uit 's Bosch komenden trein, die gewoonlijk omstreeks half elf te Nijmegen arriveert. Van een der passagiers veraam de Geld, daaromtrent het volgende. Zooals gewoonlijk was de trein nu ook weer een weinig te laat in Osch passeerde ons de trein, komende vdn Nijmegen. In Wijchen maakte de stationschef van onzen rein er op attent, dat de rails op het traject NijmegenWijchen niet recht in den haak warenwant de machinist van den trein Sijmegen's Bosch bad onderweg op dit traject een schok gevoeld en vreesde derhalve dat er ,iets niet in orde zou zijn. De chef raadde onzen machinist aan zoo zacht mogelijk te rijden, wat deze dan ook deed, doch ongeveer 100 pas over de nieuwe brug nabij den St. Antoniusmolen gevoelden wij een hevigen schok, zoodat alien verschrikt opsprongen (de meeste passagiers verkeerden in het droomenland) en kwamen weldra tot de ontdekking, dat onze locomotief dwars over de rails lag, alsmede de daarop onmiddellijk volgende bagagewagen. Alle reizigers (acht in getal) waren ongedeerd gebleven. De ontsporing had ongeveer plaats gehad om tien minuten na elf. Na verloop van een half uur kwam uit Nijmegen naar de plaats des onheils een trein met een personenwagen, waarmede de reizigers naar het station werden vervoerd. De materieele schade is niet zeer groot, maar wel ondervindt het verkeer vrij groote vertraging. De passagiers naar die kanten uit moeten telkens overstappen op de plaats des onheils, daar de treinen niet verder kunnen rijden. Naar men aan de Nijin. Ct. meldt, is bij onderzoek gebleken, dat de oozzaak van het ongeval is, dat van een passeerenden trein een waggonveer op de rails was gevallen. O n w e e r. Vrijdagavond een zonderling weertje zegt de Yenl. Ct. Eerst regen en storm'wind, dan sneeuw en hagel en eindelijk omstreeks 9 uur tijdens een hevige sneeuwbui begon het te Venlo te donderen en te bliksemen dat het een aard had. Te Texel sloeg, meldt het Vad. de bliksem in een boerderij in den Prins Hendrik Polder, en veroorzaakte een begin van brand, die echter spoedig gebluscht werd. Een paard in de weide werd doodgeslagen. Op de haven sloeg de bliksem in een graan- pakhuis echter ontstond er geen brand. Evenzoo sloeg de bliksem in een graanmolen, ook zonder brand te veroorzaken. Een vuurstraal schoot langs den kerktoren te Den Burg op het dak, doch veroorzaakte geen schade. Men meldt uit Hasselt aan de Zw. Ct. Vrijdagavond, ongeveer half zeven, sloeg de blikslm drie achtereenvolgende malen in onzen toren, gelukkig zonder brand te veroorzaken. Telkenmale was de grijze reus omkranst met een schitterenden vuurregen. Uit Markelo Vrijdagavond circa acht uur sloeg de bliksem in den windkorenmolen van den heer Looman alhier. De molen brandde totaal uit. Aan- zienlijke voorraden graan en meel gingen ver- loren. Assurantie dekt de schade. De Leeuw. Ct. meldt Ten westen van het dorp Rijperkerk, tusschen den Rijksstraatweg en Giekerk, is de water- molen //De Warren", eigen aan het waterschap, door den bliksem getroffen. De molen brandde geheel af. Verzekering dekt de schade. Te Kollum sloeg het hemelvuur in den toren der kerk, gelukkig zonder brand te veroorzaken. In 1896 werd de toren ook tijdens een onweer getroffen. Te Berlikum werd de houtmolen van den heer D. L. van der Meij geraakt, zonder dat evenwel schade werd aangericht. Van een gemeenteraad. Sedert eenige jaren bestaan er tusschen den raad en den burgemeester van de gemeente Dreumel eigenaardige verhoudingen, schrijft de z/N. Arnh. Ct." In de jongste raadszitting kwam aan de orde het voorstel van Gedepu- teerden, om de salarissen van burgemeester, secretaris, wethouders en ontvanger te verhoogen. De heer Cruysen De wethouders zeggen geen verhooging te wensghen ik stel daarom voor' de verhooging alleen aan secretaris en ontvanger toe te kennen en niet aan //dezeu" burgemeester. Aangenomen met 6 tegen 1 stem. Vijf mud steenkolen per week voor de ver- warming van het gemeentehuis wordt te veel geacht. De heer C.Dat de burgemeester niet zou weten, hoeveel kolen hier komen, is een on- waarheid. Gij kunt en dient het te weten. Ik zal mijn eed om voor de belangen der ge meente op te komen met de hulp van God gestand doen In verband met een ingekomen adres bezigt de voorzitter de uitdrukking lasterlijke aantijging. De heer v. W.Die krijgen we ook nog al eens, burgemeester, b.v. in de /Nieuwe Tielsche Ct." VoorzitterDat weet ik niet. V. W.Niet, dat is vreemd. En u is met den uitgever zoo bevriend. U zegt, als burge meester sta ik daar ver boven dat zeg ik met het oog op die berichtjes dan ook maar. Voorzitter: Berichtjes, welke bedoelt u? V. W.Wel die aanhoudende berichten in de krant. VoorzitterU wilt beweren, dat ik er de schrijver van ben V. W. U weet er dan toch meer van. Voorzitter: Ja, ik lees ze wel eens. V. W.Kyk, en zoo juist wist ge er niets van alweer een onwaarheid, ga maar door. VoorzitterU wilt dus zeggen, dat ik die berichtjes schrijf V. W.Alweer niet gezegd, niet waar Een zekeren Walz, uit Neurenburg, die sedert jaren, van Nederland en Frankrijk uit, een uitgebreiden handel dreef in balletjes, die, volgens zijn beweren, ammoniak bevatten en die men in de peer van een petroleumlamp moest doen, om het licht te verbeteren, is ge bleken een oplichter te zijn. Hij stelde vele ageuten aan, die in den be- ginne overstelpt werden met bestellingen, welke in werkelijkheid van Walz zelf afkomstig waren. De scliijn bestellingen moesten dienen, om die menschen te verleiden, groote voorraden van het waardelooze goed op te doen. Want //ammoniak-balletjes" waren in werkelijkheid naftaline-balletjes. Walz heeft hiermee honderdduizenden ver- diend. Nu zal de Duitsche justitie hem echter ook den minder voordeeligen kant van zijn /handel' doen ondervinden. Een graaf met den onuitspreekbaren naam Kspnist en een andere Rus zijn aangewezen om zich naar Londen te begeven om daar een onderzoek in te stellen, betreffende den eisch van 615 af'stammelingen van een zekeren Po- lubot^o, oud-hetman der kozakken, tegen de Bank van Engeland, die, naar beweerd wordt, het bagatal van rond een milliard guldentjes heeft vergaard, die hun toekomen. De afstammelingen en de vertegenwoordigers van banken uit verschillende deelen van Rusland en andere landen, hebben een conferentie gehad in Starobud, gouvernement Poltawa, die drie dagen heeft geduurd. Een som van 15,000 francs is toegekend om de reiskosten der Londensche afgevaardigden te dekken. Woensdag morgen heeft de politie te Ronse een vrouw aangehouden, die kousen van een kraam gestolen had. Op weg naar het politiebureau zeide zij aan verscheidene perso- nen //Ik zal toch mijn straf niet uitboeten". Te huis gekomen, heeft zij zich op haar zolder met een touw opgehangen. Een harer kinderen, 12 jaar oud, ging zien waar moeder zoolang bleef en vond haar hangeu. Op het hulpgeroep der kinderen zijn buren binnen ge komen en hebben het touw doorgesneden, maar te laat, de vrouw was dood. Donderdagmiddag is te Warschau een fabrieksdirectenr door eenige werklieden dood- geschoten. Hij had pas een deel zijner werk lieden ontslagen. In een kolenmijn te Roachburn bij Car lisle in Engeland werden een paar mijnwerkers door instroomend water overvallen. Een kon niet bijtijds uit de mijn komen. Toen daalde een ander mijnwerker in de schacht af om zijn kameraad te helpen, maar hij kwam niet terug. Een tweede waagde zich omlaag, en ook hij bleef weg. Het laatste bericht is. dat alle hoop op het behoud der drie mannen op- gegeven is. Men pompt uit alle macht maai het water vloeit sterker toe. In 1906 werd er te Luzern een vredes- congres gehouden, waarop de bejaarde graaf Goerowski een bedrag van 600,000 francs toe- zei voor een te Luzern op te richten vredes- museum. De graaf was de edele held van het congresEchter, na het congres liet hij niemendal van zich hooren. Er werd, met alle kieschheid, eens gepolstde graaf heeft toen ook kwanswijs laten vragen naar een terrein, waarop het gebouw zou kunnen verrijzeu, maar daar bleet het bij. Later verluidde, dat graaf Goerowski aan de stad Nizza zijn prachtig slot Mont-Baron had beloofd, dat als vredesmuseum ingericht zou moeten worden. De graaf was dus, zoo dacht men, trouw gebleven aan het denkbeeld alleen had liij voor de uitvoering daarvan een anderen vorm gekozen, een gril, die men hem niet al te ernstig wou aanrekenen. Maar nu is graaf Goerowski gestorven en zijn testament geopend, waarin met geen letter van een vredesmuseum wordt gerept. Donderdagmiddag overkwam aan den trein Parijs-Amsterdam op de Fransch-Belgische grens een ongeluk. Een der passagieis vertelde daarover het volgende aan het Hbl. De trein, die 's nachts 12,40 uit Parijs gaat en 's middags om 5,20 in Amsterdam arriveert wordt in Quevy, het Belgische grensstation, op dood spoor geleid, voor het douane onderzoek. Kort voor het station, toen de machinist van den met ontzettende snelheid voortgaanden trein de rem wilde aanzetten, bemerkte hij, dat de rem weigerde. Door den schrik oveimeesteid, vergat hij noodseinen te geven. De tegenwoor- dio-heid van geest van een wisselwachter, die aan den met ongebreidelde vaart voortvliegen- den trein bemerkte, dat er iets niet orde was, redde den trein van het te pletter loopen op het stortblok, dat het doode spoor afsloot. Hij haalde den wissel over, waardoor de trein door- vloog op het hoofdspoor en eenige honderden meters verder tegen de Belgische locomotief liep, die den trein naar Brussel moest brengen. De schok was verschrikkelyk, alle passagiers werden tegen elkander geworpen, de bagage vloog uit de netten, de meeste ruiten sloegen aan scherven. Er was dan ook geen passagier die er zonder builen of blutseii of kleine schram- men wm afgekomen. Slechts drie reizigers de trein was gelukkig niet zoo bezet als anders bekwamen meer ernstige verwondingen en moesten door den geneesheer van Quevy worden verbonden, voor ze naar Brussel konden door- reizen, waar ze zich weer onder medische be- handeling stelden. De trein is er zoo goed afgekomen, doordat liij was saamgesteld uit de groote wagens van de Compagnie du Nord, die alle op een ver- sterkt frame zijn gebouwd. De locomotief was er het leelijkst aan toevan voren half inge- drukt kon die her- nog derwaarts, terwijl de trein zelf naar Brussel is gebracht. Zoo weinig hadden de wagens geleden. De machinist en stoker van de stilstaande machine, die door den schok een eind verder vloog en zoo de kracht van de botsing nog een weinig brak, sprongen tijdig van hun loco motief af. Er waren in het Hollandsche gedeelte van den trein maar 6 a 7 passagiers, die er met weinig beteekenende kwetsuren zijn afgekomen. Het tweede proces van Thaw, die den inge- nieur White in een schouwburg heeft gedood, is spoediger afgeloopen dan men verwachtte, na de langdurige behandeling in eerste instantie. Het hoogst sensationeele dat daarbij te berde kwam is thans ook achterwege gebleven, daar mevr. Thaw, als getuige gehoord, voor hare verhouding met Standford White verwees naar hare verklaringen in de eerste behandeling dezer- zaak afgelegd. Werd de eerste maal vanwege de verdediging op onschuldig-verklaring ge- werkt, bij de tweede behandeling was het stre- ven om den bekl. Thaw als ontoerekenbaar te laten verklaren. Verschillende geneeskundigen die in den loop van jaren Thaw behandeld hebben werden dan ook als getuige voorgebracht en verklaarden den bekl. op \erschillende tijd- stippen te hebben bevonden als vertoonende teekenen van krankziunigheid. Het openbaar ministerie gispte in zijn requisitoir sterk de verklaringen dier geneesheeren, het betreuiende dat er doktoren. waren die te vinden waren om a lies te verklaren dat men wenschte. Ook de rechter wees er de jury op, dat er omstandigheden waren, die het kraukzinnig zijn van de beklaagde, op het oogenblik dat hij de daad bedreef, aan twijfel onderhevig deden zijn. Na langdurig beraadslaging heelt de jury den bekl. ontoerekenbaar verklaard, doch is bevolen zijne opsluiting in een krankzinnigengesticht. Hij is dus aan een doodvonnis wegens moord met voorbedachte rade ontkomen. Volgens berichten der bladen heeft de ver dediging van den bekl. aan zijn familie 250,000 dollars gekost. Reeds geruimen tijd waren in Portugal poli- tieke woelingen onder de bevolking gaande, die evenwel nog zoo geen verschrikkelijk gevolg deden voorzien als de telegraaf ons gisteren meldde. De Koning en de Kroonprins zijn Zaterdag, van een ui'tstapje terugkeerende, vermoord. Uit de sedert gisteren daaromtrent ontvangen berichten, kunnen we het volgende melden Om ongeveer 5 uur des avonds kwam honing Carlos in open rijtuig terug van een bezoek aan Visiosca, vergezeld van de Komnklyke familie. Op het oogenblik dat het rijtuig te Lissabon op de Place de Commerce aan de Arsenaalstraat aankwam, schoot een groep mannen, met kara- bijnen gewapend toe. Koning Carlos bevond zich met Koningin Amelie en den Kroonprins Louis, benevens Prins Manuel in hetzelfde rijtuig. Zoodra de schoten gelost werden, richtte de Koningin zich op, en beproefde met haar lichaam den Kroonprins te beveihgen, echter tevergeefs. Koning Carlos werd door drie schoteu ge troffen en stierf onmiddellijk. Een der kogels verbrijzelde hem den balswervel. Ook de Kroonprins werd door 3 schoten ge troffen, hij was niet onmiddellijk dood, maar stierf kort na den aansiag. Ook de jongere Prins Manuel werd door o schoten getroffen, een in de zijde een in den onderkaak en een in den arm. Deze wonden zijn niet ernstig gebleken. De Vorstelijke personen werden in het aise- naal van de Marine binnengebracht. Inns Manuel werd daar verbonden, maar voor zijn vader en broeder was alle hulp nutteloos. Prins Manuel kwam met Koningin Amelie te 7 ure in het paleis terug. De Koningin- Moeder, Maria Pia, eene Prinses van Orleans, bracht een bezoek aan het arsenaal. Verschillende groote openbare gebouwen werden door militairen bezet.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2