No. 5104. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag* 1 Februari 1908. 48e Jaargang. """TeTjil l e?5n™ Gemengde berichten. Predikbeurten. Landbouwberichten. TER NEUZEN, 31 Januari 1908. Bij het passeeren door de nog niet geheel geopende brug over den nieuwen kanaalarm alhier van door een sleepboot gesleepte modder- bakken, voer een der bakken tegen de brng, waardoor deze een schok kreeg en de draaier met geweld rondsloeg, M. de Ruijter, die bij het draaien behulpzaam was tegen het hoofd treffende. De draaier werd door den slag ver- brijzeld, terwijl De R., verschillende verwon- dingen aan het hoofd bekwam. Naar we vernemen is de toestand van den gekwetste door den hem behandelenden genees- heer niet zonder zorg bevonden. Zaamslag, 30 Jan. Dezer dagen hield de vereeniging ffOnderlinge Hulp" hare gewone jaarlijksche vergadering. Uit de rekecing en verantwoording bleek dat in 1907, met inbegrip van het goed slot over het jaar 1906, was ontvangen 688,941/2 en dat de uitgaven heb- ben bedragen 583,08, zoodat in kas bleef f 105,86 V2. In 1906 bezat de vereeniging 1225,121/», thans 1105,86V#. Het te kort over 1907 is dus f 119,26. WegeDS vergoeding voor gestorven of door de vereeniging aangekochte zieke varkens is nitgegeven 455,57. Het aantal leden bedraagt thans 116, tegen 121 over het vorige dienstjaar. Koewacht. Donderdagnamiddag had hier voor de eerste maal in het nieuwe gemeentehuis eene openbare vergadering plaats van den Raad, welke door alle leden werd bggewoond. De voorzitter, de heer C. Dierick, opende de vergadering, heette de leden welkom in het nieuwe gebouw en sprak den wensch uit, dat het hen gegeven mocht ziju nog vele jaren in dit schoone gebouw de belangen der gemeente te behartigen. De heer E. L. Plasschaert, wethouder, bedankte namens den Raad voor de uitgesproken wenschen, terwijl hij hoopte, dat de tegenwoordige voor zitter nog dikwijls zeer dikwijls de vergaderingen mocht leiden. Als nu ging men over tot be- handeling van 1. lngekomen stukken. lngekomen was: a. Een schrijven van Ged. Staten, bevattende goedkeuring van overschrijving van de post tot verhooging der jaarwedde van den onderwijzer J. F. Andriessen wegeus behalen hoofdacte. b. Schrijven van Ged. Staten, dat de defini- tieve goedkeuring van de gemeectebegrooting over 1908 verdaagd was tot I April a. s. Beide voor kennisgeving aangenomen. c. Schrjjven van Ged. Staten, waarin wordt aangedrongen op het aansteilen van een vroed- vrouw. Zal nader behandeld worden. d. Schrijven van Ged. Staten, dat de kosten van vervoer overbrengen van ontvluchten krank- zinnige door het gesticht zal worden vergoed. Voor kennisgeying aangenomen. 2. Burgemeebter en Wethouders b'rengen verslag uit van de kasopneming bij den gemeeute- ontvanger. In kas was 3721,26. 3. Eveneens wordt verslag uitgebracht vol- gens art. 52 der Woningwet. 4. Behandeld wordt een verzoekschrift van den lantaarnopsteker De Schepper om verhooging. Deze verhooging wordt niet toegestaan. 5. Alsnu komt in behandeling het aansteilen van eene vroedvrouw. Na uitvoerige bespreking wordt besloten geen vroedvrouw aan te stellen. De Raad is van meening dat door de nieuwe 22) De Overste wist niet wat hierop te antwoorden, hij weifelde eeilige oogenblikken want hij be- greep niet wat hiervau te moeten denken. Met een vriendelijken blik antwoordde hij echter //Mijn beste graaf, stel dit bezoek liever tot later uit, dan zal er ruimschoots gelegenheid zijn Helena te spreken zorg nu echter, dat ge weg komt" en hem de hand reikende, zeide hij ,/Nu graaf, adieu, goede reis Binnen weinige oogenblikken was de cornet op weg naar Neuenrode. Tegen verwachting van den Overste kwamen in den namiddag beide Russische officieren we- derom in Wartenberg. De Overste vertelde hun kort en bondig, dat ze met hun deserteur naar den duivel konden loopen dat hij hem eenmaal had uitgeleverd dat zij door hunne onachtzaamheid hem hadden laten ontsnappen, dus, dat hij dientengevolge geen lust gevoelde zich verder met de zaak in te laten, en hun derhalve verzocht zoo spoedig mogelijk met die praatjes op te houden en zijn huis te verlaten. De officieren waagden het niet een woord meer te zeggen, keerden zonder gunstig resul- taat terng vanwaar ze gekomen waren, en ga- ven verder alle nasporingen op. De kozakken echter, aan wier nalatigheid en slechte surveillance men de ontsnapping van regeling met de verschillende geneesheeren in de naburige gemeenten genoegzaam voorzien is in de verloskundige hulp. Na afloop der vergadering had een gezellige bijeenkomst plaats ter viering van de opening van het nieuwe gemeentehuis, waartoe ook de aannemers waren uitgenoodigd. Biervliet, 31 Jan. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad werd be- noemd tot onderwijzeres aan de le gemeente- school rnej. M. P. de Hullu, thans onderwijze res aan de school in de buurt Driewegen alhier. Zondag 2 Februari 1908. Zou Chilisalpeter afgedaan hebben'? Woensdagmiddag omstreeks 2 uur, zijn te Made in den zoogenaamden leemkuil drie kin- deren, twee van 11 en een van 13 jaar, door het ijs gezakt en jammerlijk verdronken. Een dochtertje van G. van Oosterhout had den moed op het hulpgeroep dier kinderen over het ijs te Snellen om zoo mogelijk hen te redden, doch bij het nemen van een der handjes der ongelukkigen brak het ijs en viel zjj te water. Inmiddels kwam hulp opdagen en door het grijpen van een toegeworpen touw heeft zij zich weten te redden. De andere drie verdronken. lie diamanten van Lemoine. De voorzitter van den Alg. Ned. Diamant- bewerkersbond, de heer Henri Polak, vraagt zich in het jongste Weekblad van den bond af vWat heeft men er aan te zoeken naar het maken van diamant Dat een geleerde scheikundige als Moissan experimenteert, om met een zuiver weteii- schappelijk doel kool te doen kristalliseeren, is begrijpelijk. Doch volkomen oubegrijpeljjk is, dat iemand daarnaar zoeken gaat met com- mercieele bedoelingen tenzij het is, om den diamantmagnaten vrees aan te jagen en geld af te persen. Want zoodra iemand werkelijke diamanten kan vervaardigen, zal diamant meteen zijn waarde verliezen. De uitvinder zal dan geen financieel voordeel van zijn werk hebben integendeel, hij zal niet eens de kosten, aan zijne proefnemingen besteed, kunnen dekken. Het ligt immers voor de hand, dat diamant geen bijzondere waarde meer zal hebben, als men dien in onbeperkte hoeveelheden kan maken. Diamant is in trek en staat boven alle andere juweelen, omdat hij zeldzaam en kostbaar is. Is hij niet meer zeldzaam en dus niet meer kostbaar, dan is de aardigheid er af en is het heele vervaardigings-procede geen cent waard. Dat diamanten kunstmatig kunnen worden vervaardigd, heeft Moissan tastbaar en afdoend aangetooud. De wetenschap heeft daarmede een overwinning behaald, waarmede al haar onzelf- zuchtige dienaren tevreden kunnon zgn. De scheikundige, die verder gaat en net zoo lang experimenteert tot hij diamanten kan maken, die verhandelbaar (zouden) zijn, bewijst weten- schappelijk niets dat niet reeds bewezen is. doch ontneemt dan alle waarde aan een stof, met welker bearbeiding en verhandeling duizenden menschen aan den kost komen." //Wanneer is het rooken begonnen en sinds wanneer is het in ons land gewoonte r vraagt een lezer van het N. v. d. D. Het blad antwoordt Al tameljjk lang geleden, ofschoon misschien niet zoo lang als de vrager waarschijnlijk denkt. De tabaksplant werd het eerst genoemd en beschreven door een Spaanschen monnik in 1496, dus zeer kort na de ontdekbing van Amerika, waar zij gevonden werd op de eilanden Tabago, Cuba en Haiti. Na het overbrengen van de plant naar Europa heeft het echter nog zeer lang geduurd eer men overging tot het- geen wij //rooken" noemen het aanvankelijk gebruik was als geneesmiddel, door middelvan het uitgeperste sap. Eerst in den tijd van Ludewijk XIII in Frankrijk (alzoo tussehen omstreeks 1620 en 1640) begon men daar tabak te rooken als genotmiddel, en onder Lodewijk XIV was het gebruik reeds vrij al- gemeen. In Engeland deed men het al vroeger, op het voorbeeld van Sir Walter Raleigh, in den tijd van Elisabethde twee volgende Koniugen, Jacob I en Karel 1, waren tegen- standers van de tabak, maar konden niet be- letten dat hunne onderdanen ze meer en meer gebruikten. In ons land begon het rooken, destij<ls //toe- back suyghen" genoemd, niet voor het begin der 17e eeuw, de nieuwe gewoonte vond felle bestrijding bij verscheidene predikanten, die het »een naiiperij van wilde volkeren" noemden en //een werck ende inventie des satans Aan vankelijk werd alleen gerookt in daartoebestemde huizen, tabagieen, doch allengs deed de pijp tabak haar intrede in de woningen onzer 17e eeuwSche voorvaderen. Maurits verbood het rooken aan zijn leger en Piet Hein aan zijne vloot, maar hunne opvolgers hebben weldra hun tegenstand opgegeven. Men weet hoe na de korte pijpjes der 17e eeuw later de deftige lange Gouwenaars geko men- zijn, die de heele 18e en uog een goed deel van de I9e eeuw hebben doorgemaakt, en toen allengs vervangen zijn door de sigaar, de antipathie van Hildebrandmen leze er zijn »varen en rijden" maar eens op na. Verleden Dinsdag trok een heele stroopers- bende uit Limburg de Belgische grens over en drong in het boseh van Teuven door. 7>ij hadden wapens, fretten en zakken bij zich. Er werd een verschrikkelijk bloedbad onder de konijnen aangericht. Door de boschwachters op heeterdaad betrapt, toonden zij een vergunning door den eigenaar van het jachtgebied geteekend, zoodat de boschwachters hen hun gang lieten gaan. Eerst later kwam het uit, dat de jacht- permissie valsch was. Met hun zakken gevuld met wild, wilden onze stroopers weer over de grens in onze provincie terugkeeren, maar daar stonden zij tegenover een vastberaden d'ouane- bearabte met de revolver in de hand. Er volgde toen een gevecht, dat misschien het leven van een douane-beambte zou gekost hebben, als de marechaussee's niet ter hulp waren gesneld en een gedeelte van de bende hadden gevangen genomen. Twee dames, mejuffrouwen loteyko en Kipiani, hebben te Brussel uitvoerige onderzoe- kingen gedaan over de beteekenis van het vege- tarisme, en hun resultaten zijn zeer gunstig den arrestant toeschreef, ontvingen door be- middeling der beide officieren eenige geduchte knoetslagen. Teneinde zeif geen straf te krijgen, werd de geheele zaak den superieuren geheel anders voorgesteld, zoodat deze in de meening ver- keerden, dat de officieren den deserteur niet weder hadden gezien. De regeering liet de zaak verder rusten, want zij bekommerde zich al zeer weinig om den deserteur, die slechts huzarencornOt en boven- dien maar 'n Pool was. ZESDE HOOFDSTUK. Zoo was de cornet dan weer op weg naar zijn geliefd Neuenrode. Het waren. zooals ons reeds bekend is, de banden der innigste liefde, die hem daarheen trokken, 't was dus geen won der dat hij aan deze plaats de voorkeur gaf boven elke andere. Hoewel hij thans niet zoo gejaagd was als bij zijne vlucht uit Wieruzow, reed hij toch stevig door. Hij zag er oueindig ernstiger uit dan gewoonlijk, 't scheen dat zijne gewone vroolijkheid en onbezorgdheid hem geheel ver laten hadden. Toen hij aan Kaatje dacht, dat het haar waarschijnlijk wel bekend zou zijn, dat de arrestant, die voor haar vaders huis aan- gehouden en in hechtenis genomen was, niemand anders kon geweest zijn dan hij, daar haar geen andere graaf Zarnacki bekend was, verviel hij in eene buitengewoon sombere stemming en maakte 'n inwendige angst zich van hem meester. Wie weet in welken treurigen toestand Jt arme meisje zich bevindt. Hoeveel tranen had ze wellicht reeds om zijnentwille vergoten, want ze had immers gezegd hem hartelijk lief te hebben. Zijn gemoed werd zoo vol, dat hij zich met kracht en geweld er tegen in moest zetten, anders was hij in tranen uitgebarsten. Hij had volstrekt geen opgewektheid weder aan die ellendige herberg af te stappen, om iets te gebruiken of zijn paard te laten rusten, maar besloot regelrecht door te rijden naar 't slot. Tegen 't middaguur was de comet in Neuen rode, en ware 't niet, dat hij zich zijn dierbaar meisje in tranen badende gedurig voor zijn oogen stelde, hij had in zichzelven reeds bij voorbaat gelachen over de verwonderde ge- zichten, die hij op het slot zou ontmoeteu. Toen hij de herberg voorbij reed, stonden de meid en de waard toevallig voor het huis, ze staarden hem met groote oogen aan, doch groet- ten zeer beleefd, welke groet met een knikje en een lachje door den graaf beantwoord werd. De cornet reed in gestrekten draf de dorps- straat door, regelrecht naar 't slot. Een der knechts, die hem den vorigen avond met de anderen omsingeld had, stond juist voor 't huis en staarde hem met nog grooter oogen aan dan de waard en de meid. De graaf scheen hierop geen acht te slaan, spi'ong van zijn paard en wierp hem den teugel toe, terwijl hij op bevelenden toon zeide //Zet mijn paard op stal." Toen opende hijzelf de huisdeur en stapte als 'n oud bekende de trap op naar de eerste verdieping, hier ontmoette hij 'n bediende in wien hij een kamerdienaar herkende en op '11 toon, alsof 'hij 'n dagelijksch bezoeker van 't slot was, vroeg hij //Is mijnheer thuis z/Ja, mijnheer, gp wenseht z/Dat gij den graaf Zarnacki, cornet in Zijner Majesteits huzaren regiment, prins Eugenics van Wurtenberg, aandient." De bediende maakte 'n eerbiedige buiging en geleidde hem in 't salon, daarua begaf hij zich naar 't vertrek waar de heer George zich bevond. Deze was niet minder verbaasd dan zijn neef, toen de knecht graaf Zarnacki aandiende en ofschoon hij zich den naaui natuurlijk zeer goed berinnerde, veronderstelde hij toch dat't onmo- gelijk dezelfde persoon kon zijn maar waarscbijn- lijk 'n bloedverwant die zich voor t gebeurde van den vorigen nacht interesseerde. Na zijn toilet 'n weinig in orde gebracht te hebben, begaf hij zich naar 't salon. Graaf Zarnacki pevsoonlijk terstond te her- kennen, was hem onmogelijk, daar hij deze bif 't licht der maan en in de verte gezien en gesproken had. Na dus elkander gecomplimenteerd te hebben, nam de graaf 't woord //Gij waart zoo beleefd, mijnheer," zoo ving hij aan, mij den vorigen nacht op uw slot uit te noodigen, waaraan ik tot mijn groot leed- wezen toen geen gevolg kon geven, thans even- wel reken ik 't mij tot plicht daaraan te voldoen." (Wordt vervolgd). Uervormde HerM. Ter Neuzen. 9| u. geen dienst en 2 u., Ds. A. Tiuimerman Slniskil. 9J a., Us. A. Timmermao. Axel. 94 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hngenholtz. Zuunslag. 9 a. en 2 u., Ds. 6. van Din. Hoek. 9J n. en 2 a., Ds. E. Reams. Sua van Gent. 9 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. (lereromieerde Herkea, Ter Neuzen. 9 n. en 2 n., Ds. J. v. d. Berg. Axel A. 9 n. en 2 u., Ds. E. H. Broekstra. II. 9 n. en 2 n., Ds. R. v. d. Kamp. Zaamslag A. 9 n. en 2 u leeskerk. It. 9 a. en 2 a., lis. H. Mulder. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. P. H. de Jonge. (aereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzea. 9 u„ 2 u. en 5£ a., leeskerk. Donderdag 's avonds 5^ u., Ds. Roelots v. Goes. Vrijdag '8 avonds 5$ u., Us. Roelofs v. Goes. Uud.fiSereforineerde geineeme (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., Ds. M. Ruben. Isokaal ..Kben Hapzer"' (Kerkbottaan). Ter Neuzeu. 5£ u., dhr. J. J. Kense. Deze vraag werd niij onlangs gedaan door iemand, die gelezer. had van de gunstige resnltaten met kalk- salpeter. Mijn antwoord luidde in den geest van het opetel van uen heer Ter Haar, hoofdredaeteur van He Veldbode, voorkoniende in het laatste nommer van ver- leden jaar. We achten de beschouwingen van genoemden scbrijver zoo correct en daarbij in zulk een aardigen vorm gegoten, dat we niet kunnen nalaten, het bedoelde opstel hier in zijn geheel af te schrijven i/Zoa chilisalpeter atgedaan hebben, nu men salpeter- kalk, stikstofkulk en kulkstikstof produceert Daar is geen kwestie van. Het chilisalpeter vzit er in" en voldoet goed en waar men met het chilisalpeter in vele streken nog in het stadium der proefnemingen ver- keert, daar zal men zeker nog niet dadelijk op de nieuwe stikstofmeststoffen vallen. Slikstofkalk is n stuivend poeder, niet aangenaam om uit te strooien. Salpeter kalk is zeer wateraantrekkend en klontert licht. Ook deze meststof is niet aangenaam in de behandeling, daar de handen er in hooge mate kleverig van worden. Dit zijn echter bijzaken, wij erkennen het gaarne. Maar hoofdzauk is toch dat men chilisalpeter keut en de in de toekomst concurreerende meststoffen nog moet leer en kennen. Wordt de concurrentie van beteekenis, dan zal het chilisalpeter wel in prijs dalen. Aan de prijsdaling van salpeterkalk, stikstofkalk en kalkstikstof is ook een grens, daar men de productiekosten toeh niet tot niets kan terugbrengen. Met chilisalpeter zijn duizenden en dnizenden proeven genomen, honderden bij honderden verslagen en brochu res hebben dit juist in zijn voile waarde als meststof leeren kennen. Denkt men nu heusch, dat de land- bouwers een meststof, waarvan zij reeds zooveel weten eD zooveel gezien hebben op eenmaal zullen laten schieten voor stikstofleverende meststoffen, waarmede men nog jaren ervaring zal moeten opdoen, alvorens ze zoo goed te kennen als men nil het chilisalpeter kent Wanneer hier en daar vergelijkende proeven met chilisalpeter, salpeterkalk, stikstofkalk en kalkstikstof ook door landbouwers, genomen zijn, dan is dit in hoofdzaak geschied om te zien of de resultaten de ver wachting kunnen verwekken, dat men hetchilisalpeterom der concurrentiewilleinjprijs zal moeten verminderen, niet om het chilisalpeter den rug toe te keeren. Heeft de produclie van salpeterkalk en stikstofkalk zich later eenigszins uitgebreiii, dan zullen, wij twijfelen er niet aan, de landbouwers bij gelijkheid in priis van een kilo stikstof in de drie meststoffen, de voorkeur aan het chilisalpeter blijven geven, zoolang dit geleverd zal kunnen worden. De landbouw heeft groote verplichtingen aan het chilisalpeter. De nieuwe stikstofmeststoffen verschenen, toen de landbouw een hoogen trap van ontwikkeling bereikt had, toen de opbrengst van vele laudbouwpro- ducten per H. A. met 30 tot wel 75 gestegen was. Dat was te danken aan de veredeling der cultdurge- wassen, aan de betere grondbewerking, aan de meer zorg- vnldige verpleging der gewassenmaar ook aan het gebrnik van de hulpmeststoffen, met chili- aan de spits. Zonder hulpmeststoffen, zonder chilisalpeter kun nen wij onze veredelde gewassen niet op de eenmaal bereikte hoogte houden. Van geen snelwerkende meststof is tot heden het nutcig effect in verhouding tot de hoeveelheid van het in de meststof gekochte plantenvoedsel zoo groot aj£ van het chilisalpeter. Daarom is het niet denkbaar, dat het in dit opzicht door salpeterkalk, stikstofkalk en kalkstikstof overtroffen zal worden. Het chilisalpeter heeft een schitterend verleden niet alleen, maar, naar onze meenini:, ook nog een toekomst." Aldus de heer Ter Haar. En "t zal den geachten lezer niet bevreemden, als ik zeg, aan het aangehaalde niets te zullen toevoegen. Immers, wie maar eenigszins op de hflbgte is met Iheorie en praktijk, zal zich geheel bij den schiijver aunsluiten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 5