A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No 5102. Oinsda^ 28 Januari 1908. 48e Jaargang. Kamer van Koophandel en Openbare Vergadering FEUILLETON. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1, Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. het overige Buitenland 1,65. Men abonneert laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. T e I ef o on No. 25. Franco per postVoor Voor Amerika l,321/2 en voor zich bij alle Boekhande- Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10, Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. fe Ter Neuzen. op Dinsdag den 28 Jan. 1908, 's nam. 7 uur. De Voorzitter, J. A. VAN ROMPU. De Secretaris, H. J. VOOREN. TER NEUZEN, 27 Januari 1908. De beperking vervoer over alle kunst- wegen in de geheele provincie is opgelieven te beginnen met middernacht tusschen 26 en 27 Januari 1908. Zoodra de mist, die de geheele vorige week het uitzicht belemmerde maar eenigszins was opgetrokken, zetten de stoomers, die op verschillende plaatsen voor anker waren ge- komen of in de havens teruggehouden, hunne bestemming voort. Zoo vertrokken van hier verschillende stoomschepen, terwijl verwacht wordenden reeds binnen kwamen. Enkelen hadden avei'ij beloopen, o.a. het stoomschip Klampenborg, van Windau met vlas naar Gent, die door aanvaring schade had beloopen midden- scheeps en de Eng. stoomboot Scoresby, van Blyth met kolen naar Gent, die alhier binnen- liep met ernstige schade aan den voorsteven. bekomen dpor aanvaring met bet Engelsche stoomschip Eden, ter hoogte van het vuurschip te Hasborough. Bovenal waren zeer talrijk de stoomschepen die alhier zoowel komende van als bestemd naar Antwerpen, passeerden. Vrijdagavond gaf de onder wijzers-tooneel- vereeniging alhier op de bovenzaal van het //Hotel de Commerce" de aangekondigde uit- voering. Deze had een groot sueces. De zaal was geheel bezet. Zoowel de 2 blijspelen //Een koddige mis- vatting" en //Daar is mijnheer", als het comisch duo //Een nachtelijk avontuur" en de voordracht z/De straatmuzikant," vonden bij de hoorders een goed onthaal. Het orkest, dat de uitvoering op aangename wijze afwisselde, noodigde na afloop tot een dansje, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. De uitvoering werd blijkens de mededeeling wAlweer over dien graaf. Wat wil je nu toch met dien man. Laat hem toch rusten," riep de Overste. //Hij laat onderdanigst vragen, of hij den Overste zijn opwachting mag maken, en ,/Hou je mij voor den gek, kerel, of ben je zelf stapel gek //De graaf ziet er bijna zoo uit, heer Overste, hij is hier met gescheurde kleeren en vol stof, hij ziet er uit, ja, als De Overste liet hem niet uitspreken, maar riep, terwijl hij met den voet op den grond stampte //Zwijg gebied ik u, wie geeft u vrij- heid tegenover mij zulk een toon aan te slaan, en zulke dwaasheden te verkoopen Eindelijk gelukte het Johan den Overste aan het verstand te brengen dat hij de waarheid sprak. De Overste en de luitenant deinsden van sehrik achteruit, en staarden Johan met zulke vreemde oogen aan, of de bun plotseling was verschenen. //Ik vrees, Johan zeide de Overste op iets wat zachteren toon, //ik vrees, dat ge wat vroeg in 't glaasje gekeken hebt." De oude bvave huzaar, geheel zijn positie vergetende wordt op zijn beurt boos, sloeg zich op de borst, zette daarbij 'n gezicht of hij zich diep in zijn eer gekrenkt gevoelde, en zeide: geest van den graaf van den voorzitter gegeven om eene bijdrage te verleenen m de ko^f^n der vergrooting van het onderwijzerssanatonum te Bunteren. De groote opkomst van het publiek in aanraerking genomen, zal dat doel wel bereikt zijn. Zaterdag werd bemerkt dat het Deeusche stoomschip //Fulton," komende van Gent en met phosphaat bestemd naar Stettin, na afge- schut te zijn in de buitenhaven liggende, lek; was geworden. Door een duiker werd een onderzoek iugesteld, waarbij bleek dat onder aan de kiel van het stoomschip eenige bouten waren losgeraakt. Vermoed wordt dat het stoomschip deze schade heeft beloopen bij het passeeren door de doorvaart bij de oude spoor- brug te Sluiskil, door te schuren langs een scherp voorwerpdat daar in het kanaal ligt. Het stoom schip is weer opgeschut, om voor herstelling naar Gent te vertrekken, terwijl in de doorvaart bij de oude spoorbrug te Sluiskil gevischt wordt naar het voorwerp dat volgens het vermoeden oorzaak zou zijn der schade. Zaterdag kwamen alhier per stoomboot z/Luctor et Emergo" uit Gent een aantal stu- denten. Nu weet men het alhier, althans van hooren zeggen of door lezen, dat studenten, als ze uit zijn, //anders doen" dan gewone menschen. Of het nu komt omdat men daaraan hier niet gewoon is, of wel om andere redenen, zooveel is toch zeker, dat verschillende personen wier lokalen door de studiozen bezocht werden en ook nog andere ingezetenen wie ze hunne opmerkzaamheid schonken, minder goed te sproken zijn over de handelingen der Gentsche heeren, terwijl het ook jammer is dat de politie niet in de omgeving was, daar die misschien wel aanleiding zou hebben gevonden om hen op een duidelijke manier kenbaar te maken dat hier wel een //grap" geduld wordt, doch de gewone begrippen van het mijn en dijn niet uit het oog verloren mogen worden. oor de ruim zestig iuwoners van den Kanaal- en Stellepolder is het waarlijk een ramp tot de gemeente Hoek te behooren. Ruim 1UU0 M. door een vaarwater van Hoek gescheiden komen zij nooit of nimmer in die gemeente dan om hunne lasten te betalen en zelden ge- nieten zij iets daarvoor. Zij kunnen dan ook alleen na veel moeite die gemeente bereiken daarom halen zij ook alles, wat zij noodig hebben uit de gemeente Philippine. Hoeveel echter de neringdoenden in Philippine ook van hen genieten, hunne kinderen mogen er niet ter z/Maar, heer Overste, de graaf staat in levenden lijve hier voor de deur." De adjudant maakte aan dit tooneel een einde, door zonder bevel van den Overste, de deur van 't kabinet te openen. Tot beider verbazing trad graaf Zarnacki lachende de kamer binnen en maakte 'n diepe buiging. Indien werkelijk de geest van den graaf ver schenen was, hadden zoowel de Overste als de adjudant niet meer kunnen ontstellen terwijl Johan met een triomfeerenden blik om zich heen zag, alsof hij zeggen wilde: ,/Ziet ge wel, dat ik niet gek ben z/Maar graaf Zarnacki, zijt gij 't dar. toch werkelijk? Is 'tmogelijk, 'k geloof mijn eigen oogen niet? En toch is het uw stem." //Wis en waarachtig, heer Overste, ik ben graaf Zarnackizeide de jonkman, en bood den Overste de hand, die deze met tranen in de oogen hartelijk drukte. z/Maar mijn vriend, vauwaar komt ge dan toch vroeg de Overste. //Van Wieruszouw, heer Overste, heden nacht te drie uur ben ik van daar vertrokken." z/Verduiveld, ge zijt dus die Russen gelukkig ontsnapt z/Om u te dienen, heer Overste, ze hebben t mij nu juist niet al te moeielijk gemaakt." z/Maar men moet ook cornet Zarnacki heeten," hervatte de Overste, //om zoo slim te zijn," En opnieuw sehudde hij den jonkman hartelijk de hand, terwijl tranen van vreugde in zijne oogen blonken, waardoor deze niet weinig ge- streeld was. Met vasteu tred trad hij naar de school gaan. Die arme stumperds zijn dus an alle onderwijs verstoken en groeien als wild en op in strijd met de leerplichtwet. Daar om hebben die inwoners zonder eenige uitzon- dering zich met een verzoekschrift gewend tot H. H. Gedeputeerde Staten om bovenge- noemde polders bij de gemeente Philippine te voegen. De voordracht voor hoofd der school te Waterlandkerkje bestaat uit de heeren J. G. Bosschaart te Biervliet, C. de Klerck te Schoon- dijke en A. Meeuse te Nieuwe Tonge. De Staatscourant- no. 21 bevat de wet van den 14en Januari 1908, houdende naturalisatie van Augustus Cornelis van de Walle, agent in assurantien, geboren te Hulst, wonende te Anderlecht (Belgie). Bij Kon. besluit is benoemd tot rijks- ontvanger der directe belastingen enz. te Vianen de heer B. van Ewijk, thans ontvanger te Aardenburg. -De Staatscourant bevat de statuten van de vereeniging tot Evangelisatiecolportage in Zeeuwsch-Vlaanderen, Westelijk deelteOostburg. Bij Kon. besluit van 24 dezer is als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de gouden eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loft'elijk getuigschrift toe- gekend aan Jacob Schroevers, schipper, te Vlissingen, en F. H. Jilleba, kwartiermeester, schipper van de reddingboot Willem III te Vlissingen en de zilveren eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift aan Job Schroevers, schipperG. Schroevers, visscherJ. Schroevers Jr., ketelmakerK. Schroevers, visscher L. Schroevers, visscher J. van de Ketterij, visscher, alien te Vlissingen 1. Kamermans, kwartiermeesterL. Jilleba, roeier der lste klasseJ. Jobse, roeier der lste klasse; W. Burgers, roeier der lste klasse J. de Buck, roeier der lste klasse; D.J. Balje, roeier der lste klasse en C. F. de Smit, roeier der lste klasse, alien behoorende tot de beman- ning van de reddingboot Willem III te Vlis singen, wegens de door hen, in gemeeuschap, met levensgevaar verrichte redding van de bemanning van den Engelschen schoener Doris, welke in den nacht van 14 op 15 December op de Rassen bij Westkapelle gestrand is. Uit Sas van Gentscljrijftmen aan deM.Ct. Was het hier den laatsten tijd, in vergelijking Overste toe, en met 'n van diepe aandoening bevende stem zeide hij ,/Heb dank, heer Overste, voor uwe hartelijke belangstelling, wees overtuigd, dat ik zulks nimmer zal ver- geten, maar mij steeds hoogst gelukkig zal gevoelen, de bewustheid in mij te mogen om- drageu, dat ik de eer heb onder uwe vrieuden te mogen behooren." z/Spreek daarover niet, graaf, maar vertel mij liever, door welke slimme huzarenstreek ge zoo gelukkig ontkomen zijt." *Zeer gaarne," antwoordde de graaf, en zich daartoe tot luitenant Von Seeleu wendende, wiens gelaat nog steeds zeer ernstig stond, reikte hij ook dezen hartelijk de hand. De adjudant drukte die insgelijks, als wilde hij daarmede toonen, dat ook hij zich verheugde in de gelukkige terugkomst van den graaf, terwijl hij dezen kortaf toevoegde z/lk wensch u geluk, heer graaf." De Overste kwam dit bewijs van belang stelling wel een weinig koel voor doch hij wilde hierover thans niet uitweiden en zweeg dus. De graaf vertelde nu tot in de kleinste bij - zonderheden, hoe hij 't had aangelegd om uit de handen der Russen te komen, doch de Overste stoorde hem herhaalde malen in zijn verhaal, door luid te lachen, vragen of uitroepen van verbazingmaar 't voornaaraste was, dat hij meer dan eens zijn blijdschap te kennen gaf over zijn behouden terugkomst. V an de kozakken had hij niets meer gehoord of gezien, hetgeen waarschijnlijk veroorzaakt was door de agitatie na zijn zoo onverwachte vlucht, zoodat hij met zijn vlug paard reeds met vroegere jaren, betrekkelijk st.il, en kreeg Sas van Gent bij heeren rechters te Middelburg allengskens een beteren naam, gebeurtenissen der jongste weken wijzen er op, dat we weer naar den ouden tijd van buitensporige baldadig- heid teruggaan. Het is sinds Kerstmis reeds verscheidene malen voorgekomen, dat 's avonds na 't sluitingsuur op de openbare straat een kanibaalsch geweld werd gemaakt. Rustige burgers werden in bun nachtrust gestoord, en wie het ongeiuk heeft op dat uur de bende woestelingen, die zich gewoonlijk op de brug posteert, voorbij te moeten gaan, kan er verzekerd van zijn er niet zonder de noodige scheldwoorden en bedreigingen af te komen. Ge zult vragen Waar is dan de politie Laat ik hierop dadelijk antwoordenDer politie ontbreekt. het niet aan activiteit, maar in ons land, waar een politiedienaar zich, ten- gevolge van wel wat zachtzinnige wetten, niet zelden moet laten treiteren door kwaadwilligen, staat zij ook machteloos tegenover de trues der Sas van Gentsche belhamels. Een voorbeeld Voor eenigen tijd was het in een herberg zeer rumoerig geweest en waren een paar schippersknechts door een groote over- macht van Sassche helden mishandeld. Dit alles geschiedde in een minimum van tijd en toen de politie tusschenbeide wilde komen, was alles gesust. De Sassenaars namen //hun" plaats op de brug in, de politie stelde zich op eenigen afstand verdekt op. Goed. De vechtersbazen roken echter lont, onderzochten en wisten spoedig dat de politie hen in de gaten had. De Sassenaars verwijderden zich zoover dat de politie hen niet zien kon. En daar beginnen ze onder elkaar een spiegelgevecbt. Woest getier en gevloek, kreten van //moord," z/sla hem dood," //snijd hem den nek af," enz. weerklinken. De politie schiet toe, denkende dat de schippersknechten er weer tusschen zitten, maar als ze ter plaatse is, staan de heeren alien met de handen in de zakken, en sarren de politie z/Wat is er nu weerenz Dergelijke methoden worden meer gevolgd, zoodat de pol-itie in vele gevallen machteloos staat, ja ten spot wordt gesteld. Toch zullen een aantal voorvallen van den laatsten tijd ook voor de rechtbank in Middel burg besproken worden. Zoo werd onlangs een slager door een stelletje van bovengenoemde lui een oor half afgeslagen, van welk geval proces- 'n goed eindsweegs vooruit was, voordat ze gereed waren hem te achtervolgen, terwijl bovendien hunne kleine paarden in de verste verte niet zoo flink er overheen konden jagen, en de Russen zich hoogst waarschijnlijk niet over de grenzen gewaagd hadden. De vliegende vaart, waarin hij zonder ophouden doorreed, deed hem niets ontzien, zoodat hij dien tenge- volge met gescheurde kleederen aankwam en er zeer gehavend uit zag. De vraag was nu, of de Russische officieren vermoeden zouden, dat hij zich wederom te Wartenberg zou ophouden, en zij alzoo hem ten tweedenmale zouden opeischen, ofschoon niet waarschijnlijk, daar 't voor hun militaire eer beleedigend was, dat ze 'n gevangene hadden laten ontsnappen. Nadat de graaf had uitgesproken, deelde de Overste hem 't koninklijke besluit mede. z/En nu, mijn beste vriend Von Seelen. kunt ge oogenblikkelijk 't antwoord aan Zijne Majes- teit vernietigen", zei de Overste in de beste luim van de wereld //verduiveld, wie had ooit kunnen denken, dat' die zaak nog zoo goed zou afloopen". Oogenblikkelijk verscheurde de adjudant het papier. De angst en de inspanning waarin de cornet gedurende de laatste dagen verkeerd had, maakten hem als 't ware gevoelloos voor't on verwachte geluk. dat hem na zooveel bange uren zoo eensklaps ten deel viel, zoodat hij als stom van verbazing, bijna niet aan de waarheid kon gelooven. (Wordt vervolgd). W oennilfts. en Vrijrtayavontl, ullgBxonderd op FeesldaKen. bij de Firina I". J. VAK UK DAAUE te Ter Kenzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1