Wij Vragen HOE K. W. DEKKER, Keiitoor Mr. P. DIELEMAN, Opsnbare Verkooping. Huiskoudeiijks Gcsdsren, G.evoflden door een iowoner van Vlissmgen. Advertentien. Landbouwberichteti. Nederlandseh Tooneel te Gent. Theatre Minard te Gent. Nieuw Circus van Gent. de heer JOHANNIS BAPTISTE PAUWELS, Gemeenteraad Hoek. EESE PAETIJ Een duiker te Antwerpen heeft een toestel uitgevonden, tot verbetering van het duiker toestel. Het kostuum is uiterlijk hetzelfde als een ander duikerspak, doch in den helm is een telefooninrichting. Met de kin duwt de duiker op een knop, waardoor een elektrische bel boven in werking wordt gesteld, en door middel van een hoorn boven in den helm en een mikro- foon vlak voor het gezicht, kan bij zijn helpers hooren en met hen spreken. Het Hbld. van Antwerpen slaakte deze verzuchting Na het ijs, hebben we nu weer den mist, die alien regelmatigen gang derscheepvaartbeweging doet ophouden. Zoo het ijs meer zijne uit- werking heeft op de binnenscheepvaart, de mist daarentegen legt alles stil, en vooral de zeeschepen. De drie dagen mist, die over heel de Schelde en ook over de Noordzee zieh uitspreidde, heeft dan ook een ontreddering teweeggebracht, zoo- als maar zelden voorkomt. Dinsdag is geen enkel scliip aangekomen, noch vertrokken. Er zijn reeds schepen, die sinds drie en vier dagen op de rivier liggen, opgehouden door den mist. VV oensdagmorgen Qok, toen de nevel wat opklaarde, zag men voor de stad het eene schip achter het andere geankerd, en het scheen of een groote onafgebroken ketting van schepen, in 't midden van de Schelde lag. Alle loodseu zjjn, om zoo te zeggen, genomen en men bevindt zich in moeilijkheden om vaste loodsen van schepen .weer te vinden. De treiu, die Woensdagmiddag van Man chester en Liverpool naar Euston reed, heeft op de Nortonbrug 3 menschen overreden, waar- van er 2 terstond dood waren en de derde kort na het ongeluk overleed. Het waren arbeiders, die bezig waren herstellingen aande brug te doen en door den dikken mist den trein niet hadden zien naderen. Zorgen voor het Eflestvee. r. D O L I~NU I Aan het bureau vau politie alhier zijn als gevonden gedeponeerd Len omslagdoek, een portemonnaie met eenig geld, een ceintuur en een halsstrikje. Rechthebbenden vervoegen zich aldaar. t R E Z 0 N d"e N 8 T U K K K N in en om den Gemeeniepaad. Bestuurder: ARTHUR HENDRIKX. Zondag 26 Januari a. s.. te 2T/4 ure, dagvoor- stellingopvoering van De rets rond de wereld van 2 Gentsche jongeim. groot spektakelstuk in 11 tafereelen naar het Fransc.h van M. Morel. Yertaling van Albert Rans. Grooten Schouwburg te Gent. Directie Y. M0R1N. Zondag 26 Januari a. s., te 2 ure, dagvoor- stelling aan verminderde prijzen opvoering van La Tosca, opera in 3 bedrijven, van V. Sardou, L. Illica en G. Giacosa, uiuziek van G. Puccini, met medewerking van Picha, eerste tenor Myosotis, groot ballet, muziek van Philippe Flou. Directie J. RENOUPREZ. Zondag 26 Januari a. s., te 2!/2 ure. dagvoor- stelling aan verminderde prijzenopvoering van Les SalthnOanqitesoperette in 4 be- dl'ijven. - Zondag 26 Januari a. s., te 3 uren, dagvoor- stelling aan verminderde prijzen nieuwe debuts. Rousby's Parijs te Gent, electriscbe revue in 4 tafereelen Fredv, muzikale uegermel'e Santeren. zangeresTime Money, excentrieken troep Lafaille, olympische spelen Mas-Andres, Fransche duettisten original Reed Brothers &C°. groote pantomime De Reizigersbenevens cinemategraaf-vertooningen. enz. enz. KOEBS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,85 a 47,875. Engelsch per i 12,— 12,- Z E E T IJ DING E IV. Van 22 tot en met 23 Jan. Positie der Stoomschepen. Er zijn veel mannen en vrouwen in Vlissingen, die met een verdrieti<re huidziekte aangedaan zijn, ze hebben misschien aambeien of prikke- lenden huiduitslag en tevergeefs hebben ze ge- icbt genezing te bekomen. Voor zulke in- woners zal de volgende, openhartige verklaring van iemand uit bun buurt een welkom, be- moedigend bericht zijn. De beer D. J. Aunokkee, Hooikade 187a te Vlissingen, deelt ons medeHet is mij een waar genoegen U te kunnen melden dat Foster's Zalf mij uitstekend geholpen heeft voor open wonden aan den voet en voor huiduitslag op het lichaam, waar ik gedurende den laatsten tijd veel last van had. Nadat ik een paar dagen liw zalf had toegepast, waren mijn wonden gebeel genezen en kou ik niets meer van de uitslag bemerken. Met vertrouwen kan ik daai'om Uw beilzaam middel voor iets dergelijks aanbevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven- staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Zie toe dat gij de echte Foster's Zalf bekomt, dezelfde soort die de heer Annokkee gehad heeft. Ze is te Ter Neuzen verkrijgbaar bij den beer A. van OverbeekeLeunis, Westkolk- straat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 1,75 voor een of f 10, voor zes doozen. Heden overleed plotseling tot onze diepe droefheid onze innig geliefde Ecbtgenoot, Vader en Bebuwdvader in den ouderdom van ruim 77 jaren. Namens de familie, Wed. M. PAUWELS-DorrEGiiTER. Ter Neuzen, 22 Januari 1907. Heden behaagde het den Heere van leven en dood van onze zijde weg te nemen, na een kort- stondig lijden van slechts enkele dagen in den ouderdom van 76 jaar en 8 maanden onze ge liefde Vader, Behuwd- en Grootvader dc heer FRANCOIS DIELE3IAN, in leven rustend landbouwer te Zaamslag. Allen die hem gekend hebben kunnen be- seffen hoe zwaar ons dit verlies valt. Namens de familie, J. DIELEMAN. Zuiddorpe, 23 Jannari 1908. Voor de vele blijken van belang- stelling op 17 dezer ondervonden, betuigen wij onzen hartelijkeu dank. JACOBUS DIELEMAN Pz.—Wolfert. Zaamslag, 24 Januari 1908. Door dezen betuig ik, ook namens mijne kinderen, mijn dank voor de vele bewijzen van deelneming, ons betoond, na bet smartelij^e verlies, dat ons trof. Borssele. C. DE KRIJGER. een onpartijdig onderzoek van onze SUiiCER, Gemalen FOELiE, PEPER, POEOER- CROCOLUDE en verder alle artikelen voor- komende in onze zaken Stalen te trekken onder getuige vau 2 solide burgers van Ter Neuzen en verder op te zeuden' aan een der schei- kundigen in Nederl&nd. Verder vragen wij dat men elders ook eens stalen trekt van zwarte Peper en dit ook publiceert. Achtend, De Rotlerdamsche^jtoloniaalliandel. De antir. kiesver. //NED. EN ORANJE" beveelt bij de herstemming op 'ins lag a. s. dringend den beer WD E K E 12 aan. HET BESTUUR. Zonder iets vau den beer Platteeuvv te willen zeggen, gaat het toch niet aan hem te steunen, de mindere mag toch niet over de meerdere gaan heerschen. Dit leidt tot socialistne, en dit willen en mogen wij immers niet, daarom gestemd op den heer genoegzaam ontwikkeld om lid van den raad te zijn. Eenige viijzinnige Kiezers. Advocaat cn Procureur te Mid del burg. Zitdag te TER NEUZEN den ecr-sten en fierden WOENSDAG der maand, bij dbr. Iveersemaker (Hotel Centraal). De Notaris P. Dregmans te Axe/, zal, ten verzoi ke van EDUARl) TACQ aan zijn woonbuis te Zaamslag, tegen den Provincialen weg, nabij Spui, op Zaterdag 15 Febfu» ari IQOSj des namiddags ten 2 are, ver- koopen Stoelen,Leuningstoel, Wekker, Klok, Kachel, Hanglamp, 2 staande Lampen, 1 Handnaai- als Kast, 3 Tafels, 19 Stoelen,Leuningstoel, Wekker, Klok, Kachel, Hanglamp, 2 staande Lampen, 1 Handnaai- machine. Spiegel, Vloerzeit, Matten, Spek- ton, Baktrog, 1 Melkton, 2 Meeltonnen, Kruiwagen, Spaden, Rieken, Slijpsteen, Koper-, Blik-lJzer-, Glas-, Geleierd- en Aardewerk, Haard-, Wasch-, Keuken- en Scbuurgerief. Eenige droge Mutserd en 19 Kippen en 1 Haan. Koopen tot en met /'3 kon4ant. Het overige op 3 maanden onder borgtocht desgevorderd. Het mesten van vee, van varkens, van gevogelte, moef met veel oordeel gesehieJen, anders loopt het zooal niet op s-ckade dan toch op belangrijke winstderving nit. Daar hoort berekening bij, veel piactische ervaring komt er te pas en goed gearuik van de ondervinding, weike Hegelijke veekouders op dit gebied hebben. Tot de belangrijkste vragen, die men zich heeft te stellen behoorthoe lang moet het mesten dqreu P Het mesten moet snel gesckie'den daar anders de be- langhebbende te veel voedcr verspilt. Hierbij dienthij aanteekening te houden van de boeveelheid voeder die •gebruikt wordt en weike waarde ze vertegenwoordigt. Doet men dit niet, dan weet men op voeten noch vamen of het mesten voordeel heeft gegeven. Papier en pot- lood, desnoods het stukje .boerenkrijl" heeft in den veestal vooral hooge waarde. Het gemakkelijkst is deze berekening bij het mesten van kaiveren met melk, omdat men hier op een een- voudige wijze kan nagaan hoeveel melk er opgedronken wordt. Het iigt thans bniten oris doel daarover uit te weidcn we zouden het hoofdzakelijk over het mesten van vee hebben. VVelnu, mestvee verkeert vooral in het laatst van de mestperiode in een soort van zieke|ijken toestand. Er wordt te veel gevraagd >an de spijsverteeringsoiganeu, terwijl ook de groote ophooping van vet op iets abnor- maals vvijst. Ook om deze reden mag de mestperiode niet te lang duren. Het mag toch bekend geacht worden, dat een grool deel vau het dagelijksch voedsel omgezet wordt in warmte; duardoor word! de dicrlijke warmte onder- houden. Het lichaam straalt dagelijks veel warmte uit. Hoe kouder de lucht van de naaste omgeving is, hoe sneller de uitstmling van warmte geschiedt. In een kouden sial nu zullen de dieren veel meer warmte aan de koude lucht afgeven, dan in een warme stal. Al het oveiige warmteverlies moet door voeder aangevuld worden. Dit leidt dus tot voederverspiiling of met andere woorden, het mesten wordt daardoor le dnur. Van de hoeveelheid warmte, die dagelijks in het dierlijk lichaam wordt voortgebracht, is het twee derde deel noodig voor de uitstraling van het lichaam. Het een vierde deel dient 6m het water, dat donrde longen en door de huid uitgedampt wordt, in damp te doen veranderen. Bovendien wordt het een twaalfde deel van de daae- li.jks geproduceerde lichaamswai-mte gebruikt om konde ■<iranken als water en koud voedsel in het lichaam te verwarmen. Groot is dus de hoeveelheid lichaamswarmte, weike er dagelijks door uitstraling vail het Lichaam verloren gaal Voor dit alles is veel voedsel noodig. Een betrekke- It.jk gering deel van het voedsel kan dus maar voor vorming van vet en vleesch gebruikt worden. En nu diene men ter dege te zorgen, dat het deel van het voedsel waarduorgewichtsvermeerdering van het lichaam plaats heelt. zoo groot mogelijk is. floe we dat moeten aanleggen zal het tweede gedeelte van dit artikeltje leeren. Onze vergadering van 16 Jan. was karig bezetik bedoel met leden, niet krentenkoeken en koekjes mits- gaders de onvermijdelijke thee en koffle, beide zoo geung als de meesten onzer ze thuis niet te genieten krijgen. Iruuwens 't kan beter van een stad dan van een dorp. Daar is nog aldoor eene vacature, waarin B. en W. geen haast hebben te voorzien. Afwezig waren de heeren Lensen en Verbrugge „van wege" bun zaken. De burgervader was in vacantie, omdat de boog niet altijd van gespannen staan, en onze oudste wethouder was ongesteld, zoodat wij ook dezes on waardeerbare leiding missen moesten. Wij waren alzoo met .z'n achten, hoewel niet zooals Justus v. Maurik beschreven heeft. Om rnij te bepalen bij de voornaamste punten van behandeling, een adres van W Bedet kwarn ons andermaal er aan herinneren, dat het betere soms de vijand is van het goede. Bij 't vaststeJlen onzer Bouw- verordening (art. 28) hebben wij gemeend, het betere te bereiken, door stallen, pakhuizen en schuren gelijk te stellen met menschenwoningen en ze aan dezelfde eischen van open ruimte te onderwerpen. Van die bepaling zijn wij echter afgeweken bij een dergelijk gevul van Littooij en dit bewoog het lid WieJand om gelijke monniken gelijke kappen te bepleiten, op grond dat 't open erf in eigendom der gemeente, hetwelk om 't daaronder loopend riool wel nooitzal behouwd worden, ook aan 't pakhuis van Bedet de vereischte open .ruimte levert. ffWaar is de grens, wanneer men afwijking van art. 28 toestaat vroeg de tijdelijke voorzitter. En zeer ter snede antwoordde m. i. collega Dees, dat in de menschen- woning en de aanwezigheid van open ruimte die grens van zelf is aangewezen. 'tis bijna een jaar geEden, dat Bedet gelijk verzoek aan ons gedaac heeft. Wij hebben daarop besloten, de Bou wverordening te herzien. Al den tijd nadien hebben B. en W. op die herziening zitten broeden. Al dien tijd heeft adressant menigmaul verzuchtyMoeder Anna, ziet ge niets komen ,/Niets Coliega Wieiand iiad voor hem den troost, dat hij in dezen tijd van het jaar toch niet met bouwen kan beginnen en binnen een week of zes B. en W. een herzieningsvoorslel ter tafel zouden brengen. Wij hielpen bet den beer Wielana wenschen, maar houden 't meer dan waarschijnlijk, dat de heer Bedet ons een derde dito adres op't dak sturen zal, waarin hij naar Kuyper's woord er bijvoegt: Ik kan niet ianger wachten, geen dag en geen nacht. Aan de orde kwam daarop een voorstel tot wijziging van de Verordening op 'tOpenbaar Lager Onderwijs. Daar was bij ons een verzoek ingekomen van de afdeeling Ter Neuzen en omstreken van den Bond van Nederlaudsche Oniierwijzers, om 't jaarlijksch (herinner ik inij wel, dan was jaarlijks zonder ch, vereeuvoudigde spelling) examen van de drie hoogste klassen der openbare scbolen af te schaffen. Het adres gingverge- zeld van een toelichling, wier breedvoerigheid ik beken het openlijk ik gretig op den koop toenam wegens de leuke ironie, waarmede met dat examen, ook wel Topenbare les" geheeten, een loopje geuomen werd. De heeren wisten het misschien niet, maar met kunne breedvoerige toelichting hebben zij niet anders gedaan dan wat de Franschen noemen enfoncer une porte ouverte (een open deur inloopen). Het examen was door ons reeds ten doone opgeschreven. Alzoo ging de afschaffing er door als koek ludertijd hebben wij dat examen ingevoerd naar aanleiding van herhaal'de klachten over eene openbare school. Ik kan nog niet inzien, of wij daarin 'tjuiste middel haddeu gevonden om de gegrondheid dier klachten te achterkalen of te voorkomen, dat er reden voor werdeu gegeven. Als maatstaf ter beoordeeling van hekwaamheid en takt des onderwijzers en van de vprderingen zijner leerlingen staat zoo'n examen voor mij gelijk met nul. En met alle respect voor de tegenwoordige en vorige Sckoolcommissien (van een vorige ben ik zelf lid geweest) moet ik hier toch mijne innige overtuiging neerschrijven, dat men heel wat meerdere maleu een klasse zou moeten bezoeken en daar een andere rol dan van toekoorder moeten vervullen en kunnen vervuilen, dan Schoulcommissies plegen te doen. Een paar feiten uit mijn schoolcommissie-lidmaat- schapsjaren wil ik hier vermelden. Als gewoonlijk keken de leerlingen eener klas bij ons binnentreden ojp. Waarop een ondeiwijzer het goed vond, ieder onzer ouk in onze andere kwaliteiten aan de leerlingen voor te stellen. Bij een examen was een mijner mederaadsleden, na zich zoo geinakkelijk mogelijk op een schoolbank naast een leerling te hebben neergezet, zoetjes ingedut. Wij hebben de betrekkelijke artikelen der Verordening zoo gewijzigd, dat kinderen, die 6 jaren oud zijn of in 't toelatingsjaar dien leeftijd bereiken, op 1 Mei in plaats van 1 April zullen worden aangenumen. Alzoo slechts e6n maand later, zoodat ik verwonderd was, daartegen verzet te zien ontstaan en redenen, buiten de zaak, om den hoek te zien komen. Wij hadden nog een lange en tamelijk verwarde discussie over de vraag: wat is voortgezet onderwijs, waar is de grens, die gewoon lager van uilgebreid lager onderwijs scheidt Daar is geen vraag, die meer tot subjectieve opvatting zich leent, zoodat wij leeken in het vak ons niet behoeven te schamen,#er geen ant- woord op te kunnen geven, te minder wijl zij bij onderwijsspecialiteiten reeds tot zoo uiteenloopend ver- schil vaii meening leidt. Wij hadden in een vorige vergadering bepaald, dat in de openbare scbolen voor gewoon lager onderwijs geen voortgezet onderwijs mag gegeven. Dit beslu'it heeft B. en W. bewogen, de hoofden van school A en C daarvan in 't bijzonder kenuis te geven. Het hoofd van school C. blijkt een man te zijn, die zich niet on- verdiend in den hoek laat zetten, en allerminst Inst heeft, als souffre-duleur te worden gebruikt, om voor een ander den bitteren pil minder ongenietelijk te maken. Van daar dat hij ons bij wijze van protest per schrift meldde, dat aan zijn school't onderwijs niet verder gaat dan het wettelijk leerplan. Edoch, zelfs op het kleinste gehucht treft men kinderen aan, die na de zes klassen te hebben doorloopen, in de zesrie klas blijven zitten, deels omdat zij achterlijk zijn, deels omdat ouders hun kinderen 't geleerde nog dieper wenschen te zien opnemen. Van de laatste categorie is gemakkelijker gezegd dan gedaan, dat die dan maar naar school B in een der vier klassen voor M U. L. Onderwijs moeten. Want, daaigelaten nog, dat vooi sommige ouders daarvooi' geldelijke bezwaren bestaan, herhaal ik de vraag: in weike dier vier klassen moeten die kinderen onderge- bracht? In betrekking met die klassen kunnen zij heeten, te groot voor een servet en te klein voor een tafellaken, i. a. w. voor de eene klas weten zij van sommige vakken te veel, voor de andere te weinig. En wat die andere categorie van kinderen, de achteriijke, betrefi, mag het voortgezet onderwijs in den geest der wet beeten, als zij in de zesde blijven Over't algemeen zit ei't geleerde maar dunneljes op, een gevolg van de overluding vau bet ieerplan, zooals schier alle deskundigen bt-weren. Wat kan er nu tegen zijn, dat zij nogmaals de zesde met meer vrueht volgen. Maar er is meer. Hoeveel onderwijzers der zesde be reiken met hun onderwijs de afsluitin'gsgrens van't leer- plan Als men er een weet aan te wi.jzen, zal ik hem een compliment inaken als aan een Fenix. Maar als een ondei wijzer 't niet doet, zal ik niet aan hem het wijten, maar aan de onvatbaarheid zijner leerlingen, voor die sleerdij." Leeken in het vak, gelijk wij raadsleden ook zijn, kunnen over onderwijs in al zijn schakeeringen en fleelen, praten, veel en mooi praten, zooveel zijwillen; geleerden kunnen er veel en mooi over schrijven, wet- gevers wetten, gemeenteraden verordeningen er voor vaststeilen, waar het de vraag geldt, hoe het onderwijs vruchtbaar te doen zijn voor het schoolkind, eene vraag waarvoor wij in deze vergadering nu kwamen te staan hecht ik enorm aan het oordeel van de mannen van het vak, de onderwijzers der betrokken kinderen. Al zoo heeft het mij gespeten en verwonderd ook, dat B. en W. niet in de geiegenheid zijngeweesi of die gelegen- heid niet hebben gezocht, om ons een beredeneerd advies van de hoofden der 0. L. scholeu over te ieggeu over t andermaal volgen der 6e klas door leerlingen. En nu zegge men niet, dat die Hootden om niet uit— gesproken persoonlijke redenen dat aanblijven kunnen bepleiten. Hoewel leeken in 't vak, zijn wij toch man's genoeg, om ons niet door een blind paard te laten overrijden, en wel in staat hunne redeneering, hnnne bewijsgronden te wikken en te wegen. De Voorzitter bracht ons de heugelijke tijding, dat de hoofdiiagenienr Bekaar in eene conferentie met B en W. heeft medegedeeld, een nieuw plan in bewer- king te hebben, waarbij eene kadelengte van 870 M. en eene opslagplaats van 6l/2 hectare zou worden ver- kregen. Onze Rijkswaterstaat kan zoo knap zijn, als men wil, maar als hij een werk ontwerpt en uitvoert, zonder te rade te gaan, met hen, die er gebruik van moeten maken, kan hij een famensen bok schieten. Men denke hierbij slechts aan de onlangs aangebrachte brug onder Axel, nabij Sluiskil, die niet breed genoeg is voor sommige schepen met deldast, die er door varen. Ge- lukkig heeft de heer Bekaar voor onze havenwerken ook kennis genomen van en, zooals 'tblijkt, tevens 't oor geleend aan de bezwaren, door onze Maritime Vereeni- ging tegen zijne plannen A en B geopperd. Men is nooit te oud om te leeren. Zoodat er nu een plan C komen zal. 't lie RAADSLID. u n VLAG. NAAM. MS. Van en naar- Lading. Vttii Ter Veuien Collmgwood |8S15|AmbIe 'edig idem Eng. s.s River Thames 2241 Londen stukg. Van 22 tot en met 23 Jan. werden langs de Oostsluizen alhier 3 binnenvaartuigen op en 10 afgeschutdoor de Westsl. 0 op- en 5 afgeschut. .8. HARALD in lading te South Shields vogi- Pillau. s.s. JENNY vertrok 21 dezer van Wmdau naar Ter Neuzen. s.s. RIOHAR1) in iossing te Lubeck. s.s. ELISABETH in iossmg te Stettin, s.s. HELENA van Windau naar Gent, passeerde 23 dezer des middags 12 uur Skagen. O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 7