Ter Neuzensche Courant Zaterdag 25 Januari 1908. 48' Jaargang. No. 5101. Binnenland. TWBHDH BLAD. FEUILLETON. Predikbeurten. Verkeer op het Post- eD Telegraafkantoor te Sas yan Gent, oyer 1907. In de atdeelingen der Eerste Kamer is alge- meen geklaagd over bet nieuwe stuiverstuk. Het werd leelijk, onbruikbaar eu onpractisch genoemd. 't Werd door onderscheidene leden beter geacht om niet verder te gaan op den verkeerden weg waarop men zich tbans bevindt, en zij gaven in overweging een nieuw stuiverstuk te laten maken. TER NEUZEN, 21 Januari 1908. De beer A. Mol, onderwijzer aan school 0 albier, is benoemd tot onderwijzer aan school A te Vlissingen. Door de //Rotterdamsche Koloniaalhandel' was dooi aanplakking tegen heden een uitdeeling van erwtensoep aan werkioozen geannonceerd. Daarvan werd een druk gebruik gemaakt. Toen de voorraad uitgeput was, wareu ruim 50 ge- zinnen van erwtensoep met kluiven en worst roorzien. Naar we vernemen zal dit de volgende week herhaald worden en wordt getracbt een gelegen- beid te viuden om een grootere hoeveelheid te koken. Het is begrijpelijk dat de aanhoudende mist °°k stremming veroorzaakt in de buitenlandscha scheepvaart op deze haven, zoo voor uitgaande als voor verwacht wordende scbepen. Als hetechter maar iets lichter lijkt te worden, varen de stoombooten af, terwijl er ook nu en dan een, uit den nevel opdoemend, de haven binnen komt. Gisterennamiddag arri veerde alhier eenlprov. stoomboot. Deze vertrok hedenmorgen vroeg. Hedennamiddag arriveerde er weer een, welke terstond terugkeerde naar Vlissingen. bioscoop van PeetersVincken genoot bij de deze week in bet gHotel de Commerce" gegeven voorstellingen een steeds kljmmend succes. bp enkele uitvoeringen was het bezoek zoo druk, dat bezoekers moesten worden afge- wezen wegens gebrek aan plaats. Men schrijft ons In deze streken worden door Iandbouwers en ook door andere ingezetenen vaak een groot aantal kippen aangekweekt, deeis voor de eieren deels voor den verkoop van kuikens. Het geheele jaar door wordt daarom hier een levendige handel in kippen en eieren gedreven en dagelijks komen Belgische en Nederlandsche kooplieden om een en ander op te koopen en naar Belgie te voeren. Hoeudervleesch is altijd een zeer gezochte spijs, een weeldevleesch om zoo te zeggen en daarom wordt daarvoor een boogere prijs be- steed dan voor het vleescb van runderen en varkens. Toch is de prijs ran dit vleescb aan groote verandering onderhevig. 's Winters en in het voorjaar vooral stijgt de markt, terwijl in het warme jaargetpde er weinig vraag is. Het gevolg hiervan is, dat het in het belang van kippenhouders is hoenders aan te kweeken, die men in den winter of vroeg in bet voorjaar kan verkoopen. Dan wordt voor een kuiken /la/ 1,25 betaald, waarvoor men in den zomer fr. 1 tot fr. 1,25 zou krijgen. Om de grootst mogelijke winst te bekomen is het noodig de ontwikkeling der jonge kippen te verhaasten. Dit kan men doen door ze van af de geboorte goed te voeden en een flink 19) Toen bij over dit alles eenige oogenblikken nadacht, brak hem *t angstzweet uit, terwijl hij over het geheele lichaam beefde. Hij begreep echter, dat hij moest handelen, en dat zulks geen oogenblik uitstel duldde. Opnieuw vatte bij dus moed en sloop zacbt over de binnen- plaats naar de zijde, waar zich de stallen be- vonden. Den slapenden schildwacht passeerende, ontwaarde bij tot zijn schrik, dat deze eenige beweging begon te maken en zeer onrustig werd. Ontsteld trad hij eenige schreden terug. doch eensklaps scheen hem 'n gelukkige ge- dachte in te vallen. Ouverschrokken trad hij voor den schild wacht en vroeg zonder de minste angst te laten blijken, op strengen toon z/Zeg roij, waar staat t paard van onzen arrestant, mijn zoon De schildwacht die nog verre van nuchter was, aprong verschrikt op, daar hij meende dat 't een der Russische officieren was die hem die vraag deed, en antwoordde op bijna onverstaan- bare toon, naar de stal wijzende D aa r a an d e n ov e r- k ant va d er tje, de ee rste d eur r ec hts. Zonder iets te antwoorden snelde de graaf derwaarts, want hij wist dat er binnen eenige oogenblikken en op de plaats en in de herberg ras te kiezen. De kenners nemen aan, dat, om winst op te leveren, de jonge kip moet kunnen verkocht worden op den ouderdom van3a3'/2 maaud indien zij niet gemest wordt en van 4 maanden, als zij aan vet westing wordt onder- worpen. De hen zelf wordt maar verkocht op het tydstip, dat hare opbrengst van eieren niet voldoende meer is. Zij kan dan een nogloonende pry's behalen, als men er maar voor zorgt ze goed te voeden. Axel, 23 Jan. Heden is alhier onder voor- zitterschap van den burgemeester, den heer D. "J- Oggel, een 8ub-comite gevormd voor de in Augustus a.s. te houden Huisvlijttentoonstelling voor Ter Neuzen en omstreken. Behalve den voorzitter bestaat het comite' uit de heeren Ph. J. van Dixhoorn, J. A. Dregmans, J. A. van Hoeve, J. de Kraker, A. E. C. Kruijsse, J. M. Oggel, J. A. van Vessem en C. P. Minjon als secretaris. Door het verspreiden van circulaires onder de ingezetenen en door persoonlijke bemoeii'ngen zal het sub-comite trachten de belangstelling in de zaak gaande te maken, opdat ook deze plaats waardig op de tentoonstelling zal ver- tegenwoordigd zijn. Axel, 22 Jan. Hedenavond hield alhier ten huize van den heer P. Koole de onderlinge maatschappij tot geldelijke uitkeering by het verliezen van varkens, onder den naam van nWerkmansbelang" hare jaarvergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat in het vorige jaar gekeurd werden 170 varkens; 30 zieke varkens werden bezocht, waarvan er 16 stierven. Het aantal gewone leden bedraagt 90, dat der donateurs 35. De ontvangsten hebben bedragen 404,40 en de uitgaven 295,82, zoodat het goed slot bedraagt 108,"8. Het overschot van de vorige jaren bedroeg 987,91, zoodat er in kas is 1096,49, welk bedrag bijna geheel op de Rijks-postspaarbank is geplaatst. Uitgekeerd werd voor gescorven varkens 237.60. De doode varkens bracbten by ver koop op 25,75. De aftredende bestuursleden, de heeren P. Koole en A. E. C. Krujjsse, werden met bijna algemeene stem men herkozen. De uitkeering werd weder bepaald op 40 cent per kilogram bruto, terwijl het entreegeld bleef vastgesteld op f 1, Het salaris van den secretaris-penningmeester werd gebracht van 10,-— op 25,-. Ook dit jaar zullen de leden een maaud wor den vrijgesteld van het betalen van contributie voor den varken en wel gedurende de maand Maart. Het verplicbtend stellen van inspuiten tegen de vlekziekte kon geen voldoende meerderbeid verkrjjgen, ofschoon de leden toch daarom het recht hebben, hunne dieren op kosten der ver- eeniging te laten inspuiten, altijd bij voldoende deelneming. Daarna werd de vergadering door den voor zitter, den heer C. P. Minjon gesloten. Hengstdijk. Te Huybergen is in de on- derwijs-inrichting aldaar overleden de Eerwaarde Broeder, onderwijzer Michael, in de wereld de heer P. de Maagt, zoon van den heer P. de Maagt alhier. De jaarlijksche teerdag van de doelboog- schuttery //St. Sebastiaan" is tot geheele vol- doening der feestende leden afgeloopen. Bij het koningschieten was de beer A. v. Belle overwinnaar. alarm kon geslagen worden de tijd was dus kostbaar, want vond hij zijn paard niet, dan was hij reddeloos verloren. De paardenstal was zeer klein en door de nauwe opening der deur kwam weinig licht. Nauwelijks was hij in de stal, of zijn paard, dat zich had nedergelegd, sprong bij dit plot- ling gerucht overeind en hinnikte, want het herkende zijn meester. Dit bewijs van toegenegenheid, hoe aange- naam ook voor den graaf, omdat hij terstond daardoor op de hoogte was, waar hij zijn paard kon vinden, bracht hem toch opnieuw in angst, bevreesd als hij was, dat het gehinnik wellicht door een der kozakken kon gehoord worden ten spoedigste maakte hij dus den halsketting los, sprak 't dier opwekkend toe, en trok 't snel met zich voort vHoewel 't paard niet getuigd was, bekom- merde de graaf zich hierover volstrekt niet maar spoedde zich onverwijld naar de plaats- deur, terwijl 't trouwe dier hem volgde als 'n hond. Met een krachtigen ruk en luid geknars werd de deur geopend. Een halfdronken kozak had dit alles lijdzaam aangezien, doch nauwelijks hoorde hij de deur knarsen. ot hij was eensklaps ontnuchterd, en zette den graaf met een piek na. Deze legde zijn pistool reeds op hem aan. doch bedacht zich nog bijtijds, daar een schot al de kozakken oogenblikkelijk op de been had gebracht, rukte den schildwacht de piek uit de hand, wierp deze ver weg over de heining en gaf hem zelf een duw, dat hij eenige keeren omtuimelde, en niet op de been was voor dat de graaf reeds Het prachtige nieuwe vaandel der societeit werd bij deze gelegenheid ingewyd en voor het eerst gebruikt, Koewacht. Uit deze gemeente is een adres, voorzien van een groot aantal handteekeningen, verzonden aan den Directeur-Generaal der poste- rijen tot het verkrijgen van een tweede hulp- kantoor en wel op de wyk Nieuwe Molen. In de aangrenzende Belgische gemeente Stekene hebben eenige bandieten een schurken- streek uitgehaald, die ons herinnert aan de daden van Baeckelant en zijne bende. In de Prinsenstraat woont een bejaarde landbouwer, Jan Plaquet genaamd, geheel alleen. Hij heeft den naam veel geld te bezitten. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn eenige zwartgemaakte mannen in diens woning ge- drongen, hebben den ouderling uit zijn bed gehaald, bonden hem handen en voeten en met een pistool in de hand drongen zij hem te zeggen, waar zijn geld verborgen was. Toen de man verklaarde, dat al zijn geld op de post- spaarbank stond, staken zij hem een prop in den mond en begonnen het geheele huis te doorzoeken, ja braken zelfs den vloer op. Geen geld vindende, trokken zij eindelijk met een paar kleedingstukken af, den ouderling gebonden achierlatende. Zoo vonden hem de buren, die onmiddellijk de politie met het gebeurde in kennis stelden. Een streng onderzoek werd ingesteld, ook bet parket van Dendermonde is ter plaatse geweestdoch tot nog toe is men de daders niet op het spoor iets, wat wel jammer is. St. Jansteen. Door den gemeenteraad werd in de zitting van 22 Jan. beuoemd tot hoofd der school te Heikant de heer A. Eggermont van Woensdrecht, om met 15 Maart in functie te treden. Tot gemeente-geneesheer (armen- practijk) werd benoemd de heer D. C. J. van Rompu te Hulst en eindelijk werd benoemd tot derden ambtenaar van den burgerlijken stand de heer C. IJsebaert, burgemeester. Met ingang van 1 Februari werd eervol ontslag verleend aan den heer Dr. J. E. Callen- fels te Hulst. De betrekking van onderwijzer aan de dorps- school wordt met 1 Februari 1908 opgeheven wegens het ontbreken van een voldoend aantal eerlingen; ook te Heikant vervalt eene onder- wijzersplaats en wordt de vacature Bartz niet meer vervuld, wijl het getal kinderen tot beneden 91 gedaald is. Aan de dorpsschool staat dus het hoofd alleen, te Heikant wordt het hoofd nog bijge- staan door £en onderwijzer. Te Heikant is weder brand geweest en wel bij Henry de Laat. De stal is afgebrand doch het huis bleef behonden. Het verbrandde is verzekerd. Zonday 26 Januari li)08. te paard zat en pijlsnel op zijn trouw dier de plaatsdeur uitgereden was. Het dier scheen te gevoelen, dat zijn meester in nood was. want als razend vloog hij langs den weg, be vreesd als 't ware, dat men bem weer van zijn meester zou scheiden. De graaf galoppeerde door de doodstille straten en over denzelfden weg, die eenige uren vroeger 't transport had afgelegd. Hij was de stad nog niet uit, toen hij in de verte stenimen en hoefslagen van paarden meende te hoorende kozakken verstonden even zoo goed als hij de kunst, zonder toom en zadel te rijden en waren hem zeker dadelijk achtervolgd. In elk geval was hij hun tocli 'a goed eind weegs vooruit, hetgeen hem 'n weinig gerust stelde, zoodat hij flink en met goeden moed doorreed, zonder een oogenblik te verpoozen. Op den morgen nadat het transport den vorigen avond vertrokken was, zat de Overste Yon Brandt in zijn kabinethij zag er zeer somber uit en las en herlas bet door luitenant Yon Seelen opgesteld antwoord aan Zijne Majesteit, bevattende al de bijzonderheden, die er sedert der. vorigen dag met graaf Zarnacki hadden plaats gegrepen, totdat hij eindelijk met ouvaste hand zijn naam er onder zette. De luitenant bemerkte maar al te goed dat zijn commandant in een slecbt humeur was. Nu hebben ze hem zeker al over de grenzen, bromde hij voor zich heen. Die armejongen Wat zal Zijne Majesteit hiervan nu wel zeggen Bedrag van den zuiveren ontvang h h de geheele geldelijke veraDtwoording Aantal verzonden aangeteekende brieven Aantal ontvangen aangeteekende brieven Aantal gestorte postwissels g uitbetaalde verzonden pakkett.cn n ontvangen g ter invordering aange- nomen quitantien Aantal inlagen spaarbank a terugbetalingen spaavb. r, aangiften van ongevallen g uitkeeringen ingevolge de ongevallenwet Aantal verzonden telegrammen H ontvangen g g uitgaande interlokale telefoongesprekken Aantal inkomende interlokale telefoongesprekken Aantal inkomende international telefoongesprekken Aantal uitgaande internationale telefoongesprekken Aantal lokaie telefoongesprekken 9165,76 u 304379,55V8 1471 1895 6618 3607 2042 5260 3007 934 347 280 1210 2989 3074 3356 3084 1106 1914 1758 3334 437 979 459 943 538 966 De aanvaring aan den Hoek van Holland. De bladen van gisteren bevatten nitvoerige mcdedeelingen omtrent de aanvaring van de liarwichboot Amsterdam met de #Axminster" aan den Hoek van Holland, waarvan ook door ons onder telegrafische berichten in ons vorig nummer melding werd gemaakt. Verschillende dier berichten melden dat de passagiers en bemanning op de //Axminster" waren overgegaan, zoodat wij al vermoedden dat het aan ons geseinde, dat 21 man vermist werden, op een misverstand zou hebben berust. De latere berichten echter bebben, helaas, de bevestiging gebracht dat het ons geseinde juist was. Er werd een boot-met 21 passagiers en 7 personen van de bemanning vermist. Eu al behoefde men, daar bet geen ruw weer is, nog niet het ergste te vreezen, hun lot, wanneer zij op zee zwalkten, in een open boot, bij de heerschende koude en zwaren mist zou toch verre van benijdenswaardig zijn, terwijl de verwan- ten sinds hunne vermissing bekendisgeworden, natuurlijk vol onrust waren. Het spreekwoord zegt„de beste stuurlni staan aan wal", en het moet worden toegege- ven dat wij, landrotten, niet met wetenschap kunnen oordeelen over het werk der zeelieden, maar toch lijkt het ons roekeloos, om met een dikken mist zooals dezer dagen heerscht, met voile snelheid te stoouien langs een weg dien men Misschien noemt hij me nog wel 'n oude ezel, dat ik hem maar zoo zoetsappig heb laten medenemen, en geeft mij bij slot van zaken nog wel mijn ontslag omdat ik voor huzaar niet meer deug. Wat denkt gij er van Von Seelen Ik weet waarlijk niet, wat er van te moeten denken, heer Overste. De Overste nam 't antwoord aan Zijne Majes teit met een knorrig sjezicbt weder op en wierp 'tin een hoek van zijn schrijftafel. Moge Zijne Majesteit niij dit schijnbaar ge brek aan respect vergeven, zeide hij, verschrikt over zijne eigene opgewondenheid. Gij hebt 't toch niet gezien, Von Seelen Vraag excuus, heer Overste. De adjudant vouwde intusschen den brief ordelijk dicht, en drukte er 't zegel op. Ik zou me den kop nog wel willen laten afslaan, indien ik't voorgevallene ongedaan kon maken, bromde hij verder, en snuffelde zonder bepaald doel in eenige papieren. Zonder dat de Overste zulks merkte, werd de deur geopend en Johan bleef eerbiedig staan. Wat wil je kerel, wat moet je vroeg of beter riep de Overste op barschen toon. Johan zette 'n zonderling gezicht, hij zag er bait treurig, half vroolijk uiter lag over zijn gelaat 'n vreemde uitdrukking. Overste, heer Overste, verbeterde hij, de graaf van Zarnackistotterde hij. (Wordt vervolgd). Heriormde Herk. Ter Neuzen. 9f u. en 2 u., Ds. A. Timmerman Sluiakil. 9^ u., dhr. B. J. v. d. Ouden. Axel- u., leeskerk en 2 u., J B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., D» G. ran Dis. Hoek. 9^ u., Ds. E. Raams. Bediening H. Arondm. en 2 u., Ds. E. Raams. Dankz H. Arondm. Sas van Gent. 9 u., Ds. H. Akersloot van Houten Rons. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. (■.ereforineerde Herken, Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. v. d Berg. Axel A 9 u. cu 2 u., Ds. E. H. Broeksira. B. 9 u. en 2 n., Ds. R v. d. Kamp. Zaamolag A. 9 u. en 2 u Ds. R. Hamming. v M. 9 n. en 2 u., I>s. H Mulder. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. P. H. de Jonge. laererormeerde gemeeme (Vlooawgkstraut). Ter Neuzee. 9 u., 2 u. en 5A u. leeskerk. Oud-Grrerormeerdt- gem«»eii«e(Vlooswijks»ra»t). Ter Neuzen. 9 u., 2 n. en 5} Ds. M. Ruben. Lnkual ,,Kbe-n lInCaser" (Kerkkofltan). Ter Neuzeu. a., dhr. J. J. Kense. in 1906 in 1907

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 5