De man werd per rijtuig naar zijn woning vervoerd. Men schrijft Bp den arbeider Z. te Renkum is Maandag uit den kelder een kistje, inhoudend f 102, gestolen. Nog des avonds stelde de politie een onderzoek in en wel te Wageningen, waar een zwager van den bestolene woont. Door den commissaris van politie aldaar werd deze ver- dachte gearresteerd en voorloopig in hechtenis gesteld. Loos alarm. Delft is Maandagavond te ongeveer 9 uur in rep en roer geweest. Op dat uur kwam een inwoner aan het politie- bureau mededeelen, dat hij geloofde, dat er brand was in de spits van den mooien Nieuwe Kerkstoren. De politie keek eens even in de aangegeven richting en toen zij wolken rook zag warrelen om de torenspits, stond het voor haar vast, dat het daar boven niet pluis was. Met de ervaring van vroeger (de spits brandde iminers reeds eenmaal af) werd de burgemeester getelefoneerdde opperbrandmeester gewaar- schuwd, de klokopwinder ontboden, lantaarns in gereedheid gebracbt en verder al datgene, wat men meende noodig te hebben bij den brand. De Markt stond inmiddels zwart van menschen. Eindelijk klauterde er een naar boven en deze ontwaardde, datdeopkomende mist zich om de torenspits als een draaikolk bewoog. De maan had schik in het geval In een ingezonden stukje in een der Hollandsche groote bladen wordt een staaltje van oplichting per telefoon medegedeeld. Een bemiddeld en weldadig man wordt op- gebeld, quasi door een zijner vrienden. ffOch, amice, doe mij een plezier. Ik heb hier X. bij me gehad, een armen drommel, maar een goeden jongen. Hij moet vijftig gulden hebben. Ik heb hem vijf en twintig gegeven. Run jij hem verder helpen ,,Nu goed, stuur hem dan maar bij mij." X. verschijnt, ontvangt f 25 en de weldoener hoorde later, dat geen zijner vrienden hem ooit voor dien persoon heeft aangezocht. De belanghebbende zelf, of een kornuit, had veilig de telefoon gehanteerd. In de meeste plaatsen van Zuid-Limbnrg waar kolenmijnen worden aangetroffen, hebben de vreemdelingen grootendeels mijnwerkers aanzegging gekregen om binnen zeer korten tijd een z.g. //Heimatchein" te vertoonen, of wel, zij moeten van de betrokken autoriteiten een bewijs kunnen overleggen, waarin medegedeeld wordt, dat zij een Heimatchein zullen ontvangen. Anders worden zij zonder vorm van proces over de grenzen des Rijks gezet. Aangezien er de meeste vreemdelingen nog iets met de Duitsche justitie hebben te vereflenen, is deze maatregel voor de heeren een ware jobstijding. Op deze manier zal er een flinke opruiming onder het vreemde element plaats hebben. Men heeft op de Haagsche Vredesconfe- rentie tevergeefs getracht, den militairen stuur- ballon volkenrechtelijk uit de rij der moord- tuigen te doen schrappen. Wat aan deze ver- gadering echter niet gelukt is, schijnt te zullen worden voorbehouden aan een ander tegen- moordtuig. Het is namelijk, volgens een berieht van de flWien. Allg. Ztg.g' aan de Fransche munitie- techniek gelukt, een soort brandgranaat te ver- hooren kon. Een der kozakken liep onhoorbaar daarheen en opende het. De schildwacht be- klaagde zich tegen zijn kameraad dat hij bijna bevroren was van koude, dus ook gaarne' 'n flinke slok wudki had, want dat hij 't anders onmogelijk kon volhouden. Deze begreep zeer goed dat hij waarheid sprakdaar dus en hij en de andere kozak in de kamer beiden nog grooten trek in een flinken teug hadden, besloten ze 't maar te wagen. Met de grqotste omzichtigheid werd de deur geopend en weer geslotende graaf haalde ruimer adem, en hoopte nu maar dat er juist geen Russisch offlcier om te inspecteeren zou komen. Na veiioop van ruim tien minuten sloop de kozak behoedzaam de kamer weder binnen, een vrij groot gevulde tinnenkruik onder de jas dragende, die hij met 'n zekere triomf op tafel vlak voor zijn kameraad neerzette. Op 't zien van die groote kruik, zette deze groote oogen op, en wreef zich vergenoegd in de handen, terwijl hij den andere met een vragenden blik aanzag. Deze deelde hem daarop mede, dat hij gemeend had, omdat ze toch geld genoeg hadden, 't beste was maar in eens 'n goede voorraad op te doen, teneinde zich niet ten tweede male aan't gevaar van ontdekt te worden bloot te stellen. Zijn kameraad was 't volkomen met hem eens dat hij verstandig gehandeld had dezen voor- zorgsmaatregel te nemen, terwijl de schildwacht evenzoo dat idee toejuiehte, en met glinsterende oogen de groote kruik aanstaarde. De graaf juichte insgelijks in stilte dien voorzorgsmaatregel toe, omdat hij hoopte daar- door zijn doel te kunnen bereiken. Oogen- schijnlijk sliep hij zeer gerust, want zijne vaardigen, die door het geschut tot op 1600 meter omhoog kan worden geslingerd. Deze granaat wordt aangestoken op het oogen- blik, dat zij de geschutmonding verlaat, en is in staat, ook al treft zij slechts een der afzon- derlijke gashouders van den modernen stuur- ballon, het geheele gevaarte te vernielen, daar de ontbranding van de in een der getrofl'en schotten verzamelde gasmassa een ontplofhng veroorzaakt, die den oorlogsballon in een oogen- blik onschadelijk maakt. In Fransche artilleriekringen wordt deze jongste uitvinding waaromtrent tot dusverre nog geen berichten publiek zijn gemaakt, tegen- woordig met groote belangstelling besproken. Binnenkort zullen met de nieuwe granaten proeven op groote schaal worden genomen. Door den zwaren mist kwamen de per- souentreinen, over het algemeen genomen, gis- teren ongeveer een half uur te laat aan de stations te Rotterdam aan. De vertraging, die de goedereutreinen hebben, is veel aanzien- lijker. Een bewaker van de groote gevangenis te Leuven, Lefebvre geheeten, ging met een gevangene van zijn sectie, zekeren (I., 22 jaar, ter dood veroordeeld, naar de pomp. Eensklaps wierp de man zich op den bewaker, haalde een mes dat hij in de mouw van zijn vest verbor- gen gehouden had, te voorschijn, en gaf Lefebvre verscheidene geweldige steken. De bewaker riep om hulp en spande al zijn krachten in om den aanvaller te overmeesteren, die voort ging met zijn slachtoffer te steken en te bij ten. Dank zij de spoedige tusschenkomst van het personeel kon men Lefebvre uit de handen van den razende halen, en dezen overmeesteren en in een tuchtcel opsluiten. De bewaker heeft verscheidene wonden aan het gelaat aan den hals, armen en aan de borst en is daarenboven vreeselijk in dehand gebeten. Men kent de redon niet waarom de gevangene Lefebvre aanviel. Waarom men zelfmoord pleegt. Ik Krajora, een stad in Roemenie, heeft een schat- rijke vrouw, barones Von Schwitzer, zich dooreen revolverschot het leven benomen. De zelf- moordenares was de dochter van een klein winkeliertje, en won door haar buitengewor.e schoonheid het hart van een rijken Russischen graaf, Taliewitsch geheeten. Zij trouwde met hem, toen zij 16 jaar was. Yierentwintig jaar later stierf de graaf en liet haar een vermogen na van meer dan 20 millioen Mark. Spoedig daarop trad zij in het huwelijk met den Oostenrijkschen baron Von Schwitzer. De barones, die ongeveer 50 jaar is geworden was zeer trotsch op haar schoonheid en leed in den laatsten tijd aan aaDvallen van meiancholie daar zij de sporen van den naderenden ouder- dom begon te bespeuren. Een tijd geleden had zij reeds getracht, zich te vergiftigen. Die poging mislukte en nu heeft de ongelukkige naar de revolver gegrepen. In een achtergelaten schrijven gaf zij te kennen dat het haar onmogelijk was geweest, haar schoonheid te overleven. Te Muncken kwam een jonge Russin Zaterdagmiddag bij de Bayrische Bank een biljet van 500 roebels wisselen. De beambte keek de lijst van gestolen biljetten na en ont- dekte dat de banknoot in Juni 11. bij een over- regelmatige ademhaling, kalm uiterlijk en ge- makkelijke houding strekten hiervoor tot bewijs, zoodat de kozakken daaromtreut gerust waren en de graaf hen meesterlijk verschalkte. Elk hunner kreeg zijn deel, terwijl't scheen dat het heerlijke vocht hun hoe langer hoe beter begon te smaken, want de eene teug was nau- welijks ter plaatse zijner bestemming gekomen, of anderen volgden hem weder op. De schild wacht zag met leede oogen, dat zijn kameraads zoo lustig zaten te drinken, en ofschoon hij een goed deel voor zich ontvangen had, scheen hij nog niet voldoende verwarmd te zijn, ten minste, hij tikte nu en dan bij tusschenpoozen weder zacht tegen de ramen, totdat ze hem, opdat hij niet te veel gerucht zou maken, de kruik toereikten. Tot dusver ging alles naar den wensch van den graaf. Een kozakkenmaag kan een vrij goede quan- titeit wudki verdragen, doch evenals bij andere natien wordt hij er toch langzamerhand slaperig van. Na zich ongeveer zoowat een uur aan 't genot van de heerlijke wudki te hebben over- gegeven, begonnen beide zoo slaperig te worden, dat de eene met het hoofd voorover op de tafel ging liggen,' zijn kameraad verzoekende 'n poosje alleen te waken, dan kon bij hem later aflossen, en hij op zijne beurt een poosje rust nemen. Dit bijna onverstaanbare op stotterende wijze gedaan verzoek, werd door den andere evenmin verstaan als begrepen, daar ook deze kort daarna in Morpheus armen lag. Met den schild wacht ging 't niet veel beter't onophoude- lijke eetitonige heen en weer loopen was opge- houden en ook hij was de dupe geworden van den invloed der heerlijke wudki. Allen in en buiten de herberg lagen dus in rompeling van een geldkonvooi te Tiflis gestolen was. De Russin werd daarop in hechtenis genomen. Uit een bij haar gevouden briefje bleek, dat er 's middags met den trein uit Parijs twee Russen zouden aankomen, die zij aan het station had willen opwachten De twee Russen kwamen inderdaad met den trein mee en werden dadelijk ingerekend. Zij hadden ook veel goud en biljetten bij zich, die van terro- ristische diefstallen en overrompelingen af- komstig schijnen te zijn. Bij den aanleg van de spoorlijn Kalgan Peking, die voor het eerst door Chineezen, zonder buitenlandsehe hulp, wordt uitgevoerd, is een tunnel ingestort, waarbij 180 menschen den dood vonden. Herhaaldelijk waren de autoriteiten gewaarschuwd voor het gebrek aan ervaring van de Chineesche ingenieurs, doch men had daar geen waarde aan gehecht. Te Parijs heeft een blikslager, Etienne Barre genaamd, zijn vrouw doodgeschoten. Het echtpaar woonde in de rue de Charer.ton en was in 1904 gehuwd. Aanvankelijk was het huwelijk zeer gelukkig, maar in het laatste jaar had Barre, die bekend staat als een drift- kop, zijn vrouw meermalen mishandeld, zoodat zij het huis ontvlucht was en een toevlucht had gevonden bij het echtpaar Faure in dezelfde straat, waar zij als huishoudster in dienst kwam. Zij deed haar man een proces tot echtscheiding aan. Meermalen tracht.te Barre zich met haar te verzoenen, maar steeds weigerde zij. Daar- door tot razernij gebracht schoot hij. bij de laatste weigeriug, driemaat zijn revolver op haar af. De kogels trolfen haar in bet hoofd en doodden haar bijna onmiddellijk. De moorde- naar gaf daarop, met groote kalmte, zichzelf gevangen. Maandagavond om 9 uur h^l te Milaan bij de Asquabellabrug een botsing plaats tusschen een trein die naar Rome en die naar Pavia vertrok. De locomotief van den trein naar Rome viel om, benevens verscheidene passagiers- wagens, die over het aangrenzend spoor kwamen te liggen. Juist kwam een trein van Bergama aan en deze reed op de omgevallen wagens. Men heeft tot dusverre 7 dooden en verscheidene gekwetsten gevonden. De Shipping Gazette geeft een verhaal van een 12jarigen Russischen jongen, die sinds 16 Juni 1906 niet minder dan 7 malen als #blinde passagier" de reis naar .Amerika ge maakt heeft. Hij is geboortig van Pensjoenka en wil, volgens zijn verhaal, zijn fortuin in de nieuwe wereld maken, omdat zijn ouders zoo arm zijn, dat hij het er niet uitbouden kon en wegliep. De laatste reis raaakte hij met de Arconia. Toen het schip twee dag^i van hier vertrokken was, kwam hij uit de kolenbunkers te voor schijn om voedsel te zoeken. Hij vertelde den kapitein wijselijk niet zijn geheele geschiedenis, want anders had hij moeten bekennen, dat hij te voren al eens met Arconia had gereisd. llij mocht in de keuken werken en zoo zijn over- tocht „verdienen". Verder maakte hij een reis met de Moskwa, twee met de Lituania en voorts met andere Russische schepen, telkens van hier uit, waarna hij, te New-York teruggezouden, weder aan land werd gezet. Zelfs werd hier scherp op hem toegezien, maar telkens wist hij de waakzaamheid te verschalken en aan boord te komen. Ditmaal heeft de jeugdige avonturier zijn diepe rust, slechts een die niet ruste, en deze was graaf Zarnacki. Thans was 't gewichtige oogenblik gekomen, waarnaar de graaf zoo reikhalzend verlangd had, 't oogenblik dat over zijn lot beslissen zou Midden in 't vuur zou zijn hart niet zoo hevig gebonsd hebben als thans, maar hij raapte met mannekracht al zijn moed bijeen, om't ge wichtige waagstuk te ondernemen, want hij redde daardoor wellicht niet slechts zijn eigen leven, maar ook dat van haar, die zijn geheele ziel vervulde. Een doodsche stilte heerschte in't vertrek en in 't gansche huis, 't minste gedruisch kon deze of gene wekken, en zijn vrijheid, neen, zijn leven zou hem dit kosten Met 'n kloppend hart verliet hij met de meest mogelijke omzichtigheid zijn legerstede, sloop naar de tafel, nam de twee pistoleu der beide kozakken en verborg deze in zijn jas. Met 'n wapen in de hand gevoelde hij zich weder veel sterker en moediger, want mocht het geluk hem niet dienstig zijn, dat hij ontjekt werd, dan Langzaam, met krijgsmaus- beleid, opende hij het venster, en zonder tegen- spoed kwam hij op de binnenplaats. Het venster aan de buitenzijde weer voor- zichtig en behendig te sluiten, was't werk van 'n oogenblik. Ofschoon 't stikdonker was, trachtte hij zich zoo goed mogelijk omtrent de situatie der bin nenplaats te orienteeren. Hij sloop zoo zacht mogelijk den dronken schildwacht voorbij, tastte voorzichtig in't ronde en ontdekte tot zijn groote blijdschap, de deur der binnenplaats, doch, of schoon deze niet op 't nachtslot was, kon ze toch niet zonder dat zulks eenig gekraak, ver- oorzaakte, geopend worden. j doel bereikt, want het Israelitisch liefdadig- heidsgenootschap te New-York heeft zich zijn lot aangetrokken en hij mag nu in de Ver- eenigde Staten blijven. Het Hbl. van Antw. meldt omtrent een mijnramp te Quaregnon, dat in de galerij waar de ontplofling plaats had, 19 werklieden aan den arbeid waren. Het noodsein werd gegeven door 17 werklieden, die op 788 meters werkten. Zij voelden een hevige luchtverplaatsing en een ongeluk vermoedende, deden zij zich aau- stonds ophalen, om te vertellen wat er gebeurd was. Bijna op hetzelfde oogenblik klonk de noodbel van de galerijen op 800 meters. Een werkman, Leon Duez, was door de luchtverplaatsing omvergeworpen, evenals twee van zijn gezellen zij namen amstonds plaats in de ophaalbak en vertelden, toen zij boven kwamen, dat er een grauwvuur-ontploffing had plaats gehad en er slachtoffers moesten gevallen zijn. Er werd aaustonds hulp ingericht en een ploeg redders daalde naar beneden. Daar lag alles dooreen- geworpen en kermende werklieden lagen ten groude. In h'et geheel vond men zes dooden en zeven ernstig gekwetsten. Vier andere werklieden hadden lichte wonden. Twee waren geheel ongedeerd en konden onder 't rooken hunner pijp naar huis terugkeeren. De lijken <zijn niet verminkt, alien zijn gestikt, enkel aan armen en gelaat dragen zij eenige brandwonden. Bovengehaald werden de dooden aanstonds door de familie herkend, gelijkt en naar hun woning gebracht. Natuurlijk hadden harl- verscheurende tooneelen plaats. De gekwetsten werden ook naar huis gevoerd, na door de geneesheeren verzorgd te zijn. Zij leideu niet alleen aan uitwendige, maar opk aan inwendige brandwonden, want zij hebben het vuur ingeademd. r... De geredden herinneren zich met veel. Zij hebben enkel een groot gerucht gehoord en zijn ten gronde geworpen. Hoe zij uit die hel zijn geraakt, wie hen gered heeft, daarvan herinneren zij zich niets, wegens de hevige ontroering. Toen de toegesnelde menigte vernam, dat de ramp niet zoo erg was als men eerst gevreesd had, werd zij kalmer en ging uiteen. Er heerschte den heelen dag over Quaregnon een sombere stilte. Hier en daar stonden groejijes menschen half fluisterend te praten. Nu en dan weid een lijk door de straten gedragen. Men zegt dat een der gekwetsten, vreemd aan de streek, in zijn logement geweigerd, werd en men den ongelukkige naar het gastbuis van Bergen moest brengen, niettegenstaande zijn .toestand zeer erg was. De niet gekwetste werklieden, die werden bovengebracht, waren als verdwaasd of leden aan een zenuwachtig beven, dat zij niet konden bedwingen. De redders moesten ook een out- stanen brand blusschen, dien zij evenwel spoedig meester waren. Te 11 uur 15 werd het laatste lijk, naar men hoopte, bovengebracht. Op't oogenblik, dat men de ernstig verbrandden bovenbracht, sprong een van hen eensklaps in een kuip ijskoud water, die in de nabijheid stond. Men haalde hem er aanstonds uit en bracht hem naar zijn woning. Men zegt, dat hij reeds overleden is. Aan de //Petit Bleu" wordt nog gemeld, dat 2 gewonden zijn overleden, zoodat het aantal dooden nu 16 bedraagt. De familie van de ongelukkige slachtof fers van het ongeluk aan de Dampoort te Gent heeft zich tot :den staat gewend om vergoeding te bekomen. De toestand van Leontine Cop- pieters, het vierde slachtoffer van het ongeluk, is verergerd. Het kind kwijnt langzaam weg. De opgesloten mijnwerkers te Ely, van wier ongewoon Kerstmaal wij indertijd melding maakten, zijn nu gered na meer dan 6 weken bejiolven te zijn geweest. Den 6 December werden in de goudmijn verscheidene personen onder een instorting be- graven. Drie mannen, Baily, Brown en Mac Donald, zaten meer dan 300 meters diep, maar een soort van dak, bestaande uit ziuk, ver- hinderde dat zij verpletterd werden. De redders ontdekten bij hun opzoekingen deze holte en vernaraen weldra dat de drie werklieden nog leefden. iSedert voedde men de mijnwerkers door een Hoe het zij. zijn paard moest hij hebben, dit moest zijn redder worden. Dit was in de duisternis niet slechts een moeilijk, maar tevens hoogst gevaarlijk werk, want hoe was het mogelijk zijn eigen paard op 't gevoel te ontdekken Buitendien wist hij niet of 'tin denzelfden stal stond waar de andere paarden zich bevonden ging hij dus in de duisternis zoeken en rondtasten. hoe licht kon hij ergens tegen stooten of iets omver- werpen, of, door tusschen de paarden te loopen deze doen schrikken, zoodat ze begonnen te trappelen en daardoor de in hunne nabijheid slapende kozakken wakker maken. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2