Landbouwberichten. Gemengde berichten. Boschlcapelle. Van den heer G. v. Kampen stuks rundvee, lijdende aan clynische tuberculose, ter slachting opgezonden naar de Rijks-serum inrichting te Rotterdam. Stoppeldijk. Onder voorzitterschap van den lieer J. de Maat-btaal heeft zich hier een bieten- bond gevormd, als afdeeling van den Boeren- bond, tot gezamelijken verkoop van suikerbieten. Binnenkort zal de opbrengst van circa 40 gemeten worden gepresenteerd, een tamelijk flink getal aangezien het dit jaar voor den eersten keer is, dat den beetenbond werkt. St. Jansteeu. Aoor hoofd der school te Heikant is de volgende voordracht opgemaakt. No. 1 V ersteeg te Gellikum (bij Geldermalsen). No. 2 Geurts te Boxmeer. No. 3 Eggermont te Woensdrecht. Zaterdag is te Heikant het schuurtje van den voerman P. van Gassen afgebrand. Ook zijn paard kwaui in de vlammen om. Kloosterzande, 18 Jan. Heden werd alhier door de landbouwers-vereeniging //Eigen Hulp" aanbesteed de levering van 97,200 K.G. super- phosphaat, 10,000 K.G. amm. superphosphaat eu 82,500 K.G. chilisalpeter. Hiervoor scheven in Voor superphosphaatAlph. Adriaansens te Walsoorden voor f 2,50, Dordtsche Kunstmest maatschappij te Dordrecht voor 2,49, P. G Adriaansens te Bergen op Zoom voor 2,49, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 2,49,1, van der Have te Rotterdam voor f 2,49, Internatio uale Guanowerke te Zwijndrecht voor 2,48, D. Scheele te Ter Neuzen voor 2,42, Gierum te Make voor f 2,379/10, A. Hamelink te Ter Neuzen voor 2,344/10, J. F. Adriaansens assistentie worden gezonden, doch hedenmorgen werden alle opvarenden door eene sleepboot te lissingen aan wal gebracht en opgenomen in het hotel ^//Cosmopolitain", waar zij tot morgen zullen verblijven. Wij vernemen nog dat thans niets meer van het gezonken stoomschip te zien is, daar het na eerst geleidelijk te zijn gezonken, is omge- kanteld. De //Epirus" was met 5600 ton graan geladen en lag 23 voet diep. Het schip kwam van Sulina en was bestemd voor Antwerpen. rechtszaken. Door het Gerechtshof te 's Gravenhage werd uitspraak gedaan in de door den Hoogen Raad in revisie naar het hof verwezen zaak van Th. V., uit Koewacht, door het kantongerecht te Hulst f boete veroordeeld, omdat hij zich na sluitingstijd met nog 4 personen in eene herberg te Koewacht zou hebben bevonden. Bekl. werd door bet hof vrijgesproken. toH eisoefoi Het pechtcontract. Nu de enquete omtrent de werking van het pachtcontract in Nederland is afgeloopen, worden thans door Prof. Mr. Diepenhorst te Amsterdam, als voorzitter van de enquete-eommissie, inge- steld door de Christelijke Patroonsvereeniging //Boaz." mededeelingen ten aanzien van de ge- houden enquete gedaan. Uit deze mededeelingen blijkt, dat 'met vry groote eenparigheid door de verschillende rappor teurs geconstateerd werd, dat geen beteekenende misbruiken volgens de Londensche corr. van de O. Haarl. G. niet als onaangeteekend pakket in Amsterdam aangekomen, terwijl een bankbeambte, door twee detectives vergezeld, met veel vertoon een loos pakje droeg om de aandacht af te leiden van de bestemming van 't wezenlijk artikel (welk verhaal wij aan het N. v. N. ontleenden). De vermaarde diamant berust sedert 9 No vember, 's Konings verjaardag, nog steeds op Scotland Yard, het hoofdbureel der Londensche politie, waar hij nacht en dag door de ver- trouwbare agenten bewaakt wordt. Er schijnt ook nog geen plan te bestaan, den diamant binnenkort te vervoeren, immers de schikking omtrent het slijpen, is volstrekt nog niet ge- trolfen. Te Groningen viel Vrijdagmiddag bij de veeladipg van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen een woedend geworden stier den veedrijver Fokke Bronsema aan en reet den ongelukkige met de horens den buik geheel open. B. werd naar het ziekenhuis gebracht en overleed daar aan de gevolaren. "l£J enmlsiUiW .b5u Te Loosduinen werd Vrijdag een bleeker door de stoomtram overreden. Toen hij met zijn wagen van de tramrails wilde rijden, schrok het paard, begon te steigeren en door den schok viel de bleeker, die zelf de teugels niet had, uit zijn wagen, juist voor de tram. Zijn been moest in het Haagsche ziekenhuis afgezet worden Zaterdagmorgen is de Harwichboot Vienna, toen zij den Nieuwen Waterweg wilde invaren, ten Zuiden van de Zuiderpier op de Maasvlakte aan den grond gevaren. Onmiddellijk vertrokken van den Hoek van voorkwamen in de verhouding, die I I »¥,-* de Btrandin^pi^ts de stooged- t« o k Adnaansens wordt eeroeDen_ Evenmjn heersehre er alge- I dingsbo_°> sleepbooten en het inkomende stoom- te Groenendijk voor f 2,32 Voor amm. superphosphaatInternationale Guanowerke te Zwijndrecht voor 7,15, P. G. Adriaansens te Bergen op Zoom voor 7,15, i - Alph. Adriaansens te Walsoorden voor 7 10, het genoemde punt. I. van der Have te Rotterdam vnnr 7 OR P I Het sterkst zijn echter degemoederen bezwaard over den omvang der geldelijke verplieh- geroepen. Evenmin heerschue meene ontevredenheid ten aanzien van den te korten duur van den huurtiid, al waren ten opzichte hiervan de klagers talrijker dan bij Have te Rotterdam voor 7,08, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 7,07, Maat schappij tot verkoop van Meststoffen te Dordrecht voor f 6,98, Dordtsche Kunstmestmaatschappij te Dordrecht voor 6,97, Wijkman en Scbippers te Breskens voor 6,92 en D. Scheele te Ter Neuzen voor 6,8872 \oor chilisalpeter: Blondeel te Aardenburg voor f 13,05, Gierum te Vlake voor f 13,009/lo, P. G. Adriaansens te Bergen op Zoom voor 12,91, Alph. Adriaansens te Walsoorden voor f 12,84, D. Scheele te Ter Neuzen voor f 12,83 en I. van der Have te Rotterdam voor 12,80 Aan de laagste inschrijvers is de levering gegund. Groenendijk (Hontenisse). Dezer dagen hield in het cafe van den heer B. van Jole de Varkenshouders vereeniging „Eendracht maakt Macht" hare gewone jaarlijksche vergadering. Uit een nauwkeurig en uitgebreid vexsiag, inwerken tingen. Dat bij onvoorziene rampen als regel geen voldoende sehadevergoediug wordt verleend, en dat evenzeer bg aangebrachte verbeteringen elke vergoeding achterwege blijft, is als on- loochenbare waarheid geconstateerd. En evenzeer staat het vast, dat in onderscheidene streken van het land de pachten worden opgedreven tot een bedrag, dat elke ondernemerswinst voor den boer oumogelijk inaakt en hem slechts een sober arbeidsloon overlaat. Naast het aanwezig zijn van deze drukkende bedingen, die met den omvang der geldelijke verplichtingen en den duur der overeenkomst in verband staan, werd eveneens het bestaan aangetoond van bezwarende bepalingen, die zonder tot een dezer twee categorien te kunnen worden gerekend, belemmerend op het bedrijf dat de secretaris-penningmeester, de heer J, J. Neeteson uitbracht, bleek, dat het ledental, thans 62, in het afgeloopen jaar met 12 was vermeerderd, eh" dat de kas sloot met een batig saldo van circa drie honderd gulden. By het herzien van het reglement werd daarih de bepaling opgenomen, dat voortaan nieuwe leden alleen zullen aangenomen worden in het tijdvak van Januari tot Mei, om de vereeniging voor meer risico te vrij waren. Een viertal nieuwe leden meldden zich deze week reeds aan en naar we boorden, moet nog bij tal van andere personen het plan bestaan toe te treden tot deze zoo nuttige vereeniging. Dat zjj spoedig aan dat voornemen geven. schip A armouth. De passagiers met bagage zijn met de stoomreddiugsboot en eigen sloepen aan boord gebracht van de Yarmouth, en door deze aan den Hoek van Holland geland. Later is de Vienna zonder assistentie vlot gekomen en om 12,20 den Nieuwen Waterweg binnengestoomd. Voor zoover bekend, heeft het stoomschip geen schade. Tijdens het on- geval was het dik van mist. Mr. Vroesom de Haan te Amsterdam, op wien dezer dagen een moordaanslag werd ge- pleegd, heeft vroeger ook al eens aan een aan- slag blootgestaan, 6 jaar geleden, toen hij '/Blommetje", een berucht individu, moest ver- dedigen eri dezen in de gevangenis opzocht. Deze meneer was over de verdediging van Mr. De hjaan niet tevreden, en toen deze op zijn verzoek bij hem was gekomen om hem te spreken over een ingesteld hooger beroep van de zware gevangenisstraf, die hij kreeg en nu nog ondergaat, giug hij den advocaat in de spreekkamer te lijf. Slechts met groote moeite werd deze door de gevangenbewaarders ontzet. Vrydagavond is te Coevprden een zekere J. Jausen,' die zijne vrouw mishandeld had Bet beeld van den bestaan den toeisfaru! zegt; Mr. Diepenhorst zou'hiermee nietjuist eS^en zjjn weergegeven, indien niet de mfe'dede'elirig j wonji. De vermoedelijke dader H. M., wexd gedaan van de herhaaldel^k gemaakte opmerking, dat onderscheidene zwager van J. J., is in arrest genomen. Hooggeboren eenden. Een inzender in De Ned. Jager verhaalt van een door hem gedane waarneming, hoe jonge eenden, in een hooggeplaatst nest uitgebroed, de aarde ^rejken. jrOp een verlaten ooievaarsnest, geplaatfit op een paal pi. m. 8 meter boven den grond en omgeven van struikgewas, had een eend zich tot broeden gezet. Op zekeren morgen hoorde ik de eend, op het naastliggend weiland staande, onophoudelijk roepen en zag ik de kopjes der jonge eendekuikens zich herhaaldelijk vertoonen aan en buigen over den rand van het ooievaars nest. Eindelijk liet een zich vallen. kwam door de takken heen ongedeerd op den grond en liep naar de njoeder. Successievelijk, maar niet zoo heel spoedig, volgden de andere. Een paar bleven even, bewusteloos, op den grond liggen, doch kwamen spoedig bij en spoedden zich daarop ook tot de steeds doorroepende moeder. Een bleel in de takken hangen en moest door mij worden verlost. Er waren ser zetven. Onmiddellijk nadat de zevende zich bij de moeder gevoegd had, hield deze met lojjjkan op ;en staple gevolgd door haar kroost met ^poed-naar de nabijgelegen sloot". Aan getuigen en deskundigen in strafzaken is te Rotterdam in 1907 ruim 10,000 uit- betaald en in de zaken voor den liaad van Beroep (Ongevallenwet) byna f 3000. Uit Enschede wordt gemeld dat bij een binnenbrand ten huize van B. te Urselo een vijfjarig kind in de vlammen is omgekomen. Verleden week was een Rotterdamsch gezin aan den Goudschen Rijweg in grooten angst over het lot van twee zoontjes 9 en 7 jaar oud, die naar het ijs waren gegaan. Men dacht niet anders of beiden waren verdronken. Gelukkig zijn de twee jongens goed komen. Zij waren heelemaal naar Berkel loopen en hadden aldaar in een hooiberg ge- logeerd. Een boerin had hun lot aangetrokken en met een paar boerenknapen waren zij huis- waarts gekeerd. Pseudo-straatmuzikanten. Uit Muiden schrijft men aan het N. v. d. D. Vandaag kregen wij in ons stadje eengezel- een gehoor en Aanvaring opde Wester-Schelde. Tijdens den dikken mist is gisterennamiddag op de Wester-Schelde tusschen Ter Neuzen Borssele, (tusschen de roode tonnen 5 en 6) aan gevaren door de Red Star Line bootFinland", kapt. Prager, van New-Aork naar Antwerpen, de Grieksche stoomboot ffEpirus", kant .Theefilatos. Men schrijft ons daaromtrent Wij hadden hedenmorgen een onderhoud met een der opvarenden van de ,/Epirus". De aan varing geschiedde door de /Finland?, doch het is volstrekt niet te zeggen aan wie de aanvaring te wij ten is. Deze was een gevolg van den dikken mist. De //Epirus" werd zwaar beschadigd, daar een groot gat ontstond ter hoogte van de kolen- bunkers. Het water stroomde met geweld naar binnen en dadelijk was te zien, dat het schip wel zou zinken, te meer daar ter plaatse 17 vadem water staat. Ongeveer 2 uur na de aanvaring ,was de //Epirus" dan ook gezonken. De bemanning van dit schip bestaat uit on geveer 25 personen. Met eigen booten en ook met behulp van een boot van de //I inland' wistec alle opvaren den zich te redden. 21 personen werden opgenomen aan boord van het daar in de nabijheid vertoevende Duitsche stoomschip //Tannenfels" //Finland." De opvarenden konden slechts hun kleeding redden. Door den mist konden geen sleepbooten ter en 4 op de gedeeltelijk de contracten in den regel niet worden nage leefd en dat het veelszins usantie is, strenge bedingen te aanvaarden, op wier nauwgezette nakoming men hoopt. Met vrij groote eenStemmigheid is door de pachters den wensch uitgesproken, dat bovenal belemmeringen in de cultuur zouden worden opgeheven. Yerrassend groote homogeniteit bestond er in de beoordeeling van de diep ingrijpende hervormingsplannen, die door vooraanstaande mannen zijn ontworpen, teneinde den omvang der geldelijke verplichtingen meer in verband te doen staan met de opbrengst van den oogst. Uitermate weinig sympathie bestond voor de zoogenaamde garvenpacht of deelbouw, waarbij de pacht niet in een vaste geldsom, maar in in een zeker deel van den bruto-oogst wordt vastgesteld. Velen verwachten heil van verbetering van het landbouwonderwijs. Talrijk zijn de stem-men die op beter landbouw-crediet aandringen, terwijl niet weinigen op bevordering van inteu- sieve eultuurontginning, drooglegging van meren en plassen met financieelen steun van het rijk alle aandacht vestigen. Met overweldigende meerderheid werd be- vestigend beantwoord de vraag //Vind ge het wenschelijk, dat bij onvoorziene rampen geheele of gedeeltelijke restiturie van de paehtsom plaats heeft?" De cardinale kwestie is echter vergoeding voor aangebrachte verbeteringen van het land. In tal van provincies wordt dit punt vooral als het hart der kwestie beschouwd en.met onstuimigen drang op hervorming in: dezen aangedrongen. De instelling van pachtcommissies werd door zeer velen urgent geacht. Te Hazerswoude is een 59jarige gehuwde vrouw aan slaapziekte bezweken. De Cullinan-diamant, het bekende ge- van Transvaal aan Koning Eduard, is schenk thuis ge- schap van zeven muzikanten te hooren, die op straat uitvoeringen gaven. Het eigenaardige van het geval was, dat het geen muzikanten vaq beroep waren, maar werkloozen van de stoomtimmerfabriek der firma Van Wjjngaarden te Weesp. Om eenigszins in de behoeftenvan hunne gezinnen te voorzien, hehben deze wak- kere werklieden, leden van de muziekvereeniging »Jubal" aan die fabriek, dit middel aangegrepen en men zal begrijpen, dat de giften wel iets rgker vloeiden dan gewoonlijk aan straatmuzi- kanten ten deel valt. Men meldt uit Amersfoort omtrent den moord op den 59jarige Van Dfie het volgende Zijn vrouw was voor een paar dagen, na een huiselijken twist, naar een zoon gegaan die onder Leusden woont eu heeft Woensdag beddegoed uit de echtelijke woning gehaald, waarover de man zeer vertoorud was. Hij maakte hierover verwijten aan een anderen zoon, met wien hij Woensdagavond samen in een herberg vertoefde. Omstreeks 10 uur zijn ze door de achterdeur vertrokken. Ze konden langs dien weg hun huisje bereiken. Wat er toen gebeurd is trachten politie en justitie te weten te komen. Een buurvrouw heeft hevig gestommel gehoord, alsof er met voorwerpen werd gesmeten en verklaart dat er ook ruzie was. Een man heeft den zoon uit het huisje zien komen. Laat in den avond zijn beide breeders, op verzoek van de moeder, eens gaan zien of vader thuis was en toen vonden zij den ouden man in een plas bloed dood op den grond liggen. Nu waarschuwden zij de politie, die oogen- blikkelijk een uitgebreid onderzoek instelde en die na afloop der verhooren, welke den ganschen nacht werden voortgezet, termen vond om den zoon, die met den vader was uitgeweest, in arrest te houden. Het lijk van den verslagene dat vooral aan het hoofd zware verwondingen toonde, blijkbaar door geweldige slagen toege- bracht, is heden naar Utrecht vervoerd. om gerechtelijk te worden geschouwd. De verdachte blijft ontkennen. In den nacht van Woensdag op Donder- dag ontstond brand in een galanteriewinkel aan den Goudschen weg te Rotterdam. De brand nam zoo spoedig. in omvang toe dat in een oogwenk de t-oegang tot de buitendeur was afgesneden. Met behulp van ladders moesten zich de bewoners van het benedenhuis langs den achterkant redden. Minder gemakkelijk ging het met die van de bovenhuizen, die wegens den dikkeu rook niet meer een uitweg langs de trappen konden vindeu. Met behulp van een viertal agenten van politie gelukte het een 82jarige man en 8 kinderen uit het brandende perceel te redden, die bij bureu in veiligheid werden gebracht. De brand zelf werd gebluscht met behulp van drie spuiten en vijf reserve- spuiten. De woning is geheel uitgebrand. De bewoner was verzekerd. De brand is vermoede- e lijk ontstaan door het onachtzaam wegwerpen van een lucifer door een beschonkene, die in den avond iets in den winkel was komen koopen. ffHet verwisselde kind." Men herinnert zich het langdurige proces over het kind Vermij, dat in het Buitengasthuis te Amsterdam vver- wisseld" zou zijn geworden, hetgeen, zooals ten slotte in hoogste instantie werd uitgemaakt, onwaar is gebleken. Reeds werd gemeld, dat inmiddels de echte- lieden Vermij overleden zijn en een achtens- waardige familie uit de Jan Luykenstraat te Amsterdam het kind tot zich genomen had. Deze heeft thans aan de Koningin toestemming verzocht om het kind ook haren geslachtsnaam te mogen geven. Vermeidenswaardig is dat dit echtpaar, dat tien jaren kinderloos gebleven is en om die reden het kindje als het zijne aannam, eenigen tijd daarna verblijd werd met de geboorte van een eigen dochtertje. Men meldt uit Den Haag In een woning in de Koningstraat, die Vrij dag door een gezin werd betrokken in verband waarmede aansluiting aan de gasleiding gemaakt er. de gasmeter geplaatst werd, stroomde er bij die gelegenheid door een lek in de biunenlei- ding in een der kamers, waarir. vier kinderen alleen gelaten waren, zooveel gas, dat drie der kinderen bewusteloos werden. Dr. Polano, wiens hulp werd ingeroepen, mocht er in slagen de kinderen tot bewustzijn terug te brengen. De toestand van een hunner (het jongste) was nog al ernstig. De volgende smokkelgeschiedenis wordt door de Grondwet verteld Personentwee ambtenaren, een arbeider, twee smokkelaars met karren. Plaats der hande- ling De Paardedreef, in de onmiddellyke nabij heid der Belgische grens onder Nispen. Ambte naren in hun lager in een dennenbosch op loer naar aan de overzijde der grens opdagende karren. Smokkelaars eveneens uitziende om veilig de grens te kunnen overtrekken. Arbei der, niets kwaads vermoedend, komt aangestapt, wordt door de ambtenaren aangehouden, ver- dacht met de smokkelaars in verbinding te staan. Woordentwist gevolgd door handtaste- lijkheden. Arbeider wordt in het bosch in i X iggn t ^rcAnon in eviir s, ucuc bepalingen in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2