Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 18 Januari 1908. 48e iaargang. No. 5098. feuilleton. Gemengde berichten. rWHEIDB BLAD. Predikbeurten. TER NEUZEN, 17 Januari 1908. Door Gedep. 8taten van Zeeland is het vervoer op de kunstwegen in Zeeland beperkt, met middernachc tusschen 17 en 18 Januari. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt zal alhier gedurende 4 avonden in de bovenzaal van bet //Hotel de Commerce" eene voorstelling worden gegeven met Peeters Vincken's //The Electro Royal Americ. Bioscoop." Deze nieuwe inricbting gaf op verschillende plaatsen reeds met zeer veel succes voorstellingeu, jiu laatst. te Vlissingen en Middelburg. Daar de inrichting over een zeer groot aantal der nieuwste films, programma 1908, beschikt, be- loven de voorstellingen zeer interessant te zjjn. Als bewijs daarvan kan ook wel strekken dat te \iissingen de voorstellingen met steeds khmmend succes werden gegeven en telkens de zaal niet alleen overvol was, maar ook velen moesten worden afgewezen, die niet meer konden worden toegelaten. Gedurende het jaar 1907 werden aan het postkantoor alhier uitgegeven 353 boekjes der rij kspostspaar bank. Jngelegd werd251161,73 Terugbetaald225321,79s Bedrag der verkochte postzegels 28599,94 Yerzonden postwissels 289939,10 Litbetaalde postwissels 140332,57 Gei'nde kwitantien289323141 Ter invordering aangeboden kwi- T tt?n5iSn-:i72988,315 lotaal bedrag der ontvangsten 888367,36s ^oterdag 1.1. hield de vereeniging tot uit- keering bij het verliezen van varkeus „Draagt elkanders lasten te Ter Neuzen, Baandijk, hare eerste jaarvergadering, in het lokaal van den heer Pieteis aldaar. Uit de rekening en verantwoording van den penmngmeester over 1907 bleek dat was ont- vangen aan inleggeld, contribute en donateurs 116,75, terwijl de uitgaven aan ringen, druk- werk en advertentiakosten 16,20 bedroecren. Alzoo een goed slot van 100,55. Sterfte had niet plants. De voorzitter en penningmeester werden her- kozen. Als weger werd gekozen de heer Alf. Pieters. in de plaats van den heer P. Andenaerdt, die niet meer in aanmerking wenschte te koraen. De bode werd voor een jaar op een vast salaris gesteld, terwijl de overige bestuursleden weder kosteloos zullen werkzaam zijn. De uitkeering werd gebracht van 30 op 35 cent per E.G. Besloten werd dit jaar de inspuiting als voorbehoedmiddel tegen de zoo gevreesde vlek- ziekte met Mei te doen plaats hebben. De lijst tot het opnemen van nieuwe leden zal Weder het geheele jaar zijn opengesteld. De voorzitter wees met nadruk den leden er op om met hem te trachten zooveel mogelijk nieuwe leden te werven voor deze zoo nuttice vereeniging. Sluiskil, 16 Jan. Heden werd alhier door de vereeniging Land'oouwbelang", ten huize van lh.Ferm.ont aanbesteed, de levering van 130200 Kg. ammoniak-superphosphaat. Hiei voor werd ingeschreven door de heeren Itnan J. van der Have te Rotterdam voor 7,38, P. J. v. Ardenne te Dordrecht voor o -P' Scheele te Ter Neuzen voor f 7,15, P- J. Scheele te Ter Neuzen voor f 7,15. Dordtsche Kunstmestmaatschappij te Dordrecht 16) //Ik ben gereed," hernam de graaf, terwijl bij 'n beleefde buiging maakte. ,/Wilt gij mij echter vergunnen, mijn paard te berijdem dat, in den stal van de herberg staat //Met genoegen," antwoordde de Untenant. z/Neen, hier ben ik sterk tegen, want hij schijnt me toe, 'n vlug ruiter te zijn, en bij kon ons dus gemakkelijk ontsnappen," bracht de Rus hiertegen in. »Mag ik u doen opmerken," hervatte de lui tenant, dat ik bier 't commando voer, en dat buitendien Pruisische huzaren nooit een gevan- gene laten ontsnappen." //Ik verzeker u op mijn woord van eer, dat ik tot Wartenberg geen poging tot ontvluchting zal aanwenden.' zeide de graaf. »'Jw woord als edelman is mij voldoende," hernam de luitenant, //laat ons naar de herberg gaan en uw paard halen." De stoet reed in korten draf naar 't dorp de graal liep tusschen de paarden van luitenant Von Schlieffen en den Russischen officier, geen woord werd er gesproken, maar luitenant Von ochlieffen drukte heimelijk de hand van den graaf, alsof hij zeggen wilde svergeef mij, ik kon met anders." 1 wee huzaren haalden't paard van den vluch- voor j 7,65, P. Hoste te St. Laureijns voor 7,01 en W. Bedet te Ter Neuzen voor j 6,94. Gegund aan den heer \V. Bedet. Voor 22400 E.G. Chili-Salpeter werd inge schreven door de heeren D. Scbeele te Ter Neuzen voor 12,85. P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 12,84. Gegund aan den heer P. J. Scheele. Voor 250 E.G. Belgiesch klaverzaad werd ingeschreven door de heeren VVillem Dees te Sluiskil, 95 °/0 kiemkracht, voor f 1,50 A. Poortman te Uotterdam, 84 »/0, voor f 1,30 A. Bedet te Hoek, 88 voor /1,30; B. Willems te Sluiskil, voor 1,25; P. Hoste te St. Laureijns, 80- 85 ®/0, voor 1,17 en H. Anjoul te Sluiskil, 96 °/0, voor f 1,25. Gegund aan den heer H. Anjoul. Axel (Spui). Woensdag werd alhier door het bestuur der Bijz. school aanbesteed het verbouwen van de bestaande school en het bouwen van een nieuw lokaal en onderwijzers- woning. Voor het le perceel werd ingeschreven door de heeren P. Boogaard te Ter Neuzen voor j 3585, A. Butler te Axel voor /3510, A. van 't Hoff te Axel voor 3490, J. van de Velde voor 3388, Gebr. Stoffels voor 3378, P. Duijvestein voor /3110, C. H. H, Wisse voor 3091 en D. Galle voor f 2889. Voor het 2e perceel (woonhuis) werd inge schreven door de heeren P. Boogaard voornoemd voor f 2650, J. van de Velde voor f 2650, Gebr. Stoffels voor 2642, A. van't Hoff voor noemd voor 2400, D. Galle voor 2398, P. Duijvestein voor f 2240, C. H. H. Wisse voor J 2218, A. Kooman te Ter Neuzen voor 2175 en A. Butler voornoemd voor f 2168. Gegund aan de laagste inschrijvers. De inschrijvers bij wier naam geen plaats is verraeld wonen te Zaamslag. Koewacht. Door den heer Edm. Vermandel, sinds 33 jaar brievengaarder in dezegemeente, is met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag aangevraagd met recht op pensioen. in de laatste dagen is hier weer veel vraag naar allerlei soort van varkens maar de prijzen zijn laag. Kon men van den zotner voor vette varkens 50 tot 55 cent per kilo levend krijgen, thans biedt men slechts 41 a 42 cent. Ook biggen zijn laag in prijs. Honteuisse, 16 Jan. Heden mocht de beer K. baron Collot d'Escury, burgemeester dezer gemeente, zijn 25jaiig ambtsfeest alsarrondis- sements-schoolopziener vieren. Een 60tal onder wijzers en onderwijzeressen uit het arrondissement Hulst vergaderden om 12 uur bij den heer W'eemaes en trokken daarna gezamenlijk naar de wooing van den jubilaris, waar de heer W. C. Imandt, hoofd der school te St. Jansteen in een prachtige en gevoelvoile rede den heer Collot d'Escury gelukwenschte en hem namens alle openbare en bijzondere onderwijzers aanbood een vuurscherm en fauteuil, alsmede een album met de naraen der gevers. Zeer aangedaan dankte de heer schoolopziener met tranen in de oogen voor de bewezen belangstelling en herdacht met enkele woorden degenen, die in de verloopen 25 jaar van ons zijn weggerukt. Ook de heer W. Jansen, schoolopziener in bet district Middelburg, voerde het woord en werd mede door den heer Collot d'Escury beantwoord. Daarna werd den onderwijzers een lunch aan geboden met een glas champagne. Om 4 uur was het feestmaaltijd bij den heer Th. Weemaes, waarop de jubilaris en zijn gezin genoodigd waren. Het ging er vroolijk en gezellig toe. teling uit deii stalzij zoowel als de andere huzaren, en ook de luitenant. waren zeer ver- baasd, in dat paard den //bruin van den Overste te herkennen, maar geen van hen Jiet iets hier- van blijken. Heelt dan zelfs de Overste 'n verbond met hem gesloten", zeide 'u grijze snorrebaard tot een kameraad. //St.'t zou best mogelijk kunuen zijn, hoe zou hij anders aan den //bruin" komenV" z/Gestolen heeft hij hem zeker niet." Ge zoudt dus denken, dat het ook de wensch van den Overste was, dat hij ontkwam V" //.la, dat zou ik bijna voor zeker houdeii, maar de luitenant kan hem niet laten ont snappen, ofschoon ze goede vrienden scbijnen te zijn." z/Al wilde de luitenant zulks oogluikend toe- laten, zou hij dit voor zijn eer niet mogen doen, en buitendien is de graaf ook door zijn eere- woord gebonden." Tegen tien uur des morgens kwam men te Wartenberg aan. De luitenant en de graaf hadden tegenover den Russischen officier den schijn aangenomen, of ze elkander geheel vreemd waren terwijl de huzaren grooten lust gevoelden den Rus overhoop te steken, doch in tegenwoordig- heid van een officier was dit onmogelijk. Men bracht den graaf in de gewone provoost de luitenant zag hem met zoo'n welwillenden blik aan, en knifete hem zoo vriendelijk toe, dat, de graaf alle hoop nog niet liet varen. Oogenblikkelijk begaf luitenant von Schlieffen Ook van andere zijde mocht de algemeen ge- achte schoolopziener vele bewijzen van belang stelling ondervinden. In bet dorp Kloosterzande wapperde van alle huizeu de nationale driekleur. Stoppcldijk. De loop der bevolking in deze gemeente over 1907 was als volgt Geboren 17 m., 30 vr„ totaal 47. Gevestigd 51 m., 46 vr.. totaal 97. Overieden 18 m., 17 vr., totaal 35. Vertrokken 52 m., 56 vr., totaal 108. Bevolking op 31 Dec. 1906: 803 .820 1623 v 31 1907: 801 823 1624 alzoo eeue vermeerdering van 1 persoon. Levenloos aangegeven 3. Voltrokken huwelijken 10. Aan bet hulppostkantoor alhier werden gedurende het jaar 1907 behandeld 607 tele- grammen, als ontvangen 295 en verzonden 312. Zondag 19 Januari 1908. De werkplaats van den heer De Vries te Hengelo, waar gedreven koperwerk vervaar- digd wordt, is hedennacht afgebrand. Men sc h rij ft uit Barneveld Gedurende de strenge koude van de vorige weken sliepen op de heide bij Voorthuizen, doch op Nijkerks gebied, een tweetal bezem- binders, 57jarige vader en 18jarige zoon, in een tent, die reeds 16 maanden hun nacht- verblijf vornit. Eenige schuingezette paleu, waarover oude zakken gespannen zijn, omgeven een oppervlakte van 2 bij 1 Meter, welke, op- dat de stumperds niet op den bevroren grond behoeven te liggen, met een laag heide is be- strooid. Daarover zijn zakken gespreid en ook vormen eenige zakken de dekking. In den zotner van 1906 had het tweetal een hut gebouwd, maar deze was op grond van de bepalingen der woningwet door de politie boveu hun hoofd afgebroken, oindat alle sommaties tot ontruimen niet hielpen. Dezer dagen ontstond op bet ijs in een der grachten te Alkmaar een formeele vecht- partij tusschen twee honden, een puckje en een zwartje. Het leek eerst. niet veel op een zich naar den Overste, teneinde hem rapport te brengen en een half uur later werd ook //bruin behouden in den stal terug gebracht. De Overste verklaarde, dat hij den graaf den vorigen dag 't paard tegen een hoogen prijs verkocht had, enfin, 't stond ieder vrij hiervan te denken wat men wilde. Te Neuenrode was ook alles in rep en roer, want toen de oude heer den volgenden morgen aan de ontbijttafel verscheen, zag hij er zeer vermoeid en weinig opgewekt uit, tengevolge van 't nachtelijk rumoer. Ook Kaatje had wel buitengewone drukte gehoord, doch was weder ingeslapen, niet denkende dat zulks haar zoo van nabij betrof. Als van zelf kwam't gesprek op hetgeen er 's nachts had plaats gegrepen en de ourle heer deelde zijne dochter alles tot in de kleinste bijzor.derheden mede toen Kaatje evenwel den naam van den bewusten persoon vernam, ontroerde ze zoo hevig, dat ze huiten kennis, machteloos in heur stoel ineen zeeg. Haar vad#r wist niet wat hiervan te denken hij scbreef dit echter toe aan overdreven fijn vrouwelijk gevoel, waaraan men, volgens zijn zienswijze, volstrekt niet mocht toegeven, vooral als 't een ons onbekend persoon betrof. \^el was ze in den laatsten tijd stil. en dik- wijls afgetrokken geweest, doch jonge dames hebben wel eens meer zoo iets sentimenteels over zich, zoodat de oude heer er weinig notitie van nam. strijd op leven en dood, maar plotseling nam de zwarte den puck bij zijn grijs nekvel en gooide hem in een bijtHet begon er voor den puckhond slecbt uit te zien hij spande zijn uiterste krachten in om er uit te komen, maar het gelukte hem niet. Toen ontfermde zich een straatjongen over het beestje en bracht het op het droge. De zwarte was intusschen verdwenen. Te Hermalle was een 14jarige knaap aan het glijden op den besneeuwden weg langs het kanaal Maastricht-Luik. Hij viel van den weg in het kanaal en zakte door het ijs. waarin hij halfverwege bleef hangen. Zijn moeder riep om hulp, maar er was niemand in de nabijheid. Daarna waagde de vrouw zich op het ijs, maar zakte er eveneens door. Eindelijk kwamen er menschen, maar zij mochten er niet in slagen hen te redden, zoodat moeder en zoon ver- dronken zijn Van een nijdige kraai. Het volgende niet alledaagsche voorval had bij Wateringen op den weg naar de Heul plaats. Een gezelschapje van enkele kinderen, naar schatting 7 of 8 jaar, werd door een kraai aan- gevallen. Het hongerige dier had zich gehecht op de borst van een der kleinen en pikte naar de keel van het ventje. Aan huilen geen ge- brek. De barbier T., toevallig ter plaacse, ontzette het kind, maar de kraai was stellig niet van plan de kamp op te geven, want op enkele passeu afstand stond hij tegen den vol- wassen man te blazen en nijdig te doen. Eerst toen een fietsrijder hulp kwam bieden en ze samen met alles wat v»or de hand lag naar het ondier gooiden, vloog dit in een boom. Men meldt uit Amersfoort De politie vond Donderdagnacht op de Beesten- markt het lij k van zekere Van Drie. Vermoe- delijk is hij doodgeslagen. Reeds zijn verschillen de personen verhoord en een is er voorloopig aangehouden. Uit Boyertown, in de Vereenigde Staten, wordt een zeer ernstige ramp gemeld. Aldaar werd in een schouwburg door een liefhebberij- gc-zelschap eene uitvoering gegeven, bij welke gelegenheid ook eene vertooning met de bioscoop werd gegeven. Het toestel ontplofte, en ver- oorzaakte brand. Onder de toeschouwers, waar- onder vele kinderen, ontstond eene vreeselijke paniek. Naar gemeld wordt, werd de brand nog aangewakkerd door het omverwerpen der petroleura-voetlichten, door de toeschouwers die op het tooneel hun toevlucht zochten. In bei gedrang werd de uitgang versperd. Verschillende toeschouwers sprongen uit de vensters, doch braken armen en beenen of vielen te pletter. Ondertusschen breidde de brand zich in het gebouw snel uit, zoodat velen het slacht- offer werden, hetzij dat zij verbrandden, door den rook stikten, of wel in het gedrang werden vertrapt. Het stadje telt 3000 inwoners en men spreekt van 150 slachtoffers, waarvan de meesten vrouwen of kinderen. Bijna alle ge- zinnen hebben een of meer leden onder de slachtoffers. Een honderdtal personen werd gekwetst. De toestand der kleine Leontine Ooppieters, het nog steeds levende laatste slachtoffer van het spoorwegongeluk te Gent, is in de laatste dagen wat verbeterd, maar bet kind is nog niet buiten gevaar. Een 18jarige knecht in een hydraulischen oliemolen te Bissen, in het groothertogdom Luxemburg, had het ongeluk, toen hij de ma chine wilde stilzetten, dat zijn hand door een rad werd gegrepen en hij daardoor werd mee- gesleurd waarna een der zware stampers op hem neerkwam en hem het hoofd verpletterde. Na met behulp van heur kamerineisje haar naar hare kamer te hebben gebracht, liet de heer George haar verder aan de zorgen van deze over. Nadat Kaatje weer tot bewustzLjn was ge- komen, verzocht ze haar kamerineisje haar thans alleen te laten. Nauwelijks had deze de kamer verlaten, of ze barstte in tranen losonbeschrijfelijk was haar smart, te meer, wijl ze heur vader nog niets durfde mede te deelen van hare intieme betrekking tot den deserteur. Geruimen tijd peinsde ze over allerlei middelen om zoo moge lijk hem te redden, doch wat vermochten in deze heur zwakke krachten Radeloos liep ze heur kamer op en neder, dikwerf op 't punt haar vader alles mede te deelen en hem te bewegen 't zijne tot redding van haren ge- liefde bij te dragen, doch teikenmale deinsde ze hiervoor weer terug, daar ze vreesde niet ten onrechte den toorn van den ouden heer op te wekken. De vurigste, opreclitste beden, die ooit uit 'n reinen maagdelijken boezem voortkwamen, werden door haar ten Hemel opgezonden. Zoo bracht ze in een allertreu- rigste stemming den ganschen dag op heur kamer door, terwijl haar vader zich over den toestand zijner geliefde dochterten zeerste verontrustte. (Wordt vervoigd.) m. vr. totaal. Hervormde Herk. Ter Nenzen. u. en 2 u., Ds. A. Timmerman Siaiakil. n., geen dienst. Axel. 9J u., leeskerk en 2 n., D». J. B. T. Hugenholtz. Zaamelag. 9 n., D*. G. van Din. Bed. H. Avondm. en 2 n., Us. G. van Dis. Dankz. Hoek. 9J n. en 2 u., Ds. E. Raama. Sas van Gent. 9 u., Ds. II. Akersloot van Honten Rons. Uulat. 10 n., Ds. De Boer. Gereformeerde Herken. Ter Nenzen. 9 n. en 2 u„ dhr. H. Bonma, Theol. Stud. Axel A. 9 a. en 2 u., Ds. E. H. Broekstra. B. 9 u., Ds. R Hamming v. Zaamslag en 2 a., leeskerk. Zaamslag A. 9 a., dhr. Trenning, Stud, van Kampen, en 2 u Ds. R. Hamming. Zaamslag B. 9 n. en 2 n., I)s. H. Mulder. Hoejj.. 9 u. en 2 u., Ds. P. H. de Jonge. (aerefiirmeerde gemeente (Vleoswijkstraat). Ter Nenzen. 9 n., 2 n. en 5J u., leeskerk. Woensdag 5| n., Ds. Kersten v. Rotterdam. Donderdag 5 j u., Ds. Kersten v. Rotterdam. Oud-(>ierer<>rineertle gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 a. en 5J u., Ds. M. Ruben. I/nkaal ..tcbt-n lljii'z.er'" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5J ■u., dhr. J. J. Kense.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 5