Landhouwherichten. Gemengde berichten. TeSegrafische berichten. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is het Russische stoomschip ffVera", van Riga naar Gent met stukgoederen, tegen de gesloopt wordende oude spoorbrug te Sluiskil gevaren, met het gevolg dat een stuk daarvan in de vaargeul is gevallen, zoodat het passeeren van het kanaal aldaar voor diepgaande schepen gevaar oplevert. Er zijn aaustonds maatregelen genomen om het stuk op te visschen. Bij Kon. besluit zijn tot regeling van de personeele belasting de grenzen tusschen de in verschillende klassen vallende gedeelten der na te noemen gemeenten als volgt vastgesteld Van de gemeente St. Jansteen loopt de grens aanvangende bij het punt in de gemeente- grens, waar de vaart van Hulst uitmondt in den heul, die gaat onderdoor de terreinen, in ge- bruik bij de stoomtrammaatschappij Hulst Walsoorden en de spoorwegmaatschappij Meche- len Ter Neuzen, langs de noordgrens dier ter reinen tot aan den Hoogenweg, volgt de sloot langs de oostzijde van dien weg tot aan de eerste heul, zuidelijk van de Absdaalsche straat vandaar oostwaarts langs den waterloop die uitmondt in de vaart van Steen tot en daarna langs die vaart zuidwaarts tot aan den zooge- naamden. oversprong over de Steensche straat, oostwaarts langs den watergang in den Clinge- polder tot aan den waterloop, die in noorde- lijke richting gaat tusschen de Gentsche en de Steensche straat langs dien watergang in gemelde richting tot de grens der gemeente en verder langs deze grens tot het punt van uitgang. Van de gemeente Sas van Gent loopt de grens van grenspaal 309 (Laatste stuiver) langs de Rijksgrens in noordelijke richting tot aan den watergang, gelegen ongeveer midden tusschen den Staakjesweg en den zg. Scba- persweg langs dezen watergang tot aan den dijk welke de St. Alberts- en Ohellinkpolder scheidt, van dit punt zuidwaarts over dien dijk tot aan den Rijksweg van Sas van Gent naar Ter Neuzen, langs dezen weg in noordelijke richting tot de plaats waar hij gesneden wordt door de grens tusschen de gemeenten Sas van Gent en Westdorpe; daarna langs de genoemde gemeentegrens tot den oorsprong van de Galgenkil, vandaar door deze kil naar den nieuwen oostelijken kanaalarm en in zuidelijke richting midden langs dezen en het kanaal van Gent naar Ter Neuzen tot de Rij ksgrens langs deze naar het punt van uitgang. Onderhetopschrift: ,/OngelooflijkeChriste- lijkheid" werden door den heer Mr. P. H. W. van Alphen, kantonrechter te Hulst, in een ingezonden stuk in de Zeeuwsche Koerier van jl. Zaterdag, ergerlyke feiten vermeld omtrent de verpleging in het Liefdehuis te Hulst. Naar gemeld wordt zullen de regenten van het Liefdehuis deswege een klacht indienen bij den officier van justitie te Middelburg. In de vergadering van den gemeenteraad te Hulst op gisteren, kwam dat schrijven ter sprake. De heer Van Alphen was niet in de vergade ring tegenwoordig. Aan het verslag van Zel. ontleenen wij daaromtrent het volgende De heer Wauters wijst op een artikel in de Z. Koerier, geteekend door den heer v. Alphen, kantonrechter, dat bij onderzoek gebleken is te zijn laster. Daarom stelt hij de volgende motie voor De Raad der gemeente Hulst, kennis ge nomen hebbende van het smadelijk artikel door Mr. P. H. W. van Alphen, geplaatst in het weekblad ffDe Zeeuwsche Koerier" van 11 Jan. 1.1. betreffende het gesticht het R. Iv. Liefdehuis te Hulstinnig over- tuigd dat gedurende het veertigjarig be- staan van het R. K. Liefdehuis albier, de ouden van dagen, de weezen en alle ver- pleegden, zoo vroeger als nu, met de meeste liefde en toewijding verzorgd en behandeld zijn en worden, spreekt zijne sterke afkeuring uit over bovenbedoelde smadelijk artikel van Mr. P. H. W. van Alphen te Hulst; besluit van deze motie afsehrift te zenden aan H. M. de Koningin, den heer Minister van Justitie en den heer President der recht- bank te Middelburg en gaat over tot de orde van den dag. De heer v. Dalsum gelooft dat deze motie hier niet te pas komt. De heer Horn bach acht deze motie voor oogen- blikkelijke behandeling niet vatbaar. Hij wil die renvoyeeren naar B. en W. om een onder zoek in te stellen naar de gegrondheid der beweringen. De Voorzitter zegt dat door hem reeds vroeger op een desbetreffende vraag van den heer Van Alphen is medegedeeld, dat de verpleging in het Liefdehuis uitstekend is en hij is overtuigd dat daarin geen verandering is gekomen. De heer Hombach zegt, dat wanneer in een eourant een artikel voorkomt van een kanton rechter, is dit voor hem een stuk van gewicht, en dit eischt alsdan een onderzoek, te meer omdat de verpleging geschiedt door Zusters wier opoffin-ende liefde overbekend is. Hij dringt aan op onderzoek naar het gebeurde. De heer Wauters zegt, dat er een verpleegde in beschonken toestand is thuis gekomen. Men heeft hem een haring gegeven in zijn belang en afgezonderd ter ontnuchtering. Daarop is hij woest geworden en heeft baldadigheden gepleegd, met het gevolg dat hem een verder verblijf in het Liefdehuis is ontzegd. De Voorzitter zegt dat het feit van het plaatsen van het stuk door den heer Van Alphen aan- leiding moet geven tot bespreking door het publiek. De heer Hombach wil door een onderzoek het voile licht doen schijnen. De heer Burnt zegt dat het schrijven van den heer V. Alphen laster is. Er zijn verpleeg- den buiten het gebouw getracteerd, en daardoor dronken thuis gekomen en in hunne dronkenschap hebben zij baldadigheden gepleegd. De Voorzitter bevestigt deze mededeelingen. De heer v. Dalsum zegt, dat bet hem genoegen doet, dat de zaak hier ter sprake is gekomen ter wegneming van verkeerde indrukken over het Liefdehuis. Hij gelooft. dat de heer v. Alphen in deze dagen niet Dormaal is, en daarom niet toerekenbaar. De Voorzitter meent dat de raad zieh de zaak wel kan aantrekken, omdat het geldt een instelling, waarin de gemeente hare verpleeg- den doet opnemen. De motie-Wauters wordt aangenomen met 5 tegen 1 stem (de heer v. Dalsum). Te Clinge (Waes) zijn een achttal rij - wielen in beslag genomen, omdat zij van St. Jansteen buiten route of heirbaan op Belgisch grondgebied kwamen en niet van rtj- bewijzen (passavants) waren voorzien. Wanneer men nu weet, dat van St. Jansteen naar Clinge (Waes) geen rechtstreeksche weg is, die door de douane erkend wordt en rijbewijzen botweg geweigerd worden dan heeft men een denkbeeld van den onhoudbaren toestand en dient men op repressailles bedacht te zijn in ons land. Te Aardenburg kwam een jongmensch, die dezer dagen zich als militieplichtige dient aan te geven en daartoe zijne geboorteakte kwam opvragen, bij het ontvangen daarvan tot de ontdekking dat zijne grootmoeder als zijn moe- der te boek staat. Hoe krijgt nu die jonkman zijn moeder weer terug V vraagt onze bericht- gever. Het eenige middel zal wezen dat men zich wendt met een adres tot de arrondissemeuts- rechtbank, verzoekende verbetering van de geboorteakte. M. Ct. Axel, 14 Jan. Heden werd alhier door de landbou wvereeniging /Comite tot aauk. van Hulp- meststoffen" te Kijkuit, aanbesteed de levering van 94.000 Kg. superphosphaat 14 °/0, 2d« helft Jan. a. s., 90.000 Kg. superphosphaat 14 °/0, 2de helft Febr. a. s. en 112.000 Kg. ammoniak superphosphaat 7 X 9, 2<le Helft Febr. a. s. Voor de superphosphaat werd ingeschreven door: Internationale guanowerken te Zwijndrecht voor f 2.60, Coenen Schoenmakers te Uden voor 2.54, P. J. v. Ardenne te Dordrecht voor f 2.52, J. J. v. Arenthals te Walsoorden voor f 2.48, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor /■2.42,Gebr. GroosmantelJzendijkevoor^.SS4/,,,, AdriaansensPolfliet te Walsoorden voor 2.34 en A. Hamelink te Ter Neuzen voor 2.33, aan wien de levering is gegund. Voor de ammoniak superphosphaat werd inge schreven door P. J. v. Ardenne Dordrecht voor 7.19, Coenen Schoenmakers te Uden voor 7.13, Dordtscbe Kunstmest-maatschappij te Dordrecht voor 7.10, W. Bedet te Ter Neuzen voor 7.04, Weykman Schippers te Breskens voor 6.99 en P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 6,945, aan wien de levering is gegund. Philippine. Voor eene alhier bestaande vacature in den gemeenteraad is bij den ge- houden verkiezing bij den burgemeester slechts 1 candidatenlijst ingeleverd. en wel voor den heer A. J. Minnebo, die daarop gekozen is verklaard. St. jansteen. Zekere E. de J. die uit een steenen put water wilde scheppeu gleed door de aanwezigbeid van ijs om den put uit en viel ondersteboven in den diepen put. Zij kon zich echter uit het water opwerken tot zij het hoofd boven had en werd door huisge- nooten en buren me tbehulp eener ladder gered. Zij is tamelijk wel. De Vlissingsche redders gehuldigd. Men scbrijft uit Vlissingen Dinsdagavond werden de dapperen gehuldigd, die de schipbreukelingen van den Engelschen driemastschoener Doris", op de Rassen onder Westkapelle gestrand, hebben gered. Om half acht had de plec-htigheid plaats in de societeit van het Nederlandsch loodswezen, voor zoover betreft de bemanning van de reddingsboot Koning Willem 111. Vele be- langstellenden waren daarbij aanwezig. De voorzitter van het comite, de beer H. C. Beijerman, drukte er zijn leedwezen over uit, dat de huldiging van de bemanning der reddings boot en van de familie Schroevers niet gelijk- tijdig kon plaats hebben, tengevolge van een samenloop van omstandigheden, dien hij nader uiteenzette en welke een gevolg is van geschrijf, dat de reddingsboot zich minder verdienstelijk zou hebben gemaakt dan de Schroevers. De heer Beijermau wees en daarom uitdrukkelijk op, dat het te Vlissingen gevormde comite die meening niet deelt en overtuigd is dat door alien heldenwerk is verricht. In een kernachtige toespraak bra^ht hij vervolgens dank aan de bemanning der reddingsboot, zijnde de schipper F. H. Jilleba en de roeiers J. Kamermans, L. Jilleba, J. Jobse, W. Burgers, J. de Buck, D. J. Balje en C. F. de Smic, voor hun heldenwerk. Vervolgens overhandigde hij alien een oorkonde in lijst. Behalve deze oorkonde ontvingen deze redders ieder nog een enveloppe, inhondende 50. Na driewerf hoera van alle aanwezigen en fanfares van het muziekgezelschap OnsGenoegen, dat de plechtigheid opluisterde, bedankte schipper Jilleba, nameus de bemanning van de reddingsboot, voor dit huldeblijk. Nadat de plechtigheid in de societeit Het Nederlandsch Loodswezen was geeindigd, begaf het comite zich naar de groote zaal van het hotel ,/Cosmopolitaiu" aan den Oprit. Daar zou om 9 uur de familie Schroevers gehuldigd worden. Ook hier was //Ons Genoegen" weer tegenwoordig. Ook hier voerde de heer II. C. Beijerman het woord en hij stelde de heldendaad door de Schroevers verricht, dtiidelijk in het licht. Een afzonderlijk woord sprak hij tot den kleinen Jacob van de Ketterij, den 13jarigeu jongen die met grootvader den bangen nacht heeft meegemaakt. De heer Beijerman reikte daarna aan schipper Jacob Schroevers en zijn. vijf zoons Klaas, Ge rard, Lieven, Jacob en Jacob zijn kleinzoon Jacob van de Ketterij ieder eenzelfde oorkonde uit, als de leden van de reddingsboot hebben ontvangen. Verder kreeg ieder een enveloppe, inhoudende 100. Er waren ook verschillende giften ingekomen, welke uitsluitend voor de familie Schroevers bestemd zijn. Bovendien kon de heer Beijerman nog mededeelen dat de kleine Jacob, behalve deze f 100 nog op zijn spaarbankboekje 93,88^2 zal ontvangen door de kinderen van alle Vlissingsche scholen voor hem bijeengebracht. Verder heeft Jacob reeds f 102 op een spaarbankboekje gekregen als opbrengst van een door de Vlissingsche Turn- vereeniging te zijnen voordeele gegeven soiree. De heer A. H. Polak dankte het bestuur van het gevcirmd comite, voor de wijze waarop dit zich van zijn taak gekweten heeft. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op V rij dag 24 Januari 1908, te 12 uur voorm., van Rijkswege omstreeks elf hengsten van s Rijks hengstveulendepot te Bergen op Zoom in het openbaar aldaar als gesehikt voor dekhengst verkocht zullen worden. Behoudens onvoorziene omstandigheden, zullen de dieren te bezichtigen zijn op Dinsdag 14 Januari en Donderdag 23 januari 1908, telken male te 12 uren. Men meldt uit Wemeldinge Maandag gingen hier van de sluis een drie- tal personen er op uit met een roeibootje om buiten te trachten de premie te verdienen voor het opvisschen van door den ijsgang wegge- dreven bakentonrien. Juist hadden zij er een gevonden, toen het bootje door een groote ijsschol werd omgeworpen. Een van hen, A. Schouwenaar, verdronk onmiddellijk, de twee anderen konden zich aan de ton vasthouden en werden op hun noodgeschreeuw door eenige moedige mannen meer dood dan levend gered. De inbrekers te Amsterdam zijn in den nacht van Vrijdag op Zaterdag weer aan het werk g<-weest. Op drie plaatsen zijn zij binnen- gekoinen. Hun buit bestond in een perceel uit drie bankbiljetten van 100 en eenig ander weld, benevens gouden sieraden in een ander uit een kist wijn. In het derde perceel poogden zij een paar lessenaars open te breken, doch slaagden daarin niet. Van de daders geen spoor. Uit Neede meldt men Terwijl de zoon van den heer H. alhier de vorige week op een citer speelde, sprang er eene snaar tegen een zijuer oogen. Volgens een bericht Dinsdag ontvangen uit Utrecht waar hij behandeld wordt zal hij het oog moeten missen. De groote diamant, door de Transvaalsche regeering den Koning van Engeland aangeboden is, naar het N. v. N. uit goede bron verneemt, te Amsterdam aangekomen. Zij, die meenden dat er heel wat omslag gemaakt zou worden met de eigenlijke verzending hebben zich vergist. Weet men hoe de steen, die een waarde heeft van 6 millioen gulden, van Zuid Afrika naar Engeland is g°bracht Als doodgewoon post- pakket, zonder meer. Van Londen naar Am sterdam is niet anders gehandeld. De zegsman van het blad, die het weten kan, deelde mee, dat de steen weer als gewoon postpakket "ik verzonden, terwijl een speciaal ervoor aange- wezen beambte der Londe.nsche Bank door twee personen bewaakt, van de Bank een kistje heeft vervoerd met niets erin. De heeren hebben alleen op het pakket een oogje gehou- den. Waar de steen te Amsterdam bewaard wordt, wordt stipt geheim gehouden. Op den wCg van 't strand te Frejus is Zondagavond een automobiel, beredeu door de familie Bracoriier de Loeve, van Luik, aan den draai van Fournel omgekanteld. De heer Bracoriier, die stuurde, kwam onder 't rijtuig terecht en werd met gespleten schedel en gebroken ruggegraat opgenomen. Hij had opgehouden te leven. Zijn vrouw en de chauffeur, die in een diepe sloot terecht kwamen, werden zwaar gekwetst. Van een echtpaar, wonende in een klein huisje van de Brouwerijlaan, te Anderlecht, was de. man, een marmerbewerker, sedert eenige weken zonder werk. De magere spaarpenningen waren spoedig verteerd en de diepste ellende heerschte in het huishouden. Te tier om hun toestand te doen kennen, zaten de arme men- sehen spoedig zonder hout, zonder kolen en meestal zonder eten. De ongelukkigen moeten vreeselijk geleden hebben bij de hevige koude. Ingevolge al die ontberingen werd de vrouw ziek, maar, geen geld hebbend, durfden zij geen geneesheer halen. Vrijdag, tegen half twaalf, werd haar toestand zoo bedenkelijk, dat de man toch be- sloot een geneesheer te halen. Toen deze kwam, was de vrouw van Longer gestorveu. Zekere Camiel Dupont te Ninove heeft verleden jaar geloot en een goed numraer ge- trokken. Nu wordt hij dit jaar nogmaals op- geroepen voor zijn broeder, die reeds 19 jaar dood is Volgens de boeken van den burgerlijken stand heeft nl. in 1907 Petrus Dupont zich van den soldatendienst vrijgeloot, alhoewel hij reeds 19 jaar dood is nu is het de beurt van Camiel, die verleden jaar voor zijn broeder een goed nummer heeft getrokken De zaak is aan den Minister van Oorlog onderworpen. 's Gravenhage, 15 Jan. De vergadering der Katholieke Kamerclub had alleen ten doel be spreking van het kiesrechtvraagstuk in verband met het rapport der Katholieke kiesvereenigingen en de resultaten van het onderzoek der club zelf. De heer Heemskerk gaat voort met het plegen van overleg met verschillende groepen der rechterzijde, in verband met de Kabinets- crisis. Amsterdam, 15 Jan. Hedennamiddag, om streeks 4 ure, is alhier een moordaanslag ge pleegd op den heer Mr. Vroesom de Haan, advocaat. Een zoon van een zijner clienten, zekere B., liet zich bij hem aandienen en toen deze binnen gelaten werd, loste hij vier revolver- schoten op den advocaat, die daardoor in den pols, den rug en lendenen werd getroffen. De verwonde is terst.ond naar het gasthuis vervoerd. De dader, die op de straat vluchtte, werd gearresteerd en is door zijn hospita her- kend. Hij legde een volledige bekentenis af en zeide o. m. dat het hem speet zijn slacht- offer niet beter getroffen te bebben. De bekende schrijfster Catharina Alber- dingk Thym is heden overleden. Gemeenteraad van Axel. Zitting van 14 Januari. Tegenwoordig de heeren F. van Driet, M Wolfert, .1. J. de Feijter, P. Dreemans, A. E. G. Kruijsse, L. Laraaitre, Johs. Smies, W. Dieleman en D. J. OggeL leden en J. A van Vesseru, secretaris. Afwezig met kennisgeving de heer P. Dekker Fz. zonder kennisgeving de heer K Dekker Fz. Voorzitter de heer D. J. Oggel. De Voorzitter opent de vergadering en wenscht de leden een gelukkig en gezegend Nieuwjaar. Hierna worden de notulen van de vorige vergadering geleien en onveranderd goedgekeurd P 1. Mededeeling ingekomen slukken. iKennisgeving van den heer P. Dekker Fz., dat hij wegens ongesteldheid de vergadering van heden niet kan bijwonen. b. Arief van Ged. Staten dezer provincie, (la. b Dec. j.l.houdende terugzending van een exemplaur van het door hen goedgekeurde raadsbesluit, tot verkoop van c.nrl Als voren, d d. 3 Januari j.l., houdende toezending van een uittreksel uit het Koninklijk besluit van 30 Dec. 1907 waarbij de jaarwedde van den Gemeente- Ontvanger is vastgesteld op 550. d. Als voren, d.d. 24 Dec. j.l, houdende toezending van hun beslnit tot verdaginghunner beshsstng omtrent de begrooting dezer gemeente voor 1908. e. Als voren, d.d. 10 Januari j.l., houdende terug zending van een exemplaar, voorzien van het bewijs hunner goedkeuting, van de begrooting dezer gemeente voor 1908. f. I'roces-vcrbaal van kasopneming van den bemeente- Ontvanger, d.d. 13 Januari j 1 waaruit blijkt datalles in behoorlijke orde was en in kas bevondeu J lb41,43. q Verslag van de Commissie tot wering van school- verzuim over 1907, waarin o. a wordt geconstateera, dat liet betrekkelijk verzuim, na eerst aanmerkehjk te zijn gedaald, in de laatste 3 jaren weer is Opgeroepen werden in de jaren 1902, 1.03 en 1. respectieveliik 160, 129 en 92 personen terwijl dit aan- tal in de jaren 1905, 1906 en 1907 weer steeg tot 100, 104 en 113. Verder veroorloofde de Commissie zich de vrijheid, in haar verslag alsnog op te merken, dat de verlichtmg meestal veel te wenschen overlaat en dat het zeJis som- wijlen is voorgekomen, dat hare werkzaamheden ge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2