A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No 5096. Dinsdag 14 Januari 1908. 6EME1HTBBAAD. Gemengde berichten. 48e Jaargang. FEUILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1.321/, en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 25. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. TER NEUZEN, 13 Januari 1908. In de op Donderdag a. s., des voormiddags te 10 ure te houden openbare vergadering van den geineenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukken; vaststellen verordeningen heffing enz. keurloonen idem verordening tot wyziging van die op het openbaar lager onder- wijs; idem verordening van die op de brand- weerontcrekken aan publiek verkeer ouden toegangsweg naar het spoorwegstation verzoek onderwijzeres A. B. J. Wissel om eervol ontslag; benoeming leden commissie van toe- zicht op het lager onderwijs wegens periodieke aftreding van de beeren L. J. van der Lubbe en J. C. de Masiervoorstel oproepen sollici- tanten betrekking onderwjjzer school A. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school Ate Vlissingen komt als no. 1 voor, de heer A. Mol, onderwijzer te Ter Neuzen. Door de gemeentepolitie alhier is in den laatsten tijd bij verschillende verlofhouders een onderzoek ingesteld naar de aanwezigheid van sterken drank. Vooral gold dat onderzoek ge- legen'neden buiten de kom. Bij versctiillenden werd sterken drank in beslag genomen, die daar in stryd met de drankwet voorkanden was. Gisteravond was dat weer in 2 verlof- lokalen het geval. Naar we vernemen is de Belg G. B., oud 28 jaar, die de vorige week alhier een j) rijwiel verkocht, dat door den inspecteur van politie op vermoeden dat het van diefstal af- komstig zou zijn werd in beslag genomen, in Belgie gearresteerd, terwijl de kooper van het rijwiel door den rechter-commissaris te Leuven is gedagvaard, om aldaar met B. te worden geconfronteerd. Het rijwiel moet in Leuven ontvreemd zijn. Eindelijk besloot hij langzaam het stille dorp in te rgden, en 'n logement of herberg op te zoeken, waar hij zich wat kon restaureeren en oveinachten. Eindelijk ontdekte hij 'n soort van logement of herberg, waarvan de vensterluiken reeds gesloten waren bij klopte hevig op de deur en verlangde binnengelaten te worden. Na geruimen tijd geklopt en geroepen te hebben, hoorde hij eindelijk tot zijn groote blijdschap beweging, en 'n leelijke, dommelige meid, met de muts op den oor, opende de deur en liet hem zonder te vragen wie hi) was, of van ywaar hij kwam, binnen, nam zonder iets te zeggen, 't paard bij den teugel en bracht het naar den stal. De graaf echter voigde haar onmiddellijk, want hij wilde, voor hij zelf eenige rust nam, overtuigd zijn, dat zijn trouwe //bruin" goed onder dak en gevoederd was. Hij maakte den zadelgordel slechts 'n weinig los, teneinde zoo noodig's nachts spoedig gereed te zijn, en na dit alles in orde gebracht te hebben, trad bij de herberg binnen. Ovei t algemeen zijn de dorpsherbergen in Posen bekend als zeer ongerieflijk en onzindelijk, en om er zich 'n juist denkbeeid van te vormen, is t voldoende om er slechts eenmaal kennis mede te hebben gemaakt. Onze graaf was in een der armoedigste en onzindelijkste terecht gekomen. De alhier Vrijdag van Gent komende en met bestemming voor New-Castle uitgevaren Zweedsche stoouiboot //Georgia" geraakte nabij Zoutelande aan den grond, doch kwam zouder assistentie vlot en heeft de reis voortgezet. De beperking van het vervoer over alle kunstwegen in de geheele provincie is opgo- heven met middernacht tusschen 12 en 13 Januari 1908. De heer L. van Breen, opzichter van 's Rijks waterstuat te Delfzijl, wordt met ingatig van 1 Maart verplaatst naar 's Hertogen- bosch. De heer Dr. J. E. Calienfels te Hulst heelt eervol ontslag aangevraagd als gemeente- geneesheer te Stoppeldijk, St. Jansteen en Clinge. Prov. blad no. 6 bevat een besluit van Ged. Staten van Zeeland, boudende afkondiging van een wijziging van den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Hoek. Daarin is opgenomen bet Kon. besluit van 14 Dec. 1907, waarbij het besluit van Ged. Staten van 21 Dec. 1906 te dezer zake is ver- nietigd. Bij Kon. besluit van 2 Jan 1908 no. 5 is het besluit van Gedep. Staten tot niet-goed- keuring van het besluit van den raad der gemeente Hulst tot het aangaan eener geld- leening gehandbaafd. Het besluit berust op de volgende over- weging dat, moge er misscbien thans in de gemeente Hulst behoefte bestaan aan woonhuizen, toch in geen geval het voldoen aan die behoefte behoort tot de zorg van het gemeente- bestuur dat het gemeentebestuur zich, werd de leening goedgekeurd, zoude inlaten met een zorg, die veilig aan de particuliere eoncurrentie kon worden overgelaten, terwijl het te verwachten is, dat de particuliere industrie hierin, wordt zij niet verbinderd door maatregelen van het gemeentebestuur, ook in deze gemeente, evenals elders, wel op den duur in de behoefte zal voorzien dat op grond hiervan, het besluit van Gedep. Staten betreffende niet-goedkeuring der geld- leening gehandbaafd blijft. In den nacht van 10 op 11 October werd te Clinge, op het Belgisch gedeelte der gemeente De waard en zijne huisgenooten scheneri zich reeds ter ruste te hebben begeven, want daar bet slaapvertrek slechts door een houten beschot van de gelagkamer was afgescheiden, hoorde men zoo'n algemeen gesnork, dat men zou veronderstelleu zich in de onmiddellijke nabij- beid van een varkenshok te bevinden. Op de vraag van de meid of hij iets wenschte te gebruiken of een bos stroo om op te slapen verlangde, gaf hij 'n ontkennend antwoord, en plaatste zicb verdrietig aan eene der met een laag vuil bedekte vensters. De maan was juist opgekomeu en verspreidde een mat licbt over de dorpsstraat en de huizen de stilte van den nacht, 't ouaangenaam verblijf in de dorps- herberg, 't zwakke licht der maan, dit alles bracht hem in eene zeer weemoedige stemming ja, de anders zoo vroolijke, onbezorgde levens- lustige jonkman, zat daar zoo treurig neder als dreigde hem alle moed te ontzinken. Van nit de herberg kon men bij 'tscbijnsel der maan, in de verte 't slot zien liggen, hoewel men niets kon onderscheiden, daar 't ruim twee honderd schreden van de herberg verwijderd lag. Een angstig gevoel maakte zich van den graaf meester, 't werd hem te benauwd om't hart en te eng in de gelagkamer. Zoo dicht in de nabijheid van haar, die hem 't liefst op aarde was, durfde hij zich toch niet vleien met de hoop haar te zullen zien, ja, 'c was hem te moede ot dat geluk hem nimmermeer ten deel zou vallen. Hij streek zich met de hand langs 't voorhoofd, als wilde hij de treurige gedachteu verdrijven, en zich tot de meid wendende, die op een bank geeuwend en knikkend voor de een belangrijke diefstal van verschillende klee- dingstukken gepleegd. De goederen werden later onder St. Jansteen teruggevonden. De daders die werden gearresteerd, B. en M. ge- naamd, zijn door de rechtbank te Dendermonde (Belgie) respectievelijk tot 5 en 4 jaren gevange- nisstraf veroordeeld. Het maken van een betonglooiing aan de rijkszeewering aan de Oude Hoeve, Eiland Schouwen, is opgedragen aan den op den na minsten inschrijver, den heer P. H. Pannij, te Zierikzee, voor 12.294, en het driejarig onder- houd van den provincialen weg Ter Neuzen A xel aan den op een na laagsten inschrijver den heer Jos. Cambeen, aannemer te Walsoorden, voor f 6597 per jaar. De minste inschrijver, de heer P. C. v. d. Hooft te Ter Neuzen, schijnt, naar gemeld wordt, ontslag van zijne inschrijving gevraagd te hebben. Sluiskil. Werd in uw blad laatst vermeld, dat door den jager Stoffels van Zaamslag een vischotter werd geschoten, merkwaardiger is zeker wel het feit, dat j.l. Zaterdag op de Axel- sche vlakte door iemand, die volgens de wet geen jager is, twee prachtige otters werden gedood. Voorwaar eene goede jacht. Philippine. Zaterdagnamiddag zijn doorde R iksambtenaren alhier 4 paardeu met karren waarop 110 biggen, wegens vernioedelijk fran- duleuzen iuvoer uit Belgie in beslag genomen. Wel toonde de eigenaar een in het Fransch gv- schreven bewijs, dat de beestjes van JJzendijke afkomstig waren, doch de ambtenaren schenen daaraan niet veel waarde te hechten. Clinge. De loop der bevolking in deze gemeente over 1907 was als volgt Geboren 79 m., 73 vr., totaal 152. Gevestigd 104 m., 104 vr., totaal 208. Overleden 36 in., 23 vr., totaal 59. Vertrokken 139 m., 155 vr., totaal 294. Bevolking op 31 Dec. 1906 1864 1828 3692 31 1907 1872 1827 3699 alzoo vermeerderd met 7 personen. Levenloos aangegeven 4 m., 3 vr., totaal 7. Voltrokken huwelijken 23. Men meldt uit Vlissingen Men tracht bier tot de oprichting van een kachel zat, zeide hij, dat ze zich wat hem betrof wel ter ruste kon begeven, want dat hij nog eenige oogenblikken frissehe lucht wenschte in te ademen en 'n poosje voor het huis op en neer ging wandelen. De meid keek hem wel 'n weinig vreemd aan, doch bekommerde zich er verder niet over en was blijde, dat ze weder kon voortdommelen. Langzaam ging de graaf de dorpstraat door en richtte zijn schreden, zonder dat zulks be- paald zijn voornemen was, onwillekeurig naar 't slot. De maan begon hoe langer hoe helderder te schijnen, 'n doodelijke stilte beerschte aiom, slechts afgebroken door 'tgesuis van den wind en 't geritsel der bladeren van de oude linden voor 't slot alles stemde tot diepen ernst. Eenige oogenblikken bleef hij staan, en zag met de armen kruiselings over de borst ge stagen, beurtelings naar de maan, die vrieudm der treurenden, en beurtelings naar bet slot. Met langzamen tred hiug hij langs den muur van den boomgaard, en voor dat hij 't zich bewust was, stood hij op de plaats, van waar bij met een vluggen sprong over den muur naar 't prieel pleegde te komen. Als door 'n geheime kracht biertoe aaugezet, sprong hij over den muur en zette zich weinige oogen blikken later op de bank in 't prieel neder. Hier had bij voor nog korten tijd geleden haar zijn liefde verklaard, en bier had hij de zalig- beid mogen smaken, dat zij hem van hare wederliefde had verzekerd, en de eerste kus op haar reine lippen had mogen drukken. En nil, welke toekomst wachtte hem, maar inrichting tot verpleging van lijders aan tu- berculose in elken vorm te komen. Een zoo- danige inrichting is iets nieuws in Nederland. Vrijdagnamiddag schrikte in de Hillelaan te Rotterdam het voor een wagen gespaunen paard van v. S. uit Rijsoord, bestuurd door den koetsier C. v. d. S. uit diezelfde gemeente. van een voorbijrijdenden trein. Het paard sloeg op hoi en v. d. S., die trachtte het te grijpen, viel en kreeg een wiel over zijn been. Een eind verder in de laan liep het hollende dier den 64jarigen graaneontroleur M. M. uit de Oranjeboomstraat 108 omver. Deze roan kreeg de beide wielen van den wagen over het lichaam, werd in een cafe in de buurt binnengedragen en overleed een kwartier later. Het paard is ten slotte op den Dordtschen straatweg door den aldaar wonenden bootwerker H. Barendrecht gegrepen en met veel moeite tot staan ge bracht. Te Rotterdam is door de politie aange- houden een werkman, die bezig was de klinkers uit de straat op te breken en op een handwa- gen te laden. Hij gaf voor, als gemeeute- werkman voor dit werk aangewezen te zijn, maar later bleek dat hij voor een particulier aangenomen had om een straatje te leggen. In zijn behoefte aan steenen trachtte hij daarop op gemelde wijze te voorzien. Hij had 'm te pakken. In een der volks- buurten te Utrecht had een man voor de kou wat te veel sterken drank ingenoraen. Nu ge- beurde het dat een huismoeder even een bood- schap moest doen en de deur op een kier had laten staan. De half beschonkene waggelde naar binnen, sloot de deur en de huismoeder moest de hulp der politie inroepen om den ongewenschten gast uit het huis te verwijderen en op bet bureau vrij logies te bezorgen. Aan de Berlijnsche stations was hetDonder- dagavond goed te merken, dat er sneeuwstorm woedde. Sommige treinen hadden tien voile uren vertraging. De exprestrein van Berlijn naar Kopenhagen is in de sneeuw blijven steken. In Denemarken is de stoornis ook groot geweest. De treinen uit Seeland, Funen en Jutland zijn Donderdag alle ouderweg in de sneeuw vastgeloopen. welke teleurstelling, ja bittere teleurstelling was wellicht haar deel? Hij vroeg zich af, of 't wel goed van hem gehandeld was, Kaatje zijn liefde te bekenneu, en zoodoende wellicht haar volgend levensgeluk te verwoesten. Slechts dene gedacbte beurde hem op, en dit was de overtuiging, dat bet uit ware, oprechte liefde voor haar zoo gehandeld had, zonder onedele bedoelingen immers om harentwil was bij gedeserteerd en had zich dus blootgesteld aan de gevolgen van dien. Hij was op dit oogenblik droefgeestiger en moedeloozer dan ooit, en had bijna berouw over den gedanen stap, doch de liefde voor Kaatje behield de overhand. Langer dan hij zelf vermoedde, had hij hier zitten mijmeren hij voelde een lichte huivering over zijn lichaam, stond dus op en ging langzaam verder, zoodat hij, voor hij 't zelf wist, tot voor het huis genaderd was. Hij keek onwillekeurig naar boven en naar de kamer van Kaatje, waar deze zeker rustig lag te slapen, onbewust dat hij, die ze zoo mnig lief had, in zoo'n treu rige stemming hier rond dwaalde. Zucbtend wandelde hij voort, totdat hij weder voor het huis onder de linden terecht."kwam. Hij stond in tweestrijd wat te doen, naar die ellendige herberg terugkeeren, of aoch eensklaps drong het geblaf van verscheidene honden tot hem door, en ook in zijne onmid dellijke nabijheid vernam hij 't zeifde honden- geblaf. Een rilling ging hem over de leden. Wat toch had dit te beduiden midden in den nacht Met eenigen spoed wilde hij naar het dorp TER JfEU/iESSCHE (01K t\T. Pit bind vemhijm Maandag., Woenwdag- en Yrydagavoml, uitirt-zonri- .-it op reeatdagen. bij de Klrma I*, jr. VAM UK MA'BE te Ter Neuzen. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering ran den Geineenteraad is belegd tegen Ponderilng- den 1© Jannari IIH1H, das roormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den IS Jannari 1908. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GE1LL. no. vr. totaal.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1