Gemengde berichten. Predikbeurten. Kunstmestmaatschappij, elk voor f 2,24 en door L. Schilpevoort te Bruinisse voor f 2,20, per 100 Kg., aan welken laatsten de levering is gegund. Zondag 12 Januari 1908. De politie te Bloemendaal heeft zes jon- gens van 12 tot 16 jaar aangehouden, die van de villa van Mr. Enschede in den Aerdenhout 240 kilogram lood hadden gestolen. De 22jarige schilder te Leiden die in September jl. in een laantje te Zoeterwoude, een jeugdig meisje met wie hij omgang had, onder de indertijd uitvoerige gemelde omstandig- heden, met een revolver van het leven heeft beroofd en ook ziehzelven verwondde, is door de rechtbank te 's Gravenbage, tot 15 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Vanwege het 0. M. was 12 jaren geeiscbt. De vermenging van bet zeewater met de groote boeveelheden petroleum, atkomstig van het verongelukte stoomschip /Turbo", heeft he- langrijke schade berokkend aan de Tesselscbe garnadenvisschers. Bij het ophalen der netten, moesten deze door de petroleumlaag worden getrokken. Toch werden de garnalen nog ge- kookt, doch bij t proeven van het artikel bleek dat de petroleum ze ongeschikt had gemaakt voor de verzending. De raad van Echteld (bij Tiel) was in de vorige week ter vergadering opgeroepen maar er verschenen sleckts 3 van de 7 leden. Niettemin opende de burgemeester, W. de Haas, de vergadering en begon de zaken af te doen en toen de secretaris hem wee3 op 't stellige verbod van art. 48 Gemeentewet, antwoordde de burgemeester die toch al 'n twintig jaren in zijn ambt is n Dat is nietsdan laten we er naderhand nog maar een bijteekenen op de presentielijst." Zoo zal 't ecbter wel niet afloopenwant in die onwettige vergadering werd o. a. een voordracht voor zetters opgemaakt en een ouderwijzeres ontslagen. - Hij was een jongmensch van 15 lentes, by droeg een lange broek, waarop hy erg tiotsch was; hij rookte Zondags ook twee z ware sigareu zonder onpasselijk te worden, pruimde door de week stiekempjes zware tabak en, schrik niet, waarde lezer bij bad een meisje, hoe en waar ze den deserteur hadden ontdekt en in arrest genomen, hetgeen door den Over ate stilzwijgend werd aangeboord. Zoodra bet rapport was afgeloopen, stood de Overste op, ten teeken dat de Iuitenantkon vertrekken. Deze maakte u militair eerebewys en ver- trok. VTERDE HOOFD3TUK. Graaf Zarnacki was laugs den straatwec van Miltiscb gereden, zoodat hy rechtsaf langs 'n eenzamen binnenweg in Neuenrode kon ko°men. Hij was zonder 'n seconde stil te houden in vollen gallop doorgereden, omdat hij zeer goed begreep, dat men hem zou trachten op te sporen. Hij was bij voorkeur naar Neuenrode gereden, omdat bij met de wegen in die omstreken beter bekend was en dus zij wegen kon kiezen, zonder bevreesd te moeten zijn, dat hij zou verdwalen, en bovendien was hij van meening dat de pa- trouilles zooveel mogelijk den hoofdweg zouden houden, daar 't voor hen onmogelijk was, elk dorp afzonderlijk af te patrouilleeren. Zonder zich dus een oogenblik te bedenken, sloeg hij den weg naar Neuenrode in, en er was nog geen uur verloopen of 't dorp, dat luim drie uren van de stad verwijderd was, een meisje van ook van 15 lentes, beiden te Arnhem. 't Was een aanvallige jonge maagd en ?oo 's avonds, dan kwamen ze eveneens stiekempjes bij elkaar, en vrijden dat 't een aard had, echler allemaal stiekempjes. Haar pa kreeg dezer dagen lucht van de vrijage, hij nam haar onderhanden en verbood haar zich op zoo'n jeugdigen leeftijd met mannetjesmenschen in te laten, en zij, gehoorzaam aan 's vaders bevel, zei 'm af, 't ging wel niet erg vlot, maar 't kwam er dan toch van de ouwe heer kreeg z'n zin, ze vrijden samen niet meer. 't Ging vriezen, een ijskorst bedekte de wateren der Lauwersgracht en Zondag maakte bij zich op op om te gaan zwieren op 't ijs, op de schaalsen, beentje over. Ook zij kwam met vriendinnen op de baan, zag hem en lacbte hem nit. Dat was te veel voor den verstnaden minnaar, zyn toorn steeg, hij greep een langs den kant liggenden stok, wierp haar dien met kracht tegen de bloozende wangen en 't gevolg was, dat haar tandjes rammelden en de tandarts moest geraadpleegd worden. Toen 't te laat was, bad ie spijt, erge spijt, hij hield nog wel van z'n hartebout, maar bartebout's ouwe heer dacht er anders over, bij zou 'em wel vinden en stelde de bevoegde macht met het gebeurde in kennis. Te Almkerk heeft men dezer dagen een leelijken streek uitgebaald Eenige personen, waaronder zelfs gehuwden, hebben onder den invloed van sterken drank den reeds bejaarden scbippersknecht Van Mout- haan 's avonds laat uit zijn bed geklopt. **Men stelde voor elkaar te tracteeren en al spoedig waren alien aangeschoten. Zonder dat de varensgezel 't bemerkte be- raamden zij een pracbtig" plan en wel om den dronken scbipper in den mast te hijscbeii. Met zoo'n ijzigen Noordenwind zou bij wel opfrisschen, meenden ze. Zoo gezegd, zoo gedaan. Men treuzelde naar de schuit en de man die in z'n roesige beneveling wellicht dacht in z'n pas verlaten kooi terecbt te zullen konlen werd een touw om 't lijf geslageh en door z'd lachende kameraads in den mast geheschen. En om nu de maat huuner joviale daad vol te meteu, hebben ze den schipper met putsen water nat gegoten. 't Is verscbrikkelijk onmenschelijk en, als 't daarginds ook zoo koud kan zijn. eeu ecbt staaltje uit 't land der kannibaien. De politie doet onderzoek en is druk bezig het humaan gezelschap op te sporen. Tooneel en werkelijkheid. Het gebeurde op een dorpje in West-Fries- land. De rederijkerskamer geeft een uitvoering in de kolfbaan van het dorpscafe Opgevoerd wordt ^Offers'' van ds. Schermer- horn. De spelendeu deden hun best. Hevige emoties werden gewekt. Diep ontroerd zaten de eerst zoo lachende en vrdSlijk koutende boeren en boerinnetjes. Het was alien te macb- tig en de tranen moesten den vryen loop heb- beu. Snikken werden niet meer onderdrukt. Het werd een der speleudeu ecbter te mach- tig. Hen alien daar zoo te zien snikken en weenenDat was te erg. Het was immers maar comedie-spul Begrepen ze dat dan niet En om de toeboorders weer tot de werkelijk- heid terug te brengen, om hen de overtuiging te geven, dat die groote droefheid toch te erg was, rukte hij zich den baard van het aange- zicht en de pruik van bet boofd, onder den uitroepIk vertik het. ik speel niet langer, de menschen moeten veel te veel grienen Enzij, die weenden en zoo snikten, ze moesten eindelijk weer lacben. Lachen om hem, die hen weer had teruggeplaatst met hun lag voor hem, 't was ruim tien uur des avonds en tamelijk donker. Toen eerst durfde de vluchteling een oogenblik adem te scheppeu, en een //Godctank" ontsnapte aan zijn beklemde borst; bij streelde zijn trouw beest dankbaar den slanken bals en reed stapvoets verder. //Tot bier", zeide hij zachtkens iu zicbzelveu, z/kan 't gebulder van 'tgeschut niet doorge- drongen zijn, want alles schijnt in diepen riist. Waar zal ik nu blijven en waar zal ik een goede rustplaats voor mijn *bruintje" vinden?" Hy moest in dit opzicht met de meest mo- gelijke omzichtigheid te werk gaan. want 't paard kon licht zijn aanwezigbeid verraden, doch, daar de cornet, vooral als het enkel zijn persoon betrof, niet altijd met de noo- dige behoedzaamheid handelde, maakte hij hieromtrent verder volstrekt geen bezwaar. Hij waaude zich al zoo bepaald in veiligheid, dat hij nocb aan Wartenberg nocb aan de pa- trouilles, maar alleen aan Neuenrode en zijn dierbaar meisje dacht. Als ik nu nog eens zoo gelukkig was, haar heden, al was 't ook maar voor een oogenblikje te kunnen sprekeu, maar dit is bijna onmoge lijk, daarvoor is 't te laat." Een zware zucht ontglipte bij deze gedachte aan zijn borst, //want, zeide bij zachtkens, //zou ik haar wel iminer weerzien gedachten naar de plaats waar ze waren naar de koltbaan van het kleine dorpje in West- Friesland. Een nieuwe republiek. Op het eind van Januari zal een gezelschaji van 500 personen, te New-York aangeworven onder alle daar verblijvende naties, zich begeven naar een nog ongenoemd eiland in den Stillen Oceaan waar zij een nieuwe republiek zullen stichten. De Amerikaansche journalist Prater is de leider der expeditie. Het plan bestaat een vrije republiek te vor- men, waarvan de president elk jaar moet ge- kozen worden. Er zal ook een ministerie zijn, maar geen minister van Oorlog. ledereen moet zes uur per dag werken en heeft recht op een maand verlof per jaar. Een galante Apache. Mile. Berengere, een jonge actrice van bet theater der Porte- Saint-Martin, keerde na de voorstelling te voet naar baar huis in de omgeving der Buttes Charmont terug, toeu zij bemerkte, dat een verdacht uitziend man haar volgde. Eensklaps keerde zij zich om en sprak hem vrijmoedig aan, met het lieftallige verzoek haar thuis te brengen, omdat zij wat bang was zoo alleen en bij nacht op de straat. De man stond verbluft. Hij bood haar zeer beleefd den arm en £eleidde haar. Onderweg babbelden zij heel gezellig, zij maakte zich bekend en hij kwam er rond voor uit, dat hij 'n Apache was, die onder zijn kor- nuiten bekend stond als /Cyrano". Aan de huisdeur van mile. Berengere nam hij zeer hoffe- lijk afscheid en zij beloofde, dat zij hem voor den volgenden avond een vrijbiljet zou zenden, poste-restante, adres Cyrano. Zij hield woord en den volgenden avond kon men den Apache Cyrano, zeer chic gekleed, in de stalles van de Porte-Saint-Martin zien. Hij juichte mile. Be rengere stormachtig toe en liet haar na de pauze zelfs een fraai bloemstuk aanbieden. Hoewel het avontuur dus heel goed is afgeloopen. zal mile Berengere toch voortaan maar per rijtuig naar huis gaan. Een commissaris van politie te Erfurt bad de band gevraagd van een rijke slagers- dochter. Zijn vader, die wel eens wat naders van het meisje en hare familie wilde weten, wendde zich tot een informatiebureau. Dit gaf zulke slecbte inlichtingen, dat de vader den zoon dringend aanbeval zijn plannen uit bet hootd te zetten. De zoon was daartoe niet geneigd, deed op zijn beurt een onderzoek en het bleek, dat het informatiebureau geheel onjuiste in lichtingen had gegeven. De beleedigde aan- staande echtgenoot klaagde den directeilt aan deze werd tot een maand gevangenisstraf ver oordeeld, doch ging in hooger beroep. Maandag werd hij in tweede instantie veroqrdeeld, De justitie stelde zich op bet standpunt, dat valsche inlichtingen, onder het zegei der geheirabouding gegeven, een groot gevaar kunnen zijn en onberekenbare ernstige gevolgen kunnen hebben. Het //kapellenbal" van J. W. Paul te Philadelphia, die ter gelegenheid van de intrede van zijne dochter in de uitgaaude we- reld eeu party gaf, waarbij duizenden van de zeldzaamste vlinders uit Zuid-Amerika werden opgelaten is oversehaduwd door een partij, die zijn stadgenoot Philip Randolph Dinsdag- avond om dezelfde reden aan zijrre gasten heeft aangeboden. Paul besteedde 300,000 gulden, maar Randolph heeft ongeveer 456,000 gul den uitgegeven. De balzaal was een bosch, met boomen, stroompjes eifc allerlei landelijk schoon. Over de stroompjes, die met behulp van weerkaatsende spiegels dubbel zoo breed leken, waren brugge- tjes geslagen. Zeldzame zangvogels kweelden tusschen de boomen en bloemen. De gasten konden goud- visschen uit de vijvers met netjes scheppen of met hengels ophalen. De gasten kregen allerlei kostbare gescbenken mee. Het bal van Dinsdagavond heet de opzien- barendste partij, die ooit in Amerika is gegeven, Nu was het, of hij tot rust gekomen, eens klaps 't benarde van zijn toestand inzag, maar dapper en flink militair als bij was, zette bij zich bier met inannenmoed tegen in en begon nogmaals te overleggen wat hem nu te doen stond. z/Hierheen zullen de huzaren toch niet komen, dacht bij, waarom zouden zij ter wille van die weergascbe Russen drie mijlen ver rijden En buitendien wanneer ze mocbten komen, dan zijn en ofBcieren en soldaten mij zoo genegen, dat zij wel een oogje zullen sluiten, om mij niet te moeten zien. Ik zal dus bier stil biijven, en morgen Kaatje een bezoek brengen, dat is wel zoo goed. Ik zal wel zorgen, dat ze van die gansche geschiedenis niets verneemt, want indien zij er ook maar bet geringste van hoorde, zij zou 't van schrik besterven Morgen zijn die Russen toch weer afgemarcheerd, en komen zij onverrichterzake en met 'n langen neus thuis Deze laatste gedachte maakte hern zoo vroolijk. dat hij bijna in luid gelach uitbarstte, zoodat hij weer de vroolijke onbezorgde jonk- mau was. (Wordt vervolgd.) maar men heeft veei aan te merken op dit poenige weelde-vertoon in een stad, waar het wriemelt van werkloozen. In heel Belgie heeft gisteren een hevige sneeuwstorm gewoed. Telegraaf- en telefoon- dienst zijn er door ontredderd. Amerikaansche dames, die soms niet weten wat ze met baar millioenen zullen uitrichten, geven nog al eens aanleiding tot ergernisdoor dwaze vereering en vertroeteling van honden. Mevr. Ida Sbeehan, een rijke weduwe te Brooklyn, gaf eenige dagen geleden een feest- maal ter eere van haar twee schootbondjes. Er waren twaalf honden genoodigd, die plaats namen rondom een zeer lage tafel en daar, onder toezicht hunner meesteressen, onthaald werden op verscheidene fijne gerechten, waaraan zij alle eer bewezen. En dat terwijl er zooveel arme menschen en kinderen honger lijden Een der hondjes vau mevr. Sheehan heeft een gouden scbedel. Het werd eenigen tijd geleden door een kar overreden, waarna een voorname New-Yorksche heelkundige, na ope- ratie, een gedeelte van den scbedel door een gouden plaat verving. Veel geld te verdienen is er op het oogenblik te Berlijn met bet aanwijzen van misdadigers. Zooals men weet heeft de politie een prijs van 3000 mark gesteld op de aanhou- ding van den geheimzinnigen kindermoordenaar en thans looft zij opnieuw 1000 mark uit voor hem die den dader aanwijst van een moord- aanslag, Maaudagmiddag om 2 uur gepleegd op de 73jarige weduwe Auguste Conrad, in haar woniug, Sebastianstrasse 71. De oude dame leeft van de opbrengst van eenige haizen en had juist de maandhuren ontvangen. Een man, omstreeks 30 jaren oud, meldde zich bij haar aan onder voorgeven, dat hij een woning van baar wilde huren. Terwijl zij daarover met hem sprat, greep hij haar eensklaps bij de keel en trachtte haar met een stuk ijzer, dat by onder zijn kleeren verborgen had ge- houden, de hersens in te slaan. De dame was ecbter sterkev dan hij vermoed had. Zij ver- weorde zich uit alle macht, slaagde er in het wapen van den moordenaar vast te grijpen en te houden, terwijl zij luidkeels om hulp riep. Daarop nam hij de vlucbt en wist de straat te bereiken, waar hij verdwenen is. De we duwe Conrad is aan het hoofd vervvond, vrij ernstig, maar men hoopt haar nog te kunnen redden. De politiek heeft in het plaatsje Ruvo iu Apulie ae burgery verdeeld in twee vijandige kampen. De eene partij, die de meerderheid heeft ot zich deze op: de eeu of andere manier heeft weten te verschaffen, heeft het stedelijk bestuur in handen. Toen nu Maandag jl. de vroede vaderen een raadszitting hielden, kwam de andere partij het raadhuis belegeren. De raadsleden begaven zich naar buiten en er ont- stond eeu woest gevecht met revolvers, messen en stokkeu. Slecbts met groote moeite niocbt de militaire macht er in slageu de vechtenden uiteen te drijven, maar op hetslagveld lagen twee dooden, terwijl een groot aantal personen ern stig gekwetst waren. Een echtpaar te St. Amandsberg (Gent) had Zondagmiddag ruzie gehad. Later was dat weer bijgelegd en gingen ze samen uit. Op zeker oogenblik gebood de man aan zijn vrouvr naar huis te gaan, wat zij deed. Kort daarna ging de man? ook naar huis. Wat er verder gebeurd is, weet men niet juist, maar naar het schijnt. vond hij zijn vrouw reeds te bed. Een nieuwe woorden- wisseliug ontstond en eensklaps greep de man een hamer, waarmede hij zijn vrouw zes slagen op het hoofd toebrachtde ougelukkige viel in zwijm en de man vluchtte. Later tot het bewustzijn teruggekeerd, sukkelde de vrouw tot aari de woning barer moeder, waar zij zoo goed mogelijk verzorgd werd. Men dacht niet dat het zoo erg was en eerst Maandagmorgen ontbood men den dokter, die vaststelde dat een der wonden doodelijk was. De vrouw is slechts 20 jaar oud en sedert vier weken moeder geworden. Zelfs bij de meest onbeschaafde volken is het gebruikelijk, bij een ontmoeting een groet te wisselen, waarvan de vorm zeer verschillend is. Zoo gaan de bewoners der Filippijnen op den grond zitten, grijpen den voet van den ander en wrijven zich daarmede het gezieht. In Indie trekt men elkander aan den baard. De Japanner trekt, als hij een kennis ontmoet zijn pantoffel uit, de negers van kaap Lopez buigen de knie en vallen op den grond, terwijl zij in de handen klappen en de bewoners van eilanden in den Stillen Oceaan gaan bij het zien van een vriend of kennis eerst drie pas achterwaarts, vervolgens drie pas voorwaarts. De origineelste begroeting evenwel vindt men ongetwijfeld bij de aan den oever van den Amazonestroom levende inboorlingen van Zuid- Amerika. Als twee van zulke inboorlingen elkaar ouhnoeten, haalt ieder een lange, dunne met snuif gevulde buis voor den dag, steekt die den ander in den neus en blaast hem er snuif in. Hervormile Herk. Ter Neuzen. 9£ u. Ds. A. Timmerman. Bed. v. h. H. Avondm. en 2 u., Ds. A Timmerman. Sluiskil. 9| u., geen dienst. Axel. 9-J u., D-. J. B. T. Hugcnholtz. H. Avondm. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Dankzegging. Zaamslag. 9 n., en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9| u. en 2 u., Ds. E. Raams. Sa« van Gent. 9 a., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gerefonneerde Herken. Ter Neuzen. 9 n. en 2 u., Ds. J. v. d. Berg. Axel A. 9 u. en 2 n., Ds. E. H. Broekstra. U. 9 u. en 2 u., Ds. R. v. d. Kamp. Zaamslag A. 9 u. en 2 u., Ds. R. Hamming. Zaamslag H. 9 u. en 2 u., Ds. H. Mulder. Hoek. 9 u. en 2 n., dhr. N. Trenning, Theol. cand. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzea. 9 u., 2 u. en 51- n., leeskerk. Ond-Gereformeerde gemeenle( Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u„ 2 u. en 5£ n., Da. M. Ruben. Eioliaal NEben-Hafizer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5| u., dhr. J. J. Kense.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 6