No. 5095. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag* 11 Januari 1908. 48e Jaargang. Binnenland. TWEBDB BT.AD. FEUILLETON. Bet Haagsche correspondentiebureau meldt Het Woensdag in de Eerste Kamer aange- vangen afdeelingsonderzoek der Staatsbegrooting voor 1908 is Donderdag voortgezet. Daarbij moeten, naar aanleiding der bereidverklaring van de demis3ionaire regeering totbehandelingalsnog van de begrootingeu met de Kamer, verschil- lende vragen en opmerkingen van constitutio- neelen aard in het midden zijn gebracht. rv De Kabinetscrisis. Volgens de Tel. is Mr. Th. Heemskerk er reeds voor een groot deel in geslaagd, een nieuw Kabinet samen te stellen. Hijzelf zou Binnenlandsche Zaken, Mr. J. A. Loeff Justitie, Mr. J. C. de Marez Oyens Financien, Ds. A. S. Talma Landbouw, Nijver- beid en Handel op zich nemen en Oorlog en Marine zouden gecombineerd worden in een Ministerie voor landsverdediging. Land en Volk hoorde van een combinatie met Dr. Kuyper als Minister van Buitenlandsche Zaken. Aan Het Volk wordt uit Den Haag gemeld, dat in de Tweede Kamer verteld werd, dat de heer Heemskerk poogt een zaken-ministerie te vormen. De Haagsche correspondent van ffDe Tjjd" schryft: Van de crisis is er weinig nieuws. Wei mag men als vaststaande aannemen, dat de heer Heemskerk inderdaad op zoek is naar een nieuw negental, maar in gezagbebbende kringen neemt men als even vaststaande aan, dat zijn poging niet gelukken zal. Een politiek rechts Kabinet zou zich zoo vernamen wij niet willen leenen tot een op zien komen spelen. En dat voor waarschijnlyk korten tijd. Kamerontbin- ding met, als waarschynlyk resultaat, een ver- sterking der rechterzijde en der sociaal-demo- eratie, zou slechts zuivering in de politieke atmosfeer kunnen brengen. Maar een Kamer- ontbinding zonder dat er een conflikt zou zijn tusschen een eventueel nieuw kabinet en de Kamer willen de leiders van rechts ook niet aan. Het schijnt in strijd met de |>arlementaire eischen, zeker althans is bet tot nog toe geen gewoonte geweest. Zoo verwacht men dan vrij algemeen, dat de heer Heemskerk zijn poging zal opgeven en dat men het nog eens zal trachten te probeeren met een kleurloos zaken- kabinet, waarin dan enkele der tegenwoordige Ministers zullen plaats nemen. Ook daarvoor worden reeds namen genoemd, maar ik Zal die evenmin publiceeren, als de vijf namen van be- kende personen, die zich reeds moeten bereid verklaard hebben, ora in een eventueel ministerie- Heemskerk zitting te nemen. Afwachten blijft de boodschap. Ten slotte nog de mededeeling, dat dit wachten wel eens van tamelijk langen duur kan zijn. Donderdag werd in welonderrichte kringen verzekerd, dat het Kamerlid Mr. Heemskerk, die op 80 December naar aanleiding van de crisis een onderhoud met H. M. had, zich nog deze week opnieuw naar de Koningin zal be- gcven. Helena kon echter den slaap niet vatten, onrustig wendde ze zich heen en weer op heur legerstede en luisterde met angslige spanning naar 't minste geritsel dat haar oor trof. Hoewel ze den adjudant innig lief had, ge- voelde ze voor den graaf toch een oprechte vriendschap, terwijl zijne lotgevallen haar groote belangstelling hadden ingeboezemd. Helena's fijngevoelig hart was niet slechts vatbaar voor liefde, maar ook voor oprechte vnendschap, zoodat de graaf in dat opzicht ten volste op haar kon rekenen. Hear hart zat op de rechte plaats, daarom was 't haar 'n doorn in 't oog, dat de oude heeren voortdurend in vijandschap leefden, en innerlijk gevoelde ze zich reeds hoogst gelukkig, dat er wellicht nu aanleiding zou bestaan haar nicht te toonen, dat zij van hare zijde, hoewel elkander persoonlijk onbe- kend, toch reeds sympathie voor haar gevoelde. Ofschoon zij eerst laat tot rust was gekomen, ontwaakte ze toch weer vroegtijdig. Bezig zijnde aan heur ochtendtoilet/. verschrikte ze eensklaps door de hoefslagen van een paard en 't gekletter van sporen Tersluiks schoofzede zware venstergordijnen 'n weinig terzijde en ontwaarde 'n huzaar, die gezeten op een wit, schuimbekkeud paard, juist uit den zadel sprong en met grooteu spoed 't marmeren bordes op- snelde, dat naar de huisdeur leidde. Het N. v. d. Dag schrijft //Wij vernemen, dat Mr. Th. Heemskerk gereed is met de vorming van een kabinet uit de rechterzijde. De lijst van Ministers zal aan H. M. de Koningin worden voorgelegd, nadat de anti-revolutionnaire en katholieke Kamerclubs eerst nog over de samenstelling zijn gehoord. //Van de Ministers, die het kabinet-Kuyper vormden, zal enkel de heer De Marez Oyens deel uitmaken van het Ministerie-Heemskerk. De heer De Savornin Lohman blijft buiten de combinatie". Heden seint men ons uit Den Haag, dat gisteren in den laten namiddag de tweede conferentie van H. M. de Koningin met Mr. Heemskerk heeft plaats gehad. TER NEUZEN, 10 Januari 1908. De opbrengst der Nieuwjaarscollecte be- draagt dit jaar te Ter Neuzen (kom) 490, te Sluiskil f 127.Het vorig jaar was deze respectievelijk 630,— en f 135, Heden namiddag reed een knecht van den landbouwer C. de Putter te Hoek, met een boerenwagen, waarvoor 2 paarden gespannen, in vollen draf den opril naar de Vlooswijkstraat af. De paarden sloegen door dien Snellen draf op hoi en waren niet meer in te houden, waar- door de op den wagen staande voerman het bestuur over de dieren kwijt raakte. De paarden trokken den wagen over de stoepen aan de zuid- zijde der straat, waarvan verschillcnde stoep- steenen over de geheele lengte der straat de sporen vertoonen. Aan het einde der straat werd ook nog een deel van het hek tot afsluiting van den geniegrond verbrijzeld. Ondertusschen was het linkervoorwiel door al die stooten geheel uit de richting gebogen en werd het voor de dieren vermoedelijk te zwaar oin een wagen voort te trekken welker wielen een zijwaartsche richting uitrolden. Zij bleven juist staan voor den wagenmaker Wolfert. De knecht wilde toen, na zijn zit- bankje goed gelegd te hebben kalm voortrijden, zonder zijn wagen te inspecteeren, en moest door omstanders er nog op attent getnaakt worden dat de wagen stuk was. Er bleet niets anders over dan den wagen te laten ter plaatse waar die was en met de paarden huiswaarts te keeren. Er was met den wagen een lading stroo naar het station gebracht en bij het terug- keeren had het span op den Axelschen weg reeds sporen van clartelheid vertoond. Deheer K. van Othene, die zich per rijwiel op weg naar Ter Neuzen op de vestingbrug bevond, hoorde het span komen aanvliegen, en was daarop om zich te bergen aan het trappen ge- gaan alsof hem iets nog veel ergers op de hielen zat. Deze had zoo'n vaart genomen, dat hij van 't span niets meer gehoord of gezien had. Gisteren werd alhier, op last van den Nederlandschen Consul te Gent, gevankelijk en geboeid overgebracht P. U. stoker op het Ned- stoomschip Elisabeth, die in een gevecht aan boord van dat stoomschip den tremmer S. d. R. met een mes vijf hoofdwonden heeft toegebracht, zoodat opname van den verwonde in het hospi- taal te Gent noodzakelijk was. De verdachte die alhier enkele uren in het arrestantenlokaal heeft doorgebracht, is echter weer op vrije voeten gesteld. z/Zeker 'n rapport betrelfende den graaf," prevelde ze binnensmoDds, terwijl heur harthevig klopte. //God geve, dat 't goede tijding moge zijn." In allerijl voltooide ze haar toilet, ten- einde zoo spoedig mogelijk op de hoogte van de zaak te zijn. De Overste had ongaarne dat zijn dochter zich in dienstzalsen mengdetrouwens deze gevoelde daartoe ook al zeer weinig lust, 't ge- val met den graaf scheen hierop 'n uitzondering te maken, omdat beiden 'n geheim in zich omdroegen, hetwelk hun even na aan't hart lag. Toen Helena 't kabinet binnentrad, was de huzaar juist vertrokken. z/Wel, wat bracht die huzaar voor tijding?" vroeg ze, haar vader met 'n vragenden blik aan- ziende, en den morgenkus vergetende, die haar frissche lippen elken morgen den ouden heer brachten. z/Flet was de patrouille die naar Oels op verkenning is geweest", antwoordde de Overste op opgewekten toon, ,/en" ging hij voort, //hij bracht goede tijdiug niet ontdekt." Men kon het den Overste aanzien, dat hij goed geluimd was, want met welgevallen krulde hij zijne knevels op. Ten tweeden male deden zich "hoefslagen en 't gekletter van sporen hooren, en een oud, in den dienst grijs geworden veteraan trad binnen. z/Nu," vroeg de Overste in angstige-spanning kortaf, terwijl hij zijn pijp op de schrijftafel neerlegde. z/Luitenant Von Riistav, heer Overste, laat u onderdanigst weten, dat hij op zijn patrouiile naar Ramslau, ondanks de y verigste nasporingen, Het Duitsche s.s. //Marianne", van Libau met hout naar Ter Neuzen, is in het Kaiser Wilhelmkanaal aangevaren door het naar de Oostzee bestemde Noorsche stoomschip i,Jelo" en kreeg schade aan drie platen boven de waterlijn. De schade is te Brunsbuttel her- steld en het schip inmiddels heden alhier gearriveerd. Dinsdag 11. hield de vereeniging tot uit- keering hij het verlies van varkens,//Onderling Samenwerken," gevestigd te Driewegen, gem. Ter Neuzen, haar algemeene vergadering ten huize van J. Dieleman op 't Zwaantje. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek dat er een goed slot was van 43,93, wat, met vorige batige sloten een totaal bezit maakt van 344,65. Het aantal donateurs vermeerderde, eveneens dat der leden. Er hadden drie uitkeeringen plaats. Besloten werd om de uitkeering ad 35 ct. per K.G. te behouden. De aftredende bestuursleden werden iierkozen. Bespreking van het onderwerp inspuiten van varkens tegen de vlekziekte werd Mdngehouden. Ook werd besloten dat de leden zooveel mogelijk ieder in zijn kring zouden trachten leden te werven. De entree werd be- paald op 1,50. Men hoopt dat werkman en meergegoeden lid of donateur zullen worden en op deze wijze helpen een zoo nuttige ver eeniging te steunen. Bij de gisteren te Middelburg door het polderbestunr van Walcheren gehouden aanbe- steding van het verharden met klinkers van een zand- en aardeweg in de gemeente Meliskerke en aardeweg in de gemeente Biggekerke, ter gezamenlijke lengte van 2125 M. met bijleve- ring van alle daartoe benoodigde bouwstoffen (raming 17,000) werd het minst ingeschreven door J. Hoffman L. Hennewoud te Ter Neu zen voor 14,750. De gunning is aangehouden. 0. m. werd nog ingeschreven door de heeren J. de Bree Fz. voor 16,340 en J. Wolfert te Hoek voor f 15,802. Hoek, 9 Jan. Heden werd alhier door de land- bouwvereeniging //Doelmatige Samenwerking" aanbesteed de levering van 139,700 K.G. Kunst- mest, levering Mauritsfort, 87,000 K.G. Kunst- mest, levering Ter Neuzen, 42,700 K.G. Ohili- salpeter, levering Mauritsfort, 17,100 K.G. Chilisalpeter, levering Ter Neuzen. Hiervoor schreven in Voor KunstmestP. J. van Ardenne te Dordrecht voor J 7.39, 7,34, Iman J. van der Have te Rotterdam voor7,16, /7,11, Dordtsehe Kunstmestm'j te Dordrecht voor 7,08. 7,04, W. Bedet te Ter Neuzen voor 7,/6,97, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 6,98,6,94. P. Hoste van Brussel te St. Laureijns voor 6,93, /6,9l, D. Scheele Az. te Ter Neuzen voor /6,92V2, 6,9 P/2. Voor ChilisalpeterA. Wieland te Ter Neuzen voor 12,90, /12,90, P. Hoste van Brussel te St. Laureijns voor 12,89, 12,87, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 12,84, f 12,84 en D. Scheele Az. te Ter Neuzen voor 12,80, 12,80. Gegund aan de laagste inschrijvers. Het eerste cijfer is voor de levering te Maurits fort, het tweede voor de levering te Ter Neuzen. Bosclikapelle. Op de algemeene vergadering van de onderlinge varkensverzekering ;/Helpt Elkander", gehouden in het lokaal van den heer P. van Campeu, bleek uit het verslagvan den penningmeester dat in 1907 was ontvangen 172,50 en uitgekeerd voor gestorven of uit den deserteur niet heeft kunnen ontdekken, zoo dat hij den terugmarsch aanvaard heeft." z/Goed, ge kunt vertrekken," zeide de Overste, zich innig verheugd de handen wrijvende, toen de huzaar vertrokken was. z/Komaan, mijn kind," zeide de Overste lachend, #nu zullen we op die gunstige rap- porten eens 'n lekkere kop koffie drinken." Beiden zetten zich in de opgeruimdste stemming aan de ontbijttafel en lieten zich de geurige Mocea goed smaken, ja, de Overste verbeeldde zich, ze sedert jaren zoo lekker niet gedronken te hebben. Van drie verschillende patrouilles kwamen achtereenvolgens gelijkluidende rapporten in, zoodat men nog slechts een rapport, en wel van Miltisch, met ongeduld en spanning wachtte. Een der Russische officieren was ook reeds, volgens 't morgenrapport van den adjudant, teruggekeerd. z/Hij is ontsnapt," zeide de Overste opgeruimd tot Helena, //Ja, ik heb het wel gezegd dat het een flinke jongen is en daarbij slim als de oudste huzaar." 't Was spoedig 10 uur. en de Overste wachtte met stijgend ongeduld op 't rapport van de laatste uitgezonden patrouille. Bracht ook deze gunstig rapport, dan was de Overste verant- woord, en had hij zich van zijn plicht naar eisch gekweten. Ook Helena had zich in den laatsten tijd niet zoo opgewekt gevoeld als heden, zoodat ze met een kalm gevoel't laatste rapport afwachtte. Ongeveer een half uur later reed een huzaren- officier in vliegenden galop 't voorplein op, en nood geslachte varkens 66,15, zoodat het goed slot bedroeg 106,35, waardoor de Ver eeniging op einde 1907 bezat f 610,41°, wat zeker een zeer mooie som is, daar //Helpt Elkander" op 1 Januari 1901 met niets is begonnen. Het aantal leden bedroeg 62, die 74 varkens hebben verzekerder zijn 3 donateurs. In 1907 traden 3 nieuwe leden toe, en staande de vergadering nog een lid. Tot voorzitter en penningmeester werden bij acclamatie herkozen respectievelijk de heeren P. B. Mel en P. v. Campen, en tot secretaris gekozen met 28 van de 43 stemmen de heer J. Lafarre, in plaats van den heer A. de Vilder, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. Het inleggeld voor nieuwe leden werd bepaald op eene som gelijk aan de kas gedeeld door het aantal leden. De uitkeering per Kg. werd gebracht van 30 op 35 ct. Na 1 April worden in den loop des jaars geen nieuwe leden meer aangenomen. Sas van Gent. Reeds geruimen tijd wordt er van hier een levendigen handel gedreveu in varkens op Frankrijk. Dagelijks worden geheele wagonladingen verzonden. Dat al die krulstaar- ten, hier ter verzending aangevoerd, niet van Hollandsch grondgebied kwamen was bekend, en ook de rijksambtenaren hadden hiervan de lucht, wat Donderdagavond bleek, toen een wagen met varkens, 56 stuks, door de ambte- nan-n werd in beslag genomen, als trauduleus ingevoerd uit Belgie, uit de richting Assenede. De varkens, paard en wagen werden na ter beschikking van den burgemeester te zijn ge steld, in verzekerde bewaring gebracht. Hoofdplaat.. Bij de door het bestuur der vereeniging //Onderlinge samenwerking" gehou den aanbesteding van de levering van 129.000 Kg. superphosphaat, werd ingeschreven door de heeren I. J. van der Have te Rotterdam voor 2.62, Eversdijk te Kapelle voor 2,601/a, P. J. van Ardenne te Dordrecht voor f 2.59, D. Scheele Az. te Ter Neuzen voor f 2,58, G. H. Blondeel te Aardenburg voor 2,56, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 2,53, P. Hoste te St. Laureyns voor 2,53, A. Hame- liuk te Ter Neuzen voor 2,5118/1()0, De Moor- VTaeminck te Hulst voor 2,48V2i terwijl door de Gebr. Groosman te IJzeudijke werd inge schreven voor een prijs die geheim gehouden wordt. Bruinisse. Dinsdag werd alhier door het bestuur der landbouwvereeniging //Onderlinge Samenwerking" aanbesteed de levering van a. 193,900 Kg. superphosphaat. Hiervoor werd ingeschreven door: I. J. van der Have te voor Rotterdam f 2,58, Eversdijk te Capelle voor 2,57, P. G. Adriaansens te Bergen op Zoom voor 2,55, J. Kostense te Kruiningen voor 2,54, Coenen Schoenmakers te Uden voor 2,53, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor /2,51, L. Schilpevoort te Bruinisse voor 2,51, Dordtscbe Kunstmestmaatschappij voor 2,49, A. Hamelink te Ter Neuzen voor 2,489/10, P. Schipper te Cortgene voor 2,48, Firma Jac. Krijgerte Krabbendijke voor 2,48, Adriaansens-Polfliet te Walsoorden voor 2,46, Internationale te Zwijndrecht voor 2,44, A. Snelleman te Dinteloord voor 2,41, alles per 100 Kg. De levering is gegund aan de Gebr. Groosman te IJzendijke die inschreef voor een prijs welke geheim moet blijven b. 12,400 Kg. ka'iniet. Hiervoor werd inge schreven doorI. J. van der Have te Rotter dam, Internationale te Zwijndrecht en Dordtsche passeerde zoo kort, dat hij zijn paard nood zaakte te steigeren. De officier zag er verre van opgewekt uit, zoodat de Overste onwillekeurig uitriep //Die heeft zeker ook geen goede vangst gehad," eu zijn dochter lachend aanziende, vervolgde hij, //anders zou hij zoo zuur niet zien." Helena haalde, na dit gezegde van haar vader, ruimer adem, en de Overste ging naar zijn cabinet, ten einde den luit.enant te ontvangen. Zoodra deze binnen was getreden, vroeg de Overste oogenblikkelijk z/Wel, luitenant Von Schlieffen, welke tijding brengt ge mij z/lk heb u onderdanigst te berichten, dat de deserteur in Neuenrode aangehouden is, en reeds hier in de provoost zit," antwoordde de officier voor zich uit starende. Men kon bemerken, dat hij tot de vrienden van den graaf behoorde. De Overste was zoo putsteld, dat hy niet in staat was een schrede voor- of achterwaarts te doen, z/Raaskalt gij vroeg de Overste met bevende stem. (,Hebt ge den rechten wel voor gehad." //Om u te dieuen, heer Overste, ik kende graaf Zarnacki persoonlijk." De Overste ging met wankelende schreden naar zijn leuningstoel, liet zich er moedeloos in vallen, eu toen zieh tot de luitenant wen- dende, zeide hij zoo onverschillig mogelijk z/Geef my eer. breedvoerig rapport". //Om u te dienen, heer Overste". Hierop deed de officier 'n korte mededeeling

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 5