Landbouwberichten. Gemengde berichten. 15 entree's en 10 van van Er is f 259,74 aan contributie, nieuwe leden, 4,50 donateurs 2 afgemaakte varkens, samen 289,25. dus een nadeelig slot van 53.32. Deze rekening werd na onderzoek goedge- keurd. Er waren in 1907 toegetreden 15 nieuwe leden, terwijl 8 hadden bedankt, zoodat het ledental bedroeg 82 die 104 varkens ver- zekerd hadden. De uitkeering werd bepaald op 35 cent per Kg. en voor varkens tot en met 30 Kg. op 40 cent per Kg. Het entreegeld bedraagt 1. In verband met het nadeelig slot werd over- wogen om pogingen in het werk te stellen voor het verkrijgen van steun van donateurs. In vele kleinere gemeenten wordt deze ruim- schoots genoten, doch, zooals uit de rekening blijkt is dac hier zeer luttel. Dit werd be- treurd, uit overweging dat voor andere doel- einden ook bij den werkman wordt aangeklopt om steun of stem. Met op 1 na algemeene stemmen werd be- sloten te trachten dien steun te verkrijgen. Bij de directe belastingen enz. zijn be- vorderd tot kommies der tweede klasse de kom- miezen der derde klasse E. de Guchteneire te Hulst, A. Verdouw te Axel, I. Tromp te Aardenburg en D. du Pree te Ter Neuzen. Wegens ingevallen dooiweer is tot nadere aankondiging het vervoer over alle kunstwegen in de geheele provincie beperkt, te beginnen met middernacht tusschen 7 en 8 Januari 1908. Bij Prov. blad no. 116 vestigt de Com- missaris der Koningin in Zeeland de aandacht van de colleges van burg, en weth. in de pro vincie op een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken, betreffende drankwet- overtredingen. Blijkens den Minister door de inspecteurs voor het toezicht op de naleving van de Drankwet verstrekte mlichtingen komt in vele gemeenten nog op groote schaal clandestiene verkoop van steiken drank in het klein voor en zou de plaatselijke politie niet altijd met den noodigen ernst optreden tegen hen, die zich aan die wets- overtreding schuldig maken. De inspecteurs schiijven o. a. te dezen opzichte //In vele ge- vallen bleken de overtredingen voor de plaatse lijke politie voor het grijpen te zijn geweest." Voor een deel zou het niet constateeren van deze overtredingen volgens hen ook aan onbe- kendheid met de wet moeten worden schreven. De Minister verzoekt den Commissaris de burgemeesters van de gemeenten in zijn gewest met aandrang uit te noodigen de hun onder- gesehikte ambtenaren van politie voor zooveel noodig alsnog met de bepalingen van de Drank wet bekend te maken en ten opzichte van het toezicht op de naleving van die bepalingen strenge instructies te geven. olgens eene circulaire van den Commis saris der Koningin in Zeeland, opgenomen in liov. blad no. 7, is door hem een schrijven ontvangen van den Minister van Landbouw enz., waaruit blijkt, dat in verband met het arrest van den Hoogen Raad van 4 November 1.1. (Weekblad van het Recht no. 8613), in het vervolg geene vergunningen tot het schieten van wild op spoorsaeeuw meer kunnen verleend worden. toege- De besluit Staatscourant no. 6 bevat een Kon. van 6 dezer, waarbij ingevolge art. 8 van de schipperswet het dimpioma van stuurman voor de kleine vaart mede kan worden ver- kregen door het vertoonen van een bewijs van te hebben voldaan aan een eind- ot overgancs- examen van de zeevaartschool te Vlissin^en Een onzer ingezetenen, wien in delaatste maanden van het vorig jaar een rijwiel was ontvreemd, kon Zaterdag weer voor een koopje in het bezit van een fiets komen, die hem het verlies van zijn vorig stalen ros zou kunnen vergoeden. Voor slechts 25 kon hij van een zekeren B., die hier vroeger had gewoond, maar die sedert de laatste jaren zijn tenten weer in zijn heimath, meer bepaaldelijli Leuven, heeft opgeslagen, een wel gebruikt maar er toch nog zeer goed uitziende race-car koopen. De koop werd gesloten en de Belg. B., nam spoedig den trem, na het geld ontvangen te hebben. De inspecteur van politie kreeg in- middels van dezen handel de lucht en, "daar B. reeds herhaaldelijk wegens minder goed kennis van het mijn en dijn kennis heeft ge- maakt met de gevangenis, wilde hij eens onder- -zoeken of die koop, waarbij bet voordeel klaarblijkelijk in het belang van den kooper was. wel juist in den haak was. Bij dat onderzoek bleek, dat van de kochte fiets het merk klaarblijkelijk moedwillin was verwijderd, zoodat het geval daardoor nog meer verdacht werd. De genoemde Belg was echoer reeds verirokken, zoodat alleen overbleef een inbeslagname van het rijwiel, wat se- schiedde. Een onderzoek is thans ingesteld of het lijwiel misschien ook elders is ontvreemd. De kooper loopt dus gevaar zoowel bet rijwiel als het geld te moeten derven. Bij Kon. besluit is pensioen verleend aan P. H. J. van der Plaat, hoofd van de bijzondere lagere school Waudeldreef 196a te Aardenburg van 627. Maandagnamiddag ondervonden we ook alhier alien hinder van de ijzel. Zij die op straat waren of zij die zich op straat moesten wagen geleken wel menschen die moesten leeren loopen. Gelukkig was reeds spoedig door de zorg van het gemeentebestuur in verschillende strateu zand gestrooid, zoodat het passeeren over straat minder gevaarlijk werd. In andere plaatsen is dat nog niet zoo zonder ongevallen afgeloopen. De 59jarige kantoorlooper v. d. B. te Am sterdam is- door de gladheid in De Ruijter dwars- straat met het hoofd zoodanig op een trottoir- band gevallen, dat hij eenige oogenblikken nadien is overleden. Te Berlqn heeft de ijzel herhaaldelijk kort- sluiting in het electrische bedrijf van den viaduct- spoorweg veroorzaakt. Tegen 11 uur des avonds was de stoornis zoo groot, dat de dienst moeht gestaakt worden. Te Brussel heeft het Maandag ook sterk ge- ijzeld. Het ongemak deed zich aldaar, met de stijgende en dalende straten, natuurlijk in zeer sterke mate gevoelen. Vele menschen vielen en braken daarbij armen en beenen. Een voerman gleed uit en kreeg den door hem bestuurden wagen over het lijf. Hij was op slag dood. Hoek, 7 Jan. Bij de heden gehouden ver- kiezing voor een lid van den gemeenteraad, wegens vertrek van den heer M. de Regt, werden candidaat gesteld de heeren W. Dekker, H. van Doeselaar, J. D. de Feijter Mz. en J. L. Platteeuw. De stemming zal plaats hebben op Vrijdag 17 dezer. Zaamslag. De landbouwer J. Z. wonende in de buurt //Het Poontje" onder deze gemeente, reed Maandagavond op zijne fiets huiswaarts, toen, door de gladheid van den weg, nabij het Stoppeldijksehe veer zijn fiets uitschoof, en hij dermate viel, dat zijn bovenbeen brak. In een naburige herberg gedragen, waar hem spoedig geneeskundige hulp werd verleend, is hij Dinsdagmorgen op een wagen, waarop een bed was gelegd, naar zijne woning vervoerd. De man leed hevige pijnen. Axel. Bij het naar den stal brengen van een drietal paarden ter gelegenheid van den alhier gehouden paardenmarkt, viel tengevolge van de gladheid der straat L. d. G. en kwam onder de paarden terecht. Bij den cafehouder S. D. binnengedragen, bleek hij na geneeskuudig onderzoek, wel ernstig maar niet levensge- vaarlijk aan de borst bezeerd te zijn. Koewaclit. Zondag- en Maandagavond gaf de Rederijkerskamer ,/Tot Nut en Genoegen" alhier haar wintervoorstelling. Zondag was het weder gunstig doch Maandagavond was door den ingetreden dooi de weg zoo glad geworden, dat er geen volk verwacht werd. Toch kwam wel een klein, doch zeer net publiek de voor- stelling bijwonen. Het drama ,/De Eer van den Werkman" werd flink afgespeeld, terwijl het blijspel ,/Jochem Stumpel als koning Herodes" een buitengewoon succes had. De zaal daverde soms van het lachen. De voordracht van den beer E. Baert //Huiselijk Geluk" werd onder de grootste stilte aangehoord. De fanfaremaatschappij //De deze Eendracht" zorgde voor de noodige afwisseling. Overslag. De levensstandaard is in de laatste jaren heel wat hooger en de levensbehoeften zijn veel duurder geworden. De traktementen van verschillende ambtenaren zijn in verband daarmee in de laatste jaren verhoogd. De tijd van den ouden //champetre", die ge- rende 38 jaren zijn diensten aan onze ge meente presteerde voor een begin en eind- salaris van 200 voile guldens en ten slotte op verzoek een pensioen vano, pardon, slechts een eervol ontslag kreeg, zijn gelukkio- voorbij. Zijn opvolgers, op hetzelfde trakte- ment aangesteld, vroegen al heel gauw verhoo- ging en kregen al eens 25 pop erbij. Zoo zoo onze tegenwoordige veldwacbter thans 250 guldens per jaar ontvangen, maar de Commissaris der Koningin in onze provincie oordeelde, dat zoo'n loon te gering was, al is onze gemeente ook nog zoo klein. Hij gaf den raad in overweging het salaris van den veldwaehter op 350 gulden te brengen wat dan ook ge- schied is. Ossenisse. De loop der bevolking in gemeente over 1907 was als volgt Geboren 11 m., 13 vr., totaal 24. Gevestigd 15 m., 25 vr., totaal 40. Overleden 5 m., 8 vr., totaal 13. Vertrokken 17 m., 14 totaal 31. Bevolking op 31 Dec. 1906 453 437 890 31 1907 457 453 910 alzoo vermeerderd met 20 personen. Levenloos aangegeven 2 m. Voltrokken huwelijken 10. Overslag. De loop der bevolking in deze gemeente over 1907 was als volgt Geboren 3 m., 6 vr., totaal 9. Gevestigd 24 m., 10 vr., totaal 34. Overleden 3 vr., totaal 3. Vertrokken 32 m., 15 vr., totaal 47. Bevolking op 31 Dee. 1906 250 204 454 ,z 31 1907 245 202 447 alzoo eene vermindering van 7 personen. Levenloos aangegeven 1 vr. Voltrokken huwelijken 5. Sas van Gent. De loop der bevolking in deze gemeente over 1907 was als volgt Geboren 27 m., 30 vr., totaal 57. Gevestigd 109 m., 118 vr., totaal 227. Overleden 15 m., 6 vr., totaal 21. Vertrokken 127 m., 122 vr., totaal 249. Bevolking op 31 Dec. 1906: 1093 1065 2158 31 1907,: 1087 1085 2172 alzoo eene vermeerdering van 14 personen. Voltrokken huwelijken 9. Rechtszaken. Voor den Hooger. Raad werd Maandag ge- pleit door Mr. J. J. Heyse, advocaat te Middel- burg, in de zaak van P. K., grossier en winkelier te Westdorpe, door den kantonrechter te Ter Neuzen deels vrpgesproken, deels ont- slagen van rechtsvervolging, doch door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot 1 boete of 1 dag hechtenis, met verbeurdverkla- ring der in beslag genomen voorwerpen wegens overtreding der Loterijwet. De requirant had in zijn kruidenierswinkel te Westdorpe een hoeveelheid pakjes zeeppoeder ten verkoop in voorraad gehad, merk //Surprise", welke men waren uit een honderdtal gelijksoortige pakjes in sommige waarvan zich bons bevonden voor meubelen enz. Pleiter, voerde aan 1°. dat de dagvaarding niet inhoudt een strafbaar feit, aanp is ten laste gelegd dat onder de pakjes, die de requirant in voorraad had, zich pakjes be vonden met een bon erin. Deze pakjes waren immers //genomen uit een aantal van 100 pakjes, in sommige van welke lOU pakjes zich een bon bevond" 2°. dat niet van elders ge- bleken is dat de rfiqufrant jnderdaad wat ver- Axel. De loop der bevolking in deze ge meente over 1907 was als volgt: Geboren 92 m., 79 vr., totaal 171. Gevestigd 91 m., 67 vr., totaal 158. Overleden 32 in., 43 vrtotaal 75. Vertrokken 122 m., 116 vr., totaal 238. Bevolking op 31 Dec. 1906 2383 2373 4756 31 H 1907 2412 2360 4772 alzoo vermeerderd met 16 personen. Levenloos aangegeven 5. Voltrokken huwelijken 39. Een echtscheiding. zijnerzijds erkend is enkele losse pakjes heeft verkocht3o, dat ten onrechte was aange- nomen, dat hier een loterij aanwezig was, aange- zien hier geen sprake was van het in art. 1 der Loterijwet bedoelde ,/openstellen van een gelegenheid" of //voldoen aan een voorwaarde' (van buiten immers was niets aan de pakjes te zien, waardoor de koopers konden weten, dat hier een loterij werd aangelegd)noch ook van mededingen" of //uitloven", van //deelne- mers", //aanwijzing als winners" of //kansbepa- ling" terwijl hier ook geen ^prake was van //prijzen of premien in geld of goed"/ doch slechts van een papiertje, in sommige pakjes, dat onder generlei bezwarende titel werd overge- dragen en geenerlei schuldvordering gaf, aange- zien deze schenking niet bij notarieele acte heeft plaats gehad en het geheel van de welwil-- lendheid van den winkelier afhing, of hij het op het papiertje genoemde voorwerp al dan niet wilde geven. Dezelfde verdediger trad op in een zaak van L. B., winkelier te Breskens, door den kanton rechter te Oostburg gedeeltelijk vrijgesproken, gedeeltelij k ontslagen van rechtsvervolging, "terzake van den verkoop van zeeppakjes bij een kist van 100 tegelijk, aangezien daarin zich steeds 4 bons bevonden, doch veroordeeld wegens den verkoop van afzonderlijke pakjes, daar men naar de kantonrechter overwoog bij het verkrijgen in eigendom van zulk een pakje geen invloed op de kansbepaling kan uitoefenen. De requirant was opgelegd een geldboete van f 1 of 1 dag hechtenis. Dit vonnis was door de rechtbank te Middel burg bevestigd. Pleiter refereerde zich aan de cassatiemidde- len in de vorige zaak aangevoerd. Conclusie O. M. in beide zaken 20 Januari. In het afgeloopen jaar werden in Zeeland bezocht door 97 koudbloedige hengsten 10358, door 2 warmbloedige hengsten 51, door 1 koud bloedige hengst in Halsteren (N.B.) 12 en door twee warmbloedige hengsten in N.-B. 2, totaal 10923 merries, zijnde 917 meer dan het vorig jaar en 2608 meer dan in 1902. Wel een bewijs hoe de paardenfokkerij toe- neemt. Volgens het verslag der financieele com- missie van de Centrale Raffeisenbank te Utrecht, waarbij alle Boerenleenbankeu van Zeeland, op een paar uitzonderingen na, zijn aangesloten, bleek bij een onderzoek op 7 Dec. dat op 30 Nov. 1907 bij die Bark door de Boerenleen- banken per saldo 1.724.601 641/9 was gede- poneerd en dat hiervan 989.506.671/2 aan de Boerenleenbanken in voorschot was gegeven dat op 26 Nov. was uitgezet op prolongatie bij de firma Jan Blijdenstein en Zoon te Utrecht 380.000 en op 3 Dec. bij de bankinstelling firma Labouchere Oyens en Co. te Amsterdam f 380.000, tegen onderpand van effecten, tot eene waarde respectievelijk van 427.191.17 en 439.885.25 dat de aangekochte effecten uit het bedrag der deposito's, ten bedrage van 27.885, alsmede die ter belegging van het reservefonds ad f 14.400, alsmede het onder pand der firma Blijdenstein en Zoon, zijn ge- borgen in de Safe-inrichting dezer firma. m. Men meldt uit Dongen aan de 's Hert. Ct. Vergiftiging door het rooken is dezer dagen voorgekomen bij het jongste zoontje van den heer C. v. C. Door de nicotine bedwelmdviel hij bewusteloos nederde inmiddels ontboden geneesbeer achtte den toestand hoogst gevaarlijk. Maandagnamiddag, terwijl de directeur van het telegraafkantoor te Delft op zijn bureau werkzaam was, stortte plotseling het plafond De directeur bekwam geen letsel. (D. C.) IJs-ongelukken. Een vreeselijke ramp heeft Zaterdag plaats gehad in de nabjjheid der Groningsche grenzen. De Pr. Gron. Ct, meldt daaromtrent De heer Steur, landbouwer te Weenermoor, vergezeld van zijne vrouw en drie dochters, benevens den bruidegom van een der dochters begaven zich Zaterdag van hun woonplaats per schaats over de rivier de Eems naar Leer om daar iukoopen te doen. In de nabijheid van Leer geraakte de geheele familie, onder uitzondering van den bruidegom te water, op een plaats waar een paar dagen te voreu nog een stoomboot was doorgebroken. Hoewel spoedige hulp bij de hand was, mocht het niet gelukken een der ongelukkigen te redden. De lijken van de vrouw en dochters zijn denzelfden dag, dat van den heer Steur is Zondag opgehaald. - Maandag heeft men te Harderwijk tijden van spanning beleefd. 17 menschen waren op het ijs, dat losgeraakt was afgedreven. De menschen die in zee afdreven, behoorden tot den armen visschersstand. Zij waren Maan- dagmorgen over het ijs een eindweegs zee inge- gaan, om spiering te vangen, wat daar in de wintermaanden veel wordt gedaan. Het ijs liet los en op schollen dreven de menschen weg. De firma Bunte stelde haar kotter, gemerkt H. K. 36 beschikbaar voor de redding, het •tuig had zeer veel moeite om door het ps te komen, de sehotsen omringden de boot voortdurend. Na inspaunenden arbeid mocht het gelukken 15 menschen te bereiken, die behouden aan wal werden gebracht. De kotter voer toen opnieuw uit, om nog 2 a 3 andqren te gaan zoeken, die de eerste maal niet konden worden bereikt. Naar later gemeld werd zijn schip en menschen behouden binnen gekomen. Men meldt uit Putten op de Veluwe Een droeve mare klonk Zondagmiddag door ons dorp. Een jongmensch van 15 jaar, hier in pension, was 's morgens met den heer v. M., ook pension- gast, Op de Zuiderzee «gaan schaatsenrijden. Dp de hoogte van Krakenburg, tusschen hier en Ermelo, bezweek het ijs en gingen beiden te water. De heer v. M. kon met de voeten den bodem raken en hoewel tot den hals in het koude water, het hoofd boven houden. Het hulpgeroep baatte niet, daar niemaud in de nabijheid was. Eerst nadat bijna twee uren bange vertwijfeling waren doorgebracht, werden de drenkelingen opgemerkt en kwamen personen met een slede en ander gereedschap ter hulpe. De heer v. M., die geen water had ingekre- gen, kon, na van kleeren verwisseld te hebben met het rijtuig van zijn hospes, den heer Hen- driksen, naar huis worden gebracht. De 15jarige S. C. A., wiens ouders in's Gra- venhage wonen, werd levenloos opgehaald en ook huiswaarts vervoerd. De heer v. M., die hier voor zijn'gezondheid vertoeft. maakte het Maandagmorgen vrij goed. De verdronkene was de oudste zoon van een hooggeplaatst lndisch ambtenaar, die dezei dagen weer naar Indie zou terugkeeren. De verdronkene zou geplaatst worden als leerling op de landbouwschool te Wageningen. Door een val op het ijs, is te Edam de 18- jarige dienstbode E. W., te 't Yeld, bewuste loos" geworden, en daarna overleden. b e A b h si d< de he be ve fio ■sc op stl nil dei ne in scl Do dij gei gel vae ov gel en Ha 32 1 %,dao noo gro het twe wel was aeh n opv niel op in i II wor gini g«j] zate aanl ken nab met M wan op raae het kern het gen spai knii stoli late: H telle niet. verb riem heir hare n u toen beidi acht M kwai redd mens gedr Het van die stuk maai De werd gebn was er e vorrn de i dried midd bewe zeer Te orde. bema h avei m. vr. totaal. m. vr. totaal. m. vr. totaal. jv, „i ,i i m. vr. totaal. i i s

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2