Gemengde berichten. Landfaouwberichten. Telegrafisehe berichten, RECHTSZAKEIfl. Na bij verschillende reehierlijke colleges be- Kaudeld te zijn, twain Donderdag voor hetge- reehtshof te 's Gravenhage voor, de zaak van een inwoner van Koewacht, die op grond van de verklaringen van twee marechaussee's door den kantonrecbter te Hulst was veroordeeld tot eeue geldboete van 1 gulden, omdat hij zich op 7 Jauuari 1907, volgens bedoelde verklaringen van de verbalisanten, in gezelschap met nog 4 personen, na- bezetten tijd in een herberg te Koewacht had bevonden. Van den aanvang af had bedoelde inwoner van Koewacht, T. V., beweerd, dat hij in den bewusten avond, reeds te half acht de herberg had verlaten. Deze be- wering werd door verschillende getuigenverkla- ringen (ook voor het Hot) bevestigd. Beklaagde had daarom van het vonuis van het kantongerecht bij den Hoogen Raad revisie verzocht. Dit ver zoek was in hauden gesteld van een der leden van deMiddelburgsche Rechtbank, met het gevolg, dat de zaak ter nieuwe berechting werd verwezen naar het Haagsche Gerechtshof. 'l'egenover de beweringen van den beklaagde en de verklaring van drie getuigen, hielden de beide verbalisanten vol, dat zij door een kiein ruitje in den avond van den 7enJanuariomstreeks half twaalf in de herberg den beklaagde onder de vijf daar aanwezige personen hadden gezien. De ambtenaar van het Openb. Ministerie, hoewel met nadruk verzekerende, dat bij hem niet de minste twijfel bestaat omtrent de ge- loofwaardigheid en de goede trouw van de ver- Men schrijff aan de Geld, van de Maaskant Aan het kruispunt Beugen in 'b hotel Kras- napolsky is geducht geklopt tusschen een paar houtzagers en eenige arbeiders. Van een der zagers werden alle pezen der hand door- en eenige toppen der vingers af- gesneden ten slotte kreeg de man hulp en werden de tegenstanders met de zaag bewerkt, I kortom 't was een snijpartij, zooals maar zelden voorkomt. Te Den H elder is een 8jarig dochtertje van de wed. Wiegel, in de Basstraat, met de bran- dende kachel in aanraking gekomen, w&ardoor het kind zulke ernstige brandwonden bekwam, dat het aan de gevolgen is bezweken. Men meldt uit Arnhem aan de Resb. In de Doelenstraat te Arnhem woont op een klein zolderkamertje eene vrouw, die door haar man, welke nog eenige maanden gevangenisstraf moet ondergaan, verlaten is. Sinds eenige dagen had in datzelfde kamertje eeue zuster met haar kroost, bestaande uit 4 kiuderen, waarvan de oudste 11 jaar teit, haar intrek genomen. De vrouw, die wegens ziekte in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht opgenomen is, liet dez.er dagen de zorg voor haar kinderen aan tante over, die zich evenwel van het lot der niehtjes en neefjes niet veel aautrok. De lljarige moest het eten voor haar broertjes en zusjes verdienen door langs de huizen daarvoor te bedelen. Een toeval bracht den ellendigen toestand der kiuderen, die gebrek leden, geen dekking badden de baliseerende politiedieuaren, requireerde echter en °P een stroozak in een hoek van het kamertje tegen den beklaagde vrijspraak, omdat door de I °P getuigenverklaring van tal van andere personen twijfel gewettigd is of de waarnemingen van de verbalisanten wel juist zijn geweest. Uitspraak lb Jan. Wilhelminatarwe. den grond sliepen, aan het licht en door zorg van het armbestuur is het viertal in een der christelijke logementeu opgenomen. Getracht zal worden de moeder de voogdijschap te ontzeggen. ■+>- Men meldt uit den Haag Wegens de strenge koude had It. M. de Koningin last gegeven, dat Vrijdagavond aan de koetsiers, die met hun rijtuigen soms uren achtereen, in de file stondeu om de gasten na het eiude van het nieuwjaarsbal ten hovehuis,- waarts te rijden, warme chocolademelk zou worden verstrekt. Zoo zag men eenige der wagentjes van een melkinricbting herhaaldelijk de file langs rijden om in den barren winter- avond aan de in hun jassen of bonten kragen weggedoken, stampvoetend heen en weer loopende voerlieden een paar keer een hop heete chocolademelk te schenken. Aan ieder werd driekwart liter verstrekt. Te Edam had Vrijdagavond een ongeluk plaats. De 1 ljarige G. Duim speelde op bet ijs in de Nieuwehaven, bij een tjalkschip, dat daar ingevroren lag. Een zwaard was omhoog, met een boom er onder tot steun. Onbedacht- zaam schopte de jongen dien steun weg, en het zwaard verpletterde hem. Hij was dade lijk dood. H. M. de Koningin heeft aan de Werk- invichting de Metropool, te 's Gravenhage 100 geschonken bestemd voor uitdeeling van gratis eten aan behoeftigen. Men meldt Te Oldeholtpade is een rietsnijder teugev.olge van de koude dood gevonden in het riecveld. le Mater is rn de brouwerij van Van Bntsel een man in een brouwersketel gevallen. 1'oen men er den ongelukkige kon uittrekken, was hij, tengevolge van bekomen brandwonden bezweken. Te Bovenkarspel (N.-H heeft men dezer dagen een eigenaardige kan opgegraven, naar "t sehijnt een zoogenaamd Baardmannetje", dateerende uit de 14e of 15e eeuw. Op den voorkant en de beide zijden zijn manskoppen geteekend met scherpe gelaatsuit- drukking en forschen baard. De kan draagt tot opschrift//Drinct und est gotz nit ver- gest". (Drinkt en eet, maar vergeet God niet.) Het gevondene is opgezonden naar het mu seum van oudheden te Leiden. Een vooruitgaande stad. Niettegen- staande de malaise in het havenbedrijf door de staking, is in Rotterdam het scheepvaartverkeqr vrij wat meer toegenomen dan in 1906. De opbrengst der havengelden is wederorn gestegen. De Rotterdamsche gemeenterekening sfuit bijgevolg met een bate. Circa 18 millioen wordt in de stadskas ontvangen, waartegenov£r staat dat ook enorm veel wordt uitgegeven. Te Rotterdam zijn inbrekers aan het werk geweest. Tijdens uitstedigheid van eene dame aan den Oostzeedijk bij de Dijkstraat, heeft men zich tot haar woning toegang verschaft door iniddel van valsche sleutels. De brandkast is aan de achterzijde geopend en tal van sieraden, elfecten enz. zijn ontvreemd voor een groote waarde. Ook is een bezoek gebracht in een der pak- huizen van de firma Conrads en Co. aan de "Wijde Kerkstraat. O. a. werden gekaapt 10 a 12 kostbare damesbonten. Twee van dezen diefstal verdachte personen zijn aangehouden. Slaehtoffers van het Ids. Behalve de onder plaatselijke berichten ver- melde ijsongevallen vinden wij vermeld dat Zaterdagmiddag de lljarige zoon van den heer Z. te Doetinchem bij het schaatsenrijden door het ijs op den ouden IJsel gezakt en verdron- ken is. Voorts is een knaap, een zoontje van S. M. de Boer, te Hindeloopen, huiswaarts keerende van de hardrijderij te Bakbuizen, op de Morra in een wak gereden en verdronken. Ook is het lijkje opgehaald van een zoontj>> van W. Hendriks te Hindeloopen. In een gehueht nabij Kortrijk kwam een vrouw in de woning van haar ouders, twee 78jarige renter.iers, die op eenige stappen af- stands van haar huis wonen. Daar de deur niet gemakkelijk openging, gebruikte zij geweld en vond toen in bet portaal haar moeder met vreeselijk bloedend hoofd en dood op den grond liggen. Het moordtuig, een sikkel, lag naast het hjk. Wat verder zat haar vader haar sprakeloos aan te staren. Het parket van Kortrijk ter plaatse geroepen, veruam dat de oude man sedert zijn laatste ziekte in zijn geestvermogens was gekrenkt en nu blijkbaar op vreeselijke wijze zijti vrouw om het leven had gebracht. Woensdagavond bemerkten personen op 't Zandeken te Mariakerke dat er rook kwam uit het venster van Bruno de Bruyne, 60 jaar oud, die dien dag nieuwjaar was gaan wenschen naar Gent. Zij drongen binnen en vonden Bruno achter zijn bed. dat smeulde. Het begin van brand was spoedig gebluscht maar de oude man, die verstikt was, kon niet tot het J leven worden teruggeroepen. De vrouw van den beroemden, dezer dagen gestorven natuurkundige _lord Kelvin heeft des- tijds van dezen een huwelijksaanzoek gekregen, zooals ze nogal vrij zeldzaam zijn. Lord Kelvin maakte met de dame, die zijn tweede vrouw zou worden, kennis op de Kana- rische eilanden, err werd nauw met haar be- vriend, daar zij groote belangstelling voor zijn wetenschappelijke onderzoekingen aan den dag legde. Onder anderen verklaarde hij haar uit- voerig zijn nieuw signaal-systeem ter zee. Toen hij, op de commandobrug van zijn jacht staande, afscheid nam van zijn leergierige leerlinge, keek hij haar glimlachend aan en vroeg „Gelooft u, dat u mijn systeem nu geheel en al begrijpt?" ,/0, zeker", antwoordde zijn vriendin. z/Als dat zoo is", zei de geleerde, //kijk dan mijn schip na, tot* u het uit 't oog verliest, en ik zal u een boodschap zenden." De boodschap luidde //Wilt u mijn vrouw worden En 't antwoord kent iedereen. Dinsdagavond stond een jonge welgeklee- de man op den hoek van een der voornaamste straten van Londen. Plotseling zagen de voor- bijgangers lichtende letters op den rug van zijn overjas komen en verdwijnen. Natuurlijk verzamelden zich in zeer korten tijd een menigte volks om den lichtdrager en weldra begreep men te doeu te hebben met een nieuw reclame- middel. De man had nl. een electrische batterij in den zak, die verbonden was met de letters, die hij op zijn overjas had. De reclame werd er bijna nog beter om toen het levende reclame- bord heel wat moeite had om te verhinderen, dat hij opgepakt werd wegens het veroorzaken van sameuscholingen op den openbareu weg. De man, die gewed heeft, met een ijzeren masker voor en een kinderwagen voortduwende van Londen uit de wereld rood te wandelen, is al vlak bij Londen in zijn stoute onderne- ming gestuit door een veidwachter, die hem inrekende omdat hij foto's en geschriften ver- kocht zonder marskramersvergunuing. Eerst Vrijdag komt hij te. Darttort, waarheen hij op weg was, voor den rechterdus moet hij op de plaats rust maken. Te St. Petersburg heerscht gedurende de laatste drie weken voortdurend een ontzettende vorst. Meer dan hooderd personen zijn reeds bevroren. De treinen komen uren te laat. Doordat er overmatig gestookt wordt, ontslaan talrijke branden. In de Fransche ambassade werd o. a. een gedeelte van 't archief op die manier yernield. De chauffeur Tryon was Donderdag met een auto van 60 paardekr'acht, het eigeudom van Edge, op de Brooklandsbaan aan't record- rijden. Na twintig ronden gereden te hebben, sprang er een band. De machine luisterde niet meer naar 't stuur en werd te pletter geslagen tegen eeu telegraafpaal. Dp chauffeur schijnt in 'zeer gevaarlijken toestand te verkeeren. De stakende huurders. Daar de New- Yorksche huiseigenaren tot de conclusie gekomen zijn, dat ze minstens 250,000 dollars zouden moeten besteden om de stakende huurders uit hun huizen te zetten, besloteu ze 10 °/0 van de huur af te doen. lntusschen werd echter reeds bevel gegeven, den 6en Jan. 1000 woningen gerechtelijk te doen ontruimen. De huurders zijn trouwens met het voorstel der huiseigenaren niet tevreden. Zij verlangen, dat de huur met 20 °/0 verminderd wordt. In een conferentie verklaarden de eigenaren in dat geval onmogelijk de belastingen en de renten der hypotheken te kunnen betalen, terwijl de huurders van hun kant beweren, onmogelijk meer te kunnen doeu. De koude heeft in Belgie reeds eenige slachtoffers geeischt. Te Woluwe-Saint-Lambert is een 64jarige alleenwonende man, die ziek lag en door een buurvrouw werd verpleegd, in zijn bed doodgevroren. Te Saint-Gilles viel een gasfitter onder zijn werk bewusteloos neer, bevangen door de koude. Met veel moeite wekte men de levensgeesten weer op. Te Namen vond men een 81jarigen verpleegde van het Oude Mannenhuis doodgevroren in den tuin van het gesticht. De scheepvaart op de binnenwateren onder- vindt veel vertraging door het ijs en sommige kanalen zijn geheel gesloten, zooals het kanaal van Kemp'en naar Bocholt tot Wyneghem en te Gheel l'ijdt men schaatsen op het kanaal. De houten schepen kunnen de rivieren niet meer bevaren en de ijzeren komer. slechts met groote moeite door het ijs. Deze strenge winter is een ware ramp voor de schipperij. Aan de spoorwegstations heeft men groote drukte met het vervoer van goederen, dat nu niet over water kan plaats hebben. In Duitschland is de scheepvaart op de meeste rivieren belemmerd of geheel gestremd door drijfijs. De Main, de Memel, de Weser, de Donau, de Spree en de Elbe liggen dicht. Op de Hammrich, tusschen Tjakleger en Breiuermoor, in Oost-Frieslar.d, zijn 3 menschen, een man en 2 vrouwen, bij het schaatsenrijden door het ijs gezakt en verdronken. Op een bii de mijn //de Goede Hoop' te Osterfeld na1 ij Obenhausen behoorenfie beek zakten 8 schaatsen- l ijuers door het ijs, waarvan er 5 gered koncen worden. Een 18jarig meisje uit Sterkrade, een 15jarig meisje en een jongen van gelijken leeftijd uit Osterfeld verdronken. In Fraukrijk, te Belfort, vroor het 14 graden en op sommige andere plaataen tot 18 graden toe. Vooral in het Noorden heeft men veel van de koude te lijden en zijn eenige menschen dood gevroren. Ook te Toulon kwam een man dien- tengevolge om een vrachtrijder, die doodgevroren op zijn bok werd gevonden. De kanalen in het Noorden zijn geheel dichtgevroren, zoodat de scheepvaart stil ligt. Op de reede van Grovelines, nabij Duinkerken, zit het Deensche zeilschip z/Abraana" in het ijs beklemd. De reddings- boot ging er heen en haalde de bemanning er af, die half dood was van de koude. Poypngen, door den ijsbreker //Industrie" uit Duinkerken aangewend om het schip weer vlot te krijgen, mislukten. In Rusland is de gemeenschap tusschen de havens en de Zwarte Zee door het ijs verbroken. Op de kusten heerschen geweldige sneeuw*- stormen. Te l.emberg doen 130 personen, wier ooren en handen zijn bevroren, een beroep op de particuliere liefdadigheid. 's Gravenhage, 6 Jan. De Hooge Raad ontsloeg van rechtsvervolging F. O. C. M. H., lid der Provinciale Staten van Zeeland te Hulst, door den kantonreehter te Middelburgveroordeeld tot f 1 boete of 1 dag hechtenis, wegens met een automobiel te Middelburg een straat bin- nenrijden waarin een bord stond met ffver- boden.ini-ij". De Hooge Raad oordeplde het toegepast artikel 31 der Middelburgsche politieverordening niet verbindend, als behelzende een verboden delegatie van macht op de politie. Bij Kon. besluit is benoemd tot dijkgraaf van den Kanaalpolder de heer E. C. Dumoleyn, te Sas van Gent, en tot diens plaatsvervanger de heer J. van Oadsand te Ter Neuzeu. INGE Z 0 N I) E S STUKK E N. Het woord aan den Gemeenteraad. Er is al heel wat gezegd en geschreven over de nieuwe los- en laadplaatsen, of houthavens, zooals sommigen ze noemen. Nu weer is er eene circulaire verspreid, ge teekend Vier leden der Maritime Vereeniging en gericht aan de leden van den Raad. Deze vier heeren zeggen in alle opzichten het plan der Maritime Vereeniging te prefereeren. Nog al natuurlijk. Niemand zal er aan twijfelen. Maar het bewijst niets. Wat zij zeggen zoo zeer te prefereeren wordt door hen in dezelfde circulaire weer afgetakeld. Zij zeggen dat Graaf De Bueren, de eigenaar van gronden, achter de terreinen der Staalfabriek, z/de loopende actie schijnt te willen benutten om zijne goederen tot grooter waarde te brengen." Op welke wijze dit geschiedt, is alles behalve duidelijk. Maar als Graaf De Bueren dat poogt te bereiken, is het toch nog al natuurlijk. De heeren van de Maritime Vereeniging houden Ook wel van een zoet winstje. Toch schijnen de yvier leden" de bedoelir.g van den heer De Bueren erg slecht te vinden. Ik zie het slechte daarvan niet in. Wat veel slecht zou zijn, het is dat strijders voor het plan der Maritime Vereeniging de hoop voedden eeu deel van des Graven winst in den zak te krijgen en dat dit voor hen een reden was het regeeringsplan te bestrijden. Maar hiervan is tot heden niets gebleken en het zal dan ook wel fantasie van den een of den ander zijn, evenals de ve'-onderstelling dat er personen zijn, die het regeeringsplan met alle mogelijke middelen bevorderen, omdat zij een sommetje van den heer Boel, eigenaar der Staalfabriek, verwachten. De //vier leden" zeggen //Ook loopt het z/gerucht, dat genoemde Graaf aan den heer ,/G. Boel, eigenaar der Staalfabriek, voor de ,/tot standkoming zijner industrie, grond ver- /.koopen wil ter plaatse der haven van de z/Mar. Vereeniging". Dit is vrij wel onzin. De heer Boel heeft terrein in overvloed, zoo wat 40 hectaren meen ik en dat hij hier zijne industrie zou willen tot stand brengen niemand die er iets van gelooft. Men moest dan ook eigenlijk niet meer spre- ken van //De Staalfabriek maar van het land, vroecer voor Staalfabriek bestemd. Het heele terrein dier fabriek is geen indus- trieel terrein meer. Het zou, bij onteigening, even goed als de grond van den heer De Bueren moeten geschat worden als gewo >n bouwland. Is er nu werkelijk eene overeenkomst tusschen den heer Boel en Graaf De Bueren? Wie weet dit In ieder geval kan de regeering daarvan met de dupe worden. Doch dat zijn allemaal bijzaken. De vraag ismoet worden uitgevoerd het plan Bekaar of het plan Drost, (van een ander plan, n. m. los- en laadplaatsen te maken aan de iresfzijde van het kanaal, kan natuurlijk niets komen Deze nieuwe tarwe-varieteit is langs den weg der (musing volgenderwijze verkregen. Van de gewone Zeeuwsche tarwe, die schoon blank zaad heeft, werd bet zaad tijdens de bloeiperiode overgebracht op de roode Dikkop of Sqnarehead-tarwe en omgekeerd. Uit deze twee kruisingen ontstond onder meer de Spijktarwe die reeds beter is dan de Zeeuwsche^ Nu werd opnieuw gekruisd tusschen Spijktarwe en Squarehead, waaruit behalve nog verschillende andere ook de Wilhelmina tarwe ontstond. Wiihelmina iarwe is dus tweemaal Squarehead-tarwe plus een maal Zeeuwsche of drie vierden Squarehead en een vierde Zeeuwsche. De Wilhelminatarwe heeft in de piaktijk de verwach- tingen verre overtroflfen, Op het Zuid Hollandsche eiland Goeree hadden bij de eerste proefnemingen enkele landbouwers eenige hectaren er mee bezaaid ter vergelijking der uitkomsten, men verkreeg bij den oogst 69 H L tot 80» H h. per hectare. In Groningen door verschillende landbouwers uitge- zaaid was de opbrengst dezer tarwe tusschen de 50 en 62 H.L., terwijl in de Betuwe van 40 tot 50 H.L. werd verkregen. De gewone tarwesoorten, lang algemeen verbouwd, geven gemiddeld 35—45 H L. per H A., in Qroningen 40 —50 11 L., in de Betuwe 20— 30 H.L. per hectare. Het groote voordeel, dat de Wilhelminatarwe boven de gewone soorten geeft, springt dus duidelijk in het nog- loch zou, wie deze tarwe op het veld aan schoven ziet staan, moeilijk gelooven. dat die korte aren aan stroo van gewone lengte zulk een ruime opbrengst van graan kunnen geven. Onderzoekt men echter de aar, dan ziet men dadelijk waaraan die opbrengst is tedanken. In de eerste plaats is die aar sterk ineengedrongen en zijn de zaadpakjes zeer dicht op elkaar geplaatst. Bij andeie tarwesoorten is het al heel wel in de pakjes tot 3 korrels te vinden, bij hooge uitzondering 4 korrels De Wilhelminatarwe geeft in ieder pakje altijd vier korrels. Rekent men aan iedere aar 20 van zulke pakjes, dan wordt het ieder landbouwer duidelijk hoe het getal hectoliters bij Wilhelminatarwe zoo groot kan zijn. Is het ill het welbegrepen eigenbelang van den land bouwer waar het eenigszins kan Wilhelminatarwe te zaaien. niet minder is het, dat hij zich van deugdelijk zaaigraan, van echte afkomst alzoo, voorziet.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2