Ter Neuzensche Courant Woensdag 1 Januari 1908. No. 5091. TWESDB BLAD. FEUILLETON. Landbouwberichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. TEIl NEUZEN, 31 December 1907. De soiree gisteravond door de muziekver- eeniging //De Volharding'\ directeur de heer F. Andrews, in het Hotel des Pays-Bas" gegeven, kan uitstekeud geslaagd heeten. Het publiek was zeer bevredigend opgekomen en de verschillende nummers van het programma hadden een welverdiend succes. Dit was in de eerste plaats het geval met de nummers die werden gegeven door de medewerkende solisten, maar ook bet orkest had succes met hetgeen het ten gehoore bracht. De algemeene toe- juiching die na het uitvoeren van de Entr'acte //Berceuse de Jocelyn" aan directeur en uit- voerders ten deel viel, was zeker verdiend. Na afloop hield een geanimeerd bal velen der opgekomenen nog eenigen tijd bijeen. Gisterenavond hield de afdeeling Ter Neuzen van de Schippersvereeniging //Schutte- vaer" in het Logement //'s Lands Welvaren" bij den heer M. J. Adriaansen hare gewone jaarlijksche vergadering. De aftredende bestuursleden, de heeren F. Dooms en N. J. Harte werden herkozen. Als resultaat van de gehouden algemeene be- sprekingen werd besloten bij vernieuwing te verzoeken het plaatsen van een sein op de brug over den Oostelijken kanaalarm, bij avond aan- gevende dat de brug zal gedraaid worden, daar de bestaande seinen te laat voor de uit de sluis komende schippers te zien zijn, en daar- van schadevaring, naar reeds bleek. het gevolg wordt, daar de schippers dan niet tijdig meer kunnen stoppen. Yoorts werd besloten aan te vragen de laatste roode boei bij de Galoot in de Wester-Schelde, te vervangen door een gasboei, daar het hoogst gewenscht mag genoemd worden, dat de inloop van het Sloe ook bij nacht kenbaar is. Het wordt ook tevens voor de algemeene vaart van groot nut geacht, dat aldaar een punt zou zijn, waarnaar men zich kan richten, maar ook zou dat licht goede diensten bewijzen aan de schepen die bij stormweer dikwijls genoodzaakt zijn bij Rammekens een veilige reede te zoeken. Het zou ook een kenteeken zijn voor een daar liggend wrak. Aan het gemeentebestuur zal worden ver- zocht de westelijke berm der haven, die ver buiten den oever uitsteekt, doch onder water ligt, aan het eind kenbaar te maken door een boei, zoodanig ingericht dat de schepen daai aan ook uit de haven konden gedraaid worden, zooals da te Ellewoutsdijk het geval is. In verband met geopperde klachteu zal bij de betrokken autoriteiten worden getracbt op- heffing te verkrijgen van het verbod dat schepen van meer dan 5 M. breedte, in de Brugsche vaart te Gent niet mogen meeren, om te lossen of tedaden. Door die bepaling van het Belgische waterstaatsbestuur is het aan onze tjalkschippers onmogelijk daarheen eene lading te vervoeren. Dagelijks ontmoette hij dus Helena met rood- beschreide oogen, terwijl't arme meisje, gewend niet tegen |e spreken, op 't ontvangen bevel niets had geantwoord. De overste had zijn eenig kind innig lief, doch had, wat opvoeding betrof, zijne eigenaardige zienswi)ze, zoodat Helena voor 'n meisje veel te streng was opgevoed. Het deed hem leed, dat hij den innigsten wensch zijner dochter niet vervullen kon, maar, wannee'r hij bedacht, dat een huwelijk enkel uit liefde, zonder fortuin, nooit recht gelukkig kan zijn, omdat, door te groote zorgen als van zelf onaangenaamdheden geboren worden, dan meende hij zichzelven niets te verwijten te hebben te meer daar hij dit bij eigen ondervinding kende. Hij beoogde dus enkel en alleen het geluk van zijn kind, en 'twas.dus zijn eenigst doel dit de bestendigen. Ware 't zoowel oorlogstijd geweest, dan had hij alles niet zoo zwaar getild, want dan was er meer kans op spoedige bevordering, maar in tijd van vrede behoort zulks veeial tot de vrome wenschen. Hij was dus ten sterkste overtuigd, dat een huwelijk tusschen Helena en den adjudant, hoe zeer hij dezen ook als mensch en officier waar- deerde, nooit gelukkig kon zijn. Dietengevolge bracht hij luitenant von Seelen een en ander onder 't oog en gaf hem tevens als zijn uitdrukkelijk verlangen te kennen, dat de meer intieme omgang met Helena moest worden yerbroken. De bepaling is genomen om versmalling van de vaart door daarin liggende te breede schepen te voorkomen. Door den ronden bouw der tjalkschepen kunnen deze evenwel tegen den wal meeren, wat niet het geval is met de spitsen, die vierkant zijn en een eind van den wal moeten blijven. Daardoor wordt het vaarwater meer belemmerd door de spitsen van 5 M. breedte, welke daar mogen lossen en laden, dan door onze tjalken. Uit bijzondere ver- gunningen, die enkele tjalkschippers hebben weten te verkrijgen, blijkt ook, dat het in- trekken der verbodsbepaling geeu bezwaren met zich brengt. Besproken werd de wenschelijkheid pogingen aan te wenden om verbetering te verkrijgen langs den kanaafboord van den Oostelijken dijk van den Westelijken kanaalarm, van het oude brughoofd tot bijna aan de vluchthaven, daar de toestand waarin de kanaalboord aldaar ver- keert gevaar oplevert voor het gaan naar of het komen van daar gemeerde schepen. Weder werd ter sprake gebracht de concur- rentie die de Nederlandsche schippers ondervinden van hunne buitenlandsche collega's, welke con- currentie onbillijk is, daar de vreemde schippers hier vrij hun bedrijf drie maanden kunnen uit- oefenen, terwijl de Nederlandsche schippers zoodra ze in Belgie komen, een beduidend patentrecht moeten betalen. Gaarne zou men de oude patentwet op dit gebied hersteld zien. Ook werd in verband met deze zaak geklaagd over het verschil in aanslag wegens bedrijfs- belasting, die zooveel uiteenloopt op de ver schillende plaatsen waar men aangifte doet. Met name werd met voorbeelden gestaafd, dat aangiften welke alhier gedaan worden, steeds hoogere aanslagen dan elders tengevolge hebben. Waar het een rijkswet is, meent men dat er aan de toepassing wat hapert. Deze zaak zal aan de algemeene vergadering ter overweging worden ingezonden, met verzoek bij de Regeering aan te dringen op het nemen van maatregelen dat gelijke behandeling zal verkregen worden. Daar de schippers welke uit Belgie komen geladen met goederen vrij van rechten, soms een verren afstand moeten afleggen om hun volgbrief bij de commiezen te laten afleekenen, wat hun tijdverlies, ook in het lossen, berokkent, zal verzocht worden te Hoek en Biervliet een commies der belastingen te stationeeren, of, wanneer daartegen bezwaar bestaat, te overwegen of het niet mogelijk is aan eene gemeentelijke autoriteit volmacht te verleenen tot het af- teekenen van die volgbrieven. Gisterenavond werd de brug over den Oostelijken kanaalarm alhier gedraaid om op- geschutte schepen door te laten, toen een spits, getrokken door twee paarden, te vroeg door- kwam en daardoor tegen de nog niet voldoende geopende brug aanvoer, welke juist werd ge- gediaaid naar den kant van waar het schip kwam. De brug sloeg terug, tot over haar rustpunt, terwijl het vaartuig er onder vast bleef zitten. Geruimen tijd was daardoor de passage over en door de brug gestremd. Na ruim een uur werkens gelukte het't vaartuig van onder de brug los te maken en werd toen geconstateerd dat de brug, hoewel deze bescha- digd is, kan gedraaid worden, zoodat de strem- ming in het verkeer terstond was opgebeven. Alles is dus betrekkelijk vlug en zonder per- soonlijke ongelukken afgeloopen. Hoewel ons onbekend is de oorzaak van het Sedert dien tijd kwam deze ook niet weder in de huiskamer van den commandant die rechter voor hem steeds dezelfde bleef. Evenals Helena als gehoorzame dochter 't bevel haars vaders getrouw opvolgde, handelde ook luitenant Yon Seelen als een braaf soldaat, doch niet zonder inwendigen zwaren zielestrijd. lntusschen bleven beiden elkander innig liefhebben, in de zoete hoop, dat deze treurige verhouding zich, zoo niet spoedig, toch eenmaal zou oplossen in eene gelukkige. Dat de jonge Pool nu de huisvriend was ge- worden dit was iets hetwelk de adjudant ten hoogste verontrustte, want hoezeer Helena hem ook beminde, dagelijksche ontmoetingen konden zoo licht een ommekeer in haar gemoed te weeg brengen. De Overste hield veel van ge- zelligheidin zooverre 't dus zijne militaire waardigheid als commandant veroorloofde ging hij op zeer vriendschappelijken voet met zijne officieren om, zoodat deze menigen gezelligen avond bij hem doorbrachten, waarbij Helena echter nooit tegenwoordig was. Tot heden was Luitenant Yon Seelen de eenige geweest, die in den familiekring toegang verkregen had, en nu was graaf Zarnacki de gelukkige, die dit voorrecht ten deel viel. Vandaar dan ook, dat de luitenant zonder bepaalde reden zeer tegen den cornet was inge- nomen, ofschoon hij zijne goede eigenschappen toch ook zeer waardeerde. De jonge graaf was zich onbewust, dat hij den adjudant als 't ware 't voetje gelicht had, daar hem de intieme verhouding tusschen dezen en Helena ten eenenmale onbekend was. Wat hem betrof, hij be wees 't jonge meisje wel kleine attenties, doch dit ging ook niet ver- der dan de beleefdheid vorderde, en bovendien te vroeg doorvaren van het schip, is het opmerkenswaardig, dat juist even voordat het ongeval gebeurde, in de vergadering der schip persvereeniging //Schuttevaer" was geklaagd over het onvoldoende der seinen aan die brug, en er weder op gewezen werd dat schadevaring aan die brug daarvan het gevolg dreigt te zijn, wat den schipper, buiten zijn schuld, groot nadeel kan berokkenen. Heden werd alhier door het bestuur der vereeniging //Door eendracht sterk" in het //Hotel Centraal," aanbesteed de levering van 189,800 Kg. ammoniak-superphosphaat 7X9. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren Iman van der Have voor 7,13, P. J Scheele te Ter Neuzen voor 7,09, P. Hoste te St. Laureins voor 7,031 /2, W. Bedet te Ter Neuzen voor 7,03, D. Scheele te Ter Neuzen voor f 7,02, en Dordtsche Kunstmestmaat- schappij voor 7, Gegund aan laatstgenoemde. 69,200 Kg. chilisalpeter. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren D. Scheele voor 13,05, A. Wieiand voor 12,98 en P. J. Scheele voor 12,94. Gegund aan laatstge noemde. 16,200 Kg. patentkali. Hiervoor werd in- .geschreven door de Dordtsche maatschap- pij voor y 6,14, P. J. Scheele voor 6,04, Iman van der Have voor 6,00 A. Wie iand voor /t5,99 en Internationale te Zwijn- drecht voor f 5,84. Gegund aan laatstgenoemde. 250 Kg. BrabaDtsch rood klaverzaad. Hier voor werd ingeschreven door A. Poortman te Rotterdam voor f 1,20 med zaad van 90 °/0 kiemkracht en 96 °/0 zuiverheid en door A. Bedet te Hoek voor 1,16 met zaad van 93 kiemkracht en 96 °/0 zuiver heid. Gegund aan laatstgenoemde. Met ingang van 1 Jan. zijn bij de rijks- belastingen o. m. verplaatst de kommiezen K. Dekker van Hallum naar Sas van Gent, A. Sonnevijlle van Oostburg naar St. Maartensdijk, W. van Liere van IJzendijke naar Oostburg, J. W. A. Rademaker van Sas van Gent naar Ter Neuzen; J. Quist van Philippine naar Roosendaal, G. Yerhoek van IJzendijke naar Hansweert, G. H. Diesselhuis van Zevenbergen (tijd.), en O. W. de Graaf van Steenbergen (tijd.) naar IJzendijke. Voorts M. Vellinga van Sas van Gent (tijd.) naar Philippine, J. de Vos van St. Jansteen naar HansweertT- P- Roelse van Sas van Gent (tijd.) naar St. Jansteen, G. J. Grooters van Bergen op Zoom (tijd.) naar IJzendijke, D. Hulst van Sas van Gent (tijd,) naar Arcen, A. Kleveringa van Sas van Gent (tijd.) naar Mheer. Ook L. C. Michielsen van Arnhem (tijd.) naar Hezingen. Koewacht. Zondagnamiddag had ten huize van den heer E. de Vleeschouwer alhier de gewone jaarlijksche vergadering plaats van de onderlinge paarden verzekering //Steunt elkander". Bijna alle leden waren opgekomen, terwijl ver schillende belangstellenden tegenwoordig waren. Uit de rekeniug en verantwoording van den secretaris-penningmeester bleek, dat de vereeni ging een zeer gunstig jaar gehad had. Was het batig saldo in het jaar 1906 457,36, thans bedraagt het f 1234. De vereeniging telt op het oogenblik 75 deelnemers, die 204 paarden voor eene waarde van 74315 hebben verzekerd. In het afgeloopen dienstjaar zijn drie verzekerde paarden gestorven. Het ver- is 'n bizondere gelanterie den Poolschen edelmau als 't ware aangeboren. Hij gevoelde oprechte vtiendschap voor Helena en hoopte haar deel- genoote te kunnen maken van 't geheim zijner liefde, ten einde op deze wijze de zaak eene gunstige wending te doen nemen. De minder vriendschappelijke verhouding tus schen beide families was den jonkman onbekend en ofschoon hem er wel eens iets van ter oore was gekomen, twijfelde hij toch niet of de zaak zou niet van zoo groot aanbelang zijn, dat er geen mogelijkheid zou bestaan 'n verzoening tot stand te brengen. Helena zag in'den beginne den jonkman met een ietwat schuchteren blik aan, als vreesde ze dat hij 't beeld van den luitenant uit haar hart wilde verdringen, doch spoedig werd ze van 't tegendeel overtuigd. Daardoor kon ze tegenover hem een vriendelijken toon aanslaan en vrijer met hem over vele zaken spreken, daar hij haar steeds met oederscheiding behandelde, terwijl hij bovendien door zijn opgeruimd humeur den Overste opvroolijkte en de rimpels van zijn voor- hoofd deed verdwijnen. Ongeveer veertien dagen na de aankomstvan den deserteur bracht deze wederom een avond bp den overste door. De cornet was in een bij- zonder opgewekte stemming, verhaalde grappige avonturen uit zijn malitair leven en dischte aller- lei curieuse verhalen op, zoodat de oude heer lachte, dat hem de tranen over de wangen liepen zelfs Helena, ondanks de droefgeestige stemming, waarin ze zich bevond, kon zich hiervan niet onthouden. Terwijl ze zoo gezellig bij elkaar zaten trad de huisknecht binnen en diende lui tenant Von Seelen aan, die dringend verzocht den Overste voor eenige oogenblikken te mogen spreken, daar het dienstzaken betrof. zekerd bedrag is onmiddellijk uitgekeerd. Bij acolamatie werd tot eere-voorzitter der vereeni ging benoemd de heer 0 Dierick, burgemeester. Tot voorzitter werd gekozen de heer E. L. Plasschaert. Als bestuursleden werden herkozen de heeren C. de Blieck, E. de Vleeschouwer en V. van Doosselaer. Het percentage voor het volgende jaar werd bepaald op 1 percent van de verzekerde waarde, terwijl het vorige jaar door de leden ook slechts 1 percent betaald is. Ondanks deze zeer lage premie bevindt de vereeniging zich in zeer gunstige financieele omstandigheden. Zeven nieuwe leden werden aangenomen. Uit een zeer bekend boekje. Hulst, 30 Dec. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 1 Januari 11.42 Douderdag 2 0.7 12.31 Vrij dag 3 0.55 1.18 Zaterdag 4 1.43 2.6 Zondag 5 H 2.29 2.52 Maandag 6 t/ 3.17 3.41 Dinsdag 7 4.6 4.30 De oude heer had al zeer weini<r opgewekt-I, heid, de gezellige huiskamer te verlaten, doch daar 't dienstzaken gold, moest in dit opzicht genot voor plicht wijken. Op 't hooren van den naam van haar geliefde, ontroerde Helena merkbaar, doch de vroolijke stemming, waarin de cornet zich bevond, deed haar onwillekeurip weer glimlachen. De overste knoopte zijn dolman dicht, om zich naar zijn /Cabinet de peine" te begever,) en verliet in knorrige stemming de kamer_ Den jongen Pool kwam dezen interval niet on- gewenscht, want sedert lang had hij reeds naar een gelegenheid gezocht Helena die hij als een fijngevoelig meisje had leeren kennen het geheim zijner liefde voor haar nichtje te openbaret doch tot heden had hem de gelegenheid daartc ontbroken. z/Mag ik zoo vrij zijn, mejufirouw, u't geheim medo ie deelen, wat de ware reden is dat ik naar Wartenberg ben gegaan. Ik houd m;" overtuigd op uwe discretie te kunen rekene evenals op uw teergevoelig hart, maar zou mij daartoe vergunning willen verleenen z/Volgaarne, meneer de graaf," antweordde't jonge meisje, terwijl ge verzekert kunt zijn, dat ik t in mij gestelde vertrouwen op hoogen prijs stel." De cornet vertelde haar in korte woorden hoe en waar zijne eerste kennismakiug met haar nichtje had plaats gehad, en dat hij dadelijk 'n innigc genegeuheid voor haar had opgevat, terwijl hij zoo gelukkig was van haa wederliefde verzekerd te zijn en het dus o> harentwille was dat hij zich aan desertie schuldig gemaakt. (Wordt ver VAN Bedoeld wordt ../Onze meststoffen, naar het Duitsch van Prof. Dr. A. Stutzer, bewerkt door G. J. Bieleman. Op biz. 20 en 21 vertelt de schrijver een en ander over de in den bodem voorkomende stikstofverbindingen. Ik acht het niet van belang* ontbloot, wat. daaromtrent door Schrijver wordt medegedeeld. Te meer, wijl nog al eens, heel hooge verwaehtingen worden gekoesterd van de in den grond aanwezige stikstof, welke per H. A. tot op een diepte van i M. soms wel eens ran 3000 4000 K. G. bedraagt Het grootste gedeelte van dezen natuurlijken yoorraad stikstof is nujuist afkomstig van die plantaardige zelfstandigheden, welke voor verrotting zoo goed als onvatbaar zijn. Jaar op jaar stapelt zich die voorraad meer en meer op. Als plantenvoedsel mag ze zoo goed als waardeloos genoemd worden. Zoo zegt het deze schrijver. En ter illustratie beschrijft hij nu een proef, genomen door den grooten Wagne- genomen met het doel, beter te kunnen oordeelen ov de waarde van bedoelde stiksstof. Wij lezen er dit van*4 //In den bodem was zonder mest 2800 K. G. stiksto' per H. A. voorhanden. E6n vak van het proefveld werd niet gemest, een tweede ontving 80 K. G. kali en 100 K- G. phosphorznur, een derde hetzelfde benevens nog- 40 K. G. salpeterstikstof. Bij den oogst verkreeg men Op vak 1 (zonder mest) per H A. 2600 K. (gerst). Op vak 2 (kali en phosphorzuur) per H. A 3400 K. G 4,si to' r ^C Phosphorzuur en stikstof) per H. A In de geoogste raassa werd gevonden Van de 100 deelen der in den bodem reeds voorhanden" stikstof bij proef no. 1, 1,6 deel. Van de 100 deelen der in den bodem reeds voorhan den stikstof bij proef no. 2, 2 deelen. 1 an de 100 deelen der door bemesting aangebrachte stikstof bij proef no. 3, 60 deelen. rGemakkelijk is Meruit te zien", aldus besluit de hrijver, /welke geringe waarde de stikstof uit den bodem werketijk heeft". Mijns inziens blijkt er even klaar uit, welke hooge waarde de salpeterstikstof voor den landman bezit. Middenprijs per 100 K.G Tarwe 9,25, Rngge f 7.7K, Wintergerst 9,—, Zomergerst 8,50, Haver 7,25, Erwtan l.,50. Witle boeneri f Bru ne boonen f it,75 I tuivenboonen f 9.25, Paardenboonen /'8,50, BoekweitJ Lijnzaad Konlzaad J Aardappels f 3 50.— Boier per kilo 1 10. l ieren per ifi stuks f 1,40. Ter weekmarkt waren aangevoerd 14 stnka Rundvee, 21 varkens waarvan verkocht 8 stuks Rundvee, 10 varkene.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 5