Predikbeurten. Dinsdag 31 December 1907, Oudejaarsayond. Woensdag 1 Januari 1908, Nieuwjaar. Landbouwberichten. Gemengde berichten. Handelsberichten. Theatre Minard te Gent. Nieuw Circus van Gent. Zondag 29 December 1907. VERBETERING. In het verslag der leziug van den heer Slecht, over de V. P. N., gehouden in de ver- gadering der Afd. Axel van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij, opgenomen in ons vorig nummer, gelieve men te lezen a. Dat de prijs der eieren op de Markt te Goes niet beter wordt door minderemaar door meerdere concurrentie der opkoopers. b. Spreker beval niet aan kruising van Wyandotte hanen met Minorcahennen, maar kruising van Minorca en Leghorn hanen, met Wyandottehennen. (Het is aanbeveienswaardig bij kruising de haan steeds te nemen van een minder zwaar ras dan de hennen, met het oog op betere bevruchting der eieren). Voorts treedt het afdeelingsbestuur te Axel der Zeeuwsche Landbouwmaatschappi) op als voorloopig bestuur der opgerichte onder-afdeeling //Axel en omstreken" van de Y. P. N"., en zal de verdere afwerking der zaak op zich nemen tot in eene vergadering der toegetreden leden een reglement is vastgesteld en een definitief bestuur is benoemd. O u d e KSei. Hieronder verstaan wij de grondsoort, die men aantreft in polders, welke reeds zeer langen tijd bebouwd worden. Oude klei verschilt met den grond der jonge zeepolders in meer dan een opzicht. Vooral de werking welke een sterk zuur, b.v. zoutzuur (geest van zout) of salpeterzuur op beide uit- oefent is karakteristiek verschillend. Wordt n.l. een der genoemde zuren nitgegoten op klei. uit jonge zeepolders afkomstig, dan neemt men een sterkewe zouden haast zeggen een stormachlige opbruising waar. Doet men hetzelfde bij de oude klei, dan valt dikwijls niet de minute werking waar te nemen in sommige gevailen heeft eenige scXutmoomning plaats. Deze verschillende verschijnselen wijzen ons op een hoog kalkgehalte bij de eerste, op totale afwezigheid of wel het in zeer kleine hoeveelheid aanwezig zijn dier stof bij de andere grondsoort. En met het groote verschil in kalkgehalte tusschen beide hangt hun verschil in natuur- kundige gesteldheid ten nauwste samen. Is jonge klei poreus en open, laat zij het water betrekkelpk goed door en kan de lucht er voldoende in doordringen, oude klei mist deze gunstige eigenschappen geheel, is daaren- tegen stijf en gesloten en laat het water moeilijk door, terwijl de lucht er niet voldoende in kan toetreden. Een gevolg van het geringe kalkgehalte van oude kleigronden, alsmede van de daaruit voort- vloeiende minder gunstige natuurkundige eigen schappen die we zooeven opnoemden is dat de salpeterzure gisting er slechts zwak in plaats heeft en dat derhalve de ammoniakale stikstof tijdens de groeiperiode niet voldoende tot salpeter zure sti/cstof worde omgezet om te kunnen vol- doen aan de behoefte, die de gewassen aan opneembare stikstof hebben om een rijken oogst te geven. Hieruit laat zich gereedelijk dit besluit trek- ken Op oude klei zal die stikstofbemesting het best rendeeren, waarin men de stikstof in zoodanigen vorm geeft, dat ze geen enkele verandering meer behoeft te ondergaan, voor ze door de planten kan worden opgenomen. Dat wil met andere woorden zeggen Op oude klei ts chtlisalpeler de zekerstwerkende, dus de meest rendeerende meststof. De waarheid van bovenstaande conclusie laat zich natuurlijk het best toetsen, daar, waar men de stikstofhoudende meststoffen in de groocste hoeveelheden aanwendt, dus bij de teelt van suikerbieten. Welnu, we richten het woord tot de mannen der praktijk, ervaart ge niet, dat de bastige (d. z. de oude kalkarme) kleigronden veel chilisalpeter eischen, willen ze een voldoend gewas suikerbieten kunnen voortbrengen Een gevolg van het zeer geringe kalkgehalte van oude kleigronden is verder, dat de kali die zij nog bevatten, er in voorkomt in ver- bindingen, die zoo moeilijk oplosbaar zijn, dat de plantenwortels ze niet in voldoende hoeveel heden kunnen opnemen om een rijken oogst te geven. Somtijds ziet men op zulke gronden van de kalihoudende meststoffen kairaet of patentkaliwanneer deze slechts in de gewoon- lijk gebiuikte hoeveelheden worden aangewend, of wel volstrekt geen, of wel slechts magere resultaten. De zeer gemakkelijk opneembare kaliverbin- ding, in genoemde meststoffen aanwezig, gaat dan, in den grond gebracht, eveneens in zeer moeilijk opneembare verbindingen over. Op zoodanige gronden dient men dan de ge noemde kalihoudende meststoffen in groote hoeveelheden aan te wenden, of wel. wat goed- kooper uitkomtde gewone hoeveelheid uit te strooien in verrnenging met evengroote hoeveel heden geblusch/e kalk of gemalen meroel. Thans staat het vast dat de blazer van Douwe Kooiman, Terschelling 5, met man en muis is vergaan, De orastandigheden wijzen er op, dat het vaartuig in aanraking is geweest met de Zweedsche boot //Antwerpen" van Gefle naar Zaandam. Ze heeft haar deklast, bestaande uit planken, overboord geworpen. Er is direct een onderzoek ingesteld. De kapitein der Ant werpen heeft tot heden ontkend. De ongeluk- kigen, die bij deze ramp zijn omgekomen, zijn, de schipper, oud 40 jaren, gehuwd en vader van 8 kinderen de knecht, oud 30 jaren, ge huwd en vader van 2 kinderen en de jongeu, neefje van den schipper, oud 13 jaren. De ramp heeft een diepen indrtik opt de bevolking te Terschelling gemaakt. Pech Verleden week werd te Blerik eene klopjacht gehouden. Door 8 jagers werden niet minder dau 3 huismusschen seschoten. (L. K.) Te Oude-Pekela is Dinsdagmorgen een lOjarig zoontje van schipper Dol in 't vooron- der door kolendamp gestikt. Te Nieuwerkerk werd een voerman door zijn paard, dat hij uit den stal wilde halen, tegen den muur gedrukt. De man bekwam ernstige verwondingen, waaraan hij overleed. Schipper P. Kooiman, van het rijnschip Bosch- en Rijnvaart III, ging Woensdag met zijn knecht P. van der Meer en zijn 4jarig zoontje Pieter naar den wal om inkoopen te doen. Te 6 uur keerden zij met een vlieger naar het schip terug, dat op stroom aan boei 8 alhier ligt. De knecht stond voor in de roeiboot met het kind op den arm, om dit aan de moeder, die naar man en kind stond uit te kijken, over te reiken. Reeds stak de moeder de armen naar haar knaapje uit, toen de knecht door den schok, dien hij kreeg door het stooten van den vlieger tegen het rijnschip, zijn even* wicht verloor en met het jongetje in de Maas viel. Zweuimende hield hij zichzelf en -het kind eenigen tijd boven water, maar hij werd daarop door een andere roeiboot overvaren en verdween met het knaapje in de diepte. In zinkenden staat liet bij voor de oogen der moeder het kind los, dat in de diepte verdween en verdronk. Bijzelf werd, boven water komende, door een paar roeiers met moeite gered en aan boord van de Bosch- en Rijnvaart ill gebracht. Het lijkje van den 4jarigen Pieter is nog niet gevonden. Men meldt Het zesjarig zoonfje van den heer M. te 's Hertogenbosch geraakte gisteren aldaar onder een machine van den stoomtram de Meijerj en was terstond dood. Kindermishandeling. Dit Monster (Z.-H.) meldt men aan het N. v. d. D." Vrouw M. Y. was het vorige jaar door een agent van politie te Loosduinen als huishoudster in dienst genomen. A1 spoedig bemerkte deze echter, dat zijne kinderen door die vrouw mis- randeld werden, zoodat hij haar de deur uitjoeg. Drie maanden later huwde de vrouw met een J arbeider te Ter-Heide (Monster), een weduwnaar. A1 spoedig werden ook hier de stiefkinderen mishandeld. Een meisje van vier jaar had zich vuil gemaakt. De vrouw diende het kind een hevige kastijding toe, plaatste het toen zittende met het bloote lichaampje in een pot met loog en wierp het vervolgens op den zolder, waarna zij zelve uitging. Toen de vader des avonds thuis kwam en aan de andere kinderen naar zijn dochtertje vroeg, kreeg hij ten antwoord, dat dit op zolder lag. En daar vond de man zijn kind dood. Het lijkje is op last van de justitie geschouwd. De vrouw is gevankelijk naar Den Haag over- gebracht. Te Naveiry, gemeente Chilly, nabij St. .Tulien, vierde een landbouwer zijn bruiloft. De talrijke genoodigden zaten vrooljk aan tafel in een zaal op de eerste verdieping van het huis, boven den stal, toen men eensklaps een hevig gekraak hoordede vloer zakte in onder het gewicht van zooveel gasten, welke over elkaar in den stal vielen, overvloedig begoten door de schotels, de sausen en de flesschen, die op tafel stonden. Door een zonderliug toeval kwam de bruid schrijlings terecht op een koe, welke van schrik haar banden verbrak en in wilden galop het veld inrende met de bruid op haar rug. Eenige minuten later vond men de jonge vrouw als een vrouwelijke Absalon met het haar aan een boomtak hangen. Eenige dischgenooten waren gekwetst of ge- kneusd in hun val. De bruid echter kwam er van af met een hevigen schrik, waarvan zij zich ook spoedig herstelde. Georges L. Davidson, die zich sedert vijf en twintig jaar bezig houdt met het ontwerpen van plannen voor een luchtschip, heeft den correspondent van de Daily Craphic" te Mont- clair (Colorado) zijn idee omtrent het te bouwen vaartuig uiteengezet. Volgens Davidson is het noodig, dat men tracht zich in de lucht op dezelfde manier te ver- plaatsen als men dat thans te water doet. Wan neer men mechaniek gebruikt moet men trachten, een omdraaiende beweging tot stand te brengen. Mijn machine, aldus de uitvinder, wordt voorzieu van twee draaiende vleugels en van twee motors elk van 50 paardenkrachten. De vleugels zullen een middellijn van 28 voet hebben, 't schuitje wordt 8 voet breed en 30 voet lang. Verder krijgt het toestel aan den voor- kant een vertikaal en aan den achterkant een horizontaal roer. Het eerste dient om de rich- ting aan te geven. Het tweede zal het lucht schip automatisch in eveuwicht houdeu. Bleriot deed Woensdagnamiddag te Issy- les-Moulineaux, proefnemingen met zijn vlieg- machine met een snelheid van 50 mijlen per uur toen verscheid-ehe" spandraden der vleugels knapten. De vleugels slo^gen neder en het toestel plofte op den grond. Bleriot werd maar licht gewond aan den arm, maar het toestel is niet meer te gebruiken. Zes gewapenden hebben een inbraak ge- pleegd in het armhuis te Odessa, om de kas te berooven. Bij een gevecht met de politie, waarbij aan weerskanten van revolvers werd gebruik gemaakt, werd een roover gedood en een agent gewond. Tijdens de vervolging op straat losten de roovers nog eenige schoten, waardoor een man en een jongen gewond werden. Te Mfilhausen is een der schepenen die als rechter bij een strafzaak zitting had, wegens een onvoorzichtige uitdrukking vervolgd en veroordeeld. Dat gebeurde bij het getuigen- verhoor tijdens de behandeling van een aanklacht wegens beleediging tegen een blad ingesteld, waarin beweerd was dat een raadslid bij een gemeentewerk slechte materialen had laten ge bruiken. Toen een der getuigen een ongunstig luidende verklaring had atgelegd, liet de schepnn zich ontvallen, dat de aanklager dus de gemeente had willen bestelen. Daarop wraakte de aanklager den schepen als rechter en diende ook tegen hem een aan klacht wegens beleediging in. Ln de uitslag was dat de schepen tot 5 mark boete werd veroordeeld, daar hij niet het bewijs kon leveren van zijn onvoorzichtige woorden. Zoo iets, aldus wordt in het vonnis gezegd, mag een schepen in de raadkamer zeggen, maar niet in de reeat- zaal ten aanhoore van het publiek. DeBelg Joris, die indertijd alsmedeplichtige bij den moordaanslag op den sultan van lurkije (hij had van de plannen afgeweten en de samen- zweerders in zijn huis gehad) ter dood is ver oordeeld, welke straf toen in gevangenisstraf werd veranderd, maar in weerwijl van den s^er- ken aandrang van uit Belgie niet was vi jgela- ten, is nu toch op vrije voeten gesteld. Naar uit Hamburg aan de //Tagl. Rund schau" wordtgeseind, is de Fransche stoomtrawler ,/An leur", op weg van St. Pierre naar Saint Malo met 75 koppen aan boord, vergaan. Een torpedojager heeft vergeefs naar het vaartuig gezocht. Charles Ells worthy, een schatrijk burger van de stad Hudson (Ohio), heeft aan de plaats 1 zijner inwoning, bij wijze van Kerstgesohenk, 500,000 pd. st. gegeven om daarvoor de water- leiding, de lichtfabrieken en de rioleering te verbeteren. Te Penzance in Engeland werd dezer dagen een behoeftig man voor den rechter gedaagd door een huisbaas, die nog 14,5,6 van hem moest hebbeh. De rechter, die blijkbaar in een Kerststemming was, voud het billjk dat de schuldenaar betaalde en veroordeelde hem tot een kwijting in termijnen, groot een stuiver per jaar. Indien de schuldenaar zich stipt houdt aan dit vonnis, zal hij zijn schuld geheel hebben afgelost in 3426 jaren. In een der laatste vergaderingen van de z/Academie de Medieus" te Parijs deelde Dr. Fernet de resultaten mede van een door hem ingesteld onderzoek naar de sterfte tengevolge van alcoholmisbruik, in eenige ziekenhuizen. Het alcoholisme, dat in Frankrijk zeer ver- spreid en zeer ernstig is, bleek inderdaad een der meest voorkomende doodsoorzaken te zijn. In het algemeen kon men aannemen, dat een derde van alle sterfgevallen daarin zijn oorzaak vindt. Als eenige of voornaamste oorzaak moest het aangemerkt worden in een tiende der gevailen in de andere diende het als bij- i komstige oorzaak te worden beschouwd. Ten opzichte van vreemdelingen was de verhouding nog ongunstiger. Bij dezen kwam het alcohol- misbruik, altijd volgens Dr. Fernet, in meer dan de helft der gevailen als doodsoorzaak voor. Hulst, 23 Dec. if O U 8 VAN HE T G E I, I) Belgisch per 100 fr. 48,— a f 48,025. Engelsch per S. n 12,— 12, ~ZJE 111 I^IJ DINGEN. Yan 23 tot en met 26 Dec. Van 23 tot en met 26 Dec. werden langs de Oostsluizen alhier 31 binnenvaartuigen op en 35 afgeschutdoor de Westsl. 12 op- en 7 afgeschut. Jfositie der Stoomschepen. Directie J. RENOUPREZ. Zondag 29 December a. s., te ure, dag- voorstellingopvoering van VEnfant dti Miracle, vaudeville in 3 bedrijven. Zondag 29 December 1907 en Woensdag 1 Januari 1908, te 3 uren, dagvoorstellingen nieuwe debuts. Cabarets en zijne wonderlijk afgerichte honden miss Rolland, equilibiiste Iiesoff, original komiekMarguerite, in haren tooverachtigen bofJoe Marin en miss Lona, original actKrag's Trio, gymnast actHera en zpn jagerRapo en Reade, excentiieken de Therese's; benevens Cinematograaf-ver- tooningen enz. enz. Uervormde Herk. Ter Neuzen. 9J u. eu 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9* u., Da. Van Dis. Axel. 9| u. en 2 u., Da. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u., geen dienat en 2 u., Da. G. Yan Dia. H. Doop. Hoek. 9| u. en 2 u., Ds. E. Raams. Saa van Gent. 9 u., Da. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u„ Da. De Boer. filereformeerde tierken* Ter Neuzen. 9 n. en 2 u., Ds. J. v. d. Berg. Axel A. 9 a. en 2 u., Ds. E. H. Broekstra. n B. 9 n. en 2 u., Ds. R. v. d. Kamp. Zaamslag A. 9 u. en 2 u., Ds. R. Hamming. Zaamslag H. 9 u. en 2 n., Ds. H. Mulder. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. P. H. de Jonge. Gereformeerde Geineente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5§ u., leeskerk. Oud-Gereforineerde geineente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., Ds. M. Ruben. ^l.okaal Ebenliaiizer" (Kerkhoflaan). Ter Nenzen. 6 u., dhr. P. de Raster vanRilland. Ilervormde Herk, Ter Neuzen. 'a avonds 51 u Ds. A. Timmerman. Axel. '8 avonds 5J u., Ds. Hugenholtz. Zaamslag. 'a avonds 5 n., Ds. G. van Dis. Gereformeerde Herken. Ter Neuzen. 'a avonds 6 u., Ds. J. van den Berg. Gereformeerde geineente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 5$ u., dhr. M. Romijn v. St. Philipslaud. Hervonnde Herk. Ter Neuzen. 9£ u., Ds. A. Timmerman. Axel 9J u., Ds. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u., Ds. G. van Dis. Gereformeerde Herken. Ter Neuzen. 9 u., Ds. J. v. d. Berg. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., dhr. M. Romijn van St. Philipsland. Middenprij8 per 100 K.G. Tarwe 9,50, Rogge 7,75, Wintergerst 9,25, Zomergerst 8,50, Haver 7,25, Erwten 11,50, Witte boonen f Bruine boonen f 11,50, Duivenboonen y"9,50, Paardenboooen f8,50,Boekweit_/" Lijnzaad - Koolzaad Aardappels 3.25. Boter per kilo 1,05. Eieren per 26 stuks f 1,55. Ter weekmarkt waren aangevoerd 21 stuks Rundvee, 18 varkens waarvan verkocht 8 stuks Rundvee, 12 varkens. Datnm. VLAG. NAAM. MS. Van en naar. Lading Voor Xer teuzen i 23 Ent>:. s a. Catt.ersty 1389 Middlesbro ijzer 2-t idem Serula 39.fi Liverpool stukg. 26 idem River Scheldt 2199 Londen idem idem Amulet 2839 Middlesbro idem Duits.s.s. Ueinrich 2406 idem ijzer Ian Xer Veuzen 23 Eng. s.s. Cattersty 1389 Skinuingr. ledig 24 idem River Thames 2241 Londen stukg. 25 Noor. s.s. Thyra 1959 ;Goole ledig Voor Gent 23 Eug. 8.3. Dynamo 1425 Hull stukg. idem Rawcliffe 2540 Goole idem Deen. 8.8. Nexos 27 iO Riga idem Eng. s.s. Derwent 2349 Goole idem 25 Zweed. s.s. George 4902 Norsundet bout Eng. sch. Sarah 422 E'owey pijpaarde Duits. 8 3. Minna 2725 Danzig hout Eng. s.s. Tadorna 3730 Manchester stukg. idem Sea Gull 2762 Londen stukg. 26 Deen. s.s. Bogatyr 3623 Riga idem Duita. s.s. IN es tor 3476 idem hout Zweed 8.3. Viking 2407 Sundsval idem Belg. s 8., Mercedes 234 Oatende ledig Van Geut 23 Eng. s s. Sea Serpent 2553 Londen stukg. 'Noor. s.s. Emanuel 3634 Sunderland ledig 24 Eng 8.3. Ormerod 1341 Cardtlf aardapp. idem Wyoming 1695 ooole ledig 25 idem Derwent 2349 idem stukg. idem Rawcliffe 2540 idem idem idem Dynamo 1425 Hull idem idem Sea Hound 8085 Londen idem Van Selzaete s 26 Eng. sch. Coaltar 621 Dieppe creos oot 8,8. HAllALD in lading te Windau voor Calais. 3,8. JENNY verirok 27 dezer van Gent naar Blyth 8.8. RICHARD in lading te Windau voor Rotterdam, s.s. ELISABETH in lading te Windau voor Gent. 3 s. HELENA wordt heden te Neulahrwasser verwacht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 6