No. 5089. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 28 December 1907. 47e Jaargang. Binnenland. TWEEDS JBJuJLJD. FEUILLETON. Naar ons Woensdag uit den Haag geseind werd, kan met zekerheid worden gemeld, dat het Ministerie bij brief van 24 dezer aan H. M. de Koningin ontslag heeft aangevraagd. TER NEUZEN, 27 December 1907. Door Burg, en Weth. alhier is benoemd tot stadsarbeider C. J. Hangoor, metselaar alhier. Mej. A. B. J. Wissel, onderwijzeres aan school A alhier, is benoemd tot onderwijzeres met akte voor de Fransche taal aan de le Burgerschool voor meisjes te Hoorn. Met ingang van 1 Jan. a. s. is benoemd tot boekhouder 3e klasse ten kantore van den betaalmeester te 'a Gravenhage de heer R. Wiskerke. Dinsdag werd alhier in het „Hotel de Commerce" door den notaris Dregrdans herveild het woon- en winkelhuis in de Vlooswijkstraat, bewoond geweest door W. Verlinde-Bliek. Hiervan werd kooper de heer M. de Groot q.q., ▼oor 3710. Nadat Zondagavond door het muziekgezel- schap ,/De Vereenigde werklieden" op de boven- zaal van het /Hotel Centraal" bij den heer Chr. Keersemaker eene generate repetitie was gegeven, welke door de jeugd zeer talrijk werd bijgewoond, die zich blijkbaar goed amuseerde, volgde Maandagavond het concert voor de leden, dat wederom druk bezocht was. Het varieerend programma werd tot algemeen genoegen der opgekomenen aitgevoerd. Hit de alien nieuwe muzieknummers bleek, dat de leden der vereeniging zich onder leiding van hunnen directeur, de heer A. Eeckhout, er voortdurend op toeleggen iets goeds te geven, en zich steeds meer en meer te bekwamen. Voor afwisseliug werd opgevoerd het blijspel cDe aanhouder wint", dat om zijn grappige tafereelen de lachspieren herhaaldelijk in be- weging bracht. Maar ook de zangnummers, door een tweetal jonge dames ten beste gegeven, alsook een drietal voordrachten door evenzoo veel heeren, vielen goed in den smaak, en werden algemeen toegejuicht. Een geanimeerd bal hield na uitvoering van het programma de opgekomenen nog geruimen tijd bijeen. De traditie getrouw, gaf de tooneelver eeniging Vooruitgang is ons streven" ter ge- legenheid van den Kerstdag eene uitvoering in het //Hotel de Commerce". De generale repetitie op Woensdagavond was redelijk be zocht, en bij de openbare uitvoering op Donder- dagavond was de zaal geheel bezet met een belangstellend publiek, dat zich zeer voldaan betoonde met de uitvoering van het drama in 6 tafereelen //Louise, de dochter van den rijken pachter' en de comische scene met zang //Een Huwelijksaanvraag met hindernissen". De ver eeniging verdiende den door haar behaalden bijval ook ten voile. Aan de uitvoering was alles ten koste gelegd, wat het succes daarvan kon verhoogen, en de optredende heeren en dames deden goed hun best. Geen wonder dan ook, dat het opgevoerde van 't begin tot 't einde met voile aandacht werd gevolgd. Kaatje zuchtte, doch nu was ze zeker dat deze door niemand werd opgevangen langzaam ging ze t huis door naar de zijde vanwaar ze door de tuindeur in den tuin kwam. Bij n schoon bloemperk bleef zij onwille- keurig staan, brak 'n blauwe aster af, terwijl ze beurtelings de kleine blaadjes er afplukte, fluisterde ze in zichzelve ffHij bemint mij, hij bemint mij niet hij bemint mij, hij bemint mij niet. Zoo ging zij voort tot 't laatste blaadje, 't welk zij afplukte haar vertelde: hij bemint mij niet. Hij bemint mij niet, zuchtte zij treurig toen heur teedere vingers het laatste blaadje hadden afgeplukt, en onder een zwaren zucht welden er opnieuw tranen in heur oogen op. ,/Neen, zeide zij zacht in zichzelve, neen hij bemint mij niet, waarom zou hij anders niet spoedig terug gekomen zijn, zooals hij mij immers beloofd had t 't Is nu bijna twee maanden ge- leden, dat wij elkaar voor 't laatst in 't prieel van den boomgaard gezien hebben, eno, hemel! hoe feeder heb ik hem niet bemind, en nog kan en zal ik hem, niet vergeten." Kaatje ging als door 'n magnetische kracht daarheen getrokken, naar datzelfde prieel. waar ze een paar maanden geleden zulke gelukkige uren gesleten had hier toch kon ze hare tranen In het cafe //La belle vne" werd eene open- bare uitvoering gegeven door de zangvereeniging //Geduld Overwint." De opkomst van het publiek was bier zeer matig. Door de zangvereeniging werden onder leiding van den directeur, den heer Bierle, eenige nummers voor gemengd koor uitge- voerd, terwijl de hoofdschotel van den avond werd gevormd door de uitvoering van het tooneel- spel t Lied van Moeder" en bet blijspel //Een gezonde pati nt." Een en ander vermocht den bijval der hoorders te verwerven. Bij deze uitvoeringen was een bal het slot, en werd menig dansje gemaakt. De Kerstdagen boden ook weer als naar gewoonte genot voor de talrijke leerlingen der verschillende Zondagscholen en hunne ouders en verdere belangsteilenden. Het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente zag gisteren reeds eene talrijke schare binnen zijne muren. In een prachtigen kerstboom straalden talrijke lichtjes. De Herv. Zondag- schoolvereeniging //Timotheus" hield haar feest. De blij gestemde leerlingen werden door hunne leermeesters en onderwijzeressen aangenaam bezig gehouden met verschillende toepasselpke verhalen, afgewisseld door het zingen van liederen, terwijl de plechtige avond ook werd opgeluisterd door gezang van een gemengd koor onder leiding van den heer De Smidt, dat, begeleid door eeDige strijkinstrumenten enkele liederen uitvoerde. De kinderen lieten zich de gul toegediende ver- snaperingen goed smaken. Een en ander werd door de talrijke opgekomen belangsteilenden, met voile aandacht gevolgd en wel voldaan verliet men na het einde het kerkgebouw. Yoorts vierde de Geref. Zondagschool-ver- eeniging //Jachin" met hare talrijke leerlingen feest in het kerkgebouw der Geref. gemeente. Ook daar waren vele belangsteilenden aanwezig, en had de avond ongeveer hetzelfde verloop. De kinderen werden ook hier bezig gehouden met leerrijke verhalen en het zingen van liederen, terwijl zij ook genoten van de hun verschafte versnaperingen. Heden (Vrijdagavond) zag het Ned. Herv. kerkgebouw weder een groote schare binnen zijne muren, ter gelegenheid dat aldaar de Herv. Zondagschoolvereeniging //Samuel" met hare leerlingen het Kerstfeest vierde. Weder straalde een Kerstboom, die, steeds draaiende, zijn tan- tastisch licht tot in de uiterste hoeken van het gebouw wierp. De glans der talrijke lichtjes zonk als het ware in het niet bij de stralende oogen der ruim 500 kinderen, die hier, feestelijk estemd, vereenigd waren, vol verwachting over e verhalen die hun door hunne onderwijzers zouden worden gedaan, als naar de versnape ringen die hun, naar ze vermoedden, wachtten, blijgezind om de liederen te zingen die hen geleerd waren. Natuurlijk waren ook thans weer velen aanwezig om van een en ander getuige te zijn. Er heerschte een aangename, plechtige stemming, die nog voortduurde, toen we deze letteren, voor het atdrukken, aan de pers moesten toevertrouwen. Heden werd proces-verbaal opgemaakt tegen eenige jongens, 15 a 16 jaar oud, wonende op het gehucht Driewegen, wegens het plegen van baldadigheden aan de bijzondere school aldaar. Dezer dagen waren de landbouwersknechts D. S. en A. R. te Hoek belust op een langoor tegen de Kerstdagen. Zij waren daartoe uit- gegaan naar het jachtveld met geladen geweer. Zij werden evenwel door de marechaussee op- den vrijen loop laten, hier kon men haar niet zien noeh bespieden. Het prieel dat gedeeltelijk door een muur omgeven in een noordoostelijken hoek lag, zag er in den herfst bijna romantischer uit dan in den zomer, de laatste zonnestralen toch gaven aan de bladeren 'n tooverachtig roode tint. Kaatje zette zich op de in 't prieel staande ruw getimmerde bank nedernog steeds lag er iets melancholiseh over haar gelaat en tranen benevelden heur heldere blauwe oogen. Het jonge meisje geheel in zichzelve gekeerd, verdiepte zich in droomerijen, nu eens zag men een glimlach om heur moud spelen, dau kon men de uitdrukking van mismoedigheid op haar gelaat lezen. Het verleden stond weder in levendige kleuren voor baren geest, en onwillekeurig dwaalde ze met heur gedachten naar Miltisch, waar ze voor 't eerst van haar leven een bal had bijge woond. Haar schoonheid en lieftalligheid trokken inzonderheid de aandacht van de jonge edellieden en huzaren-officieren, die haar dan ook over bidden, met complimentjes over hare schoonheid, keurig toilet enz., hetgeen door haar werd aan- gehoord, maar ook spoedig vergeten, wars als ze was, van alle coquetterie. Eindelijk liet zich 'n zeer fashionable jonkman gekleed als 'n echte gentleman, aan haar voor- stellen oogenschijnlijk twee a drie jaren ouder dan zij en vroeg haar voor de eerst- volgende wals. Zijn sprebende blauwe oogen edel voorkomen en fijne manieren namen haar terstond voor hem in. Bovendien danste hij, gemakkelijk en zeer gracieus, terwijl hij haar aangenaam wist te gemerkt, die hen, daar zij niet waren voorzien van de noodige akte en vergunning, duidelijk maakte, dat zij een ongeoorloofde daad begingen, waarop zij zonder langoor en zonder geweer huiswaarts togen, terwijl hun later eene ver- oordeeling des rechters wacht. Axel. Op den tweeden Kerstdag werd alhier in het gymnastieklokaal de reunie der oud-leer- lingen der Normaalschool gehouden. Ruim veertig onderwijzers waren opgekomen. Onder de leeraren, die aan het teest deelnamen be- boorden ook de jubilarissen Kok en Imandt. Nadat tusschen 1 en 2 uur de oude vrienden elkaar begroet hadden, nam de eere-voorzitter de heer B. van Ruijven het woord. In een kernachtige rede herdacht hij de oprichting en de ontwikkeling der Normaalschool, wijdde een hartelijk woord aan de afgestorvene leer aren, in het bijzonder aan den heer Van Wijn- gaarden, begroette de jubilarissen Kok en Imandt en besloot zijn toespraak met het woord te riehten tot de oud-leerlingen om tot hen te spreken over hun studietijd en hun werkkring. Daarna kwam de voorzitter de heer Schifier aan het woord, die in een schitterende rede, overleden leeraren schilderde, over de opening en den verderen bloei der Normaalschool sprak. Hierna was het officieele gedeelte afgeloopen. Ingekomen waren telegrammen van den dis trict schoolopziener Jansen, de arrondissements- schoolopziener Collot d'Escury en de heer De Vries, benevens een briefkaart van den heer C. Amelunxen uit Curasao (West-Indie). Om 5 uur begon het gemeenschappelijk diner. De verdere avoud werd doorgebracht met voor drachten, zang en dans. Er heerschte een vroolijke, blijmoedige stemming. Axel, 26 Dec. De rederijkerskamer //De Herleving" gaf hedenavond alhier ten buize van dhr. Ji E. Blansaart voor donateurs en hunne huisgenooten hare eerste uitvoering in dit seizoen. Opgevoerd werden#Gekke Jan", oorspronkelijk tooneelspel in 2 bedrijven en ffHet Eerekruis" blijspel met zang in 2 bedrijven benevens een 5tal komische voordrachten. Het tooneelspel //Gekke Jan" scheen wel het meest in den smaak van het publiek te vallen, maar ook de voordrachten werden goed afgespeeld. Axel, 26 Dec, Hedenavond gaf de Tooneel- vereeniging //Excelsior" alhier, eene uitvoering op de bovenzaal van dhr. P. Koole. De op gevoerde kluchtspelen //Jocrisse de Vondeling", z/Het testament van Steven Velzen," „De ver- liefde Gemeente-Secretaris", en //De Geduldproef of de verwisselde oppassers," benevens de co mische voordrachten #Kwast en Kwibus" en z/De vroolijke handelsjoden" vielen zeer in den smaak van het talrijk opgekomen publiek. De heeren On no Borgman en Van Beers van Vlissingen zorgden uitstekend voor het muzikaal gedeelte dezer goed geslaagde uitvoering, terwijl de heer Vincent van St. Nicolaas zich als naar gewoonte weer als een uitmuntend grimeur heeft doen kennen. Philippine. Dinsdag is alhier een hond van een ingezetene doodgeschoten, die een der huisgenooten in den arm had gebeten en daarna weggeloopen was. De gebeten arm is zeer opgezwollen. Het cadaver van den hond is ter onderzoek opgezonden. Door het muziekgezelschap //Willen is Kunnen" werd een serenade gebracht aan de heeren A. Voeten, gemeente-secretaris en Rarnrne- loo-Kusse mosselhandelaar, de voormannen der onderhouden, zonder complimenten of vleitaal te bezigen nu en dan drukte hij haar zachtkens de hand en staarde haar met liefdevolle blikken aan. Nog nooit te voren had zij den jonkman gezien, en vernam van hem persoonlijk, dat hij Russisch huzaren-officier was, en slechts met verlof naar Pruisen gekomen, en stelde zich verder aan haar voor als graaf Stephen Zarnackie, doch zeide tevens, dat het niet onmogelijk, ja waarschijnlijk was, dat ze elkander nimmer zouden wederzien. Bij het uitspreken dezer laatste woorden ontmoetten hunne blikken elkander en beiden zagen somber voor zich. Herhaalde malen dansten ze te samen, en hoewel dit voor Kaatje 'n genot was, verdween toch van liever- leden heur vroolijkheid. Eindelijk was 't bal afgeloopen, de jonkman drukte eerbiedig 'n kus op haar hand eene gunst welke ze tot nog toe slechts aan 'n paar oude heeren vrienden van haar vader had toege- staan, daarna verwijderde hij zich en Kaatje keerde met haar vader naar Neuenrode terug. Eenige weken later, bij't aanbreken der iente in 't nog niet geheel groene prieel in den boom gaard zittende en aan vroegere dagen denkende, gat zij plotseling 'n luiden gil want een persoon sprong over den tuinmuur en stond 'n oogen- blik later voor haar en met verrukking en ontroering herkende Kaatje in dien persoon, graaf Zarnacki. den Russischen cornet. Eenige oogenblikken brachten ze te zamen door, onverschillige onderwerpen besprekende, toen de cornet haar opmerkzaam maakte dat hij vertrekken moestna 'n hartelijk afscheid en onder belofte spoedig weer te komen, reed hp in vollen draf weg. Ofschoon de graaf zijn bij het Koninklijk bezoek gehouden vloot-revue,. die door H. M. de Koningin zijn gedecoreerd. Bosehkapelle. Dezer dagen werd alhier door den 14jarigen W. Dees aan het water ge- schoten eene aan hem en anderen onbekenden vogel. Het dier heeft een vlucht van een meter, is wit aan buik en borst, heeft lange pooten en scherpe snavel of bek en heeft roestgele met zwartgemarmerde vereen. Overigens heeft deze vogel veel overeenkomst met een reiger. Som- migen houden hem voor een roerdomp. St. Jansteen. In de openbare school (dorp) gaf het fanfaregezelschap //Opwaarts" met wel- willende medewerking van de tooneelvereeniging z/Jong leven" met de Kerstdagen eene uitvoering die goed geslaagd mag heeten. Een talrijk publiek werd den ganschen avond van 5 tot 11 uren op de beide dagen aangenaam bezig gehouden. Geen kleinigheid. Er moet veel gestudeerd worden door een paar dozijn flinke jongens wil men zoo iets kunnen tot stand brengen. Een enkel stnk, het drama z/Brancomir" vorderde de medewerking van 20 person en en de uitvoering duurde 21/i «r. Er werd weinig muziek gemaakt, zoodat ik de tooneelvereeniging wel het eerst had mogen noemen. Maar was er weinig muziek er was veel anders te genieten. Alles in bijzonderheden bespreken is onmo gelijk. Op beide dagen was er veel volk zoo dat men kan zeggen, dat de groote moeite en onkosten beloond zijn. Vlissingen. Donderdag had alhier eene nieuwe huldiging van De Schroevers plaats. Op het De Ruyterplein en den Nieuwendijk waren zeer velen tegenwoordig, om getuige te zijn van de aanbieding van het huldeblijk aan de dappere redders, uitgaande van het personeel van de stoomvaart-maatschappij //Zeeland". Tegen 2 ure werden Schroevers en zijne 5 zoons, bene vens zijn kleinzoon door eene commissie van hunne woning afgehaald. Op den in de Wester- haven liggenden hotter //De vijf gebroeders" zou de huldiging plaats hebben. De plechtig- heid werd opgeluisterd door het muziekgezel schap //Ons Genoegen". Nadat door het muziekgezelschap eenige nummers waren uitgevoerd, sprak de heer T. M. Lucas, inspecteur der maatschappij, de redders toe, en bracht daarin het door hen verrichte in herinnering, waarvoor hij hen hulde bracht. De rede van den heer Lucas, werd met alge- meene toejuichingen als teekenen van instem- ming begroet, terwijl de muziek fanfare's uit voerde. Op den hotter werd alsnu de oude vlag omlaag gehaald, en den geschonken Oranjewimpel met nieuwe zijden vlag omhoog geheschen, waarbij de muziek het Volkslied speelde. De oude Schroevers dankte namens zijne familie, voor de hen betuigde bartelijke hulde, ver- klarende het aangeboden huldeblijk op hoogen prijs te stellen. Daarna werd aan de redders eene voorloopige oorkonde overhandigd, bevattende de namen van alle deelnemers. Later zal een fraai gecalli- grafeerd exemplaar daarvan aan de redders in lijst worden overhandigd, terwijl daaraan eene enveloppe zal worden toegevoegd, bevattende het overschot van het bedrag dat voor de aan bieding van dit huldelijk is bijeengebracht. Van deze plechtigheid werd door de fotografen druk gebruik gemaakt voor het nemen van kiekjes. bezoeken nu en dan herhaalde, was het nog nimmer bij hem tot een verklaring gekomen, totdat eindelijk't tijdstip daar was, dat hij Kaatje deelgenoote maakte van zijn vurigsten wensch. Kaatje gevoelde zich overgelukkig, doch aan niemand deelde ze dit mede, en ofschoon ze voor haar vader nooit geheimen had, oordeelde ze toch beter hiervan vooralsnog 'n geheim te maken. De cornet had haar gezegd, dat ze hem volkomen kon vertrouwen, en dat geen hinder- palen, geen zwariglieid voor hem te groot zouden zijn, om zijn vurigsten wensch haar eenmaal de zijne te mogen noemen, vervuld te zien. Met een diep geroerd gemoed, had Kaatje hem hare wederliefde verzekerd, en beiden wachtten kalm de toekomst af. Reeds twee maanden waren na deze gelukkige uren verloopen, maar tot heden had de zoo vurig beminde jongeling niets van zich laten hooren, en tot overmaat van ramp hadden de blaadjes van den aster gezegd: //Hij bemint mij niet." Heete tranen biggelden over hare wangen, ter wijl ze op een punt bleef staren. Terwijl't jonge meisje zich geheel aan haar treurigheid overgaf, hoorde ze plotseling eenig gedruisch aan den buitenkant van den muur ze wist niet wat zulks kon zijn, en zenuwachtig als zij was, begon heur hart bevig te kloppen. Zij stond op, teneinde zich te overtuigen van waar dat gedruisch kwam, toen zij als vastgenageld bleef staan want juist op dat oogenblik vernam ze 'tgekletter van sporen en tegeljjkertijd sprong de cornet over den muur en een seconde later lag hij geknield aan de voeten van 't zoo vurig beminde meisje, (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5