l J f J Ilk - Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. RATIONALE MILITIE. No 5087. a 40 cent. Gemengde berichten. Zaterdag 21 December 1907. 47e .laargans: Wegens het Kerstfeest zal a, s. Woensdag geen nummer van dit blad verschijnen. M A R K T eene PAARDENMARKT Hoogwatergetij te Ter Neuzen. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,321/3 en voor bet overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. T e J e f o on No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. EERSTB BLA3D. 'Nieuwjaa rs-ad vertentien voor het nummer dat in den morgen van 1 Januari zal ver schijnen, en in de kom dezer gemeente huis aan huis wordt bezorgd, worden weder geplaatst De inzendingen kunnen geschieden tot uiterlijk Dinsdag 31 dezer, des na- middags 3 ure. Ter Neuzen, 20 Dec. 1907. Firma P. J. VAN DE SANDE. aankondigingen van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde van 1 Januari tot en met 29 Februari 1908. maken bekend: te AXEL, Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bij deze bekend, dat op Maandag den S Januari aanstaande, zal worden gehouden, aanvang nemende des voormiddags ten tien ure. Axel, den 19 November 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Te Eindhoven is valsch geld in omloop, o. a. zijn reeds verscheidene kwartjes met de beeltenis van Koningin Wilhelmina en een gulden met de beeltenis van Koning Willem 111, jaartal 1854, in betaling gegeven. Te Heer nabij Maastricht is Dinsdag- morgen de zwerver A. H. K., die zich op een brandenden brikkenoven bad te slapen gelegd, vermoedelijk door koolstofoxyde gestikt. Het stoomschip ffStatendaui" is Zoudag uit New-York te Rotterdam aangekomen met 1072 terugkeerende landverhuizers. Woensdagmiddag ging een vrouw aan het Levendaal te Leiden uit en liet haar vrjf kinderen onverzorgd achter. Toen zij terugkwam was de kleinste, door zich te dicht bij de kacbel te begeven, in brand geraakt en verkeerde in be- deukelijken toestand. De kleine werd in de nabijgelegen wijkverpleging opgenomen. Te Leiden had Woensdagnacht een ver- stikking door lichtgas plaats. Het gezin Goe- mans, aan de Garenmarkt, albier, zou naar Utrecht verbuizen. Vrouw en kinderen waren alvast vertrokken om de nieuwe woning op ree te brengen, terwijl de man vandaag met den inboedel zou volgen. Toen vanochtend de verhuiswagen voorkwam was het huis nog ge- sloten en na herhaald kloppen werd nietopen- gedaan. De deur werd opengebroken en men vond den heer des huizes dood op den grond liggeD, terwijl de gaskraan openstond. Aan den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Leerdam werd aangeboden een stuk bouw- grond en een som van f 6000 voor het bouwen van een school, uitgaande van genoemd college. De gift van 6000 werd echter gegeven onder voorwaarde, dat op de te stichten school ook nevens de psalmen, gezangen zoaden worden geleerd. De kerkeraad is op die voorwaarde niet ingegaan en heeft de beide giflen van de band gewezen. Te Ambt Almelo namen de beide wet houders hun ontslag, omdat de burgemeester, de heer P. Doorn, onlangs tegenover ben en de raadsleden onverdiende en ongepaste ver- wijtingen en verdachtmakingen zich veroor- loofde, en zij samenwerking met het hoofd der gemeente onmogelijk achten. De raad nam eene motie aan, waarin tegen die uitlatingen van den voorzitter geprotesteerd wordt en gaf daarvan kennis aan den Commis- saris der Koningin en den Minister van Bin- nenlandsche Zaken. Te Nijmegen is Maandag aangehouden en naar Amsterdam overgebracht een jonge man van goeden huize, die, na er 25000 te hebben doorgebracht, al lager en lager is ge- zonken. In zijn laatste betrekking, die van kassier in een bioscoopinrichting, had hij zijn patroon door fraude met de entreeboeken voor een aanzieulijk bedrag opgelicht en was hij er tenslotte met de kas van door gegaan. Te Berlijn zullen met 1 Januari op ver- schilleude punten regenscherm-automaten ge plaatst worden. Ieder, die een 2markstuk in 't gleufje gooit, ontvangteen parapluie, voorzien van een controlemerk. Levert men hetscherm binnen twee dagen aan de kantoren der maat- schappij, die de automaten exploiteert, at, dan ontvangt men anderhalve mark terug. Nu is ook een Oostenrijksche ballon er van door gegaan. 't Gebeurde te Felixdorf, terwijl men bezig was den luchtbal te vullen, scbeurde het boven- netwerk en vloog hij weg. De soldaten die hem achterna gingen, kregen hem na een uur loopen weer te pakken. Een slager te Toulon, wiens meisje in de gevangenis had gezeten, heeft, toen zij werd vrijgelaten, haar uit minnenijd de neus afge- beten. De neus slikte hij in DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 21 Dec. Zondag 22 Maandag 23 Dinsdag 24 Woensdag 25 u Donderdag 26 Vrijdag 27 2.39 3.14 3.48 4.22 4.59 5.41 6.29 2.56 3.31 4.6 4.40 5.19 6.3 6.57 Bit hlad verschijnt BanndHg-, Wurnsdag- en VrijdaKavond, ni<K«znndrrd op Feesfdageo. lrij de Firma 1*J. AM 1>K SASBE le Ter A'eugen. De Burgemeester Tan TER NEUZEN brengt ter kennis van logeinent-, koffie- en bierliuishouders en verdere ondernemers aan voor het publiek toegankelijke bedrijven, dat van af heden ter secretarie der gemeente op de gewone kantooruren GRATIS verkrijgbaar zijn Ter Neuzen, 18 December 1907. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, gelet op de Militiewet 1901 1°. dat het register van inschrijving voor de lichting van de Nationale Militie van 1909 van de hieronder bedoelde personen, die ir. 1889 zijn geboren, zal gereed liggen op de gemeente-eecretarie alle werk- dagen, van den lsten tot en met den 31--ten Januari 1908, van des voormiddags 9 tot des namiddags 6 uren 2". vestigen de aandacht van belanghebbenden op de volgende bepalingen van bovengenoemde wet Art. 13. Voor de militie wordt ingeschreven 1". ieder minderjarig mannelijk Nederlander, die binnen bet Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk Belgie verblijf boudt 2o. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, wiens vader, moeder of voogd binnen bet Rijk, in bet Duitsche Rijk of in bet Koningrijk Belgie woon- plaats heeft 3'. ieder meerderjarig mannelijk Nederlander, die binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk Beigie woonplaats heefi 4". ieder mannelijk ingezetene niet-Nederlander, zoo hij op den lsten Januari van het jaar het 19de levensjaar was ingetreden en niet verkeert in een der bij art. 15 omschreven gevallen. Ingezetene is, voor de toepassing van het bepaalde hierboven onder 4 A. de binnen het Rijk verblijfhoudende minderjarige niet-Nederlander a. wiens vader, moeder of voogd binnen het Rijk woonplaats heeft en haar gedurende de vooraf- gaande achttien maanden in het Rijk of de kolonien of bezitiingen des Rijks in andere werelddeelen geliad heeft; 1». van wiens ouders de langstlevende bij zijn of haar overlijden, in het hierboven onder a om schreven geval verkeerde, al verkeert zijn voogd niet in dat geval of al is deze buiten 's lands gevestigd c. die door zijn vader, moeder of voogd verlaten is, of die ouderioos is of in wettelijken zin geen vader of moeder heeft en van wien niet bekend is dat hij een voogd heeft, indien hij gedurende de voorafgaande achttien maanden in het Rijk verblijf gehouden heeft; B. de meerderjarige niet-Nederlander, die binnen het Rijk woonplaats heeft en haar gedurende de voor afgaande achttien maanden in het Rijk of de kolo nien of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen gehad heeft. Voor minderjarig wordt voor de toepassing van het bepaalde hierboven onder A gehouden hij, did minderjarig is in den zin der Nederlandsche wet. Voor meerderjarig wordt voor de toepassing van het bepaalde hierboven onder U gehouden hij, die meerderjarig is in den zin van voormelde wet Art. 14. De inschrijving geschiedt; 1°. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede 1'.: zoo hij binnen het Rijk verblijf houdt en zijn vader, moeder of voogd aldaar woonplaats heeft, in de gemeente der woonplaats van vader, moeder of voogd zoo hij binnen het Rijk verblijf boudt en zijn vader, moeder of voogd elders dan binnen het Rijk woonplaats heeft, in de gemeente, waar hij verblijf houdt zoo hij door zijn vader, moeder of voogd verlaten is, ouderioos is of in wettelijken zin geen vader of moeder heeft en het niet bekend is dat hij een voogd heeft, in de gemeente, wqar hij verblijf houdt zoo hij in het Duitsche Rijk verblijf houdt, in de gemeente Amsterdam; zoo hij in het Koningrijk Belgie verblijf houdt, in de gemeente Rotterdam 2'. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede 2°.: zoo zijn vader, moeder of voogd woonplaats heeft binnen het Rijk, in de gemeente der woonplaats van vader, moeder of voogd is de woonplaats van vader, moeder of voogd in het Duitsche Rijk, in de gemeente Amsterdam: is zij in het Koningrijk Belgie, in de gemeente Rotterdam 3°. van hem, bedoeld in art 13, eerste zinsnede 3°.: zoo hij woonplaats heeft binnen het Rijk, iu de gemeente zijner woonplaats; zoo hij woonplaats heeft in het Duitsche Rijk, in de gemeente Amsterdam zoo hij woonplaats heeft in het Koningrijk Belgie, in de gemeente Rotterdam; 4°. A. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede 4°; indien minderjarig is: zoo hij verkeert in het geval, in de tweede zin snede van dat artikel onder A a omschreven, in de gemeente, waar zijn vader, moeder of voogd woonplaats heeft zoo hij verkeert ir. het geval, in die zinsnede onder A b omschreven, in de gemeente, waar zijn voogd woonplaats heeft; is de woonplaats van dezen buiten's lands, dan geschiedt de inschrijving in de gemeente waar de miuderjaiige verblijf houdt zoo hij verkeert in een der gevallen, in even- bedoelde zinsnede onder A c omschreven, in de gemeente waar hij verblijf houdt; B. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede 4°., indien hij meerderjarig is; in de gemeente, waar hij woonplaats heeft. De in de vorige zinsnede als plaats van inschrijving aangewezen gemeente is die, waar het verblijf of de woonplaats gevestigd is of was op den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin de in teschrijven persoon het 18e levensjaar volbracht, tenzij het iemand geldt, wiens inschrijving te Amsterdam of te Rotterdam moet geschieden wegens verblijf of woonplaats onder- scheidenlijk in het Duitsche Rijk of in het Koningtijk Belgie. Art. 15. Voor de militie wordt niet ingeschreven lo. de ingezetene iiiet-Nederlander, die bewijst te be- hooren tot den Staat, waar de Nederlanders niet aan de ,verplichte krijgsdienst zijn onderworpen of waar ten aanzien van den dienstpiicht het begiusel van wederkeerigheid is aangenomen 2°. hij die bewijst in de koiortien of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen verblijf te houden of woonplaats te heb'oen, al heeft zijn vader, moeder, voogd of curator woonplaats binnen het Rijk. Art. 16. Hij, die volgens art. 13 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar volgens art. 14 de inschrijving moet gescnieden, aan te geven tusschen den lsten en den ■listen Januari van het jaar volgende op dat, waarin hij het 18e levensjaar volbracht. Bij ongesteldheid of afwezigheid van hem, die zich ter inschrijving moet aangeven, aismede in een der gevallen, hierna in de vierde zinsnede omschreven, rust de ver- plichting tot het doeu der aangil'te indien het een minderjarige betreft, op zijn vader, moeder of voogd indien het een meerderjarige betreft, die onder curateele gesteld is, op zijn curator. De verplichting van vader, moeder of voogd geldt evertwel slechts zoo hij of zij binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koning rijk Belgie woonplaats heeft. Behoudens de uitzonderingen bij de volgende zinsnede gemaakt, rust de zorg voor het doen der aangil'te uit- stuilend op den in te schrijven minderjarige: indien zijn vader, moeder of voogd niet binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk Belgie woonplaats heeft; indien zijn vader of moeder of beiden de ouderlijke macht missen indien hij door zijn vader, moeder of voogd verlaten isof indien hij ouderioos is of in wettelijken zin geen vader of moeder heeft en het niet bekend is dat hii een voostd heeft. Hij die door de bestuurders, in art. 22 vermeldt, ter inschrijving moet worden opgegeven of die in dienstis bij de zeemacht, de marine-reserve en het corps mariniers hieronder begrepen, bij het ieger hier te lande of bij de koloniale troepen, is tot het doen van de aangifte niet verplicht. Voor hem of haar, die tot het doen der aangifte ver plicht is, kan de aangifte geschieden door een ander, daartoe schriftelijk gemachtigd. De volmacht blijft onder Burgemeester en Wethouders berusten. De wijze, waarop van de gedane aangifte moet blijken wordt door Ons bepaald. Art. 18. Voor de militie wordt ook ingeschreven of wordt op- nieuw ingeschreven 1". ieder minderjarig mannelijk Nederlander, die na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht en vo6r het intreden van het 21ste levensjaar zijn ver blijf binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk Belgie gevestigd heeft; 2'. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, wiens vader, moeder of voogd na den lsten Januari van het jaar volgende op dat waarin de minderjarige het 18de levensjaar volbracht en voor het intreden van diens 21ste levensjaar zijne of hare woonplaats binnen bet Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk Belgie gevestigd beeft 3°. ieder mannelijk minderjarige, die na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht, en voor het intreden van het 21ste levensjaar Nederlander of opnieuw Nederlander is geworden, zoo hij in een der hier boven onder 1". omschreven gevalllen verkeert, of wiens vader, moeder of voogd verkeert in een der gevallen, hierboven onder 2 omschreven 4°. ieder meerderjarig mannelijk Nederlander die na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat waarin hij het 18 levensjaar volbracht, en voor het intreden van het 21ste levensjaar zijne woonplaats binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk Belgie gevestigd of er woonplaats verkregen heeft; 5°. ieder mannelijk meerderjarige, die na aen lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht en voor het intreden van het 21ste levensjaar Nederlander ol opnieuw Nederlander is geworden, zoo hij in een der hier boven onder 4°. omschreven gevallen verkeert; 6°. ieder mannelijk niet-Nederlander, die na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht en voor het intreden van het 21ste levensjaar ingezetene of opnieuw ingezetene is geworden in den zin der tweede zin snede van art 13. llierbij gelden de laatste zinsnede van dat ar.. en art. 15. Ten aanzien van de gemeente, waar de inschrijving of de inschrijving opnieuw moet geschieden en van de verplichting tot het doen van aangifte ter inschrij ving of ter inschrijving opnieuw gelden de eerste zinsnede van art. 14 en de laatste vijf zinsneden van art. 16. De aangifte ter inschrijving of ter inschrijving op nieuw van hem, die voigens de eerste zinsnede van dit artikel moet worden ingeschreven, geschiedt binnen dertig dagen na het verkrijgen of, werd hij reeds vroeger ingeschreven doch van het register afgevoerd, na het terug erlangen van het Nederlanderschap of van het ingezetenschap, of na de vestiging van verblijf of de vestiging of het verkrijgen van woonplaats binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk Belgie. De inschrijving geschiedt in het register betreffende de lichting van het jaar, waartoe de in de eerste zins nede van dit artikel bedoelde persoon volgens zijnen leeftijd behoort. Ait. 166. Met boete van tenminste vijfig cents en ten hoogste 100 wordt gestiaft de overtrading van de artt. 16, 18 en 22. Ter Neuzen, 20 December 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. tt tf It it h

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1