A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Uitloting Geldleenin'g. No 5086. Donderdag; 19 December 1907. Kermis te TIE NEVZK1T. Binnenland. 47e Jaargang. ABONNEMENT: Per dvie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Ainerika f 1,321/2 en voor bet overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushonders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzellde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. T e 1 e f o o ti N o. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. BEBSTE BLAD. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Bij de voortgezette behandeling van de be- grooting van Binnenlandsche Zaken, kornt een amendement-Bosch-Smeenge, strekkende om de Regeering gelegenheid te geven subsidie te geven aan patroons, die leercontracten afsluiten ten behoeve van de opleiding van leerlingen, te vervallen, doordien de Minister zich geheel met dit deukbeeld vereenigende, zijn begrooting wijzigt in dien zin, dat een post van 1000 wordt uitgetrokken voor het snbsidieeren van vereenigingen ten behoeve van het leerling- wezen. Aan den heer Reyne, die klaagt over de sarnen- stelling van de exauiencommissies voor akten M. 0., en de wenschelijkheid betoogt, in der- gelijke commissies niet te benoemen personen, die zich bezighouden met opleiding of beter gezegd africhten van candidaten, verzekert de Minister dat, wanneer de keus voor examina- toren grooter wordt, bij rekening zal houden met spreker's wenschen. Daarna vangt aan het debat over de Lager- Onderwijsafdeeling. De heer Lohman brengt de nentraliteit van de openbare school in bespreking en keurt daar bij het standpunt van den Minister goed, die meent dat ook in de openbare school het chris- telijk onderwijs mogelijk is. Hij hoopt dat dit standpunt ruimen ingang zal vinden, zoodat men zal konten tot wetlelijke regeling, waarin dat denkkeeld nader belichaamd is. Op die wijze zal voor het heele land mogelijk worden, wat thans in enkele plaatsen mogelijk bigkt. De heer Ter Laan kritiseert het eervol ont- slag, gegeven aan eenige sociaal-democratische onderwijzers. Op die manier houdt men de sociaal-demokraten buiten het onderwijs. Hij ontwikkelt voorts bezwaren tegen den aandrang, in de laatste tijden, ook van liberale zyde, en van de zijde van de moderne predikanten, om de openbare school tot een secteschool te maken. Spreker vreest dat daardoor de eenheid van ohs volksonderwijs zal worden verbroken. Tegen- over de liouding van hen, die de sociaal-demo cratische onderwijzers bestrijden, stelt spreker de houding van de sociaal-demokraten tegenover het bijzonder onderwijs, waarbij spreker's partij vrijheid voor alien wil. Spreker bepleit nog invoering van vereen- voudigde spelling en toekenning van gelijken invloed aan alle leerkrachten eener school op de regeling der schoolzaken. Nog enkele onderwijs-belangen ten slotte be- sprekende, vreest spreker, dat de invoering van sehoolbaden voor 's Gravenhage al bij voorbaat verknoeid is door een verkeerde proefdaar zal nooit iets van lcomen voorts wijst hij er op dat verleden jaar de schoolvoeding te 's Gravenhage te kort heeft geduurd bij ge- brek aan geld schoolartsen vindt men slechts sporadisch. Met hetgeen sedert 1878 voor ons lager onderwijs is gedaan kan men zich niet gelukwenschen, is spreker's conclusie. De heer Lieftinck verheugt zich over den ommekeer aan christelijke zijde, na 25 jaren te constateeren, in denkwijze over de openbare school, die, blijkens de redevoering van den heer Lohman op heden, niet meer als godsdienstloos word uitgekreten, wat ze trouwens nooit geweest is. Spreker doet een beroep op de christelijke pers, om thans even trouw als ze vroeger die school aanviel het tegendeel luide te verkondigen. Spreker dringt voorts nog aan op een wetswijziging in dier voege, dat onder- wijzeressen niet meer verplicht zijn buiten de. schooluren handwerkonderwjjs te geven. De heer Borgesius spreekt uitvoerig tegen de optimistische uiting in het schoolverslag van 1905, dat de algemeene toestand van het L. O. gunstig is. Vooral dringt spreker aan op betere en krachtige uitvoering van de Leerpliehtwet. Ook spreker verheugt zich over de rede van den heer Lohman hij ziet daariu een erken- ning van den afgevaardigde, dat godsdienst boven geloolsverdeeldheid niet te versinaden is. Na de pauze wordt besloten, morgen 10 uur in de afdeeling o. a te onderzoeken bet Suiker- traktaat van Brussel, doch niet dan na ernstig protest van de heeren Van Nispen en Lohman welke laatste het onverantwoordelijk acht dat de Regeering een zoo belangrijk ontwerp dat echter wegens een fatalen termijn, voor 1 Fe- bruari moet worden afgedaan, op een zoo laat tijdstip heeft ingediend. Hij achtte dat een terzijdestelling van de Staten-Generaal en een onbedekte poging om debat over deze aange- legenheid af te snijden. De heer Schokking wil christelijk onderwijs voor het geheele volk. De schoolstrijd kan dan ook niet uit zijn, nu de rechterzijde genoeg subsidie heeft de behoeften van confessioneel onderwijs in eigen kring te bevredigen. Ook de openbare school moet beslist godsdienstig worden. Tenslotte verklaart spreker zich tegen sociaal- democratische onderwijzers. De Minister van Binnenlandsche Zaken, Mr. Rink, zegt, dat de overheid nooit keur- meester van de gezindheid der onderwijzers mag worden. De toepassing der Leerplicht- wet is niet vol- maakt., maar de gunstige uitkomsten vallen toch niet te miskennen. Ook het herhalingsonderwijs geeft gunstige resultaten. Voor betere bezoldiging der bandwerk-onder- wijzeressen is wetswijziging noodig spreker is niet tegen de vereenvoudigde spelling, maar wenscht deze niemand op te dringen. School artsen en sehoolbaden worden meer en meer door de gemeente aan- en ingesteld. Ee verhouding tusschen hoofden en onder wijzers moet verar.derd worden, maar niemand weet, hoe Overigens hoopt spreker cm wetsontwerp tot wijziging der Lager Onderwijswet in gereed- heid te brengen. De wijziging der Leerpliehtwet wordt voorbereid. De Minister is niet bereid, het schoolgeld af te schaffen. De heer Lohman repliceert. De heer an Doom wenscht de vereenvou digde spelling bij het onderwijs te zien aan- TER NEUZEN, 18 December 1907. Blijkens de verschenen dienstregeling van den Prov. stooinbootdienst treedt de zomerdienst- regeling reeds met 1 Jan. a. s. in werking. Met ingang van 1 Januari a. s., is door Burg, en Weth., op zijn verzoek eervol ontslag verleend als brandmeester aan H. L van Pien- broek. In diens plaats is benoemd G. J. Will en in de plaats van dezen tot onderbrandmeester P. Platteeuw. Bij de door Burg, en Weth. van Ter Neuzen gehouden aanbesteding van het ophalen, verzamelen en opbergen van beer, vuil en haard- asch uit de woningen en van straatvuil te Sluiskil, van 1 Jan. 1908 tot en met 31 De cember 1910, was ingeschreven door C. van Doeselaar voor 130.per jaar. Aan hem werd het werk gegund. Hot onderzoek naar de voorgeoefendheid van de miliciens, bestemd vooi de lichting 1908, zal te lJzendijke op 10 Jan. en te Ter Neuzen op 14 Januari a. s. plaats hebben. In de commissie hebben zitting de majoor Zanino, kapitein Geill en de le luitenant VanderLijke. In de heden alhier in het //Hotel des Pays-Bas" gehouden vergadering van stembe- voegde ingelanden van den Mosselpolder, werden wegens de periodieke aftreding van den dijk- graaf en diens plaatsvervanger de volgende voordrachten opgemaakt Voor dijkgraafP. H. de Jonge van den Brceke (af'tr.). P. J. Scheele en P. van Wijck Pz., alien te Ter Neuzen. Voor plaatsvervangend dijkgraaf E. 0. Dumo- leyn te Sas van Gent (aftr.), Victor Barbe te Philippine en Joh. van Rompu te Ter Neuzen. In de gisteren gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den Kanaalpolder werden wegens periodieke aftreding van den dijkgraaf en diens vervanger de volgende aanbe- veliugen gemaakt. Voor dijkgraaf E. C. Dumo- leyn (aftr.) J. van Cadzand en P. van Wijck. Voor plaatsvervangend dijkgraaf J. van Cad zand (aftr.) P. J. Scheele en A. H. Donze, uit welke aanbeveliugen door H. M. de Koningin een dijkgraaf en een plaatsvervanger zal worden benoemd. Omtrent het benoemen van twee Gezworenen in stede van eeu plaatsvervangend dijkgraaf, zal in de a.s. zomervergadering nader worden beslist. Heden werd alhier door den notaris Dreg- mans, in het //Hotel de Commerce" krachtens art. 1223 Burgerlijk Wetboek, in hetopenbaar geveildeen woonhuis en aanhoorigheden en het recht van erfpacht op 1 are 43 centiaren grond, in de Vlooswijkstraat, thans nog bewoond door W. Verlinde Jr. Het hoogste bod was 3000, waarvoor het geveilde niet werd gegund, doch Dinsdag a.s. zal berveild worden. Ter naturalisatie is aan de Tweede Earner voorgedragen de heer A. C. van der Walle, ge- boren te Hulst, wonetide te Anderlecht (Belgie). Notaris W. S. Boscb, sedert 31 Juli 1891 te Vlissingen gevestigd, heeft zijn ontslag aan- gevraagd. Sluiskil. Heden werd alhier door de ver- eeniging //Landbouwbelang" ten huize van Th. Fermont aanbesteed de levering van ongeveer 100.000 Kg. superphosphaat. Hiervoor werd ingeschreven door Dordtsche maatschappij tot verkoop van meststoffen voor 2,73, P. J. van Ardenne te Dordrecht voor 2,72, Internationale te Zwijndrecht voor 2,65, A. Blondeel te Aardenburg voor 2,67, P. G. Adriaansens te Bergen op Zoom voor 2,63, D. Scheele Az. voor 2,49, P. J. Scheele voor 2,481/2, A. Hamelink voor 2,47 (de 3 Iaatsten alhier), en wed. Groosman te lJzendijke voor f 2,441/2, alles per 100 Kg. Hock, 17 Dec. Heden werd alhier door de land bou wvereeniging //Doelmatige Sarr.enwerking" aanbesteed de levering van 125,700 E.G. Super phosphaat, levering Mauritsfort, 82,000 K.G. superphosphaat, levering Ter Neuzen, 13,400 K.G. patentkali, 7,500 K.G. thomnsslakken, 800 K.G. lijnkoek en 6,800 K.G. kleine mais. Hiervoor schreveu in Voor superphosphaatMaatschappij tot ver koop van Hulpmeststoffen te Dordrecht voor 2,69721 2,6972, G. H. Blondeel te Aarden burg voor f 2,66, 2,66, International Guano- en Superphosphaatm'.i te Zwi]ndrecht voor J 2,65, f 2,65, Dordtsche Kunstmestm'j te Dordrecht voor 2,65, 2,63, P. J. van Aardenne te Dordrecht voor j 2,62, J 2,62, J. F. de Moor- Vlaeminck te Hulst voor f 2,56, f 2,56, Iman J. van der Have te Rotterdam voor f 2,55 (levering Ter Neuzen), P. Hoste te St. Laureijns voor f 2,53, f 2,53, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 2,53, f 2,50, wed. L. Groosman te lJzendijke voor f 2481 /2/2,47, A. Hamelink te Ter Neuzen voor 2,49, 2,40 gegund voor de levering te Ter Neuzen en D. Scheele te Ter Neuzen voor 2,47, 2,45 gegund voor de levering te Mauritsfort. Het eerste cijfer is voor de levering te Maurits fort, het tweede voor de levering te Ter Neuzen. Voor patentkaliP. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 6,11, G. Meertens Jacz. te Hoek voor 6,10, Dordtsche Kunstmestmli te Dordrecht voor /6,05, P. J. van Aardenne te Dordrecht voor 6,04, lman J. van der Have te Rotterdam voor /5,90 en de Internationale Guano- en Superphos- phaatm'.i te Zwijndrecht voor f 5,84, gegund. Voor thomasslakken G. Meertens Jacz. te Hoek voor 2,50. J. Meijer te Zaamslag voor f 2,35, P. J. van Aardenne te Dordrecht voor f 2,34, Dordtsche KunstmestmU voor 2,30, Iman J. van der Have voor f 2,27 en de Inter nationale Guano- en Superphosphaatmii te Zwijn drecht voor 2,24, gegund. Voor lijnkoeken lman J. van der Have te Rotterdam voor 11,50 en G. Meertens Jacz. te Hoek voor 11,50, gegund. Voor mais: G. Meertens Jacz. te Hoek voor f 7,75 en R. van Dixhoorn te Hoek voor f 7,70, gegund. Axel. Donderdag, 2e Kerstdag, zal hier in het gvmnastieklokaal van de Rijks-Normaal- school eene reunie plaats hebben van de leeraars en oud-leerlingen ter viering van het 25jarig bestaan der Rjjks-Normaallessen. Van de 144 leerlingen die de akte van onderwijzer of on- derwijzeres behaalden, zullen een 50tal, uit verschillende deelen van ons land aan de feeste- lijke bijeenkomst deelnemen. De schipbreuk te Weatkapelle. Men schrijft ons uit Vlissingen Het was bekend dat gisteren (Dinsdag)avond aan de heldhaftige familie Schroevers, wonende in de Beursstraat. door het harmoniegezelschap z/Ons Genoegen" een serenade zou worden ge- bracht. Ileeds lang voor half negen verdrongen zich honderden en honderden in deze smalle straat. In de woonkamer van den dapperen held, den ouden Jacob Schroevers, zat de geheele familie bijeen en daar waren ook de vier geredden van den Engelschen schoener //Doris" tegenwoordig. De koene redders waren nu gezellig koutende eu de geredden waren alien zeer aangedaan, omdat zij weldra afscheid moesten nemen van hun edele redders, want hedenavond zijn zij met de mailboot naar Engeland terng- gekeerd. De 13jarige kleinzoon, Jacob van de Ketterij, die zich gedurende de gevaarvolle nacht zoo goed had gehouden was thans geheel van streek. Toen hij echter zooveel gasten zag binnenkomen geraakte bij wat meer op dreef en met een glans van vergenoegen liet hij het geschenk zien dat een dame uit deze gemeente hem had toegedacht, n 1. een zilveren horloge met dito ketting, in welk horloge een passende inscriptie zal worden gegraveerd. Terwijl men binnen zoo echt huiselpk zat te keuvelen, weerklonken in de verte de tonen van de rnuziek en nadat het gezelschap voor de woning gekomen enkele numtners had uitgevoerd kwamen Schroevers en zijn vijf zonen, benevens zijn kleinzoon naar buiten. De heer J. G. de Jonge, voorzitter van //Ons genoegen" wees in een toespraak op de heldendaden door de familie Schroevers verricht en de oude Schroevers zoo- wel als zijn vrouw waren door deze huldebetui- IIU S S C H E Hit blacl veracliijnt linsndAK', lVoriiMlaK- en Vrijctag-avond, uit^ezoniierd op Feesldasen. bij de firnia I*. J. l>>, SAIV'IIE <e Ter H'emea. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kermis van belangkebbenden dat bij lie aanstaande kermis, die gehouden zal worden van 21 tot en met 20 September 1008, aldaar op bet jWarktplein bescMkbare ruimte zal zijn, voor het plaatsen van inrichtingen ran groute «/'- metingen met inbegrip van een Stoom-Carroussel. Insckrijvingen voor 1. 2 of 3 jaar kutinen worden ingeleverd tot 20 Januari 1008, 's namiddags 3 uur, op gezegeld papier, waaruit moet blijken vooi hoeveel jaar m voor welken prijs 'sjaars, boven de versclmldig'le belasting op standplaatsen, men over genoemd terrein wenscht te besch kken. Grootte en vorm van die inrichtingen moeten daarbij liauwkeurig worden opgegevcn. De inschrijvingen moeten door belanghebbenden ge- dnrende SO tlagen gestand worden gedaan. Wanneer eene inschiijving wordt aangenomen moet de betaling der ingeschrevene som plaats hebben jaarlijks Toor den 1™ April. Ter Neuzen, 16 Decemter 1907. Burgemeester en Wethoudeis voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN brengen ter kennis van belanghebbenden, dat van de geldleening aangegaan in 1904 groot J 3500, bestaande in 14 aandeelen van 250,-, is uitgeloot JVo. 11 (veertien), welk aandeel vanaf 1 Januari 1908 betaalbaar, is gesteld ten kantore van den Gemeente- Ontvanger. Ter Neuzen, 16 December 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester W. S. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1