A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Viaanderen. No, 5085. Dinsdag 17 December 1907. WEEKMARKT. Kamer van Koophandel en Fabrieken I 47e Jaargang. Openbare Vergadering Het bezoek van Keizer Wilhelm. FEUILI.ETON. te Tei» Neuzen. op Dinsdag den 17 Dec. 1907, 's nam. 7 uur. De Voorzitter, J. A. VAN ROMPU. De Secretaris, H. J. YOOREN. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,321/2 en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Tel efoon No. 2 5. ADYERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v*6or 3 uien op den dag der uitgave. ii. Na afloop van de bezoeken aan bet Rijks- museum, Burgerweeshuis en de colleetie-Six bracht de Keizer nog een bezoek aan de Nieuwe Kerk. Van het paleis begaf hij zicb te voet met Prius Hendrik en begeleid door den burge meester naar de kerk. Een der leden van het gevolg droeg een krans met de Hohenzollernsche kleuren, die de Keizer op het praalgraf van De Ruijter neerlegde. Vervolgens bezichtigde hij, onder geleide van de heeren Ds. L. C. Schuller tot Peursum, voorzitter van den kerkeraad, Crommelin en Druyvestein, leden van het kerk- bestuur, den gebeeldhouwden preekstoel. Daarop keerden de bezoekers naar bet paleis terug, levendig toegejuicht door de menigte op den Dam. Na afloop van dit bezoek verleende de Keizer audientie aan deputation en personen die druk bezocht werd, vooral door Duitschers. Eene deputatie van den //Deutschen Verein" kwam het eerst en de voorzitter las een adres van liulde voor. Verder waren nog aanwezig de //Deutsche Hiefsverein", de //Deutsche Schul- vereiu", de //Deutsche Seemans und Stadtmis- sion", de „Deutsche Flotterverein" de „Deutsche Evang. verein" en de „Ned. Duitsche Stichting". Naar alien informeerde de Keizer, vroeg in- liehtingen omtrent den arbeid en onderhield zich gedurende zijn rondgang met de diverse voorzitters. Om 6 uur was deze audientie afgeloopen. Evenzoo ging t met den heer George von Brandt, die, hoewel eenige jaren geleden ge- tracht hebbende de oude veete te herstellen, en hierin teleurgesteld, den Overste verder met rust liet en opzettelijk vermeed naar Warten- burg te komen. Beide families waren dus zoo goed als dood voor elkander. Zoodoende waren zij wederzijds onkundig omtrent familiebijzonder- heden, aileen was bet den heer George bekend, dat zyn neef een kind bad, n zeer sclioone dockter, die bare moeder reeds op zeer jeugdio-en leeftijd door den dood verloren had. Den Overste was het insgelipks bekend, dat zijn neef een eenige dochter had die zeer schoon en lief was terwijl hij tevens meer dan eens vernomen had, dat men te Neuenrode niet rijk maar vorstelijk leefde, hetgeen natuurlijk bij den onden heer een weinig jalousie verwekte, en de toenadering niet bevorderde. Eenige dagen nadat de deserteur zich aan den overste Von Brandt had voorgesteld, zaten de heer George en zijne dochter Catharina, in de gezellige hniskamer op't kasteel Neuenrode. Het galadiner werd gegcven in de Groote Zaal, die schitterend verlicht en met bloemen versierd was. De militaire kapel zorgde voor de muziek en bracht o. a. de „Sang an Aegir'. ten geboore, de compositie van den Keizer. De Koningin droeg een toilet van witte zijde, .de Prins den Duitsche generaalsuniform. de Keizer was in admiraalsuniform. in den aanvang sprak de Koningin, in het Fransch, de volgende rede uit z/Sire, ik voel mij zeer gelukkig heden Uwe Majesteit in Mijn Hoofdstad welkom te mogen heelen. z/lk beschouw dit bezoek als een vernieuwd en groot bewrjs van uwe waardevolle vriend- scliap voor mij en mijn volk en het is mij een behoefte u de verzekering te geven dat deze gevoelens ten hoogste worden op prijs gesteld. z/In Uwe Majesteit begroeten wij den monarch die trouw is aan de traditie en de roemrijke historie, welke tusschen onze huizen duurzame banden heeft geknoopt, banden, die dateeren uit den tijd van onze gemeenschappelijken voorvader, Frederik Hendrik, wiens dochter de ecbtgenoote werd van den grooten Keurvorst nit het doorluchtige huis der Hohenzollern en wiens schoon stand beeld, dank zij de edelmoedigheid van Uwe Majesteit, bet paleis zal versieren, dat te zijner nagedacbtenis wordt opgericht. z/VVij bewonderen den boogstaanden politieken zin van Uwe Majesteit, nw wijsheid als Souve- rein en uw edelmoedig vredelievend streven, waarmee gij tracht naar het edele doel, dat gij u voorstelt bij het verzekeren van de wel- vaart en het geluk der volkeren. z/Mij gelukwenschende met de zoo gelukkige betrekkingen, welke tusschen onze beide buizen en onze beide landen bestaan, voel ikmijover- tuigd, dat, zoo mogelijk, deze banden heden nog versterkt zullen worden. Ik drink de ge- zondheid van Uwe Majesteit, van H. M. de Keizerin, van het Keizerlijk en Koninklijk Huis en van het Duitsche volk." De Keizer antwoordde, in hetDuitsch als volgt: z/Uwe Majesteit veroorlove mij, mijn aller- hartelijksten dank aan hare voeten te leggen voor de woorden, welke gij zoo even gesproken hebt en voor de warme ontvangst, welke het groote handelsemporium, het schoone, oude Amsterdam en zijn bevolking mij heeft bereid. „Uit de oogen van de bevolking heb ik niet slechts een welkom voor mijn persoon gelezen .maar ook de vreugde over en de trouw voor de geliefde Koningin. z/Uwe Majesteit had de goedheid een snaar aan te roeren, die in mijn hart en dat van mijn huis en mijn volk weerklank moet vinden de be trekkingen tusschen de Huizen Oranje en Hohenzollern. Zuidwaarts van Neuenrode strekt zich in een tamelijk rechte lijn een rij van kleine meren uit, welke door een riviertje met elkander ver- bonden zijn. Oostwaarts verheft zich'n prach- tig berken- en beukenbosch, terwijl de beide andere zijden, ofschoon minder boschrijk, toch 'n aangename rustplaats aanbieden. Over 't geheel niaakte de landstreek een vriendelijken indruk, vooral wanneer de bosschen beginnen groen te worden en de korenyelden gele halm en dragen. Het dorp Neuenrode was niet groot, maar kon zich in een tainelijken bloei verheugen hetgeen in die streek zelden 't geval is, de huizen, ofschoon klein, waren door lieve bloem- tuinen omgeven, terwijl hooge boomen ze over- schaduwden, zoodat ze als 't ware in '"t groen verscholen lagen. Het kasteel van den rij ken grondbezitter Jag op een ietwat hellenden heuvel, aan 't einde van 't dorp, waarvan de huizen een vrij rechte straat vormden. Het was een gebouw met twee verdiepingen, flink op ooderwetschen trant gebonwd, doch overigens van alle sierlijkheid ontbloot. In de bovenste verdieping van den naar het dorp uitzienden voorgevel zag men acht vier- hoekige vensters op gelijken afstand van elkander, in den benedenste, twee vensters minder, in plaats waarvan de groote entreedeur was aangebracht z/Uwe Majesteit zij verzekerd, dat ik telkens wanneer ik den voet op Nederlandschen bodem zet, met een zeer dankbaar hart het land aan- scliouw, waarin eens mijn voorvaderen leerden bun plicht te doen tegenover het vaderland. z/Hier vandaan voerde de groote Keurvorst zijn gemalin mede. Hier had hij geleerd voor zijn volk te werken. z/De edele Keurvorstin heeft ons een beeld nagelaten, dat thans nog in mijn volk leeft, ook in de liederen, die wij 's Zondags in de kerken zingen. z/De spaarzaamheid en de liefde tot den ar beid van Frederik Wilhelm den eersten zijn ook uit dit land afkomstig. z/En daarom is mijn huis aan Nederland en het Huis van Oranje grooten dank verscbuldigd. z/Het besef van dezen uit dankbaarheid ge- boren schuld kan ik slechts uitdrukking geven door er met mijn leven voor borg te zijn, dat onze landen zich in vrede zullen kuunen ont- wikkelen. z/Ik ben vast overtuigd, dat ook de dag van heden de banden, die onze Huizen verbinden, vaster knoopen zal. z/Ik weet dat ik een ben met mijn land, wan neer ik God vraag, dat hij Uwe Majesteit moge beschermen, zoo ook Uwer Majesteits gezegende Regeering en dat onder die regeering het schoone Nederland tot steeds hoogeren bloei moge geraken. z/Aan Uw. Majesteit en aan Nederland wijd ik mijn glas." Deze met gloed uitgesproken rede ontlokte aan de aanwezigen een davereud hoera. Na afloop van bet feetsmaal werd cercle voor de gasten gehouden en onderhielden de Keizer, de Koningin en de Prins zich met de verschillende dischgenoocen. De Hollandsche zeeofflcieren boden hun Duit sche collega's een diner in het Amstelhotel aan, waar de toasten over en weer klonken en men na afloop nog gezellig bijeen bleef. Om half 10 kwam het uur van vertrek. De Keizer verzocht de Koningin hem niet verder dan tot de voordeur te begeleiden, wat dan ook geschiedde, en de Prins bracht den vorstelijken gast alleen naar het station. Op het perron waren uitgebreide orde-maat- regelen geuomen de eere-kompagnie der grena diers stond aan weerszijden van de koninklijke wachtkamer opgesteld en de koninklijke kapel werd op den rechterflank geplaatsfe. In de wachtkamer nam d§ Keizer afscheid van de verschillende autoriteitea, consuls enz. en inspecteerde op het perron nogmaals de eerewacht. Door prins Hendrik werd hij tot aan den waggon begeleid, waar hij zich r.og eenige oogenblikken met den Prins onderhield en hem eene gemakkelijke doch niet sraaakvolle trap leidde naar de bovenverdieping, terwijl aan de ze zijde van 't gebouw zich een rij lindeboomen bevond. Het kasteel, hoewel oud, was zeer goed onderhouden, de gele verf benevens de groene luiken gaven het een vriendelijk uiterlijk. Aan de noordzijde had 't slot veel schooner aanzien, want voor de benedenetage was een soort zuilengang aangebracht, terwijl op de helling keurige bloemperken waren aangelegd, die met hunne smaakvolle nuances 'n prachtig effect maakten. Uit dezen tuin, zoowel als uit de vensters van 't kasteel, had men een rnim en vooral des zomers prachtig ver gezicht over veld en weide, boschaadjes en dorpen met hun kleine slanke torenspitsen. Aan deze zijde waren de woonvertrekken waar de heer Von Brandt en zijne dochter doorgaans hun verblijf hielden aan de andere zijde bevonden zich de logeerkamers en de groote receptiezaal, waarin de in olieverf gescbilderde levensgroote portretten van de oude eerwaarde voorvaders. Het geheele kasteel zag er inwendig net en deftig uitnergens ontbrak't aan gemak, maar nergens zag men ook overdreven luxe, terwijl de levenswijze der bewoners hoogst een- voudig was. De beer George was ongeveer zoo oud als de Overste, en hoewel de familietrek in beider gelaatstrekken uitgedrukt lag, verscbilde hun herhaaldelijk met warmte de hand drukte. Door het portier werd het gesprek nog even voortgezet. Precies 10 uur zette de trein zich in, be- weging, door den heer Sarlemijn tot Apeldoorn, door den heer Jorissen van Apeldoorn tot Rheine begeleid de Keizer salueerde, alle aan wezigen juichten, de kapel blies nog een vaar- wel, en langzaam gleed de trein de overkap- ping uit. Het bezoek aan keizer Wilhelm aan Am sterdam behoorde tot de geschiedenis De Prins vertoefde nog even aan het station en begaf zicb toen naar het Paleis terug. Op straat bleef het laat nog geweldig druk, maar nergens vielen ongeregeldheden voor. In Duitsche cafe's werd vooral feest gevierd. werd gezongen en gesproken en op Duitschland's Keizer geklonken. De groote club en de tribune aan het Dam- rak waren geillumineerd. Men zong in de bevlagde strateh Hollandsche en Duitsche volks- liederen en vierde de Duitsche jantjes, waar men ze tegenkwam. Om 11 uur keerden grenadiers en jagers naar de residentie terug. Het bezoek van den Keizer in Nederland wordt door de Duitsche kranten uit een politiek oogpunt maar weinig besprokeu, maar men neemt met genoegen kennis van de vriendelijke ontvangst door de bevolking en haalt met vol- doening de sympathieke ontvangst door de Nederiandsche pers aan. z/De Nordd. Allgem. Ztg." voegt er de op- merking aan toe: //Wij van onzen kant moeten hartelijk bedanken voor de zeer vriendelijke ontvangst, die aan onzen Keizer in Nederland bereid wordt. Uit de uitingen van de Neder iandsche bladen spreekt het vertrouwen in Duitschland's trouwe buurschap en dat vertrou wen zal niet beschaamd worden. Wij beant- woorden de hartelijke begroetiug van Keizer Wilhelm met oprechte wenschen voor Neder- land's welzijn onder den schepter van zijn bekoorlijke Koningin." Door Keizer Wilhelm zijn o. a. de volgende onderscheidingen verleend de Kroonorde 2e kl. aan den heer Mr. H. J. Dijckmeester, Commis- saris der Koningin in Zeeiand. 3e kl. aan de heeren Jhr. Mr. A. A. van Doorn van Koude- kerke, burgemeester, W. E. Druyvestein, inge- nieur van den waterstaat, A. A. A. E. Gewin, stationchel, G. J. P. A. Thomson, kapitein der marechaussee, 4e kl. aan de heeren A. E. Dudok van Heel, waarnemend Duitsch consul, Van den Bolck, adjunct stationchef, Th. H. de Meester, direeteur der Maatschappij Zeeiand, Van Trot- uiterlijk hemelsbreed, evenals hun karakter. WTas de Overste tamelyk corpulent, de heer George integendeel had 'n goed geproportion- neerde flinke taille en een zeer gedistingeerd uiterlijk, terwijl zijne deftige ouderwetsehe kleeding, zijn grijs gepoederde pruik en gouden bril, hem 'n reclit aristocratisch aanzien gaven. Otschoon de Overste er goedhartig uitzag, stond zijn gelaat steeds ernstig en kon men 't als een zeldzaamheid beschouwen, wanneer hij lachte. Beiden hadden echter dezellde minder gunstige karaktertrek, want beiden waren in hooge mate stijfhoofdig, zoodat noch de een noch de ander de eerste wilde zijn om de hand ter verzoeniug aan te bieden. Wras de Overste dikwerf streng en scherp in zijne uitingen, de heer George had daarentegen iets zachtmoedigs over zich. ja over 't geheel iets schuchters. Zijn dochter Catharine, in den huiselijken kring gewoonlijk Kaatje geuoemd, met 'n gezond verstand en hoogst beschaafde manieren, was 'n zachte blondine met lieve blauwe oogen. Daar ze nog zelden het landgoed verlaten had, maar voortdurena onder leiding en toezicht eener gouvernaute geweest was, had ze nog zeer weinig levenservaring opgedaan. Behalve 'n klein uitstapje naar Breslau, had ze van de wereld nog zeer weinig gezien. (Wordt vervolgd.) Burgemeester en Wethouders van TEFL NEUZEN rnaken bekend dat met het oog op de aanstaande Kerst- dagen en Nienwjaarsdag de Weekmarkt in plaats van op Woensdagen 25 December 1907 en 1 Januari 1908 zal worden gehouden op Dinsdagen 2d en 21 December 1907. Ter Neuzen, 16 December 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. TER SEEZESSCHE I Ml RAIT ■Bit blad versoliijnt Woensdag. en Vrijtln^avond, uitgexonii ird np Feeslila^eD. bij de Firnia P. J. VAX IIK SAXUE 1e Ter Weuzen. BFUfillWiTiT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1