A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 5084. Zaterda^ 14 December 1907. Gemengde berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. 47e Jaargang. Laoduouwberichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,321/2 en voor bet overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADYEKTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. E'EBSTE BLAD. TEll NEUZEN, 13 December 1907. In de week van 4 tot en met 10 December 1907 zijn in Zeeland voorgekomen 3 gevallen van typhus en febris typhoi'dea 7 van roodvonk en 11 van dipbtheritis te weten, van typhus en febris typlioidea 1 geval te Groede, en 2 te Poortvliet; van roodvonk 1 geval te Groede, 1 te Kortgene, 3 te O. en W. Soeburg en 2 te Vlissingen van diphtheritis I geval te Axel, 1 te Dreischor, 2 te Goes, 2 te St. Jansteen, 2 te Kerkwerve, 1 te Koudekerke, 1 te Zierikzee en 1 te Zuiddorpe. Westdorpe. Met ingang van 14 dezer is de rijksveldwachter De Krom, thans gestationeerd te Colijnsplaat, naar hier overgeplaatst. Biervliet. Mej. E. Verhage, boofd der Christelijke bewaarschool, heeft om gezond- heidsredenen tegen 1 Januari a. s. haar ont- slag ingediend. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 13 December het volgende vonnis uitgesproken P. J., oud 30 j., landbouwersknecbt te Zaam- slag, is wegens eenvoudige beleediging veroor- deeld tot 10 boete subsidiair 10 dagen hechtenis. Kantongerecht te Ter Neuzen. T u i8??"' ,otJeen boete van /°'5°. suljs <iag hecht. Al vies* jaar Uit Vlissingen schrijft men aan de Midd. Ct Het was hier sedert lang bekend, dat notaris B. niet erg vlug was in het afdoen van geld- zaken, en ook, dat de drukte van zijn praktijk daarvan niet de oorzaak wezen kon. Meermalen werd daarover geklaagd, maar tot dusver konden de vragers om afdoening op de een of andere manier tevreden gesteld worden. Nu echter zijn arrestatie heeft plaats gehad, zooals gemeld, wijl hij verdacht wordt van ver- duistering, zal vermoedelijk aan het licht komen, dat hij, die niet kapitaal-krachtig was en wiens betrekking hem geen inkomsten opleverde. vol doende om behoorlijk volgens zijn stand te leven, reeds lang in financieelen nood verkeerde en het eene gat stopte door een ander te maken. Hoe hij daarbij handelde, zal het gerechtelijk onderzoek, dat thans aangevangen is wel uit- maken en tevens ook, wat er waar is van ge- ruchten omtrent andere verkeerde handelmgen, door den heer B. in zijn amot begaan. Men beweert n.l., dat in sommige op hypotheken betrekking hebbende zaken ook onregelmatig- heden gepleegd zijn. Voor hen, die vorderingen op den heer B. hebben, schijnt er weinig uitzicht op voldoening daarvan te bestaan, want de baten in zijn boedel moeten slechts een luttel bedrag aanwijzen. Wanneer wij goed zijn ingelicht, dan zouden de verduisteringen, waarvan de heer B. wordt verdacht, meerendeels niet over belangrijke sommen loopen, terwijl ook bij zijn andere -iandelingen over het algemeen geen groote kapitalen betrokken moeten zijn. Toch zai zijn val menigeen financieel nadeel berokkenen en daaronder ook aan personen, die dit het minst kunnen dragen. Men meldt uit Velp (G.) Mr. G. S. B., kassier, alhier woonachtig, heeft Vrijdag zijn woning verlaten en is sedert niet teruggekeerd. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. De houder van het hulpkantoor der poste- rijen te Makkinga is in zijn betrekking ge- schorst. Voor een paar jaar geschiedde dit ook, na de schorsing bleef hij in betrekking, wijl geene fraude bleek, doch enkel slordig beheer en niet stipte administratie. Het Utr. Dgbl. meldt: Dinsdagmorgen waren wij op het Oentraal- station te Utrecht getuige van een weerzin- wekkend scbouwspel. Met den trein van 10,10 van Amsterdam kwam een gezelschap mede van ongeveer 100 mannen en vrouwen, die ten 10,51 doorgingen naar Bergen op Zoom. Deze lieden hadden te Halfweg op het land gewerkt en gingen nu weder naar hun woonplaats terug. Ze waren bijna alien beschonken, eenige vrouwen konden niet op haar beenen staan en moesten van 't 2e naar het 3e perron gedragen worden, zblfs merkten we een jongen van ongeveer 13 jaren op, die al zwaaiende in den trein ging. 't Was een treurig gezicht. De Amsterdamsche Rechtbank sprak Woensdag, wegens gebrek aan wettig en over- tuigeud bewijs vrij, H. van D. en M. de L., beiden te Amsterdam, wien ten laste was gelegd brandstichting in hun winkel in de VVeesper- straat. De eisch was 7 jaar. Door het ontvlammen van bij het aan- maken der kachel gemorste petroleum, geraakte te Tongelre een 3jarig knaapje mede in brand. De verwondingen waren van dien aard, dat het kind aan de gevolgen is overleden. S. en V. S., directeuren van de Voor- schotbank op het Hofspui te Den Haag, voor wier kantoor gedurende eenigen tijd een politie- post was geplaatst, zijn dezer dagen, beschuldigd van verduistering, op last van de justitie ge- arresteerd en in voorioopige hechtenis gesteld. Te Amsterdam kwamen in een winkel twee personen. Een hunner kocht een paar laarzen en betaalde met een toegevouwen bil- jet van f 10. Even later bleek het den win kelier, dat dit biljet een nietswaardig reclame- biljet was van de Maatschappij De Tijdgeest. Te Culemborg bekwam eene vrouw eene wonde aan haar vinger, waarop zij groene zeep deed. Er openbaarde zich bloedvergiftiging na hevige pijnen is de ongelukkige binnen een paar dagen overleden. Op de Merwede kwamen nabij het Giesen- damsche veer de gebroeders Muilwijk, visschers te Hardinxveld, met hun vaartuig in aanvaring met den staaldraad van een sleepboot. Ofschoon de kapitein hiervan, toen hij het gevaar zag waarin de twee personen verkeerden, onmiddel- lijk het sein tot stoppen gaf, kantelde het vaar tuig, waarbij W. M. in de diepte verdween. De oudere broer werd gered. Het lijk van den jongste is tot heden nog niet opgevischt. De marechaussee v. d. G., te Veenwouden, werd toen hij bij avond op een rijwiel door Murmerwoude reed, door eenige jongens achterna gejouwd, en loste toen eenige revolverschoten in hun riehting, waardoor een der jongens in de hand werd getroffen. De krijgsraad heeft v. d. G. nu veroordeeld tot 3 maanden gevangenis. Twee jaren geleden werd onder Dieren een strooper dood gevonden. Het gerechtelijk onderzoek is thans opnieuw begonnen naaraan- leiding van een ruzie tusschen twee vrouwen op de ,/Heide" bij Dieren, die elkaar Zaterdag- avond verwijten deden. Er werd echter geen resultaat verkregen. Door den directeur-generaal der staats- spoorwegen is, volgens de Leeuw. Crt., bepaald dat bij het aantreffen van reizigers zonder plaatskaarten of met ongeldige plaatskaarten, die personen zoo toegevend mogeiijk moeten worden behandeld. In de meeste gevallen wordt op grond dier beschikking nu alleen de enkele reisvracht van het voorafgaande hoofdstation maar geen boete gevorderd. Waarlijk een maatregel, die ten goede komt aan vele reizigers die zonder boos opzet zonder of met ongeldige kaart reizen. De armen bestolen. De Tel. maakt melding van een lage daad. De kas der werk- loozen in ffDe Geelvinck",inhoudende/134.461/5, is gestolen. Vrijdagavond had het bestuur van den Werkloozenbond de kas op de gewone plaats gebracht. Edoch, den volgenden dag vond men het slot der kast verwrongen, terwijl de kist verdwenen was. Aanstonds heeft het geheele bestuur zich ter beschikking der justitie gesteld en is op eigen verzoek in hun respee- tievelijke woningen huiszoeking gedaan. In de daarna gehouden vergadering werd een rnotie aangenomen, waarin vertrouwen in het bestuur werd uitgesproken. De dader is nog niet gevonden. De telegrafische en telefonische verbin- dingen van Oppeln, in Opper-Silezie, met Brieg, Neisse, Kreuzburg en Tarnowitz zijn sedert den avond van den 7den ten gevolge van een sneeuw- storm grootendeels gestoord. De spoorweg van Oppeln naar Brieg is een tijd lang door omge- vallen telegraafpaien versperd geweest. Het zal eenige dagen duren, voor de lijuen hersteld zijn. Het spoorwegverkeer ondervindt groote belem- mering en vertraging. Op vele plaatsen ligt de sneeuw meters hoog. Nabij Miala, op de spoorlijn Po3en Kreutz, is een sneltrein ontspoord, waarbij 15 reizigers gewond werden. Te Lausanne is een in aanbouw zijnd huis ingestort. Zeven personen werden gedood en 2 zwaar gewond, terwijl er nog een aantal licht- gewondeu zijn. Het meerendeel der daar werk- zame arbeiders bestond uit Italianen. Een der oudste Brusselsche banken is voor 9600 opgelicht. Een New-Yorksche bank deelde haar mee, dat een van haar klanten zich naar Belgie, zou be- geven, en vroeg hem een krediet van f 36000 te geven. Zij voegde daarbij de handteekening van den Amerikaau. De Brusselsche bank schreef terug, dat zij aan het verzoek zou voldoen. Eenige dagen later vertoonde zich een heer met Amerikaansche manieren aan de bank. Hij vertoonde een krediet brief van de bank te New- York tot een bedrag van f 36000. -Op de vraag hoeveel hij wenschte te ontvangen antwoordde hij, dat f 9600 voorloopig genoeg waren. Op het ontvangbewijs, dat hij moest teekenen, zette hij een handteekening, die volkomen geleek op die, aan de bank uit New-York gezonden. De kassier was nu -volkomen gerust en betaalde de 9600 uit. Denzelfden dag bericbtte de Brusselsche bank aan de Amerikaansche, dat zij 9600 had uit- betaald maar de Amerikaansche telegrafeerde terug, dat zij iemand van dien naam met onder haar klanten had, en dat de Brusselsche Bank dus was opgelicht. De voorafgegane brief van de bank te New-York was het verk van een bedrieger, die in Brussel een medeplichtige had. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 14 Dec, 9.42 10.16 Zondag 15 10.48 11.18 Maandag 16 11.44 Dinsdag 17 0.9 12.30 Woensdag 18 0.51 1.11 Donderdag 19 1.30 1.47 Vrijdag 20 n 2.5 2.23 OH blad versohijnt Ulaandag-, Wornsdag. en Vrijdagavond, nitgezonderd op FeealdageD. bij de Firma P. J. 1AH 1»E SAYME te Ter Y'euzen. Zitting van 12 Dec. 1907. ^,er"ord«e|'1 "jn M. v. d. Wbierhuishoudster te ler Neuzen, ter zake van overtreding der Drankwet tot eene boete van f 30, 9tibs. 20 dagen heckt., met ver- benrdverklaring en vernieling der in beslag genomen liescb met sterken drank; W. A., boerer.knecht te ler Neuzen, ter zake van overtreding der Wapenwet, tot eene boete van f 5, subs. 5 dagen hecht, met ver- beurdverklaring der in beslag genomen revolver met patronen C. H., leurder te Ter Neuzen, ter zake van het met betalen van tolgeld, tot eene boete van f 3 subs. 3 dagen hecht. F. V., arbeider en P. S arbeider, beiden te Axel, ter zake van straatschenderij, ieder tot eene boete van 0,50, subs. 1 week tuchtschool voor iedere boete; E. M., arbeider te Assenede, ter zake van het rijwielen zonder licht, tot ee^6 „0e^e van subs. 1 week tuchtschool. E. IS., koopman te Zuiddorpe; A. L., landbouwer te LembekeC. L A. d. R., arbeider te Westdorpe E. A. J., dienstbode te Ter Neuzen M. C. v. D., zonder beroep aidaar;— E. W., arbeider;— A. d. V.,arbeider aldaar; A. F., arbeider te Selzaete; J. G., werkman te ler Neuzen, alien ter zake als voren, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. J- P- koopman te WestdorpeP. A landbouwers knecbt te Ter Neuzen; A. d. P., voerman J. J. B., knecht, beiden te Hoek, ter zake van bet riiden met een voertuig zonder licht, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. J. B., koopman te Zaamslag, ter zake van het niet blijven stilstaan met zijn hondenkar bij bet tegenkomen van eeD rijtnig, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecbt. H. v. d. B., ter zake van het op een rijkskanaal als schipper van een sleepboot meer dan twaalf schepen siepen, tot eene boete van 5, subs. 5 dagen hecht n J;v' T'' art,eiders en A. K., brouwersknecht, alien te Westdorpe, ter zake van le het verbiijven na iliiiting 2e het verwekken van nachtrumoer; 3e weder- recbtehjk op den openbaren weg een ander tegen diens wii op hindcrlijke wijze blijven volgen ieder tot eene rJn /a"1 i '08jba' 1 <iag hecht. voor het eerste J o. subs. 2 dagen hecht. voor het t weed e feit; it n t 5 daSep hecht. voor het derde feit. E. U J, winkelier te Westdorpe, ter zake van iikwet- overtreding tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht, niet^rbeurdverklaring van het in beslag genomen ge- ft„A' E N" 1Yei'k,'nan A. C. d. v., en A. G., land- bou wersknechts, alien te Westdorpe, ter zake van het ver- bhjven in een bierhuis na sluitingstijd, ieder tot een boete van I, subs. 1 dag hecht. vuor elke boete. A; R bierhmshouder te Westdorpe, ter zake van bet met sluiten op tijd, tot eene boete van 3, subs. 2 dagen hecht. J A. J. A. L., bierhuishouder te Westdorpe, ter zake sis voren tot een boete van 2, sul s. 2 dagen hecht. - r-. a. K. en A. V, visschers te Bouchaute, ter zake van het bevisschen der Schelde, ieder tot een boete van i subs. 1 dag hecht. A I'., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van schelp- M. d. D., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van Eeerplichtwetovertreding, tot een boete van/0,i0, subs. 1 dag hecht. E. d. B., arbeider, C. N., arbeider, F. W, arbeider, en te Axel; D. d. P., landbouwer te Hoek; F. d. R. werkman te Zaamslag, ter zake als voren, ieder tot een boete van f 1, subs. 1 dag hecht. S. J. en M A. B., werklieden te Ter Neuzen, ter zake van Leerplichtwet overtreding bij herhaling ieder tot een boete van 5, subs. 3 dagen hecht.J. v. E., arbeider te Axe), ter zake ais voren, tot een boete van 3, subs 2 dagen hecht.; J. P., arbeider te Axel, ter zake ais voren, tot een boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. M. S werkman te Ter Neuzen, ter zake van open- bare dronkenschap tot een boete van 1, subs. 1 dag hecht.; A. v. O., landbouwer en A. W., bierhuis houder te Ter Neuzen ter zake als voren, ieder tot een boete van 2, subs. 2 dagen hecht. D. v. M., tijman te Ter Neuzen, ter zake van open- bare dronkenschap tot eene boete van vijftien gulden, subs. 3 dagen hecht.; 1. J. v. R., landbouwer te Axel, ter zake als voren, tot een boete van 1. subs. 1 dag hecht.; K. P., veedrijver te Hoek en F. B., paarden- slachter te Clinge, ter zake als voren, ieder tot een boete van f 1, subs. 1 dag hecht. E. F., gezagvoerder van het s.s. Hebble te Goole, ter zake ais voren tot eene boete van fh, subs. 3 dagen hecht. Ont.lagcn van rechtsvervolging E. F., ge zagvoerder van het stoomschip Hebble, terzake van het niet doen stoppen van zijn stoomschip voor een brug op het Rijkskanaal, waarop een rood licht is geplaatst. zaaide ik kai'niet op land, bestemd voor suikerpeeen en maar een jaar kreeg ik goede uitkomsten. Wat kan de oorzaak zijn Zie hier al weer een vraag aau de praktijk ontleend en waarop 't antwoord, dunkt mij, vrij gemakkelijk te geven valt. Of neen - met zekerheid toch niet. Want er zijn twee antwoorden mogeiijk. Het eerste kan luiden dan zal het desbetreffende land geen groote behoefte hebben aan kali. Doch in 't onderhavige geval het land, hier bedoeld, is lichte kiei wil mij dit loch niet juist toeschijnen. Op licht land zijn suikerhieten in den regel dankbaar voor kalimest tenzij en nu komt het tweede antwoord. Voor we dit geven cerst nog een paar algemeene opmerkingen. Als we herinneren, hoe de boer vooral moet zorgen voor voldoende voorraden stikstof, phosphorzuur, kali en kalk in zijn bouwland (op weiland geldt dit natuuilijk ook) dan zal 'tons duidelijk zijn, dat hij, die alleen kai'niet geeft, eensijdig mest. Met kai'niet brengt men immers enkel kali in den grond. En zulk eene be- mesting zal alleen dan helpen, als de voorraden stikstof en phosphorzuur en kalk voldoende zijn. Stel, dat met een middelmatigen oogst van suikerbieten 75 KG. stikstof aan den bodem wordt onttrokken, 35 KG. phosphorzuur, ook zoo veel kalk en 150 KG. kali, daar blijkt weliswaar de behoefte aan kali 'tgrootst. Maar toch al is de toegediende kalivoorraad voldoende voor een rijken oogst, hoe zal men die dan kunnen verwachten, ais slechts 60 K.G stikstof beschikbaar is en 30 K.U. posphoizuur en 25 KG. kalk? Ik noem zoo maar enkele getailen, doch ineen nu tegelijk duidelijk gemaakt te hebben, hoe ons tweede antwoord en dat zal hier wel 'tjuiste zijn zal luiden. Door enkel kai'niet te strooien bemestet ge eenzijdtg. Daar zal de schoen in dezen knellen. Laat dit de kuustmestgebruikers alien wel onthouden. Door eenzijdig te bemesten gooit ge 'tgeid, voor de aange- kochte waar besteed, in letterJijken zin weg. Geeft ge 't bietenland kai'niet, best! Maar dan ook den chilizak aangesproken en dien met super. i/ K II II

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1