A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaandere DEAlfKWET. f euTlle Tolrj De Deserteur. No 5083. Donderdag 12 December 1907. Binnenland. 47e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland f 1.10. Voor Belgie 1,40- Voor Amerika f 1,321/s en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbnshouders. ADVERTEM TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10, Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. eli'foon N '45. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. De Nederlandsche regeering keeft door tus- scheukomst van Br. Ms. gezant te Stockholm bij het Zweedsche hof rouwbeklag doen over- brengen met het overlijden van Koning Oscar. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Aan de orde is de begrooting van Binnen- landsche Zaken. Bij bet algemeen debat klaagt de heer Aal- berse in de eerste plaats over de weinige zui- nigheid, welke aan Biunenlandsche Zaken betracht wordt. Verschillende uitgaven, spe- ciaal voor de universiteiten, zijn niet gerecht- vaardigd. Vervolgens tracht spreker uiteen te zetten dat 's Ministers beleid van weinig stand- vastigheid blijk geeft. De heer Bos bestiijdt den beer Aalberse in 't algemeen, zijr. bevreemding uitdrukkende dat beknibbeld wordt op de uitgaven van een depar- tement, dat zich met de opvoeding en ont- wikkeling van ons volk bezig houdt. De heer Talma schaart zich aan de zijde van den beer Aalberse. Bestaande uitgaaf'posten worden opgedreven. De Minister Iiink antwoordt, dat alle uitgaven, op deze begrooting aangevraagd, gerechcvaardigd zijn. Het onderwijs eischt groote zorgen en ruime voorziening, en zulks kan nietgescbieden, zonder uitgaven die de Minister geeft het gaarne toe bijzonder groot zijn. lutusschen blijft de klacht over opdrijving een algemeene en relatieve, zoolang niet tegelijkertijd aange- toond wordt dat de staat onzer geldmiddelen de voorgestelde uitgaven niet gedoogt. Het algemeen debat wordt gesloten. Bij de afdeeling Binnenlandsch Bestuur be- treurt de heer Patijn in een uitvoerig betoog de provincial heffing in Noord-Brabant, bekend onder den naam van weggeldheffing. Ook de heer Artz bestrijdt die. Na de pauze wordt bet onderwijzers-salaris- wetje zonder stemming goedgekeurd. z/Ge kunt een flink dapper huzaar worden", zeide de Overste kortaf. tflk geloof, heer Overste, zonder arrogance te mogen zeggen, dat ik bewijzen heb gegeven dit reeds te zijn." z/Jawel, maar ik bedoel 'n //Pruisisch." Maar," liet hij er op volgen. //hebtgefortuin ,/Yijt honderd louis d'or, die ik in gouden munt bij mij heb en mijn paard, et voila tout, waar- lijk dat is mijn geheelen scbat z/Gij zeidet zooeven, dat ge rijke bloedver- wanten had, niet waar //Dat is ook zoo, maar nu dat grapje is ge- beurd, ben ik zoo goed als zeker, dat ik geen duit meer van hen erven zal." De Overste was zoozeer ingenomen met den jonkman, dat hij op den minzaamsten toon tot hem zeide //Welnu, mijnheer de graaf, ik zal ten uwen behoeve aan Zijne Majesteit 'n schrijven doen toekomen." Daarna komt aan de orde een Maandag bij de behandeling van de Marine-begrooting door de heeren Duymaer van Twist c. s. voorgestelde motie, bedoelende de Kamer te doen uitspreken de wenschelijkheid om gehuwde schepelingen hun maaltijden te kuis te doen gebruiken, voor zoover de dienst dit toelaat. De motie wordt bestreden door den heer Van Karnebeek, die in de eerste plaats de voeding aan boord voldoende oordeelt, en overigens meent dat de Kamer, die geen besturend lichaam is, in deze kwestie geen votum beboort uit te brengen. Deshaive raadt hij den heer Van Twist aan de motie in te trekken, waarbij de beer Verhey zich aansluit. De heer Duymaer van Twist handhaaft de motie echter, die door den Minister uitvoerig bestreden wordt, op grond van groote praktische bezwaren, en omdat de maatregel bet landsbe- lang ernstig zou schaden. Na verder debat, waarbij o. a. de beer Lohman tegen, de heer Heemskerk voor de motie spreekt, meenende deze laatste dat deze motie den Minister niets voorschrijft betreffende de eiscken van den dienst, dock slechts uitspraak over een beginsel beoogt, wordt t<m slotte de motie verworpen met 41 tegen 38 stemmen. De Marinebegroot'ng wordt daarna aangeno- men met 72 tegen 6 stemmen (die der socia- listen). Hierop wordt de discussie over de begrooting van Biunenlandsche Zaken bervat. De heer Schaper komt er tegen op, dat de burgemeester van 's Gravenhage op z. i. klein- geestige gronden, vergunning had geweigerd voor een optockt na een kiesrechtmeeting, dit jaar gekouden. De Burgemeester grondde zich daarbij op het voorwendsel dat in 1904, bij een soortgelijken optocht, niet zou zijn voldaan aan de toen gestelde voorwaarde, dat militairen in uniform niet in den stoet mochten mede- loopen. Intusscben beeft zich bij dien optocht in 1904 geen enkele ordeverstoring voorgedaan, integendeel Spreker kritiseert de handeling van den Burgemeester van den Haag als despotisch en keurt af dat de Minister de opvatting heeft dat bij tegen zulk despotisch optreden niets vermag. De Minister had den burgemeester te kennen moeten geven dat diens handelwijze niet verstandig, onbillijk, onreehtvaardig en laakbaar was. De heer Talma, wijzende op de stellige ver- klaring van den Minister in de stukken, dat de voorstelling, als zou de Minister pressie op den burgemeester hebben uitgeoerend om een andere beslissing te verkrijgen, absoluut onjuist is, stelt in die mededeeling vertrouwen en acbt het, met den Minister, hoogst onwaarschijnlijk dat deze, die blijkens de stukken, ook van oor- deel is dat de vergunning voor een optocht i/O, heer Overste, daarvoor zal ik u ten hoogste verplicbt zijn z/Waar zult ge echter voorloopig ingekwar- tier d zijn z/Ik denk hier in Wartepburg 'n kwartier te huren." z/Zeer goed mijn huis staat ten alien tijde voor u open, en 't zal mij hoogst aangenaam zijn, wanneer ge van mijne gastvrijheid ge- bruik wilt maken." De Overste stond op en wenkte met de hand, ten teeken dat de graat de conferentie als ge- eindigd kon bescbouwen. De jonkman stond op, overhandigde eerbiedig den Overste eenige papieren, salueerde op de meest aristocratische wijze en vertrok. Zoo spoedig mogelijk maakte bij werk om voor zich en zijn paard geschikt logies te ver krijgen, waarin hij in 't logement uitmuntend slaagde. Gevoelde de Overste reeds sympathie voor den jongen officier bij den eersiten aanblik, deze vermeerderde nog nadat uit de papieren ge- bleken was, dat hij de zuivere waarheid had gesproken. Is 't te verwonderen dat de Overste deze desertie niet als een groot militair vergrijp geheel beboort tot het gebied des burgemeesters niet tot dat des Ministers, pressie zou uitoefe- nen op iemand tot wiens bevoegdheid deze kwestie uitsluitend beboort. Maar in tegen- strijd met dit alles is de mededeeling des Minis ters, dat hij den burgemeester in zijn ('s Minis ters) Kabinet om inlichtingen had verzocht. Waarover liepen deze inlichtingen, die toch niet op hun plaats waren als de Minister, volgeus zijn eigen erkentenis, zich met de ver gunning voor een optocht niet heeft in te laten Heeft dan de Minister wellicht den burgemees ter een boodschap van het comite voor de kiesrechtmeeting overgebracht In dat geval is niet de waardigheid van den burgemeester. doch die van den Minister in bet gedrang ge- komen. Het is daarom noodig dat deMinister over deze zaak in de Kamer het voile licht late vallen. De beer De Stuers bepleit grensuitbreiding van Maastrichtde heer Zijlma betere regeling der provinciate financi'en. De heer Heemskerk bespreekt de ongeregeld- heden te Ameide, ter gelegenheid van de afschat- fing der kermis, waartegen naar spreker meent te weten, de politie niet afdoende was opgetreden. De heer Koolen verdedigt het weggeld in de provincie Noord-Brabant, terwijl de heer Loefl dit bestreed. Op verzoek van den Minister is diens rede verdaagd tot heden. .Redenavond wordt hoofdstuk Financien be- handeld. De ontwerpen betrelfende de rechtelijke orga- nisatie en liet beleid der justitie werden com- missoriaal gemaakt. TEll NEUZEN, 11 December 1907. Maandag werd alhier door Burg, en Weth. aanbesteedhet scboonhouden en verwarmen der openbare scholen A, B en C in de kom en D op Sluiskil, gedurende 1908, en de ver- lichting in 1908, voor wat betreft school D. Ingeschreven werd als volgt Voor school A door M. de Jonge, schoon- houden 115 en verwarmen 4,75 en door wed. P. J. Kouwijzer 110 en 4,75. Voor school B door A. Leijs voor j 115 en 4,50 en door H. Bannier voor 115 en 4,25. Voor school C door M. de Jonge voor 100 en /4,50 en door A. Leijs voor 95 en 4,45. Voor de parallelklassen in de infirmerie door H. Bannier voor schoonhouden (over 6 maanden) f 35, verwarmen f 4.20 en verlichten f 4. Voor school D door M. Adriaansen 100 voor schoonhouden, 6 voor verwarmen en /2 50 voor verlichten en door M. Scbeele voor resp. 84, 3,21 en 1,90, schoonhouden per jaar, verwarmen en verlichten per 100 uren. aanmerkte, dan moeten we onzen lezers echter doen opmerken, dat hiervoor'n bijzondere reden bestond. Vooreerst moeten we in aanmerking nemen de verhouding waarin de Polen tot Rusland stonden in 1772, na de verdeeling van hun vaderland. De jonge graaf was door invloed zijner bloed- verwanten verhinderd geworden, onder de Poolsch gebleven vaandels over te gaanwas hij dus naar Polen gedeserteerd, hetwelk toen geheel onder Russiscben invloed stond en gedeeltelijk door Russische troepen bezet was, dan zou hij zijne inhechtenisnemmg en straf in geen geval outloopeu zijn. Wat de andere reden zijner desertie betreft, bieraan hechtte de Overste al heel weinig waarde, daar hij zulks beschomvde als 'n voorbijgaaud lets, zooals meer bij jonge- lui het geval is. Hij was uitermate ingenomen met het vooruitzicht zoo'n knap, veelbelovend officier bij zijn regiment hoogstwaarschijnlijk te kunnen inlijven, en bovendien, bestond 'n groot gedeelte van 't aangeworven leger in die dagen niet uit deserteurs van alle rangen TWEEDE HOOFDSTUK. Ongeveer halverwege tusschen Wartenburg en Mitliscb ruim drie mij 1 en van't eerste stadje Voor de door Burg, en Weth. gevraagde prijsopgaaf voor de levering van 3500 Kg. schaalkolen, 22 ILL. geklopte cokes en 6000 Kg. gezeefde anthraciet, waren inschrijvingen ingekomen van F. van de Ree ad f 15 voor schaalkolen en f 21.73 voor anthraciet, per 1000 Kg. en 0,72 voor coces per H.L. en van V. Wijnman resp. ad 14, 22 en 0,75. Aan laatstgenoemde is de levering gegund. Hedennamiddag werd alhier op het raadhuis eene vergadering gehouden van het eere-comite met het uitvoerend comite voor de alhier te bouden tentoonstelling van huisvlijt voor Ter Neuzen en omstreken. De voorzitter van het uitvoerend comite, de beer Van Borssum Waalkes installeerde bet eere-comite en dankte de ver schillende aanwezige heeren voor demedewerking hunnerzijds ondervondeu, welke hij hoopte dat vruchtdragend zal zijn voor het welslagen van het voorgestelde doel. Hij noodigde de heeren van elders uit, in liunne gemeente eene subcommissie te vormen, teueinde voor de tentoonstelling en bet verkrijgen van inzendingen propaganda te maken. Later zullen circulaires voor dat doel te hunner be- schikking worden gesteld. Het programma voor de tentoonstelling is voorloopig door het uitvoerend comite vastge- steld daaruit blijkt dat kan ingezonden worden in de volgende afdeelingen 1. Schepen, vervaardigd in ledige uren, be- nevens modellen van schepen ter opluistering. 2. a. Houtsnij- en smeedwerk. b. Houtbranden c. Houtschilderen. d. Figuurzagen. 3. Dameshandwerken. a. Nuttige bandwer- ken. b. Fraaie handwerken. c. Kunstbloemen, d. Kant werk. 4. Teekeningen en scbilderijen. Fotografien van amateurs. Van vakmannen ter opluistering. 5. Slojdonderwijs. 6. Inzendingen op electrisch gebied, a. huisvlijt, b. ter opluistering. 7. Inzending door het damescomite voor eene verloting ten voordeele van het ziekenhuis. 8. Netten breien. Vlecht- en knoopwerk (b. v. matten van tonwwerk). 9. Werktuigen voor huisvlijt, in werking. B. v. naaimachines waarop borduurwerken worden vervaardigd en breimachines voor het vervaardigen van verschillende ondergoederen. 10. Diversen. Voor inzendingen die niet onder een der voorgaande rubrieken zijn te rangsclhkkeu. Voor de fraaiste of interessantste inzendingen zullen prijzen worden uitgeloofd bestaande in medaille's eu eervolle vermeldingen met geld- prijzen. Daar men de tentoonstelling zoo belangwekkend mogelijk wil maken en men hier staat voor iets geheel nieuws, besloot bet uitvoerend comite verwijderd, lag, niet ver van de grenzen der provincie Posen, welke door de verdeeling in 1772, aan Pruisen gekomen was, 't aanzienlijk riddergoed Neuenro.de, dat nog tot 't Sileziscb grondgebied behoort. Reeds sedert jaren, misschien eeuwen, behoorde het aan de familie Von Brandt, doch aan 'n anderen tak, dan die waartoe de Overste behoor de. Gedurende langen tijd hadden deze twee takken eener oud adellijke familie processen gevoerd, betrelfende grondbezittingen. Einde- lijk besliste de wet ten gunste vaji die lijn, welke vroeger reeds in 't bezit van Neuenrode was, den heer George von Brandt, die sedert dat tijdschip 't hem toegewezen eigendom be- woonde. Deze processen hadden sedert dien tijd twee- dracht en eindelijk voor goed een scheiding tusschen beide families veroorzaakt. Dit was ook de reden. dat de overste Von Brandt, ofschoon het landgoed slechts weinige mij I en van zijn garnizoen verwijderd lag, zich in 't minst niet om zijn rijken neef bekom- merde, maar wanneer er soms van dezen toevallig sprake was, de schouders ophaalde, zijn knevels 't liet ontgelden en zich ODgemerkt verwijderde. (Wordt vervolgd.) WED RAWT. Dif blad verscliijn* Maanilag-, Wnensdag- en Vrijdagavond, Hilgezonderd op Fee<Hdui;eii. I»ij de Firma 1". J. tAUt l)E IAKBE <e Ter Wieuasen. Burgemeester en Wethonders van TER NEUZEN brengen ingevolge artikel 37, in verband met artikel 12, le lid der Drank wet ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekscbrift om verlof tot den verkoop van alooholboudenden drank anderen dan sterken drank van JAN VAN DER LINDEN, van beroep klompen- maker, wonende te Ter Neuzen, voor het benedenlokaal van het perceel plaatselijk gemerkt 91 en gelegen aan het Nieuwediep. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is ge- schied kan ieder tegen het verleenen van het verlof bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 11 December 1907. Burgemeester en Wethonders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. O O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1