A I g e m e e n ieuws- en Advertentieblad voor sch-Vlaanderen. No 5082. Dinsdag; 10 December 1907. i III lilTIEA k D. F E UIL leto* 47e »Jaargarr£. jbxjA.jp. Telegrafische berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,321 /2 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,1 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. TER NEUZEN, 9 December 1907. In de op Donderdag a. s., des voormiddags te 10 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukken Verzoek ontslag van den onderwijzer C. RoldanusVaststelling instructie voor het brandpiketIdem instruction personeel belast met den ruimingsdienstVoorstel onbe- woonbaar verklaren woningVerzoek A. B. de Meijer om grond in erfpacht of koopVast stelling 2e suppletoir kohier hoofdelijken omslag dienst 1907. -Bij de heden gehouden herstemming voor twee notabelen van de Ned. Herv. kerk ver- kregen de heeren M. J. van Dixhoorn 28, Adr. H. Donze 35, A. Moggre 16 en J. Vinke 40 stemmen. Alzoo gekozen de heeren J. Vinke en Adr. H. Donze. Er waren 62 stembriefjes ingeleverd. Naar we vernemen is door de leden van den gemeenteraad en enkele leden van de Kamer van Koophandel alhier een anoniem scbrijven ontvangen, handelende over de bavenkwestie, in verband met de conference van de Kamer van Koophandel met den lioofdingenieur, den heer Bekaar. Daarin wordt betoogd, dat het advies dat de Kamer naar aauleiding daarvan uitbrengen zal, bezwaarlijk strekken kan om eenige aanwijzing te geven over de door den Raad voor te stane keuze. Er waren toch 3 stemmen (Blankers, Drost, Lensen) voor het plan der Maritime Vereeniging en 3 stemmen (Van Rompu, Tholens, Bekaar) voor het plan der Regeering. De beer Kramer, wordt gezegd, schitterde door afwezigheid, waar- uit volgt dat bij zijn collega-begunstigers niet heeft willen ontstemmen door zijn stem voor hun gewenscht plan te onthouden. Het pas gekozen lid der Kamer de heer Scheele is het plan der Mar. Vereeniging niet heel gezind. Verder wordt opgemerkt dat de voorstemmers van het plan der Mar. Ver. leden zijn dier vereeniging, en dus feitelijk rechters in eigen geding waren. Voor ieder onbevooroordeelde moet dus, betoogt de schrijver, de waarde van het advies der Kamer verdwijnen. De Raad behoort dan ook zelfstandig te oor- deelen en niet mee te doen aan den persooulijken i) vIk moet u zeggen", vervolgde de jonkman, zonder zich in 't minste ongerust te maken over het gekuch van den ouden heer, ,/dat mijn vaderlandslief'de mij daartoe aangezet heeft, en ik twijfel niet of gij zult mij gelooven." //En wanneer ik er geen geloof aan mocht slaan vroeg de Overste met een wantrouwen- den blik. uJa, heer Overste, dan was 'k voor mijn eer verplicht u te verzoeken een paar pistoolkogels met mij te wisselen en zonder twijfel zoudt u, als een dapper huzaar, zoo'n klein bewijs van beleefdheid niet weigeren." Bij 't uitspreken dezer woorden schoten de oogen van den jonkman vuur, zoodat de sym- pathie van den ouden heer nog grooter werd want een flink, dapper militair, wiens eer hem liever was dan zijn leven, stond bij hem boven alles. strijd dien men van de havenkwestie eigenlijk gemaakt heeft. Hetgeen de Regeering tot stand brengen wil en hetgeen de Mar. Ver wenscht, verschilt in den grond der zaak zoo weinig, dat men zich afvraagt„waar wil men dan toch heen Het antwoord is, zoo vervolgt de scbnjver, ffmen wil obstructiemen wil stelselmatig op de lange baan scbuiven, opdat zeker iemand in zijn goede pogingen worde gedwarsboomd en eventueele profijten mocht ontgaan." Het oordeel is tbans aan den Raad. De Mar. ver. wil een haven ver van de stad. De Regeering wil ze vlak bij de stad, en voor uitbreiding evenzeer geschikt, h1. aan gene zijde der spoorlijn. Verder wordt hier nog aan toegevoegd dat het eerste plan in minder dan geen tijd is neer- geschreven door een goed penvoerder, ingegeven door een paar leeken, terwijl het Regeeringsplan de vrucht is van erustige studie, betracht door mannen, diejarenlang de belangen van gemeente en streek hebben nagegaan, en, waar mogelijk, behartigd. Dezer dagen was door een visscher alhier, naar men ons meedeelt, een vischnet te drogen gehangen aan de heining van het scboolplein voor school C. Dat was voor de schooljeugd een welkome gelegenheid om eens te onder- zoeken hoe zoo'n net in elkaar zit. Ze be- merkten toen, dat er aan dat net loodjes zaten en deze wekteu de begeerlijkheid op van enkele schooljongens. Met een mes werden verschillende dier loodjes van het net gesneden, doch tevens tot groot ongenoegen van den visscher, het net op een 20tal plaatsen beschadigd, zoodat de visscher daardoor ongeveer f 10 schade leed. De liefhebbers der loodjes, die op de buurt Driewegen schijnen te woneu, zijn bekend, zoodat de visscher wel een beroep zal doen op de spaarpotten dier kinderen. Als de ouders in deze wat medewerken, kan dat voor de kinderen een ernstige les zijn, om dingen die niet aan hen behooren met rust te laten. In Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen zal aanstaand jaar zeer veel vlas gezaaid worden. Voortdurend wordt er nog land gehuurd door speculatie-telers, die van 100 tot 110 per gemet (0,44,56 H. A.) besteden, in de nieuwe polders tot f 125. Behalve voor deze huur hebben ze nog te zorgen voor kunstmest, wieden, trekken enz. zoodat er bij gelukken van den oogst geen onbe- hoorlijke winst wordt gemaakt, doch bij mis- lukken groote schade wordt geleden. Hoek. Ter vervulling der vacature in den Gemeenteraad wegens vertrek van den heer M. de Regt, is de verkiezing door Burg, en Wetb, bepaald op 7 Januari, de stemming en eventueele herstemming op 17 en 28 Januari 1908. Zaamslag. De zangvereeniging van Maria Hoorebeke hoopt Woensdagavond 18 Dec. een //U hebt volkomec gelijk, meneer de graaf, zeide hij lachend, doch ik moet u doen opmer- ken, dat ik reeds boven de jaren ben wees echter zoo goed en ga voort." Daarbij wees hij op den eenigen stoel, die zich buiten de fauteuil in het vertrek bevond en nadat de graaf plaats genomen had, deed de Overste zulks insgelijks. //Nu u mij de vrijbeid verleent voort te gaan, heer Overste, z,al ik u de zuivere waar- heid mededeelen. Mijn naam is u reeds be- kent, deze heeft in Polen een goede klank, mijne familie is zeer rijk, maar sedert ik haar verlaten heb is bij mij het tegendeel bet geval. Mijne aanzienlijke bloedverwanten behoorden tot een bondgenoots'chap van Dissidenten, die gedeeltelijk oorzaak zijn van 't ongeluk van mijn vaderland. Men heeft mij in een Poolsch regiment gestopt, maar sedert het voor 'njaar Russisch is geworden, heb ik mij niet meer met zooveel liefde en geestdrift aan mijn stan- daard kunnen wijden. Ik ben dikwerf met verlof aan deze zijde van de Pruisische grenzen geweest, omdat het leger van Uw koning mij zeer aantrok. Ik heb hier ook reeds kennis anguitvoering te geven in de Herv. Kerk. Het programma bevat 18 liederen. Wie zich nog herinnert het zingen van Maria-Hoorebeke's koor op een onzer eerste zendingsfeesten, weet nog wel. hoe schoon dat was. Ds. Ohrispeels zal dien avond tevens spreken over het werk in- en rondom den Geuzenhoek, zooals dat gedeelte heet van Maria-Hoorebeke. Hulst, 9 Dec. Heden werd alhier door het bestuur van bet waterschap Absdale, Riet- en Wulfsdijk, ten huize van Em. C.ittoir-De Boij annbesteed het verharden van wegen met keien en steenslag over 13214 M. lengteen 2,60 M. breedte, met daarbij beboorende werken en leveringen, in 2 perceelen. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren Voor het le perceel doorP. Panny te Krabbendijke, voor 48,400, Reuling en Gijsel te Hulst, voor f 48,161, Raaymakers te Wouw, voor f 48,000, I. Douw te Zierikzee, voor f 47,800, J. Bleijenberg te St. Jansteen, voor 45,700, J. Wolfert te Hoek, voor 44,867 en G J. Balkenstein te Ter Neuzen, voor 44,500. Voor bet 2e perceel door: J. Wolfert te Hoek, voor f 29,018, Raaymakers te Wouw, voor f 29,000, 1. Douw te Zierikzee voor 28,800, Reuling Gijsel te Hulst, voor f 27,645, J. Bleijenberg te St Jansteen, voor 25,650 en K. de Vos te Ter Neuzen, voor 24,500. Voor de massa door C. v. d.Steegte Gorinchem, v.ior 88,100, C. L. Everaert te St. Jansteen, voor f 80,484, Raaymakers te Wouw, voor 77,000, I. Douw te Zierikzee, voor f 76,5u0, 0. Bleijenberg te St. Jansteen, voor 75,990, Reuling Gijsel te Hulst, voor f 75,806, J. Broekhuijzen te Tiel. voor 75,200, J. B. Koch te Hansweert, voor f 73,580, Mol te Bergen op Zoom voor f 68,990 en K. de Vos en G. J. Balkenstein te Ter Neuzen, voor 67,000. Clinge, 6 Dec. Uitslag der door den R. K. Boerenbond gehouden aanbesteding van kunst- meststoffen en lijnmeel. Er werd ingeschreven als volgt Voor 24500 Kg. chili door de heeren I. J. v. d. Have, Rotterdam 13,55 Maat schappij verkoop kunstmeststoffen, Dordrecht 13.45 Daniel Kuipers, Dordrecht, 13,39 A. Magnus, Clinge, f 13,30 J. F. de Moor, Hulst, 12.97 G. H Blondeel, Aardenburg, 12,91; D. Scheele. Ter Neuzen 12,85; J. Meijer, Zaamslag, f 12,77 l'h. de Meurichy, Clinge, 12,72; P. Verbeek, Clinge 12,69. Gegund aan P. Verbeek, Clinge. Voor 43500 Kg. Amm.-Superphosph. Maatschappij tot verkoop van hulpmest- stoffen, Dordrecht, f 7,35 J. F. de Moor, Hulst, 7,28 P. J. v. Ardenne, Dordrecht, f 7,195A. Magnus, Clinge, 7,18 P. Verbeek, Clinge, /7,18; I. J. v. d. Have, Rotterdam, y* 7,15 D. Scheele, Ter Neuzen, 7,15 W. Adriaansens—v. Gassen, Hontenisse y'7,13. gemaakt, zoodat ik geen vreemdeling in Jeru- zalem meer ben zooals het spreekwoord zegt daarom wil ik liever Pruisisch dan Russisch officier zijn." z/En is dat nu de reden dat gij gedeserteerd zijt vroeg de Overste met klimmende ver- wondenng. //Om u te dienen, of jaer bestaat nog wel 'n reden, maar dat is van later order." //Zonderling. ik begrijp de zaak en 'k begrijp haar niet," mompelde de oude heer. z/Laat ik u liever, heer Overste, alles mee- deelen, waarom zou ik er voor u ook ook geheim van maken. U zult me misschien niet gelooven, heer Overste, maar ook ter wille van 'n jonge dame ben ik naar Pruisen gekomen." //Zoo, zoo, is dat de reden, misschien wel de voornaamste, of heb ik misgeraden Enfin, zoo iets is niet omnogelijk, 'n knap meisje is wel een soort magneet. Maar vertel me eens, hoe kwaamt ge over de grenzen, die volgens gewoonte, voortdurend streng bewaakt worden". //Oeh heer Overste, die zaak is zeer eenvou- dig" hernam de cornet lachend. z/Verduiveld, dat zal iedereen niet zeggen, Gegund aan W. Adriaansens v. Gassen, Hontenisse. Voor 21500 Kg. superphosphaat J. de Moor, Hulst, 2,79; P.J. v. Ardenne, Dordrecht, f 2,76 A. Magnus, Clinge 2.76 1. v. d. Have, Rotterdam, 2,70 A. Hamelink, Ter Neuzen, 2,68; P. Verbeek, Clinge 2,68; G. H. Blondeel, Aardenburg, 2,66Wed. Groo9tnan, IJzendijke, 2,66 Glerum en Cie,- Vlake 2,64W. Adriaansens— v. Gassen, Hontenisse, f 2,58. Gegund aan W. Adriaansens—v. Gassen, Hontenisse. Voor 11500 Kg. Peru-guano J. F. de Moor, Hulst, f 10,80 A. Magnus, Clinge, f 9,34I. v. d. Have, Rotterdam, 9,25; Wed. Groosman, IJzendijke, 9, Maatschappij tot verkoop van bulpmeststoffen, Dordrecht, f 8,99 D. Scheele, Ter Neuzen, 8,99. Gegund bij loting aan D. Scheele, Ter Neuzen. Voor 8500 Kg. lijnmeel Van Oyen en Cie, Dordrecht, 9,94 I. v. d. Have, Rotterdam, f 9,50. Gegund aan 1. v. d. Have, Rotterdam. De biljetten van twee inschrijvers kwarnen een dag te laat in. Vlissingen, 9 Dec. Naar het huis van be waring te Middelburg is overgebracht notaris B. van hier, verdacht van gepleegde verduiste- ringen. De justitie uit Middelburg, die reeds een onderzoek ter plaatse instelde, kwam heden weer voor een onderzoek ten kantor^ van den gearresteerde. 's Gravenhage, 9 Dec. Tweede Kamer. Bij het algemeen debat over de Marinebegrooting verdedigde de Minister Wentholt zijn beleid. Hij deelde mede, dat zoo spoedig mogelijk voorstellen betreffende de kustverdediging zulien worden ingediend. Het schip Heemskerk is in de eerste plaats voor binnenlandschen dienst bestemd, terwijl de Minister naar aanleiding van gemaakte opmer- kingen over het incompleet bij de Marine mededeelde dat de sterkte aan matrozen, stokers en mariniers toeneemt. Eene oefening van 8 maanden acht de Minister voor de zee-miliciens onvoldoende. De zedelijke belangen zal hij zooveel mogelijk bevorderen, maar intrekking der nachtpermissie wil hij niet_ Folkestone, 8 December. Bij een noodlot- tige aauvaring tusschen het Nederlandsche stoom- schip Scheldestroom van de Hollandsche stoom- vaartmaatschappij met een onbekend zeilschip, in den afgeloopen nacht, zijn 7 Hollandsche matrozen verdronken. Stockholm, 8 December. Koning Oscar, die sedert eenigen tijd ongesteld was, en wiens ziekte het ergste deed vreezen, is heden morgen over- leden. dat dit zoo'n eenvoudige zaak is, men komt zoo gemakkelrjk maar niet, over de grenzen". z/In weinige woorden kan ik u die zaak du'delijk maken, heer Overste." Deze begon te glimlachen en antwoordde ,/Waarlijk, graaf, mijn nieuwsgierigheid en belangstelling zijn ten top gestegen". /,Gisterenavond zadelde ik het beste en vlugste paard, hetwelk ik bezat, en reed regelrecht van Kalisch bij Szesypierno over de grenzen. U moet weten dat ik sedert geruimen tijd met verlof mij te Kalisch bevond, alwaar mijn bloed verwanten wonen. Toen ik eenmaal te Szesy pierno was en mij 'n achttal grenskozakken op de hielen zaten, schoot ik er een paar van 't paard, terwijl 'k een drietal anderen zoodanig met den sabel heb gegeven, dat ze voor hun leven te herkennen zijn en wat de restbetreft, 'k moet u zeggen, dat ik mij daarover zeer weinig bekommerd heb. Maar mijn paard was ook vrij wat vlugger dan hunne knollen en tenge- volge van dat alles heb ik de eer me thans als ,/deserteur" op het bureau van den Overste Von Brandt te bevinden". (Wordt vervolgd.) Dit It I<1 verso It ij nt HhhiuIhk-, Woensda^. en Vr ijiltticavoiiil, uitg'ezninterd op Feealdagen. bij tie Firms I*. J. 1 AW DE SAA'OE le Ter Wenzen. De Bnrgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belcgd tegen Uontleriln^ den '2 December I5IOS, des voormiddags te 10 are. Ter Neazen, den 9 December 1907. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GE1LL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1