Ter Nsuzsnschs Courant Donderdag 5 December 1907. No. 5080. TWBBDE BLAD. Gemengde berichten, Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Binnenland. Landbouwberichten. Handelsberichten. TWEEDE KAMER. Vergadering van Maandagavond. Onderwijzers-salariswetje. De beraadslaging werd voortgezet over het amendement Ketelaar c.s., om de gemeenten te verplichten voor 1 Januari 1909 haar verorde- ningen tot regeling der onderwijzerssalarissen te herzien, welk amendement, waarin niet staat dat de gemeenten alle gelden, die zij meer zulien ontvangen, zullen moeten aanwenden tot ver- hooging der salarissen, ook indien zij deze reeds goed geregeld hadden, de heer Borgesius ver- dedigde. Het amendement doet z. i. niet anders dan de gemeenten nog eens in de gelegenheid stellen te overwegen of de salarissen, met name het aanvangs-minimum, niet behooren te worden verboogd. Met den vorigen spreker bestreed ook de heer Bos de geopperde bedenkingen tegen het amendement, betoogende dat van inbreuk op het stelsel der Gemeentewet geen sprake is, en dat de gemeenten, die haar salarissen reeds goed in orde hebben, met de verlangde her- ziening der verordening niet veel last zullen hebben. Ook de heer Tei Laan verdedigde het amen dement, met een beroep op de wenschelijkheid om alle gemeenten te verplichten haar verordeningen te herzien, waarmee trouwens reeds vele ge meenten bezig zijn. Na repliek van den heer Heemskerk, die het een onredelijke eisch bleef vinden alle gemeenten tot herziening der verordeningen te dwingen, wat veel tijd kost, en dat nog wel om slechts 34 gemeenteraden te treffen, die niet voldoen aan de bepaliugen, die nu in het ontwerp staan, vroeg de heer Van der Velde wat de termijn in bet amendement bedoelde. Was het slechts een maatregel van orde, dan beteekende de termijn niets, gelijk z. i. het gansche amendement de onderwijzers blij maakte met een doode musch, omdat Ged. Staten wel geen verordeningen zullen vernietigen, wanneer er geen strijd met de wet is. De Minister van Binnenlandsche Zaken herinnerde er aan, dat in de stukken was ge- vraagd om een waarborg, dat de onderwijzers, die reeds thans meer dan het minimum genieten dit zullen behouden, en dat de thans gegeven verhooging inderdaad aan de onderwijzers ten goede zal komen. De Minister had geantwoord dat dit niet mogelijk was, zonder aantasting van het systeem der Rijksbijdrage. Staat dit vast, en behoudt de Regeering vrijheid om, wanneer haar eventueel advies omtrent de wet- tigheid eener verordening wordt gevraagd, zich op dit standpunt te blijven stellen, dan had de Minister tegen het amendement geen overwegend bezwaar, Hij liet de beslissing aan de Kamer, die het amendement aannatn met 48 tegen 18 stem men. De heer Ketelaar verdedigde vervolgens een amendement om de wet in werking te doen treden op 1 Januari 1908 welk amendement de Minister bestreed op grond van administra- tieve en comptabele bezwaren aan de toch reeds minitieuse berekening der Rijksbijdrage ver- bonden. De Minister deed zijnerzijds de belofte een zeer spoedige invoering te zullen bevorderen. Het amendement, nader verdedigd door de heeren Ter Laan en Bos, werd aangenomen met 36 tegen 31 stemmen. De eindstemming van het ontwerp zal op een nader te bepalen dag plaats bebben. De begrooting van de Lansdrukkerij en van het Pensioenf'onds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren voor 1908 werden goed- gekeurd, zoomede het wetsontwerp inzake de wijziging van het Arbeidscontract (overgangs- bepaling). W aterstaatsbegrooti ng. Er werden geen algemeene beschouwingen gehouden. Bij de tweede afdeeling in het algemeen (Waterstaat) vroeg de heer Thomson dringend om indijking van de Lauwerzee, die hij ver- dedigde boven de droogmaking van de Wie- ringermeer. De voorgestelde richting van droog- legging der Zuiderzee kwam den spreker on- juist voor. Nadat de heer Van Foreest had geklaagd over de vele administratieve werkzaamheden, aan de ingenieurs van den Waterstaat opge- dragen, uitte de heer Reyne zijn sympathie voor het ingediende Zuiderzee-ontwerp, al had hij liever in eens het leggen van den grooten afsluit- dijk gezien. De verschuiving van het groote plan der drooglegging maakt z. i. nu vooraf maatregelen noodig, om aan het waterbezwaar in Friesland tegemoet te komen, Dit wenschte evenzeer, maar dan door indijking van de Lauwerzee, ook de heer Zijlma, die deze in dijking door den Staat wilde zien bekostigd. Ten aanzien van het vraagstuk der droog legging van de Zuiderzee, dankte de heerSmeenge den Minister voor zijn ontwerp. Hij bepleitte voorts in het belang der binnenschipperij den aanleg van een kanaal door de Geldersche vallei van de Eem over Amersfoort naar Wageningen en verbetering van de brug te Doesburg. De Minister van Waterstaat verzekerde vast voornemens te zijn zich aan de kwestie der in dijking van de Lauwerzee te wijden. De droog legging van een deel der Zuiderzee kan worden uitgevoerd geheel en afhankelijk van dit werk. Door de aangenomen drooglegging van het Wieringermeer, die financieele voordeelen heeft, zal de waterstand in Friesland verbeteren. Door uitvoering van het kleine plan der drooglegging van de Zuiderzee zullen gegevens verzameld worden van technischen en financi- eelen aard, noodig voor de uitvoering van bee groote plan. De kwestie der schelpenvisscherij (door den heer Reyne besproken) zal de Minister onderzoeken, zoomede de kwestie van den aan leg van het kanaal voor de binnenschipperij door de Geldersche vallei. Practische opleiding van de Waterstaatsin- genieurs zal de Minister in de hand werken. Op vragen van de heeren Ter Laan en Smeenge beloofde de Minister nog eens te zul len Dagaan, of bij de nieuwe regeling voor de opzichters, geen onbitlijkheden zijn ontstaan, met name met betrekking tot verkregen rech- ten. Vergadering van Dinsdag. Bij de voortgezette behandeling van de Wa- terstaatsbegrooting kritiseeren de heer Smeenge en Pastoors de voorgestelde nieuwe regeling ten-aanzien van de bureau-ambtenaren van den Waterstaat, waarbij slechts de hoogste nummers der 2e klasse baat vinden. De Minister van Waterstaat, de nieuwe regeling tegen deze grieven verdedigende, deelt o. a. mee, dat het in het voornemen ligt o_m in een bepaalde klasse, bij gebleken geschiktheid, de tractementstijging te doen voortduren, ook al is het maximum reeds bereikt. De heeren Pastoors, Smeenge en Ter Laan bepleiten nog lotsverbetering van de vvater- staatsbeambten en arbeiders. De Minister deelt in zijn antwoord o. a. mee dat overwogen wordt uitbreiding van personeel bij verschillende kanalen, waardoor van zelf de dienst van het bestaande personeel veilicht zal worden. De heeren van Dedem, Reyne, Smeenge en Marchant wijzen alien op de ondoelmatige ver betering aan een zoo belangrijke rivier als de IJsel. De Minister zal ernstig nagaan, op welke wijze verbetering is aan te brengen. In zake de bevaarbaarmaking van de Maas in Limburg deelt de Minister mee, dat plannen gemaakt zijn voor een vaardiepte van 2.60 en 3 M., en (in antwoord aan den beer De Klerk) dat het in de bedoeling ligt om voor het a. s. stormseizoen gereed te doen komen de werken op het noorderhoofd te Hoek van Holland, voor redding van schipbreukelingen bij scheeps- rampen. De heer Ter Laan behandelt de doortrek- king van den strandmuur te Scheveningen, waarbij het Rijk z. i. te veeleischend is opge- treden. De doortrekking geschiedt in het belang van het behoud der kust, en de Regeering moet dus dit landsbelang wel in het oog houden. De Minister meent daarentegen, dat het Rijk niet te veeleischend was. De billijkbeid moet hier ook in 't oog worden gehouden. De ge- meenteraad zal zich zonder twijfel met de ruiling van gronden vereenigen. Door den voorzitter van de Provinciale Rege- lingscommissie voor de paardenfokkerij in Zeeland, tevens voorzitter van het //Stamboek van het Zeeuwsch-Belgisch Trekpaard" is aan belanghebbenden bij het fokken van bedoeld fokdier een open brief gezonden, waarin hij deze verzoekt te willen medewerken tot het zoeken naar middelen om den vooruitgang dier fokkerij door de geheele provincie te bevorderen een der krachtigste middelen zal wel te vinden zijn in het invoeren van goed vrouwelijk fok- materiaal. De heer Hombach zou in overweging willen geven een proef te nemen met het aan- schaffen van een twintigtal merries, van goede afstamming, ter leeftijd van circa lVj jaar en van een middenprijs van 900. Elk der ge- gadigden wil hij gelijke kansen geven en, na aankoop door een daartoe te beuoemen commissie, zouden de dieren bij opbod op waarde gebracht, en vervolgens onder de gegadigden worden verloot. Mocht een nadeelig saldo ontstaan door die veiling, dan zou het verlies te dekken zijn door rijkssubsidie. De heer Hombach vraagt aan de fokkers instemming of wel kennisgeving van eventueel rijzende bezwaren tegen het denkbeeld. Yrijdagmorgen is te Callantsoog aange- spoeld het lijk van een vrouw. in verren staat van ontbinding. Zij had nog een gouden ketting om den hals, tricot ondergoed, lange kniekousen, hooge bruine knooplaarzen aan en nog een souk van een rok op 't hoofd had zij nog wat haar (bruin), en verder twee geplombeerde kiezen in den mond. Vermoedelijk is dit nog een slachtoffer van de Berlin. De Urker vis3cher H. Yisser is te IJmuiden verdronken. Een weduwe met zeven kinderen blijven onverzorgd achter. Zaterdagmiddag sloeg de 16jarige zoon van den schipper Corn. Kwakman, te Yolendam, nabij het eiland Marken, overboord. Ofschoon hij spoedig werd gered, blekeu de levensgeesten reeds geweken. Door den sterken drank beneveld, is Zondag- avond de landmansknecht O. onder Tholen in een waterleidiug geraakt. Later is zijn lijk gevonden. J. K. Budde schrijft in ,/Onze Tuinen" over het dekken van rozen. Hij deelt daarover het volgende mee z/De tijd breekt aan om de rozen, die ons dit jaar zooveel schoons lieten zien, te dekken, en wij kunnen dit op niet zware gronden het beste doen door de stamrozen voorzichtig met de kroon omlaag te buigen, een gaatje in den grond te maken, waarin de kroon gelegd wordt, om daarna deze met aarde te bedekken. Wij kunnen de kroon ook in stroo pakken, en om dit wat netjes te doen, binden wij de twijgen eerst wat bij elkaar. Struikrozen hoogt men met 40 c.M. aarde aan of beschermen ze voor de strenge koude met bladeren, turfstrooisel of ander dekmateriaal. Van de klimrozen binden we de takken bij elkaar en wikkelen ze in een moscovische mat. Terwijl wij dit schrijven, einde November, ziet het er nog niet erg vorstachtig uit en zou het jammer zijn de rozen al te dekken. Doch de tijd is er, dat het alles kan doen, dus ook Sink kan vriezen, en nu hebben wij geen bezwaar tegen het nog niet inpakken van de rozen, wanneer men maar op zijn hoede is en alles klaar heeft staat, wat daarvoor noodig is." Zaterdagavond sloeg, ter hoogte van Hoogkarspel, van de paardentram Hoorn-Euk- huizen, een voor een tramwagen gespannen paard, dat als zoodanig nog maar kort in ge- bruik was op hoi. Doordat de pin, waarmede de strengen van het paard aan den wagen bevestigd waren uit- baakte, bleef de wag-m gelukkig op de rails staan, doch het paard dat voortholde liep den zich op het trampad bevindenden grijsaard H. B. te Hoogkarspel woonachtig, onderstboven, waardoor deze op de plaats dood bleef. De ongelukkige was aan doofheid lijdende, en heeft daardoor en door de duisternis niets van hfet hollende paard bemerkt. Maandagmiddag omstreeks 4 uur is een Calandstrater in de Boompjes te Rotterdam on- verhoeds door andere bootwerkers aangevallen en mishandeld hij werd aan het hoofd verwond en kreeg een messnede in het gelaat. Een groote oploop, die daardoor ontstond, moest door de politic, bereden en te voet, met de sabel uiteen worden gedreven. Uit de menigte werd een revolverschot gelost, zonder iemand treffen. Een half uur later zijn drie Calandstraters op den Westzeedijk, waar zij op de tram stonden te wachten om naar huis te gaan, door een troep andere bootwerkers met messen aangevallen en alien mir, of meer ernstig aan het hoofd verwond. Een hunner heeft tijdens de vechtpartij een revolver uit zijn zak gehaald en een schot ge lost, maar niemand geraakt. Men meldt uit Delft Aan de flesschenfabriek nabij Delft ontstond tusschen twee jeugdige werklieden twist. In woede nam een hunner een brandende lamp en gooide daarmede den ander, wiens kleeren in brand geraakten. Met brandwonden overdekt werd de man naar het gesticht Bethel vervoerd. Een timmerman en zijn vrouw te Brentford raakten voor een paar jaren een raooien bond kwijt, een collie, waaraan zij zeer gehecht waren. Maar onlangs zag de vrouw dien hond, haar Trixie, in den tuin van een ingenieur. Zij riep hem het dier herkende haar terstond, met onmiskenbare teekenen van blijdschap en ging met haar mee naar huis. De ingenieur, die de collie had gekocht van een hondenkoopman, door wien het dier waarschijnlijk was gestolen. stelde een gerechtelijken eisch tot teruggave van den hond in tegen den timmerman en zijne vrouw, en dezen werden door de rechtbank veroordeeld om het dier terug te geven aan den ingenieur. Zij wilden echter geen afstand doen van hunnen Trixie en liever dan te ge- hoorzamen aan het onrechtvaardig geachte rechterlijke besluit hebben zij zich gevangen laten zetten. Als de honden historie gaan schrijven, kunnen zij dit geval vermelden als een voorbeeld van //menschentrouw". Pen ongeluk met de Pat He. De elementen nemen wraak over de brutaliteit waarmee de menschen het luchtruim trachten te veroveren. In Londen bliezen ze den bestuur- baren luchtballon omver, juist toen de"Londe- naren triomfeerden over den mooien tocht boven de staden nu weer hebben ze den Franschen bestuurbaren ballon ,/Patrie" letterlijk te pakken genomen na den prachtig geslaagden tocht naar Verdun. Met 7 personen aan boord, waaronder generaal Andry, gouverneur van Verdun, steeg Vrijdag- namiddag de //Patrie" op om een verkenningsreis te doen. Doch boven de forten van Voevre gekomen, weigerde de motor alien dienst, zoodat de //Patrie" door den noord-oosten wind werd meegesleept tot Nixevillo op 17 kilometers van Verdun, waar zij neerviel. Een ploeg van de genie werd gezonden om de noodige herstellingen te doen. Maar daarbij is het niet gebleven. Toen men Zaterdag bezig was de motor te herstellen terwijl een 200tal soldaten de ballon met touwen vasthielden, stak er een hevige Noord Oosten storm op, die 's avonds 8 uur zoo stei'k werd dat plotseiing de ballon tegen den grond sloeg, zijn ballast verloor, en toen omhoog zwaaide, zoodat de helft der soldaten van schrik het touw loslieten. De andere moesten toen ook loslaten, behalve een tiental dat mee omhoog ging, maar zich ook nog bijtijds liet vallen. En de //Patrie" verdween tot aller onsteltenis in het luchtruim en is nog niet teruggekeerd. En zoo is zy voortgezweefd eerst, neen, van het eerste deel der reis weet men niets dan dat de //Patrie" van Verdun naar het Z.- Westen is gedreven, dus naar het hart van Frankrijk. Maar toen sckijnt ze in andere windrichting te zijn gekomen, want Maandag is zij ontdekt bovenWales, door een zachteu Zuidelijken wind Noordwaarts gestuwd. En nog later heeft men haar zien passeeren boven Belfast in N. Ierland. Nog nooit heeft een bestuurbare ballon zoo'n afstand afgelegd. En deze zal nog wel grooter worden. Door de Fransche regeering zijn torpedo- jagers uitgezonden om op zee te zoeken naar den ballon. Hulst, 2 Dec. ZEETIJDINGE TV. Van 2 tot en met 3 Dec. Van 2 tot en met 3 Dec. werden langs de Oostsluizen aihier 39 binnenvaartuigen op en 33 afgeschutdoor de Westsl. 9 op- en 3 afgeschut. Positie der Stoomschepen. D A G E N. Voorm. Nam. Donderdag 5 Dec. 1.18 1.39 Vrijdag 6 1.58 2.20 Zaterdag 7 n 2.41 3.2 Zondag 8 n 3.26 3.48 Maandag 9 n 4.13 4.38 Dinsdag 10 n 5.4 5.32 Woensdag 11 n 6.3 6.36 VAN 171 o O Middenjjrijs per 100 K.G. Tarwe 10,—, Rogge f 8,50, Wintergerst J 9,5C, Zomergerst 9,—, Haver 7,75, Erwten 11,75, Witte boonea f I4j=Bruine boonen f 12,75, Duivenboonen f ii1Paardenboonen f9.Bonkweil Lijrizaad Koolzaad JAardappels f 3.50. Boter per kilo /1,10. Eieren per 26 stuks 1,55. Ter weekmarkfc waren aangevoerd19 stuks Rundvee. 22 varkens, waarvan verkocht 9 stake Rundvee, 6 varkens, iDatum. VLAG. NAAM. MS. Van en naar. Lading. o«p Ter iVeuzen i 2 Nederl. s.s. Harald 5165 |St. Petersb. hout Van Ter Venzen 2 Eng. ss. River Scheldt 2199 ILonden stukg. I oor Lent i 2 Eng. s.s. Dynamo 1425 Hull stukg. Deen. s.s. Bryssel 3550 St. Petersb. hout Eng. s.s. Fulmar 3593 Liverpool stukg. idem Burton 1876 Geurnsey ledig idem Derwent 2349 Goole stukg. 3 Noor. s.s. Thor 4273 Fredriksh. hout Eng. s.s. Bleu Bell 1524 Goole kolen Duits. s.s. Franz. Podeus 3498 Windau hout Van Meut 2 Eng. s.s. Newport 3442 New-Castle ledig idem Sea Serpent 2553 Londen stukg. idem Galtee If 97 Cardiff aardapp. 3 Duits. s.s. Minna 2725 Stettin phosph. Noor. s.s. Urda 2050 Yarmouth m acadam Eng. s.s. Calder 2004 Goole stukg. Noor. s.s. Ariel 3927 New-Castle ledig Van Selzaete 3 Eng. s.s. Alchymist 1079 Londen ledig 8.s. HARALD in lossing te Ter Neuzen. ss. RICHARD in lading te Blyth voor Neufahrwasser. s.s. JENNY in lading te Windau voor Gent. s.s. ELISABETH vertrekt heden van Rotterdam naar Blyth. s.s. HELENA vertrok 3 dezer van Windau naar Rotterdam H

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5