No. 5079. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 30 November 1907. 47e Jaargang. Binnenland. Gemengde berichten. TWBE3DB ZBXj.A.:D. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag. In de eerste piaats komt in behandeling het wetsdntwerp tot goedkeuring van het traktaat met Duitschiand, betrekkelijk de dubbele onge- vallen-verzekering in de wederzijdsche ianden. Het ontwerp wordt na toelichting, goedgekeurd, evenals die tot beschikbaar-steJling van geiden voor Marine en Begrootingswijzigingen. (Bij de aanvullingsbegrooting voor Waterstaat deelt Minister Kraus mee, dat de aankoop van het huis Lange-Houtstraat voor een afdeeiing han del" van het departement van Landbouw buiten verband staat met het groote plan tot huisvesting van de verschillende departementen. In't begin van 't volgend jaar zullen evenzeer gedetailleerde mededeelingen kunnen worden gedaan.) Daarna wordt behandeld het wetsontwerp ten behoeve van een stoomvaaa'tverbinding tus3chen Nederland, Brazilie en Argentinie. De heer Stork maakte bezwaar tegen het z. i. protectionistisch karakter van deze voor- dracht. De heeren Rahusen en Laan verheugen zich daarentegen in een steun van een nationale lijn. Minister Veegens verdedigt het ontwerp. Protectie wordt riet beoogd. Met 39 tegen 6 stemmen wordt het ontwerp aangenomen. Vervolgens houdt de beer Van der Feltz zijn interpellatie over het blijvend gedeelte. De Minister van Oorlog verdedigt zich op de gronden, als in de Tweede Kamer genoemd. De heer Van der Feltz, vooropstellende de goede trouw, waarmee de Minister gehandeld heeft, stelt nu, ook namens geestverwanten, als motie voor dat de Kamer, zonder vooruit te loopen op het beginse'l omtrent het blijvend gedeelte, in de gegeven oinstandigheden zich zal neerleggen bij het door de Tweede Kamer uit- gesproken oordeel in de aangenomen rnotie- Tydeman. De Minister van Oorlog vereenigt zich geheel met de strekking dezer motie. De heer Havelaar verklaart, ook namens zijn vrienden ter rechterzijde, dat de motie kan noch mag worden gesteund, omdat de Eerste Kamer niet is geroepen te beoordeelen, welke maatregelen genomen moeten worden om aan de gerezen moeilijkheid een eind te maken. Daarvoor blijft de geheele verantwoordelijkheid aan de Regeering. Ondanks de verklaring zoowel van den heer v. d. Feltz als van den Minister, dat de motie volstrekt niet de Regeeringsverantwoordelijkheid opheft, blijft de heer Havelaar bij zijn verklaring, waarop de Minister zich, als outs'lagen van zijn belofte (om de zaak niet te praejudicieeren) volkomen vrij acht. De heer Havelaar wenscht zich bij zijn ver klaring te houden de Minister blijft verant- woordelijk. Daar nu, volgens den heer v. d Feltz, diens motie onnoodig was geworden, trekt hij haar in. De Minister wil precies weten, op welk stand- punt hij geplaatst wordt, Vrij of niet vrij. Hij achtte zich van zijn belofte ontslagen. De heer Reekers constateert dat de Minister de Regeeringsbelofte niet heeft gehouden. Een belofte laat spreker zich niet afdwingen. Bij de begrooting zal hij de zaak in haar geheel beoordeelen. De Minister erkent, dat hij zich vergist heeft maar te goeder tronw heeft hij gehandeld. Dat wordt erkend en nu acht hij zich vrij om de miliciens te ontslaan. De heer 't Hooft herinnert, dat de ontslagaan- vraag van het ministerie gemotiveerd was door de principieele uitspraak van de Eerste Kamer tegen de afschaffing van het blijvend gedeelte. Erkent de Regeering die motiveering, hoe kon zij dan van het eergevoel der Eerste Kamer verwachten dat deze de Regeering van haar belofte, om niet in te grijpen, zou ontslaan, zonder de toegezegde constitutioneele oplossing (bij een wetsontwerp) In piaats daarvan wordt de Kamer voor veel erger geplaatst, voor de mede-aansprakelijkheid n.l. voor het wegzenden van het blijvend gedeelte. Men wil de Kamer er in laten loopen. Spreker stelt tenslotte een motie voor, om te verklaren, dat het niet wenschelijk is, thans te treden in een bespreking van het zg. blijvend gedeelte en evenmin in een beoordeeling van de handelingen van den Minister van Oorlog en dat de Kamer thans niet bevoegd, in staat of geroepen is, maatregelen aan te geven ter afwending van de bestaande moeilijkheden, waarover zij de beslissing en de voile verant woordelijkheid aan den Minister laat. Met 27 tegen 18 stemmen wordt een motie Van Nierop verworpen om het debat tot morgen te verdagen doch op voorstel van den heer Pelinck wordt de vergadering voor een half uur geschorst, nadat de heer Van Welderen Rengers, die gaarne gezien had dat de Regee ring zich bij de verklaring van den heer Have laar had neergelegd, geadviseerd had een middel te zoeken om de Regeering uit de impasse te redden. Na heropening van de vergadering verklaart de Minister, dat hij genoegen neemt met de verklaring van den heer Havelaar, daarbij ver- zoekende niet in verdere besprekingen over andere moties te komen. De heer 't Hooft trekt nu zijn motie in, omdat zij volkomen hetzelfde inhoudt als de verklaring van den heer Havelaar, die, naar de heer v. d. Biesen constateert, de meening van de geheele rechterzijde uitdrukt. Hiermede loopt de interpellatie af. De Kamer gaat, uiteen tot 23 December. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. De Minister van Justitie, den heer Hugen- holtz beantwoordende naar aauleiding van diens kritiek op den vice-president van het Haagsche Hof, Mr. Van Rappard, die in een artikel in 't //Weekblad van het Recht" zich over werk- stakers had uitgelaten, zei, dat hij zich moest onthouden van een oordeel over pennevruchten, die een magistraat als privaat persoon de wereld inzendt. De Minister belooft te zullen onder- zoeken, waarom geen' strafvervolging is ingesteld tegen de Duitschers, die, op reisnaar Rotterdam, op de stations relletjes maker.. De Minister protesteert echter bij voorbaat tegen de beleedi ging, door den heer Hugenholtz (hedenochtend bij replied naar het hoofd onzer justitie ge- slingerd, dat onze justitie wel anders zou ge handeld hebben, als 't in piaats van Duitschen onderkruipers, Hollandschen stakers had gegolden een protest dat de Minister krachtig herhaalt tegenover den lieer Helsdingen, die zijnerzijds beweert dat de justitie geen ,/kiekeboe" zou hebben gespeeld, als 'teen Hollandschen werk- man gegolden had. De Minister zegt den heer Tydeman toe diens wenken nopens uitbreiding van 't Rijkspolitie- toezicht, ernstig te zullen overwegen. Het ligt voorts juist in de bedoeling, voor rivier- toezicht een specialen dienst in te stellen. Er zullen motorbooten in dienst worden gesteld, te betnannen met speciaal voor den dienst te bestemmen rijksveldwachters. De organisatie van dien dienst is, helaas, vertraagd door het ontslag om gezondheidsredenen, van den Rotter- damschen hoofdcommissaris van politie. Behoud van het korps marechaussee als militair wapen wordt wenschelijk geacht, doch de kosten be- hooren tusschen de departementen van Oorlog en Justitie te worden verdeeld. De heer De Ridder vraagt maatregelen tot beperking van het euvel der woonwagens. De heer Roodhuyzen bespreekt o. a. uitvoe- rig de Rijkswerkinrichtingen, waarbij hij er o. a. op aandringt dat de verpleegden niet zoo- veel mogeljjk, doch uitsluitend naar het zedelijk gehalte geschift zullen worden. De heer Hugenholtz wenscht nog rneer uit- gebreid te zien de organisatie van het vakonder- wijs in de gevangenissen. Hij kritiseert de tegenwerking in deze en bepleit uitbreiding van het geven van vakonderwijs ook tot her- halings-misdadigers en personen, die korter dan 6 maanden in de gevangenis blijven. Dit laatste kan de Minister niet toezeggen. Er moet een zekere grens zijn. De heeren Ter Laan en Ketelaar bepleiten lotsverbetering van onderwijzers in gevangenissen. De Minister raadt aan af te wachten de in uitzicht zijnde herziening van het gevangenis- onderwijs. De heer De Stuers licht zijn amendement toe, strekkende om den post van f 25,000, uitgetrokken als eerste gedeelte van de som, benoodigd voor het stichten en bouwen van een nieuw rechtsgebouw te Utrecht, te ver- minderen met 5000. Na uitvoerig debat neemt de Minister den post terug. Hie rna komt in langdurige discussie de post van f 50,000, uitgetrokken als eerste gedeelte der slechtingskosten voor een bijzondere straf- gevangenis voor mannen. De heer Van Wijnbergen bestrijdt den post, betoogende dat deze geheele zaak oovoldoende is voorbereid. De Minister, zijnerzijds den bouw van de nieuwe bijzondere strafgevangenis verdedigende, deelt mee dat het de bedoeling is haar te stichten te 's Gravenhage in de duinen, naast de bestaande strafgevangenis. De Minister noemt het een ideale oplossing, wat ligging betrefc. Door de nieuwe gevangenis zal aan vele onhoudbare toestanden in gevangenissen en andere plaatsen een einde worden gemaakt. De post, in stemming gebracht, wordt goed gekeurd met 32 tegen 26 stemmen. TER NEUZEN, 29 November 1907. Benoemd tot hoofd der openbare lagere school te Cadzand de heer C. J. Neeteson, thans in gelijke betrekking te Waterlandkerkje. Westdorpe. Heden tnorgen zou men bij den landbouwer v. A. in de kamer voor de eerste maal in dezen winter de kacbel doen branden. Wat men ook deed, de kachel wilde maar niet trekken, en al de rook sloeg terug de kamer in. Er werd een metselaar gevraagd, om het zaakje na te zien, en wat was bij nader onder- zoek het geval Hij vond geheel den schoor- steen gevuld met nesten van uilen terwijl zich twee doode uilen, benevens vier eieren in de nesten* bevonden. Toen dit alles verwijderd was, leverde de kachel, bij het opnieuw aan- steken, het bewijs dat de zaak opgelost was. Westdorpe. Zekere Van Laere alhier zat gemoedelijk aan tafel zijn namiddagkoffie te gebruiken, toen op eens met hevig lawaai door de openstaande deur, een duif, een kfp en eenige musschen kwamen binnen gevlucht, welke alien een onderkomen vonden achter de kleerkast. Eenige stonden later bemerkte v. L. een klamper in huis. die natuurlijk al deze diertjes op de vlucht had gejaagd. Fluks de deur dicht en geheel de buit was -gevangen. Wanneer men nu weet dat in het naast gelegen pand voor 14 dagen een haas kwam binnen gestormd moet men zeggen dat dit een gelukkige buurt is. Walsoorden. De verhooging van den zeedijk tot aan Oleverhille is afgeloopen. De bekisting op den zeedijk ten zuiden der aanlegplaats tot aan den Wilhelmus, en op den dijk tusschen den Wilhelmus en den polder Walsoorden, blijft staan tot het volgend jaar en wordt dan ver- vangen door dijkverhooging. Menschelijkerwijze gesproken zijn nu de polders, verleden jaar geinundeerd of bedreigd, afdoende beschermd. Stoppeldijk. Het nut van de- bekeiing van den Margretschen dijk is nog afdoende gebleken in de afgeloopen beetencampagne, toen duizenden kilogrammen over dien dijk zijn vervoerd naar de losplaats Ter Hole en anders heel wat verder zouden moeten gebracht zijn. Het is ook gebleken, dat nieuwe wegen, al zijn ze nog zoo solied gelegd, niet bestand zijn tegen de zware beetenvrachten, als zij zich nog niet gezet hebben. Ook in den Margretschen weg zijn vele diepe kuilen gevallen, die heel wat arbeid vragen tot restaureeren van den weg. RECHTSZAKEf*. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 29 Nov. de volgende vonissen uitgesproken D. V., oud 55 j., herbergier te Koewacht en 0. K., oud 29 j., bierhuishouder te West dorpe, zijn beiden wegens het niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar, veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. L. L. v. H., oud 22 j., bierhuishouder te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroor deeld tot 14 dagen gevangenisstraf. E. T., oud 23 j grondwerker te Hontenisse, is wegens mishandeling veroordeeld tot 10 boete subsidiair 10 dagen hechtenis. J. F. F„ oud 39 j., stoker te Ter Neuzen, is wegens beleediging van ambtenaren veroor deeld tot 10 boete subsidiair 10 dagen hechtenis. De laatste personentrein van Maastricht is Woensdagavond bij het biunenkomen op het station Venlo in aanraking gekomen met een locomotief. Eer. conducteur en een postbeambte kregen onbeduidende kwetsuren. De machines zijn zeer beschadigd. Op den luchtspoorweg te New-York, in de wijk Bronx, reed een trein een anderen achterop. De eerste wagen van den tweeden trein schoof op den achtersten wagen van den eersten en bleef zoo gedurende eenige oogen- blikken hangen, om daarna naast de rails ueer te vallem De bestuurder van den tweeden trein werd verpletterd en het was onmogelijk zijn lijk uit den wagen te halen. De beschadigde wagen geraakte in brand, maar het vuur werd spoedig gebluscht. In de beide treinen bevonden zich 200 reizigers, die met den schrik vrij- kwamen. Een te Hamburg wonende vrouw had zich zoo sterk voorgesteld, dat op haar achtste lot in een groote loterij een prijs zou vallen, dat zij op den laatsten trekkingsdag, toen het zeker was, dat haar nummer er met een niet was uitgekomen, krankzinnig werd. Zij verkeerde nog steeds in het vaste idee, dat zij een hoogen prijs gewonnen had, en kocht mooie meubels, horloges en kostbare kleederen, ook huurde zij een in verhouding tot haar inkomsten veel te groot huis en betaalde een maaud huur voor uit van haar spaarduitjes en van geld, dat zij links en rechts had geleend. Op voorstel van haar kinderen, is de vrouw thans in een krank- ziunigengesticht geplaatst. In het bosch van Garenne op nog geen kilometer afstand van de piaats waar de aanslag op den sneltrein van Etampes naar Parijs piaats bad, heeft men de vijf vermiste geldtrommels teruggevonden. Alle waren geopend en niet opengebroken, waaruit men misschien kan be- sluiten, dat de roovers personen waren, die ver- trouwd moeten zijn geweest met de wijze waarop de geiden der lijn werden geexpedieerd. Men weet dat vier van de vijf trommels een waarde van 4800 francs inhielden. De inhoud van de vijfde is nog onbekend. Geen wolkenkrabbers meer. Bij den gemeenteraad van New-York is een voorstel ingediend, waarbij het bouwen van wolken krabbers, hooger dan 75 meters, verboden wordt. De gevaarten van 150 en 180 meters hoogte, die de stad nu rijk is. zullen dus geen hooge collega's naast zich zien verrijzen altijd als het ontwerp aangenomen wordt, wat nog zoo zeker niet is, daar invloedrijke bouwondernemers er heftig tegen ageeren. INGE ZONDEK STUKKEK. Mijnheer de Redacteur Gelieve onderstaand stukje in uw blad als ingezonden stuk te willen opnemen. Aan H.H. Aardappelverbouwers In mijn magazijn is aanwezig een monster aardappeleu, in den handel genoemd Industrie. Een waggonlading zal hier eerstdaags voor mijne rekeuing arriveeren, rechtstreeks aange- voerd uit Duitschiand. Om hunne rijke opbrengst die bij een middel- matig jaargetijde per gemet geschat wordt op 13 a 14000 kilogr., durf ik met vrijmoedigbeid deze soort hier te lande aanbevelen, temeer daar deze zich bijzonder leenen ter vervanging van de watten die schijnen te zijn uitgediend. Vergun mij, M. d. R., het bovenstaande reeds jl. Woensdag alhier op de markt per circulaire verspreidt, door middel van Uw geeerd blad een weinig toe te lichten. Opmerkingen zijn zeker gemaaktis de opge- geven hoeveelheid niet overdreven Mijn ant- woord is dat in Belgie door een der proef- velden 45000 Kg. per H.A. zijn gerooid. Dat is een aanmerkelijke hoeveelheid meer dan door mij is opgegeven, maar omdat ik bij er- varing weet, dat de menschen hier te lande uitermate conservatief zijn aangelegd op dit gebied, heb ik de hoeveelheid der opbrengst middelmatig opgegeven. Anderen boor ik mij toeroepenZijn deze soort aardappelen wel geschikt voor den handel Wees gerust mijne heeren de gelegenheid tot contracteeren wordt U door den onderge- teekende aangeboden. Naar ik rneen zijn de hoofdbezwaren hiermede weggenomen. Nu rest mij nog om te traehten aan te toonen dat oerandering van taktiek der tot hiertoe gevolgde manier van aardappels telen noodzakelijk is. leder die eenigszins met den aardappelhandel bekend is, die wij van af onze streek met onze Belgische naburen moeten voeren, zal direct met mij instemmen dat wij hoe langer hoe meer van het tooneel der Beurs verdrongen worden. Onze opbrengst die vooral in de laatste jaren met name de watten, laag, zelfs zeer laag was noodzaakt ons, als vanzelf om een hooge prijs, te bedingen, hetgeen toch niet als resultaat kan worden beschouwd dat de verbouwers van deze hooge prijs het voordeel genieten, aange- zien de opbrengst te weinig wasdus ver- andering van soortverbouwing noodzakelijk maakt. De Belgische landbouwers hebben dit dan ook goed opgemerkt, dat juist dat soort aard appelen gewenscht is die een groote opbrengst naar huunen aard beloven, omdat deze tegen elke concurrentie zijn opgewassen. Ook Friesland is ons hieriu vooruit, want niettegenstaande de transport ongeveer het dub bele van bij ons van daar bedraagt, geven ze ons als handelaren, zoodanig de les, dat het hun gelukt op enkele plaatsen in Belgie ons vier- kant op zij te zetten. Doet daar nu nog bij de concurrentie, die wij te doorstaan hebben tegen het land van Flakkee en omstreken die met hun eigenheimers het Belgenland op bijna alle beurzen komen aanbieden voor een betrekkelijk kleinen prijs, dan zal ieder mij toestaan dat om deze con currentie het hoofd te bieden, verandering van soort hier absoluut noodzakelijk wordt. Die soortveranderiug meenen wij gevonden te hebben in de Industrie's die de watten zeer nabij komen en om hun van nature zooveel belovende opbrengst. Ik twijfel niet of deze soort zal, vooral als ze onzen landaard gewoou zijn geraakt uit- nemend geschikt zijn voor den Belgischen handel en onze van ouds bekende vruchtbare streek weer in bloei doen toeiremen. Ziedaar, heeren landbouwers en aardappel verbouwers in het algemeen, wat mij uit de pen is gevloeid lag mij reeds lang op het hart, en die het met mij eens is, bestelle wat van deze soort en ik zal zorgen dat aan uwe orders rechtstreeks van uit Duitschiand wordt voldaan. Ontvang M. d. R. voor deze plaatsruimte mijnen bijzonderen dank. W. BlOlET. Ter Neuzen, 29 Nov. 1907. O o o O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 9