No. 5078. Ter Neuzensche Coura nt. Zaterdag 30 November 1907. 47* Jaargang. (iemengde bericliten. IDISIR/IDIE] BLA3D FEUILLETON. Predikbeurten. TER NEUZEN, 29 November 1907. Gisteravond werd op de bovenzaal van het „Hotel de Commerce" alhier de aange- kondigde open bare vergadering gebouden van den ,,VoIksbond, vereeniging tegen drankmis- bruik.' De vergadering was niet druk-bezocht. Wegens ongesteldheid van den voorzitter van het voorloopig comite, den heer Mr. Sipkes, werd de vergadering geleid door den heer H. Koelmans, die den spreker, den heer Dr. H. A. van der Meulen, predikant te Bergen op Zoom, bij de vergadering inleidde. Deze begon met te verlriaren, dat het hem een genocgen was, hier op te treden voor den Aolksbond, omdat hij overtuigd was, op te treden voor eene goede zaak. Hij zette het doel en het streven van den bond uiteen het tegengaan van het misbruik van bedwelmende dra. ken. De bond staat niet voor geheele ont- houding, overtuigd als zij is, dat een matig gebruik van Sterkeu drank in vele gevallen nuttig werken kau. Het. kwaad schuilt echter in het misbruik. Dat is een ernstig kwaad. Krachtige, intelligente personen vvorden daar- door verstompt, huisgezinnen ongelukkig ge- maakt. De bond tracht door verschiliende middelen het misbruik te bestrijden, en verricht daardoor een hoogst nuttig werk, tot heil der nmatschapgij. Te Hoog-Hullen is een inrichting voor verpieging van drankzuchtigen gesticht, door de bemoeiingen van den Volksbond. Financieele stenn daarvoor is echter zeer ge- wenscht, dear de verplegingskosten, hoewel zoo laag mogelijk gesteM, voor velen nog een be- zwaar zipi voor opneruing. De spreker eindigde zijn met belangstelling aangehoorde en met overtuiging uitgesproken rede, met een krachtige opwekking, tot mede- werken aan het doel van den bond,opdat daar door veel onheilen zullen worden voorkomen. Medegedeeid werd hierna, dat ongeveer 150 personen, hebben vefkiaard toe te treden tot den bond. Staande de vergadering melden zich 5 personen voor het lidmaatschap aan. Besloten werd alhier eene afdeeling op te richten en het voorloopig comite als voorloopig bestuur benoemd, teneinde een reglement te ontwerpen en de verdere leiding der afdeeling op zich te nemeri. De heer Dr. Van der Meulen was hoogst voldaan, dat zijue alhier gesproken woorden weer aanleiding gaven tot het oprichten eener afdeeling. Hij gaf voorts verschiliende prac- tische wenken, voor de wijze waarop men in het belang van het voorgestelde doel kan werk- zaam zijn. O. m. achtte hij ook zeer nuttig het inrichten eener tentoonstelling van Huis- vlijL Na het eindigen van den spreker verkreeg het woord de heer T. van Borssum Waalkes br., voorzitter van het uitvoerend comite voor eene alhier te houden tentoonstelling van huis- vlijt, die mededeelde, dat sedert eenigen tijd voor dusdanige tentoonstelling reeds de voor- bereidende maatregelen zijn genomen. Met een woord van dank aan den spreker, werd de vergadering door den inleider gesloten. In het lokaal //Bethel" trad gisteravond op de heer Bulten, van wege de Nationale Christelijke Geheelonthoudersvereeniging, met het onderwerp matigheid of geheelonthouding EERSTE HOOFDSTUK. De commandant van 't Pruisisch huzaren- regiment„Prins Eugenius van Wurteraberg". zat op een met zwart marokijn leder overtrok- den fauteiiil voor de schrijftafel van zijn bureau. De oude heer maakte juist niet al te veel gebruik van de pen het zwaard had hij des te meer gehanteerd, toen de groote Koning eenige jaren geleden zijn huzaren-escadrons ten strijde voerde, zoodat het hem weinig moeite kostte eenige vijanden neer te sabeleu. en ofschoon hij bij 'n paar zeer bekwame leer- meesters die kunst geleerd had, waren er toch nog zes diepe litteekenen zichtbaar, die 'them gekost had. - in t schrrjven had hij zooveel vorderingen niet gemaakt, daar hij't niet verder gebracht had dan onder een regimentsbevel ziju naam te teekenen, zoo noodig eenige kant- teekeningen te maken. Ondanks dat alles was hij toch beroemd als een der flinkste com- mandanteu van 't Pruisische leger. Het vertrek, dat de overste Von Brandt zijn abinet de Peine" noemde, was geheel inge- licht naar de behoefte van een oud krijgsman, die gewend was zijn leven in een linnen tent °1 onder den blooten hemel door te brengen. Het was 'n klein. vertrek, waarin zich slechts ee'n raam bevond juist tegenover de deur die tot net voorhuis toegang verleende. De kleine Ook deze spreker trad hier op, met het doel eene afdeeling te stichten van de genoemde vereeniging, die de rampen, ontslaan door misbruik van sterken drank wil tegengaan door propaganda te maken voor geheelonthouding, uit overweging dat, als men gebruik geheel nalaat, men zeker niet tot misbruik komt. Het resultaat der vergadering was, dat eene afdeeling werd opgericht, waarbij 13 leden toetraden. Met ingang van 1 Dec. a. s. is benoemd tot ondersluismeester aan de Oostsluis alhier, de heer P. van Kessel Gz., thans bakenmeester te Nijmegen. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is de siuiting der jacht op hazen, pa- trijzen, korhoenders en kwartels bepaald op 31 Dec. a. s. met zonsondergang. De siuiting der jacbt op houtsnippen en waterwild zal nader worden bepaald. Zooals onze lezers zich zullen herinneren, werd in een onzer voorgaande nummers gewaar- schuwd tegen het optreden van iemand met een ongunstig verleden, uit Zuid-Beveland, die eene verdachte inzameling van gelden hield. Het vcrmoeden werd toen geuit, dat hij ook Zeeuwsch- Vlaanderen zou bezoeken. Dat dit vermoeden niet ongegrond was, bleek -gisteravond, toen ons werd medegedeeid dat de bedoelde persoon, zekere .1. Dordmond, alhier was gearriveerd en in een der volkslogementen zijn intrek had genomen. Hi] schijnt in den omtrek al aan het werk te zijn geweest en had ook succes gehad, met name te Hengstdijk, waar hij door zijn praatjes geld had ontvangen bij den burgemeester den heer Van Esbroeck. De gemeentepolitie heeft aanleiding gevonden om zich nader met dezen man bezig te houden en bij het onderzoek zijn zoodanige omstandig- hedon gebleken, dat hij op last van den burge meester voorloopig in arrest is gehouden, terwijl een nader onderzoek zal worden ingesteld. Zaamslag, 29 Nov. Gister ontmoette de jager C. Stoffels alhier, tijdens hij jagende was op waterwild, een t.roep van elf wilde eenden. Met twee goed gerichte schoten vielen daar- van zeven vogels in zijn handen. Zeker iets dat volgens vakmannen zelden voorkomt. Axel. Bedankt voor het beroep naar de Geref. Kerk te Winsum en Baard (Fr.) door Ds. 11. van de Kama, predikant bij de Ger. Kerk B alhier. Miildelburg, 29 Nov. Heden werd alhier door Burg, en Wetb. dezer gemeente aanbesteed het leggen van een zeedijk tot indijking van het afgesneden gedeelte der voormalige Mid- delburgsche haven, met daarbij behoorende werken. (Raming f 26.200). Hiervoor werd het minst ingeschreven door den heer I. van de Velde te Dordrecht voor 20,895, wien het werk dadelijk is gegnnd. Men schrijft ons uit Gent 't Is dus (morgen) Zaterdag dat alhier de schoonste, de merkwaardigste Tentoonstelling van Vogelteelt, welke ooit in Belgie zal te zien geweest zijn, zal geopend worden, 3300 loten of 4000 dieren. Tusschen deze zal het publiek de verzamelingen bemerken van de beroemdste kweekers en liefhebbers van de vogelteelt. Noemen wij slechts eenige: Mechelsche Hoenders 117, Vechters 117, Brabantsche en Lniksche 60, Hamburgers en vensterruiten waren behangen met 'n paar gor- dijnen, zeer raadselachtig van kleur, veroorzaakt door de zich gedurende den ganschen dag in 't vertrek bevindende, tabaksdamp. Tapijten of iets wat tot verfraaiing of gemak kon dienen, zocht men hier te vergeefs. De eenige articles de luxe" hier aanwezig, bestonden in vier schilderijen met breede zwarte lijsten, waarvan een den „alten Fritz" voor- stelde, gezeten op zijn schimmel, terwijl hij den stok als in diep gepeins verzonken tegen de onderlip houdthet tweede stelde ,,Seidlitz" voor, die als signaal tot den aanval zijn pijp in de lucht werpt't derde ,,Ziethen" eens- klaps uit het strnikgewas te voorschijn tr^dende, terwijl het vierde een paar huzaren van't regi ment Eugenius voorstelde. Rechts langs den muur, aicht bij 't venster, stond 'n schrijftafel ook reeds de sporen des ouderdoms dragende, terwijl aan de linkerzijde naast de deur zich een pijpenstander bevond, waarin meer dan 30 langere of kortere pijpen rechtstandig op mili- taire wijze gerangschikt waren, waarvan de meeste bij uitstek groote koppen hadden en met zilver beslag prijkten, daartegenover in een hoek, zag men een klein ouderwetsch tafeltje, waarop een groote karat, gevuld met kristal helder water benevens 'n glas stonden. Het aantrekkelijkste voor den Overste, van alles wat zich in het vertrek bevond, waren eenige kromme sabels, eenige patroontasschen en eene groote met adelaarsvederen versierde ruige muts, benevens de zwaarvergulde adelaarsvleugelen, het distinctief der commandanten. De overste Von Brandt was van ruim twee Padoues 50, Andalousiers en Minorcas 110. Wyandottes en Orpingtons 90, Cochins, Brahmas en Langhans 100, enz., dit alles doormengd m'et een groot aantal trios. In de kleine rassen, zullen de bezoekers die lieve diertjes tegen- komen waarvan verzamelingen van 300 Ant- werpsche Baardkrielen, 25 Sebrights, 70 Java's, en vele andere kleine Bantams, 75 kleine Vechthoenders, enz. enz. De reisduiven zijn door een getal van 450 dieren vertegenwoordigd de Prachtduiven door 1200 de Watervogels door 200 de Reuzen- Konijnen door 150 de Pracht-Konijnen door 160 en de Kanarievogels door 100. Daarbij gevoegd het materieel (broeikassen enz.) van de laatste uitvindingen. Zondag te 41/2 ure zal door den heer L. van der Snickt, in de zaal van het Casino eene zeer merkwaardige voordracht over de vogelteelt gegeven worden met lichtbeelden. pe opening zal officieel door den heer Mi nister van Landbouw gedaan worden om 21/2 ure in tegenwoordigheid van de Burgerlijke en Miiitaire overheden. Zondag J December W07. De financieele toestand in Amerika, doet zich, ondanks alle maatregele^ der Regeering, om in den geldnood te voorzien, blijkens de berich- ten in het binnenland nijpend gevoelen. Door het ontbreken van geld kunnen de tabrikanten en andere werkgevers hunne werklieden het loon niet uitkeeren, als gevolg waarvan fabrieken en inrichtingen worden gesloten en de arbeiders in massa's op straat gezet. Hierdoor ontstaat natuurlijk weer een crisis in de arbeiderswereld. De vreemdelingen onder de werklieden verlaten het land. Het aantal der werklieden, die dezen winter van Amerika naar Europa znllen ver- huizen, wordt op een half millioen geschat. Duizenden komen dagelijks te New-York aan om passagebiljetten voor Europa te nemen. Ondanks hunne grootte hebben de Oceaanstoo- mers, die volgeladen vertrekken, natuurlijk geen voldoende scheepsvnimte, om die duizenden op korten tijd te vervoeren. Zij blijven daar dus wachten en kampeeren op de steigers, tot den tijd dat zij zullen knnnen vervoerd worden. en zestigjarigen leeftijd, en scheen naar zijn uiterlijk te oordeelen nog flink en krachtig. Hij was klein van persoon en tamelijk corpulent. Ofschoon zijn rug door den ouderdom ietwat gebogen was, kon men dit bijna niet bemerken, daar zijn houding, wanneer hij in functie was, den indruk maakte van een flink commandant. Zijn voorhoofd was breed en hoog, terwijl de weinige gnjze haren, waarop hij kon bogen, hem desniettemin een zeer driftig aanzien gaven. Een paar levendige, donkere oogen, zware knevels en baard, gaven hem over 't geheel 't voorkomen van een Pruisisch huzarenofneier uit den gooden ouden tijd, terwijl't breede litteeken, hetwelk zich vanaf 't voorhoofd over den neus en wangen tot eene Jengte van ongeveer vier duim uitstvekte, onwillekeurig respect uitoefende. Zijn tenue bestond uit een van boven tot beneden door vierentwintig knoopen gesloten korten, witten dolman, versierd met zilver ver- gnlde snoeren en kwasten, terwijl 'n nauw ge sloten pan talon en kapiaarzen waaraan insgelijks vergulde kwasten bevestigd waren, zijn tenue voltooiden. De korte hnzarenpijp, waaruit hij bijtusschen- poozen zulke verbazende rookwolken blies, dat hij bijna onzichtbaar werd, was steeds zijn trouwe metgezel. Buiten den Overste bevond zich nog 'n ele gant officier van circa dertigjarigen leeftijd in 't vertrek, wiens insignes den rang van eersten luitenant aanwezen, met 'n voorkomen waarop vastberadenheid te lezen stond, eenige passen van den Overste verwijderd. In de linkerhand droeg hij een acte, in de Men meldt uit Den Haag Een Scheveningsche vrouw, die nabij de halte Duinstraat van de in beweging zijnde electrische tram stapte, kwam te vallen en werd door den aanhangwagen overreden. De ongelukkige werd een been afgereden en zij was zwaar aan het hoofd gewond. In de dichtbij gelegen Zieken- verpleging werd door Dr. Roest de eerste beel- kundige hulp verleend. De vrouw overleed echter korten tijd na hare opneming in deze inrichting. De Amerikaansche geleerde Gordon heeft in de wildernissen van Alaska een nog onbe- kende Indianen-stam ontdekt, in een gebied dat 1300 KM. van de monding der Koskokwin rivier ligt. Het zielental is ongeveer 40u. Gordon gal aan deze lieden den naam z/Koeskowagamoeten". Zij verscbillen volkomen van de lndianen in het Alaska-gebied en van de Eskimos blijk- baar zijn zij van Aziatiscbe herkomst. Gordon houdt hen voor de nakomelingen van de oudste bewoners van Alaska, die door lndianen en Eskimos van hun oorspronkelijke woonplaatsen zijn verdreven. De Koeskowagamoeten zijn een merkwaardige volksstam. Ondeugden komen onder hen bijna niet voor. De mannen zijn groot en sterk de vrouwen mooi en buitenge- woon bekoorlijk. In geestelijke ontwikkeling staan ze aanzienlijk hooger dan andere inboor- lingen in het hooge noorden. //Het is schrijft Gordon in hun eigen belang rnaav te hopen, dat zij uitsterven voor zij met blanke, handelaars in aanraking komen." Zij leven in monogamie en kennen geen wet- ten. Hun priesters oet'enen een vaderlijk be- wind uit en zijn tevens hun rechters. In plaats, van pelzen, gebruiken zij voor hun kleeding vogelhuiden. Iu de kolenmijn William te Whitehaven (Cumberland) beelt Dinsdag een vreeselyk on- geluk plaats gehad. Omstreeks een uur 's nam. weerkionk een bevige ontplofhng in galerij no. 6, gelegen op meer dan 4 K. M. afstands van de opening van de put. Twaalf mijnwerkers bevonden zich op dit oogenblik in die put. Oumiddellijk werden pogingen tot redding in het werk gesteld en twee uren later waren vijf zwaar gekwetsten boven gebracht. Later werden nog de lijken van drie mijnwerkers gevonden op 200 M. afstands van de plaats waar de ont- ploffing plaats had gehad. De vier anderen heeft men nog niet kunnen vinden, daar de rook bet reddiugswerk zeer bemoeilijktmen wanhoopt aan hunne redding. Japansche reclame. Een Fransch blad brengt eenige vermakelijke uittreksels uit de advertentie-kolommen van een te Tokio ver- schijnend blad, waaruit blijkt, dat men in't land der rijzende zon minstens zoo goed weet wat reclame beteekent als ergens anders ter wereld. Zoo lezen we o. a. ffOnze goederen worden met de snelheid van een kanonskogel verzonden". z/Onze prachtige papiersoorten zijn zoo stevig als de huid van een olifant." ,/Onze pakketten worden met dezelfde teedere zorgen verpakt die een pas getrouwd echtgenoot koestert voor zijn jonge, allerliefste vrouw." „Onze azijn, prima kwaliteit, is scherper en wranger dan de gal der meest boosaardige schoonmama". Alles wat wij drukken is zuiverder dan berg- kristal, de teksten die wij kiezen zijn zoo kostelijk en betooverend als het gezang van een schoone jonge vrouw." eKom onze magazijuen bezichti- gen, ge zult bij ons schitterend ontvangen worden, recbter zijn kolbak, en overigens 'n uniform geli]k aan die van den Overste. Deze officier, met spvekende, ietwat melan- cholische bruine oogen, regelmatige gelaats- trekken en slanke gestalte, waarom de uniform als 't ware geschilderd zat, verdiende in alle opzichten den naam van een schoon man. „Welnu mijn waarde Von Seelen, wenscht ge nog iets van mij vroeg de Overste vrien- dejijk en voorkomend. „Daar de regirflentsdiepst is afgeloopen heer Overste, neem ik met vei-chuldigde eerbied de vi ijheid U beleefd te verzoeken, mij wel te willen veroorlooven U voor eenige oogenblikken over eene particuliere zaak te spreken." „Wel zeker, mijn waarde Yon Seelen. wel zeker, ik ben nieuwsgierig wat ge mij te vertellen hebt." De Overste vleide zich in zijn leuningstoel en hulde zich in geducbte rookwolken, zoodat luitenant Von Seelen bijna had moeten denken. dat hij alleen in de kamer was. De oude heer was zeer in zijn nopjes dat 't morgenrapport was afgeloopen en hij zich dns met kant- of handteekeningen niet meer behoefde te ver- moeien. ,/Heer Overste", begon de luitenant, doch de rest van zijn inleiding bleef hem in de keel steken en een purperrood toog over zijn gelaat. z/Nu, ga voort, wat ligt je op 't hart Wederom begon de officier stotterend z/Heer Overste, ik en bleef opr.ieuw zwij- gen, zijn knevels in zulke vreemde bochten en zoo t ijf ronddraaiend, dat men zou vreezen deze er t hachje bij zouder. inschieten. 1 MM'JWtVirWja' Mini,. Ue.rvorinde Herk. Ter Neuzen. 9J u. en 2 a., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 2 u Ds. De Boer Axel. 9^ u. eu 2 u., Ds. J. B. T. Hugeuholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u Ds. G. Van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. Raams. Sas van Gent. 9 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hnlst. 10 u., Ds. De Boer. Gereronneerile lierken. Ter Nenzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. v. d. Berg. Axel A. 9 u., leeskerk en 2 u., Ds. E. H. Broekstra. u U. 9 u. en 2 u., Ds. R. v. d. Kamp. Zaamslag A. 9 u., Ds. E. H. Broekstra uit Axel en 2 u leeskerk. Zaamslag D. 9 u. en 2 u., Ds. H Mulder. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. P. H. de Jonge. <Ser<»forineer»le gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5$ u., leeskerk. ttud-Gerefnrineerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. ,,Isokaal Ebenlia^zer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5J u., dhr. J. J. Kense.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5