Ter Ueuzensche Courant Zaterdag 23 November 1907. No. 5075. IDlEilR/DIE ZBLA-ID. RATIONALE SVIS L S T I E. Predikbeurten. SfAttint? van den IMilitieraad. T WEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Alvorens de behandeling der begrooting van Landbouw wordt voortgezet, worden heden eenige kleinere ontwerpen afgehandeld. By de voortzetting der discussie over de be grooting van Landbouw bespreekt de beer De Waal Malefijt het raond- en klauwzeer, en geeft der Regeering daarbij o. a. in ernstige over- weeing, om even scherp toe te zien op invoer van' vee uit het buitenland, als het buitenlaud dit doet bij invoer aldaar van ons vee. De beer Schaper bepleit o. m. in cultuur breimen van veen- en zandpolders. Spreker IionA ook op tegen versnippering van vele onzer schoone landgoederen, bv. in de orngeving van den Haag. Desnoods zoti een Staatscom- missie deze zaak eens ter hand moeten nemen. De heer Tydeman bestrijdt het subsidieeren van ontginning van woeste gronden. Er zijn nog vele andere nuttige dingen, die op steun uit de Staatskas aanspraak hebben. De heer Zijltna dringt o. a. aan op een betere Yogelenwet en herziening van de Jacht- wet, en is 't eens met den heer Reyne en andere sprekers, dat 't bij voorkomen van mond- en klauwzeer voortaan alleszins een aanbeveling verdient het kwaad te laten uitzieken. De heer Janniuk ondersteund o. m. hetdenk- beeld van den beer Schaper, om de kvjestie der landgoederen door eeu Staatscommissie te doen onderzoeken. De Minister van Landbouw, de versehillende sprekers beantwoordende, verklaart geen alge- meene toezegging te kunnen doen tot geldelijken steun van Staatswege aan particuliereu in zake ontginning van woeste gronden. V el zou sub- sidie kunnen overwogen aan vereenigingen, die zicb bebossching zonder winstbejag ten duel zouden stellen. Splitting van schoone land goederen betreurt de Minister met den heer Schaper, maar van Regeeritigswege is daar- tegen weinig te doen, gelijk spreker breedvoerig uiteenzet. Intusschen verklaart de Minister het denk- beeld van instelling van een onderzoek in deze, hetzij door eeu Staatscommissie, dan wel op andere wijze, in ernstige overvveging te willen nemen. Protectiemaatregelen tot steun van den kleinen landbouw, door den heer Beckers ge- vraagd, zijn van de Regeering niet te wachten, als zeer nadeelig voor den landbouw subsidie aan tuinbouwbonden, om te geraken tot een centraal tuinbouw-comite, kan de Minister niet in uitzicht stellen. Wat het mond- en klauw zeer betreft bestrijdt de Minister den raad van hen, dat de Regeering bij volgende malen de kwaal maar moest laten doorzieken. Dit deed men vroeger en de gevolgen waren, dat de grenzen voor ons vee gesloten werden, de vee- prijzen zeer aanmerkelijk daalden, en aldrapressie op de Regeering werd uitgeoefend, om heropening van de grenzen te verkrijgen, met de noodige verwijten aan onze diplomatie als de Regeering niet slaagde. Een herziening van de Yeewet zal de Mi nister bespoedigen een herziening van de Vogelwet is in aantochtwat een herziening der Jachtwet betreft, het rapport der daartoe ingestelde commissie is zoo goed als gereed bij haar ontwerp zijn de kwesties zoowel van bet heerlijk jachtrecht als van de wildschade geregeld. De heer Tydeman vraagt stemming over den onderhavigen subsidie-post voor boerenleen- banken. Spreker is er tegen. De heer Bos verkla'art zijn stem voor de heer Pierson zijn stem tegen. Het hiijvend gedeelte. In de vergadering der Tweede Kamer van Woensdag, werd zooals onder telegrafische be- richten in ons vorig nummer werd gemeld, be- handeld de interpellatie van den heer Marchant over het blijvend gedeelte. Behalve de door den heer Marchant voorge- stelde motie, werden motie's voorgesteld door de heeren Tydeman, Ter Laan en De Savornin Lohman. De Minister verklaarde geheel te goeder trouw den 12 Juli zijne circulaire betreffeude het blijvend gedeelte te hebben uitgevaardigd, in de meening dat het daarop van betrekking zijnde wetsontwerp tijdig door de Kamer zomzijn be- handeld, en hij gegronde vermoedens had dat het zou worden aangenomen. Hij betreurde zeer dat hij in zijne verwachting was teleur- gesteld, maar daar bij aan de Kamer beloofd had het blijvend gedeelte te zullen laten zooals het was, tot de Kamer zich daaromtrent had uitgesproken, was hij verplicht de circulaire van 31 Oct. uit te vaardigen. Z.Exc. was echter bereid aan gerechtvaardigde grieven der miliciens tegemoet te komen, zoover hem dit mogelijk was. Daarvoor heeft hij echter de medewerking der Kamer noodig. Het slot der discussie was, dat werd aan genomen de motie van den heer Tydeman, waarbij wordt goedgekeurd dat het blijvend gedeelte voor 1907/1908 wordt gehandhaafd op de sterkte vastgesteld bij de ministerieele circu laire van 12 Juli. TEll NEUZEN, 22 November 1907. In de gisterenavond in het Hotel Centraal" alhier gehouden vergadering van teden der Oranjevereeniging werd het reglement vast gesteld. Met het oog op de geringe opkomst werd de verkiezing van eeu bestuur verdaagd tot a. s. Dinsdag. Gisteren werd aan het gebouw van het Gewestelijk Bestuur te Middelburg aanbesteed het maken van beschoeiingen langs het kanaal van Ter Neuzen raming 4275. Ingeschreven werd door de heeren A. C. Rijnberg voor 4408, G. J. Balkenstein voor 4149 en A. Tholens Dz. voor 4097. A1 de inschrijvers wonen te Ter Neuzen. Men schrijft ons Op verzoek van eenige lokale banken is door de Centrale Raiffeiseu-Bank te Utrecht eene verandering gebracht in haar primitief voorstel. Thans is besloten de rente der deposito's te brengen op 33/4 percent en voor de voorschotten op 43/4 percent per jaar. Een en ander gaat in op 1 Januari 1908. Door de wielrijdersvereeniging ffScaldis" te Middelburg en door den heer A. W. Berdenis van Berlekom. afdeelingsconsul voor Zeeland van den Alg. Ned. Wielrijdersbond, is in een adres aan de Tweede Kamer adhaesie betuigd met versehillende adressen tegen de invoering van ffWeggeldheffing" in Noord-Brabant. Door adressanten wordt o. a aangevoerd de vrees, dat invoering dezer belasting in Noord- Brabant ook in andere provincies zal worden nagevolgd, en dat zij een groote belemmering voor het vrije verkeer op de wegen zal zijn. In de week van 13 tot en met 19 No vember 1907 zijn in Zeeland voorgekomen 2 gevallen van typhus en febris typhoidea 4 van roodvonk en 10 van diphteritiste weten van typhus en febris typhoidea 1 geval te St. Maai tensdijk en 1 te Zierikzee van roodvonk 1 geval te Kruiningen, 1 te Middelburg, 1 te O. en W. Souburg, en 1 te Vlissingen van diphteritis 1 geval te Boschkapelle, 2 te Goes, 3 te Ter Neuzen, 1 te Westkapelle, 2 te Zie rikzee en 1 te Zonnemaire. Hoek. Bij de j.l. Donderdag gehouden verpachting van de jacht en visscherij in de kreken van den Lovenpolder werd eene som van 600 geboden. De gunning werd aangehouden. Hoek, 21 Nov. Als eene bijzonderheid kan zeker vermeld worden, dat de slager Joh. de Zeeuw op 85jarigen leeftijd nog een varken heeft geslacht van 210 kilo. Koewacht. In de maanden October en No vember hebben hier en in de omliggende ge- meenten tal van houtverkoopingen plaats want al groeien bier niet zooveel boomen als in sommige deelen van Gelderland en Noord-Bra bant, toch vindt men hier langs wegen, dijkeu en weilanden overal boomen en struiken, ter wijl er ook nog werkelijke bosschen worden aangetroffen. Woensdag had hier van wege het Bestuur van den polder Oud-Beoostenblij weer een groote houtverkooping plaats, waarbij circa 90 boomen en versehillende struiken ver- kocht werden. Er waren veel liefhebbers. De boomen waren hoog in prijs. Boomen, waarvoor men voor enkele jaren 9 a 10 gulden betaalde, gingen nu voor ruim het dubbele. Een boom van 1,75 M in omtrek ging voor 37 gulden, terwijl de meeste boven de 20 gulden verkocht werden. Hierbij moet nog 10 percent onkosten betaald worden. De klompenmakers klagen dan ook steen en been en zoo de prijs der boomen niet vermindert, zullen de kleine bazen het niet meer kunnen volhouden. Wel is de prijs der klompen in den laatsten tijd eenigszins verhoogd docli niet in evenredigheid met den boomprijs. Toch zouden de klompenmakers, als ze beter aaneengesloten waren, daarin toch wel eenige verbetering kunnen brengen. Nu bieden zij elkander op, terwijl zij verzekeren, dat zij aan dien prijs onmogelijk hun brood kunnen verdienen. De wagenmakers zijn reeds aaneen gesloten, wanneer zullen de klompenmakers het doen Zontlag 2d November 1907. R ECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 22 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken A. V., oud 36 j., arbeider te Bouchaute en I. H., oud 48 j., arbeider te Watervliet, ge- detiueerd te Middelburg, zijn wegens diefstal veroordeeld ieder tot 6 maanden gevangenisstraf, met inmindering brenging der doorgebrachte hechtenis. J. D., oud 23 j., varensgezel te Ter Neuzen, is wegens huisvredebreuk en vernieling ver oordeeld tot 10 boete subs. 10 dagen hecht. A. J. K., oud 33 j., kerbergier en sraid te Oostburg, is wegens overtreding der draukwet veroordeeld tot f 30 boete subs. 20 dagen hecht., met vernietiging van het vonnis van het kantou- gerecht te Oostburg. S. d. C., oud 40 j., huisvrouw van C. L. B., zonder beroep te Clinge en D. v. D., oud 44 j., huisvr. van J. R winkelierster te St Jansteen, zijn wegens overtreding van rijksbelastingen veroordeeld de le tot 3 dagen gevang. en de 2e tot 1 dag gevang.. ieder met verbeurdver- klaring van het in beslag genomene. A. S. B., oud 26 j., schipperskuecht te Philippine en J. M., oud 54 j., herbergier te Philippine, zijn wegens alsvoren veroordeeld de le tot 10 boete subs. 10 dagen hecht. eu de 2e tot 5 boete subs. 5 dagen hecht. II. K., oud 38 j fabrikaut te Sas van Gent, is wegens alsvoren veroordeeld tot f 10 boete subs. 5 dagen hecht. J. H., oud 55 j., werkman te Sas van Gent, beklaagd van overtreding van rijksbe lastingen, is vrijgesproken. SCaaitoregerecht te Tea9 leuien. Heden werden voor het kantongerecht al hier behandeld 2 zaken wegens drankwet-over- treding tegen C 'tG., herbergier te Zaamslag, n.l. het tappen aan een drouken persoon en het toelaten dat in zijne gelagkamer arbeidsloon werd uitbetaald. In deze zaak werden gehoord 3 getuigen a charge en 2 a decharge, terwijl als raadsman voor den beklaagde optrad de heer Mr. Van Andel, advocaat te Middelburg. De eerste getuige, W. van Petegem, gemeente- veldwachter te Zaamslag, bevestigde de ver- klaringen neergeschreven in zijn proces-verbaal, dat hij met den burgemeester overeengekomen was, dat streng zou wordent oegezien op de be- paling der draukwet, dat in herbergen niet aan beschonken personen getapt werd. Dit toezicht gold voornamelijk I. d. G., die zeer dikwijls dronken is, wat dan niet zelden aanleiding geeft tot ongeregeldheden en rumoer. Zoo heeft hij op 2 Nov. des avonds d. G. in de herberg van bekl. aangetroffen, leunende tegen de toonbank, met een bierglas voor zicb, waaria een bruin vocht. Uit de belemmerde bewegingen en de gelaatskleur van d. G., kwam get. tot de conclusie dat deze dronken was. Hy heeft later meer dan 1 uur buiten gewacht, en heeft waargenomen, dat d. G. bij het naar huis gaan waggelde. Voorts beeft getuige ook geconstateerd, dat dieu avond door zekeren Elve in de herberg loon was uitbetaald voor het laden van bieten. Dit geld had E. ontvangen van A. Dees, welke controleur is voor de cooperatieve fabriek, en uit versehillende hem gedane mededeelingen leidt get. af dat E. dat laden beeft aangenomen van Dees. Uit de nu volgende getuigenverklaringen blijkt dat de arbeiders zoowel als de getuige Dees, verklaren, dat het laden der bieten door 6 arbeiders van Dees is aangenomen. Elve kwam altijd ten huize van Dees bet geld halen voor alien, dat ze dan later gelijkelijk verdeelden, zoo ook den bewusten Zaterdagavond. Door Elve was een contract geteekend, waarbij dat laden aangenomen werd ook namens de andere arbeiders met Elve en compagnie. Dien avond bad bij van Dees een briefje van 100 ont vangen, aan G. gevraagd om dat te wisselen, en toen bet geld verdeeld. 3 zyner meear- beiders hadden er een deel van opgenomen en voor de 2 afwezigen had hij het meegenomen om het bun later te geven. Get. Dees en Elve verklaarden ook dat de eerste get. Petegem in tegen ben gebezigde uitingen blijk had gegeven tegen bekl. 't G. een veete te hebben, „omdat deze een scheef gezicht tegen hem had ge trokken" eu dat de opgemaakte processen-ver- baal daarvan het gevolg waren „want dat bet nu uit moest zijn." Get. E. verklaarde ook dat an P. hem des Zaterdagsavonds had uitgevloekt, omdat hij niet wilde verklaren dac De G. dronken was. Get. van Petegem protesteerde tegen deze laatste verklaring hij weet als politieman zeer goed, hoe hij moet optreden, en vloekt nimmer iemand uit. J oen bij tegen E. zeide dat De G. nog al dronken was, zeide deze „dat bet toch niet zoo erg was." Get. E. verklaarde dat Yan P. dat loog. Hij verklaarde ook verder dat aan niets te bemerken was, dat De G. dronken was. Get. Van P. deelde nog mede, dat Elve van De G. dikwijls geld kreeg, die mededeeling kon er misschien toe bijdragen, een zeker licht op de verklaring van den get. te doen vallen. De verdediger acbtte het vreernd, dat Yan P. oiii tc constateeren dat L)g Gt. dronkon was? bad getracht van versehillende personen de be- bevestiging van dat vermoeden te erlangeti. Hij leidt daaruit af, dat hij bet dan zelf foch niet pertinent kon waarnemen. Get. Van P. gaf als verklaring zijner hande- ling in dezen op, dat bij vooraf begreep, tegen- stand te zullen ontmoeten, als hij deze zaak dooi zette, en dat by daarom zoo sterk mocelijk wilde staan. De Ambtenaar van bet openbaar ministerie meende dat overtuigend vast staat, dat bekl. heeft geduld dat De G., die dronken was, in zijn lokaal vertoefde. Dat de uitbetaling voorts bad plaats gehad, is door niemand ontkend. Ilij achtte op versehillende gronden dat hier sjirake was van bet uitbetalen van loon, wat niet in een vergunningslokaai mag geschiedeu. A VAN Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, ul_ Brengen ter kennis van belnnghebbenden, dat de Militieraad in Zeeland voor de lichting van het jaar 1908, op VRIJDaG den 20 DECEMBER 1907, des voor- middags te 10 uur, te TER NEUZEN in het gemeentehuis aldaar zitting zal houden om uitspraak te doen omtrent aile lotelingen dezer gemeente; dat voor den Militieraad moet verschijnen de lote- ling die vrijstelling verlangt wegens ziehelijke gesteldheid of gebreken of gemis van de gevorderde lengte dat zij die wegens ziekte of gebreken niet in staat zijn om voor den Militieraad te verschijnen, daarvan door tusschenkomst van den Burgemeester hunner woonplaats nioeten aan den Militieraad, onder overlegging van eeu ongezegelde geneeskundige verkia- ring vermeldende den aard van de ziekte of van het vestiqen uitdvukkelijk de aandacht op van hen, die vrijstelling verlangen wegens broederdienst ofopgrond van te behooren tot twee of meer in hetzelfde jaar qeboren broeders, dat de opgaaf van de vrijstelling by de loting of het inleveren van de bevvijsstukken hen met ontslaat van de verplichting om bij den Militieraad de reden van vrijstelling in te brengen op povenver- rnelden dag; en wijzen de lotelingen, die gebreken hebben of meenen te hebben, op hunne verplichting, voor zooveel zij daartoe in staat zijn, en onverschillig welk nummer zij hebben getrokken, om voor den Militieraad te verschijnen, teneir.de geneeskundig te worden onderzocht. Ter Neuzen, 23 November 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Hervwriude Herk. Ter Neuzen. 9f u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. .Sluiskil. 9£ u., Ds. Hugenholtz. Axel. 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 2 u., Ds. G. Van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. Raams. Sas van Gent. 9 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. -i l«ereformeer(le Herken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. v. d. Berg. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. E. H. Broekstra. u B. 9 u. en 2 u., Ds. R. v. d. Kamp. Zaamslag A. 9 u. en 2 u leeskerk. Zaamslag B. 9 u. en 2 u., Ds. H Mulder. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. P. H. de Jonge. (ilcreforineerde (>emeeiite (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Woensdagavond 5J u., Ds. Roelofsen. Wud-Kereformeerde gemeenle (Vlooswijkstraat. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. ,,AiOliaal F.benlinezer"' (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. 5J u., dhr. J. J. Kense. Zitling van 22 November 1907. Veroordeeld zijn: A. G, directenr teSchaerbeek (Belgie), G. E. O. J gep. generaai te Numen (Belgie), E. J. H., grondeigenaar te Rognee (Belgie), If. P., grond- eigenaar te Miarije Hanthe6(Belgie) G. F. J. VV., Advo- caat te Bouvigries (Belgie); alien ter zake van als be- stuurders van een spoorwegdienst de ten laste der goederen gebrachte remboursementen niet zonder uitstel aan den afzender uit'oetalen ieder tot eene boete van vijftig gulden, subsidiair 30 dagen hechtenis voor ieder der veroordeelden. J. D.F. D, arbeiders te Ter Neuzen; C. F. D.; K. V., landbouwer te Axel; J. P. B, post- besteller te Sas van Gent; .-C. V., wagenmakersknecht te Zaamslag en A. B., koopman te Waehtebeke, ter zake van het rijden met een velocipede zonder licht, ieder tot eene boete van j 1, subs. 1 dag hecht. I. A. A. H., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van strooperij, tot eene boete van 2, subs 2 weken tuchtsckool; J. F. v. S.M v. S.P. W. C., bakkers; P. H., bootwerker, alien te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Brandweerverordening, ieder tot eene boete van 2, subs. 1 dag hecht.; G. v. V winkelier; E. P., brouwersknecht, ter zake van overtreding der brandweerverordening te Sas van Gent, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht.; C. 'tG., tapper te Zaamslag, ter zake van overtreding der Brandweerverordening te Zaamslag, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht.; F. d. P.C. A.M., land- bouwers te Zaamslag, ter zake van het berijden van een berm, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. J. B. P. D., waterklerk te Ter Neuzen, ter zake van burengerucht verwekken, waardoor de nachtrust kan worden verstoord, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht.; A. P., visscher te Philippine, ter zake van het niet voeren van het vereischte nummer op het vischersvaartuig, tot eene boete van 2, subs. 2, dagen hecht.; J. v. D., arbeider te Ter Neuzen, ter zake van het in siaat van dronkensckap de orde verstoren, tot eene boete van 3, subs. 2 dagen hecht.J. d. P.; P. S., werkiieden te Ter Neuzen; J. B. A. d. P., arbeiders te Sas van Gent; J. v. d. B. A. D.; J. H.J. M., alien arbeiders; P. v. L., commissionnair, alien te Axel; J. J. v. H., winke lierster te Philippine en P. F. B arbeider te Sas van Gent, alien ter zake van Leerplichtwetovertreding, ieder tot eene boete van /l, subs. 1 dag hecht.; C L. S., werkman te Wesfdorpe, ter zake als voren, bij her- haling, tot eene boete van 5, subs. 3 dagen hecht. A. M., grondweikerL F. K., werkman; P. D. v. d. V., visscher, alien te Ter Neuzen I. F. W., werkman te YVestdorpe; A. d. M., schoemnaker te Sas van Gent; J. V., leurder zonder woonplaats, alien ter zake van openbare dronkenschap, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. P. S.J. d. R.J. C. d. F., bootwerkers te Ter Neuzen; J. v. E., knecht te Overslag, ter zake als voren, ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. A. V., timmerman; P. F. v. E., werkman, ter zake als voren bij herhaling, tot hecht. van drie dagen. J. A. B., sjou werman te Ter Neuzen, ter zake van open- bare dronkenschap bij derde herhaling, tot eene hecht. van acht dagen. A. S., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van open- bare dronkenschap bij tweede herhaling, tot hecht. van acht dagen. Ontslagen van rerlifsvervolging N. J. C. S., sluisknecht te Sas van Gent, ter zake van overtreding der Brandweerverordening.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 9