Algemeen Nicuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J No 5075. Zaterdaj^ 23 November 1907. I Gemengde berichten. 47e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32V2 en voor bet overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVEKTEiN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. T e I e f o o n No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. BBRSTE ZBXj-AJD. Een nieuwe Overijselsche kwestie Bij de stemming voor griffier der Staten van Overijsel waren eergisteren 46 leden aanwezig. Hier bij verkregen de heeren Van der Pot 18, Immink 3, baron Creutz 1 en 24 bianco. Her- stemming zelf'de resultaat. De Voorzitter achtte het nu raadzaam de vergadering te verdagen tot Woensdag. De heer Van Alphen gaf als zijn meening te kennen, dat de 24 blanco-stemmeu uit deze voordraclit geen keuze konden doen en raadde Ged. Staten aan deze te wijzigen. Ged. Stacen vergaderden gisteren. Het feit, dat bij de verkiezing voor een griffier tot tweemaal 24 stemmeu in bianco werden uitgebracht, zoodat geen geldige meer- derheid kon worden verkregen is een gevolg van de ontevredenheid der rechtsche Statenleden met de voordracht. Deze bevat enkel liberale candidaten en sinds de meerderheid in de Staten rechts is, wenseht men aan deze zijde verster- king van dit element ook in Gedeputeerde Staten. Dit althans werd door De Standaard verleden week in een driestar bepleit. Wei erkende het antirevolutionaire orgaan, dat in Ged. Staten tegenover drie stemmen van links vier stemmen staan van rechts, maar het mei'kt daarbij op dat de dagelijksche leiding van de zaken bijna geheel in handen van den Commissaris der Koningin en den griffier is en waar de Com missaris behoort tot de vrijzinnigen, wenschte De Standaard als tegenwicht een rechtscheu griffier. Klaarblijkelijk hebben de rechtsche Staten leden zich met dit inzicht vereenigd en zich daarom onthouden van stemming tegenover de door Ged. Staten naar hun meening te eenzijdig opgemaakte voordracht. Naar wij vernemen, wenschen de rechtsche Staten-leden den bekenden heer Mr. Sybrandy benoemd te zien. In de vergadering van Woensdag deelde de Voorzitter mede, dat Gedeputeerde Staten bereid waren, de voordracht in nadere overweging te nemen. Naar aar.leiding dezer verkiaring werd de voordracht met 25 tegen 19 stemmen geren- voyeerd naar Gedep. Staten. De benoeming zal alsnu in de zomervergadering plaats hebben. TER NEUZEN, 22 November 1907. Men schrijft ons De bietencampagne is verre achter den rug, ofschoon hier en daar aan spoor en tram nog groote hoopen beetwortelen liggen, die verzonden moeten worden. llet zal wel einde volgende week zijn eer alle bieten naar de fabrieken ver- voerd zullen zijn. Over het algemeen is dc oogst niet zoozeer tegengevailen, als men eerst wel meende. In de vorige maand zijn vele beetwortelen, dank het gunstige weder, zeer in zwaarte toegenomen. Toch zal de verzending naar Belgie heel wat minder zijn dan in het vorige jaar en zeker als in 1905, dat als een gunstig bietenjaar bekend staat. In October 1905 werden uit oris land naar Belgie gezonden ruim 112 millioen kilo gram beetwortelen, in October 1906 ruim 104 millioen en thans 76,828,779 kilogram. Het suikergehalte was over het algemeen hoog. Er zijn beetwortelen onderzocht, die een gehalte hadden van circa 18 percent, terwijl het gemiddeld gehalte ruim 16 percent bedroeg. De landbouwers, die op gehalte gecontracteerd hebben, zullen dus een goeden prijs maken. Tot onderwijzeres aan school B te Schoon- dijke is benoemd mej. S. C. van Oosten te Aardenbnrg, thans tijaelijk aldaar. Volgens mededeeling van den Inspecteur van het Loodswezen in het 6de District is de spitse ton no. 44 met ruit in het vaarwater boven Bath, Schelde, thans behoorende onder het Belgische Loodswezen, vervangen door eene spitse ton no. 44a (zonder (opteeken). Bij het leggeu der winterbetonning is deze ton thans vervangen door een rood ijzeren drijfbaken. Dig ging ongeveer51" 21' 17" N.b. en 0° 38' 20" W.l. Zaamslag. Heden hield de vereeniging- In 't belang der landbouwers" hare gewone jaarlijk- sche vergadering. Tegenwoordig waren 39 leden. Uit de rekening en verantwoording bleek dat de inkomsten hadden bedragen f 89407,58° uitgaven 89 '55,006 goed slot met inbegrip van het goed slot van 't vorige dienstjaar ad 183,56° en 0,42 interest van het spaarbank- boekje 402,58. Hieronder is ook beprepen 100 boete aan twee leveranciers opgelegd. De vereeniging telt thans 94 leden. Tot leden van het bestuur werden herkozen de heeren E. J. de Klerk, J oh. de Feijter en Jan Dees. Aangekoeht, werd 1,344,300 K. G. versehil- lende meststoffen, 28160 K. G. rnais, 4750 K. G. lijnkoeken, 3350 K. G. wikken en 1169 K. G. klaverzaad. Axel, 20 Nov. Hedenavond hield de afdeeling Axel van den „Bond voor Staatspensionneering" eene openbare vergadering, waariu als spreker optrad de heer L. M. de Boer, predikant te Hulst. Voor een goed bezette zaul en een aandachtig gehoor zette spreker uiteen de stelling//een Staatspensioen voor afgewerkte ouden van dagen, mannen en vrouwen, is geen genadegift, maar hun recht; natu arrechf volgens den gang der ontwikkeling van het menschdom en van de vej^chilleude vclken, zedelijk recht volgens den eisch van ons gezegend Christendom, den eisch van liefde en broederzin en van alles wat recht en billijk is." Hij drong er op aan, dat alle partij-geschillen moesten op zijde gesteld worden voor het doel van den Bond, opdat staatspensionneering zonder prernie- betaling worde een volkswil, want de wil van het volk, wordt de wet van het land. Aan het eind der vergadering traden een 32tal leden toe, zoodat de afd. tbans ruim 80 leden telt. Men meldt uit Haarlem Van de 30 inbrehers, die Haarlem enomstreken onveilig maakten, zitten er nu 23 achter slot en grendel. Dinsdag werd te Bergen op Zoom door de stoomtram nabij de Stalenbrug een man let- terlijk verpletterd. De identiteit is niet kunnen vasfgesteld worden. Dinsdagavond is een Sjarig zoontje van den assistent van den Hoilandschen Spoorweg te Barneveld, terwijl de ouders afwezig waren, in den spoorsloot gevallen en verdronken. Te Nleuweschans (Gr.) is in het hulp- postkantoor ingebroken door uitsnijding eener vensterruit. Ontvreemd werden f 122 aan post- zegels en een paar spaarbankboekjes. Men schrijft thans aan het Vad Het bericht omtrent het gevonden gouden tientje te Wateringen, waarop H. M. de Koningin met loshangend haar, schijnt velen er toe ge- bracht te hebben hun schat eens na te zien en hier en daar komt ook zoo'n geldstuk voor den dag. Jammer, dat de waarde niet zoo groot is, als het uitgeloofde bod 112.50) deed ver- moeden. Dat bod bleek bij nader onderzoek niet ernstig gemeend en de overwaarde van deze zeldzame geldstukken lang zoo groot niet, als men bij lezing van dat bericht, wel denken moest. Onveilig Zeist. Uit particuliere bron wordt uit Zeist medegedeelddat achter het Seminarium ,/Rijsenburg" een dynamiet- bom is gevonden, die daar door drie personen was neergelegd, zeker niet met goede bedoe- lingen. Eene dame, die de drie personen daar had gezien, waarschuwde de politie, die weldra per automobiel de daders onder Leersum had ingehaald, waarop ze werden gearresteerd en naar Utrecht overgebracht. Ook de bom is in beslag genomen. Men houdt de zaak zeer geheim, zegt. een berichtgever. Verder deelt men ook mede, dat de ;-5uw van Overhorst, den kassierslooper, en feitelijk de hoofdpersoon in den gruwelijken mbord te Zeist, krankzinnig is geworden. Men heeft alyemeen met haar te doen. HVloord en benoowing. Omtrent het snoode misdrijf te Zeist lezen wij in het ,/U. D." nog het volgende Uit het onderzoek is gebleken, dat de vier aangehoudenen al weken lang het plan met zich rond droegen, den jongen Drost ,/uit den weg te ruimen". Overhorst heeft bij de beraming van het plan een voorname rol gespeeld. Hem was als kassierslooper bekend, dat Drost meer- malen groote bedragen bij zich had, te Zeist geind. Menigmaal werd Drost gezien, in ge- zelschap van Overhorst, bij welke ontmoetingen door den onervaren knaap zeker wel eens is losgelater., dat zijn patroon aanzienlijke wissels had te incasseeren, een oogenschijnlijk onschuldig gepoch, maar dat den argeloozen knaap nood- lottig is geworden. Overhorst zon dus voor weken reeds op de mogelijkheid Drost on- schadelijk te maken en hem meteen van bij zich bebbende geldwaarden te berooven. Maar hoe moest dat worden aangelegd Na lang overvvegen werd het volgende plan opgemaakt. Men zou den jongen Drost in het huis van Van Vaalen zien te krijgeu om hem binnen vier muren het leven te benemen. Van bewusteloos aken van den knaap was geen sprake, men was van den beginne af voornemens //Drost ddft weg: te ruimenDat kon slechts up eene wijze, door hem te vermoorden. Men heeft daarbij gebruik geuiaakt van de omstandigheid, dat Van Vaalen aan een rijwiel- handelaar te Zeist geld verschuldigd was. Overhorst heeft toen, hoewel zelf in dienst van Labouchere Oyens en Co.'s bank, dezen rijwiel- handelaar weten te bewegen, het geld van Van Vaalen te doen invorderen door middel van een wissel, welke zou worden aangeboden door den heer Prince te Driebergen. Overhorst begunstigde dus eenandereinstelling, dan waaraan hij zelve was verbonden, terwijl de rij wielhandelaar, wien het wellieht onver- schillig was, door wiens tusschenkomst het geld zou worden ontvangen, den wissel ten bed rage van f 67,50 op Van Vaalen, in handen stelde van den heer Prince te Driebergen. De mis- dadigers waren er dus thans zoo goed als zeker van dat Drost op den een of anderen dag ten huize van Van Vaalen zou komen, om den wissel van f 67.50 aan te bieden. Men wachtte er nu maar op waneer die aanbieding zou plaats hebben. Door Overhorst gewaarschuwd, dat Drost Zaterdag met wissels te Zeist rond liep, was van Ee vroegtijdig ten huize van Van Vaalen gekomen om den moord te plegen. Inderdaad kwam Drost ongeveer half 11 in het bierhuis aan den Van Reenenweg, waar toen Teunis van Ee reeds aanwezig was. Op dat moment zonk beide mannen, Van Ee en an Vaalen, den moed in de schoenen. Toen Drost den wissel van f 67,50 presenteerde, deelde Van Vaalen hem mede, dat het op't oogenblik niet gelegen kwam, waarom hij Drost verzocht tegen half 1 terug te willen komen. "Nu had Drost van zijn patroon in opdracht, op denzelfden dag niet tweemaal bij denzelfden persoon terug te komen, teneinde niet te veel tijd met been en weer loopen of fietsen te verdoen. Somwijlen week Drost wel eens van dat voorschrift af, terwille van de menschen, hij was een vrien- delijke welwillende jongen. Toen Van Vaalen hem dus uitnoodigde 's middags terug te willen komen, zeide Drost daartoe bereid te zijn, waarop Van Vaalen hem een sigaar aanbood voor zijn moeite, welke sigaar later in de porte- feuille van dear jongen is teruggevonden. Drost ging dus heen, inde intusschen nog een post van f 1000 en kwam op den bepaalden tijd, omstreeks half een, bij Van Vaalen terug. Vermoedelijk is men bekend geweest met het feit, dat Drost dien dag groote bedragen had te incasseeren, en heeft men daarom ook Zater dag uitgekozen om den moord te volvoeren. Beide mannen hadden inmiddels een borrel gedronken om moed te verzamelen en wachtten met ongeduld Drost af. Toen deze het roode gordijn wegschoof en de gelagkamer biunentrad, greep Van Ee hem onverwachts van achteren in de nek beet, terwijl in het volgende moment Van Vaalen toeschoot om de handen van den jongen, die aanvankelijk van zich afsloeg, te grijpen. Van Ee trok het slachtoffer daarop achterover, waarop het den jongen onmogelijk werd zich krachtig te verdedigen. Van Ee drukte hem toen de keel toe, terwijl Van Vaalen zorg droeg, dat Drost zich niet meer kon be wegen. Het duurde echter lang voor de dood intrad. Toen het leven was geweken, sleurde men het lijk naar den zoogenaamden kelder, waariii het werd neergelegdde tasch met wissels en geldswaarden, die Drost om het lijf droeg, werd afgesneden voor losgespen gunde men zich geen tijd, uit vrees ook, dat ieinand zou binnentreden. Het luik werd gesloten, het tafeltje met de gramophoon werd er weer opgeplaatst, en niets in de gelagkamer deed vermoeden, dat daar voor enkele miuuten een afgrijselijke moord was gepleegd. Van Vaalen heeft verklaard den eersteu keer, toen Drost met den wissel kwam, niet gedurfd te hebben, omdat hij zenuwachtig washij dronk later om die zenuwachtigheid te ver- drijven een borrel. Het in de tasch of porte- feuille aanwezige geld werd er door Van Vaalen en Van Ee uitgenomen, alle wissels en borde- rellen werden in de kac'uel verbrand, uitge- zonderd de wissel van f 67,5 l, ten name van Van Vaalen, die den wissel in handen wilde hebben, om zoo noodig later te kunnen bewijzen dat hij aan Drost het geld had betaald. Met vrij groote zekerheid lean worden mede gedeeld, dat bij den moord van Hendrik Drost chloroform is gebruikt. Bij onderzoek moer, uitgekomen zijn, dat een der verdachten, H. Kors, chloroform heeft gehad. Hij had deze gekocht bij een apotheker te Zeist, voorgevende een hond te willen doodee. Te Drouwen (Dr.) overleed gisteren een 75jarige ongehuwde vrouw, die 63 jaren dag en nacht in een bedstede had doorgebracht. Op 12jarigen leeftijd had zij bij de mazelen haar gezichtsvermogen verloren en daarom deze zon- derlinge leefwijze aangenomen. Een misdaad opgespoord door een medium. Te Graham's Town, in Zuid-Afrika, was een 8jarig meisje verdwenen en alle pogingen die de politie deed om haar op te sporen bleven vruchteloos, totdat de winkelier Jabez, in wiens winkel het meisje kort voor haar verdwijning was geweest, zijn hulp aanbood. Jabez was magnetiseur en had deze geheimzinnige gave al meermalen met succes aangewend. Zijn bediende Staples, een jonge man, die een zeer geschikt medium is, maakte hij in slaap en hij vroeg hem toen of het meisje, Harriet Wilson, nog leefde. v^ij is dood, vermoord", autwoordde het medium. u Waar is haar lijk ffOnder den vloer van een huis". vZiet gij dat huis?" //Ja". - //Breng mij er heen". Het medium stond op en verliet het huis, ge- volgd door Jabez en eenige politieam'otenaren. Slapend liep hij de stad uit en bleef op den weg, even buiten de stad staan voor 'n klein huisje. Dit is het huis", zeide hij. ,/Ziet gij ook den moordenaar //Ja, de man die in gindsche boot zit". Langs den weg liep een kanaal en op dat kanaal voer een boot met mannen. Een hunner vischte met een werpnet, de andere zat aan de riemen. De politie drong het huis binnen, brak den vloer open en vond inderdaad het lijk van Harriet Wilson. Twee agenten, die de boot in het oog gehouden hadden, arresteerden den aange- wezen man, Kerr genaamd, toen hij aan land stapte. Bij het lijk gebracht bekende hij vol- ledig, dat hij het kind in een valstrik gelokt en vermoord had. Als een der vele noodlottige gevolgen van de overstroomingen in het zuiden van Fraukrijk, is een stuk groud van ongeveer 400.000 Al2., als 't ware een heele helling van den Mont Bringues bij Lodeve, in het departe- rnent Herault, losgeraakt en 350 M. verschoven m SECZE COIRAST Oh bind Teracliijnt IHaandag., Wocnadftg- en l'rijdagatonil, nitjfeaonderd op FeeOdaiten. bij de Flrma I*. J._VAX_l>l^WA^BIfc_le_Ter_Xeugen^

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1